Deng niet langer tegen SALT Iran koopt minder wapens Paus wil arme boeren steunen Smith van blanken Frankrijk pakt Spaanse Basken aan Al ziet hij de noodzaak er niet van in: Economische situatie is te slecht WOENSDAG 31 JANUARI 1979 BUITENLAND PAGINA 9 SALISBURY (UPI) - Met zeer grote meerderheid hebben de blanke kiesgerechtigden gis teren hun fiat gegeven aan de ontwerp-grondwet voor een zwart meerderheidsbewind. Toen de uitslagen van 37 van de 50 kiesdistricten bekend waren, was ruim 85 pet van de uitgebrachte stemmen voor het ontwerp en slechts onge veer 13 procent tegen, terwijl ongeveer één procent ongel dig was. Volgens een regeringswoord voerder heeft ongeveer 70 procent van de 90.000 blanke kiesgerechtigden aan het re ferendum deelgenomen. De resultaten van de 13 afgele- gen districten waar slechts een beperkt aantal kiezers I woont, werden in de loop van vandaag verwacht. Premier Ian Smith die eens had ge zworen dat er in Rhodesië in geen duizend jaar een zwart - meerderheidsbewind zou 1* komen, toonde zich ingeno men met de uitslag die hij een overwinning voor het gezon de verstand noemde. Na deze waarschijnlijk laatste verkiezingen waaraan uitslui tend de blanken konden deelnemen, komt het be staande parlement waarin de blanken de meerderheid be zitten, volgende week bijeen om de ontwerp-grondwet te bekrachtigen, nu deze de in stemming van de blanken heeft gekregen. Vervolgens worden in april voor het eerst algemene ver kiezingen gehouden waaraan de kiesgerechtigden van zo wel de 250.000 blanken als de 6.7 miljoen zwarten mogen deelnemen. De twee voornaamste groepe ringen die geijverd hebben voor verwerping van de ont werp-grondwet, de rechtse Rhodesische Actiepartij en de liberaal-conservatieve alliantie "Redt ons land", hebben laten weten dat zij zichzelf zullen ontbinden. De leider van de Actiepartij, Ina Bursey, verklaarde dat het Rhodesische volk zijn ziel aan de duivel heeft verkocht. Volgens haar partij zal de machtsoverdracht tot chaos leiden, ook al voorziet de ontwerp-grondwet in enkele waarborgen voor de blanke minderheid in het toekomsti ge "Zimbabwe Rhodesië". Zo krijgen de blanken 28 van de 100 zetels in het parlement en een kwart van de portefeuil les in de nieuwe regering, terwijl zij nog gedurende 10 jaar het leger, de politie, het n ambtenarenkorps en de rech terlijke macht zullen beheer sen. Mysterieuze kleuterziekte -in Napels (Reuter) - Door de dood van nog drie kleine kinderen is Sjg het aantal kleuters dat in Napels 2 en omgeving aan een geheimzin- W nige virusziekte overleed, giste- Ïren tot 50 gestegen, et dodelijk virus tast de ademha lingswegen van de kinderen, va riërend in leeftijd van een paar maanden tot 2,5 jaar, aan waarna zij hoge koorts krijgen en heftig moeten braken. Zij raken in een 3( coma en sterven dan. Alle kleu- ters die de ziekte tot nu toe heb- Hj ben gekregen, komen uit de ach- SH terbuurten van Napels. ■Jroepen medici en andere weten- H schappelijke onderzoekers po- H gen het virus op te sporen en te p identificeren, maar dat is nog niet gelukt. De socialistische senator Mario Vignola heeft premier An- Lili dreotti van Italië dringend ver- zocht maatregelen op korte ter mijn te nemen om verdere ver spreiding van de ziekte te voor komen. <ONDEN (UPI/Reuter) - Het per soneel van de gemeenten en de nationale gezondheidszorg van Engeland heeft gisteren zijn sta king uitgebreid. Ziekenhuizen, scholen, ambulancediensten, de vuilophaaldiensten en begraaf plaatsen in het hele land werden door de staking getroffen. Het ambulancepersoneel rijdt in de meeste steden alleen nog uit voor spoedgevallen, maar in sommige plaatsen weigert het ook dat. !r" i de grote Engelse steden stapelt het vuil zich op. In Liverpool zijn honderden lijken in een niet meer in gebruik zijnde fabriek opge- WASHINGTON - Geschiedenis wordt vaak in kleine lettertjes