Regering stemt in met bouw UC fabriek Gronau Leiden in ban van 99Kort Amerikaans99 Yijf jaar en TBR geëist voor Groenlose gijzeling "PAIS ZET OPEN SCHOOL OP DE TOCHT Voorzitter stapt op na beknotting door Tweede Kamer Weigeraar SAMENWERKING TOT'91 GEWAARBORGD Libanon uit dienst Militairen oefenen elke dag en elke nacht, van elke ALTIJD hoek van holland harwich S=1 rè Patiënt van verlamming genezen ZATERDAG 3 FEBRUARI 1979 5? UTRECHT (GPD) - „Er is sprake van een beleidswijziging met be trekking tot de Open School. De prioriteit voor de groep die door de Open School bereikt wordt, dreigt te verdwijnen. Als minister Pais van onderwijs geen nadere toezeggingen doet, zal ook de op gebouwde ervaring verloren gaan". Deze waarschuwing sprak gisteren L. W. Rengelink tijdens een pers conferentie, waarin hij een toe lichting gaf op zijn besluit om af te treden als voorzitter van de Stichting Proefprojecten Open School (SPOS). De reden hier voor is het besluit van de Tweede Kamer de begrqting van de Open School met èèn miljoen gulden terug te brengen tot 11,2 miljoen gulden. De proefprojecten zijn opgezet om volwassenen met niet veel meer dan lagere school een reële kans te bieden om verder te leren en zich verder te ontwikkelen. De projecten zijn, met enige moeite, in 1977 gestart en lopen tot 1 juli 1980. In december vorig jaar diende het VVD-kamerlid Ginjaar-Maas, met steun van het CDA, tijdens de behandeling van de onder wijsbegroting een amendement in om èèn miljoen gulden over te hevelen van de Open School naar het avondonderwijs. De begro tingspost voor '"die sector be draagt 117 miljoen gulden. Het amendement werd aangeno- Politieke ruil ,,Er heeft zich een vreemde zaak in de Kamer afgespeeld", zo concludeert Rengelink. „Ik heb er niets op tegen dat het avond onderwijs er geld bij krijgt, maar waarom moest dat van de Open School af? Waarom moeten die twee in een concurrentiepositie worden geplaatst? Wij zijn het slachtoffer van een politieke ruil door WD en CDA". De huidige waarnemend voorzitter, mevr. T. Rutgers-Dagevos, bena drukte dat de avondscholen zich richten op mensen die al enig on derwijs hebben genoten, terwijl de mensen van de Open School maar net lagere school hebben gehad. Zij worden nergens an ders opgevangen. In totaal wor den nu in het gehele land 102 groepen begeleid. De verbazing van ex-voorzitter Rengelink vindt ook zijn grond in de houding van de bewindslie den van onderwijs. Staatssecre taris De Jong vroeg het WD- amendement in te trekken, om dat er al overleg met het avond onderwijs plaatsvond over extra faciliteiten. Minister Pais sprong daarop in, bevestigde dat overleg, maar achtte het amendement aanvaardbaar. Als de Open School door deze korting echter in problemen zou raken, zou er alsnog een compensatie moeten worden gegeven. Het experiment verdiende een „faire kans", aldus de minister. Volgens Rengelink is die faire kans er nu niet. De proefprojecten hadden al zeven ton ingeleverd in verband met Bestek '81. De Ka mer haalde daar nog eens èèn miljoen gulden vanaf. Daardoor zal er nu een bijstelling nodig zijn in het onderwijs- en vormings plan en in het onderzoek dat ten behoeve van de SPOS wordt ver richt. Een aantal vakdocenten dat voor de projecten noodzakelijk was, kan nu niet worden aange trokken. Vooral het onderzoek wordt getroffen, ofschoon dat in 1980, wanneer de proefprojecten aflopen, moet aantonen welke re sultaten nu eigenlijk bereikt zijn. Vraagt „Minister Pais heeft in de Kamer nadrukkelijk verklaard dat com pensatie gegeven zou worden als die èèn miljoen gulden essentieel was voor het welslagen van het experiment", zo verklaart Ren gelink. ,,In het overleg dat we la ter met de minister hadden, wen ste hij die garantie niet te geven. We kregen alleen enige vage toe zeggingen. Maar zo kunnen we natuurlijk geen bedrijf, waar 170 mensen werken, leiden". Rengelink wijst erop dat mede werkers van de SPOS dreigen te vertrekken vanwege de onzekere vooruitzichten. Op die manier zou belangrijke opgebouwde er varing verloren gaan. Het overige bestuur van de SPOS wil nu proberen in overleg met de vaste kamercommissie alsnog soelaas te krijgen. Rengelink ge looft daar niet meer in, reden waarom hij is afgetreden. Welke consequenties de rest van het be stuur zal trekken als het overleg op niets uitloopt, is nog niet be kend, zo verklaart waarnemend voorzitter Rutgers-Dagevos. