Regering Italië ten val gebracht Reagan en Connally weer in race Duitse politie in opspraak VS-stijl door tot China Communisten zeggen steun op Duizenden Birmanen omgekomen Zodoetuhetgoed als afzender. Om het presidentschap van Verenigde Staten ZATERDAG 27 JANUARI 1979 *BERLINGUER (AFP/DPA/Reuter) - De Italiaanse communistische partij heeft zijn steun aan het christen-democratisch kabinet van premier Andreotti opgezegd. Dit is gisteren bekend gemaakt door secretaris-generaal Berlinguer van de partij na afloop van een bijeenkomst van de leiders van de vijf partijen die Andreotti steunden Dit betekent dat An dreotti begin volgende week het ontslag van zijn kabinet zal aanbieden. GENEVE (Reuter) - Sinds juni zijn meer dan 10.000 Birmaanse moslems omgekomen in vluch telingenkampen in Bangla Desj. Dat is gisteren meegedeeld door het hoge commissariaat voor de vluchtelingen in Geneve. Alleen al in november stierven 2.119 mensen in de 13 overvolle, onhy giënische kampen. Bovendien dreigt nu een tyfus-epidemie. In november maakte de mazelen vele slachtoffers, en nog steeds bezwijken mensen aan deze ziek te. Het VN-commissariaat zal een beroep doen op de regeringen om 12,5 miljoen dollar beschikbaar te stellen om de levensomstandig heden in de kampen te verbete ren en de repatriëring naar Birma te financieren. Ongeveer 200.000 mensen zijn voorjaar 1978 uit West-Birma naar Bangla Desj gevlucht. Ze vertelden dat ze het slachtoffer waren van godsdienstvervolging, maar volgens de regering in Rangoon vluchtten ze in verband met een volkstelling omdat hun papieren niet in orde waren. Sindsdien zijn de regeringen van Bangla Desj en Birma een repa- triatie-prograhi overeengeko men. Ongeveer 50.000 mensen zijn al naar Birma teruggekeerd. Treinramp in Bangla Desj DACCA (UPI) - Een ramp met een overvolle trein bij Chuadunga in Bangla Desj heeft gisten aan ze ker 70 mensen het leven gekost, er zijn meer dan 200 gewonden. Een eerder bericht van de Indiase radio dat het dodental rond de 500 zou liggen, is later ingetrok ken. De diesellocomotief en negen wa gons waren van de rails geraakt en in een laag gelegen irriga tiekanaal gestort. Device-gou- verneur van de provincie Kufh- dia, waar de ramp plaatsvond, zei dat er mogelijk sprake is van sa botage, omdat de spoorrails wa ren verbogen. Met de trein reisden naar schatting 2.000 mensen. Veel reizigers za ten, zoals gewoonlijk, op de da ken omdat de wagons al overvol waren. De communisten trekken zich uit het losse vijfpartijenpact terug, daar zij zich niet langer kunnen verenigen met de politieke koers die de leiding vèn de christen democratische partij op het ogenblik volgt. De basis van de communistische partij verdraagt met name steeds minder goed dat zij een op bezuiniging gericht economisch beleid moet steunen in een situatie waarin de christen democraten alle voordelen van de macht blijven behouden, ter wijl de communisten alleen maar de wrange vruchten v^n impo pulariteit kunnen plukken. De laatsten beschuldigen de chris ten-democraten van verraad aan het pact, krachtens hetwelk de regering had toegezegd de partij en ten aanzien van alle belangrij ke beleidsbeslissingen te raad plegen. De gisteren door de communisten ontketende crisis is een zeer ern stige zaak voor het land, daar de ze alleen maar het risico's ver groot van de crisis waarin Italië zich al bevindt tengevolge van zijn economische situatie en het terrorisme. Het vierde kabinet-Andreotti de veertigste regering in het land na de fascistische periode was het eerste in dertig jaar dat de com munistische partij in de parle mentaire regeringsmeerderheid