Van kaalslag naar renovatie maar wat nu? Vijf jaar stadsvernieuwing in Leiden gven m^aten"" ZATERDAG 3 FEBRUARI 1979 LEIDEN LEIDEN - Aan het eind van de vorige eeuw begonnen on dernemers, politici en andere "hoge heren" in te zien dat er oen eind moest komen aan de ellendige woonomstandig heden van de arbeiders in die tijd. Dit inzicht, vooral ingegeven door de groeiende kracht van de arbeidersbeweging, de toenemende ontevredenheid van de arbeiders, de angst voor epidemieën (door de slechte hygiënische woon omstandigheden) die ook de welgestelden konden treffen, leidde er toe dat er van wo ningbouwverenigingen wer den opgericht met als doel het bouwen van goedkope wo ningen door enkele hoge he ren (in Leiden richtte hoogle raren en een paar industriëlen "Werkmanswoningen" op) of door arbeidersorganisaties (Eensgezindheid). Tot 1900 waren de laagste in komensgroepen aangewezen op kelderwoningen en andere krotten. Als men "geluk" had kreeg men een alkoofwoning waarvan er in die tijd duizen den werden gebouwd. Vanaf het begin van deze eeuw tot aan 1940 werden zo'n 280.000 woningwetwoningen, nood woningen en wat dies meer zij gebouwd, om een eind te ma ken aan de slechte woon- en leefomstandigheden van de arbeiders. In 1925 komt zelfs een financiële regeling tot stand voor vervangende nieuwbouw. De aandacht voor de stadsvernieuwing is dus niet alleen van vandaag of gisteren. De bouwtechnische kwaliteit van de toenmalige nieuw bouw was echter nog steeds slecht. De arbeiderswonink jes waren veelal verstoken van tegenwoordig normale zaken als voldoende licht en lucht en goede sanitaire voor zieningen. Vandaar dat Lei den vandaag nog opge scheept zit met een deel van het woningbestand dat niet voldoet aan de eisen van deze tijd. Volgens eën schema van het ministerie van volkshuis vesting moeten nog deze eeuw minstens 760.000 wo ningen ingrijpend worden verbeterd en zo'n 620.000 slechte woningen vervangen door nieuwe. Ondanks de toename van de woningwetbouw zijn onbe woonbare krotten vele jaren lang onmisbaar gebleven in de woningvoorraad. Ingrij pende krotopruiming, ver vangende nieuwbouw en verbetering van bestaande woningen komt pas na de Tweede Wereldoorlog op gang. Voorzover er in de jaren vijftig en zestig al sprake zou zijn van stadsvernieuwing be treft het in hoofdzaak ver- keersdoorbraken en kaalslag. In de oude buurten heeft de bulldozer en de slopershamer vaak flink huis gehouden. Veel jonge gezinnen trokken dan ook weg uit de oude in verval rakende buurten. De bewoners die achterblijven zijn doorgaans de laagstbe taalden, bejaarden, buiten landse werknemers en andere maatschappelijk achterge stelde groepen. De grootste aandacht is in die jaren gericht op het uit de grond stampen van zoveel mogelijk nieuwbouwwonin gen teneinde zo snel mogelijk te voorzien in het al bestaande tekort van voor de oorlog. Het opruimen van krotten komt pas goed op gang in de jaren zestig. Daarbij werd vrijwel geheel voorbij gegaan aan de groeiende onrust met betrek king tot de kaalslag, de steeds sterker wordende roep om in spraak en om het behoud van de oude buurten. Die stem men krijgen pas de doorslag in de jaren zeventig. Rond de wisseling van de jaren zestig en zeventig begint de discussie over woningverbe tering toe te nemen. Renova tie van woningen en woon buurten wordt zeker vanaf 1973 onder aanvoering van staatssecretaris Schaefer krachtig gestimuleerd. Tus sen 1970 en 1976 stijgen de uitgaven voor woning- en wijkverbetering met 800%. In april 1977 kan het heuglijk feit worden gevierd van de 750.000ste verbeterde woning sinds 1953, waarvan het leeu wendeel overigens tussen 1973 en 1976 werd gereali seerd. Leiden is één van de acht ge meenten die profiteert van de gelden van de interim-saldo regeling. Dat is een tijdelijke regeling die de voorloper is van de wet op de stadsver nieuwing. In totaal is aan Lei den inmiddels 60 miljoen ter beschikking of in het vooruit zicht gesteld voor de stads vernieuwing. De Kooi werd één van de 'proeftuinen' van Schaefer. 