Gemeente wil boerderij verkopen i^eidse agenda De houtkamp misschien al aangepakt dit jaar Bezwaren tegen bouwplannen Van Polanenpark Zeventiende eeuwse Corneliahoeve is er slecht aan toe Leiderdorper stelt plantenkas beschikbaar voor opvang vogels „WASSENAAR ZIT NIET VERLEGEN OM VRIJE SECTORWONINGEN' PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 31 JANUARI 1979 Trr\r\r*ri/-iTT/NmriiiT tt i of Iq otn+on in VOORSCHOTEN - Het ziet er naar uit dat de "Corneliahoeve" in Voorschoten verkocht gaat wor den. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor het gemeentebezit af te stoten, mede in verband met de zeer slechte staat van de-voormalige boerderij, die ligt aan de Leidseweg 227. In een vergadering van de raads commissie voor openbare wer ken werd enige tijd geleden al gewezen op de onhoudbare toe stand die rond de boerderij is ontstaan door de vestiging van de lompen- en metalenhandel van J. van Lierop. Kort daarop bleek dat de zeventiende eeuwse stal- ramen uit de boerderij waren verdwenen; volgens de hande laar zijn *e gestolen toen hij ziek was. Slechts één raam kon wor den achterhaald en dat staat nu in de gemeentelijke werkplaats. De gemeente Voorschoten kocht de boerderij in 1961 van het Rooms-Katholiek Armbestuur Sint Laurentius uit Rotterdam. Met de toenmalige pachter Van der Voort werd een regeling ge troffen en hij vertrok in 1962. De weilanden rond de boerderij werden bestemd voor woning bouw. De boerderij, oorspronke lijk behorend tot het landgoed Berbice, werd tot 1965 gebruikt als huisvesting voor noodgeval len. Daarna werd hij verhuurd aan het schildersbedrijf Van der Weide. In 1974 kreeg Van Lierop ZOETERWOUDE - De sport- commissie van de Zoeterwoudsë afdeling van Katholieke Platte landsjongeren gaat de komende Zoetenvoudse schaak- en dam kampioenschappen organiseren. Alle liefhebbers van deze sporten kunnen zich opgeven bij Nico van der Salm, tel. 01715-1453. de voormalige stal als opslag plaats voor zijn lompen en meta len. In de loop des jaren verrichtte de gemeente Voorschoten slechts het hoogst noodzakelijke onder houd en dat blijkt voldoende te zijn geweest om van de boerderij een bouwval te maken. Voorwaarde De gemeente wil nu dus tot ver koop overgaan, op voorwaarde dat de koper de verplichting op zich neemt de zaak te restaure- De toekomstige koper van de "Corneliahoeve" krijgt behalve de boerderij ook een aantal onze kerheden. Hoewel de gemeente Voorschoten de aanleg van rijksweg 11 afwijst gaat Rijkswa terstaat door met de voorberei dingen voor deze weg. Het tracé is al diverse malen verlegd, zodat de weg niet langer dwars door de rozentuin van Berbice loopt, maar als de aanleg van de weg doorgaat komt de boerderij vlak naast het talud van de nieuwe rijksweg te liggen. Volgens het bestemmingsplan rust op de "Corneliahoeve" nog steeds een agrarische bestem ming. In de praktijk is de ge meente daar echter al van afge weken door een schildersbedrijf en een lompenhandelaar onder dak te bieden. De buurtbewoners zijn allerminst gelukkig met de huidige situatie. Men vindt op het ogenblik de "Corneliahoeve" en de naastgelegen boerderij "Wie kan keeren de hand des Heeren" ontsierende gebouwen. Er zal echter in de toekomst weinig ver anderen, want wanneer de "Cor neliahoeve" wordt verkocht worden de lompen verplaatst naar "Wie kan keeren de hand des Heeren". In deze laatste boerderij woont me vrouw Van Veen, die in het dorp d& bijnaam "Kattemie" draagt. Zij heeft namelijk een particulier asiel voor katten en honden. Daarnaast wordt er in de stal de boerderij nog wat "geboerd" met enkele geiten, schapen en koeien. Het voorstel van B en W om tot ver koop van de "Corneliahoeve" over te gaan moet eerst nog v den besproken l'n verschillende raadscommissies. Met de ver koop op zich zullen de c sies weinig moeite hebben, r met de verplaatsing van de lom pen- en metalenhandel beginnen de problemen. Hoewel deze han del een nuttige functie vervult móet de rommel wel aan het ge zicht zijn onttrokken en over de mogelijkheid daarvan bestaan de nodige twijfels. De verkoop zal geschieden via een openbare bekendmaking. Het college adviseert de raad een taxatie te laten maken om de mi nimumprijs die de boerderij moet opbrengen te kunnen be palen. Voorlopig