Opzienbarende terugval van Wim Pol bij NK-schaatsen damesploeg Miel Govaert superieur Trainer Ab Krook tevreden over zijn Titel voor Van der Duim Eric Heiden geeft de Noren alvast 'n gevoelig lesje MAANDAG 29 JANUARI 1979 SPORT H SPORT SPORT I SPORT SPORT SPORT SPORT Sijtje van der Lende kan na de 1500 meter tevreden haar trai ningspak weer aantrekken. Zij won die afstand en vestigde tevens een nieuw baanrecord. (Van onze sportredactie) HEEREVEEN (GPD) - Terwijl de echo van het feestge druis in Deventer nog in zijn oren naklonk worstelde Wim Pol zich krampachtig door het nationale titeltoernooi heen. De smaakmaker van de Europese kampioenschap pen bleek doodeenvoudig niet in staat om in het strijdge woel achter de superieure nieuwe Nederlandse kampioen Hilbert van der Duim een rol van betekenis te spelen. Daarom viel uitgerekend Wim Pol, die een week geleden als enige vreugdevol op zijn prestaties kon terugkijken, aan het einde van het titelgevecht in Heerenveen uit de boot. In zijn plaats mag een andere vechtjas over 14 dagen debuteren bij de wereldkampioenschappen in Oslo, de 21-jarige Fries Yep Kramer. Voor het overige blijft het Oranje- kwartet in vergelijking met De venter onveranderd. De afwezige patiënt Piet Kleine, die gisteren in Assen de training hervatte, was bij voorbaat al van zijn plaats ver zekerd. Over Hilbert van der Duim hoefde evenmin enige twij fel te bestaan. Hij nam de natio nale titel logischerwijs en met groot machtsvertoon over van Kleine. Drie van de vier afstanden bracht Van der Duim met tijden van uit stekend gehalte (de weers- en ijs- omstandigheden in aanmerking genomen) op zijn naam. Slechts een uitzonderlijk voorval bij een van de 500 meter-ritten verhin derde een triomf op alle fronten. Junior Harm van der Pal, die later de snelste tijd bleek te hebben gemaakt, vertrok veel te vroeg maar het tweede pistoolschot van starter Sake Santema bleef ach terwege. Het apparaat weigerde en tot overmaat van ramp liet de starter het fluitje dat als alterna tiefhulpmiddel dienst moet doen uit zijn mond vallen. De functio naris, die even verderop met een rode vlag de rijders behoort te at tenderen op valse starts, was hierdoor niet gewaarschuwd en greep daarom evenmin in. Van der Pal kwam zodoende bij zonder fortuinlijk aan een gun stige tijd die uiteindelijk een frac tie beter bleek dan de score van Van der Duim. Maar op de reste rende afstanden maakte de werkloze Friese onderwijzer dui delijk dat hij zonder de aanwe zigheid van Piet Kleine momen teel geen noemenswaardige te genstand ondervindt van zijn Nederlandse collega's. Het ging er in Heerenveen vooral om wie op de nog vacante twee plaatsen in de WK-ploeg beslag zouden leggen, ofschoon ook Wim Pol als derde en meest op zienbarende Nederlander bij de EK nauwelijks bedreigd leek te kunnen worden. Nachtmerrie Zijn eerste nationale titelstrijd werd voor Wim Pol echter een nachtmerrie. De kracht waarmee hij achtereenvolgens in Oslo, In zeil en Deventer over het ijs joeg bleek plotseling te zijn geslon ken. Op alle afstanden was Pol, ondanks de beste 5000 meter in zijn nog korte loopbaan, de min dere van de drie overige kandida ten, Klaas Vriend, Yep Kramer en de lastige indringer Hans van Helden, die zich knap verweerde, maar door de voornaamste rij ders van bondscoach Egbert van TRONDHEIM (ANP) - De eer ste schaatsconfrontatie van dit seizoen tussen de Ver enigde Staten en het Europe se vasteland is het afgelopen weekeinde in Trondheim in een grandioze triomf voor de Amerikanen geëindigd. De drielandenontmoeting tus sen Noorwegen, de Sow jet- Unie en de Verenigde Staten werd op alle onderdelen overtuigend gewonnen door Amerikaanse schaatsers. Bij ;|j de dames won Beth Heiden alle vier afstanden. Bij de sprinters repareerde Peter Muller de magere resultaten van zaterdag door gisteren twee afstanden te winnen en op deze wijze alsnog beslag Ite leggen op de eerste plaats in het individuele