ABN Bank STERILISATIE m ICO/ATHIBU ABN Groeikasbiljet. Aanvragen voor nieuwe school opleidingen Steeds hogere rente en na 2 jaar op ieder moment inwisselbaar. Deel 1: De vrouw 'Bidden om personeel' ADVERTENTIE Met onze zonnehemels en -banken gegarandeerd* bruin in 10 dagen. de èchle zon br Uw steeds stijgende rente wordt berekend op basis van samengestelde interest (rente-op-rente). Over de maximale looptijd bijvoorbeeld is dit 8,50%. Verzilveren. U mag na twee jaar uw Groeikasbiljet verzilveren op ieder moment dat het u uit komt. Rente wordt De rente groeit steeds: rente rente 7,75% 7.50% 2 jaar 3 jaar 1 1.155.83 1 250,98 (x 10 voor een Groeikasbiljet van f 10.000,-) vergoed over iedere volgemaakte periode van een jaar. Het ABN Groeikasbiljet kunt u direct aan de kas van elk ABN-kantoor meenemen. Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden, tel. 071-141741 LEIDEN - Mr T.A.W. Sterk is be noemd tot hoogleraar aan de fa culteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden. Hij zal werkzaam zijn op het vakge bied van het burgerlijk proces recht. Eervol ontslag als hoogleraar in Leiden is verleend aan Mr. H.H. Maas met ingang van 1 februari en aan Dr. W. den Boer met in gang van 1 november 1979, als mede aan Dr. A. Li.iphart, gere kend van 1 september 1978. showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur donderdagavond 7-9 uur en zaterdags 9.30 - of 's avonds na afspraak 1.30 uur School kinderen voederen de vogels LEIDEN - Een ver trouwd gezicht: vogels die door welwillende Leidenaars worden ge voerd. Dit maal betreft het leerlingen van de Willem de Zwijgerschool die gisteren naar de Zijl poort togenZoals bekend houden zich daar mo menteel vele honderden watervogels op. Op de school was een actie ge voerd om de vogels in de ze barre tijden te voeren. LEIDEN/DEN HAAG - De Vereniging voor Christelijk Be roepsonderwijs voor Leiden en omgeving en de Stichting Streekschool BBO (beroepsbegeleidend onderwijs) regio Leiden hebben zich bij staatssecretaris De Jong (onder wijs) aangemeld voor de nieuwe schoolopleidingen voor 16-18-jarigen. Een lekkere variatie die u slechts 12 minuten zachtjes hoeft te braden. Smaakt overal heerlijk bij. W. v.d. Velden [k] üw Keurslager 0 waarom zou u't met minder doen. Dertig Perzische kleden ontvreemd LEIDEN - Bij een inbraak bij Co- lijn Meubelen in de Verdamstraat zijn zeker dertig Perzische kle den ontvreemd. Verder onder meer een houten Venetiaans tele foontoestel en een radio-casset- te-pick-up-installatie. Een exac te opgave van wat er gestolen is, is er nog niet, omdat de inbraak gisterochtend pas werd ontdekt. De zaak was maandag gesloten. De inbreker(s) is/zijn aan de ach terkant door vernieling van een ruit binnengekomen. De schade bedraagt, voor zover bekend, der tienduizend gulden. Ook in het weekend, van zaterdag avond tot dinsdagochtend, is in gebroken in een postzegelzaak aan de Vrouwensteeg. Ook hier is nog niet bekend wat er precies weg is, maar in ieder geval een groot aantal eerste-dag-enve- loppen en honderdvijftig gulden wisselgeld. vijftig jaar bij Amro-bank LEIDEN - De heer W. van der Vel den (64) viert vandaag zijn vijftig jarig jubileum bij het kantoor van de Amro-bank aan het Rapen burg. Hij kreeg vanmiddag een receptie aangeboden. De heer Van der Velden begon als 14-ja- rig jongetje op 1 februari 1929 op de wissel-afdeling van de Natio nale Bank, later Amro-bank ge heten. Met wat kleine onderbrekingen heeft het leven van Van der Vel den, hij is geboren en getogen Leidenaar, zich bijna uitsluitend afgespeeld in de boekhoudsfeer. In 1936 werd hij chef van de boekhoudafdeling. In 1954 ver wisselde hij