Shirtreclame voetbal: dan inhouden subsidie Nederlands VN-bataljon half maart in Libanon EEE5EE KAMER BEZORGD OVER OMROEPBESTEL Justitie wil misbruik BV's halt toeroepen Moord op reisleidster daad van psychopaat? geld Mening van meerderheid in parlement PvdA wil meer op tafel voor kunst DEN HAAG 'GPD) - De Tweede Kamer hééft gisteren bij het begin van de be handeling van de CRM-begroting 1979 zijn ernstige bezorgdheid uitgesproken over het bestaande omroepbestel en het beleid van minister Til Gardeniers. "Als de minister geen halt weet toe te roepen aan de verdere vervlakking en kleur loosheid, aan de oneigenlijke concurren tie tussen omroeporganisaties en aan de sluipende commercialisering zal, alle wetswijzigingen ten spijt, een spoedig faillissement van dit omroepsysteem niet kunnen uitblijven", zo verklaarde CDA-woordvoerder Hans de Boer. Hij vroeg zich af waarom het "wegingscri terium" (de norm dat nieuwe zendge machtigden een nog niet eerder gehoord geluid in de ether moeten brengen) nog altijd niet in praktijk wordt gebracht. Het betreffende wetsontwerp is door beide Kamers aanvaard en kan - aldus De Boer - derhalve worden uitgevoerd. Hij was het er faliekant mee oneens dat zou moeten worden gewacht op de be handeling van het wetsontwerp waarin de zgn. eerste ontkoppeling (ook niet-be- talers van luister- en kijkgeld kunnen lid van een omroeporganisatie worden) wordt geregeld. Dit laatste wetsontwerp noemde Aad Kos- to van de PvdA een slechte zaak, omdat minister Gardeniers de door haar voor ganger (Van Doorn) voorgestelde bijbe horende tweede ontkoppeling heeft los gelaten. Deze tweede ontkoppeling zou hebben betekend dat een abonnee op een omroepblad niet automatisch ook lid van de betreffende omroeporganisa tie zou zijn. Door het eenzijdig vasthou den aan die eerste ontkoppeling heeft de bewindsvrouw de mogelijkheid in stand gehouden, door manipulatie met de prijs van een omroepblad, een oneigenlijke aanhang van zendgemachtigden te kweken en daarmee een oneigenlijke verdeling van de beschikbare zendtijd. Ongerust was Kosto ook over het feit dat mevrouw Gardeniers nog altijd geen ad vies heeft gevraagd over de gevolgen van nieuwe technologische ontwikkelingen voor de omroep. De christen-democraat De Boer verzette zich wederom tegen het al maar stijgen van de zendtijd van de NOS. Door zend tijd voor educatieve doeleinden (NOT, Teleac, Open School) te beschouwen als "echte" NOS-zendtijd verandert er fei telijk niets, terwijl de NOS toch alleen de verplichting heeft ontmoetingspro gramma's te produceren. Hij zei het on derzoek van Gardeniers naar commer ciële bindingen te steunen, omdat een non-commercieel omroepsysteem bete re waarborgen biedt voor de vrijheid van programmering. De VVD'er Wim Keja zei verheugd te zijn dat minister Gardeniers met harde hand tot de orde was geroepen over haar aan vankelijke weigerachtigheid ten opzich te van de C-status van Veronica Omroep Organisatie. "Gelukkig moeten ook mi nisters zich in ons land nog steeds aan de wet houden", aldus de liberale woord voerder. Keja drong er bij de minister op aan dat zij een onderzoek zou instellen naar de problemen van de volgens zijn schatting 500 free-lance-omroepmedewerkers, die het uitermate moeilijk hebben. Ver wonderd was Keja over de "windstilte" die is opgetreden rond het onderzoek naar vermeende commerciële activitei ten van de omroepverenigingen. Waar blijven de tussentijdse rapporten? Vol strekt onaanvaardbaar vond Keja dat bij het zoeken naar eventuele commerciële bindingen huisgenoten van omroepme dewerkers worden ondervraagd. DEN HAAG (GPD) - De Tweede-Kamerfracties van de Par tij van de Arbeid en het CDA zijn tegen de invoering van shirtreclame in het betaald voetbal. Ondanks forse kritiek vanuit de Tweede Kamer kon er gisteren tijdens de behandeling van de CRM-begroting best een glimlach af bij minister Gardeniers (rechts) en