Abbaeen verslaving 'De Regenboog', kerkelijk trefpunt zonder drempels Blaue Funken kwamen feestvieren in Leiden Ruzie in MAANDAG 29 JANUARI 1979 Fans dromden samen in Stadsgehoorzaal LEIDEN - Natuurlijk, Abba heeft een deuk opgelopen. Zo'n scheiding van die Agne- tha en die Björn, daar praatje niet zomaar overheen. Eens te meer een goede reden om al die foto's die je in de loop van de jaren als fan trouw uit kranten en tijdschriften hebt geknipt, als kostbare klein- noden te koesteren. Björn en Agnetha lachen je dan toch nog toe, als onverbreekbare eenheid. En als je ondanks alles Abba toch nog de beste groep blijft vinden, beter dan "die drugs gebruiker Herman Brood", dan sta je niet alleen. Dat bleek zaterdagmiddag wel in de Leidse Stadsgehoorzaal, waar zo'n 160 Abba-fans sa mendromden voor een "Ab- ba-dag", een orgie van Abba- muziek, Abba-stickers, Abba- sjaals, Abba-spiegels, Abba- films, Abba...nou ja het enige dat op zo'n middag ontbreekt is Abba zelf. Dat zou natuur lijk veel te duur worden. Het ligt misschien voor de hand, maar toch: Abba is een verslaving. De commercie heeft zich dat goed gereali seerd. Een greep uit wat er die middag te krijgen is, en wat het kost Australische Abba- stickerset, 8 stuks voor 3 gul den. Abba-opnaai-emblemen gaan voor 2 gulden 50 van de hand, voor een goud-kleurig Abba-kettinkje betaal je als liefhebber toch nog 12 gulden 50. Om je vrienden op Abba- postpapier te kunnen schrij ven zul je 8 gulden moeten be talen, en wie zich in een "Ab- ba-spiegel" wil spiegelen moet daar ook 12 gulden 50 voor over hebben. Hoe kom je zo'n Abba-middag door? Simpel. Praten is vrij wel onmogelijk door de kei hard gedraaide Abba-muziek, dus zuig je aan een flesje cola en vergaap je je aan eikaars verzameling knipsels of an dere relikwieën. Voorzitter Kees de Bruyn (23) uit Breda is voorzitter van de organise rende "Official Abba- fanclub", en hij is redelijk'te- vreden, hoewel er natuurlijk veel meer fans in de Stadsge hoorzaal hadden gekund. Achter de aanduiding "Official" (het best te vertalen als: de enige echte) gaat trouwens een wereld van achterdocht en concurrentie schuil. In de Stadsgehoorzaal zit die mid dag ook Martin Vredenberg (22) uit Apeldoorn. Hij is be stuurslid van een andere Ab- ba-Fanclub, namelijk de Ne derlandse Abba Fan Club uit Amsterdam. Hij steekt niet onder stoelen of banken dat hij komt Spioneren. De Am sterdamse club is met 1350 leden bijna drie keer zo groot als "The Official", maar des ondanks hperst er een zeer se rieuze concurrentiesfeer. "Als zij zo'n Abba-dag heb ben en ze verkopen stickers of posters die wij nog niet heb ben, dan meld ik dat bij het bestuur, en dan zorgen we dat we ze ook krijgen", meldt Martin. Maar het voeren van zo'n strijd is kennelijk voorbehouden aan de jongens. Want ergens anders in de zaal zitten Cora van den Berg (13) uit Voor schoten en Irene Easton (15) uit Zeist zusterlijk bij elkaar, hoewel ze allebei lid zijn van een andere fanclub. Cora: "Ja, ze zijn uit elkaar, Ag netha en Björn, maar ze blij ven toch dicht bij elkaar wo nen. Voor de kinderen vind ik het zielig. Ik heb drie plak boeken van Abba en ik heb bijna alle elpee's opgenomen. Thuis zijn ze helemaal niet zo Abba-erig. Ik draaide gisteren 19 keer achter elkaar hun laatste hit, Chiquitita, en dat viel niet zo goed in de smaak want ons huis is nogal geho rig". En Irene: "Ik vind het leuk, die films en die dia's en om hier dingen te kopen. Ik heb een pen gekocht, een foto met een handtekening van Abba en een sjaal". En ook bij Irene thuis valt haar Abba-liefde niet zo in de smaak. En na deze uitleg kunnen Cora en Irene ook nog precies ver tellen hoe