Drie leiders in NK Driebanden Van der Smissen: "Prestatiedrang basis voor succes" "V d Ne hebben't vaak over een eigen huis gehad, maar at't zó soepel zou gaan...." Vrij Korte sprint redt Spe "MOSKOU NIET SCHULDIG TRAGE KAARTVERKOOP" Popeyus knock out9 Lions grijpt laatste kans voor Play Offs ZATERDAG 3 FEBRUARI 1979 SPORT PAGINA 11 Van der Smissen in actie in de Sassenheimse sporthal "De Washeek' SASSENHEIM - De carrièrelijn van een biljarter kan soms vreem de curven vertonen. Neem bijvoorbeeld die van Christ van der Smissen. In de jaren, dat hij nog maar nauwelijks in staat was om over het topje van een keu te kijken, durfde hij niet te dromen van een glansrijke biljartloopbaan. Integendeel. De sportpretenties van de Brabander lagen in die tijd op een heel ander vlak. Van der Smissen wilde dolgraag voetballer worden, maar omdat zijn ploeggenoten het indertijd vertikten om in de winter te trainen, gaf Van der Smissen de brui aan deze sport en wierp zich vervol gens op het biljarten. Achteraf gezien een goede stap, want twee weken geleden na afloop van het door hem gewonnen Neder lands kampioenschap anker kader 47/1, ontving'de Brabander van de KNBB een embleem, dat aan alle Nederlandse biljarters wordt uitgereikt, als ze tien titels in de wacht hebben gesleept. Tot nu toe een mijlpaal in de carrière van Van der Smissen, maar hij beschouwt het nog zeker niet als een afsluiting van zijn bil jartloopbaan. Hij bevindt zich per slot van rekening nog maar 24 jaar op deze aardkloot en vanaf het moment dat hij in dienst trad bij een werkgever, die hm vrij geeft voor alle zaken die verband houden met zijn hobby, piekert de kersverse kampioen anker kader 47/1 er eenvoudig niet over om te stoppen. Alleen al, omdat hij nog altijd wordt gedragen door een enorme prestatiedrang. Dit week einde bijvoorbeeld, wil Van der Smissen zijn titel driebanden verdedigen. Het zal hem niet zonder slag of stoot lukken, want zijn voorbereiding was niet zoals het behoort te zijn. Christ van der Smissen: "Ik speel praktisch het hele jaar biljart, maar geen driebanden. Tegen de tijd dat het Nederlands kampioenschap driebanden nadert, denk ik meestal "O, ik moet weer even die keu pakken. Daar komt dit jaar nog bij, dat ik mij tot twee weken voor dit kampioenschap mij volledig heb bezig gehouden met het anker kader 47/1, terwijl ik daarna een verkoudheid opliep. Hier door heb ik maar 6 partijen met mijn oude biljarttrainer Ouwe land kunnen trainen". Toppositie Hoewel menig driebander zich niet kan veroorloven om op zo'n manier naar een dergelijk biljartkampioenschap toe te leven, neemt Van der Smissen toch weer een toppositie in. De kans is zelfs groot dat Nederlands meest veelzijdige biljarter morgen zijn titel in de Sassenheimse sporthal "De Wasbeek" prolongeert. Van der Smissen is te bescheiden om te zeggen dat hem dat zal lukken? maar gezien zijn stijgende spelpeil, wat al resulteerde in een overwinning op Herman Popeyus, mag het toch niet worden uitgesloten. Popeyus werd in een tijdrovende partij volledig ge sloopt. Na de langdurende partij verzuchtte de Rotterdammer dan ook dat "Van der Smissen ongetwijfeld ook aanleg heeft voor schaken". Van der Smissen geconfronteerd met deze uitspraak: "Jongens als^ Popeyus en De Wilde doen alleen aan driebanden. Ze hebben die stootbeelden dan ook helemaal in hun hoofd en kunnen bij wijze van spreken een driehoeksstootje met hun ogen dicht maken. Ik kan dat niet. Ik moet er meer tijd voor nemen". Alleen dankzij de ervaring die hij in andere spelsoorten opdeed kan Van der Smis sen ook met redelijk succes in de ere klasse driebanden uitko men. Het tekent bovendien Van der Smissen's biljartmentaliteit, dat