opnam. Nadat dit tien maanden heeft geduurd is de Italiaanse communistische partij echter niet meer bereid als "waterdra- OLYMPISCHE SPELEN - Joao Havelange, voorzitter van de in ternationale voetbalfederatie, heeft de toekomsiige president van Brazilië, Joao Baptista Fi- gueiredo voorgesteld Sao Paolo voor te dragen als stad om de Olympische Spelen van 1988 te huisvesten. ger" voor de nu uit christen-de mocratische ministers bestaande regering te fungeren zij wil direct deelnemen in het kabinet. Verwacht wordt, dat president Per- tini de 60-jarige Andreotti tegen het eind van de komende week opdracht zal geven een nieuwe regering te vormen. Daar de christen-democraten opneming van de communistische minis ters in het kabinet zonder meer afwijzen, wordt als de meest waarschijnlijke mogelijkheid van een oplossing deelneming door partijloze deskundigen ge noemd, die het vertrouwen van de linkse partijen genieten. Wet aangepast voor Wiener Sangerknaben WENEN (DPA) - De Wiener Sangerknaben kunnen met Pasen en Pinksteren weer hun traditionele concerten geven en missen opluisteren. De arbeidswet die ervoor zorgde dat de jongens de kerstnachtmissen van vorig jaar niet konden zingen, zal op zo kort mogelijke termijn worden aangepast. De arbeidswetgeving verbiedt dat kinderen in hun school vakantie meewerken aan concerten en missen. De fractieleider van de socialis tische regeringspartij, Fi scher, verzekerde gisteren dat het betreffende artikel zo snel mogelijk zal worden veran derd. BONN (GPD) - Bij een onderzoek door het dagblad Die Frankfurter Rundschau naar de wijze waarop de binnenlandse veiligheid van de Bondsrepubliek wordt be schermd, zijn twee nieuwe, tot nu toe onbekende politiedossiers gevonden. Het ene dossier bevat de namen van ongeveer 800 „ge welddadige" demonstranten, het andere een opgave van zo'n 1000 communes en 4000 commune bewoners. Het laatste dossier, dat vanaf 1973 is opgebouwd, is ongeveer een week geleden vernietigd. Er be stonden twijfels of het aanleggen van deze lijst wel in overeen stemming was met de wet en bo vendien bleek het effect van de lijst bij het opsporen van terroris ten nihil. De lijst met de namen .van 800 „ge welddadige" demonstranten be staat nog wel. Hij is in gebruik sinds 1 juni 1977. De recherche van de veiligheidsdienst besloot de namen te verzamelen van die mensen die kennelijk bij de anti- atoomdemonstraties in Brokdorf en Grohnde tot geweld hadden opgeroepen. De gegevens die werden verzameld (behalve naam en adres, bijvoor beeld ook autonummer, school opleiding en vroegere „verdach te" activiteiten), gingen in de computer van de federale recher che. Inmiddels heeft de minister van binnenlandse zaken van de deel staat Noordrijn-Westfalen, Burkhard Hirsch, gezegd dat hij deze lijst in strijd acht met de wet. Begin februari moet een beslis sing over het al of niet vernietigen van dit dossier worden geno- MEXICO CITY-Paus Johannes Paulus II werd. gisteren enthousiast ontvangen bij zijn aankomst in Mexico. In de hoofdstad Mexico City verwelkomde een mensenmenigte de leider van de katholieke kerk. De paus opent vandaag in de basiliek van Gaudalupe de derde vergadering van Zuidafrikaanse bisschoppen, de zogenaamde Puebla-conferentie. Paus bepleit de 'Derde Weg' MEXICO STAD - Paus Johannes Paulus II heeft de katholieke kerk in Latijns-Amerika opge roepen tot het volgen van de zo genaamde 'Derde weg'. Voor zijn vertrek naar Mexico benadrukte de paus in een preek in Santo Domingo (Dominicaanse Re publiek) dat de verkondiging van het evangelie en het opkomen voor de armen en verdrukten sa men moeten gaan. Volgens