klasse ment. Bij de allrounders was Eric Heiden superieur. Met overmacht pakte hij drie af standsoverwinningen, wat hem nog voor de 5000 meter de klassementszege ople verde. De drielandenontmoeting in Trondheim stond eigenlijk in het teken van het eerste duel tussen Eric Heiden en Jan-Egil Storholt. Gezien het gemak waarmee de Noor verleden week in Deventer alle Europese concurrenten aftroefde, leek hij rijp om het tweegevecht met de Ameri kaan aan te kunnen gaan. Na de eerste test, zaterdag en zondag in Trondheim, kan Storholt niets anders doen dan zijn aspiraties op de we reldtitel, 11 en 12 februari in Oslo, weer opbergen. Het krachtsverschil met Heiden valt met name op de korte af standen zo negatief voor hem uit, dat alleen een offday Heiden van de derde wereld titel bij de allrounders kan afhouden. Eric Heiden opende zaterdag op de sprint met 38.89. Een tijd, waarmee hij niet alleen het hele sprintersgezelschap van zich afschudde, maar waarmee hij ook één seconde voor bleef op Stenshjemmet (39.97) en Storholt (40.15). Op de tweede afstand in de klei ne vierkamp, de 3000 meter, trok de Amerikaan de lijn door. Met 4.14.06 zette hij Storholt op ruim drie secon den (4.17.39). Op de tweede dag deelde Hei den op de metrische mijl een formidabele klap uit. Met 1.57.74, een fabelachtige tijd op een lagelandbaan, dek lasseerde hij de Noren volle dig. Storholt kwam uit op 2.0120, Sjöbrend op 2.02.68 en Stenshjemmet op 2.03.00. Tijden die er niet om liegen, maar die in het niet vielen in de vergelijking met de pres tatie van Heiden. Alleen in de individuele klas sering, kon Storholt zijn prestige enigszins opvijze len. De vijf kilometer won hij in 7.15.35. Heiden nam ge noegen met de tweede plaats (7.16.90). Zoals Eric bij de allrounders regeerde, zo was zus Beth oppermachtig bij de dames. Zij benadrukte haar pro gressie door alle vier afstan den met overmacht te win nen. Ongetwijfeld geldt zij als voornaamste concurren te voor de Oostduitse schaatstop bij het dameswe reldkampioenschap, dat op 24 en 25 februari in Den Haag wordt gehouden. Beth Hei den reed de 500 meter in 44.22, op de 1000 meter scoorde ze 1.27.11, op de 1500 meter 2.17.29 en op de 3000 meter 4.43.35. Peter Müller, die al geruime tijd met zijn vruw Leah Pou- los in Inzeil traint, kwam op de eerste dag in het sprinter- gezelschap tot matige pres taties. Een vijfde plaats op de 500 meter (39.91) gevolgd door een derde op de dubbele afstand (1.20.44) reduceerden zijn kansen op de individue le overwinning. Op de twee de dag verliep het allemaal stukken beter. Met twee rit- zeges (39.16 en 1.19.31) reed hij zich alsnog naar een eer ste plaats in het algemeen klassement, zij het met ge ring verschil (0.5 punt) met de Noor Rönning. r Hilbert 't Oever wederom buiten de deur werd gehouden. Voor de verantwoordelijke coach leverde de keuze geen hoofdbre kens op, hoewel het in zijn toe komstvisie zou hebben gepast als hij aan de beloftevolle Wim Pol de voorkeur had gegeven boven de oudere en bij de internationale titeltoernooien nimmer succes rijke Klaas Vriend. Maar, er werd door Van 't Oever snel een soort compromis gesloten, waardoor interne botsingen in zijn kern ploeg uitbleven. Van 't Oever „Wim Pol stelt er zelf prijs op om zich geheel voor te bereiden op de wereldkampioen schappen voor junioren, die over vier weken in Grenoble worden gehouden. Daar behoort hij tot de favorieten. Nu is het beter dat hij wat rust neemt. Het is de laatste tijd met hem ook wat erg snel ge gaan. Hij heeft verschrikkelijk veel doorgemaakt, vooral in De venter. Eigenlijk is Wim Pol nu teruggekeerd op de plaats waar hij behoort te staan. Daarom kun je volgens mij ook niet van een teleurstelling spreken". Er was volgens de coach "in gezond overleg" besloten dat Wim Pol de komende weken een beetje op verhaal kan komen. In hoeverre de betrokken schaatser dit zelf heeft bepaald bleef aanvankelijk wat raadselachtig, omdat