hij driebanden alleen maar beoefent, omdat hij ervan droomt ooit in alle spelsoorten kampioen van Nederland te worden. Op het ogenblik heeft hij op het spelsoort anker kader 47/2 na, die indrukwekkende prestatie al bijna volbracht. Tijd Maar ook in Sint.Willebrord woonachtige Van der Smissen beseft dat dit alleen kan worden gerealiseerd door het feit dat hij zoveel tijd aan het biljarten kan besteden. Christ heeft bovendien de beschikking over een biljartzaaltje achter zijn huis, waarin hij dagelijks zo'n drie uur vertoeft om te trainen. Van der Smissen: "Dankzij Rini Wagtmans (oud-wielrenner/red.), mijn manager, ben ik sinds 1 augustus van het vorig jaar werkzaam bij een groot bedrijf, dat mij in de gelegenheid stelt om voldoende tijd aan het biljarten te besteden. Bij toernooien en kampioenschappen kan ik dan ook moeiteloos vrij krijgen. Ik moet alleen een aantal uren per week voor dat bedrijf werken". Ofschoon Van der Smissen zich gelukkig mag prijzen met de om standigheden waarin hij nu de biljartsport kan beoefenen, hoopt hij ooit als biljarter zijn boterham te verdienen. De kans dat die wens op korte termijn in vervulling gaat, lijkt voorlopig klein. "Vandaar", weet Van der Smissen "dat zo weinig jongeren naar de top doorstoten. Als er betaald zou worden, was de keuze voor een jongen van 17 tussen studie en biljarten veel moeilijker. Nu kiest zo'n jongen zonder een moment van twijfel voor zijn studie, want met biljarten valt geen rooie cent te verdienen. Zodra de bond toestemming geeft voor een klein vignetje van een sponsor op de borst van een biljarter, dan weet ik zeker dat het biljarten een stuk interessanter kan worden. Of wat ook goed zou zijn; het beschikbaar stellen van geldprijzen als één van tevoren vastge stelde moyennegrens wordt gehaald. Dat zou alleen het spelpeil maar verhogen", aldus Van der Smissen, die hiermee een discus sie binnen de bond over sponsoring wil aanzwengelen. HERMAN POOS BADEN-BADEN (AP) - De natio nale Olympische comités en niet de organisatie in Moskou zijn verantwoordelijk voor de vertra ging in de kaartverkoop voor de Olympische Zomerspelen van 1980, zo heeft lord Killanin. voor zitter van het internationale Olympische comité gisteren ge zegd. SASSENHEIM - In het Nederlands kampioenschap drie banden rollen de koppen van de favorieten als ballen over de tafels. Herman Popeyus ging helemaal voor de bijl met twee nederlagen in successie, tegen Van der Smissen en De Wilde. Spanning en sensatie in Sassenheim. Na vier, ronden is niemand meer ongeslagen. Terwijl Christ van der Smissen aardig in de rats kwam te zitten tegen Piet de Jong, maar toch de partij redde, moesten Joop de Wilde en Rini van Bracht gisteren een veer laten. Drie rivalen met zes matchpunten dus aan kop na vier ronden. Dankzij Eddy van de Looy bleef de spanning erin. De 37-jarige Bra bander, die met een gemiddelde van 1.046 uit de voorwedstrijden naar de finale promoveerde en die in de tweede ronde Christ van der Smissen beentje had gelicht, herhaalde die stunt gisteravond. Ver boven zijn kunnen spelend bracht hij Rini van Bracht in zwa re moeilijkheden. Hij nam in het begin van de partij een kleine voorsprong en hield Van Bracht gestaag tien punten achter zich. Rini van Bracht had veel pech, maar hoedde zich ervoor de pres tatie van de outsider te kleineren. Ondanks zijn uitglijder hand haafde de eenogige Waalwijker zich met geconcentreerd en in aangenaam tempo uitgevoerd spel bovenaan. Zijn partijen zijn goed van opbouw en hij acteert bijzonder constant. Het is nog te vroeg om te juichen. Dat weet Van Bracht maar al te best. „Mijn moyenne is goed en ik sta sterk, maar er zijn de eerste twee