Luifelbaan eerste wordt het aangepakt -eidse agenda Pedagogische Academie Oegstgeest in lekt als een gieter Sloop voor universiteit Plan Centrum Wassenaar: Meesterconcert Rotterdams Philharmonisch Orkest over gehele linie Vertolkers werken Bach-familie erg goed op elkaar ingesteld ZATERDAG 3 FEBRUARI 1979 Zaterdag Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Breehuys, swingavond voor middelbare scholieren, 20-24 uur. LAK-Theater, Esta met "The heartache and sorrow show". 20.30 uur. Stadsgehoorzaal, viering 60-jarige be staan CPN, 14-16 en vanaf 20 uur. Groenoordhal, Woon-Ideaal Beurs, 13-17 en 19-22.30 uur. Bar Entre-Nous, Voorschoten, carna valsavond, 20 uur. Jeroenhuis, Wassenaar, Oranjebal Deylknotsen, 20 uur. Lindehoeve, Voorschoten, optreden van de groep Paradoks, 21 uur. Zondag Middelweg 19 c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Volkshuis, "Femke", ontmoetingscen trum voor vrouwen, 10.30-13 uur, ma. van 9.30-12.30 uur. LAK-Theater, kindervoorstelling Circus Elleboog, 15 uur. Groenoordhal, Woon-Ideaal Beurs, 12-17 Gesprekscentrum, Luit-concert Hans van Wouw, 16 uur. Wassenaarse Slag, strandloop AV-Hol- land, 11 uur. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Bos- huizerlaan, bejaardensoos Zuid- West, 14-30 uur. Troef, fotografie, yoga, Nederlands, 19.30-21.30 uur; huisvrouwen- groep, di. van 9-11.30 uur. Vrijetijdscentrum, yoga, t'ai chi, 19.30 uur; gitaar Go-club, 20 uur. Breehuys, ma., di., do. en vr. over- blijfsoos, 12-13.15 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 Herensingel 3, vergadering Abop- 20 i Kijkhuis, film "Satansbraten" van Fassbinder, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. financiën, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, ge meenteraad, 20 uur. ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): H.G.M. Aelbers, Noordeindsplein 2a, tel. 122268; Wyk II (Kooi en Merenwijk): J.A. Verhage, van zaterdag 10-18 uur Gezondheidscen trum Merenwijk, Rosmolen 2, tel. 133834, van zaterdag 18-zondag 24 uur Rozemarijntuin 51, Leiderdorp, tel. 895144; Wijk III (Waard, Professoren- wijk, Tuinstadwijk en zuid-binnenstad): A. van Luyk, Wasstraat 2a, tel. 122522; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwar- tier): van zaterdag 10 tot zondag 8 uur W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035; van zondag 8 tot zondag 24 uur A.A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797. Leiderdorp - F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139 (zaterdag); H.B. van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529 (zon dag). Zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13 uur op Praktijkgebouw Win kelhof, Florijn 10, tel,. 891000. Oegstgeest - J.B. Hugenholtz, Pr. Hen driklaan 4, tel. 155666. Voorschoten - A.P.M. Meiman J.W. Fri- solaan 13, tel. 2493 (zaterdag); B.R. van Beusekom, P. Heynlaan 6, tel. 071-763551 (zondag). Warmond - L.J.H. Lempers, Churchill- laan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. APOTHEKEN De avond-, nacht- e apotheken in de regio'Leiden wordt van 2-9 febr., waargenomen door. Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085; Apotheek Beker, Kempenaerstraat 1B, Oegstgeest, tel. 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitsluitend voor spoe- drecepten van een taxi, tel. 122444, ge bruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten zuiden v.d. Rijn tel. 121753, ten noor den v.d. Rijn tel. 134604. Leiderdorp/Zoeterwoude - Gezond heidscentrum Leiderdorp, tel. 410141, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. DIERENARTSEN Leiden - De weekenddienst van zater dag 13-maandag 9 ijur wordt waargeno men door G. Roest, Haaghuishof 5, Lei derdorp, tel. 071-890405; de weekend dienst van zaterdag 12-maandag 8 uur, wordt waargenomen door. Y. Krol, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest. Telefoon 071-153266. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. WASSENAAR - Bij de uitvoering van het bestemmings plan voor het centrum van de gemeente Wassenaar zal het eerste, het project Luifelbaan worden aangepakt. Het gaat hierbij om woningbouw aan de andere zijde van de daar gesitueerde winkels, een herpro filering van de weg zelf en het plaatsen van een viertal kiosken. Wat de woningbouw ter plekke betreft wordt gedacht aan een 15- tal flatjes in twee lagen. Dit is bekend gemaakt door het college van burgemeester en wethouders van de gemeente die een prioriteitenschema hebben opgesteld voor de uitvoering van het plan voor het centrum van het dorp. Een stuurgroep die zich be zighoudt met de ontwikkeling van het vorig jaar door de ge meenteraad vastgestelde be stemmingsplan heeft een inven tarisatie gemaakt van alle projec- LEIDEN - Bravo Rotterdams Philharmonisch Orkest! Het was gisteravond een meester concert in de gelijknamige K. en O.-serie, maar dan over de gehele linie. Van de samen stelling van dit prachtige pro gramma tot de realisatie er van. David Zinman was de bezielende pleitbezorger. Wat mij in deze dirigent uiter mate boeit, zijn zijn klank- modellerende bewegingen, waarmee hij een direct res pons krijgt van het orkest. Men hoort en ziet een analyse, die zo knap is en uitgebalan ceerd, dat men zijn wijze van muziekbeleving mee ervaart. Het karakteriseert een diri gent met grote gaven. Grote kwaliteiten ook in het or kest, zoals de prachtige ko perbezetting in Gabrieli's So nata pian e forte. 4 Een opvallende orkestopstel ling deed de Serenata nottur- ne in D gr t. van Mozart uit nemend tot zijn recht komen, met alle specifieke geestige trekjes, die Zinman daaruit tevoorschijn toverde. In het Pianoconcert van Schu mann solieerde Judit Jaimes een gepassioneerde pianiste met een mooie ronde tech niek, poëtisch in haar bena dering, die echter ook een krachtige accoorden techniek niet schuwde soms wel eens te overbelast, waarmee ze haar fortissimi dreigde "dood" te slaan. Het orkest besloot met een transparante "Midzomer- nachtsdroom" van Mendels sohn. BEP RIJNDERS ten die daarbij aan de orde ko men. Het plan heeft verder nog geen rechtskracht, want het ligt nog ter goedkeuring bij Gedeputeer de Staten (het dagelijks bestuur van de provincie) die voor 1 sep tember een beslissing zullen moeten nemen. Tot nu toe zijn bij dit college betrekkelijk weinig bezwaarschriften ingediend, zo dat de gemeente de goedkeuring wel verwacht. Het tweede project dat is aange geven betreft de grond tussen Achterweg en Schoolstraat, die van de firma Westgeest werd aangekocht. Daar kunnen acht éénsgezinswoningen worden ge bouwd. Voor de bebouwing van een deel van de tuin van Huize Nieuw Rijksdorp en het aangren zende terrein van de manege in de Berkheistraat gaan de gedach ten uit naar dertien eengezins woningen in de vrije sector en acht benedenwoningen in de woningsector. Een ander project dat op de twee eerstgenoemden moet volgen is de herinrichting van de hoek Langstraat-Van Hogendorp- straat, waar een pleintje zal wor den gecreëerd. Vervolgens staat een herinrichtingsplan voor het Tuinpad op het programma, dat met de bewoners besproken zal gaan worden. De aanleg van een parkeerterrein bij de Langstraat- Noord hangt samen met de mo gelijkheid om het bedrijf van de familie Van den Barselaar uit de Gang naar elders te verplaatsen. Tenslotte is er nog een particulier bouwplan op een binnenterrein tussen Luifelbaan en Achterweg (Winnubst), waarbij van gemeen tewege een stukje straat zal wor den aangelegd voor de bevoorra ding van de winkels aan de Van Hogendorpstraat via de achter zijde. Gewonde weigert medische behandeling VOORSCHOTEN - De 30-jarige I.G. uit Voorschoten is gister avond na het verlaten van een bus op de Sophiakade in Voorscho ten aangereden door een perso nenauto. Hij stak voor de bus de weg over zonder uit te kijken en werd daarbij geraakt door de wa gen van de 34-jarige F.X.G. even eens uit Voorschoten G. liep daarbij een open beenbreuk op. In het Elizabethziekenhuis aan gekomen weigerde G. zich echter te laten behandelen. Tot half elf gisteravond hebben politie-agen- ten en verschillende andere men sen geprobeerd de gewonde te overreden, echter zonder succes. De politie weet niet waarom de Voorschotenaar medische be handeling weigerde. Op terrein oude doelenkazerne LEIDEN - Na het vertrek van de Kokschool uit de Doelenkazerne in Leiden slaat de slopershamer onverbiddellijk toe op het Doe lenterrein. Van het oude kazer necomplex gaat het overgrote deel van de bebouwing tegen de vlakte. Een barakkengebouw aan de kant bij de Witte Singel ging gisteren als eerste onderdeel te gen de grond. De sloop van dit gebouw is nodig om ruimte te maken voor het ge bruik van de brug die over de Wit te Singel is geslagen. Via deze verbinding moet eerst het sloopmateriaal verwijderd en la ter het bouwmateriaal aange voerd worden. De brug zou in fei te al klaar moeten zijn, maar is door het langdurige vorstverlet waarschijnlijk pas over ongeveer een maand beschikbaar. Volgens een woordvoerder van de universiteit heeft deze vertraging geen aanmerkelijke gevolgen. De feitelijke bouwwerkzaamheden op het Doelenterrein komen pas in de tweede helft van dit jaar op gang met het herstel van het zo genaamde Arsenaal. Dit monu mentale gebouw blijft als enige onderdeel van het oude kazerne complex overeind. Inmiddels na enige vertraging is de universiteit vergevorderd met de voorbereiding van de bouw op het Witte Singelterrein. Dit deel van de nieuwbouwplannen wordt eind van deze maand aan besteed. De verwachting is dat de feitelijke bouw eind april begin mei beginnen. OEGSTGEEST - De dooiende sneeuw op het dak van de Christelijke Pedagogische Aca- Een provisorische afscherming 1 koffie in de aula in ontvangst kunnen n plafonds lekkende water opvangen. LEIDEN - Ongeveer twintig leerlingen van het christelijk lyceum "Dr. W. A. Visser 't Hooft" deden mee aan een "klassiek muziekconcours" in de goed bezette aula. De toehoorders zaten in U-vorm tegenover het, tegen de lange wand opgestelde podium, zo dat iedereen zonder moeite kon zien en horen. Achter de tafel ervoor luisterden met kritische aandacht de juryle den muziekleraar Rob van Ef- ferink, conrector C. W. Sie- mons, de dames Ada van der Bent en Christa van Loenen en leerling Dico Baalbergen. Naar een "klassiek" concours gaan slechts de werkelijk be langstellenden, behalve tal rijke ouders ook vele leerlin gen. De aandacht was dan ook ongeveinsd goed en alle con certgevers kregen een harte lijk applaus. In feite is de algemene pro gramma-samenstelling van zo'n gebeuren de wel onver mijdelijke, zwakke stee. Al lerlei bekende en geliefde componisten uit het verleden (Debussy en Distier waren toch wat vreemde vogels in het barock en romantische gezelschap) stonden er door een gehutseld. LEIDERDORP - Voor aan schaffing van een echt ker korgel in de Scheppingskerk wordt in de Dorpskerk een keten var. (goed bezochte) concerten georganiseerd. Ditmaal een, geheel gedekt door de naam Bach. Te weten vader Sebastian, vergezeld van zijn zonen Friedemann, Emanuel, Christoph en Chris tian, allemaal bedacht