Extra bedrag voor verruiming werkgelegenheid Luchtvaartgesprek met Australië op dood punt Israël akkoord met komst VN-militairen Van der Klaauw valt beleid voorganger af uwe sunstream Albeda komt met 168 miljoen ZONNEBANKEN ZONNEHEMELS Sigarenwinkels mogen langer open blijven BINNENDOOR BUITENOM ZATERDAG 27 JANUARI 1979 ZWOLLE (ANP)-Minister Van der Klaauw heeft zich, in een rede voor de WD-partijraad 'in Zwolle, duidelijk afgezet tegen het beleid van zijn voorganger. Van der Stoel. Hij verklaarde na een jaar minister schap te kunnen stellen dat het internationale vertrouwen in Ne derland "weer is hersteld". De Urenco-affaire "legde een druk op de verhoudingen met de Bondsrepubliek", maar "mede dankzij het begrip van mijn Duit se collega van buitenlandse za ken Hans-Dietrich Genscher, ben ik erin geslaagd dat wan trouwen te overwinnen. De be trekkingen met de Bondsre publiek zyn thans weer uitste kend". Zonder ex-minister Pronk met name te noemen, verklaarde Van der Klaauw dat de persoonlijke verhouding tussen de minister van buitenlandse zaken en de bewindsman die verantwoorde lijk is voor ontwikkelingssa menwerking - een integraal deel van het buitenlandse beleid - van het grootste belang zijn. Na alle ellende onder het vorige ka binet kan ik u verzekeren dat de samenwerking nu optimaal is". Nederland stelt zich tegenover zyn NAVO- en EG-bondgenoten "niet meer" op als een wantrou wig onderhandelaar, maar "als partner en bondgenoot die in •vaak moeilijke situaties mee pro beert te zoeken naar oplossingen waarmee wy allen kunnen le ven". Dit betekent niet, dat eigen belangen en ideeën voetstoots worden weggegeven. Er wordt "meer" begrip ontmoet en er wordt "meer" naar Nederland geluisterd. "Zo alleen kun je als Nederland een rol spelen. Het steeds maar hameren op eigen gelijk en gedachten, wanneer je merkt dat anderen die niet delen, betekent het onvruchtbare iso lement". DEN HAAG (GPD) - Minister Albeda (sociale zaken) heeft een extra bedrag van f 168,6 miljoen uitgetrokken voor de tijdelijke vergroting van het aantal arbeidsplaatsen. De helft hiervan is voor het eerste halfjaar over de provincies verdeeld. Minister Albeda. Louis Sinner (52) overleden ROTTERDAM (ANP) - De journa list Louis Sinner is op 52-jarige leeftijd overleden. Sinds augus tus 1959 was hij verbonden aan de redactie van het Algemeen Dagblad. Hij is in alle stilte ge cremeerd. Sinner kreeg onder meer bekendheid door zijn publikaties over de ziekte waar aan hij leed, kanker. Enkele jaren voordat deze ziekte zich bij hem openbaarde deed hij in een op merkelijke serie verslag van het leven van de kankerpatiënt Leendert Vriel. Limburgen Noord-Brabant krijgen er met elk ruim 17 miljoen gulden het leeuwedeel van. Met dit geld kunnen extra arbeidsplaatsen bij nidt-commerciële dienstverle ning worden bezet. Deze zogenaamde werkgelegen- heidsverruimende maatregel komt in de plaats van de bestaan de regelingen voor oudere en jongere werklozen en die voor vrouwen. De bedoeling is werk lozen die (via bemiddeling, al of niet met ondersteunende maat regelen) niet een baan kunnen krijgen gedurende maximaal een jaar aan een arbeidsplaats te hel pen bij niet-commerciële instel lingen of organen. Met het zoeken naar andere moge lijkheden is enige tijd gemoeid, zodat men over het algemeen zes maanden werkloos moet zijn om voor deze maatregel in aanmer king te komen. In gevallen waar duidelijk sprake is van een moei lijke arbeidssituatie (bijvoor beeld bij jongeren tot 23 jaar, vrouwen en ouderen vanaf 45 jaar) kan van deze algemene richtlijn worden afgeweken. Af hankelijk van het inzicht van de directeur van het arbeidsbureau kunnen deze werklozen direct worden geplaatst dan wel her plaatst. De verdeling van het bedrag over de provincies is gebaseerd op de aantallen werklozen per gebied. Rekening is gehouden met de kans die