Kanshebber Sosonko durft de strijd niet aan Guyt: pion in zaak Tol Van Zanten genoemd als begeleider van Oranje Aad Mansveld wil best terug naar FC Den Haag FIFA krijgt zijn zin: geen jprofspelers* op Olympische Spelen Veel te snelle remise met koploper Poloegajevski Yan Helden krijgt nog kans van KNSB WOENSDAG 31 JANUARI 1979 ZEIST (GPD) - Het fondsbe stuur van de KNVB beraadt zich momenteel ernstig over het verzoek van de Oranje- raad om een vaste begeleider te benoemen voor het Neder lands elftal. Het verzoek van Ruud Krol cs. wordt onvoor waardelijk gesteund door bondscoach Jan Zwartkruis. Bij een deel van het bondsbe- stuur is het verzoek in goede aarde gevallen. Naar mag worden aangenomen zal het hoogste college binnen de KNVB zo spoedig mogelijk een beslissing nemen. Hoewel binnen het bondsbe- stuur nog geen enkele naam is gevallenstaat Jack van Zan ten bij een gunstige beslissing hoog genoteerd. Spelers en bondscoach gaan ervan uit dat de Amsterdammer de eni ge is die een dergelijke rol tot ieders tevredenheid aan kan. Deze week zal Zwartkruis er verder bij Herman Choufour, bestuurslid betaald voetbal, op aandringen om de moge lijkheid te bezien om met Oranje een trainingskamp te betrekken in Zuid-Europa. Volgens de bondscoach is dat ook in het belang van de clubs. Indien het winterse weer aanhoudtvoorziet Zwart kruis op 24 februari tegen Italië een afgang en veel bles sures indien hij zijn zin niet krijgt. Omdat de Belgische competitieleider inmiddels een bekerprogramma invoer de op 24 februarikan Zwart kruis tegen Italië naast Johan Neeskens ook niet over de An- derlecht-spelers beschikken. Aad Mansveld ROTTERDAM (GPD) - Als het aan Aad Mansveld ligt, dan tekent de Hagenaar meteen een contract voor FC Den Haag en keert hij liever van daag dan morgen terug in het Zuiderpark. Dat liet de Haag se libero gisteren telefonisch weten vanuit het trainings kamp van Feyenoord in Puer to de la Cruz. Indien FC Den Haag dit seizoen nog wil pro fiteren van de routine van Mansveld, dan moet de zaak reglementair voor de eerste vrijdag in maart zijn beklon ken, maar voorlopig is er slechts een principe-afspraak gemaakt tussen Eddy Hart man en Peter Stephan, om na de terugkeer van dé Rotter dammers in Nederland over een aantal zaken te pra ten. Mansveld: „Een van die zaken is mijn eventuele transfer naar FC Den Haag. De situatie is zo, dat ik tot eind juni bij Feyenoord onder contract sta. Volgend jaar ben ik trans fervrij, maar indien FC Den Haag me nu al zou willen aan trekken, dan dient er een af koopsom op tafel te komen. Stephan moet dus kiezen: óf nog een klein bedrag voor mij beuren, óf in de strijd om Eu ropees voetbal over mij kun nen beschikken. Eén ding is zeker; aan het eind van het seizoen ga ik by Feyenoord weg. Gelet op zijn zakelijke belangen kan ik het me niet langer permitteren fullprof te zijn. Aangezien Feyenoord louter fullprofs in dienst wil hebben, moet ik dus wel opstappen. Maar lie ver vandaag dan morgen, want met Jezek kan ik het de laatste tijd niet zo best meer vinden". WIJK AAN ZEE (ANP) - Lev Poloegajevski heeft gisteren met een mini mum aan inspanningen zijn kansen het Hoogovensschaaktoernooi voor de tweede maal te winnen aanmerkelijk vergroot. De 44-jarige Sowje- trus, die in 1966 het 28ste toernooi op zijn naam schreef, vond in zijn voormalige landgenoot Genna Sosonko een tegenstander die net als hijzelf uit was op een snelle remise. Na een gigantische afruil in de Catalaanse partij, die als geen ander door Sosonko wordt beheerst, was er op het