LEIDSCH DAGBLAD Chomeini wil op eigen risico terug naar Iran ieh mm vandaag Oostduitser bekent spionage in Frankrijk POLITIECHEF OP ZIJSPOOR Lichte tot matige vorst Verkeer traag op gang Wanneer vliegvelden open zijn iBETOGERS j WACHTTEN [TEVERGEEFS OP PAIS MAANDAG 29 JANUARI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35768 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dinsdag zal het rustig weer zijn met enkele opklaringen en kleine kans op een sneeuwbui. Een opvullende depressie trekt namelijk het komende etmaal van Ierland naar het zuidoosten, terwijl een sneeuwzonedie vanoch tend vanuit het zuidwesten enige tijd wat sneeuw bracht in bete kenis afnemend naar het noordoosten wegtrekt. Morgen zullen we geleidelijk buiten de invloedssfeer van de depressie komen waar door de wind verder zal afnemen Vannacht zal het licht tot matig vriezen en morgen zal het kwik in de middag tot even boven nul oplopen. DEN HAAG (GPD) - Op de eerste werkdag van deze week is het verkeer door de sneeuw moei zaam op gang gekomen. Vele mensen lieten hun vervoermid del staan en maakten gebruik van het openbaar vervoer. Bussen, trams en treinen waren daardoor tijdens de spits overvol. Op de snelwegen deed zich door de gè- stage sneeuwval veel filevorming Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Driebergen waren er geen noemenswaardige problemen. „De automobilisten rijden voorzichtig. „De mensen rijden over het alge meen voorzichtig. Dat komt vol gens ons omdat ze nog onder de indruk zijn van de grote ketting botsing gisteren op rijksweg 12. Maar dit zijn ze na een dag helaas weer vergeten", aldus de woord voerder. Bij de Nederlandse Spoorwegen waren vanmorgen geen al te grote problemen. „Wel is de klandizie in de maand januari voor de spoorwegen toegenomen", aldus een woordvoerder. „Deze men sen hadden vanmorgen te ma ken met een paar kleine vertra gingen omdat de trein van de nachtboot in Hoek van holland „Daardoor moesten de aansluiten de internationale treinen ook la ter vertrekken en het binnen landse treinverkeer moest daar weer achter aan. Een aantal men sen miste hierdoor aanslui ting. Verder deed zich bij Vleuten een ongeluk voor. Een voetgan ger liep onder de spoorbomen bij een overweg door en werd door de aanstormende trein wegge slingerd. Het slachtoffer is naar een ziekenhuis in Utrecht ver voerd waar hij overleed". „Tussen Utrecht en Den Bosch moesten reizigers rekening hou den met ongeveer 15 minuten vertraging door een technisch mankement aan het materiaal. Over het algemeen", aldus de woordvoerder, „is de situatie vrij gunstig". TEHERAN (GPD AFP DPA Reuter) - De in ballingschap in Parijs levende Iraanse geeste lijke leider Chomeini wil op eigen risico terug keren naar zijn vaderland zodra daar de vlieg velden weer zijn opengesteld. Hij heeft dit van morgen in Parijs laten weten. ARNHEM (ANP) - Ongeveer hon derd demonstranten hebben vanmorgen voor het gebouw Mu sis Sacrum in Arnhem tevergeefs gewacht op minister Pais van on derwijs. De bewindsman zou een toespraak houden aan het begin van de 45ste Gelderse rooms-ka- tholieke onderwijsdag. Pais liet de organisatie weten met zijn au to op rijksweg 12 ter hoogte van Woerden te zijn gestrand in sneeuw- en verkeersdrukte. De teleurgestelde demonstranten hadden de minister willen tellen hoe slecht naar hun ning de onderwijssituatie in Arn hem is. Eén van de klachten be treft de veel te grote klassen bi kleuter- en basisonderwijs. Vee schoolaccommodaties in Arn hem zijn bovendien erg slecht terwijl vernieuwingen van d derwijsmiddelen achterwege blijven. Brad Davis en Irene Miracle zijn bij de uitreiking var Golden Globe Aivards in Holly