staatssecretaris Kraayeveld. DEN HAAG - Nu het parlement weer op volle toeren draait is het ook weer regelmatig druk op het Haagse Binnenhaf. Gisteren grepen welzijns werkers en filmers de behandeling van de CRM-begroting in de Tweede Kamer aan om hun ongenoegen te laten blijken over het beleid van minis ter Gardeniers. De welzijnswerkers demonstreerden tegen de bezuinigingen van 45 mil joengulden op de maatschappelijke dienstverlening terwijl de filmers van het Amsterdams Stadsjournaal" hun misnoegen lieten blijken over de afwijzing van subsidie. Socialisten en christendemocraten waren het er over eens dat de re geling voor beeldende kunste naars, BKR, niet eenzijdig mag worden aangetast. Een objectief onderzoek zou volgens Kosto wel mogelijk zijn. Mevrouw Kappeyne van de Cop- pello vroeg namens de WD aan minister Gardeniers snel een be slissing te nemen over de plaats van een nationaal muziektheater en pleitte tevens voor stopzetting van subsidie aan het Nederlands Balletorkest ten gunste van het Internationaal Folkloristisch Danstheater. WOENSDAG 31 JANUARI 1979 DEN HAAG (GPD)-Het ministerie van justitie is hard bezig het mis bruik van besloten vennoot schappen (BV's) aan te pakken. Minister De Ruiter verklaarde gisteren in de Eerste Kamer dat er drie wetten op stapel staan die belastingontduiking en het met opzet failliet laten gaan van BV's een halt moeten toeroepen. Deze drie wetten regelen dat: - de aannemer aansprakelijk wordt voor het betalen van belasting en sociale verzekeringspremies Nederlanders geven Gij sen weinig steun AMSTERDAM (ANP) - Slechts twaalf procent van het Neder landse volk is het eens met het standpunt van bisschop Gijsen van Roermond, dat katholieke politici die akkoord gaan meteen wet die abortus onder bepaalde voorwaarden toelaat, buiten hun kerk moeten worden geplaatst. Oneens daarmee is het 87 pro cent. Dat blijkt uit een enquête onder 733 Nederlanders van achttien jaar en ouder, die het bureau Lagen dijk in opdracht van het weekblad De Tijd heeft gehou den. Uitgesplitst naar godsdienst bleek dat van de rooms-katholieken 10 procent het met de bisschop eens was, van de hervormden 19 pro cent, van de gereformeerden 10 procent en van de buitenkerke lijken 11 procent. Van alle onder vraagden was 22 procent met de bisschoppen Gijsen en Simonis tegen elke wet die abortus onder bepaalde voorwaarden toelaat. Van de katholieken was 24 pro cent het met de twee bisschop pen eens, van de hervormden 29 procent, van de gereformeerden 38 procent en van de buitenker kelijken 15 procent door de onderaannemer; een soort keten van aansprakelijk heid. Dit wetsontwerp ligt al voor advies bij de Raad van State; - de bestuurders van rechtsperso nen persoonlijk aansprakelijk worden voor het betalen van be lastingen en sociale premies. Dit wetsontwerp nadert zijn vol tooiing en wordt spoedig ter goedkeuring aan de ministerraad voorgelegd; - de positie van de curator wordt versterkt in geval het faillisse ment van een BV wordt veroor zaakt door de schuld van een be stuurder of commissaris. Minister De Ruiter zag weinig heil in het voorstel van WD-senator Voute om de civiele procedure aanmerkelijk te versnellen. Eind vorig jaar was dit ook al door de VVD-Tweede-Kamerfractie ge lanceerd. Volgens De Ruiter is een vrij trage procesgang in bur gerlijke zaken vaak onvermijde lijk, omdat vooral bij geldvorde ringen pas in een laat stadium de ware feiten en de reden van het niet-betalen boven water komen. Volgens De Ruiter is er nu al wat te bereiken door meer dan tot dusver zaken door een enkelvou dige kamer van de rechtbank te laten behandelen. Als rechters en advocaten zelf meewerken, is een zekere versnelling dus al moge lijk, zo meende De Ruiter. Reëen en vossen in centra steden BUSSUM (GPD) - De afgelopen dagen zijn reeën verschenen in het centrum van Naarden en Bussum. Eén van de dieren stak een van de drukste