waarnemers koos de paus daarmee duidelijk positie tussen de aanhangers van de zogenaam de bevrijdingstheologie en de aanhangers van de gezagsge trouwe katholieke kerk in La tijns-Amerika De eersten willen dat de kerk resoluut opkomt voor armen en verdrukten. De laatsten laten de kerk nog steeds de machtshebber volgen. In zijn preek pleitte Johannes Paulus voor een geweldloze 'Derde Weg. Hij gaf aan dat de kerk op moet komen voor de ar men en verdrukten, maar de ge weldloosheid via de verkondi ging van het evangelie voorrang moet hebben. (Van onze speciale verslaggever Jaap van Ginneken) PEKING - Vice-premier Deng Xia oping (Teng Hsiao-ping) reist dit weekeinde van Peking naar Washington voor een offcieel be zoek, dat het belang van de nor malisering van de Chinees-Ame rikaanse betrekkingen moet on derstrepen. Hij heeft zich kenne lijk grondig op het bezoek voorbe reid, vjant hij is de afgelopen week niet eenmaal in het open baar verschenen: niet voor de Ne derlandse minister van buiten landse zaken Van der Klaauw, maar evenmin voor de proteste rende boeren en buitenlui, die hem smeekschriften wilden aan bieden. Het valt echter te verwachten dat zijn vertrek met veel drukte ge paard zal gaan. Enerzijds omdat veel andere leiders er vermoede lijk aan hechten hem persoonlijk naar het vliegveld te begeleiden, en zo hun steun en trouw te be tuigen. Anderzijds vanwege het lentefeest, de Volksrepublikein- se versie van het Oud en Nieuw in de Chinese maandkalender. De meeste mensen hebben een paar dagen vrij, velen hebben een soort kerstpakket gekregen in de vorm van een fles sterkedrank, en gaan met cadeautjes op bezoek bij familie en bekenden. Volle toeren Onderwijl werkt het Amerikaanse verbindingskantoor in Peking (binnenkort de ambassade) op volle toeren om de gevolgen van de normalisering op te vangen. Het gebouw is nauwelijks groter dan andere vertegenwoordigin gen en ligt in de buitenlandse wijk achter de zogenaamde „vriendschapswinkel". Maar het personeel maakt overuren en het op roze papier gestencilde per soneelsblad „Great Wall Gazet" maakt voortdurend melding van verdere versterking van het nog slechts 30 mannen en vrouwen tellende personeelsbestand. We gens plaatsgebrek kunnen deze nieuwkomers echter niet meteen een eigen appartement krijgen en moeten voorlopig genoegen ne men met een hotelkamer. Overigens zijn de tijden van het „Yankee go home" voorgoed voorbij. Buitenlanders zeggen namelijk dat hun toegenomen populariteit duidelijk valt af te le zen uit de snelheid waarmee ge belde taxi's verschijnen. Vroeger moesten ze daar vaak uren op wachten en ze gaven zich daarom vaak als Albaniërs uit om eerder aan de beurt te komen. Maar nu zijn de rollen omgekeerd. Ook het aantal visa-aanvragen van buite- Deng naar Washington landers die China willen bezoe ken is reusachtig gestegen. Kort geleden waren dat er nog slechts honderd per maand. In december werden het er opeens duizend, in januari worden dat er vermoede lijk vijftienhonderd en in februari tweeduizend. Een woordvoerder vertelde me overigens dat er honderden dele gaties staan te dringen om naar de Verenigde Staten te gaan: op het gebied van landbouw en in dustrie, wetenschap en techniek. Omgekeerd hebben veel van de vroeger zo verketterde multina tionale ondernemingen nu al een semi-permanente onderhande laar in China, om over de miljar denorders te praten die al ge plaatst zijn of op het punt staan gesloten te worden. Pan Ameri can Airways wil een luchtlijn openen, Inter-Continental een hotelketen bouwen, reisbureaus bereiden grootscheepse reispro gramma's voor, terwijl het stads bestuur