wood in de prijzen gevallen. Beiden ontvingen een onder scheiding voor hun succesvolle debuut in 'Midnight Express', welke film werd uitgeroepen tot de beste dramatische produktie i het jaar. Harrod's naar Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Het be roemde Londense warenhuis Harrod's is een van de gega digden voor het gebouw van de Rijkspostspaarbank aan de Amsterdamse Van Baer- lestraat. Het gebouw komt in Premier Baktiar van Iran heeft eer der vanmorgen laten weten dat zijn voorgenomen bezoek aan Chomeini in Parijs niet door zal gaan omdat de geestelijke leider had geëist dat Baktiar zijn ont slag zou nemen als prémier. Baktiar heeft verder gezegd dat het vliegveld van Teheran vandaag open zou gaan, maar dat de nodi ge veiligheidsmaatregelen voor de terugkeer van Chomeini nog niet zouden zijn genomen. Gisteren zijn in Teheran zeker der tig doden en enkele honderden gewonden gevallen bij botsingen tussen demonstrerende aanhan gers van Chomeini en het leger. Demonstranten zouden het hoofdkwartier van het leger in de hoofdstad hebben aangevallen, waarop soldaten vanaf de daken van flatgebouwen begonnen te schieten. Het schieten duurde de hele mid dag voort. Teheran veranderde in een chaos. De ziekenhuizen kon den de verzorging van de talloze gewonden nauwelijks aan, waar bij vooral een groot tekort was aan bloeddonors. Militaire gezaghebbers hebben ge zegd dat de demonstranten ge wapend waren met machinepi stolen, benzinebommen, ijzeren staven en andere wapens. Ook onder de soldaten zouden hier door slachtoffers zijn gevallen. Vanmorgen is opnieuw onrust uit gebroken in Teheran. Op ver scheidene plaatsen zijn versper ringen opgericht door betogers. Het leger heeft zich tot nu toe af zijdig gehouden. In de Iraanse luchtmacht wordt on rust gemeld. Volgens de com mandant van dit legeronderdeel zijn er "elementen die meedoen aan demonstraties". Zij zouden volgens de regels van de staat van beleg in Iran worden vervolgd. Iran gaat de overeenkomst met Frankrijk voor de levering van vier kerncentrales opzeggen. Dit heeft premier Baktiar gisteren in een radio-uitzending medege- het najaar leeg te staan, om dat de spaarbank dan ver huist naar een nieuw onder komen aan de Am'stel. Volgens een woordvoerder van Norden makelaars bv, die het gebouw onlangs in op dracht van exploitatiemaat schappij Van de Putte heeft aangekocht voor 20 miljoen gulden, hebben ook verschil lende verzekeringsmaat schappijen en banken inte resse getoond. dceld. De levering van de cen trales maakte deel uit van een plan van de sjah van Iran om voor zijn land meer dan twintig kern centrales te laten bouwen. Volgens Baktiar zijn deze centrales te duur. Bovendien zou het land in de toekomst altijd kunnen ver trouwen op zijn eigen olie- en gasreserves. Van de zijde van de Franse leverancier, Franatome, werd geen commentaar gegeven. Zoals bekend wordt ook een miljarden order van Rijn-Schel- de-Verolme bedreigd. Verder kondigde Baktiar aan dat het Iraanse parlement wellicht al morgen de afschaffing van de ge heime dienst, Savak, zou goed keuren. 18 PAGINA'S Wim Pol heeft de tol moeten betalen voor de inspannin gen die hij in zijn nog korte schaatscarrière heeft moe ten leveren. Tijdens het Ne derlands kampioenschap in Heerenveen, viel hij gisteren uit de boot voor het wereld kampioenschap in Oslo. In zijn plaats mag nu Yep Kramer debuteren op het WK, waar verder de supe rieure nieuwe kampioen Hilbert van der Duim, Piet Kleine en Klaas Vriend heengaan. Hans van Helden haalde de reis niet, maar de eigenzinnige schaatser heeft in het afgelopen weekeinde met zijn prestaties wel voor de nodige spanning binnen de kernploeg