DE WAARHEID CPN werd zestig jaar geleden in Leiden opgericht In Pieterskerk lag gemummificeerd lijk Jubileum wordt 3 februari gevierd de"","a,isch'"c'v3rcndc ZATERDAG 27 JANUARI 1979 LEIDEN - Op 16 en 17 november 1918 werd in de "Graanbeurs" in Leiden het negende congres van de Sociaal Democratische Partij gehouden. "Tribunisten" met voorlieden als David Wijnkoop, Herman Gorter en Louis de Vis ser die in 1909 uit de SDAP waren gestapt uit vrees voor een ver zoening met het kapitalisme. Tij dens dat congres in Leiden werd besloten de naam van de partij te veranderen in Communistische Partij in Nederland. Diezelfde CPN viert op het ogenblik het 60-jarig bestaan. Begonnen met een feest annex symposium in de RAI en op 20 mei de afsluiting met een in ere hersteld Waarheidsfestival. Daar tussendoor viert de CPN het ju bileum plaatselijk. In Leiden ge beurt dat bijvoorbeeld op 3 fe bruari in de Stadsgehoorzaal. 's Middags een kindercircus en een cabaret van partijleden, 's avonds een rede van Rinus Haks, CPN- lijsttrekker bij de komende Eu ropese verkiezingen en een op treden van jazz-zangeres Rosa King. Over 60 jaar CPN spraken we met Dries Hoeven, raadslid voor de CPN in Leiden en afde lingssecretaris Sjoerd Karsten. Sjoerd Karsten: "Leiden is altijd een sterke afdeling van de CPN geweest. Bij verkiezingen haal den we steeds percentages die boven het landelijk gemiddelde lagen. De grootste bloei beleef den we de eerste jaren na de oor log. De CPN kwam met vijf zetels in de raad in '46. Zesduizend Lei- denaars stemden CPN, 13.5 pro cent. Het weerspiegelde de grote rol die de partij in het verzet speelde. En niet te vergeten het grote optimisme na de bevrij ding: de drang naar eenheid. Daarna hebben we een moeilijke periode doorgemaakt. De beroe ring in Tsjecho-Slowakije was er mede de oorzaak van dat we in '50 niet meer dan 7% van de stem men kregen. En dan de jaren van de koude oorlog, zo rond 1958. Dat was voor ons een dieptepunt. De CPN werd in die tijd niet beoordeeld op de daden in eigen land maar op internationale ge beurtenissen". De CPN zegt voor haar acties al tijd veel steun te krijgen. Is die ene zetel in de Leidse raad dan niet wat magertjes? Dries Hoeven: "Er is een duidelijk verschil tussen de waardering die we krijgen bij onze acties en het vertalen van die waardering in een keuze voor de CPN bij de verkiezingen. Vele mensen prij zen ons voor onze strijd voor het behoud van de prijscompensatie. Of ons verzet tegen de werkloos heid en aantasting van de sociale uitkeringen. Maar ze maken toch het hokje van de PvdA rood. Mis schien toch nog de angst dat de CPN kiezen nadelige gevolgen kan hebben. Bij de colportage voor "De Waar heid" merk je dat soms. Dan komt er een man aan de deur en zegt: laat ik 'm maar eens nemen. Op de achtergrond hoor je een vrouwenstem roepen: "De Waar heid? Zou je dat nou wel doen?" Gelukkig zijn de mensen de laat ste jaren op dit punt een stuk vrij er geworden. En waar we als CPN ook tegenaan moeten boksen dat is de propaganda voor driestro menland. Zo voor de verkiezin gen komen in de media alleen de 5e Jaargang No. 28 Maandag 7 Mei 1945 VOLKSDAGBLAD IN NEDERLAND EDITIE VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bevrijd en vereend voorwaarts naar een nieuwe tijd! De CtHntnutoisiUche Pad# aan Ui VlededaUUe. v&lU! :!",X LANDGENOTEN Op dc7.e heugelijke dag van de algehele bevrijding van ons land voelt het Dage- hjks Bestuur van de Communistische Partij zich gedrongen een woord van hulde en dankbaarheid te richten tot allen, die in de vijf jaar lange strijd tegen den Duitscn r van die taak een nieuwe tijd, naar het Socialisme! 