Stamsnijder in modder naar zilveren plak Lelieveld komt nog niet aan E K-limiet Eerste kennismaking met atletiekbaan in Zwolle redelijk succes Onbekende Italiaan pakt goud ALBERT ZWEIFEL MAAKT REPUTATIE VOLLEDIG WAAR Wt 'Vuelta' gaat niet door Wimbledon mogelijk zonder toppers MAANDAG 29 JANUARI 1979 PAGINA 11 SACCOLONGO (ANP) - Albert Zweifel heeft de reputatie de beste loper onder de sterkste veldrijders te zijn. Hij heeft gisteren in Saccolongo zijn hart kunnen ophalen. Het is echter geen eenzame tocht geworden voor de beste pro fessionele veldrijder van de laatste jaren. Peter Frisch- knecht hield hem bij tot in de voorlaatste ploeterronde. Toen versnelde Zweifel. Zelfs voor Frischknecht was die tempoverhoging te veel. Het was ook niet gering wat de verdedigende wereldkam pioen deed. Voltooide hij zijn voorgaande ronden, in gezel schap van Frischknecht in iets meer dan elf minuten, in wat de beslissende ronde werd, kwam hij in tien minu ten en vijftien seconden rond. Frischknecht moest zich force ren om in de buurt te blijven en in zijn vermoeidheid kwam hij ten val. Een nood lottige val. Met vermoedelijk een gescheurde achillespees moest hij naar een ziekenhuis worden gebracht. De zilveren medaille kwam toch bij een Zwitser, Gilles Blaser, in de ochtend nog één van de man nen die bij de collega's op een staking had aangedrongen. "Dit is onmogelijk", riep Klaus- Peter Thaler toen uit. "Dit is geen parkoers voor wielren ners, dit is voor atleten en misschien zou het dan wel zelfs zijn afgelast". De Duitser kreeg echter slechts beperkte steun en toen besloten allen toch maar te vertrekken. De groep bleef maar kort bij el kaar. Zweifel en Frisch knecht vertrokken onmid dellijk en achter hen ontdek ten mannen met een reputa tie, zoals Thaler en Roger en Eric de Vlaeminck dat hier voor hen geen eer te behalen was. Nog voor de helft van de strijd was voltooid, stapten zij uit de wedstrijd. Aan de twee andere Belgen, Robert Vermeire en Jan Teu gels de taak overlatend te voorkomen dat het kam pioenschap een zuiver Zwit serse aangelegenheid werd. Albert Zweifel Door het uitvallen van Frischknecht kwam Vermei re zelfs nog op het podium, als derde. Teugels werd vierde en daarna kwamen weer twee Zwitsers, Erwin Lienhard en Richard Steiner. Kees van de Wereld heeft zich in dit veld en onder deze barre omstandigheden mog enigs zins staande kunnen houden. Met een achterstand van meer dan een ronde plaatste de enige Nederlandse deelne mer bij de professionals zich als veertiende. SACCOLONGO (GPD)-In 1977 telde Hennie Stamsnijder zich een termijn van drie jaar voor het behalen van de medaille tijdens het wereldkampioenschap veldrijden. Sindsdien was zijn levenswijze enkel en alleen gericht op het wielrennen. De welhaast bezeten manier waarop Stamsnijder alle facetten van het veldrijden bestudeerde, en vervolgens in praktijk bracht, is zaterdag op het moor dende parcours van Saccolongo (Italië) geresulteerd in een zilveren medaille. Alle financiële en lichamelijke in vesteringen waren gebundeld in die ene krachtsexplosie die Stamsnijder in 70 minuten ontketende. Dat de pupil van Bert Boom uitein delijk te kort schoot in zijn jacht naar de Regenboogtrui was mis schien een lichte teleurstelling, maar voor hem geen reden tot wanhoop. Op dit traject was het mogelijk vooreen beperkte veld rijder als Vito di Tano om op grond van zijn formidabele loop techniek een geslaagde greep naar de Regenboogtrui te doen. Op een erg kort parcours was de Italiaan wellicht kansloos ge weest, maar nu groeide hij, opge zweept door tienduizend Italia nen, boven zichzelf uit. Niet ge heel ten onrechte werd hij in het Nederlandse kamp dan ook als een „mazzelkampioen" gekarak teriseerd. Het blijft natuurlijk gissen, maar het kan haast niet anders of er was een andere titelhouder ge weest als het parcours niet zoveel loopwerk had vereist. Herman Snoeyink, bijvoorbeeld, was dan zo'n potentiele kampioen, die nu echter in de schaduw van zijn Twentse streekgenoot Stamsny- der naar een overigens meer dan Zaalvoetbal LEIDEN - Voor deze week staat er slechts één duel voor de zaal voetbalcompetitie op het pro gramma: Van der Plas-Cleijn Duin, dat vanavond om 20.00 uur in de Cleijn Duin hal gespeeld wordt. Woensdag a.s. speelt Godyla een wedstrijd voor de districtsbeker tegen het Rotterdamse Phoenix. Deze wedstrijd, die wordt ge speeld in de THB hal in Lisse, vangt om 20.25 uur aan. AMATEURS 1. Vito di Tano (Ita) 1 uur 10 minu ten en 17 seconden. 