'Leiden in herstel' werd het motto van het Leid- se gemeentebestuur. Zonder overdrijving kan worden ge zegd dat er een ontwikkeling gaande is waarbij in steeds sterkere mate de kwalijke er fenissen van het verleden worden opgeruimd. Advocatencollectief (V Zo'n zesmaal per week krijgt u via deze krant een flink portie informatie en verstrooiing toegediend. Verslagen, inter views, recensies, al dan niet. geïllusteerd met foto's. Soms haalt een bepaald artikel de kolommen van de krant niet. Omdat het maar zelden ge beurt lijkt het me voor de lezer interressant om eens te mel den waarom dat niet gebeur de. Eind vorig jaar was er het plan om in een artikel aan dacht te besteden aan het ad vocatencollectief in Leiden. Met twee vertegenwoordigers, Ronald Hees en Dorien Hes, werd een afspraak gemaakt en op 24 november jl. werd het gesprek gevoerd. Dat ook ad vocaten in een collectief niet over één nacht ijs gaan be wees de brief die het Leidsch Dagblad op 4 december kreeg. De inhoud luidde onder meer als volgt: "Alvorens het Leidsch Dagblad tot publica tie kan overgaan dienen wij onze volledige goedkeuring aan de te publiceren tekst te hebben gegeven. Om dit te realiseren zou jij ons concept-tekst toesturen, die wij met onze patroons bespre ken. In overleg met onze pa troons en met jou kunnen wij dan de tekst aanpassen zo, dat deze de goudkeuring van alle betrokkenen heeft." Een weinig gebruikelijke gang van zaken. Maar de overtui ging dat het allemaal niet zo'n vaart zou lopen en de taxatie dat advocaten - wanneer ze iets zeggen - de consequenties daarvan accepteren, stuurde een van onze redactrices het concept ter lezing toe. Daarna bleef het weken stil. Diverse telefoontjes naar het advoca tencollectief vestigden de in druk dat men er nog steeds mee doende was. Toegezegde termijnen werden overschre den. Advocatencollectief (2) Uiteindelijk arriveerde per brief van 30 januari een epistel van ruim drie velletjes - het interview zelf besloeg er twee - met op- en aanmerkin gen, goedgemeende suggesties e.d. Namen mogen niet ge noemd wordenpassages moe ten gewijzigd worden of ver vallen. Andere gedeelten moe ten drastisch worden inge kort. De brief wordt gecompleteerd met een bijlage "om de ach tergronden en doelstellingen van ons collectief wat duide lijker uit de verf te laten ko men dan bij het gesprek". Al les op een rijtje gezet; Dorien Hes en Ronald Hees willen in grote lijnen bepalen, soms zelfs tot de letter, wat de krant over het advocatencollectief mag melden Advocaten zijn beste mensen, zolang ze zich inzetten voor hun cliënten. Maar ze moeten zich wel bij hun leest houden en niet op de stoel gaan zitten van een journalistDaarvoor hebben we artikel 7 van de Grondwet - de vrijheid van drukpers - te lief. En om te voorkomen dat zich nog meer advocaten - al dan niet in collectief verband - met het ar tikel moeten bezighouden, hebben we de weg gekozen die ons inziens de beste was: in de pruilemand met het artikel. Voor de lezer is het jammer dat een op zichzelf interressante zaak als een advocatencollec tief nu niet de kolommen haalt. Aan de andere kant was de lezer ook niet gebaat geweest met een artikel, waarvan de inhoud in zo overheersende mate door de betrokkenen naar de hand wordt gezet. Kabelporno De beheerscommissie die de aanleg van het kabeltelevi