Abba is ontstaan: "Björn en Benny werkten al lebei in een andere band, maar toen ze een keer bij el kaar stonden te praten aan Een kijkje op de Abba-dag: Wat voor knipsels heb jij, is dat Agnetha in haar trouwjapon een bar voelden ze elkaar zo goed aan dat..." En waarom is Abba nou vooral aantrekkelijk voor heel jonge meisjes vanaf een jaar of 11, en wat oudere jongens vanaf 16 jaar? Dat weet eigenlijk geen enkele Abba-fan die middag te vertellen. Cora denkt dat "die jongens naar de Abba- meisjes kijken", maar van de meisjes weet ze het met pre cies. Ook die deskundige concurrent Martin Vreden berg kan het niet vertellen. Abt>a is .nou ja, Abba is ge woon Abba. En Agnetha en Björn zijn gescheiden, maar Benny en Annifnd zijn net ge trouwd. Kiekendieven OOK OFFICIEEL GEOPEND LEIDEN - De samenwer kende kerken in de Me- renwijk - hervormd, gere- formeerd en roorns-ka- tholiek - hebben dit week einde hun definitieve cen- trum, gelegen naast De Kopermolen, officieel ge opend. Het was al enige weken in gebruik. Zaterdagmorgen was de kerkzaal - sfeerrijk en doelmatig - vol met genodigden en gistermorgen gingen de pastores J. van Well en H. J. van Leeuwen voor in een feestelijke liturgische viering. Het centrum heet "De Regenboog". Dr. J. Vlijm, voorzitter van de Ge meenschap van Kerken in Lei den, die zaterdagmorgen als eni ge namens alle aangesloten ker ken sprak, zag in deze naam een teken van hoop ("God blijft trouw aan deze wereld"), van verbinding en van eenheid in verscheidenheid. "Niet overal is de door de Meren- wijk gekozen vorm van kerk-zijn mogelijk en zelfs gewenst, maar waar christenen van verschillen de kerken in een proces van be wust naar elkaar toegroeien tot de overtuiging komen dat het kan, wordt ook deze vorm aan vaardbaar". Daarbij wordt de band met de eigen kerk niet prijsgegeven. "De kleuren van de regenboog vloeien niet ineen. Ze blijven afzonderlijk herkenbaar, maar vormen samen wel die ene boog". Zowel de voorzitter van de Alge mene Kerkelijke Merenwijkraad, de heer D. Teeuw, als de voorzit ter van de bouwcommissie, de heerM. Bergwerf, sprak woorden van dank tot mensen en instan ties die zich voor de totstandko ming van "De Regenboog" heb ben ingezet. De laatste zag de kerkelijke ge meenschap in dit stadsdeel als een vrucht van het tweede gebod ("Heb uw naaste lief') "Als je dat in praktijk wilt brengen, moet je die naaste wel kennen. Onbe kend maakt onbemind." In de doorbreking van het isolement spelen de vele werkgroepen die deze open geloofsgemeenschap Dr. J. Vlijm aan het woord, bij de opening van "De Regenboog". Hij sprak namens de plaatselijke Gemeenschap van Kerken. mede in stand houden een be langrijke rol. "De tijd heeft voor ons gewerkt", zei Bergwerf. "Wellicht werd ons de tijd gegeven om wantrouwen te overwinnen en elkaar te vin den". De bouwvoorzitter hoopte, dat "De Regenboog" voor heel veel wijkbewoners een trefpunt zonder drempels zal worden. LEIDEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn problemen ont staan tussen bezoekers en perso neel van een café aan de Doeza- straat. Een vijftal bezoekers, in leeftijd va riërend van 19 tot 23 jaar, werd op een gegeven ogenblik uit het café gezet. Buiten ontstond een vechtpartij tussen de bezoekers en het personeel. De bezoekers deden bij de Leidse politie aangifte van mishande ling. Volgens de beheerder ver oorzaakten de bezoekers in het café overlast. LEIDEN - Je kijkt er al niet meer van op wanneer er 's ochtend weer een flink pak sneeuw blijkt te zijn geval len. We beginnen er aan te wennen. Als je tenminste ge zond van lijf en leden bent want voor Leidenaars die slecht ter been zijn blijft sneeuw en ijs