2. Hennie Stamsnijder (Ned) op 41 secon den. 3. Ueli Muller (Zwi) op 1.06. 4. Franco Vagneur (Ita) op 1.11.5. Tadeusz Steink (Pol) op 1.14. 6. Mieczilav Cieleki (Pol) op 1.21.7. Herman Snoeyink (Ned) op 1.39. 25. Wil Brouwers. 32. Reinier Groenendaal. PROFS 1. Albert Zweifel (Zwi) 1 uur 28 minuten en 33 seconden., 2. Gil les Blaser (Zwi) op 4 minuten en 3 seconden., 3. Robert Vermeire (Bel) op 8.21., 4. Jan Teugels (Bel) op 9.27., 5. Erwin Lienhard (Zwi) op 10.33., 6. Richard Steiner (Zwi) op 12.18., verdienstelijke zevende plaats koerste. Snoeyink volbracht die prestatie op een parcours, dat op geen enkele wijze aan zijn ver langens beantwoordde. Na af loop restte dan ook de vraag hoe ver Snoeyink had kunnen ko men, indien de ondergrond hard zou zijn geweest. Een vraag die ook de Belgen en de Tsjechen zich hebben gesteld. In willekeu rige volgorde waren zij de grote verliezers in de modderbrij van Saccolongo. Eigenlijk kan de uit stekend functionerende Oranje- equipe (tweede in het lan- denklassement achter Polen) prat gaan op het feit dat zij daar voor een groot deel verantwoor delijk voor was. Al by de start namen Snoeyink en Hennie Stamsnijder ploetert door de modder naar een tweede plaats bij het wereldkampioenschap veldrijden Stamsnijder het initiatief. Met hun ervaring als wegrenners sto ven zij als eerste het veld op en werden het Tsjechische ko ningskoppel Milos-Fisera-Jiri Kvapil en de toen nog regerende titelhouder Roland Liboton ach- teruitgeworpen. Voor Fisera en Kvapil was direct het doek ge vallen, maar Liboton kon zich op basis van zijn atletische vermo gen bij het kopkwartet Di Tano- Stamsnijder-Snoeyink-Mueller voegen. Een demarrage van Stamsnijder aan het slot van de tweede ronde deed de kopgroep uiteen spatten. Stamsnijder na afloop: „Mijn per soonlijke verzorger Bert Boom en ik hadden afgesproken dat ik er direct in zou knallen. Niet spa zieren, maar gewoon naar je mo gelijkheden lopen en dan kijken hoe ver je komt. Ik voelde me sterk en het interesseerde me niet wat voor parcours het was. Dat neemt niet weg dat ik het jammer vind, dat die Italiaan wint. Ik rij hem bij veldritten in Zwitserland doorgaans op een ronde, maar alleen omdat hij zo goed kan lo pen met die lange benen pakt hij nu de trui. Voor de Zwitsers ben ik echter de wereldkampioen. En dat die specialisten dat zeggen, dat doet mij deugd". In elk geval mag Stamsnyder erop bogen dat hij de koers heeft ge maakt. Zijn splijtende demarrage was voor Liboton. de gedood verfde favoriet, aanleiding om op het veld alles te geven met het gevolg dat hij fina-al blokkeerde. De man die aan de vooravond van het mondiale titelgevecht nog had gesteld, dat hij en niemand anders met de titel zou strijken, verdween roemloos. LEIDEN/ZWOLLE - Wybo Lelieveld heeft gisteren tijdens de indoor-atletiekwedstrijden in Zwolle een vergeefse poging gedaan op de 1500 meter de limiet voor de Europe se indoor-kampioenschappen te halen. Deze kampioen schappen worden op 23 en 24 februari in Wenen gehou den. De atleet van het Leidse De Bataven kwam in de Zwolse IJsselhal noch aan de limiet (3.47.0) noch aan de overwinning toe. Hij moest Joost Borm van het Utrechtse Phoenix (3.47.6) en Kor Louws uit de Noordoostpol der (3.48.2) voorlaten. De overigens net van een enkelblessure herstelde Lelieveld scoorde een tijd van 3.55.1. Wel een Bataven-zege sleepte juniore Asti Oskam op de 400 m dames in de wacht. Zij scoorde op de met kunststof belegde piste in Zwolle een winnende tijd van 59,4 sec nadat zij in de serie zelfs tot 58.2 sec was gekomen. In die serie bleek de Friese Elly van Hulst echter te sterk (57.4). De Friezin, die tegenwoordig voor het Haagse Olympia '48 uitkomt liet de