"MEUG KLAGEN WE OVER STANK, NU KRIJGEN WE DIT UIT HERRIE VERHUISDE WETHOUDER KRIJGT RORD MET KRITIEK NA... Forse eisen in startgeldzaak m Top-jazz van Max Collie morgen in Alphen Bewoners Noordeinde nog niet in de kou "Natuurgetrouw," tentoonstelling in Sterrenwacht DONDERDAG 1 FEBRUARI 1979 De Alphense wethouder Van Leeuwen weg uit de omstreden Conradstraat. Voor de buurt reden tot plaatsing van dit bord in zijn tuin. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Hier woonde een kapitein die als eerste het zinkend schip verliet en als beste stuurman nu aan veilige wal staat..." Een bord met deze tekst werd gisteravond geplaatst voor de deur van de woning Conrad straat 65, waaruit de Alphev se wethouder D. van Leeuwen (openbare werken) kort gele den verhuisde. De Conradstraat is momenteel brandpunt van discussie in Alphen-zuid, waar men af wil van de verkeersherrie van de dwars door Alphen lopende rijksweg Leiden-Alphen-Bo- degraven-(Utrecht). Eén van de mogelijke verkeersoplos- singen is: doortrekken van deze Conradstraat. Wethou der Van Leeuwen is voor stander van dat plan. Van Leeuwen's mede-wethou der en (CDA-)partijgenoot J J. Goedhart (fïnancièn) voelt minder voor die Con- radstraat-doortrekking Goedhart, die ook in de be- i wuste Conradstraat woont, heeft géén verhuisplannen. Beide wethouders ontkennen overigens, dat deze privé-om- standigheden te maken heb ben met hun opstelling ten aanzien van de plannen. Dat voor- en tegenstanders daar anders over denken laat zich raden. Zoals het ook niet moeilijk te raden is dat de bordenmaker gezocht moet worden in het kamp van de tegenstanders van doortrek king van de Conradstraat. Van der Laan overweegt breuk met KNIVIV TER AAR - De nationale zijspantop der motorcrossers zal binnenkort forse eisen op tafel leggen ten aanzien van de startgelden voor (verplichte) deelname aan kampioens wedstrijden. Dat zegt Wil van der Laan, die van het KNMV het verzoek heeft gekregen om namens alle zij- spanrijders de wensen op papier te zetten. Zoals bekend hebben bemoeienis sen van NMB-voorzitter Van Bokhoven rond de startgelden- kwestie deze week al tot een breuk geleid tussen het KNMV en de NMB. KNMV-secretaris Vaessen kondigde j.l. maandag aan dat de beide organisaties 1 januari 1980 weer uit elkaar gaan, na een vier-jarige federatief sa menwerkingsverband. Aanleiding was de aankondiging dat de motorcrossers Den Big- gelaar, Van der Laan en Wolsink in navolging van de wegracers overwogen over te stappen van de KNMV naar de NMB. In tegenstelling tot Wolsink, die ge zegd heeft geen overstap naar de "zusterbond" van het KNMV te overwegen, ontkent Wil van der Laan het dreigement niet. "Maar," zegt de Ter Aarder, een dreigement hoefje niet uit te voe ren. Het punt is dat de kwestie van de startgelden ons zo lang zamerhand de keel uit komt. Wij, en dan bedoel ik alle zijspanrij- ders, willen een verhoging van het startgeld voor kampioens wedstrijden. Nu vangen we 50.- per wedstrijd en dat stelt natuur lijk niets voor. Als je twee man ches uitvalt, kom je er niet mee uit. Bovendien steken de organi satoren steeds meer geld in hun zak, terwijl wij dat bij elkaar rij den. De laatste jaren heeft het KNMV steeds gezegd de zaak te zullen bekijken, maar nooit ge beurde er wat. Ja, twee jaar gele den brachten ze, zonder opgave van reden, het startgeld wel om- ALPHEN AAN DEN RIJN - Jazz liefhebbers kunnen morgen avond in Alphen terecht voor swingende jazz van de bovenste plank. De plaatselijke culturele raad heeft de Engelse jazzforma tie Max Collie en zijn Rhythm Aces weten te strikken voor een optreden. De New Orleans jazz van deze mu sici staat op top-niveau. Vrij on langs won het gezelschap uit En geland het wereldkampioen schap jazz. Max Collie en consor ten moesten bij die gelegenheid de strijd aanbinden met veertien collega-gezelschappen uit de Verenigde Staten .en Canada. Opmerkelijk is het ontbreken van 75.- r 50.