Leiden voor Baarn, maar vier jaar later wist hij met een collega te ruilen: weer voor Leiden. Na een ziekte werd de jubilaris in '63 chef van de interne controle, een functie die hij tot 31 augus tus, de dag van zijn pensionering zal blijven uitoefenen. Directeur Leids schildersbedrijf: CD A-commissie onderzoekt Leeuwenhoek LEIDEN - De CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad heeft een commissie van deskundigen in gesteld om de mogelijke gevaren voor woningbouw in de Leeu wenhoek te onderzoeken. Zoals bekend bestaan er nog vraagte kens of de bouw van woningen in de onmiddellijke omgeving van de universiteitslaboratoria ver antwoord is. De CDA-commissie is samenge steld uit een aantal academici, die zelf werkzaam zijn in de laborato ria aan de Wassenaarseweg. Van de kant van de CDA-fractie wordt overigens benadrukt dat het 'geen actiegroep vanuit de universiteit' is. De commissiele den zijn aangetrokken op grond van hun specifieke deskundig heid. Leden van de commissie zijn onder andere prof. dr. J.J.M. Beenak ker, natuurkundige en daarnaast ook vice-voorzitter van het CDA in Leiden, prof. dr. L. Bosch, chemicus en prof. dr. M. Mandel, chemicus. De werkgroep wordt nog met enkele deskundigen uit gebreid. De commissie van deskundigen moet de CDA-fractie op korte termijn advies uitbrengen over de mogelijke gevaren van wo ningbouw bij de universiteitsla boratoria. Volgende maand moet in de gemeenteraad de beslissing vallen over de woningbouwplan nen voor de Leeuwenhoek. Ieder jaar dat u het Groeikasbiljet langer houdt, krijgt u een hogere rente vergoed over de hele verstreken looptijd. Hoe hoog deze rentepercentages zijn, kunt u aflezen in onder staande tabel. Een Groeikasbiljet van f 1.000,- groeit volgens het nu geldende rentepercentage in 5 jaar naar fl.503,66. Uit het hele land zijn er in totaal 118 aanvragen voor de proefprojec ten met deze nieuwe onderwijs voorziening binnengekomen, waarvan 22 uit Zuid-Holland. De scholen konden zich tot 1 januari van dit jaar aanmelden. Het is nog niet bekend welke aanvragen zullen worden gehonoreerd. De beslissing daarover van staatsse cretaris De Jong wordt rond 15 maart verwacht. Runder verse worst: 100 gram In totaal hebben de scholen 584 opleidingen gevraagd. De groot ste belangstelling gaat uit naar economische, administratieve en commerciële opleidingen (81), bouw (78), verzorgende en dienstverlenende opleidingen (77), elektro (71), mechanische techniek (59), motorvoertuigen techniek (48), installatietechniek (38) en consumptieve techniek (35). In de krant van gisteren heeft u kunnen lezen over het "uit stervingsgevaar" dat de klei ne schildersbedrijven in ons land bedreigd. Waren er in 1948 nog ruim elfduizend schildersbedrijven, dat aan tal is inmiddels gedaald tot rond de zesduizend. Als belangrijkste oorzaak hier van wordt een gebrek aan commerciële en organisatori sche kwaliteiten onder de kleine zelfstandige schilders genoemd. Ook wordt hun verweten dat ze zich te weinig inspannen om orders binnen te slepen waardoor uiteraard het voortbestaan als zelfstan dige ondernemer in het ge drang komt. Hierdoor bestaat het gevaar dat men van zelf standige ondernemer alras weer werknemer wordt. Deze conclusies zijn het gevolg van een branchestudie van de AMRO-bank over het schil dersbedrijf. Drs. J. M. J. de Kroon, economisch deskundi ge van het Bedrijfschap voor het Schildersbedrijf, zei giste ren: "Ik vind dat de AMRO- bank erg zwart-wit te werk is gegaan, maar durf hun conclusies niet direct te ont kennen. We hebben wel eens meer tegen de kleine schilders gezegd dat ze er voor moeten waken geen vissers te worden maar