Bezwaren tegen eigen bijdrage UW I Hl li 1J illli'f Actiebereidheid" is niet groot ZATERDAG 3 FEBRUARI 1979 PAGINA 25 Door Kees Cornelisse Het is nog maar de vraag of mevrouw Veder-Smit haar "ziekenfonds-vijfje er door krijgt. Bijna tegelijkertijd zijn afgelopen dinsdag de' besprekingen over een nieuwe cao voor de me taalindustrie en voor de bouw afgebroken. In Zoetermeer waar de vakbonden op bezoek waren bij de metaal werkgeversorganisatie FME was men het snelst klaar. Nadat de werknemersvertegen woordigers het ant woord van de werkge vers hadden gehoord op hun verlangens be sloten zij unaniem het gesprek voorlopig op te schorten. Ook in Woerden, waar de cao- besprekingen werden ge voerd in het gebouw van de Bouwbonden FNV waren beide partijen snel uitgepraat, nadat in de ogen van de bon den duidelijk was geworden dat er met de werkgevers nauwelijks te praten viel over de vakbonseisen. Voorlopig dus geen onderhan delingen meer. Werkgevers en werknemers beraden zich nu met de respectievelijke "achterbannen" wat hun nu verder te doen staat. Vanzelf sprekend wordt er gespecu leerd op stakingsacties van de vakbonden om de werkge vers te dwingen alsnog te pra len over de vakbondseisen. Een woordvoerster van de Bouwbonden FNV deelde dinsdag na het afbreken van het overleg mee dat acties van de bouwvakkers niet moch ten worden uitgesloten. „Do actiebereidheid van de men sen is groot. De meesten zijn er door de langdurige vorst periode qua inkomen toch al duizend tot tweeduizend gul den op achteruit gegaan" al dus de woordvoerster. Een redenering die net zo mak kelijk is om te draaien; de bouwvakkers zijn door het lange nietsdoen al zodanig in hun inkomen achteruitge gaan dat ze geen dag langer dan strikt noodzakelijk is, thuis zullen blijven zitten. Een stakingsuitkering is nu eenmaal heel wat minder dan het gewone loon. Struikelblok Daar komt nog bij dat het ge sprek in de bouwnijverheid best wel weer eens hervat zou kunnen worden. Grootste struikelblok tijdens de on derhandelingen was de aan vullende looneis van twintig gulden van de Bouwbonden FNV. Volgens de voorzitter van de Bouwbond CNV, Van Commenee, zou er wel weer met de werkgevers te praten zijn wanneer de FNV bonden zouden af zien van die loon eis. Nu zal dit nooit zomaar gebeuren. De werkgevers zullen daar wat tegenover moeten stellen. Bijvoorbeeld door enkele prestatietoesla gen op te nemen in de basis salarissen. Of door toch wat te doen aan uitbreiding van de vakantie. In de voorstellen van de bonden zitten in ieder geval nog wel wat ruilmoge- lijkheden. Wisselgeld heet dat in onderhandelingstermen. Veel moeilijker lijkt vooralsnog de situatie in de metaal. Daar zijn de standpunten van Op 11 januari was de staking in de Duitse metaalindustrie voorbijNa 44 dagen hadden de werk hadden neergelegd: de 35 urige werkweek. Dit gegeven zal veel Nederlandse metaalarbeide werknemers en werkgevers veel meer verhard. Dat blijkt ook wel uit de eensgezind heid van de kant van de werknemersvertegenwoor digers. Industriebond FNV, Industriebond CNV en de verenigingen van hoger per soneel waren het er dinsdag allemaal roerend over eens dat het antwoord van de me-, taalwerkgevers op de verlan gens van de vakbonden geen basis was om verder te on derhandelen. Kort en duidelijk Nu dat antwoord van de werkgevers kort en duidelijk: voor 1979 en 1980 zou er rust moeten zijn. Het enige wat de werkgevers wilden toezeggen was dat zij in 1981 willen meewerken aan een regeling die het mogelijk maakt dat ook mensen van 62 jaar vrij willig eerder met pensioen kunnen gaan. Nu geldt deze regeling al voor werknemers van 63 en 64 jaar. De kosten die hiermee gemoeid zyn worden volledig opgebracht door de werknemers in de metaalindustrie. De overheid stelde zich twee jaar geleden garant het eventueel ontstane tekort aan te vullen, r is echter nooit overheidsgeld gebruikt orndat de werkne mersbijdrage van 0,4 procent ruim voldoende bleek te zijn. Door Mark Kranenburg Zestig procent van de werk nemers in de metaal heeft namelijk maar gebruik ge maakt van de regeling. Vol gens de Unie BLHP (hoger personeel) heeft het eerder met pensioen gaan van deze werknemers de werkgevers geen windeieren gelegd. Van de 1400 arbeidsplaatsen die zijn ontstaan door het eerder met pensioen gaan van werk nemers, zijn er maar 400 op gevuld. "Een