- Van der Laan c.s. hebben sportcommissie-voorzitter Biel- derman een uitnodiging gekre gen voor een gesprek, dat waar schijnlijk volgende week in Doorn zal plaatsvinden. Naast de rijders, de sportcommissie en fi nanciële adviseurs van het KNMV was daar oorspronkelijk ook een delegatie van de NMB voor uitgenodigd. Gezien de re cente ontwikkelingen zal de NMB er zeker niet bij zijn. Van der Laan: "De NMB is best bereid een hoger startgeld te betalen, maar mag dit niet. NMB-clubs hebben ons al 500.- geboden, zonder dat we er om vroegen. Het KNMV zegt niet te weten van de bereidheid van de NMB om te be talen". De financiële wensen van de rijders liegen er niet om. Van der Laan ontvouwt de verlangens: "Wij willen het volgende. Tijdens kampioenswedstrijden zou nummer een 750.- moeten krijgen per wedstrijd. Nummer twee 650.- en dan tot 400.- met 50.- om laag. Vanaf 400.- steeds weer 25 - omlaag Op die manier is het aan trekkelijk voor rijders en publiek. Want dan maakt het wel degelijk uit of je als zesde of als achtste over de streep komt. De spanning blijft tot het laatste moment gehandhaafd". De zijspanrijders grijpen de gele genheid te baat om volgende week ook andere zaken aan ds orde te brengen. "Er moet ook wat worden gedaan aan de verbe tering van de circuits", zegt Van der Laan. "Er zijn er een aantal, bijvoorbeeld Varsseveld, die te smal zijn, waafop je niet kunt passeren. Als je als derde van start gaat en er valt niemand uit, kom je automatisch als derde binnen. Daarom willen we dat die circuits of aangepast worden of er uit gaan. Verder willen we de be kercross weer nieuw leven inbla zen. Dat kan door er wintercros- ses van te maken, zodat er start gelden uitgekeerd kunnen wor den. De animo voor de beker- cross is nu gering". Wil vqn der Laan, hier met zijn bakkenist Jaap van Vliet, dreigt uit de KNMV te stappen Halve ton aan postzegels ontvreemd LEIDEN - Uit de "Leidsche Post- zegelhandel", die gevestigd is in de Vrouwensteeg, is het afgelo pen weekeinde voor ongeveer 50.000 gulden aan postzegels ont vreemd. Aangezien de winkel op maandag gesloten is werd de diefstal pas dinsdagmorgen ontdekt. Door het forceren van een boven- raampje is men de winkel bin nengekomen om vervolgens een brandvrije kast met zeer kostbare postzegels open te breken. In de ze kast lagen onder meer zesdui zend eerste dagenveloppen uit Nederland, Suriname en de Ne derlandse Antillen, die allen zijn verdwenen. Dat juist de^e enve loppen zijn gestolen duidt er op dat de diefstal vermoedelijk is gepleegd door een of meer des kundige filatelisten. De totale waarde van de ontvreem de zegels bedraagt 53.000 gulden en de schade aan het interieur ruim duizend gulden. Trombonist Max Collieswing-in zaal Nabij Daders inbraak GGD Leiden gearresteerd een pianist in het gezelschap. Dat wordt overigens niet als een ge mis ervaren; de Rhythm Aces kunnen met de wèl aanwezige in strumenten perfect uit de voeten. Naast trombonist Max Collie ma ken cornettist Phil Mason, klari nettist Jack Gilbert, bassist Tre- for Williams, drummer Ron McKay en Jim Mcintosh deel uit van het gezelschap. Max Collie en zijn Rhythm Aces zijn morgenavond vanaf tien uur te beluisteren in zaal Nabij het Lauraplein. van Alphen. LEIDEN - De Leidse politie is er in geslaagd de daders op te sporen van de vorige week gepleegde in braak in het gebouw van de GG en GD in de Roodenburgerstraat in Leiden. Het zijn een 21-jarige en 25-jarige inwoner van Leiden. het centrum Dit tweetal had voor ongeveer 800 gulden aan pillen gestolen en voor maar liefst 25.000 gulden schade aangericht. Zij waren voornamelijk in het gebouw op zoek gegaan naar verdovende middelen waarbij zij diverse koelkasten leeghaalden. Uit een koelkast haalden zij een bepaalde hoeveelheid serum dat wanneer het niet in een gekoelde ruimte staat onbruikbaar wordt. De waarde van de hoeveelheid van het serum dat hierdoor verloren is gegaan bedraagt ruim 20.000 gulden. Verdovende middelen hebben de inbrekers niet kunnen vinden. Eén van hen, de man van 25 jaar, zal binenkort voor de officier van justitie worden geleid. LEIDEN/DEN HAAG - Op het allerlaatste moment is (voorlopig) het gevaar af