gezorgd. Een kernploeg die in Oslo zal stuiten op het fenomeen Eric Heiden. De Amerikaan lijkt nu alweer ontketend, want in het afgelopen weekeinde gaf hij de Noren tijdens de drielandenwedstrijd Noor wegen - VS - Sowjet-Unie een gevoelig lesje. Heiden reali seerde een fabelachtige tijd op de 1500 meter (1.57,74) en won drie afstanden. Ook de Oranje-dames, bij wie Sijtje van der Lende de titel greep, krijgen op het WK te Pol - tol betalen - maken met een Heiden. Beth Heiden won in Trondheim alle vier de afstanden. Bij de Nederlandse sprinters bleek Miel Govaert de enige van niveau. Hij greep dan ook de titel. Vrij spel ditmaal ook voor zaalvoetbal. Het toernooi voor profclubs dat gisteren in de Leidse Groenoordhal- len werd gehouden, is op een fiasco uitgedraaid. De 2000 toeschouwers die op het evenement waren afgeko men, verveelden zich zoda nig dat een aantal jeugdige bezoekers zelf maar een par tijtje ging spelen op het mo ment dat de finale AZ '67- Anderlecht geprogram meerd stond. AZ zegevierde in de verlate eindstrijd ove-, rigens met 5-2 over een An- derlecht, waarin Geels, noch Rensenbrink speelde. Van der Duim-superieur- De Nederlandse amateur veld rijder Hennie Stamsnijder zag de wereldtitel aan zijn neus voorbijgaan in de mod derbrij van het Italiaanse Saccolongo. De onbekende Italiaan Di Tano bleek het beste opgewassen tegen de bizarre omstandigheden tij dens het wereldkampioen schap. Kees v.d. Wereld werd bij de profs veertiende. De basketballers van P/Leiden verloren het toptreffen bij EBBC Den Bosch met 99-97. PAGINA 9-14 Frans advies: "Neem vol doende tolken mee naar Li banon" PAGINA 5 Egypte wijst voorstellen Atherton af PAGINA 7 Stakende Britse vrachtwa genchauffeurs woedend op hun Nederlandse collega's PAGINA 15 (Van c correspondent) PARIJS - De Franse geheime dienst heeft een Oostduitse spion aangehouden die werkte op het centrum voor krachtige laser stralen in Fontenay-aux-Roses. Doodstraf voor Armeense dissident MOSKOU (AFP) - De Armeense dissident, Stepan Tsadikian, is door het hooggerechtshof van de Sowjet-Unie ter dood veroor deeld, zo heeft Andrej Sacharov vandaag verklaard. Het ge rechtshof, aldus Sacharov, had het vonnis vrijdag aan de familie van Tsadikian bekendgemaakt. De 32-jarige Armeen werd ervan beschuldigd een bomaanslag te hebben gepleegd in januari 1977 in Moskou, waarbij talrijke slachtoffers zijn gevallen. Tsadikian werd er voorts van be schuldigd een wapendepot bij een station in Moskou te hebben aangelegd. De beschuldigingen worden door zijn verwanten te gengesproken. De man, Rolf Dobbertin, heeft bekend, evenals zijn vrouw, die via ultrakortegolfontvangers ge heime boodschappen voor hem opving. De ontdekking van de Oostduitse spion is het directe gevolg van het overlopen van een Oostduitse agent naar West-Berlijn op 18 ja- Rolf Dobbertin werd in 1934 in het Oostduitse Schwerin geboren. Hij studeerde atoomweten schappen aan de Humboldtuni- versiteit en blonk zó uit, dat de Oostduitse spionagediensten het oog op hem lieten vallen. In 1958 werd hij opgeleid voor spiona gewerk in Frankrijk. Na aanvan kelijke specialisatie in clandes tiene radiotechnieken werd hem een (vals) paspoort van de West- duitse Bondsrepubliek toege speeld en daarmee installeerde hij zich in Parijs, waar Dobbertin zich inschreef als leerling in het Instituut Poincaré. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Twee jaar na aankomst in Frankrijk ontmoette Dobbertin een West duits meisje dat Franse lessen nam bij de Alliance Frangaise. Mylius trouwde met Dobbertin en het huwelijk werd gezegend met een nu elf jaar oude zoon. Pas in 1969 durfde Rolf te bekennen welk werk hij in werkelijkheid deed. Mylius accepteerde het en zette zich ogenblikkelijk achter de kortegolfontvanger om bood schappen voor hem op te vangen. Ze is nu na een lang verhoor voorlopig op vrije voeten gesteld „om op haar zoon te kunnen pas- Tegelijk met Dobbertin kon via de overloper uit Oost-Berlijn een Westduitser worden gegrepen die echter - anders dan de atoom geleerde uit Fontenay - niets wil de bekennen. Hij werkte sinds een jaar in Genève bij het Euro pese Centrum voor Atoomonder zoek, waarvan zich een filiaal in Frankrijk bevindt. De 26-jarige Bernd Richter werd over de grens gezet en aan de Westduitse autoriteiten bij de gre nspost Kehl overgeleverd. hardhouten PLINTEN reeds gelakt 1.40 p. mtr. tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelf bouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend Man komt om bij brand UTRECHT (GPD) - De 20-jarige A. van Diermen is vannacht bij een brand in zijn woning aan de Am- stelkade in Amstelhoek (gemeen te Mijdrecht) om het leven geko men. Nadat de brandweer het vuur had geblust, vonden zij de verkoolde resten van het slacht offer. Toen de brandweer uit Mij drecht arriveerde stond de hou ten woning al in lichterlaaie. Volgens de rijkspolitie kan een lekkende oliekachel de oorzaak van de vlammen zijn geweest. Overplaatsingen bij narcotica- en moordbrigade Minder koud Veel bewolking en mogelijk een regen- of sneeuwbui. Minimumtemperatu ren van min 1 tot ongeveer min 5 gra den en een kleine kans op mist. Mid- dagtemperaturen om het vriespunt. Zwakke tot matige zuidoosten wind. (Opgemaakt om 11.15) 30 januari Zon op: 8.24 uur; onder: 17.23 uur. Maan op: 9.26 uur; onder: 20.?? uur Hoogwater te Katwijk 4.35 en 16.52 uur, i laagwater 0.31 en 12.54 uur. AMSTERDAM (GPD) - Hoofd commissaris Sanders van de Am sterdamse politie en procureur- generaal mr. J. Boekraad zijn vandaag begonnen besprekingen te voeren over een aantal over plaatsingen van topfiguren uit de narcotica- en moordbrigade van uit het hoofdbureau van politie naar districtsbureaus. Ook bur gemeester Polak is bij dit overleg betrokken. De geruchten gaan dat de chef van de afdeling bijzondere zaken, narcotica-expert commissaris G. Toorenaar, samen met zijn rech terhand, hoofdinspecteur T. Hoegee, het veld moeten ruimen en beiden chef van een districts bureau worden. Toorenaar zou dan opgevolgd worden door zijn jarenlange tegenstander, hoofd inspecteur K. Sietsma. Geen van de betrokkenen was vanochtend voor enig commentaar bereik baar. Ook de politievoorlichters zwegen in alle talen. Daarmee is dan het maandenlange onderzoek van de rijksrecherche naar corruptie bij de Amster damse narcoticabrigade in een vermoedelijk toch wel laatste fa se gekomen. Commissaris Toor enaar is van het begin af aan dat er verdenking rees tegen de han del en wandel van zijn narcotica brigade middelpunt geweest van verdachtmakingen en beschul digingen. Vooral Sietsma heeft regelmatig van zijn wantrouwen ten opzichte van zijn chef blijk gegeven. De sfeer op het hoofd bureau was de laatste tijd dan ook, zeker bij deze dienst, ge daald tot het absolute nulpunt; het werk stagneerde. Alleen al daarom was het vrij zeker dat er overplaatsingen moesten vol gen. Hoofdinspecteur Hoegee heeft in de controverse Toorenaar-Siets- ma de kant van Toorenaar geko zen, hetgeen Sietsma hem niet in dank heeft afgenomen. Ofschoon het onderzoek in deze zaak nog niet geheel is afgerond, hoopt commissaris Peters van de rijksrecherche dit nog voor half februari te kunnen. 4 weken lang het LEIDSCH Jfe DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden n de krant komt in de bus

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1