winkelstraten van Bussum over en werd door een auto aangereden. De ree werd slechts licht gewond naar een dierenasiel overgebracht. Ver moed wordt dat het om dieren gaat die afkomstig zijn van het Naardermeer en omgeving. In het centrum van Hilversum zijn sporen aangetroffen van vossen, welke vermoedelijk eveneens door de honger gedreven de ste den binnendringen. De twee fracties, die in de Tweede Kamer een meerderheid bezitten, hebben tijdens de behandeling van de begroting van het ministe rie van CRM gesteld dat èn invoe ring van shirtreclame èn het ver lenen van overheidssubsidie voor de gezondmaking van de be drijfstak betaald voetbal niet samen kunnen gaan. „Mocht het betaald voetbal tot in voering van shirtreclame beslui tend an dient d e overheid zich als subsidiegever terug te trekken", zo luidde het standpunt van Joop Worrell van de PvdA. Hij vroeg staatssecretaris Wallis de Vries zijn vertegenwoordiger in het Budget Bewakings Instituut (BBI), dat de subsidiegelden voor de sanering van het betaald voet bal beheert, hiertoe opdracht te geven. De PvdA is ervan overtuigd, gele zen de interviews van de ver schillende leden en ex-leden van het sectiebestuur betaald voet bal, dat shirtreclame uiteindelijk zal worden ingevoerd. In dat ge val moet de overheid de subsi diekraan dichtdraaien. Worrell: „Mocht de staatssecretaris deze toezegging niet willen geven, dan zal mijn fractie om een uitspraak van de Kamer vragen". Motie De motie van de PvdA zal, naar mag worden aangenomen, door de fractie van het CDA worden on dersteund. Ook de christen-de- moraten stellen zich op het standpunt dat shirtreclame en subsidie niet samen kunnen gaan. Woordvoerder Hennekam van het CDA: „Als wordt beslo ten tot invoering van shirtrecla me, dient naar onze opvatting de geldkraan van de rijksoverheid te worden dichtgedraaid". Het CDA erkent dat reclame een onmisbare mede-financierings bron voor de sport is geworden. „Maar", zo stelde Hennekam, „de vergaande invloed van de com mercie op de sport vinden wij een bedenkelijke ontwikkeling. Er is sprake van een toenemende greep van de commercie op de sport. Die opgaande lijn moet worden neergebogen. In die op zet tot versobering past shir treclame niet". Geen overheidszaak De WD onthield zich tijdens de begrotingsbehandeling van een standpunt over de invoering van shirtreclame in samenhang met het verlenen van subsidie. Wel merkte Wim Keja op, dat het geen zaak van de overheid is om uit te maken of voetballers al dan niet met reclame op hun shirts rond lopen. „Het is wel de taak van de overheid om toe te zien dat de regels in het rapport Gezonder Betaald Voet bal juist worden toegepast", al dus Keja. Hij roemde daarom de beslissing van Wallis de Vries om de subsidiekraan tijdelijk te slui ten, toen het betaald voetbal zon der overleg met andere betrok kenen tot invoering van shir treclame besloot. Televisie De drie grootste fracties besteed den ook aandacht aan het aspect van de televisie-uitzendingen bij de invoering van shirtreclame. CDA en PvdA juichten het toe dat minister Gardeniers zal trach ten sluikreclame zoveel mogelijk van het scherm te weren. „Maar we begrijpen daarom niet", zei Joop Worrell van de PvdA, „dat deze minister in een radiouitzen ding aankondigde geen bezwaar te hebben tegen het uitzenden van flitsen van sportwedstrijden waarbij reclame wordt ge voerd". Worrell wees hierbij op de Om roepwet. „Reclame anders dan in STER-uitzendingen voor radio en tv is volgens de wet verboden en bij deze minister berust de uit voering van deze wet". Het CDA liet zich in bewoordingen van ge lijke strekking uit. Hans de Boer „Ook als het om flitsen gaat, is shirtreclame in uitzendingen een ontduiken van de STER". De WD daarentegen beschuldigde de NOS van een willekeurig be leid. Keja: „Vlak na de start van de televisie hebben we al kennis kunnen nemen van sluikreclame. Het begon met het flesje