een werkloze loopt om langdurig ingeschreven te blij den een zelfde bedrag beschik baar moet worden gesteld, dan wel of de bedragen bijgesteld dienen te worden. Deze benade ring maakt het mogelijk slagvaardig te reageren op de ontwikkelingen van de arbeids markt. Door het beschikbaar stellen van deze middelen kunnen de nega tieve gevolgen in sociaal opzicht van de langdurige werkloosheid worden tegen gegaan. Dit ge beurt door de werklozen tijdelijk werk te laten verrichten, werk dat, hoewel het uitermate nuttig en soms noodzakelijk is, niet uit gevoerd kon worden omdat er geen geld voor was. Door de loonkosten van de geplaatste werklozen binnen zekere gren zen te betalen, maakt het ministe rie van sociale zaken het mogelijk dat de werkloze op een volwaar dige wijze aan het arbeidsproces gaat deelnemen én dat nuttig werk kan worden uitgevoerd. y r V ~"f - - f 't WASSENAAR - Gorilla-moeder Linda met haar gistermorgen geboren jong. Dat Linda haar jong angstvallig tegen zich aan houdt gedrukt, leverde niet alleen problemen op voor de fotograaf, maar ook voor de oppasser, die pas gistermiddag kon ontdekken dat het een mannetjes-jong x de dierentuin nodigt iedereen uit e m voor dit gorillaatje. x kaartje te sturen met Slagvaardig Berichten Jerusalem Post tegengesproken TAFEL-EN STATIEFMODELLEN in 20 uitvoeringen J. DE VOS B.V, TELEFOON 010-620222 ROTTERDAM t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" JERUZALEM (GPD/ANP) - Israël gaat volledig ak koord met de legering van Nederlandse VN-troepen in Zuid-Libanon en heeft daartegen in het geheel geen bedenkingen. Aldus een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Jeruza lem, die daarmee een be richt in het doorgaans be trouwbare dagblad Jeru salem Post ontkende als zou Israël via diplomatie ke kanalen Nederland willen overhalen alsnog van het zenden van VN- troepen naar Zuid-Liba non af te zien. De woordvoerder wees erop dat het zenden van Nederlandse VN- troepen naar Zuid-Libanon eind december in Brussel is bespro ken door minister Van der Klaauw met zijn collega Dajan, en dat Dajan bij die gelegenheid te kennen had gegeven dat Israël daar volledig mee instemde. Ook op de Nederlandse ambassade was men hogelijk verbaasd over het bericht. Er is via de ambassa de in Jeruzalem geen enkel con tact over deze zaak geweest, laat staan een verzoek van Israël om van de hele zaak af te zien. Ook in Den Haag werd gesteld dat er geen enkele aanwijzing was voor Israëlische bezwaren tegen het Nederlandse contingent bij de VN-vredesmacht. Streng arrest De Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (WDM) is veront waardigd over het feit dat twee dienstplichtigen van het VN-ba- taljon in Zuidlaren in de cel zijn gezet omdat ze weigerden mee te doen aan een kaartleesoefening in het kader van de uitzending naar Libanon. Het tweetal - Harmen Baljet en Joost Cornelissen - dat niet naar Libanon wil en een beroep had gedaan op de wet gewetensbe zwaren, kreeg gisteren "streng arrest" nadat ze een dienstbevel om mee te doen aan het kaartle zen in de wind hadden geslagen. Volgens WDM-secretaris Jaap van Yperen krijgen normaliter mensen die een beroep hebben gedaan op de wet gewetensbe zwaren lichte dienst. Ze hoeven dan geen werkzaamheden uit te voeren die indruisen tegen de geest van de wet gewetensbezwa ren waarop ze een beroep hebben gedaan. Dat Baljet en Cornelis sen wel een dienstbevel en ver volgens streng arrest aan hun broek kregen past volgens de soldatenvakbond in de sfeer van intimidatie die momenteel in Zuidlaren hangt. Het ministerie van defensie be strijdt dat het de normale gang van zaken is dat hangende een beroep op de wet gewetensbe zwaren, de dienstplichtige lichte dienst krijgt. Als er langer dan dertig dagen ge diend is bekijkt de minister van geval tot geval of de dienstplich tige lichte dienst krijgt of niet. In