Algemene voorbeeld voor Danaiden Fides Pacta: één punt uit twee duels Kees Akerboom en Dan Cramer leiden Den Bosch naar overwinning op P/Leiden Van Vliet-tweeling ijzersterk in korfbal-derby Topduel in eindfase beslist TROTTERS LOPEN WEER UIT MAANDAG 29 JANUARI 1979 PAGINA 13 LEIDEN - Hun kwaliteiten werden in alle toonaarden be zongen. Na de tweede seizoenuitgave van de micro-korf balderby De Danaïden-De Algemene collecteerden Ruud en Wim van Vliet de meeste lof. De bewonderende woor den werden daarbij niet alleen gebezigd door hun eigen trainer Bart Lambooy, die uiteraard alle reden had tot tevredenheid nu zijn Algemene verrassend met 8-6 had gezegevierd, maar verlieten ook de mond van de verlie zende coach. Hoewel Gerard Bos diep teleurge steld was over het negatieve re sultaat, wilde hij toch niet nalaten de talenten van de Van Vliet- tweeling apart onder de loupe te nemen. Geen geklaag over de te grote felheid van de tegenstander ditmaal ("Zo hard als ik De Al gemene de vorige week vond, zo sportief en goed was de ploeg nu"): wèl een lovende monoloog over vooral de gebroeders Van Vliet. "Een voorbeeld voor alle korfballers, die twee", aldus Bos. "Ik heb mijn eigen ploeg in de rust hün inzet voorgehouden. Kijk naar hun werken, naar hun karakter, heb ik toen gezegd. Daarop draait niet alleen De Al gemene; daarom draait deze hele partij". De pauze-speech van Bos had in zoverre geholpen dat De Danaï den in de tweede periode van het Leidse prestige-treffen wat meer felheid door de spelpatronen had gemengd. Voldoende in elk geval om de grote achterstand die bij de rust bestond (1-5) in te lopen. De Algemene, vechtend tegen de gradatie uit de overgangsklasse en niet gewend aan zo'n grote voorsprong, kon de weelde niet dragen en werd pas weer zichzelf op het moment dat een "norma ler" score het bord bereikte. Juist toen de opponent zich weer kans rijk mocht achten bij 6-6, werd de partij beslist. Door (hoe kon het ook anders) Ruud van Vliet, die de ban brak. Weliswaar zorgde Martin Filippo nadien nog voor 6-8 en bepaalde Cees Christiaan- se de eindstand op 7-8; algemeen was de goal van Ruud van Vliet ervaren als "de bevrijding". Het scoreverloop bij De Danaï den-De Algemene was: 0-1 en 0-2: Ruud van Vliet, 1-2 Cees Christiaanse, 1-3: Sanny Rus man, 1-4 en 1-5 Ruud van Vliet. Rust. 2-5 Cees Christiaanse, 2-6 Sanny Rusman, 3-6 en 4-6, Hans v. d. Leek, 5-6 Hennie Devilee 6-6 (strafworp) Christiaanse 6-7, Ruud van Vliet, 6-8, Martin Fi lippo, 7-8 (strafworp) Chris tiaanse. Het was de verdiende beloning voor de helft van de tweeling die het gezicht van het micro-duel had bepaald. Wat Ruud en Wim van Vliet gistermiddag in de volle Vijf Meihal hadden gedemon streerd had er niet om gelogen. De Danaïden-De Algemene had vooral in de eerste fase geleken op een soort familie-onderonsje. Ruud van Vliet had daarbij de scorende hoofdrol voor zich op geëist. met vier van de vijf treffers die De Algemene op zo'n riante voorsprong hadden gebracht; broer Wim had Eric Filemon let terlijk en Figuurlijk uit de wed strijd "verdedigd". De wissel met Gerard Nap mocht dan later door de betrokkenen in de categorie "tactisch" worden ondergebracht; uit de motieven voor de vervanging viel veel meer af te leiden. "Ik kreeg maar wei nig kans om te schieten, omdat Wim zo uitstekend verdedigde", moest Filemon later zelf beken nen. Danalden-oefenmeester Gerard Bos schetste de noodzaak voor de inruil nog duidelijker "Als je een vak hebt staan dat na 24 minuten nog geen goal heeft gescoord en je hebt een aanvaller op de bank zitten, is het niet Misstap Pernix: 19-6 nederlaag moeilijk te raden wat je moet doen. "Raadselachtig" was wèl dafhet zo lang had geduurd voor de eerste treffer