sienet in Leiden beheert ver gaderde onlangs weer eens. Commissielid Werter consta teert na het bestuderen van het nieuwe schema voor de aanleg van de kabels dat zijn buurt, pas in 1980 aan de beurt is. Waarop CDA-er Wim Bleij- ie direct reageerde: "Ja jon gen voor de porno moet je nog even geduld hebben." Mis schien kan ik een oplossing aan de hand doen. Deze week draait in het Rex-theater aan de Haarlemmerstraat de ge ruchtmakende film "Deap Throat". Waarom van het presentiegeld niet fluks een kaartje gekocht? Straatnamen Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. Van daar dat het Leidse college deze week de commissie voor de straatnamen vroeg wat men ervan zou vinden als in de Leeuwenhoek straten ver noemd zouden worden naar bekende Leidenaars. Mocht u het nog niet weten: de Leeu wenhoek is het terrein tussen W assenaarseweg en Ples- manlaan dat al voor een deel door de universiteit is be bouwd met laboratoria. Gezien de potentiële gevaren die er volgens bepaalde personen uit de universitaire wereld zijn verbonden aan het wonen vlakbij laboratoria, lijkt me de "Goeie Mie-straat" in de buurt van het Gorlaeuslab. een uitstekende benaming. Immers ook zij maakte in de vroeger jaren de stad onveilig met haar gifstoffen Trouwens, zodra het gekissebis tussen de gemeente en de uni versiteit wie welk deel van de Leeuwenhoek krijgt, is beëin digd moet op de scheidslijn de Burgemeester Vis-allee ko men. Want aan de ene kant in de burgemeester toch de ver persoonlijking van de ge meente. Aan de andere kant is hij als pleitbezorger voor late re sluitingstijderi van studen tensociëteiten toch een expo nent van de universitaire ge meenschap. En wat dacht u van het Daey Ouwens-laantje of het Van Aken-park om lekker rustig te wandelen? En om de herinne ring te bewaren dat Leiden ooit eens gamizoenstad is ge weest: het kolonel b.d. Wessel- spad. Sponsoring Zou het feit dat boer Vulpen hardnekkig vasthoudt aan de boerderij in de Merenwijk nou toch geen verkapte stunt van die basket balsponsor zijn om via deze krant reclame voor zijn produkten te ma ken? P. mag het weten. Ritssluiting Vorige maand heeft de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, Bee- laerts van Blokland, zijn goedkeuring gehecht aan de verbeteringsplannen. En in 1924 vond de Zwitser Winter- halter de ritssluiting uit. Wat heeft dat in 's hemelsnaam nu met elkaar te maken,zult u denken? Wel oordeel niet te vlug. Maak in een vrij uurtje maar eens een wandelingetje door Pancras-OóstEn ver geet dan niet het speelplaatsje aan de Vestestraat. Op de eens zo grijze muur zult u een kleu rige muurschildering ontwa ren met een enorme ritsslui ting. Dit mooie stukje kunst werk is totstand gebracht dooreen klein groepje enthou siaste studenten van de ver eniging Augustinus. Totdat de buurtver be tering werke lijk op gang gekomen is moet de muurschildering de grijze muur van een van de huisjes, die hard aan een opknap beurt toe zijn, wat opfleuren. Hopenlijk is de ritssluiting het symbool voor de voortva rendheid waarmee de wijk- verniewing wordt aange pakt. Al weten vele heren uit ervaring dat je met ritsslui tingen altijd moet oppassen er komt snel iets tussen LEIDEN - Vijfjaar geleden maakte Leiden een begin met de renovatie van een complex woningwetwo ningen in de Van Hoogen- dorpstraat. Het begin .van vijf jaar stadsvernieuwing die een halt toeriep aan een verder verval van de oude buurten. Vijf jaar breken, bouwen, slopen en verbouwen geblazen. Stadsvernieuwing is niet alleen het renoveren van huizen, maar ook het opknappen van de vervallen woonomgeving. Straten worden verbeterd, rioleringen worden vernieuwd. Het gaat ook om het scheppen