dit geval heeft de bewindsman normaal gebruik gemaakt van zijn wettelijke bevoegdheid. DEN HAAG (ANP) - De sigaren winkeliers hebben van het minis terie van economische zaken ge daan gekregen, dat hun winkels langer open mogen blijven dan eigenlijk zou mogen onder de nieuwe winkelsluitingswet. De bepaling van de wet, dat de winkels niet langer dan 52 uur per week open mogen zijn, was voor de sigarenbranche te weinig. De nieuwe wet zou daardoor voor zeer veel sigarenwinkeliers een ernstige belemmering beteke nen, aldus de Nederlandse Siga renwinkeliers Organisatie (NSO). Het ministerie van economische zaken is deze organisatie tege moet gekomen en heeft voor de sigarenwinkeliers een regeling getroffen, welke voor hen vol gens de NSO een praktische op- - lossing gaat betekenen voor de tot nu toe bestaande problemen bij de openstelling van de win kels. De regeling houdt in, dat elke siga renwinkelier na het dagelijkse sluitingstijdstip, zoals hij dat op de officiële gewaarmerkte aan- kondigingskaart aangeeft, nog een uur langer zijn zaak geopend mag houden. Geeft de sigaren winkelier op die bekende gele aankondigingskaart dus officieel aan, dat om vijf uur 's middags zijn zaak gesloten is, dan mag hij toch nog een uur langer open blijven, dus tot zes uur. Deze regeling geldt voor de maan dagen tot en met de vrijdagen. Op zaterdagen mag dat niet. Naast dat extra uur en op zaterdagen (uiterlijk vijf uur) komt er dan nog een „afhelphalfuur". In dat „afhelphalfuur" mogen dan ech ter geen nieuwe klanten in de winkel worden toegelaten. Stichting De Ombudsman wil gesprek met VARA-leiding HILVERSUM (ANP) - De stichting Ombudsman, die enkele dagen geleden na een voor de stichting onbevredigend verlopen gesprek met het dagelijks bestuur van de VARA het vertrouwen in de Om budsman Frits Bom had opge zegd, heeft zich nu tot het hoofd bestuur van de VARA gewend. De stichting vraagt op korte ter mijn een gesprek met het hoofd bestuur en heeft tevens meege deeld voorlopig geen medewer king te kunnen verlenen aan het tot stand komen van de Om budsmanprogramma's. Wel zal de stichting binnenkomende post en problemen normaal in behandeling blijven nemen. SCHIPHOL (GPD) - De Australische weigering om de KLM per vlucht meer dan 195 passagiers te laten meenemen - een eis die sinds 1972 bestaat - is de regelrechte oorzaak dat het afgelopen week in de Australi sche hoofdstad Canberra gevoerde luchtvaartoverleg met Nederland op een dood punt is aangeland. Dit verklaarde gisteren mr. R. L. M. Schreurs, leider van de Nederlandse delegatie bij zijn terugkeer op Schiphol. De besprekingen met Japan, die daaraan vooraf zijn gegaan, zullen in juli worden voortgezet. „Het overleg met Australië is geschorst, we hebben geen nadere afspraken gemaakt", aldus Schreurs. Tegen de achtergrond van de overeenkomst die Australië met Groot-Brittannië en West-Duitsland heeft gemaakt, betekent dit dat vanuit die landen vanaf 1 februari zeer goedkope retours naar Australië kunnen worden verkocht (rond 1500 gulden vanaf Ne derland), maar niet direct vanuit Nederland per KLM of de Australische maatschappij Qantas (4.000 tot 5000 gulden). Oorzaak van de Australische weigering is de overweging aan die kant dat de Australische markt (14 miljoen inwoners, van wie èèn procent van Nederlandse oorsprong) van beperkte omvang is door de grote afstand vanaf Australië tot vrijwel elk ander land. Hoewel in Australië zelf grote druk op de regering wordt uitgeoefend dc internationale vliegtarieven drastisch te verlagen, geeft de regering er de voorkeur aan de belangen van Qantas te beschermen, en tariefsverlagingen alleen goed te keuren op routes waar primair de belangen van Qantas zijn verzekerd. Leraar (1) Onderwijzers gaan in de toe komst "leraar" heten. Het hoofd van de school wordt "directeur". Zoals bekend werden ae uren op de peda