was gevallen. Een doel puntloos tijdperk van 24 minuten komt bij het micro-korfbal maar hoogst zelden voor, maar De Da naïden en De Algemene slaagden er gistermiddag in de 0-0 zolang vast te houden. Goed voor het moreel van de verdedigers (Wim van Vliet "want dan groei je"); slecht voor de mentaliteit van de aanvaller. Ruud van Vliet trok zich daar evenwel niets van aan, zette zich af tegen de "pech die ik in het begin had met schieten" en kreeg na zijn 1-0 en 2-0 vleugels. Het leidde vlak voor rust tot de korte explosie waarin hij twee maal scoorde in dertig seconden. De manier waarop hij die treffers begroette was tekenend voor de rivaliteit tussen de twee teams. Ruud zelf bracht dat onder woor den: "Wim had al gezegd: als we degraderen, dan is het tot daar aan toe, als we dan maar niet van De Danaïden hebben verloren". Na het gelijke spel van het eerste treffen had héél De Algemene zich zodanig vastgebeten in die opdracht, dat de inzet van die ploeg en dan vooral van de Van Vliets, centraal stond in het op peppende praatje dat Gerard Bos in de rust hield. De matheid die het spel van De Danaïden voor dien had gekenmerkt, verdween inderdaad en de rollen leken lan ge tijd omgekeerd. Dat had een paar oorzaken. Aan de ene kant werd Ruud van Vliet veel minder vrijheid toegestaan en het duurde even voor hij aan die nieuwe situatie was gewend "want ik bleef het spel naar me toetrekken, wilde gaan forceren, waardoor ik te krampachtig ging spelen". Aan de andere kant kreeg broer Wim aanvankelijk maar weinig vat op Gerard Nap, die dan wel niet scoorde, maar die er toch voor zorgde dat zijn vak beter ging "lopen". Toen dat ook rendement ging opleveren, kwam er nog een derde factor bij. Slopende onzekerheid beving De Algemene toen het de opponent snel zag naderen, waarbij voor de rest van de ploeg de vraag rees hoe het dames-kwartet zich zou houden. In de loop van het mi cro-seizoen immers, moest dat viertal geheel worden "ver nieuwd", als gevolg van blessu res en zwangerschappen. Trainer Bart Lambooy had gisteren daar om een beroep moeten doen op zijn vrouw, wat hij zelf omschreef als "een noodgreep". Maar dat was dan wel een geslaagde, want Ans Lambooy bracht de lengte en de ervaring mee, die het dames viertal bij de groeiende druk hard nodig had. Mede omdat Nap nog een strafworp miste op een belangrijk moment, kwam De Danaïden bij de op mars dan ook niet verder dan 6-6, waarna Ruud van Vliet alsnog voor de „algemene" bevrijding mocht zorgen. Dat zijn treffer for tuinlijk moest heten, besefte hij zelf ("want voor hetzelfde geld was er afgefloten wegens door dringen"), maar niemand die er naderhand een punt van maakte dat de sterke arbiter van Huét anders had beslist. Ook Gerard Bos niet. Ondanks zijn teleurstelling, had hij toch oog voor de realisteit, waarbij hij in direct aangaf dat de "uitschie ters" alleen kunnen bestaan bij de gratie van de onopvallende zwoegers. "Het draait voorname lijk om die twee broers Van Vliet, maar ik vind dat heel De Alge mene een knappe partij heeft ge speeld". PAUL DE TOMBE LEIDEN - In de Over gangsklasse C van de mi- crokorfbalcompetitie kwam Fides Pacta twee maal binnen 24 uur in ac tie. Zaterdagmiddag trad de ploeg van Hans van Zonneveld aan tegen SOS in Nijmegen, terwijl gis termiddag thuis tegen PSV gestreden moest worden. Aan dit week endje korfbal hield de Leidse ploeg tenslotte maar één punt over. Crescendo is bezig aan een gewel dig slotoffensief. Twee weken geleden werd de eerste winst binnengehaald tegen koploper Het Zuiden en afgelopen zater dag moest TOP uit Sassenheim het onderspit delven. Met nog vier wedstrijden voor de boeg zijn alle mogelijkheden nog aan- wezig om het degradatiespook te ontlopen. In de