bord niets meer te beleven. "Dat was geen partij, maar een af wikkeling", stelde Lex Jongsma, die in de benedenzaal van hotel Kennemerduin te Wijk aan Zee de demonstratieborden bedien de, dan ook. Iets soortgelijks speelde zich af in de ontmoeting Timman-Andersson. Wie de ach tergronden kent (Timman en de met een Cubaanse getrouwde Zweed zijn dikke maatjes, An- dersson zal zelfs als secondant van Timman optreden in het In- terzonetoernooi) zal zich niet over de snelle vrede hebben ver baasd. Bovendien had de 28-jari- ge Timman als kersverse vader ook nog wat anders aan zijn hoofd. Gunstig voor Poloegajevski waren de ontwikkelingen bij Hübner Dzindzichasvili. Deze partij was al om tien uur in de ochtend be gonnen om de zwartspeler gele genheid te geven in' Rotterdam op familiebezoek te gaan. De met forse baard getooide Westduitser was wel zo vriendelijk daar geen bezwaar tegen te maken. "Ik had dat nooit toegestaan", aldus Timman. "Om tien uur spelen omdat Dzin toevallig weg moet? Geen denken aan". Of Hübner uit zijn ritme was ge raakt door het spelen op het ma- tineuze uur zal wel altijd een mys terie blijven. Na een dame-indi- sche opening zag het er vooi Hübner steeds ongunstiger uit. Uiteindelijk werd de partij afge broken in een voor Hübner ho peloze stand. Hij heeft nog wel drie pionnen tegen een loper en een pion voor de Israëliër, maar niets lijkt Dzin van het oppeuze len van het 'voetvolk' te weer houden. Als Hübner niet tot andere gedach te komt wordt de partij vanmid dag voortgezet. Daarna spelen I Timman en Dzindzichashvili hun maandag aigeDroKen partij uit. Hierin heeft de Amsterdammei goede winstmogelijkheden. Door dit alles zal Dzindzichasjvili de traditionele voetbalwedstrijd van de schakers moeten missen. Vlastimil Hort boekte zijn eerste overwinning ten koste van Nona Gaprindasjvili. De Tsjechoslo- waak, die ook nu weer zijn favo riete streepjespantalon aan had betreed met succes het Wolga- gambiet van de oud-wereldkam pioene. Nona Gaprindasjvili verloor net niet door tijdover- schrijding. Ze had na de 40ste zet nog een luttel aantal seconden over omop te geven. Na een sterk begin is de Sowjetrussi- sche speelster nu toch afgezakt naar de laatste plaats. Garcia blunderde tegen Nikolac als een kind. Hij had weinig ruimte in het middenspel na de Maroc- zyvariant van het Siciliaans en dacht met het slaan van een pion op b5 uit de problemen te gera ken. Het tegendeel was waar. Op 22tc8 kwam Garcia tot de verbijsterende ontdekking dal zijn dame geen vluchtveld meer had. De meest fantastische opening tot nu toe creëerden Ree en Miles. De verbazing was groot na de zetvol- gorde 1c4, b6,2. d4, e6 3. e4. Lb7 4. f3. f5 5. ef5:, Ph6. Niemand wist er eigenlijk goed raad mee. "Het lijkt wel het Noorse gambiet in de nahand. maar dan op de ko- ningsvleugel", probeerde Jongsma. En hij liet er direct op volgen: "Maar dan heel anders" Een feit was in ieder geval dat Ree i (rj nauwgezet. Gisteren schoof de ALKMAAR (ANP) - Nog voor de arbitragecommissie van de KNVB zich óp maandag 19 fe bruari gaat buigen over de zaak Pier Tol is de onderlinge ver standhouding, die door de affai re-Tol al danig bekoeld was tus sen AZ en Volendam, nog meer verslechterd. AZ'67 is in de schriftelijke voorbereiding voor deze arbitragezaak met een over eenkomst op de proppen geko men aangaande een claim, die de club uit Alkmaar zou hebben op Volendam-voorstopper Cees Guyt. AZ hoopt met die overeenkomst, die werd opgesteld door Volen- dams trainingscoördinator Joop het beste uit de ongebruikelijke