jagers". Volgens Kroon's collega Van Seuren is de laksheid op het gebied van acquisitie er niet de enige oor zaak van dat er steeds meer kleine schilders verdwijnen. "Er zijn de laatste jaren steeds meer bedrijfjes ver dwenen als gevolg van ouder dom en overlijden van de ei genaar", aldus Van Seuren. Vergrijzing Er is dus een soort van vergrij zing gaande in het schilders vak. Er is onvoldoende aan was. Van Seuren: "Jarenlang zijn er te weinig jonge schil ders bijgekomen maar van de kant van het bedrijfsschap wordt er op dit moment hard aan gewerkt om meer jonge mensen voor dit beroep te winnen". Van de naar schatting 35.000 schilders in ons land is verre weg het grootste deel werk zaam in de onderhoud, een sector waarin voor de komen de jaren de beste mogelijkhe den liggen. Zo is het Leidse schildersbedrijf van de heerJ. Wv Harting volkomen toege legd op de onderhoudswerk zaamheden. De heer Harting: "In de zomer hebben we het daar waanzinnig druk mee. In de winter ligt dat allemaal wat moeilijker maar dankzij de wintersubsidie mogen we nog niet klagen. Op dit mo ment heb ik voldoende werk voor alle vijf schilders die ik in dienst heb maar dat is lang niet bij alle kleine bedrijfjes zo. Die laksheid waar over ge sproken wordt komt inder daad nogal eens voor maar lang niet iedereen heeft het natuurlijk in zich om naast vakman ook zakenman te zijn". Beunhazerij Volgens de heer Harting zijn er naast de laksheid en vergrij zing nog redenen op te noe men waardoor het aantal kleinere schildersbedrijfjes in de loop der jaren zo drastisch is verminderd, en wel de beunhazerij en de doe-het-zel- vers. De heer Harting zegt hierover: Particulieren laten de kleine verfklusjes steeds minder door vakmensen doen maar pakken zelf een kwast en een blik verf. Ik kan dat heel goed begrijpen want het arbeids loon rijst onderhand de pan uit. Ik had laatst een klant die moest voor een of ander kar weitje 5500 gulden betalen en daar zat maar voor een kleine 400 gulden materiaal in". Toch is er ondanks dit alles nog voldoende werk voor de mees te schildersbedrijven, vooral voor de grotere bedrijven, welke ook het hardst om jong, vakbekwaam personeel zitten te springen. De heer W. van Muiden, directeur van één van de grotere schildersbe drijven in deze regio: "On danks dat we nu midden in de winter zitten hebben wij werk in overvloed voor de 45 schil ders die er bij ons rondlopen. Het is zelf zo erg dat we zitten te bidden om personeel. Om al het werk aan te kunnen heb ben we laatst 11 mensen uit Utrecht aan moeten nemen en we zouden er op dit moment nog zeker een man of zeven bij kunnen hebben maar die zijn gewoonweg niet te krijgen". Een ABN Groeikasbiljet is een waardepapier aan toonder met een looptijd tussen 2 en 5 jaar. De looptijd tussen deze uitersten bepaalt u zelf. De aankoopprijs is f 1.000,- of f 10.000,-. Rentepercentages liggen vast op de dag van aankoop en zijn stijgend vanaf het 3e jaar. Deze week in Libelle het eerste artikel over sterilisatie. Lees het openhartige verhaal van een jonge moeder (2 kinderen) die zich vijf jaar geleden liet steriliseren. Ze vertelt hoe ze via lang praten met haar man tot die beslissing kwam en wat het voor haar betekende. Een gynaecoloog vertelt over de me dische aspecten van de operatie. Volgende week alles over de sterilisatie van de man. Libelle overal te koop fl,60. Dankzij een subsidieregeling is er ook in de wintermaanden nog flink wat werk voor de onderhoudsschilders. op de foto twee "winterschilders" van de firma Harting, die het binnenwerk van een woning ergens in Leiden van een nieuwe lik verf voorzien.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17