met een Trio in majeur Christoph (trio in A) is wel duidelijk zwakker. Uitvoerenden waren violist Hans v. d. Weide, fluitist Herman Bavinck, cellist René de Vries (met modern in strumentarium) terwijl voor de verzorging naar het tijds gebruik van de "generale bas" Come Bavinck een spi net bespeelde. Dit betekent geenszins Quartet. Op het spinet (verwant aan het kla vecimbel) verdubbelde Cor- rie B. met de linkerhand de cellostem, met de rechter werd de z.g. becijferde bas uitgewerkt Het viertal bleek uitnemend op mekaar inge steld en ook met opmerkelij ke toewijding verknocht aan het werksteek zowel als aan de verklanking. Erezaak. Tot algemene tevredenheid. Om de vijf Bach's onderschei dend te typeren in hun karak teristieke eigenheid vond ik de keuze zaak getroffen. Frie- demann (Trio Bes), extra beeldig in het Allegro, staat het dichtst bij de vader. .Emanuel laat nog traditie toe in het Adagio van zijn Trio in G, maar emancipeert met venstertjes open op de ko mende Mozart in een even eens zeer beeldig Allegro. Christian is totaal los van het contrapient en schiep een Trio in Bes, waarin vooral het etdagio een hoog niveau be reikt van galant rotoco. Vader Bach, allen overtreffend door zijn architectuur, eindigt met een Presto (Trio G) voor het welk ik geen overtreffend woord meer ter beschikking heb. KEES VERHOEF Leerlingen- concours met veel kwaliteit De keus was meestal wel goed; geen enkel werk lag althans beneden de maat. Als naar gewoonte had de piano (een Kawai-vleugel) het meest te doen. Verder hoorden we de len uit Concerten voor viool, fluit en hobo, stukken voor gi taar (een grapjassende) trom bone en fluiten-in-de-handen ("Badinerie" en een Air van Bach). Ik geloof, dat de jury het nogal moeilijk heeft gehad. Afge zien van een paar ritmische en voordrachtelïjke missers hadden de vertolkingen veel kwaliteit. De spelers toonden gevoel voor stijl en waren technisch als regel voldoende bedreven. Dat kun je alleen maar bereiken door gestage studie en intense belangstel ling. Sommige muzikanten maakten zelfs de indruk van in de muziek te léven. Een mooi ding voor jonge men- Maar goed, de jury zat er maar mee. In zo'n geval worden de eisen, door vergelijking, van zelf opgeschroefd en ga je vooral op de voordracht, de stijlzuiverheid letten. Dan wordt een vlotte techniek al léén niet meer het hoogst ge waardeerd. De j ury was er niet zo gauw mee klaar. Voorzitter Van Efferink brak tenslotte de spanning. Hij begon met nummer 4. Dit was Henk Oosthoek. Hij kreeg, met slechts een halve punt verschil met nummer 3, een eervolle vermelding voor Mozarts variaties op "Ah, vous dirai je Maman". In de prijzen (d.w.z.: boekenbon- nen) vielen: als 3de, Judith Glasbeek (fluitsolo Debussy's "Syrinx"), als 2den, Margreet van Dalen en Wybren Jan Buma (Hobo-Concert van Krammer), als 1ste, Anton van Elteren (piano-solo van Griegs "Hochzeitstag auf Troldhaugen"). Na de pauze zong het school- koor onder Ab van Kapel een paar folksongs en een spiri tual. Een fleurige prestatie, evenals die van het bandje van Paul Leenhouts c.s. tij dens het jury-beraad. De eer ste prijswinnaar moest na af loop zijn kunst, in de Cho pin wals (in fis) nog eens ver tonen. JOHAN V WOLFSWINKEL demie in Oegstgeest heeft voor ernstige lekkages gezorgd. Op verschillende plaatsen in het nog geen tien jaar oude gebouw sij pelde het water deze week langs de muren of regelrecht van de plafonds in straaltjes naar bene den. Steeds terugkerende lekka ges in de school zijn al jaren een punt van aandacht en zorg van schoolleiding en bestuur. De iedere keer verrichtte provisori sche reparaties bleken bij lange na niet voldoende om de overlast een halt toe te