schermutselingen te voorschijn kwam. De Amsterdammer ver zuimde evenwel de winstkansen te grijpen en Miles kon in de ra zende tijdnoodfase weer eens ontsnappen. Nu moest Ree in de tweede zitting nog knokken vooi Het programma voor de elfde en laatste ronde, die morgen wordt gespeeld, is: Gaprindasjvili-Ree, Nikolac-Horst. Poloeg^jevski- Garcia, Dzindzichasjvili-Soson- ko, Andersson-Hübneren Miles- Timman. Uitslagen 10e ronde: Ree (Ned)- Miles (Eng) ll2-1h, Timman (Ned)- Andersson (Zwe) Hübner (Wdldj-Dzindzichasjvili (Isr) afg, Sosonko (Ned)-Poloegajewski (Sow) V2-V2, Garcia (Cub>-Nicolac (Jsl) 0-1. Hort (Tsj>-Gaprindasj- vili (Sow) 1-0. Afg. partij 9e ron de: Dzindzichasjvili (Isr)-Tim- man (Ned) afg. Stand na 10 ronden: 1. Poloega jevski 6'/:>. g/3 Sosonko, Anders son 6, 4. Hübner 5'/2 plus 1 afg., 5 Miles 5»/2, Timman 5 en 1 afg, 8 Ree 4'/2, Garcia 4, 10. Dzindzi chèsjvili 302 plus 2 afg, 11. Niko lac 3'/2. .q. Gaprindasjvili 3 Bestuur Feyenoord treedt af ROTTERDAM (ANP) - Alle be stuursleden van de stichting Feyenoord (de profclub) zijn gisteren afgetreden. De aan leiding hiertoe was een ge schil tussen drie bestuursle den van de profclub Feye noord en het bestuur van de amateurs van de Rotterdamse club. De drie bestuursleden zijn voorzitter L. van Zandvliet, penningmeester en vice- voorzitter Nieuwland en se cretaris De Jong. De overige bestuursleden van de profclub, Appel en Kieboom, sloten zich bij het drietal aan en stelden eveneens hun ze tels ter beschikking. AMSTERDAM (ANP) - Voor Hans van Helden is de rest van dit sei zoen niet verloren. Van de KNSB heeft de Fries een startbewijs ge kregen om deel te nemen aan in ternationale wedstrijden. Dit betekent dat Van Helden kan starten in de wedstrijden om de gouden schaats, de zogenaamde voorwedstrijden die begin maart in Inzeil worden gehouden. In een Europees- en wereldkam pioenschap is het aantal deelne mers beperkt, maar in wedstrij den op invitatie mogen meer rij ders deelnemen. De Friese-Brabander werd op de Thialf-baan "slechts" vierde en verspeelde met deze positie zijn kans om in aanmerking te komen voor het wereldkampioenschap dat over anderhalve week in Oslo wordt gehouden. Ook Van Hel den was zeer content met deze handelwijze van de KNSB. "Ik vind het fijn dat ik dit jaar nog op internationaal niveau kan starten. Na Heerenveen zag ik het somber in. Voor mij was het voorbij. Dat ik ook nog in Inzeil kan rijden vind ik prima. Ik denk nog steeds aan de Olympische Spelen die volgend jaar in Lake Placid worden gehouden. Daar wil ik mijn carrière afsluiten". LAUSANNE (ANP) - Voetbal lers uit Europa en Zuid- Amerika, die hebben deelge nomen aan de voor- en eind ronden van het toernooi om het wereldkampioenschap, zijn definitief verbannen van het voetbaltoernooi op de Olympische Spelen in 1980 in Moskou. Gisteren be zweek het uitvoerend comité van het Internationaal Olympisch Comité voor de argumenten van een afvaar diging van de FIFA, de we reld voetbalorganisatie. Vorig jaar tijdens het congres van de FIFA in Buenos Aires werd de banvloek over de WK-voetballers met Olym pische aspiraties uitgespro ken. Het uitvoerend comité ging slechts onder protest ak koord met de voorstellen van FIFA-voorzitter Have- lange en secretaris Kaser. Volgens het IOC hadden er bijvoorbeeld pure amateurs uit Europa deelgenomen aan de voorronden voor het we reldkampioenschap voetbal. Noorwegen yerd met name genoemd. Dit land is door de regeling, die vooral tegen de staatsainateurs uit de Oostbloklanden gericht is, sterk