condi tietrainer Tjaart Kloosterboer zich over hem ontfermde en ieder gesprek blokkeerde. Het huilen stond Wim Pol nader dan het la chen, toen hij het stadion werd uitgeloodst en naar het pension van de schaatsploeg werd ge bracht. Daar deed hij later zijn relaas dat op sommige punten afweek van de verklaring van bondscoach Van 't Oever „Van 't Oever wilde per se dat ik mee zou gaan naar de WK in Oslo. Daar ging hij maar Steeds op door. Dat deed me wel iets. Maar ik wil er helemaal niet naar toe. Ik kan er misschien tiende of elfde worden, maar ook compleet afgaan, terwijl een week later de wereldkampioenschappen voor junioren zijn. Die wil en kan ik Westduitse sprinttitel voor Holzner INZELL - Monika Holzer is het af gelopen weekeinde in Inzeil Duits kampioene op de sprint geworden, De Olympische kam pioene op de 1000 meter won za terdag de openingsafstand en kwam op de 1000 meter ten val. Op de tweede dag bracht zij het aantal afstandsoverwinningen op drie, waardoor zij alsnog de titel bemachtigde. Bij de heren ging de titel naar Ste fan Panzer voor Hubert Hirsch- bichler. Beide schaatsers zullen met Monika Holzner West- Duitsland vertegenwoordigen op de wereldkampioenschappen sprint, die op 17 en 18 februari in Inzeil worden gehouden. aparte klasse. Hier in actie op de doorhem gewonnen 1500 n de internationale kampioen schappen weet op te bren gen. Over Hans van Helden hoefde bij het samenstelling van de WK- ploeg niette worden gepraat. Zijn aanspraken kwamen te vervallen met de niet toereikende vierde plaats, ofschoon een iets hogere positie hem evenmin geholpen zou hebben. Toch heeft Van Hel den aangetoond dat hij als schaatsenrijder nog niet hele maal kan worden afgeschreven. De 500 en 1500 meter zijn het slachtoffer geworden van een overhaaste duurtraining, omdat Van Helden dit seizoen aanvan kelijk op de lange afstanden een achterstand bespeurde. Die bleek in Heerenveen goeddeels te zijn weggewerkt. Zijn beste pres tatie (tweede) leverde Van Hel den op de 5000 meter en met een olympisch seizoen in het vooruit zicht moet Egbert van 't Oever dit tot nadenken stemmen. De bondscoach: „Hans van Helden heeft zichzelf in de hoek gema noeuvreerd, waarin hij zich nu bevindt. Hij verkeert in dezelfde positie als alle andere schaatsers die niet in de kernploeg zitten. Aan het eind van het seizoen zul len we ons gaan beraden over de olympische aspecten en wellicht zal dan ook de naam Hans van Helden weer ter sprake komen. Maar de oudgedienden zullen het steeds moeilijker krijgen omdat de jongeren aan een opgaande lijn bezig zijn en mijn hele beleid is in het bijzonder op hen afge stemd". Daarom blijf ik in Ne derland om me rustig voor te be reiden". Indien Wim Pol wel op de uitnodi ging van zijn coach was ingegaan om zich voor de WK in Oslo be schikbaar te stellen had Van 't Oever uiteraard Klaas Vriend of Yep Kramer moeten laten vallen. Vermoedelijk zou Vriend de du pe zijn geweest want aan de over tuigende prestaties van Kramer viel niet te tornen. Zowel op de 5000 als 10.000 meter vestigde hij nieuwe persoonlijke records en met zijn tweede plaats in de eind klassering bevestigde de Fries, die ook als wielrenner behoorlijk uit de voeten kan, de vooruitgang die sinds het begin van deze maand bij hem kon worden ge constateerd. Toch leed Yep Kramer op de lang ste afstanden tweemaal een ne derlaag. Zaterdag bleek Hans van Helden in een directe confronta tie iets sneller en gisteren was hij niet in staat Klaas Vriend achter zich te houden. Beide malen beet Kramer, wiens technische capa citeiten beduidend beter zijn dan de hoekige rijstijl van Wim Pol, zich echter krachtig vast in het spoor van zijn rivaal, waardoor de schade ruimschoots binnen de perken bleef en zijn tweede plaats niet in gevaar kwam. Ook Klaas Vriend schaarde zich bij de knokkers, zoals hij trouwens altijd doet, als zijn positie in de kernploeg op het spel staat. Er moet echter nog steeds' op