pils, merk goed zichtbaar, op de tafel in een televisiespel. Vervolgens kwamen de prijzen bij kwissen met merknamen op de appara tuur en de naam van luchtvaart maatschappijen en reisbureaus. Al die jaren trad de NOS niet op". MADRID (GPD) - De maandag op Majorca vermoorde reis leidster Cornelia Magdalena Arend (25) uit Breskens is waarschijnlijk het slachtof fer geworden van een nog voortvluchtige Spaanse psychopaat. Deze man heeft de laatste maanden herhaal delijk jonge vrouwen op het eiland lastiggevallen. Cornelia Magdalena Arend werd maandag door de poli tie levenloos in haar flat in El Arenal aangetroffen. Ze lag ontkleed in bed, met de handen vastgebonden aan de hals. Het mes, waarmee de moord is gepleegd, zat in de hartstreek. Daarnaast ver toonde het lichaam nog drie messteken. Naast het bed van de vermoorde heeft de politie nog een groot mes ge vonden dat niet is gebruikt. Van de bezittingen van het slachtoffer wordt niets ver mist. Het onderzoek van de politie is in volle gang. Cornelia Magdalena Arend was sinds enige maanden als hostess werkzaam voor Nec- kermann op Majorca. Daar voor had het slachtoffer eni ge tijd als reisleidster ge- HARDERWIJK (GPD) - De Ne derlandse regering streeft ernaar het volledige VN-bataljon op 15 maart in Libanon te hebben. De ze datum is opgedoemd nu Frankrijk zich bereid heeft ver klaard zijn VN-troepen nog tot die datum in Libanon te houden. Oorspronkelijk streefde de Ne derlandse regering ernaar het ba taljon per 1 mei in Libanon op volle sterkte te hebben. Met de leiding van Unifil is overeen stemming bereikt dat Nederland in het hoofdkwartier een belang rijke post zal vervullen. Dit zei defensie-minister Scholten gisteravond op een CDA-bijeen- komst in Harderwijk. De rege ring streeft ernaar het contact met het thuisfront zo optimaal mogelijk te doen zijn. Daartoe zullen de gezinsverwanten van de VN-militairen gedurende hun aanwezigheid in Libanon gratis de defensiekrant thuisbezorgd krijgen. Minister Scholten zei te hopen dat hij contact krijgt met het onlangs werkt op Tenerife. Daar leerde zij een jonge man kennen waarmee ze in april dit jaar zou trouwen. Corne lia's verloofde zat op Teneri fe toen de moord werd ge pleegd. Binnen acht maanden tijd zijn drie jonge vrouwen op het Spaanse toeristeneiland om het leven gebracht. Vorig jaar juni werd een 25-jarige Zweedse reisleidster op bij na identieke wijze ver moord; van de dader ont breekt nog elk spoor. Enige maanden geleden werd een jonge Engelse toeriste op een afschuwelijke wijze om het leven gebracht. De dader bleek toen een werkloze kei- opgerichte comité van verontrus te ouders. Hij zei dat het comité zelf nog geen contact met hem had gezocht. De bewindsman hoopte ook dat het particulier ini tiatief zal inspringen op de con tacten tussen het VN-bataljon en het thuisfront. De minister zei dat het kabinet bij het volgen van de hoofdlijnen voor uitzending in tijdnood was gekomen, waardoor de nadruk komt te liggen op geoefendheid, meer dan op vrijwilligheid. In de loop van de aflossingen van de militairen zal aan het element van vrijwilligheid een zo groot moge lijke plaats worden gegeven, al dus de minister. Hij herhaalde nog eens dat de beslissing tot de ze uitzending past in de conse quent op vrede gerichte politiek van dit kabinet en vorige kabinet ten. „Ik constateer dat deze be slissing in brede lagen van de be volking is aanvaard, al is de be slissing, gezien de risico's, niet gemakkelijk geweest". ner uit Almeria, die op Mar- joca naar een baan zocht. Afgelopen herfst zijn in de bui tenwijken van Palma, de hoofdstad van het eiland, drie Spaanse vrouwen op straat mishandeld. Hierbij bracht de dader de vrouwen zware verwondingen toe en dwong hij zijn slachtoffers toe te geven aan zijn seksuele eisen. Ook toen had de dader geen enkele belangstelling voor geld of andere bezittin gen van zijn slachtoffers. De