tweede klasse kwam Ons Eiland aan kop door winst op DES, terwijl Pernix met grote cijfers geklopt werd door DKV. SOS-Fides Pacta 11-11 (7-8). Deze wedstrijd, die reeds eerder op het programma prijkte, maar door de barre weersomstandigheden rond de jaarwisseling uitgesteld was, leverde Fides het enige pun tje op van dit zwaar "overbelaste" weekend. SOS startte voortva rend en kwam snel op 1-0 en 2-1. Fides Pacta nam echter het initia tief over en zag kans geheel ver diend naar 4-7 uit te lopen. Na de rust die met 7-8 in het voor deel van de Leidenaars was inge gaan, heeft Fides Pacta niet meer het spel naar zich toe kunnen trekken. Negen minuten voor tijd stond het zelfs met 11-9 achter, maar de te vroeg op balbezit spe lende Nijmegenaren werden in die laatste paar minuten toch nog ingehaald. Doelpunten: Dik On derwater (5x), Wim Piket (2x), Anja Kamping, Nico Pikaar en Daan Carree (2x). Fides Pacta-PSV 7-9 (5-5). Zonder de indruk te wekken dat Fides nog geen 23 uur daarvoor alle zeilen had moeten bijzetten om bij SOS nog een punt weg te sle pen, startten de Leidenaars deze wedstrijd met een geweldige in zet. Een start die direkt werd be loond met twee treffers van Dik Onderwater, waarvan de tweede als een juweeltje mocht worden betiteld. PSV kwam wel terug LEIDEN - Hoewel er nog elf wedstrijden gespeeld moe ten worden weet Nijssen Trotters zich nu al bijna ver zekerd van de titel in de rayon-hoofdklasse. Na de onverwachte nederlaag van enige concurrent Spaken burg bij DAS staat Nijssen namelijk vier punten voor en gezien het klasseverschil dat er in deze afdeling bestaat lijkt dat voldoende. De Trot ters wonnen zelf met 2-0 om dat tegenstander Red Stars niet kwam opdagen. Luba won ook. Met 71-72 van SSTD. Red Stars uit Soest belde 's ochtends af, liet 's middags weten toch naar Leiden te komen, maar verscheen uit eindelijk toch maar niet. Gevolg: een reglementaire 2-0 overwinning van Nijssen, dat zich de avond daarvoor in Delft kostelijk vermaakt had bij DAS. Luba moest, de gladheid ten spijt, naar Ridderkerk maar ging niet voor niets. Met het kleinst mogelijke verschil werd van SSTD gewonnen. Bij rust stond de Leidse ploeg één punt achter (32-31), maar na de hervatting liep Luba snel weg. Tot ongenoe gen blijkbaar van de arbiters die hoogstpersoonlijk de za ken rechttrokken. Luba liet zich evenwel niet intimide ren en won tenslotte met 71-72. Topscorers: Verbeek 14, Kal lenberg 14, Van de Geer, Van Zandwijk en Ross 10. maar de Leidenaars kwamen, wederom door Dik Onderwater en Wim Piket (2x) op 5-3. Een ge miste strafworp van Dik Onder water gaf PSV weer de gelegen heid dichterbij te komen (5-5). Na rust werd het duidelijk dat twee microwedstrijden in één week end net iets te veel is. Fides Pacta werd nauwelijks meer gevaarlijk voor de korf. PSV profiteerde er wel van, al was het nief overtui gend wat de Eindhovense ploeg liet zien. Met moeite werd een 7-8 voorsprong genomen. In de laat ste vijf minuten waren er voor de Leidenaars nog wel kansen om gelijk te komen, maar het balbe- zitspel van PSV leverde uitein delijk toch het gewenste resultaat op 7-9. De Leidse doelpunten in de tweede helft kwamen van Wim Piket en Nico Pikaar. Crescendo-TOP 15-14 (7-8). Het Leidse Crescendo is aan een in drukwekkend slot van de micro competitie bezig. Twee weken geleden werd koploper Het Zui den op verrassende wijze versla gen. Nu werd TOP aan de zegekar gebonden. In een gelijk opgaande wedstrijd, waarin beide ploegen alles gaven wat ze konden geven kwam TOP in de eerste helft op een 7-4 voor sprong, maar Crescendo zag kans de achterstand voor rust te ver kleinen tot 8-7. Na rust ging de wedstrijd geheel gelijk op. Wel moest Crescendo steeds een ach terstand van