finale van de 400 m echter schieten om zich te prepareren voor de 1500 meter. Een derde Bataven-vertegenwoordiger die zich in de IJsselhal onder scheidde was Rob Rijskamp. Hij noteerde bij de heren op de 60 m horden 8,6 sec, sprintte op de 60 m naar 7,2 sec en sprong 6.52 m ver. In Zwolle was ook een flinke afvaardiging van het Leidse AV Holland present. Aya van Gemeren deed het op de 60 m horden heren niet onverdienstelijk (8.7 sec) terwijl zijn clubgenoot Walter Botman op het zelfde onderdeel bij de jongens A de finale haalde en daarin 9.1 sec scoorde. Op de 60 m sprint bij de heren kwamen Alfred Verhoef (7.2 sec), Aya van Gemeren en Kees Vogel (beiden 7.4 sec) tot behoorlijke verrich tingen. Ook de vertesprongen van Kees Vogel (6.28 m) en Bert Paauw (6.14 m) waren van een redelijk gehalte waaraan Paauw nog een 400 m in 53.5 sec toevoegde. Van Holland brachten voorts Joske Boom en Jelina van de Meer gelijke tijden op de klokken op de 60 meter (8.3 sec), resp. bij de dames en de meisjes A. Michel Moll deed het niet slechts op de 800 m bij de jongens B: Or laatstgenoemde afstand kwam Marcel Honsbeek (Bataven) eveneens bij de jongens B tot 2.09.0. Wybo Lelieveld (Van onze sportredactie) ZWOLLE (GPD) - De eerste kennismaking met de ver nieuwde indooratletiekbaan in Zwolle is niet tegenge vallen. De Open Oostelijke Kampioenschappen, die het afgelopen weekeinde werden gehouden, golden als test voor de het komend weekeinde te houden nationale kam pioenschappen. De belangrijkste verandering aan de baan in de IJsselhal is de verhoging van de bochten, een vernieuwing ten op zichte van vorig jaar, die een bedrag eiste van 45.000 gul den. Toen waren ook de bochten vlak en vermeed een deel van de Nederlandse top de NK uit vrees voor blessu res. gemaakt door de junioren. In de finale kwamen Mario Westbroek, Marc van de Krogt en Marcel Kla- renbeek allen uit op 6.8 sec., een evenaring van het nationale jeugdrecord. Dat de prestaties, over de hele linie, toch niet overhielden, kan wor den teruggevoerd op de totale ac commodatie. Indooratletiek zal in Nederland een ondergescho ven kind blijven, zolang bij elke wedstrijd een beroep gedaan moet worden op improvisatieta lent van de organisatie. Mogelijk gaat er volgend jaar wat veranderen. Charles Ruys, de man die volgend jaar in Gronin gen een wielerzesdaagse organi seert, ziet namelijk mogelijkhe den om de nieuw te bouwen baan in de Martinihal aan te passen voor indooratletiek. Misschien wordt het dan mogelijk voor Ne derlandse atleten om in eigen land tot topprestaties te ko men. Het aantal werkelijk goede presta ties bij de senioren bleef dit weekeinde beperkt tot twee. De eerste daarvan werd zaterdag geleverd door de Amsterdamse Sylvia Barlag tijdens de nationale meerkamp-titelstrijd. Op de vijf kamp verbeterde zij haar eigen De weinige kanshebbers voor een plaats in de ploeg voor Wenen, waar eind februari het EK wordt gehouden, kunnen nu met een gerust hart naar Zwolle komen. Arno Kormeling, kandidaat voor de 800 m, kwam - evenals de 1500 m-top - gisteren alvast zijn vorm en de baan testen. Dat moest hij doen op de 400 m, omdat zijn favoriete afstand niet op het programma stond. Hij werd in zijn serie tweede achter de Belg Rik van den Berghe, maar zijn tijd van 49.5 was vol doende voor een plaats in de fi nale. Die won hij in 50.0. Verdien stelijke tijden op een toch niet helemaal ideale baan. Kormeling: „Het is natuurlijk een duidelijke verbetering, maar de bochten zijn lang niet perfect. Je moet duidelijk wat inhouden, maar ik ben niet ontevreden. De vorm is aanwezig en de tijden zijn een goede basis voor de 800 Kritiek op de baan was er ook van de sprinters. De zes banen heb ben geen goede uitloop. Ze gaan over in de vier banen van de bochten en sommigen hadden nogal wat problemen om op het kunststof te blijven. De beste tij den op de sprint werden relatief nationale record van 4318 tot 4431 punten. Zij had dat nieuwe totaal vooral te danken aan haar 12.20 m bij het kogelstoten. Er zit echter nog meer in, want Sylvia Barlag kan hoger springer dan de 1.70 van zaterdag. Goed