moord heeft grote op schudding veroorzaakt in de toeristenwereld op Majorca. Het Nederlandse consulaat- generaal te Madrid en de po litie van Majorca hebben er Israël stemt volledig in met de komst van Nederlandse VN-mili tairen naar Zuid-Libanon. Dat heeft minister van defensie Weizman gisteren tegenover de Nederlandse ambassadeur in Is raël. Arriens. nog eens herhaald. Naar aanleiding van krantenbe richten in de Israëlische pers, toegeschreven aan militaire kringen als zou de relatie tussen Nederland en Israël hierdoor ge vaar kunnen lopen, heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken in Jeruzalem met klem ontkend. Weizman sloot zich hier in een 45 minuten durend gesprek met Ar riens bij aan. Volgens Weizman heeft Israël met al zijn Arabische buren een wa penstilstand, behalve met de Pa- lestijnen, die met 15.000 gewa pende mannen in Libanon aan wezig zijn. Weizman wees erop dat Israël ondanks de aanwezig heid van Unifil tegen de Palestij- nen zal optreden, ook ten noor- PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil dat er extra geld op tafel komt voor kunst. Van het geld dat nu opzij is gelegd voor een instruc tieve omroep zou twee miljoen gulden moeten worden genomen om te besteden aan steun voor verscheidene theater- en film groepen. Dit voorstel diende de socialist Aad Kosto gisteren in bij het begin van de behandeling van de CRM- begroting in de Tweede Kamer. Hij zei dat minister Gardeniers moest zorgen voor een verhoging van de CRM-begroting voor het komende jaar. Zou de minister hier niet in slagen, dan zou Kosto met een motie komen, zo zei hij gisteren. CDA-woordvoerder Hans de Boer noemde de suggestie dat voor de kunsten slechts 0,2 procent van de totale CRM-begroting zou worden uitgegeven "een versim pelde voorstelling van zaken". Hij vond dat het ministerie aan zou moeten geven hoe de gelden precies worden verdeeld. Verder bepleitte De Boer dat geld voor sociale uitkeringen, bij voorbeeld uit de werkloosheids- pot, omgezet zou worden in op drachten voor kunstenaars om de werkloosheid onder deze groep te verminderen. bij de touroperators op aan gedrongen hun reisleidsters voortaan af te raden om al leen op kamers te wonen of zich 's nachts over straat te begeven. Dikwijls moeten de gidsen de vakantiegangers van of naar het vliegveld be geleiden, of moeten zij de toeristen na een barbecue veilig thuisbrengen. Het Ne derlands consulaat-generaal te Madrid heeft de hulp van een Nederlandse advocaat op Majorca ingeroepen om in samenwerking met de tour operators op het eiland pre ventieve maatregelen te ne men voor het vrouwelijke personeel van het reiswezen aldaar. De Majorcaanse politie sluit in principe uit dat de moord op het Nederlandse meisje is gepleegd door een vakantie ganger Men vermoedt dat de dader zich bevindt onder het horecapersopeel, dat uit an dere streken van Spanje af komstig is en per seizoen werkzaam is op het eiland. Ook acht de politie het niet uitgesloten dat de dader een eilandbewoner is. den van de rivier de Litani, als dat nodig is. „Wij zullen over de VN- troepen heenspringen en er on derdoor kruipen, maar we krij gen dc juiste mensen te pakken", zei Weizman. Hij legde er de na druk op dat Israël alles zal doen om Unifil met rust te laten. Een dienstplichtige soldaat van het VN-bataljon in Zuidlaren heeft maandag wegens het weigeren van een dienstbevel zwaar arrest gekregen. Eind vorige week is aan twee andere dienstplichtigen dezelfde straf opgelegd. De maandag gestrafte soldaat, af komstig uit Emmen, weigerde mee te doen aan de oefening "Pantserstorm", omdat hij even als z(jn twee voorgangers op grond van gewetensbezwaren niet naar Libanon wil, aldus de soldatenvakbond WDM. De oe fening "Pantserstorm" wordt de ze week in het kader van de voor bereiding op Libanon door een deel van de Nederlandse VN- eenheid uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7