gogische academie al langer "colleges" genoemd. Zo baant zich de status een weg. In zekere zin althans, want ook in aanzien maken vele varkens de spoeling dun. Je moet je intussen afvragen of met het woord "leraar" in derdaad het bevlogen vormen door al die tienduizenden mannetjes en vrouwtjes op de basisschool wordt recht ge daan. Leraar is een verzamel begrip. De maharashi yalt er onder en ook de anonieme meneer van de schriftelijke cursus die kruisjes of "g-tjes" op het ingestuurde werk zet. Ook moeten de status-gevoe- ligen weten, wat ze weggooi en. De meest nederige baan tjes hebben tegenwoordig een naam met een vleugje Frans of een mespuntje En gels. De nuttige functionaris die straatvuil uit de tramspo ren peutert, heet "raileur". De heren die de smerigheid van de binnenhuid van een olie tanker afkrabben, worden met "klassisficeerder" aan geduid. Er zijn vele naaiende atelierdames die zich met de naam "modinette" tooien. Vuilnismannen zyn "hygiè- ne-specialisten", al genieten zij uit dien hoofde dan geen specialistensalarissen. Leraar (2) Ooit werden de opvoeders van het jonge volkje "meesters" genoemd. Dat klonk autori tair en een beetje karwats achtig. Dat was het ook. In eerste instantie was het erom begonnen om het gebroed van de straat te houden en als er tevens nog enige gods vrucht ei\ een door volwasse nen op prijs gesteld vooroor deel werd opgepikt, was dat meegenomen. Toen kwam langzamerhand de naam "onderwijzer" in zwang. Bij dat woord denk je aan de tafel van acht, de Slag bij Nieuwpoort en de bepa ling van gesteldheid. Je ziet drie rijen schoolbanken met een ingezonken inktpot. Je ruikt de geur van lysol en boenwas, je ziet vele hoeken om voor straf in te staan, grote vreugde en diep verdriet, een drama in vele hoofdactes. Bij "onderwijzer' denk je in elk geval niet aan muzische vor ming of creatief spel, waar kwekelingen zich tegen woordig zo sterk voor maken en nog minder aan "projec ten", waaraan schaar, ver knipte foldertjes van Philips, reisbureau of actiegroep en vooral veel klevend plakspul te pas komen. Maar - ik zei het al - met "leraar" kun je zoveel kanten uit dat het meer op een reclamezuil lijkt, waarop ieder de gewen ste status kan plakken. De onderwijzer eindelijk bezig met zijn eigen project, zijn statusproject. Vrijwillig (1) Een oude wijsheid luidt, dat je in dienst nimmer moet zeg gen dat je iets bijzonders kunt. Daar komt altijd alleen maar ellende van. Klassiek is het verhaal van het aangetre den peleton met de sergeant- majoor ervoor. "Mannen, wie kent er Engels van jullie," zegt de majoor. Onmiddellijk steken een paar intellectuelen hun hand omhoog. "Die mannen uittreden," zegt de sergeant-majoor, "plees schoonmaken." Niet iedereen echter is wijs en zo zijn er tot nu toe toch al 1400 vrijwilligers voor de Li banon. Nieuwsgierige types en bijbelvast, want reeds het Hooglied rept ervan: "schoon zijt gij dochters van de Liba non, uw borsten zijn als het hout van jonge ceders". Nou is dat waarschijnlijk niet het hele verhaal en de Schrift zou, deze levenslustige jongelie den in aanmerking genomen, best wat meer aan preventie ve geneeskunde hebben kunnen doen. Vrijwillig (2) Nieuwsgierigheid is hardnek kig. Ook als die dochters van de Libanon achteraf Palestij- nen met snorren en mitrail leurs blijken te zijn. Er mag dan veel Engels op de wereld gesproken worden, maar - de sergeant-majoor van zoëven wist het al - er zyn toch altijd nog meer plees" die schoon gemaakt moeten worden. Wat ik overigens in liet geheel niet vat, is de verontwaardi ging hier en daar dat Neder land troepen voor die vre desmacht beschikbaar wil stellen. Verontwaardiging juist vanuit een hoek die de wenselijkheid van vrede in de wereld zo vaak vertolkt. Nu is er de mogelijkheid om een bescheiden bijdrage in die richting te leveren en nu mag het niet. Eindelijk kunnen we