ziet het er naar uit dat de zeventiende eeuwse boerderij ook nog de éénentwin tigste eeuw zal halen. JOOP PEETERS '33SS||f Een deel van de meerkoeten in de plantenkas van de heer Bloemendaal De "Corneliahoeve' te restaureren. vervallen staat. Een toekomstige koper verplicht zich het gebouw Kosten laatste fase: 1,7 miljoen LEIDERDORP - De heer Bloemen daal uit Leiderdorp heeft sinds maandag een plantenkas aan de Hoogmadeseweg beschikbaar ge steld voor de opvang van door de strenge winter getroffen vogels. Gisteren vertoefden er tussen de dertig en veertig meerkoeten in de goed verwarmde plantenkas. Dit aantal is groter geweest, maar sommige vogels waren volgens Bloemendaal niet meer te redden, omdat ze al te veel door de kou waren bevangen. Bloemendaal gaat elke ochtend richting Kaag, naar het gedeelte aan het einde van de Zijl. Daar zitten honder den vogels, die er niet best aan toe zijn. "Na het voederen jaag ik de vogels wat op, zodat ik. kan zien welke vogels niet meer bij machte zijn om op te vliegen", dan is het voor mij een koud kunstje om de vogels met de hand te pakken", aldus Bloemendaal. Hij onder houdt nu ook een goed contact met enkele dierenartsen uit de omge ving, die zonodig gewonde vogels direct de helpende hand kunnen bieden. Iedereen die voedsel wil afstaan, kan dit doen bij de heer Bloemen daal aan- de Hoogmadeseweg in Leiderdorp. Ook wanneer men geen weg weet met zieke of ge wonde vogels kan men op dit adres terecht. LEIDERDORP - Als het een beetje meezit wordt dit jaar begonnen met de voltooiing van het centrale park van Leiderdorp, de Houtkamp. Het gaat hier bij om de vijfde fase van het park, waarvan de aan leg aan het eind van de ja ren zestig begonnen is. Deze laatste voltooiing vindt plaats in het verwil derde gebied in de hoek van de Engelendaal en de Laan van Ouderzorg en bij het trapveldje en het ge bied, waar nu de houten bankgebouwtjes staan. De kosten ervan worden geraamd op 1,7 miljoen gulden. In een eer dere meerjarenplanning was re kening gehouden met een bedrag van 1 miljoen. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente beziet nu nog hoe er een oplossing kan worden ge vonden voor het geraamde te kort. Het park moet zo spoedig mogelijk voltooid worden omdat er een vijver moet komen in ver band met de waterbeheersing van Leiderdorp. Nadat de eerste vier fasen van het park waren uitgevoerd, bleek dat in het laatste deel zoveel elemen ten zaten die door de tijd veran derd waren dat herbezinning op de ontwikkeling van fase vijf no dig was. De "parkarchitect" W. Boer uit Capelle aan de IJssel kreeg de opdracht nieuwe schet sen te maken en bepaalde ele menten voorgeschoteld waar hij bij zijn ontwerp rekening mee moest houden. Het ging om een vijver van ongeveer 1,5 hectare, een goede bereikbaarheid van het hele park vanuit de Laan van Ouderzorg, het handhaven van belangrijke landschappelijke elementen, een promenade langs de Laan van Ouderzorg en ten slotte een goede overgang tussen de beide parkgedeelten. Munnikkenweggetj e Tot de landschappelijke elementen in het onvoltooide gedeelte van de Houtkamp behoort onder an dere het oude Munnikkenweg- getje met de daarnaast gelegen Meijesloot, die een scheidingslijn vormen van de Munnikkenpol- der met de Zijllaan en de Meije- polder. Dit weggetje met de oor spronkelijke beplanting van es sen en wilgen is in de nieuwe op zet gehandhaafd. Het Munnik- kenweggetje moet ook de ont sluiting gaan worden van het park aan de Engelendaalzijde te genover het nieuwe gemeente huis in Winkelhof. Een ander element dat behouden blijft is de Essenwal die de bege leidende beplanting zal vormen van een pad dat ter hoogte van de Koolmeesstraat het park in zal lopen. Op aandrang van het Centrum Mi- lieuzorg Leiderdorp zijn de oude plannen rond de parkvijver nu ook veranderd. Het CML wilde het natuurlijke evenwicht bewa ren dat door de wisselende grondsamenstelling (met moe rasachtige gedeelten) tot een be groeiing heeft geleid met zeld zaam geworden planten en dier soorten. In het nieuwe plan dat nu ter discussie staat zijn flinke gedeelten van dit verwilderde gebied gehandhaafd. De omvang van de waterpartij, die als een soort buffer bij sterke re genval het water tijdelijk moet opVangen, is tot een minimum