dagen al zulke gekke dingen ge beurd". Popeyus k.o. Herman Popeyus ging knock-out. Christ van der Smissen, vechtend voor zijn laatste kans. raakte de veteraan op zijn gevoeligste plek. Popeyus heeft de pest aan lang zaam spel en De Smis stemde daar heel slim zijn tactiek op af. Nadat hij in de 45e beurt met een reeks van zes een gat van dertien caramboles had geslagen, zakte het niveau naar een akelig laag pitje. Ondanks zijn dertigjarige ervaring als toernooivechter zat Popeyus te sterven op zijn stoel. "Ik kan daar niet tegen. Vijf minuten pompen en douwen op een een voudig driehoekje, voor een stootje dat je maar hoeft te schrij ven. Zo'n man kan beter gaan schaken. Dan wordt hij wereld kampioen", klaagde hij zijn nood, nadat Van der Smissen na 69 tra ge beurten met 60 om 38 winnend was uitgegaan." Toch had Herman Popeyus respect voor de manier waarop hij was gepakt: "Het is zijn spelletje. Als je de tegenstan der zo van z'n stuk kunt brengen, moet je het doen. Maar ja, mijn stijl is het niet". Uitgeslapen Christ van der Smissen had zich goed voorbereid op deze sleutel- partij. Hij verscheen uitgerust aan de tafel en bleek de inzinking van de eerste dag volledig over wonnen te hebben. "Lekker op tijd naar bed met een goed boek. Dat doet wonderen". Ook dat hoort erbij als je biljarten als top sport wilt beoefenen. Joop de Wilde, de Delftse trambe stuurder die tot de derde ronde zijn titelkansen keurig in de rails had gehouden, ontspoorde tegen de grillige Henny de Ruyter. Na een gelijkopgaand duel won de harde mentaliteit het in de laatste beurten van de nervositeit. Joop de Wilde was op van de zenuwen. Henny de Ruyter "Natuurlijk zat ook ik kapot, maar dat moet je nooit laten merken". De moyennes in Sassenheim blij ven angstwekkend laag. De meesten zullen de grootste moei te hebben om zich boven de de- gradatiegrens van 0,900 te tillen. Het gemiddelde van Rini van Bracht werd door een partij van 52 beurten tegen Tiest Brosens ij- zersterk. Met Van der Smissen is Van Bracht de enige die vooruit denkt en zijn posities bepaalt aan de hand van de merktekens in de randen van de tafel. De anderen houden vrijwel geen rekening met de loop van de tweede bal; stoten en dan maar kijken wat er van terechtkomt. 1. Van Bracht 6 6 1.009 2. Van der Smissen 6 6 0.897 3. De Wilde 6 9 0.896 4. Van der Looy4 9 0.865 5. Brosens 4 6 0.749 6. Popeyus 2 8 0.913 7. De Jong 2 8 0.842 8. De Ruyter 2 6 0.815 Popeyus: "Van der Smissen heeft ook aanleg voor schaken". ADVERTENTIE Zaterdag 3 februari 5 Meihal Parker-B.O.B. Oud-Beijerland Aanvang 21.00 uur. ADVERTENTIE TILBURG - De ijshockeyers van Menken/Leiden Lions hebben gisteravond tegen Tilburg Trappers de laatste strohalm gegrepen om zich te kwalifice ren voor de Play Offs. Nadat de Leidse equiupe in de laatste pe riode aanvankelijk nog tegen een 3-1 achterstand moest op tornen, werd de finish met een 3-3 score bereikt. Een alleszins verdienstelijk resul taat, dat vooral mocht worden toegeschreven aan het uitne mende werk, dat goalie Ed Nienliuis in dit duel verrichtte. Met name in het laatste part redde hij met fraaie saves het kostbare punt voor de "Blauw- witten". Tilburg Trappers kwam vlot uit de startblokken. Na 8.53 minuut legden Klaas v.d. Broek en John McDonald de basis voor de ope ningstreffer, die door verdedi ger George Peternousek werd binnengetikt. De Paul Domm- brigade kwam na die 1-0 goed te rug. Vooral de lijn Hagendoorn- Dobbelaar en Wielheesen legden in die fase van de wedstrijd fraaie aanvalspatronen op het ijs. Wielheesen scoorde vlak voor het einde van de eerste pe riode dan ook de logische 1-1. In de tweede periode zette Louis Maas de Tilburgers andermaal op