besparing van een half procent in de loon kosten" aldus de Unie BLHP. e werkgevers daarentegen zeggen dat arbeidstijdverkor ting in deze bedrijfstak hele maal geen zin heeft, omdat er nu al niet genoeg mensen te vinden zyn om alle vacatures te kunnen vervullen. De vak bonden erkennen dat wel, maar zeggen dat dit tekort voor een deel juist opgevuld zou kunnen worden wanneer de werkgevers er toe zouden overgaan het "image" van de metaalindustrie te verbete ren, bijvoorbeeld dóór aan trekkelijke arbeidsvoor waarden. De bonden noemen dit een sociaal-maatschappe De lijke benadering tegenover de puur economische benade ring van de werkgevers. Actiebereidheid Ook de bonden in de metaalin dustrie gaan nu terug naar de leden. Of de "actiebereid heid" onder de leden groot is, is nog maar de vraag. Ar beidstijdverkorting zeker in de vorm van een kortere werkweek leeft nog niet echt onder de achterban zolang dat alleen nog maar kan door inlevering van een deel van het loon. De bereidheid om te gaan staken zal dus in tegen stelling tot twee jaar geleden, toen de werkgevers een ver worven recht, de prijscom pensatie, wilden aantasten, niet bijster groot zijn. Temeer daar de metaalindustrie toch nog een onzekere bedrijfstak blijft ondanks de berichten over een tekort aan arbeids krachten. Nog een jaar gele den immers was er nog spra ke van een massa-ontslag van maar liefst 6000 mensen in deze bedrijfstak. Dat aantal is later weliswaar wat terugge draaid maar het beeld van een onzekere bedrijfstak is blij ven bestaan Ineen dergelijke situatie zullen mensen niet gauw tot een eveneens onze kere staking overgaan. Daar komt nog bij dat de mis lukte staking van de West- duitse vakbonden die ook de kortere werkweek tot inzet had, de actiebereidheid zeker niet zal vergroten. Geldbuidel Ondertussen moeten de werk gevers wel proberen hün ach terban in de hand te houden. Het valt niet te ontkennen (ook de bonden doen dat niet) dat een aantal bedrijven de grootste moeite heeft met het vinden van geschikt perso neel. Als de enige manier om personeel te krijgen het zwaaien met de geldbuidel is (om desnoods personeel bij andere bedrijven weg te ko pen) zullen enkele onderne mingen zeker niet nalaten dit te doen. Liever ontrouw aan de richtlijnen van de werkge versorganisatie FME, dan het missen van een order omdat er niet genoeg mensen te krij gen zijn. Waarna FME voor zitter Ter Hart zit opge scheept met het feit dat hij aan de ene kant moet verkla ren dat de vakbondsverlan gens niet te betalen zyn, ter wijl aan de andere kant be drijven juist grif betalen Hetzelfde kan gaan spelen in de bouw waar eveneens sprake is van een krappe arbeids markt. Voor de werknemers organisaties zou dit wel eens een onbedoelde steun uit on verwachte hoek kunnen zijn. DEN HAAG (GPD) - Er is een storm opgestoken tegen het „ziekenfondsvijfje" (om het maar kortweg zo te noemen) van mevrouw Veder-Smit, staatssecretaris van volksgezondheid. De medische wereld wil er niet aan, de ziekenfondsen zien alleen maar problemen bij de uitvoering, in de Ziekenfondsraad breekt men er zich het hoofd over, de vakbeweging en actiegroe pen protesteren en in het parlement lijkt alleen de VVD nog zonder meer akkoord te gaan met de invoe ring van de „eigen bijdrage" per 1 april. Het zou dus best kunnen dat dit deel van de „ombuigingen" in de gezondheidszorg het kabinet lelijk gaat opbreken. Als de vijf gulden eigen bijdrage per verpleegdag wel wordt aanvaard, blijft erditjaareen opbrengst van f 80 miljoen. Datschat het ministerie tenminste. Niemand weet of het waar is, er zijn twijfels genoeg over. Er moet nog worden uitgerekend hoeveel de inning van de bijdragen zou kosten en wie dat moet doen (de ziekenhuizen willen niet!). Honderd miljoen Als er honderd miljoen op jaarbasis kan worden opgebracht, is dat natuurlijk een klein deel van het eerst voorziene bedrag van f 600 (de reeds vervallen bijdrage van f 100 per gezin inbegrepen). Bo vendien is het de vraag of al die moeite nog tegen de baten opweegt. Wellicht zal de regering toch naar andere middelen moeten zoeken om de kostenstijging in de gezondheidszorg (nog meer) om te buigen. Sociaal gezien zijn inderdaad de laagstbetaalden de dupe van deze maatregel, die niet gaat gelden voor mensen met een particuliere ziektekostenverzekering. Het besparingsargument is zwak, daarnaast