geschreven. Gisteren stonden die op het doosje waarin de eetstokjes verpakt waren voor de Chinese gasten bij een senaatslunch ter ere van vice-premier Deng Xiaoping: "Made in Taiwan". begonnen opbouwende betrek kingen met de VS en Japan in ge vaar te brengen. China heeft weliswaar 3.950.000 manschap pen onder de wapenen en be schikt over 5200 gevechtsvlieg tuigen van verouderde makelij, maar het heeft de marine niet om het eiland Taiwan, met zijn 460.000 man sterke leger,' en 296 moderne gevechtstoestellen, succesvol te kunnen aanvallen. Dat, op zichzelf is geen nieuws. Het document bevat een waar schuwing: elke ongewenste Chi nese militaire actie, hetzij tegen Vietnam, hetzij via Noord-Korea, brengt die betrekkingen in ge- vaar. oorlog',"een standpunt'dat hem Taiwan dus. Deng zei dit in de Se- Dit voorval illustreerde meer dan doeltreffend het probleem dat Deng, tegelijk met het kostelijk voedsel, werd voorgelegd: hoe wel de Amerikaanse volksverte genwoordiging in de breedte de normalisering van de betrekkin gen tussen de VS en China on dersteunt, bestaat er toch een ruime marge van twijfel omtrent de bedoelingen van de Chinese Volksrepubliek ten aanzien van de verstoten bondgenoot Taiwan. Niet zonder zorgen werd de con frontatie tussen Deng en het VS- parlement tegemoet gezien, om dat van Dengs antwoorden op zeer nauwkeurige vragen het welslagen van dit met ongekende luister aangeklede staatsbezoek voor een goed deel zou afhangen. Op alle andere punten had Car ters strategie gezegevierd. Hefti ge vechtpartijen tussen demon stranten en politie, maandag avond, stonden geheel buiten het politieke spanningsveld tussen Taiwan, China en de VS. Het wa ren Kaukasische maoisten me rendeels, die zich onder de strijd kreet "dood aan Deng" in de strijd wierpen. De lokale veldslag eiste de gebruikelijke aantallen gewonden zowel onder de politie als demonstranten, een onge bruikelijk hoog aantal arrestan ten (69), maar vormde politiek ge zien toch min of meer een Chine se binnenlandse aangelegenheid. Voorts was Carter erin geslaagd de omstreeks 1.65 meter lange Deng Xiaoping tijdens een avond van per tv uitgezonden gala-vermaak, aan het Amerikaanse volk te pre senteren als een buitengewoon charmante bejaarde, die breed lachend tot boven zijn hoofd reik te teneinde na afloop van de voorstelling de torenhoge bas ketballers van de Harlem Globe trotters de hand te schudden. Salt En tenslotte kwam de mededeling na een nieuw gesprek met Carter dat Deng niet langer gekant was tegen een nieuw akkoord ter ver dere beperking van strategische wapens, dat de VS met de Sowjet- Unie willen sluiten. Let wel, Deng, China kortom, acht zo'n pact een vorm van westelijke zelfmoord, maar hij zou nu de on vermijdelijkheid ervan inzien, al mag men gevoeglijk aannemen dat de noodzaak hem ontsnapt. De subtiele frasering van dit geheel nieuwe Chinese standpunt doet Deng niet alleen kennen als een verre van argeloze ouden van da gen (de man is tenslotte 74), maar verschaft Carter de gelegenheid om half maart (zegt het gefun deerde gerucht) Leonid Brezjn- jev met dezelfde brede en ietwat zenuwachtige glimlach welkom te heten als waarmee hij de Chi nezen tegemoet trad. (Carter is het westelijke staatshoofd dat China definitief heeft ontdaan van de aanduiding "Land van de glimlach" en heeft intussen Ame rika verheven tot het "land van de grijns".) De besprekingen tussen Carter en Deng verlopen voortreffelijk en er zijn de gebruikelijke samen werkingsakkoorden te tekenen, vandaag, voordat Deng op reis gaat naar Atlanta, Houston en Seattle, alvorens van daaruit de terugreis te aanvaarden. De on derwerpen van gesprek logen er niet om: Korea, de Sowjet-Unie, Vietnam. Deng heeft duidelijk gemaakt - in het openbaar min of meer - dat hij de Sowjet-Unie be schouwt als een broeiplaats ongetwijfeld het applaus zal op leveren van Carters adviseur