voorsprong, die door Doug Mason in het derde periode werd uitgebouwd tot 3-1. De daarna ingezette eindspurt, bekroond met treffers van Ko- eanda en Sarabèr, bleek voor de Leidenaars, die morgenavond om 20.30 uur Heerenveen zullen treffen, evenwel voldoende om het zo begeerde gelijkspel in de wacht te slepen. f 1&02 FEENSTRA FLYERS I AMERSFOORT - De sprint over 50 meter, een uit Amerika overge waaid. nieuwigheidje in de Ne derlandse zwemwereld, heeft uit eindelijk de openingsdag van de vierde Speedo-meet in Amers foort moeten redden. De Ameri kaan Jim Montgomerywereldre cordhouder op de 100 meter, ver blufte in de series het handjevol toeschouwers door een tijd van 23,98 op het elektronisch score bord te laten aanflitsenwaarmee hij slechts een fractie van het offi cieuze wereldrecord van de Zuidafrikaan Jonty Skinner (23,8) bleef. Een aardige aanloop voor de finale op zondag, ais Montgomery zijn landgenoten Jack Babashoff en Joe Bottom naast zich weet, die in een nek- aan-nek race in een andere serie uitkwamen op respectievelijk 24,09 en 24.10 seconden. Dat met name de Amerikaanse he ren duidelijk hun stempel gaan drukken op deze wedstrijden. ADVERTENTIE Mensen, die ervaring hebben opgedaan met het Bouwfonds, wéten dat 't allemaal wat per soonlijker gaat, menselijker zou je kunnen zeggen, met begrip voor je eigen problemen en de mogelijkheden die je hebt. Wat let u om voor uw hypo- Rente vanaf 8,7%. theek ook eens een afspraak te maken? Zowel voor nieuwbouw als bestaande panden geldt: Bouwfonds helpt mensen in een eigen huis. Botermarkt 2, Leiden. Tel.: (071) 13 43 43. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten bleek al uit de resultaten op de eeste dag. Op de 200 meter wissel slag legden Scott Spann (2.10,00), Mark Greenwood (2.1026) en John Simons (2.1117) in deze volgorde beslag op de eerste drie plaatsen. Een voor Nederland gunstige uitschieter was de vier de plaats van Fred Eefting, die met zijn tijd van2.13,02 overigens zo'n dikke twee seconden boven zijn Nederlands record bleef. Voor de overige Nederlanders was op dit nummer slechts een fi gurantenrol weggelegd, een posi tie waarmee de meeste leden van de Oranje-equipe, ondanks de toch vrij zwakke bezetting, de komende dagen wel meer reke ning zullen moeten houden. Finaleplaats Bij de dames bereikten Ineke Ran en Berber Kamstra weliswaar op dit nummer een finaleplaats, maar ze mochten in de eindstrijd slechts een achterhoedegevecht leveren om de laatste twee plaat sen. Hoewel Berber Kamstra als achtste eindigde, verbeterde de Friese in de series toch haar per soonlijke tijd op dit nummer (225,61). Ineke Ran was in de se ries met haar 224,57 sneller dan vorig jaar, maar moest in de fi nale met 226,61 afhaken door conditiegebrek. De winst op dit nummer ging naar de Engelse Sharon Davies (2.17,55), die de Canadese Naiicy Garapick (2.1927) royaal voorbleef. IDe 800 meter vrijeslag was in alle opzichten een flop. Alleen winna res Karen Diblasio uit Amerika bleef jnet 8.5526 onder de 9-minu- tengrens. De Nederlanders bleven ver acheropdit nummer, want de beste prestatie kwam op naam van Reggie de Jong met een tijd van 9,09,84. Teleurstelend was het optreden van Agnes Jansen, die op dit voor haar zo specifieke nummer met 92529 zo n 27 se conden boven haar beste tijd bleef. "Het is niet de fout van Moskou, het zijn eerder de nationale Olympi sche comités die er niet in ge slaagd zijn officiële agentschap pen op te'richten voor de distri butie van kaartjes", aldus Killa nin op een persconferentie ter voorbereiding van het Olympi sche congres dat in 1981 in Ba den-Baden gehouden zal wor den.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11