een groot probleem. Ook voor de dieren die buiten moeten blijven is deze win terperiode een zware opga ve. Niet alleen vogels krui pen bij elkaar, dat doen ook de herten in het hertekamp van het Leidse Hout. In te genstelling tot de "vrije vo gels" worden ze dagelijks voorzien van voldoende voedsel en water (rechts). Voor de jeugd kan het m- t ge noeg sneeuwen. Bewoners van de Surinamestraat in de Kooi bouwden een heuse iglo. Het eskimo-onderko men was vooral een geliefd speelobject voor de jeugd (links). mSmr - In het Leidse Vrijetijds Cen trum aan de Breestraat 66 wordt morgenavond een fo rumavond gehouden onder het motto "Hoe socialistisch is het oosten"? Sprekers op deze avond zijn: René Elkcrbout (PvdA). Michiel van Kaslee- len (PPR), Frank Keuier (PDP). Marcel van der Lin den (1KB). De bijeenkomst be gint om acht uur. 1 nformat ieavond In het Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a wordt mor gen een informatieavond ge houden over het gebruik van de anti-conceptie pil. Op de thema-avond zal een gynae cologe aanwezig zijn om le vende vragen te beantwoor den. De bijeenkomst begint om acht uur. Nadere informa tie via tel. 071-149987. feestje. De Duitse "Stadt-Prinzessin" Friedericke uit Krefeld heft samen met de Leidse carnavalsprins het glas: op het slagen van hei gezamenlijk In het kader van de lezingen cyclus over roofvogels organi seert de Leidse Biologen Club maandagavond 29 januari een lezing over Kiekendieven. De lezing wordt gehouden door dr. E. Nieboer in de colle gezaal van het Botanisch La boratorium aan de Nonnen steeg 3De aanvang is om acht uur en de lezing is gratis toe gankelijk. Mncrobibliotheek In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt morgen de serie lezin gen over macrobiotiek beslo ten. De afsluitende lezing wordt .gehouden door Alfons Zwetsloot en gaat over de con sequenties van de macrobio tiek op de leefwijze. Aanvang 20 uur, toegangsprijs f3- Forumavond LEIDEN-Ook humor kun je kennelijk importeren, en zo arriveerde zaterdagmorgen uit het Duitse Krefeld de carnavalsvereniging de "Blaue Funken" op het Leidse stadhuis. Daar werden deze feestvierders-van-de-bovenste- plank ontvangen door hun Leidse collega's, de ver eniging "De Hutspotten". En hoewel de Duitsers een busreis van meer dan vijf uur achter de rug hadden zat de geestdrift er meteen behoorlijk in. Menig lid van "Raad van elf' van de "Funken" vulde zijn ontbijt aan met een stevig glas sherry, en burge meester Vis van Leiden heette de bezoekers uit de "Partnerstad" Krefeld hartelijk welkom. "Voor het vieren van carnaval is het misschien nog wat vroeg, maar voor een carnavalsvereniging is elke tijd ge schikt om feest te vieren", sprak de burgemeester. Hoe vooruitziend deze woorden waren bleek wel toen een van de leden van de uitgenodigde vereniging "De Hutspotten" het programma van het bezoekje toelichtte. De Duitse carnavalsvierders gingen eerst uitrusten van de lange busreis, en werden daarna zowel zaterdagavond als zondagmorgen in het "An- thonius Clubhuis" aan de Stille Mare verwacht. Om samen met de "Hutspotten" alvast een voorschotje te nemen op het "officiële" carnaval, dat pas eind fe bruari wordt gevierd. Burgemeester Vis bood aan president Max Fleck van de "Blaue Funken" een tegel met het stadswapen van Leiden aan. De burgemeester kreeg op zijn beurt diverse orden van de bezoekende vereniging, en van de "Hutspotten" kreeg hij een tegelplateau met daarop zijn eigen portret. De "Blaue Funken" zullen het officiële carnaval trouwens niet in Leiden, maar in Krefeld vieren. Een omstander 'Thuis zijn ze waarschijnlijk de leukste".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3