van meer parkeerruim te, meer groen en speelgelegen- heid; het opbouwen van sociaal- culturele-, (buurt- en clubhui zen), onderwijskundige- en me dische voorzieningen; het ver plaatsen van hinderlijke bedrij ven uit de woonbuurten naar een industrieterrein in de omgeving. Tal van "onoplosbare" problemen moesten worden opgelost. In het Leidse stadhuis bestaat nog al lerminst een gestroomlijnde or ganisatie. Contacten met de buurt verliepen veelal via conflic ten. Ruzie tussen de buurt en de gemeente was geen uitzondering. Voor veel mensen waren de eer ste schreden op het pad van de stadsvernieuwing dan ook geen onverdeeld genoegen. Het kunnen beschikken over een verbeterde woning heeft ook zijn keerzijde: velen (vooral bejaar den) vinden het niet zo leuk om twee keer te moeten verhuizen. De huur, na renovatie veelal het dubbele van daarvoor, is voor veel mensen nauwelijks betaal baar. De renovatiepremie, be doeld om tegemoet te komen aan de hoge herinrichtingskosten, is al vijf jaar hetzelfde en niet meer toereikend. Het tijdelijk verblijf in een wisselwoning is een voort durende bron van ergernis en heeft geleid tot onhoudbare si tuaties. Ook na renovatie blijven er soms nog grote problemen be staan. De bewoners van gereno veerde woningen aan de Van Hoogendorpstraat klagen vijf jaar na renovatie over wate roverlast, vocht en over ondeug delijke materialen die zijn ge bruikt. Vermoedelijk leidden deze problemen een aantal weken ge leden in Leiden tot de vorming van een anti-renovatiecommis sie. Na de jaren waarin bewoners aktie hebben gevoerd vóór de re novatie van hun woningen heb ben bewoners van het Haagweg- kwartier zich voor het eerst ge keerd tegen renovatieplannen voor hun woningen. Dat dit geval niet op zich zelf staat is inmiddels duidelijk geworden. Er is in meer Leidse buurten sprake van een kentering. In Ma- redorp (Gre ven straat, Drucker- straat) leven onder de bewoners grote twijfels over het wel of niet akkoord gaan met de renovatie- plannen voor hun woningen. In Tuinstadswijk en in de Trans- vaalbuurt loopt het enthousias- De Kooi, één van de "proeftuinen" van oud-staatsecretaris Schaefer. Links op de foto de gerenoveerde woningen aan de Lombokstraat Rechts zijn de woningen nog in de oude staat. In het midden een deel van de vervangende nieuwbouw aan de Atjehstraat. me voor de renovatie ziendero gen terug. Vijf jaar stadsvernieuwing. Van kaalslag naar renovatie, maar wat nu? Het wetsontwerp stadsver nieuwing is nog steeds geen wet. Vanuit Den Haag klinkt steeds vaker de wens om soberder te re noveren. Uitgebouwde keukens en andere aantrekkelijke dingen voor de mensen mogen niet meer. Minister Beelaerts Van Blokland heeft beloofd dat ei; niet bezui nigd zal worden op de stadsver nieuwing. Maar toch, als renova tie niet blijft binnen het maxi mum bedrag (60.000 gulden), dat al vijf jaar ongewijzigd is geble ven, dan adviseert Den Haag: slopen en nieuwbouw. Sommige prognoses luiden dat de stadsvernieuwing de komende jaren niet meer zal zijn wat het ooit geweest is. Anderen wijzen er op dat de tijden van de kaalslag zullen terug keren. Sommige Leidse raadsleden gaven, naar aanleiding van het verminderde enthousiasme onder de bewo ners, blijk van hun ernstige be zorgdheid over de mogelijke ver traging in de voortgang van de renovatie. Wethouder Waal waar schuwde er, in de raadscommis sie voor de volkshuisvesting, voor dat niet al te lichtvaardig moet worden afgezien van reno vatieplannen. In de buurten daarentegen meent men dat in het stadhuis te lichtvaardig wordt gesproken over de menselijke problemen bij de stadsvernieuwing. Het beleid van de gemeente is er steeds op gericht geweest om