op het gebied van de nationale vei ligheid, Zbigiew Brzezinski, de erkende man van de harde lijn in de regering, maar ook van een aantal Amerikaanse Conserva tieven. Deze heren echter hebben er de grootste moeite mee om Deng enerzijds bijval te betonen, terwijl zij anderzijds blijven treu ren om het lot dat Taiwan nu ten deel valt. Die conservatieven zijn zodoende opgezadeld met een vermakelijk politiek probleem. Verre Oosten Niet zonder reden hebben de VS juist nu, tijdens Dengs bezoek, la ten weten in de afgelopen weken de Sowjet-Unie, China en Viet nam enkele malen te hebben ge waarschuwd voor de gevaarlijke kanten van de ontwikkelingen in het Verre Oosten, die China en Rusland rechtstreeks tegenover elkaar stellen. Op hun beurt doen de Chinezen kond van bijvoor beeld de evacuatie van burgers uit het grensgebied met de Sow jet-Unie. Carter zou daaruit, den ken-Pekings strategen, de slot som moeten trekken dat er groot en onmiddellijk gevaar als van een oorlog tussen China en de Sowjet-Unie. Drukpunten en ze nuwknopen die in het gesprek tussen twee grote staten, tussen 's werelds grootste economische potentieel en 's werelds grootste mankracht, uiteraard een rol spelen en verraden met welk een omzichtigheid staatslieden hun handwerk bedrijven. Het is een voor de hand liggend gegeven dat een politiek gestaald man als Deng aan de onderhandelingsta fel een geduchte opponent is, die meer heeft aan te bieden dan de kuiltjes in zijn wangen. Zodoende kwam het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken dan ook gisteren voor de dag met een document, waarin werd betoogd dat China noch op het ogenblik, noch in de nabije toe komst, de militaire macht bezit om Taiwan met geweld te over meesteren en dat het afgezien daarvan, er geen belang bij heeft om via militaire acties de nieuw Gevaar voor Britse gezondheidszorg slagen, omdat de doodgravers het werk hebben neergelegd. Het stakende overheidspersoneel behoort tot de laagst betaalden en eist een minimum loon van 240 gulden per week. Artsen hebben gisteren premier Callaghan ge vraagd onmiddellijk tussen beide te komen om de staking die de nationale gezondheidszorg aan tast te regelen. De vereniging van naat China heeft geen plannen om Taiwan aan te vallen en zal het zijn kapitalistische weg laten gaan, zolang het duidelijk is dat Taiwan zich uiteindelijk weer bij het Chinese moederland zal voe gen. Maar Deng, ook niet mis, liet zorgvuldig in het midden wat er zou gebeuren als Taiwan zou be sluiten niet tot de moederschoot terug te keren. Deng: "Zolang Taiwan terugkeert en er slechts één China is, respecteren wij de realiteit van Taiwan. Wij gebrui ken het woord "bevrijding" van Taiwan niet langer". Het is de vraag of dat genoeg zal zijn voor de haranekkigsten onder de volksvertegenwoordigers. Voor hen zal het ook niet toereiken dat Deng Carter opnieuw heeft voor gehouden dat hij ernst maakt met zijn openbare verklaringen om trent een vreedzame oplossing van het probleem-Taiwan. De Senaat met name wenst iets sub- stantiëlers. In elk geval was Deng in het gezelschap van de senato ren al zo ver, dat hij de dertig jaar van onverhulde vijandschap en oorlog tussen China en de VS be schreef als "drie decennia van vervreemding", in plaats van "een periode van ongenoegen": woorden bij zijn aankomst die de piÜsBBÉHBB year" volledig verdienen. ■ij ^ijxi aauaumoi ulc uc ^?e Chinese vice-premier Deng Xiaoping schudt de metershoge leden van understatement of the tiarlem Globetrotters" de hand tijdens een gala-avond die de Ameri- i president Carter had weten te organiseren. MADRID - Dè Franse politie heeft bij verrassing gisteren in Zuid-Frankrijk 23 Spaanse Basken gearresteerd, die be trokken zijn geweest bij ac ties van de Baskische af scheidingsbeweging ETA op Spaans grondgebied. Zeven van deze arrestanten, die geen status van politieke vluchte