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Begin april zal de Leidse Breestraat in het teken staan van "Kort Amerikaans". Dan wor den namelijk filmopna men gemaakt voor de film naar het gelijknamige boek van Jan Wolkers. Het gedeelte vanaf Trianon tot het Kort Rapenburg zal een metamorfose onder gaan, want het gegeven speelt zich af in de periode 1944-1945. 1 Vooral het Trianon-theater en het voormalige postkantoor (nu het nieuwe gebouw van Rijnland) spelen bij de opnamen een grote rol. Gisteren vertelde produktie- leider Carl Tewes tijdens een persconferentie dat zondag 8 april van 's morgens acht tot 's middags zes uur zal worden "ge draaid". Vóór het echter zover is zal er in de Breestraat het één en ander moe ten worden veranderd. Van de kant van het college van B'&W van Leiden verwachten de film producenten alle medewerking. Die is ook toegezegd. Zo zal het bewuste gedeelte 'van de Bree straat die dag voor alle verkeer zijn afgesloten en bovendien hebben B&W de medewerking van de politie toegezegd. Ook op de winkeliers en bewoners van de Breestraat zal door de produktiepeiding een beroep worden gedaan. Gisteren is er al een zogenaamde "bewoners- brief' de deur uitgegaan, waarin staat wat de plannen van de de corbouwers zijn. Maandag zullen Carl Tewes en zijn medewerkers de ronde doen bij de buurtbewo ners om hen persoonlijk van een en ander op de hoogte te stellen. "Men hoeft niet bang te zijn dat er dagenlang zal moeten worden gebouwd om de Breestraat het gewenste aanzicht te geven", al dus Tewes, "het is eerder een kwestie van uren". Toch hoopt hij dat het niet allemaal zal afhangen van zaterdag 7 april, wanneer om vijf uur de winkels dichtgaan. "We hopen al het een en ander in de week vóór de acht ste te kunnen voorbereiden, zo dat zondags elke minuut vanaf acht uur kan worden gebruikt voor de opnames." Met het veranderen van de gevels is men er nog niet. Want in het boek van Wolkers speelt het blauwe trammetje dat vroeger door de Breestraat reed een belangrijke rol. Het bleek onmogelijk dit weer in Leiden te laten rijden om de eenvoudige reden dat de rails zijn weggehaald. Men denkt er nu over om de opna- men met het trammetje in oude straat in Rotterdam te maken, waar nog wel een tram kan rijden. De Breestraat is inmiddels geas falteerd. Een extra moeilijkheid dus. Tewes is van plan om in de week voorafgaande aan cje "grote dag" de Breestraat met keitjes te "bestempelen" en zwarte draden op te hangen die tot de bovenlei ding van de tram moeten sugge reren. De opnameploeg zal tot 25 DEN HAAG (GPD) - Een van de militairen uit het Nederlandse Libanon-detachement die we gens dienstweigering in het De pot voor Discipline Nieuwersluis zat, is de dienst uitgestuurd. Na een keuring werd hij voor het mi litaire werk te onstabiel van ka rakter bevonden. De soldaat was een van degenen die zich meldden als gewetensbe zwaarden nadat de uitzending van hun bataljon naar Libanon bekend was geworden. Hij en twee anderen gingen zo ver dat zij vervolgens ook dienstbevelen gingen negeren. Wegens dienst weigering werden zij daarom naar Nieuwersluis gebracht. Woensdag zal de Commissie voor de Gewetensbezwaarden de an dere twee horen. De commissie zal snel advies uit brengen aan de minister en deze zal vervolgens direct beslissen. Erkent hij de bezwaren, dan mo gen de soldaten in kwestie naar huis om een oproep voor vervan gende burgerdienst af te wach ten. ROOSENDAAL (ANP) - Een compagnie van 150 man oefent in de hei bij Rucphen voor hun VN-tgak in Libanon. De training die een week zal duren, bestaat uit aangepaste oefeningen. Geprobeerd wordt de situatie in Libanon zo natuurgetrouw mogelijk na te bootsen. Waaronder kennelijk ook een fietsende vrouw moet worden verstaan. Al is het in dit geval een verklede militair, die door recruten wordt aangehouden. ZUTPHEN (GrD) - „Ik heb van drie meter afstand gericht langs het hoofd van dokter Zandstra geschoten. Maar ik heb hem nooit gezegd dat ik hem dood zou