'dlijnen in ons Leve ons vrij en onafhankelijk Nederland! rssieve groepe- toekomst. van onderling Leve de eenheid der vakbeweging! >ok de onder- Leve de eenSjezinde socialistische partij etter gedragen arbcjders en aller werkenden! De loonstrijd is steeds het "para depaardje" van de CPN geweest. Is er in die 60 jaar veel veran derd? Dries Hoeven: "Vroeger had je een heleboel kleine bedrijfjes. Als zo'n baas besliste dat er een paar gulden per week minder betaald zou worden dan had je alleen af te rekenen met een stelletje onder kruipers en je legde de zaak plat. Met die steeds groter wordende concerns ligt het allemaal inge wikkelder". Sjoerd Karsten: "Bovendien wor den de verschillen tussen arbei ders en bezittende klasse nu erg versluierd. Zeer veel zaken lopen via de staat. En diezelfde over heid is ook de grootste werkge ver. De bouw is nog een van de weinige plaatsen waar een direc te loonstrijd mogelijk is. De strijdvormen zijn ook veranderd. Je kunt bij een fabriekspoort niet meer in een paar woorden ver tellen waarom het gaat". Is het communisme in ons land niet erg verbrokkeld door aller lei splintergroeperingen? Dries Hoeven: "Scheurmakerspar tijtjes" - zoals wij ze noemen - heb je altijd al gehad. Destijds had je de OSP, de RSP, de RSAP en nu bijvoorbeeld weer de 1KB". Sjoerd Karsten: "Wij beoordelen die partijen öp wat ze doen. Het is geen paternalisme van ons, dat we vragen: wat brengen jullie meer of anders dan wij? Kijk maar naar het SP-programma. Daar zitten echt niet zoveel ver schillen tussen, maar er staat niets tegen bewapening in". Wordt het CPN-standpunt niet al te eenzijdig bepaald door de zorg voor werkgelegenheid en \voningbouw? Sjoerd Karsten: "Ja, die verwijten krijgen we vaak. Dat we erg mo notoon zijn en zo. Oud-staatsse cretaris Schaefer heeft eens ge zegd: Als ik een CPN-er zie dan hoor ik de straalvliegtuigen al weer overvliegen. Maar hij zat wel in het kabinet die de beslis sing nam om die straaljagers te kopen. En vergeet niet dat de crisis waarin we zitten ook erg eenzijdig is. Bij bezuinigingen moeten steeds de zelfde groepen bloeden. Het is lo gisch dat wanneer de overheid wil korten op lonen en sociale voorzieningen wij daartegen age ren. Elke keer weer, wanneer dat wordt geprobeerd. Wij zijn niet eenzijdig, maar zij in hun maatre gelen". Toch doet het merkwaardig aan dat de CPN in zaken als de Bree- straat de zijde kiest van WD en CDA en niet van PvdA, PPR, of PSP? Dries Hoeven: "Kijk, groenvoor zieningen, wandeltracé's, daar zijn we als CPN best voor. En in principe zijn we ook niet tegen de afsluiting van de Breestraat. Maar dan moet wel eerst aan be paalde voorwaarden zijn vol daan. Zorg eerst voor voldoende parkeergelegenheid aan de rand van het centrum. Leiden heeft nog altijd een regio-functie en als het centrum niet goed bereikbaar is kost dat arbeidsplaatsen". Ledenvergaderingen van de CPN zijn niet openbaar. Waarom niet? "Binnen de partij wordt over dat punt geregeld gediscussieerd. Bij ons heeft tot dusver voorop ge staan dat die openbaarheid in het belang van het partijleven en het partij optreden moet zijn. De be slotenheid hebben we in het ver leden nodig gehad als een soort bescherming. De leden praten onder elkaar veel vrijer. Bij openbaarheid loop je het risico dat je ellenlange discussie krijgt met leden van andere partijen". ue eerste Leidse editie van De Waarheid" die verscheen na de be vrijding in mei 1945. Wat betekent het bezit van een partijkrant als "De Waarheid" voor de CPN? Sjoerd Karsten: "De krant vervult binnen de partij een drievoudige rol. In de eerste plaats is de krant de propagandist. Het gezicht naar buiten. De krant is ook een orga nisator en samenbindende factor. We