was ook de tweede plaats van Tineke Hid- ding (Daventria), die tot 4330 punten kwam. Bij de heren zorgde Jeroen Bron- wasser voor een verrassing. Hij werd Nederlands kampioen met een score van 5170 punten. Favo riet Eltjo Schutter haalde het einde niet. Tijdens de 60 m-hor- den verrekte hij een spiertje in de kuit en moest afhaken. Bij de dames verbeterde Elly van Hulst op de 1500 m het nationale record op dezelfde afstand. Zij kwam tot een tijd van 4.33,3, maar dat is nog ver verwijderd van de Weense limiet, die op 4.20,0 is ge steld. Records waren er dit weekeinde verder voor Marjo Wijnbergen (60 m horden-meisjes in 8.8 sec.) en Eric de Bruin, een eerstejaars B- junior, die het A-jeugdrecord bij het kogelstoten bracht op 16.11 m, 59 cm verder dan Jeroen van de Meer vorig jaar. Al met al een behoorlijke opening van het Nederlands indoorsei- zoen, dat volgende week een ver volg krijgt, wanneer tijdens de nationale kampioenschappen de complete top aan de start zal ver schijnen. ATLETIEK - De tyd van de En gelsman Brendan Foster, die op 23 juni 78 in Londen de 10.000 meter in 27 minuten en 30,5 se conden liep, wordt niet als Euro pees record erkend, omdat de Engelse bond geen recordfor mulier heeft overlegd. BILBAO (ANP) - De Ronde van Spanje, die dit jaar van 24 april tot 13 mei voor de 34ste maal zou worden gehouden, gaat niet door. De organisatoren van de "Vuel- ta" hebben zaterdag bekend ge maakt dat het op economische gronden niet mogelijk is dit jaar de Ronde van Spanje te houden. De Baskische krant "El Correo Es- panol - El Pueblo Vasco", die se dert 24 jaar de Ronde van Spanje organiseert, berichtte zaterdag dat men wegens economische en sociale moeilijkheden alsmede door de grote verliezen die vorig jaar op de Ronde van Spanje zijn geleden, voor dit jaar afziet van ae organisatie van de "Vuelta". LONDEN (Reuter) - Het is heel goed mogelijk dat 's werelds top te nnissers, onder wie Björn Borg, Jimmy Connors en Guülermo Vilas, niet zullen deelnemen aan de meeste belangryke toernooien dit jaar. De spelers zijn in discus sie met de internationale profor ganisatie over de regels voor het Grand Prix-toernooiencircuit in 1979. Na een vyf uur durende vergadering gisteren in Londen besloot de Internationale Tennis- federatie (ITF) achter de profor ganisatie te gaan staan. Deze eist onder meer dat de spelers een contract tekenen, waarin zes toernooien worden aangewezen, waaronder drie met een laag prij zengeld, die verplicht moeten worden afgewerkt. "De situatie is erg duidelijk", aldus de secretaris van de ITF, de Brit David Gray: "Als spelers als Borg, Connors, Vilas, McEnroe en Gerulaitis weigeren te tekenen, kunnen zy niet komen in de Grand Prix- toernooien. Dus ook geen Wimbledon, Parijs of Flushing Meadow voor hen." De sluitingsdatum voor de contrac tondertekeningen was aanvan kelijk vastgesteld voor december van het afgelopen jaar, maar is uitgesteld tot 5 maart. Men hoopt voor die datum een compromis te bereiken. Jimmy Connors heeft in de eind strijd van het kampioenschap van de Verenigde Staten op overdekte banen Arthur Ashe in drie sets verslagen 6-3, 6-4, 6-1. Arthur Ashe, die zaterdag drie en een half uur had moeten vechten om Vitas Gerulaitis buiten de fi nale te houden, had die krach- tenslopende partij nog duidelijk in de benen. Hij kreeg van Con nors, die ook de betere opslag had, nauwelijks een kans naar het net te komen. Tom Okker en de Pool Wojtek Fi- bak bereikten de finale van het herendubbelspel. In de halve fi nales won het Nederlands/Poolse duo met 6-1, 6-4 van de Zuidafri kaan Frew McMillan en de Au straliër Bob Carmichael. Marianne van der Torre heeft in de eindstrijd van het tennistoernooi in Lyon Nanette Schutte versla gen met 6-2, 2-6, 6-2. De twee jeugdige Nederlandse speelsters hadden de finale bereikt ten kos te van Franse tegenstandsters. Wynand van de Boom is gisteren in tennishal De Schaapskooi te Bemmel Nederlands indoor- kampioen in de leeftijdsgroep tot veertien jaar geworden. Bij de meisyes eiste Yvette Flu de titel op

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11