roepen. Inmiddels is de schoolleiding in overleg met het ministerie over wie een in grijpende vernieuwing aan het schooldak moet betalen. "De kernvraag hierbij is of het een constructiefout bij de bouw van de school betreft", aldus direc teur Spijker. "Want in dat geval zou eventueel de bouwer of de ar chitect voor schade aansprake lijk gesteld kunnen worden. Het is namelijk onderwijskundig on verantwoord om de geschatte anderhalve ton reparatiekosten uit de kas van de school te beta len", gaat hij verder. "Want be denk maar eens wat een hoeveel heid onderwijsmiddelen je voor dat geld niet kunt aanschaffen". Adjunct directeur Bos: "In ge sprekken met het ministerie van Onderwijs is gebleken dat zij niet onwelwillend zijn de zaak met ons te regelen. Maar het probleem is nu om ambtenaren van het ministerie naar de school te krijgen om de schade met ei gen ogen te kunnen constateren". In 1977 is al een onpartijdig bureau ingeschakeld die een rapport heeft samengesteld over de tech nische gebreken aan de dakbe dekking. "Sinds die tyd zijn we dus al bezig om de affaire rond te krijgen", aldus Bos, die bekent dat de schoolleiding momenteel ernstig overweegt om onafhan kelijk van de toestemming van het minist tttttie te laten uitvoe- Hans Dagelet verlaat BAAL Hans Dagelet, één van de ac teurs van het eerste uur van de experimentele toneel groep 'BAAL', verklaarde gis teravond in de kleedkamer van het LAK-theater, dat hij vast besloten is deze toneel groep, na een Handke-pro- duktie, waaraan hy nog zijn medewerking zal verlenen, definitief te verlaten. Voor een groot aantal Baai-be wonderaars zal dit bericht een onaangename verrassing be tekenen. Samen met onder andere Rudolf Lucieer, Kitty Courbois en min of meer Efoa Pelgrom hoort hij toch tot de acteurs van het eerste uur. Dagelet heeft echter besloten met Eha Pelgrom verder te gaan en de betrekkelijke ar tistieke (en financiële) be scherming van 'Baal' vaarwel te zeggen. Daarom stond hij gisteravond met Elja in het LAK-theater, waar ze 'Buck Teeth' deden. Het verbaal gegeven is geïn spireerd op underground motieven en verwijst naar Jean Harlow Billy The Kid. Via de muziek van Leo Sayer werken Hans en Elja een aan tal dramatische motieven uit, die onderling weinig relatie met elkaar lijken te onder houden. Van hét oorspronkelijk script heeft Dagelet slechts één pa gina Engelse tekst overeind gelaten. Het overige gedeelte is herschreven, aangepast of een resultaat van improvisa tie. Het stuk is wezenlijk an ders dan de Baal-produkties, omdat "Buck Teeth' daar vanzelfsprekend zeer ver van verwijderd is. Dit om misver standen te voorkomen. Het theaterstuk eindigt met een sterk-suggestieve cunnilin- gus-scène, die zeer professio neel door Efja wordt ingezet Ook de scène met het konijn tje, waarin de geestelijke on volwaardigheid sterk cen traal staat, boeit ongemeen. Dagelet/Pelgrom hebben 'Buck' al vijfmaal in 'Shaffy' in Amsterdam gespeeld en gaan er nu mee de provincie in. Dit aanvankelijk als 'pro- duktie-pauze' geannonceerde toneelstuk blijkt op de plan ken toch uit te groeien tot een volwaardige theatermanifes tatie. Wellicht is er een enkeling, die de scène, waarin Dagelet zijn mannelijkheid toont, om die reden afwijst. Hieruit zou blijken, dat hypocrisie nog immer hoogtij viert. Ook in het theater. 'Buck Teeth' groeide gister avond uit tot éen van de bete re theaterproducties die het LAK-theater tot heden bracht. Het zal voor Dagelet/ Pelgrom uiterst moeilijk worden dit artistieke niveau te overtreffen. De "volgende produktie" blijft het duistere dilemma van elke geslaagde toneelmanifestatie. BERT KOEKEBAKKER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2