één punt wegwer ken. De wilskracht en het zelfvertrou wen waren bij de Leidenaars ech ter zo sterk dat dat geen noe menswaardig probleem oplever de. De winst belandde bij Cres cendo door het benutten van een strafworp in de allerlaatste mi nuut. Voor Crescendo scoorden: Louis Kok (2x), Wilfred Cornelis- se (2x), Piet l'Amie (4x), Liesbeth Kok (2x), Joke Geijer, Ria Baak (2x) en John Huigsloot (2x). Voor TOP scoorden: Peter Sigaar (4x), Jan Willem Simmelink (3x), Wij nand van Vliet (2x), Bert Staal (2x), Anneke Keuning, Wilma Kühn en Ilse Westerbeek. Zuiderkwartier-'l'erheijden 12-9 (8-3). Zonder al te veel problemen won Zuiderkwartier deze wed strijd. Aanvankelijk ging het tra ge duel gelijk op, maar bij 3-3 nam Zuiderkwartier het heft in han den en bouwde een fraaie voor sprong op (8-3). Na rust verzand de de wedstrijd tot een sfeerloos geheel, waarin Zuiderkwartier nog meer gas terug nam. Terheij- den kwam daardoor nog wel dichterbij maar de zege kon de geel blauwen niet meer ontglip pen. Doelpunten: Carla Akse (5x), Toos van Dam (2x), Ineke den Hertog (2x), Dirk Jan de Kreek, Wil de Wit en Joep van Dam. DES-Ons Eiland 8-14 (67). On danks de flinke marge heeft Ons Eiland een zware dobber gehad aan het Delftse DES. Nu Ons Ei land de koppositie heeft ingeno men. lijkt het er op dat de zenu wen die daarbij horen een grotere invloed op het spel gaan krijgen dan gewenst is. Al vrij snel kwa men de Leidenaars op een 2-0 achterstand, maar naarmate de wedstrijd vorderde, kwam Ons Eiland weer meer in het eigen ritme. Bij 3-3 (Piet Beekman en Julia Arnoldus) nam Ons Eiland een voorsprong, die niet meer uit handen werd gegeven. Na de rust (6-7) kwam DES nog éénmaal langszij 8-8. De laatste twintig minuten waren echter geheel voor de Sleutelstad-bewoners. Door een betere conditie prijkte na het laatste fluitsignaal een 8-14 voorsprong op het bord. Doel punten: Piet Beekman (4x). Julia Arnoldus (2x), Patrick Verra (2x), DEN BOSCH - Ook Ton Boot wist het twee minuten voor tijd niet meer. Met zijn handen in zijn haar staarde hij naar het score-bord, waarop een 93-95 stand prijkte. Zou het zijn ploeg toch nog lukken Parker/Leiden diens eerste/ nederlaag in 1979 toe te brengen? Cramer en Dekker ga ven tenslotte tien seconden voor het eindsignaal het ver lossende antwoord, want zij scoorden de beslissende pun ten voor EBBC: 99-97. De ploeg uit Den Bosch, cue ook in de Europa Cup zo succesvol ope reert, verdiende de overwinning volkomen. Met name Cramer, Akerboom en James Lister sta ken in een blakende vorm. En dan is het moeilijk winnen in-©€fti Bosch en dat heeft Leiden dit sei zoen al een keer ondervonden. Leiden kon in de eerste periode bijna geen moment echt impone ren. Vooral in verdedigend op zicht schortte er wel het een en ander bij de ploeg van Hennie Blom. Washington had geen vat op de uitblinkende Lister, terwijl AÏcerboom praktisch uit alle standen raak kon schieten. Bij een stand van 28-20 dacht het Bossche pübliek dan ook dat het al gebeurd was. Leiden kende echter een opleving, die Collins met een geweldige dunk inleidde (3627). Woudstra zorgde er daar na zelfs voor dat beide teams weer op gelijke hoogte kwamen (3636). Het werd muisstil in de sporthal "De Vinkekamp, maar omdat Cramer zijn hoofd koel hield, werd het verschil tussen EBBC en Leiden weer uitge bouwd tot zes punten, ten nadele van de landskampioen. In een turbulente eindfase van de eerste helft, werd ook nog Lei- dens langste man, John Washing ton, geveld. In een poging een re bound te pakken raakte Al Faber met een elleboog het gelaat van de Amerikaan. Washington ging direct knock out, maar tijdens de rustperiode daarna besloot de center toch verder te gaan, hoe wel Washington na aankomst