gedupeerd. "De FIFA heeft de regels over treden", zei een IOC-woord- voerder. "We hebben beslo ten na de Spelen in Moskou nogmaals over dit punt te discussiëren. Nu moesten we een besluit nemen, omdat over enkele weken de Olym pische voorwedstrijden al plaats vinden". Schotse selectie De manager van het Schotse voetbalelftal Jock Stein heeft voorlopig twintig spe lers geselecteerd voor de wedstrijd Schotland - Bel gië, die op 7 februari voor de voorronden van het Europe se kampioenschap in Glas gow wordt gespeeld. Bij die twintig zijn twaalf spelers uit de Engelse League, maar niet Gordon McQueen, de centrale verdediger voor wie Manchester United bijna twee miljoen gulden aan Leeds United betaalde. De selectie van Stein bestaat uit: Doel: Alan Rough (Partick Thistle) en George Wood (Everton). Verdediging: Martin Buchman (Manchester United), Frank Gray (Leeds United), Alan Hansen (Liverpool), Paul Hegartv (Dundee United), Sandy Jardine (Rangers) en Stuart Kennedy (Aberdeen). Middenveld: Tom Fitzpatrick (St. Mirren), Archie Gemmill (Nottingham Forest), Asa Hartford (Manchester City), Ian Narey (Dundee United), Graeme Souness (Liverpool) en John Wark (Ipswich). Aanval: Ken Dalglish (Liver pool), Arthur Graham (Leeds United), Derek Johnstone (Rangers), Willie McGarvey (St. Mirren), John Robertson (Nottingham Forest) en Ian Wallace (Coventry City). Brand (de huidige trainer van Go Ahead Eagles), aan te kunnen to nen dat Brand wel degelijk han delingsbevoegd was in de over eenkomst over de transfer van Tol naar AZ'67. Nog immer vecht het huidige be stuur - en met name voorzitter mr. Jan Guyt - van Volendam die overeenkomst aan. In die over eenkomst werd bepaald dat AZ'67 een keus mocht maken uit de spelersselectie van Volendam in ruil voor de komst van de AZ- spelers Vonk, Wokke en Mol naar Volendam. Jan Guyt "Op papier mag AZ misschien niets fout ge daan hebben, maar in mijn ogen heeft die club de regels van het spel overtreden. Zij hebben ons geholpen met de bedoeling er zelf alleen maar beter van te worden. Wokke, Mol, Vonk kregen we bij wijze van hulp van AZ. De prak tijk heeft echter geleerd dat zij dat met voorbedachten rade de den. In ruil voor Volendam-spe- ler Pier Tol, zonder dat iemand daar iets van afwist". AZ blijft van mening dat er in ieder geval twee mensen iets van heb ben geweten: Joop Brand en Jan van der Linden. De eerste, toen trainingscoördinator bij Volen dam, de tweede een trouwe sup porter met geld. Jan Guyt heeft die beweringen van het eerste moment af aangevochten. "Met Brand en Van der Linden aan het roer bij Volendam zijn we ge promoveerd naar de eredivisie. Ik vraag me soms wel eens af of die promotie al dat geld waard is geweest. Het bewind van Brand mag je gerust karakteriseren als een ramp. Brand is een uitste kend trainer, misschien wel de beste die er in Nederland rond loopt, maar als zakenman hoort hij niet in het betaalde voetbal thuis. Daar heeft hij totaal geen verstand van. Die twee jaar suc ces, kost ons twintig jaar finan ciële ellende", aldus de voorzitter van Volendam. Het uiteindelijke woord in de zaak- Pier Tol is aan de arbitragecom missie van de KNVB. Bij de be handeling op 19 februari zal ook wel duidelijk worden of er inder daad een claim ligt op voorstop per Guyt van Volendam. Een claim, waar AZ bij voorbaat van zegt geen gebruik te willen ma ken. Secretaris Gert Peters van AZ: "Volgens ons is er alleen een mondelinge afspraak gemaakt maar geen overeenkomst op schrift gesteld".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13