gewend dat de 57 bewo ners van de toch al bepaald niet luxueuse panden Noordeinde 46, 48 en 50 in de kou en in het donker komen te zitten. Het Leidse aannemersbedrijf Steijn zal namelijk aanstaande maandag een begin maken met de herstelwerkzaamheden aan de electrische installaties in deze panden waardoor het energiebe drijf Rijnland niet zondermeer de energielevering zal staken. Zoals wij enkele weken terug be richtten had het energiebedrijf1 aangekondigd zonder nadere kennisgeving op 1 februari (van daag dus) de energielevering stop te zetten als er voor die datum niet zou zijn begonnen met een grondige opknapbeurt van de electrische installaties die in alle drie de panden in een belabberde staat verkeren. Deze gebrekkige staat van de electrische installa ties was er onlangs vrijwel zeker de oorzaak van dat een kamer volledig uitbrandde. De bewoners nu vreesden dat zij met ingang van vandaag inder daad zonder energie zouden ko men te zitten. Vertegenwoordi gers van de eigenaar van de pan den, de zeer "mistige" stichting Pawanpoetra, hadden namelijk in een eerder stadium de huur ders al verschillende keren te kennen gegeven dat er gewoon weg geen geld voor reparaties was. Bovendien vertrok de voor zittervan de stichting, J.E. Groot- Schoor"steen des aanstoots" in Katwijk KATWIJK - "Jaren heb ben we moeten klagen bij de gemeente voor dat er werd opgetreden tegen die geluids- en stankoverlast van dat Chinees-Indische res taurant en nou krijgen we déze ellende daar voor terug Op laagbouw-restaurant Kam San aan de Hoomeslaan in Katwijk, een gebouw dat staat ingeklemd tussen twee flatblokken, staat sinds kort een 14 meter hoge schoor steen. Een vierkant gevaar te, uitgevoerd in aluminium en overeind gehouden door stalen kabels. Het geval flat teert de woonomgeving ter plekke niet bepaald. Hinderwet „Kam San" werd 18 januari op last van de gemeente geslo ten. Buurtbewoners hadden toen al meermalen bij de ge meente geklaagd over over last van dit etablissement. Het bedrijf voldeed niet aan de in de hinderwet gestelde eisen. De gemeente sloot uit eindelijk de gasvoorziening af, met de mededeling dat de afzuig-installatie moest wor den voorzien van een hogere schoorsteen en van geluidsi- solerend materiaal. Als dat binnen een half jaar zou ge beuren, zou het bedrijf zijn poorten weer kunnen ope nen. Na die termijn zou de vergunning van eigenaar H. Lau van Kam San worden in getrokken. Het bedrijf heeft nu dus maat regelen genomen. Het resul taat wordt meewarig nee- schuddend bekeken dooreen al wat oudere dame ("Nee, ik heb liever geen naam in de krant; bovendien praat ik namens al de bewoners aan de buitenkant van dit flatge bouw") uit het huiskamer- raam van haar koopflat op de hoek Hoomeslaan/Troelstra- straat. Voor haar is het een schoor„steen des aanstoots". "Het had zo anders gekund, hè. Het probleem leek al opge lost. Er zou een vergadering zijn om te praten over de plaatsing van die schoorsteen tegen de zijgevel van ons flat gebouw. Op die plek had niemand er last van gehad. Maar de flatbewoners die niet aan deze kant van het gebouw wonen, wilden dat gevaarte niet tegen die gemeenschap pelijke muur aan hebben. Zij zijn met de gemeente gaan bellen om te zeggen dat ze niets voor die oplossing voel den en de gemeente heeft daarop maa?'goedgekeurd dat die schoorsteen pal voor onze neus kwam te staan Zonder daarover die vergade ring te hebben gehouden". Zij klaagt verden "De gemeente komt veel te veel op voor de belangen van het restaurant. Wij als Kat wij kers zitten met de kwade gevolgen daarvan. De eigenaar van dat restau rant hoefde niet te wachten op die vergadering en de na sleep daarvan, want dat zou hem teveel geld hebben ge kost. Maar dat op die manier ons uitzicht wordt bedorven, is blijkbaar niet erg Schade Gemeente-secretaris Feenstra wijst gevraagd naar een reac tie op deze opmerkingen, de beschuldiging van de hand dat de gemeente Katwijk al te zeer zou opkomen voor de belangen van de heer Lau. "Er was geen overeenstem ming tussen de bewoners van die flat over de