is al lang bekend dat juist bejaarden drie keer zo vaak in het ziekenhuis worden opgenomen en daar dan twee keer zo lang liggen als andere Nederlanders. Het ziet ernaar uit dat me vrouw Veder haar plan (als het van haar is) maar beter kan laten Pakketten Over het begrip „eigen bijdrage" is trouwens grote verwarring ontstaan. Er werd aanvankelijk van „eigen risico" gesproken, maar toen die aanduiding ondeugdelijk bleek, werd de term „bij drage" gekozen, die ook beter past. Risico is een verzekerings term. Bij echte „verzekering" (assurantie) dekt de verzekeraar een risico tegen een premie, die afhankelijk is van de op grond van ervaring geschatte „schade". De Ziekenfondswet „verzekert" niets, de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten evenmin en de ziekenfondsen dragen geen risi co. Net als de loonbelasting, die naar draagkracht een percentage van het loon heft, wordt van de lagere lonen (beneden de grens van f38.150) nu „ziekenfondsbelasting" geheven. Ongeacht de gezinssamenstelling, ongeacht leeftijd en .gezondheidstoestand. Alles gaat in een grote pot, in een sociaal fonds. Het is als het ware een bodemloze pot, als er tekorten dreigen, wordt de premie- of belastingschroef aangedraaid. Alle verstrekkingen samen vormen het „ziekenfondspakket". Het verstrekkingenbesluit regelt de omvang van het pakket, die steeds uitdijt. In beginsel heeft iedere „ziel recht op een pakket". Een vrijgezel met een loon dat ju ist beneden de grens valt, heeft recht op èèn pakket, terwijl hij belasting betaalt voor drie, bij een pakketprijs die de f 1100 overschrijdt. In werkelijkheid betaalt hij daardoor voor een ziekenhuisdag van, zeg maar, f300 een slordige f 1000. Het idee een „ziekenhuisdagtientje" (eerst ging het om f 10,-nu nog om f 5,-) te gaan heffen, is niet van mervrouw Veder. Vele jaren geleden al was het een „vondst" van de toenmalige staatssecretaris Veldkamp (nu hoogleraar). Evenals mevrouw Veder miste deze bewindsman verzekeringskundige kennis en inzicht. Hij stuurde zijn idee aan de Sociaal-Economische Raad, maar werd blijkbaar tijdig gewaar dat zijn „tientje" kansloos was. Hij trok zijn lumineuze idee in, waarna het in de la met „afgeleg de" stukken kwam. Kennelijk heeft mevrouw Veder het daar opgediept. En dan die „bespaarde kosten" door ziekenhuisopname? Die wer den door de regering gesuggereerd en tijdens moeizame bespre kingen in een Ziekenfondsraadscommissie cijfermatig als com promis geopperd. Dat zou niet meer mogen zyn dan gemiddeld f5,- voor „levensmiddelen". Maar ook toen werd al gesproken van het bestaan van allerlei met ziekenhuisverblijf voor het gezin of de familie waartoe de patiënt(e) behoort, meekomende kos ten. Lange lijsten Van zulke kosten weten ziekenfondsen en Ziekenfondsraad niets, omdat ze daarmee nooit te maken hebben. Niemand kwam ken nelijk op het idee eens even bij ter zake deskundigen te informe ren, die met „extra kosten" regelmatig wel te maken hebben. Zo zijn er de „aansprakelijkheidsverzekeraars", die aan de lopende band bij „verkeersletselschaden" en „medische letselschaden" (gevolgen van zogenaamde medische kunstfouten en van zoge naamde ziekenhuisongevallen) lange lijsten krijgen van de na gelaten betrekkingen. Daarop staan reis- en verblijfskosten van bezoekende gczins- en familieleden, kosten van bloemen of een versnapering, verplich te aanschaffingen van pyama's en ondergoed, extra huishoude lijke hulp als de vrouw des huizes het slachtoffer is, begrafenis kosten (tot en met de kosten van het „begrafenismaal" met alles wat daarbij hoort), de advertentiekosten. rouw- en bedankkaar- ten. Als man of kinderen door opname en bezoek van de moeder loon (inkomsten dus)derven. staan die ook op de schadestaat. En bijvoorbeeld ook de extra hulp die in een zaak of bedrijf nodig kan zijn voor enige tijd. Kleine bloemlezing Dit is nog maar een kleine bloemlezing, er zijn meer schaden te melden, afhankelijk van de persoonlijke en zakelijke omstandig heden, waarin betrokkenen verkeren. Maar het zal duidelijk znn dat die bijkomende kosten gemiddeld al veel groter zijn dan de besparing aan „spijs en drank" (alcohol niet meegeteld), waar door het „vijfje" per dag tot stand kwam. Men zou zo zeggen: Dat 1 april-vliegertje van mevrouw Veder gaat echt niet op... Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25