beperkt. Dat is mogelijk omdat in Buitenhof eveneens een vijver gepland is die een bufferfunctie krijgt voor het stedelijk gebied van de gemeente. De anderhalve hectare water is nu opgedeeld in een grote vijver langs de Laan van Ouderzorg en enkele singels en sloten in het overige aan te leggen parkgedeelte. Boulevard Tussen het winkelcentrum aan de Laan van Ouderzorg en Winkel hof komt een boulevard-verbin ding. Die boulevard zal voetgan gersdomein worden en komt op een lager niveau te liggen dan de Laan van Ouderzorg. Deze laan wordt trouwens een stuk smaller (van 8 meter naar 6 meter). Bij zondere elementen langs de voetgangersroute die parallel aan de straat en de vijver loopt, moe ten een haventje, een laag terras je, een uitkijkpunt en verlaagde paden direct langs het water worden. De hoek Van Diepingenlaan-Laan van Ouderzorg zal worden, inge richt als plein als op die plek de tijdelijke houten bankgebouw tjes verdwenen zijn. Het is de be doeling dat het plein gebruikt gaat worden voor kermissen, sport, spel en andere openlucht activiteiten. Er wordt nu voorgesteld om alvast met het parkgedeelte (kosten 825.000 gulden) te gaan beginnen. De aanleg van de boulevard (690.000 gulden) komt spoedig daarna. Gedacht wordt aan 1980 omdat dan Winkelhof gereed komt. Een geheel afzonderlijk deel is het plein (155.000 gulden). De raadscommissie voor ruimtelij ke ordening en openbare werken en de commissie cultuur, recrea tie en jeugd- en jongerenwerk vergaderen volgende week don derdag gezamenlijk in de kantine van de gemeentebedrijven aan de Simon Smitweg over de Hout kampplannen. Architect Boer zal daar nog een nadere toelichting geven. Uitwisselings- proef landbouw: 60 aanmeldingen HILLEGOM - Voorlopig hebben zich zo'n 60 landbouwbedrijven gemeld voor een proef om ma chines en mankracht onderling uit te wisselen. Dat bleek gisteravond in Hillegom, tijdens een vergadering van de commissie "arbeid- en machine- ring", die deze proef organiseert. Nog eens 50 aanwezigen zeiden wel belangstelling te hebben voor het idee, maar zij hebben zich nog niet definitief opgege ven. Namens de commissie zei de heer J. P. M. Warmerdam te ho pen dat ook deze belangstellen den mee zullen doen, om de proef een kans van slagen te geven. Op 24 februari sluit de inschrijving. De commissie wil op 1 april met de uitwisseling beginnen. Wat gis teravond met name opviel was de belangstelling die de grotere landbouwbedrijven toonden voor de uitwisseling van perso neel. Woensdag Nieuwe Rijn 20 A, vrouwencafé, 21-24 Troef, "Meidengroep", 20-22 uur; sport, 18.30 uur. Vrijetijdscentrum, volksdansen, 19.30 uur; etsen, jazzballet, tekenen en schil deren, gitaar, pottenbakken, 20 uur. Breehuys, scholierensportcafé, 15-17.30 uur; eethuis Repelsteeltje, 18-19.30 uur. j Groenoordhallen Woon-Ideaal Beurs, 1 19-22.30 uur. De Werf, Voorschoten, lezing over 70-ja- rig CNV, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. wel- i zijn, huisvesting en onderwijs, 20 uur. Donderdag Troef, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, 20-21.30 uur, tel. Nieuwe Rijn 20 A, werkgroep homofilie, open café avond, 21-24 UUR. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309. spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo- zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur, j tel. 130983. Vrijetijdscentrum, sportcafé, fotografie, saxofoon, Go-club, 20 uur. Leidse Schouwburg, "Laat me los, hou me vast", blijspel van Murray Schisgal, met. o.a. Rijk de Gooyer, Doris van Ca- neghem en Willy van Heesvelde, 20.15 Lutherse kerk, Hooglandsekerkgracht, Koopavond-concert, 20.30 uur. Groenoordhal, Woon-Ideaal beurs, 13-17 en 19-22.30 uur. Stadhuis, cie. onderwijs en cie. ruimte lijke ordening, 20 uur. Zoölogisch lab., Kaiserstraat 63, lezing over "De Arend", 20 uur. Noordeinde 2a, bijeenkomst Ned. Ver. van Huisvrouwen, 13.30 uur. Gesprekscentrum, lezing over bio-in- dustrie, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. open bare werken, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 26 januari tot 2 fe bruari door Apotheek Reyst, Steen- straat 35, Leiden telefoon 071-120136; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, teL ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. B. Wennekers, Oude Rijn 91A Leiden telefoon 071-141889. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel: 071-144941 toestel 219. Privé: Bas van Kleef, Opaal straat 48, tel. 071-760058. Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: Hans Sonders 071-155854. Voorschoten: Joop Peeters 071-769935. Warmond: Jan Bopjer 01711-10390. Wassenaar: Piet Zonneveld, 01751-13387. Zoeterwoude: Rob Jansen, 01715-1021. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f 60,90 Jaarabonnement f 160,70 J aarabonnement per post f232,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. WASSENAAR - Binnen de com missie technische diensten van de gemeente Wassenaar is nogal wat kritiek geuit op de plannen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds voor de bouw van 26 vrije sectorwoningen op een braakliggend terrein bij het Van Polanenpark. Het stukje grond werd ruim-tien jaar geleden door de gemeente verkocht aan het ABP voor het stichten van een winkelcentrum. Er kwam een nieuwe woonwijk, neergezet door het ABP. Enkele jaren later kwam men tot de conclusie dat er een uitbreiding van het aantal winkels in het noordelijk deel van de gemeente geen behoefte was. De winkelplannen werden geschrapt en het terrein bleef braak liggen. Het ABP kwam toen achtereenvol gens met drie andere plannen voor het terrein, die echter geen genade konden vinden bij de omwonenden en de gemeente raad. Een van die plannen omvat te de bouw van ongeveer 100 ter raswoningen in vier lagen. Onge veer 200 buurtbewoners en de in de omgeving aanwezige scholen Voorwaarde Tenslotte kwam het ABP met het nu nog voorliggende plan voor 26 vrije sectorwoningen Daarbij werd door het pensioenfonds ook nog de voorwaarde gesteld dat de gemeente de ongeveer 2800 vier kante meter aan grond die er ex tra voor de uitvoering van het plan nodig zijn, zonder kosten aan het fonds zal overdragen. In een eerder stadium had het ABP van de gemeente een financiële compensatie geëist in verband met het niet doorgaan van de eer dere plannen. Als de gemeente de extra benodigde grond zou willen overdragen zou het fonds willen afzien van deze compensatie claim. Een van de wijkbewoners van het Polanen, die destijds ook namens de 200 omwonenden optrad op trad, de heer W.O. van Westen dorp stelde dat het nieuwe plan (26 éénsgezinswoningen in de vrije sector) meer aanvaardbaar is dan het eerdere plan voor on geveer 100 woningen in vier bouwlagen. - A •- w; v» ,4. 4, iT t m i i Mm mmiri Het stukje grond bij het Van Polanenpark. Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds wil er 26 vrije sector woningen bouwen. Volgens de commissieleden zit Wassenaar niet verlegen om deze woningen. Men vindt verder 26 woningen voor dit terrein te weinig. Bezwaar Maar hij maakte ernstig bezwaar tegen het voornemen een stukje van de straat die langs twee kleu terscholen loopt, op te heffen en in plaats daarvan een pleintje te creëeren dat voor de kleuters als speelterrein kan fungeren. De verkeerssituatie zal daardoor verslechteren aldus de omwo nenden doordat enkele andere straten zwaarder belast zullen worden. Een andere bewoner, de heer M. Flameling kwam echter verkla- en dat hij het ontworpen pleintje bij de kleuterscholen een belang rijke aanwinst vond en bereid was wat meer verkeer door de straat te accepteren. De commissieleden hadden be denkingen wel een aantal bedek kingen tegen het plan. Er wordt op gewezen dat Wassenaar niet in de eerste plaats om vrije sector- woningen verlegen zit, gezien de nog steeds grote woningnood. Een aantal van 26 woningen voor het terrein werd te klein geacht. Er waren ook bezwaren tegen het overdragen van de benodigde grond. Wethouder Van Dingstee wees er onder meer op dat er wei nig kans is om met het ABP tot overeenstemming te komen over woningen in de ongesubsidieer de sector. Gezien de lange voor geschiedenis zit er voor de ge meente weinig anders op dan het plan voor deze ongesubsidieerde bouw te accepteren, zo werd meegedeeld. Het is evenzeer re delijk om voor de resterende grond geld te vragen, aldus Van Dingstee. De verkeersaspecten die het gevolg zullen zijn van de nieuwe situatie zullen nog aan de orde komen in het verkeer- en welzijnsoverleg.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2