het moment worden gewacht dat hij een dergelijke instelling ook bij HEERENVEEN (GPD) - Damestrainer Ab Krook kon na afloop van dc Nederlandse schaatskampioenschappen in Heerenveen in volle tevre denheid zijn spullen inpakken. Daar waar zijn collega's bij de heren nog aanmodderden met selectieprocedures, hoefde hij bij het samenstellen van de WK-ploeg alleen maar simpel de eerste vier van het eindklasse ment te nemen. Ab Krook had zijn zekerheden: een sterke kampioene Sijtje van der Lende, een jeugdig en uiterst ambitieus talent Ria Visser, een degelijke Sophie Westenbroek en een weer eens vechtlustige Joke van Rijssel. In tegenstelling tot de heren-schaatsers hoefde hij niet met excuses te komen over de barre winterse omstandigheden en over de zogenaamd stroeve ijsvloer. Sijtje van der Lende en Ria Visser op de lange afstanden en Haitske Pijlman op de 500 en 1000 m hadden aange toond dat er in Heerenveen best snel gereden kon worden. Dat de Nederlandse schaatstitel uiteindelijk na een uiterst spannende tweede dag in handen kwam van de 29-jarige Sijtje van der Lende, mag nog een klein wonder heten. Op de 1000 m mocht ze van enorm veel geluk spreken toen starter Jan van Gerner een derde valse start in zijn onbegrijpelijke inconsequentheid door de vingers zag. Ieder ander mens zou Sijtje van der Lende uit de strijd genomen hebben, maar Van Gerner zag door het bos van valse starts de objectiviteit niet meer. Tweestrijd Sijtje van der Lende: „Ik deed al een stapje opzij. Ik dacht dat het afgelo pen was, maar ik mocht tot mijn eigen verbazing doorgaan". Daarmee kwam aan de tweestrijd tussen haar en Ria Visser geen voortijdig einde. Een tweestrijd die zaterdag op de 1500 m al tot fraaie tijden had geleid. De 2.16,12 van Sijtje van der Lende en de 2.16,54 van Ria Visser waren nog nooit eerder op Nederlands ijs neergelegd. Bovendien bleken die tijden voor Haitske Valentijn onbereikbaar. De snelste Nederlandse dame op de 500 en 1000 m zag met haar tijd van 2.18,61, hoe knap ook, haar hoop op drie afstandszeges en het daaraan verbonden kampioen schap in rook opgaan. Haitske Valentijn: „De LTC wilde mij eerst een sprinttweekamp tegen Ilona Leushuis laten rijden. Daar heb ik voor bedankt, want er stond niets op het spel. Ik vond dat ik het recht nad te pi oberen rnij bij de vier voor de WK in Den Haag te rijden. Dat was helemaal niet onmogelijk, omdat ik in Inzeil al een goede 1500 m had gereden". Tegen het geweld van Sijtje van der Lende en Ria Visser op de 1500 m was de echtgenote van Jos Valentijn echter niet opgewassen. Ondanks de winst op de 1000 m was de titel onbereikbaar en kon Haitske Valentijn toen alleen nog maar gokken op een plaats in de ploeg voor de WK. Die mogelijkheid was bij het begin van de 3000 m nog dik aanwezig. Maar op de langste afstand ging Haitske Valentijn als vanouds onderuit. Erg teleurgesteld was ze echter niet. „Volgend verband met de Olympische Spelen helemaal op de 500 en 1000 m toeleggen. Maar als ik bij de all-rounders nog een graantje mee kan pikken, zal ik het niet laten". Dat de mogelijkheden van Ria Visser voornamelijk op de langere afstan den liggen, bewees ze nog eens op de 3000 m in een schitterend en rechtstreeks duel met Sijtje van der Lende. Zonder zich te bekommeren over schema's, wierp ze zich uiterst voortvarend in de strijd. Sijtje van der Lende zag het met de nodige angst aan: „Ik mocht 4 sec. op haar verliezen. Maar toen ze zo snel weg ging, heb ik het toch wel een beetje krap gehad. In de tweede helft van de rit kon ik het verschil onder controle houden, maar het ging maar net". Aan de finish bleek Ria Visser één seconde op Sijtje van der Lende te kort gekomen te zijn. De tijden van resp. 4.48,48 en 4.51,35 mochten qr an dermaal wezen. Interessant Ver achter het duo Visser-Van der Lende speelde zich de strijd om de resterende WK-plaaisen af. Een strijd die overigens minstens zo interes sant was, omdat de onderlinge