vraag wasr die schoorsteen moest komen. De eigenaar van Kam San kon echter niet wachten op een oplossing voor dat probleem. Na flatbewoners-protest tegen schoorsteenbouw tegen hun flatgevel, heeft het Katwi jkse Chinees- Indisch restaurant "Kam San" een 14 meter hoge luchtafvoer midden op de zaak geplaatst. Dat is andere flatbewoners weer een doorn in het oog want zijn bedrijf draaide in tussen niet en daardoor leed hij grote schade", aldus Feen stra. De secretaris gaat verder: "Er was al enkele keren onder handeld over het punt die schoorsteen tegen de gevel van die flat te bouwen, ge schilderd in de kleur van de stenen van dat pand. De be woners kwamen daar echter niet uit, terwijl Lau wel de toestemming van hen nodig had om tegen het gebouw aan te bouwen. Omdat hy daaren tegen geen bouwvergunning nodig heeft voor die schoor steen, heeft hij besloten die midden op zijn dak neer te la ten zetten. De gemeente kon en kan daar niets tegen in brengen. De man is volkomen gerechtigd om dat te doen". faam, zonder zaakwaarnemer achter te laten naar het buiten land en is tot op heden nog altijd niet teruggekeerd. Via de rechtswinkel kwamen de bewoners, v/h pand Noordeinde 46 allen studenten, in contact met advocaat mr. A.H. Spijker, die hen adviseerde een kort geding tegen de stichting Pawanpoetra aan te spannen. Dat geding dien de gisteren voor het arrondisse mentsrechtbank in Den Haag. Op de avond voor het geding, op het allerlaatste moment dus, kreeg mr. Spijker te horen dat de firma Steijn in opdracht van de stich ting Pawanpoetra aanstaande maandag een begin zal maken met de werkzaamheden aan de electrische installaties. Ondanks deze toezegging hadden zowel advocaat Spijker alsmede de pre sident van de rechtbank nog hun twijfels. Vandaar dat de presi dent gisteren nog geen uitspraak deed en besloot de ontwikkelin gen in deze zaak gedurende een tweetal weken af te wachten. De bewoners hebben ook de bewo ners van de panden Noordeinde 48 en 50 zich tot advocaat Spijker gericht en ook zij zullen een kort geding tegen de stichting Pa wanpoetra aanspannen. LEIDEN - In de Sterrenwacht is vanaf vandaag de tentoonstelling "Natuurgetrouw" voor het publiek geopend. Er hangen te keningen van dieren en planten die gemaakt zijn door tekenaars van de afdeling systematische dierkunde, het zoölogisch labora torium van de universiteit, het rijksherbarium en het rijksmu seum van natuurlijke historie. De tekeningen zijn niet als kunst werk gemaakt, maar als iUustra- ties bij wetenschappelijke be schrijvingen, in boeken en als lesmateriaal. Toch is elke teke ning op zich een klein kunstwerk, en een toonbeeld van preciesie en geduld. Sinds de uitvinding van de fotogra fie, zou je zeggen, heeft de teke ning afgedaan als illustratie. Niets is minder waar. "De teke ning heeft als voordeel boven de foto dat de foto één indruk is van een totaal terwijl de tekening één totaal is van vele indrukken", zeggen de samenstellers van de tentoonstelling. De tekenaar maakt een ideaalbeeld aan de hand van diverse voorbeelden, en laat de kenmerkende details er uit springen, zonder de tekening een onnatuurlijke karakter te ge ven, leggen ze uit. Toch had de uitvinding van de fo tografie grote gevolgen voor het wetenschappelijk tekenwerk. Een verschuiving in functie: voor afbeeldingen van het dier in zyn omgeving was de foto meer ge schikt. Maar vooral had het ge volgen voor de overbrenging van het tekenwerk. Moest men vroe ger voor het vermeningvuldigen gebruik maken van houtsnedes, later gravures en steendruk, nu kon de tekening direct zonder tussenschakels worden ver menigvuldigd. Maar verder bleef het "Een goede tekening geeft de lezer meer informatie dan de bes te foto". Hoe zo'n tekening tot stand komt, is op de tentoonstelling te zien en te horen via een dia-klankbeeldpre- sentatie van het Rijksherbarium. De tentoonstelling loopt tot en met één maart, en is geopend op maandag tot en met zaterdag van tien tot vier uur en op zondag van één tot vier uur.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21