eens vóór Israel staan, in- plaats van achter, maar neen hoor. Een grote militaire tra ditie, gemarkeerd door de Waterlinie en dc Atjeh-oorlog, zou, kunnen worden voortge zet. Nu niet met rampokken en schietgeweer, maar met de vredespalm en jonge ceder. Het mag niet zo zijn. Unifil, we komen eraan, maar we zullen nooit meer zeggen dat we goed Engels spreken. Eva Een producer van de KRO ver telde mij het volgende ver haal. Nu de film "Een vrouw als Eva" in premiëre zou gaan, leek het best een aardig idee om meteen paar bewoonsters van het Amsterdamse Vrou wenhuis naar het werkje te gaan kijken. Dan zou men er achteraf over kunnen discus siëren en de camera's laten snorren. De producer diende zich per telefoon bij het Vrouwenhuis aan en zei "ik ben die en die". De stem aan de andere kant onderbrak hem en zei: "heeft u geen vrouw als producer?" de KRO-man zei: "ja hoor, die hebben we ook genoeg, maar dit filmprogramma doe ik nou toevallig". Na veel over reden mocht hij aan de hoorn blijven en vervolgde zijn ver haal: "ik zou graag met een man of drie van het Vrou wenhuis naar Tusch "Wat "man of drie" klonk het dreigend aan de andere kant. "O, sorry", stamelde de pro ducer, "drie vrouwen natuur lijk". "Drie ménsen zult u be doelen", zo knetterde het te rug. En meteen ging de haak erop. Tuut-tuut-tuut deed de telefoon. Daarbinnen, in de buik van het vrouwenhuis, ging de strijd door. Er was weer een veldslag gewonnen. Uche-uche De redenering van die sigaret- tenfirma in Groningen is ui teraard even simpel als doel treffend geweest. Alle voet balfans noemen hun kroost naar de kinderen Cruyff (de* "Chantals" en de "Pascals" zijn op de zwemles van mijn zoontje inderdaad niet van de lucht). Als ik nou in de adver tentie de grote Johan laat ore ren over een sigaretje op zijn tijd en het weinige kwaad dat zulks kan, gaat de heksen dans van teer en nicotine langs de lijn in hoger tempo verder. Passieve recreatie dus eigenlijk. U weet natuurlijk best dat al die beroemdheden die tabak en wasmiddelen prijzen, of twee pakken halen een betalen dat fcelf niet bedenken maar de copywriter van het reclame bureau. En U weet ook best dat Mariëlle Fiolet meestal op de planken staat en in elk ge val zelden aan de tobbe. En dat die quiz-masters die u zo spreekvaardig een vormvast kostuum aanprijzen, zelf hun snelle pakken in de bekende shop aan de Amsterdamse Van Baerlestraat halen. En u weet ook dat die kreten goed betaald worden. In het geval van Cruijff doen geruchten van een halve ton per plaat- singsgolf de ronde. U weet het dus allemaal best. Maar die domme buurman van u niet. Dus hij haalt er nog maar cen tje extra uit het doosje, nu hij Johans sonatine voor de nico tine heeft vernomen. U mag van het fortissimo getoonzet te begindeel genieten, als u hoort hoe buurman al roche lend en kuchend boven de wasbak de nieuwe dag be groet. Kanarie Het mag dan met de Nederland se sportprestaties op het in ternationale podium niet meer zijn, wat het geweest is, maar op het stuk van kana- riekweken zijn wij nog altijd niet weg te cijferen. En met name in klasse A, groep II, wat zo'n beetje de finnjol- lenklasse bij deze gevleugel de vriendjes is, twinkeleert Holland een roller mee. Zo is meneer Ammerlaan uit Zoe- terwoude deze week wereld kampioen geworden. Eigen lijk die vogel van hem na tuurlijk, maar bij kanarie- vrienden is dat een twee-een heid. Als het in kanariegezin nen al te luidruchtig wordt, gaat er een doek over de vo gelkooi en moet meneer van mevrouw een tijdje in het kolenhok. De ontberingen en het burenge rucht zijn echter niet tever geefs. Deze week ging de va derlandse driekleur omhoog in Breda. We hadden goud gepakt in klasse A, groep II. Waar een kleine kanarievogel groot in kan zijn, dacht ik, en ik moest even een zangzaadje wegslikken. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7