verschillen klein waren. Kind van de rekening werd uiteindelijk Ina Steenbruggen, die op de laatste afstand nog net door een fel knokkende Joke vein Rijssel werd gepasseerd. Sophie Westenbroek reed een onverwacht sterke 3 km en plaatste zich daardoor met wat minder problemen.' Ab Krook: „Voor het eerst sinds jaren is er een afscheiding in de kernploeg gekpmen. De rijdsters hebben lang met elkaar van plaats verwisseld. De inbreng van Ria Visser mag in dit geval niet onvermeld blijven. Concur rentie blijkt ook nu weer een uitstekende motivatie". (Van onze sportredactie) HEEREVEEN (GPD) - Het sprinttoemooi resulteerde voor Henk Gemser in een puz zel,waar hij niet uitkwam. De superioriteit van Miel Go vaert stond weliswaar niet ter discussie. Hij prolongeerde zijn nationale titel met speels gemak en ook de tweede plaats van Lieuwe de Boer be zorgde Henk Gemser geen problemen. Maar wie dit tweetal moet vergezellen naar de wereldkampioenschappen in Inzeil (17 en 18 februari) staat nog niet vast. Na lang piekeren besloot de coach om Jan van de Roemer, Jos Va lentijn, Ron Ket en Bert de Jong mee te laten reizen naar Davos, waar over tien dagen een wedstrijd op het pro gramma staat. Daar wordt beslist welk tweetal het kwar tet zal completeren. Afgevallen zijn diLS André Kraayeveld, zoals min of meer was te voorzien, en Sies Uilkema. Voor de 20-jarige Uilkema, die twee jaar gele den de grote ontdekking was in de toen gevormde sprintse lectie, is hiermee een abrupt einde gekomen aan een voor hem tragisch verlopen sei- Eindelijk verlost van rugklach ten werd hij in bijna iedere wedstrijd geconfronteerd met onbetwist de sterkste. materiaalproblemen. Zijn ij zers bleken niet bestand tegen de krachtsexplosie op de eer ste meters na de stand. Zeven paar schaatsen werden door hem versleten en zaterdag gingen de schoenen aan flar den op de eerste 500 meter. Sies Uilkema: Jk ben ziek van het materiaal. De schaatsen die ik nu had, liepen steeds naar buiten. Ik kon geen nor- mgle slag meer maken, de bochten kwam ik haast niet door. Waar het ook aan mag liggen, in elk geval niet aan mij". Daar had Henk Gemser trou wens een andere mening over: ,Ak Sies zich dat afvraagt, wordt het tijd dat hij de oor zaak wel bij zichzelf gaat zoe ken. De wijze waarop hij schaatst, is niet goed. Zijn techniek is verkeerd. In de trainingen hebben we dat wel kunnen corrigeren, maar Sies Uilkema is niet bij machte om dat zelf ook in de wedstrijden te doen. Hij heeft dit jaar maar één toernooi goed gere den, in Gotenburg, waar hij eerste werd. Nu valt hij in een grote leegte. Dat is een probleem. Door met hem te praten,zullen we eruit moeten zien te komen". Na eerst impulsief te hebben verklaard dat hij zijn schaat sen nu gaat opbergen, blijkt Sies Uilkema enige tijd later de handdoek nog niet in de ring te hebben gegooid. ,Jk ga nu erg veel wedstrijden rij den, want ik wil laten zien dat ik wel degelijk bij de top be hoor. Ze zullen nog van me ho- Als hij zich aan zijn voorspel lingen had gehouden, zou ook voor Jos Valentijn in Heeren veen het seizoen zijn afgeslo ten. Valentijn: Jnderdaad.ik wilde alleen doorgaan als ik zekerheid zou krijgen over mijn kansen bij de_ wereld kampioenschappen. Het is voor mij onverklaarbaar dat het niet lukte. Ik voelde me to taal uit vorm, de spirit was er helemaal uit. Toch heb ik het gevoel dat ik het wel kan, al is me dit weekeinde nog zo slecht bevallen. In Madonna en As sen heb ik twee goede wed strijden gereden en daarom heb ik alle hoop nog niet opge geven". Bijna vijf punten raakte Valen tijn achter op Miel Govaert,de enige Nederlandse sprinter die tegen de sterke interna tionale concurrentie niet bij voorbaat kansloos is. Alleen de 1000 meter van zaterdag ging aan de neus van de Amersfoorter voorbij; op alle andere onderdelen kwam zijn alleenheerschappij met win nende en goede tijden tot ui ting.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9