schieten. Waarom zou ik een man die mij goed geholpen heeft, doodschieten, dat zie ik niet zit ten. Maar het is niet zomaar ge beurd. Ik zat diep in de put". Dat vertelde de 40-jarige Louis B. gis teren tegenover de Zutphense rechtbank over de gijzeling in Groenlo. Hij kreeg het woord ge ruime tijd nadat hij geboeid, in een onberispelijk pak gestoken en met een tijdschrift in de hand, de rechtszaal binnengeleid De rechtbankpresident begon di rect met het uitvoerig citeren uit verschillende getuigenverkla ringen. Louis B., de centrale fi guur in deze gijzeling, schilderde zijn daad af als een demonstratie van onmacht. In het beantwoor den van de aan hem gestelde vra gen was B. uiterst selectief. Zo wilde hij niet de plaats noemen waar hij met een vliegtuig naar toe had willen vluchten als hij zijn losgeld van een miljoen gul den en een pantserwagen met chauffeur eenmaal zou hebben gekregen. Ook op de vraag of hij al eerder dan op de 26e september geschoten zou hebben, wilde B. niet ant woorden, en ook het aandeel van zijn vrouw in deze zaak wilde hij niet oprakelen. „Ik wil mijn vrouw liever niet beschuldigen, het is een nare zaak", vertelde hij beheerst. Zijn vrouw Willie werd bijna een maand geleden to een voorwaardelijke gevangenis straf van vier maanden ve deeld wegens medeplichtig heid. „Het doel heiligt de middelen, is op hem geschreven", beaamde de psychiater die vrijdag als getuige- deskundige gehoord werd. Deze psychiater stelde dat B. ook in de toekomst een mogelijk gevaar voor zijn omgeving blijft. Voor een therapeutische behandeling zou B. niet gemotiveerd zijn. Officier van justitie van justitie mr. Cremers vond dat de gijzeling van een arts en later een ver pleegster niet alleen af te doen is als een wanhoopskreet van een man, bij wie de problemen boven het hoofd gegroeid zijn. Hij hechtte ook geen geloof aan B.'s verklaring dat de arts een schot in het been opgelopen zou hebben omdat verdachte gestruikeld zou zijn. „Hij heeft ook een aantal schoten afgevuurd in een rich ting waar hij mensen vermoedde, zelfs door de gesloten overgor dijnen heen", benadrukte de offi- Tijdens de 37 uur durende gijzeling werden door B. in totaal 28 scho ten afgevuurd. Mr. Cremers be schreef verdachte als een hysteri sche persoonlijkheid met psy- chopatische trekken. Zelfs in het huis van bewaring zou hij nog iemand bedreigd hebben. Of schoon de verdachte verminderd toerekeningsvatbaar geacht wordt, resteert volgens mr. Cre mers nog een belangrijke mate van aansprakelijkheid voor de dader. Psychiatrische behande ling achtte hij noodzakelijk. Slechts èèn ding spreekt tegen tbr, en dat is dat B. het niet wil, vond de officier. Hij eiste on voorwaardelijke tbr en een ge vangenisstraf van vijfjaar met af trek. Raadsman mr. Van Bergen rea geerde hierop: „Ik schrik als ik vijf jaar hoor eisen, als daar als motief de vergelding voor aange voerd wordt". Hij vroeg zich ook af of de vooruitzichten voor zijn cliënt wel zo donker zijn als de officier van justitie afschilderde. Volgens hem is B. wel zo nuchter, dat hij beseft dat er wat moet ge beuren. „Maar als hij tbr krijgt, zou ik niet graag huisarts zijn, in wat voor plaats dan ook", ver volgde mr. Van Bergen. DEN HAAG (GPD) - De ministers Van Aardenne (economische zaken) en Van der Klaauw (buitenlandse zaken) hebben formeel ingestemd met de bouw van een ultracentrifuge- fabriek in Gronau, vlak over de grens in Duitsland. Al eerder hadden de bewindslieden laten weten zich nauwelijks aan dit akkoord te kunnen onttrekken. „Aan de voorwaar- den voor de bouw van het nieuwe proj eet is voldaan; de opwerkingsfabriek in Almelo zal worden uitgebreid tot 600 ton. men, die vooral in Nederland heerste, dat Duitsland de sa menwerking zou verbreken en een eigen weg zou inslaan op het gebied van de levering van ver rijkt uranium, geproduceerd'zS H?Lr,fc0 daarvan was dat Duits" Met de bouw is een bedrag gemoeid van èèn miljard gulden. Er zal re kening worden gehouden met een verdere uitbreiding tot 1000 ton. De capaciteit van Almelo zal in ieder geval zo hoog zijn dat 600 ton i worden dan in Gronau het geval zal zijn. Volgens minister-presi dent Van Agt, die het nieuws vrijdag op zijn