al heeft aangekondigd antieke straten te gaan herstellen en Fijnproeverrestaurants te gaan openen. Het Hongkongse communistische blad Ta Kung Pao, dat als spreekbuis van Peking fungeert, heeft deze week zelfs een speciaal nummer over het belang van luxe hotels voor de ontwikkeling van het toerisme gemaakt. Overigens lopen horecabedrijven ter plaatse al maar vast op de ontwikkeling vooruit. Toen ik ergens in een achteraf-straatje een gewoon eethuisje binnenging en met een Chinees sprekende kennis de „specialité de la maison" bestel de, bleek dit een schotel die wei nig met de lokale keuken van doen had, maar veel meer met de gewaardeerde hamburger, waar over men onlangs nadere inlich tingen heeft gevraagd aan het Amerikaanse hoofdkwartier van het internationale MacDonalds En in het duurste café kan men al een cola bestellen, die gemaakt is met het plaatselijke mineraalwater. Maar smaak tevens verklaart men toch maar heeft besloten de coca colaCompany zelf om het recept te vragen en voor een ver gunning om de drank in licentie te maken. Het voorzichtig doorsijpelen van de „American way of life" beperkt zich overigens niet tot dergelijke consumptieartikelen. Een Ame rikaan die aan het Foreign Lan guages Institute (waar buiten landers Chinees kunnen stude ren) studeert, vertelde hoe hij een keer bij thuiskomst zijn Chinese kamergenoot aantrof, die zijn oude rockplaten voorspeelde aan een groepje vrienden, die op stoelen, tafels en de rand van het bed met zonnebrillen op zaten mee te stampen en zoveel sigaret ten zaten te roken dat het vertrek er blauw van zag. Klassiek Maar niet alleen de popmuziek is in opmars, ook de klassieke muziek. Platenwinkels verkopen Schu bert en Beethoven, gespeeld door Koreanen, en de volgende winter zal een Japanse dirigent het Bos ton Symphony Orchestra leiden in een tournee door de Volksre publiek. Ook heb ik in meerdere bioscopen in Peking, Sjanghai en Hangzhou „Modern Times" van Charley Chaplin aangekondigd gezien. Sterker nog: diezelfde dag bevatte het nieuwsbulletin van het persagentschap Nieuw China een uitgebreide lofzang op Charley Chaplin, waarin met geen woord werd gerept over zijn „decadente levensstijl" of zijn „miljardenvermogen", maar al leen nog maar over zijn stelling- name vóór het wereld proleta riaat. ADVERTENTIE pttpost ADVERTENTIE op tijd en stond, in en buiten het seizoen ALTIJD --"A- WASHINGTON - Het politieke jachtseizoen is dezer dagen in Amerika officieel geopend. Het wild: het presidentschap waar over in november 1980 wordt ge stemd. De.jagers: mannen met politieke ambities, van wie het merendeel al eerder heeft ge poogd zich door het doornig struikgewas van de Amerikaanse samenleving een weg, te banen naar de begeerde zetel in het Wit te Huis. Voor de republikeinen is die weg langer dan voor de de mocraten en het ligt dan ook voor de hand dat zij eerder op weg gaan. Ronald Reagan, ternauwernood verliezer van de republikeinse kandidatuur in 1976, is sprintend vertrokken. Hij heeft de laatste dagen in Washington zo ongeveer met elke invloedrijke republi kein gesproken die maar kon worden opgetrommeld, bij gele genheid van het feit dat de partij toch bijeen was om Detroit te kie zen als de plaats waar op 14 juli 1980 de definitieve kandidaat moet worden gekozen. Voor de republikeinen is Detroit een passende keuze. Niet zozeer omdat Detroit in de voorbije ja ren de reputatie heeft gekregen van de moorddadigste stad in Amerika, maar omdat, zoals een politiek waarnemer opmerkte, Detroit en de republikeinse partij er beide belang bij hebben zich aan de natie voor te doen als iets beter dan zij