lingen bezaten of geen aan vraag hiertoe hadden inge diend, zijn als sociale delin quenten aan de Spaanse poli tie uitgeleverd. Onder deze laatsten zijn twee leden van de radicale vleugel van de ter reurbeweging ETA-Militair. Zodra het nieuws van de arres tatie zich verspreidde onder de 2U0 Spaans-Baskische po litieke vluchtelingen in Zuid- Frankrijk, verliet een groot aantal van hen z'n woning en is die ochtend niet op werk verschenen. Welingelichte bronnen uit Zuid-Frankrijk bevestigen gisteravond dat geen van de zware jongens van de terreurgroep ETA-Mi litair gevangen is genomen. Het Franse ministerie van justi tie heeft gistermiddag be kendgemaakt dat de speciale status „Spaanse politieke vluchteling' is vervallen. Vol gens de woordvoerder van het ministerie betekent dit dat elke Spanjaard van nu af aan dezelfde status zal bezit ten als welke buitenlander dan ook in Frankrijk. "Nu Spanje democratisch is en over een constitutie beschikt, heeft het geen zin meer om voor de Spanjaarden een aparte uitzondering te ma ken", aldus de woordvoerder. Dit betekent dat de Spanjaar den die nog een geldige vluchtelingenkaart hebben, binnenkort een bericht krij gen dat hun status is verval len en dat zij, net zoals elke andere buitenlander in Frankrijk, een normale ver- blijfs- en werkvergunning krijgen. De Franse autoritei ten zullen de Spanjaarden met een geldige vluchtelin genkaart niet dwingen om het land te verlaten. specialisten en ziekenhuiscon sulenten hebben de premier in een telegram laten weten dat de staking blijvende schade kan toebrengen aan de gezondheids zorg, tenzij hij snel tot een einde komt. De minister van volksgezondheid, David Ennals, noemde in het parlement de situatie buitenge woon ernstig. In de ziekenhuizen zijn het de portiers, schoonma kers, het personeel van kantine en wasserij, die staken. Ennals deed een beroep op de vakbon den de zaken menselijker te be naderen. WASHINGTON/TEHERAN (AFP/ Reuter/UPI) - De regering van Iran heeft Washington officieel laten weten dat zij zich genood zaakt ziet wegens de economi sche situatie de wapen aankopen uit de V.S. drastisch te beperken. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van defensie, Thomas Ross, heeft dit gisteren verklaard. Iran heeft met de V.S. contracten gesloten voor wapenleveranties ten bedrage van 12 miljard dollar (24 miljard gulden). Er is al voor een bedrag van acht miljard dol lar aan wapens en militair mate rieel aan Iran geleverd. Met de heropening van het vlieg veld van Teheran is gisteren de spanning in de Iraanse hoofdstad toegenomen. Men wacht op de komst van de sji'itenleider Cho- meini en in verband hiermee hebben zyn aanhangers in diver se wijken van Teheran weer be togingen gehouden die kennelijk zonder incidenten van betekenis zijn verlopen. Chomeini, die zijn reis telkens uitstelt, wordt nu morgen verwacht. De geruchten over een ophanden zijnde staatsgreep van het leger worden sterker en het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zalcen, wellicht verontrust hierover, heeft gisteren via de Amerikaanse ambassade in Te heran, alle verwanten van Ame rikanen opdracht gegeven Iran zo spoedig mogelijk te verlaten. Alle andere Amerikanen, wier aanwe zigheid 'in Iran niet dringend noodzakelijk is, kregen het ad vies te vertrekken. Gistermorgen vertrokken vier Amerikaanse militaire vliegtuigen met in totaal 800 Amerikanen aan boord uit Teheran. Voor het uitbreken van de crisis waren er rond 40.000 Amerikanen in Iran. Men schat dat er nu nog 10.000 over zijn. Volgens Amerikaanse diplomaten in de Iraanse hoofdstad gelooft Washington dat de regering Bak- tiar en oppositieleider Chomeini rechtstreeks op een botsing af stevenen en dat een groot conflict vrijwel niet meer te voorkomen Ook een woordvoerder van Cho meini achtte een burgeroorlog niet uitgesloten. Hij zei in Parijs dat er kans op