zoveel moge lijk te renoveren. Voor vele be woners is de renovatie echter een hele ingreep in hun leven. Om een aanvaardbare oplossing te vinden voor renovatieproblemen zou daarom vroegtijdig moeten worden geluisterd naar de me ning van de buurt. Wordt dat niet gedaan dan kunnen er akties ont staan in de wijken. Het zoveelste geschil rond een goed bedoelde stadsvernieuwingsoperatie is dan geboren. Het kost onnodig veel tijd en energie om dergelijke problemen weer uit de wereld te helpen. ,In 1975 hebben de toenmalige staatssecretarissen Schaefer en Meijer opdracht gegeven aan zes wetenschappelijke instituten om een onderzoek te doen naar de knelpunten in de stadsvernieu wing. In zes steden, in zoge naamde "proeftuinen", werd de praktijk onderzocht. Eén van die "proeftuinen" is De Kooi in Lei den. Resultaat van het onderzoek is ondermeer een boekje met ad viezen voor een andere aanpak van de buurtverbetering. Een nieuwe kijk op de stadsver nieuwing is het niet. "Bouwen voor de buurt" is de laatste jaren al een bekende slagzin geworden. Daar wordt onder verstaan de verbetering van de buurt in de eerste plaats voor de bewoners zelf. Dit zijn vaak de mensen met de laagste inkomens. Voor hen zal er gebouwd moeten worden. Buurtbewoners, buurtwinkeliers en anderen zullen alleen de han den uit de mouwen steken voor stadsvernieuwing als de buurt verbetering ook in hun eigen be lang is. De onderzoekers: "De mensen denken "ze flikkeren ons eruit". De gemeente zal daarom uit drukkelijk moeten garanderen dat er gebouwd wordt voor de buurt. Dat wil zeggen: goed en betaalbaar. In het voorstel gaat men ondermeer uit van: een ei gen budget voor de gemeente dat naar eigen inzicht kan worden besteed. Enkele sterke ambtena ren moeten gaan werken ter on dersteuning van de buurt. Om het overleg met de bewoners zinvol te maken moeten deze ambtena ren toezeggingen kunnen doen. Buurtverbetering komt volgens de onderzoekers niet van de grond, of zal van korte duur zijn, als de buurtorganisaties geen belang rijke rol spelen. Wil er ooit iets terecht komen van de stadsver nieuwing dan zullen rijk, ge meente en ambtelijke diensten een stukje van hun macht moeten inleveren ten gunste van de be woners. Met de inzet van de buurtorganisaties valt of staat de buurtverbetering, aldus de on derzoekers. Het lijkt ook in Leiden duidelijk dat de bewoners zich steeds minder gaan schikken in van bovenaf opgelegde plannen. Alle macht dus aan de buurt? Neen, ant woorden de onderzoekers want sommige beslissingen hebben gevolgen voor de hele stad. De gemeente en de buurt zullen daarom goede afspraken moeten maken over wie wanneer en waarover beslist. De schakel tussen de verschillende partijen moet een bureau worden waarin de buurt samenwerkt met een aantal deskundigen. Het zal nog wel even duren voordat een dergelijke buurtaanpak is ge realiseerd. Stadsvernieuwing verloopt moeizaam. De praktijk geeft soms een sober beeld. Zo wel de gemeente als de buurt kampen met problemen. Problemen die ontstaan doordat de stadsvernieuwing onvoldoen de door en voor de buurt zelf ge beurd. Stadsvernieuwing bete kent een verbetering van het wo nen en samenleven in de oude buurten. Stadsverval zal daarom pas definitief tot het verleden be horen wanneer het beeld van be rusting en geringe betrokken heid wordt doorbroken. JAN RIJSDAM CIRCUSTHEATER 11 en 13 t/m 18 febr. 20.15 u. Kassaverkoop 6 dagen v.d. gewenste voorstelling De Kooi in 1924 de achtergrond de Huizen in aanbouw op de hoek Ambonstraat en Surinameslraat.In het midden het speelterrein "Oosterkwartier" Oi huizen aan de Driftstraat en de Atjehstraat.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3