werkelijk zijn. Ronald Reagan wordt op 6 fe bruari 68 jaar, maar de voormali ge acteur en ex-gouverneur van Connally: Nixon trouw gebleven. Californië beweegt zich op het politieke toneel als een jonge haan, ook al zijn vermoedelijk zijn veren in de juiste kleur bijge verfd. Maar Reagan heeft de juis te manoeuvres gemaakt. Hij is nu, na zijn bezoek aan de hoofd stad en zijn republikeinen, plot seling de man „rond wie de partij zich kan verenigen". Dat is een tikje potsierlijk natuurlijk, want Reagan is een aarts-conservatief, maar... hij wikt en weegt verstan dig en geraakt zodoende tot een politieke positie die vooral beoogt hem via desertie uit het democratisch kamp kansen te bieden voor 1980. Dit onthult meer dan het politie ke instinct van Reagan. De re publikeinse partij heeft een man nodig die zowel voor de meer gematigden als voor de conserva tieven aantrekkelijk is en Rea- gans uiterst openbaar manoeu vreren wekt gigantische onrust bij andere republikeinse kandi daten. Sommigen hunner, zoals Philip Crane, volksvertegen woordiger, en George Bush, voorheen directeur van de CIA, kunnen op niet méér hopen dan korte ogenblikken van nationale belangstelling, voornamelijk be stemd als aanloopjes naar een carrière in latere jaren dan 1980. Evenwel, dinsdag heeft John Connally zich kandidaat ver klaard. Connally zat - als demo cratisch gouverneur van Texas - in de auto waarin Kennedy werd vermoord en raakte zelf gewond. Hij liep over naar de republikei nen, nadat hij eerst nog een cam pagne „Democraten voor Nixon" had georganiseerd. Vervolgens werd Connally minister van fi nanciën in Nixons kabinet van de laatste dagen en hij bleef Nixon trouw. Hij genoot ruime belang stelling toen hij werd beschul digd van meineed, omkoping en samenzwering ten behoeve van de melkindustrie. Connally werd evenwel vrijgesproken. Terzijde staan de leider van de republi keinse Senaatsfractie Howard Baker en ex-president Gerald Ford gereed om zich op een ge schikt moment, in de strijd te mengen. Aan democratische kant houdt Carter voorlopig zijn aankondi gingvan een nieuwe kandidatuur voor zich, terwijl Jerry Brown, gouverneur van Californië, al druk in de weer is. Deze voorma lige jezuiet vertoont een opmer kelijke handigheid in aanpassing bij de omstandigheden die hem het beste uitkomen. Hij heeft op geroepen tot een nationale con ventie over een aanpassing van de grondwet die de president verplicht een sluitende begroting op te stellen, maar het ziet er niet naar uit dat hij daarvoor veel steun zal krijgen. In de schaduw wacht Edward Kennedy op de ontwikkelingen. Alleen als zou blijken-tijdens de voorverkiezingen die begin 1980 in New Hampshire een aanvang nemen - dat Carter zou kunnen verliezen, zal hij zich in de strijd mengen, zeggen politieke ken ners. Carter echter blijft in de opiniepeilingen voorop lopen, zolang Kennedy niet wordt mee geteld. Dat verschaft Kcbnedy een hoeveelheid macht die hij ongetwijfeld bekwaam zal hante- Het is veelbetekenend dat het de kandidaten zoals die zich nu aan dienen, blijkbaar vooral is te doen om een basis die enerzijds de duidelijke politieke verschui ving naar rechts vertaalt zoals die tijdens de laatste verkiezingen aan de dag is getreden (zelfs al bleef twee derde van de mogelij ke stemmers thuis) en anderzijds enige ruimte biedt voor liberalere opvattingen. Hoe dan ook, vanaf heden moet elke politieke verklaring die in de Verenigde Staten wordt afge legd, worden gelezen tegen de achtergrond van de verkiezingen. Nog twee jaar verwijderd, maar voor velen al aangrijpend na bij.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9