wekelijkse pers conferentie bekendmaakte, be tekent de bouw in Duitsland niet dat de planning van de uitbrei ding van Almelo wezenlijk zal worden vertraagd. Een succes voor de Nederlandse onderhandelaars is dat de bouw van de centrale in Gronau is ge koppeld aan de verlenging van het Verdrag van Almelo. De drie partners - Duitsland, Engeland en Nederland, verenigd in de Urenco - zijn nu in ieder geval tot 1991 aan elkaar gebonden. Daar mee wordt de vrees weggeno- Prijs Langemeijer MUNSTER (GPD) - In de universi teit van Munster is de Joost van den Vondel-prijs uitgereikt aan prof. dr. dr. G. E. Langemeijer, oud-procureur-generaal van de Hoge Raad, docent wijsbegeerte des rechts aan de universiteiten van Leiden en Amsterdam. De prijs wordt jaarlijks uitgereikt aan iemand die zich in het Ne derlandse, Vlaamse of Neder duitse taalgebied verdienstelijk heeft gemaakt op internationaal wetenschappelijk-cultureel ter rein. land zou leveren aan derden, zonder daarbij de voorwaarden te stellen die volgens het Neder landse parlement essentieel zijn. Duitsland heeft altijd zeer scep tisch gestaan tegenover de dis cussie over de aanvaardbaarheid van leveranties aan landen als bijvoorbeeld Brazilië, die in het Nederlandse parlement en daar buiten op ruime schaal hebben plaatsgevonden. De verlenging van het Urenco-sa- menwerkingsverband is overi gens nog niet formeel, zo blijkt uit de brief van minister Van Aardenne. Engeland en Duits land hebben laten weten van plan te zijn de samenwerking voort te zetten tot 1991. Op basis van deze toezegging, die voor de Neder- landse regering kennelijk vol doende garanties bevat, zal nu verder worden overlegd hoe het door Urenco te voeren export beleid kan worden vastgesteld. Van Aardenne heeft laten weten dat het streven van de Neder landse regering gericht blijft op uitvoering van de twee kamer moties waarin van de regering wordt geëist dat het exportbeleid parallel moet lopen met het stre ven naar het niet verspreiden van kernwapens. Méér weten, Dienstregeling en Big Ben Tours programma de Stoomvaart Maatschappij Zeeland liggen bij uw reisbureau of automobielclub. Bij de ABN, de AMRO of RABObank. Bij NS-inlichtingenkantoren. Of bel rechtstreeks SMZ. tel. 01747- 3944, ook voor inlichtingen over vrachtvervoei GRONINGEN (GPD) - In het Gro ningse Academisch Ziekenhuis is het voor het eerst in Nederland gelukt een patiënt te genezen van het syndroom van Guillain-Bar- ré. Het gaat om een 22-jarige jon gen uit de stad Groningen. Het syndroom van Guillain-Barré is een ziekte waardoor de patiënt binnen een paar dagen volledig verlamd is. De oorzaak van de ziekte is niet bekend. De patiënt herstelt meestal spontaan. Dat kan na een paar weken gebeuren, maar vaker duurt het jaren. Vorige week is men in het AZ met een wisseltransfusie met bloed- plasma van de Bloedbank Gro- ningen-Drenthe begonnen. Zes dagen lang zijn er dagelijks drie zakken bloedplasma gebruikt. De jongen kan nu zijn spieren ge deeltelijk weer bewegen. Vrijdag stond hij voor het eerst naast zijn bed. Dit is de zesde keer dat zo'n trans fusie is gelukt. Het is driemaal in Londen, één keer in Innsbruck "Zo moet het weer worden Produktieleider Carl Tewes (rechts) toont de "oude Breestraat die in Kort en gén keer in Houston gebeurd. Amerikaans" een belangrijke rol vervult. Regisseur van de film is Guido Pieters (links van Tewes). april in Leiden bivakkeren. Ook op andere plaatsen in Leiden zal nog worden gefilmd. De bewo ners zullen tijdig van een en an der op de hoogte worden gesteld. De première van deze door Guido Pieters (maker van "Dr. Vlim- men") geregisseerde film is in ok tober. Of de landelijke première wordt gehouden in het Leidse Trianon-theater dat zo'n belang rijke rol.jn de film speelt, is nog maar de vraag. Dat is namelijk een zaak van de heren distribu teurs. Maar dat er "iets speciaals" in Leiden uit de bus zal komen, staat voor Guido Pieters en Carl Tewes vast. HILVERSUM (ANP) - Nederland heeft definitief een klassieke zender. Minister Gardeniers heeft de NOS meegedeeld de zender Hilversum vier met in gang van 1 januari jl. als definitief te beschouwen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7