een burgeroorlog bestaat als de Iraanse regering de terugkeer naar Iran van Chomei ni blijft tegenhouden. Hoewel de Iraanse autoriteiten verklaard hebben dat het vlieg veld van Teheran weer openge steld is, liet 'Air France', de Fran se luchtvaartmaatschappij, die Chomeini een chartervliegtuig ter beschikking zal stellen, weten dat zijn van de Iraanse luchtvaar- autoriteiten nog stees geen offi ciële toestemming voor de vlucht heeft gekregen. Naar in Teheran is meegedeeld kunnen de gere gelde invluchten van de inter nationale luchtvaartmaatschap pijen naar Teheran vandaag wor den hervat. Het stakende perso neel van 'Iran-air' liet weten be reid te zijn weer aan het werk te gaan om de terugkeer van Cho meini mogelijk te maken. De religieuze leiders van Teheran hebben de bevolking nogmaals dringend verzocht geen geweld te gebruiken. Zij veroordeelden de mishandeling van een gene raal op maandag en de brand stichtingen in de uitgaanswijk van de Iraanse hoofdstad. De mensen die zo iets deden of nog zullen doen, moeten gearresteerd worden, zo verklaarden zij. Toch werd ook gisteren weer een brouwerij in brand gestoken. In de nacht van maandag op dins dag werd de Amerikaanse consul door een meningte aangevallen, toen hij tussenbeide kwam in een gevecht tussen een landgenoot en een taxichauffeur. De diplo maat raakte gewond aan het hoofd. Drie leden van de commissie van onderzoek van het Iraanse par lement hebben opdracht gekre gen, een rapport op te stellen over de ongeregeldheden op vrijdag en zaterdag j.l. in de hoofdstad. Het onderzoek wordt ingesteld op voorstel van parlementsvoorzit ter Javad Said. In een vraagge sprek met radio-Teheran ver klaarde hij te hopen, dat met de terugkeer van de ajatollah Cho meini de rust in Iran zal terugke- De Israëlische minister van bui tenlandse zaken. Mosje Dajan, die een officieel bezoek aan Frankrijk brengt, is van mening dat de crisis in Iran de vooruit gang op de weg naar vrede tussen Israël en Egypte afremt. Dayan die in Parijs tot journalisten sprak, zei dat de gebeurtenissen in Iran, een "negatieve invloed", hebben op de onderhandelingen tussen Israël en Egypte. Een confettiregenyiel de paus gisteren ten deel op zijn weg naar het noorden van Mexico. Honderdduizenden Mexicanen stonden langs de kant om de kerkvorst te begroeten. Landeigenaars onchristelijk OAXACA (ANP/AFP) - De meestal katholieke grootgrondbezitters in Mexico heeft paus Johannes Paulus de Tweede onmenselijk en on christelijk gedrag verweten. Tijdens zijn ontmoeting in Oaxaca met Indianen en campesinos (boeren zonder grond; verklaarde hij gister morgen, dat hij hun stem wilde zijn. Hij verweet de grootgrondbezitters, dat zij goed land braak laten liggen, terwijl veel gezinnen niets te eten hebben. „Dit is onmenselijk en on christelijk", aldus de paus. Hij verklaarde zich naar voorbeeld van paus Paulus de zesde in 1968 in Columbia „solidair met de volksmassa's, die bijna altijd in de steek worden gelaten op een mensonwaardige levensstandaard en vaak met hardheid behandeld en uitgebuit worden". De volksmassa's mogen echter niet in opstand komen. De paus moedigde hen aan vol hoop aan hun menselijke ontplooiing te werken, daarbij de zedelijke-godsdienstige vorming niet te verwaarlozen en af te zien van haat en geweld. De paus hield gisteren in Guadalajara een toespraak tot rond 100.000 arbeiders. Hij zei het billijk te vinden dat de arbeider opkomt voor zijn rechten. Maar, aldus de paus, de arbeider moet ook beseffen dat hij 'plichten te vervullen heeft'. Arbeid is geen vloek, maar een zegen van God. zo vervolgde paus Johannes Paulus de Tweede, waardoor wjj zyn werk kunnen voortzetten. "De arbeid is een roeping om de wereld om te vormen tot een wereld van vrede en rechtvaardigheid". Na zijn toe spraak gaf de paus de arbeiders zijn zegen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9