in Leiden zekerheidshalve nog naar het ziekenhuis ging. Opmerkelijk genoeg revancheerde hij zich in het tweede part voortreffelijk voor zijn slechte spel in de voor gaande twintig minuten. James Lister, in de eerste helft goed voor 12 punten kwam er dan ook niet meer aan te pas. Mede dankzij Washington en Woudstra kon Leiden, de 5650 achterstand weer gocX maken. De discipelen van Blom namen zelfs een voorsprong (62-64), die ze pas drie minuten voor het eindsignaal zouden afstaan. Öp een gegeven moment leek het erop, dat Leiden op 'fluweel' zat, toen het verschil opliep tot tot acht punten (73-81), maar de voorsprong verdween snel. Hoofdoorzaak hiervan was dat Woudstra al na zeven minuten met vier persoonlijke fouten naar de kant werd gehaald. Hij was er verantwoordelijk voor dat EBBC-topscorer Kees Aker boom in de tweede helft goed in bedwang werd gehouden. Woud stra's vervanger, Hans van Roo- den, had aanmerkelijk meer moeite met Akerboom. De enige Leidenaar in de ploeg van Blom moest onder moeilijke omstan digheden zijn rentree vieren. In eerste instantie had Van Rooden al in het duel tegen BV Amstel veen moeten aantreden, maar omdat de wedstrijd werd afge last, moest hij na 6 weken afwe zigheid zijn comeback juist in de baskestbaltopper tegen EBBC maken. Blom had hoge verwach tingen van hem en schonk de speeltijd die Rob Oostveen de laatste tijd kreeg toebedeeld der halve aan Hans van Rooden. De Leidenaar kon er niet veel ma ken, want Akerboom bezorgde hem handen vol werk. De for ward van EBBC had het gister avond weer flink op zijn heupen met als gevolg dat hij topscorer van de ploeg van Ton Boot werd. Akerboom en Cramer zorgden er voor dat EBBC weer terug kon komen in de race. Boot, aanvoe lend dat een stunt erin zat, atten deerde zijn spelers erop dat zij met een agressieve speelwijze nog een kans op een overwinning konden maken. De Bosschena ren knoopten de woorden van - hun coach goed in de oren en de press die vervolgens werd uitge voerd, wierp spoedig zijn vruch ten af. Bij een 78-81 en 86-87 stand speelde het huisorkest van EBBC weer op volle toeren, waardoor het publiek in een carnavals stemming raakte. Zelfs Leiden werd de collectiviteit die EBBC toen ten toon spreidde te mach tig, waardoor de discipelen van Boot aan bet langste eind konden trekken. Een belangrijke over winning, want met het oog op de Europa Cup wedstrijden zal EBBC in de competitie vermoe delijk nog wel de nodige steken laten vallen. Dat kan de ploeg zich nu veroorloven, want rivaal Leiden staat na deze nederlaag op geruime achterstand. HERMAN POOS. Kees Akerboom: uitblinker DKV-Pernix 19-6 (7-3). Een olt-day van koploper Pernix, die niet duidelijker uitgedrukt had kun nen worden. Het uitvallen van Liesbeth Brokaar en Carla v.d. Veght waren hier mede debet aan, omdat voor Carla geen re serve meer aanwezig was, maar het slechte spel van de gehele Pernix-plocg was eveneens de oorzaak van deze misstap. De eerste plaats moest daardoor worden afgestaan aan DKC. Voor Pernix scoorden nog: Kees v.d. Kraan (3x), Kees Brokaar, Janko Breedveld en Kees Hortensius. DVS-Fiks 12-6 (8-4). De riante kop positie die Fiks Bezat is mede door deze nederlaag teniet ge daan. Nog één punt voordeel ten opzichte van concurrent Zwer vers, tegen wie in het aanstaande weekeinde zal moeten worden aangetreden. Het liep bij de Oegstgeestenaren in het geheel niet. De 5-1 achterstand die in de eerste fase werd opgelopen kon niet meer worden weggewerkt. Wel kwam Fiks nog éénmaal tot 8-5 maar DVS besliste het duel toen door naar 10-5 weg te lopen. Doelpunten: Herma Tobé, Aad Knetsch (2x), Dirk Jan Elzenga (2x) en Robert v.d. Kraan. GERT GRESSIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13