halen zelf het abonnements geld op. Daardoor ontstaat een sterke band met abonnees. Ten derde- heeft de krant een agite rende rol. Bijvoorbeeld wanneer de Waarheid wordt uitgedeeld bij stakingen, bezettingen e.d." Hoe ziet de CPN anno 1979 eruit? Sjoerd Karsten: "Er is een duidelij ke verjonging aan de gang binnen de partij. Wat vrijwel ontbreekt zijn leden uit de groep 30 tot 40- jarigen. Een gevolg van de jaren vijftig en zestig. Toen hadden we weinig aanwas. Verder heeft de CPN zich duidelijk verbreed. Meer studenten, meer welzijns werkers"* CPN-ers kom je in vele hoedanig heden tegen. Men spreekt over mantelorganisaties. Hoe zit dat? Sjoerd Karsten: "We doen als CPN beslist niet geheimzinnig. Als we als party ergens achter staan dan doen we dat ook namens de CPN. Daarnaast hebben we de zoge naamde personencomité's. Dat gebeurt wanneer we er een brede beweging van willen maken. Neem het Huurderscomité Me- renwijk. Zouden we het doen on der de vlag van de CPN dan stoot je bepaalde categorieën af die we juist graag bij de actie willen be trekken. We krijgen wel eens het verwijt dat we de ene week met spandoek zus en de andere week met span doek zo lopen. Dat komt gewoon omdat CPN-ers zich voor vele za ken inzetten. De organisatie kracht binnen de partij is altijd erg groot geweest. De historie heeft dat ook aangetoond. Neem de februaristaking van '41". Dries Hoeven: "In de jaren '26-'27 was onze leus al "Indonesië los van Holland". We waren onze tijd ver vooruit. En zo'n actie tegen de neutronenbom, waar we de stoot toe hebben gegeven, alleen in Leiden 19.000 handtekeningen". Sjoerd Karsten: "Die actie was voor ons heel belangrijk. Men verslijt ons altijd voor atheïsten In die ac tie hebben we met vele gelovige mensen samengewerkt". BRAM VAN LEEUWEN Één van de skeletten die in de loop i tijdens de restauratiewerkzaamheden c LEIDEN - Tijdens de restauratie werkzaamheden aan de vloer van de Pieterskerk is men in de loop van afgelopen donderdag "ge stuit" op twee redelijk gave ske letten. In eerste instantie dacht men dat één van de twee skeletten het overblijfsel was van de wereldbe roemde Leidse geneeskundige Herman Boerhaave die in 1738 in de Pieterskerk is begraven. Deze veronderstelling is inmiddels van verschillende kanten in twijfel getrokken onder meer omdat de overblijfselen van de kist waarin het skelet is aangetroffen zouden duiden op een te sobere kist voor iemand van het "kaliber" Boer haave. De afdeling anatomie van de Rijks universiteit Leiden zal er via een nader onderzoek proberen achter te komen of er inderdaad sprake is van het overblijfsel van Her man Boerhaave of mogelijk van een andere beroemde Leidenaar van vóór 1800 (Na 1800 is name lijk door Napoleon het begraven van lijken in kerken verboden). Van de kant van anatomie wordt echter aangenomen dat het hier in beide gevallen om onbekende figuren gaat. Mevrouw Luydendijk, verbonden aan de afdeling anatomie: "Toch is deze vondst zeer zeker de moei te waard aangezien één van beide lichamen is gemummificeerd. Dat wil zeggen dat het lichaam niet zomaar is verrot maar is in gedroogd waardoor een leerach tig geheel is ontstaan. De ver moedelijke oorzaak hiervan is dat dit lichaam is bijgezet in een grafkelder die in een zeer droog gedeelte van de kerk was gele gen." De restauratiewerkzaamheden aan de vloer van de Pieterskerk waarmee ongeveer twee weken geleden een begin is gemaakt zullen nauwlettend in het oog worden gehouden omdat men vermoedt dat er nog wel een aan tal vrij complete skeletten onder de kerkvloer zullen liggen. "De moeilijkheid is alleen dat we met geen mogelijkheid kunnen be palen waar wat ligt. Bij de vorige restauratiewerkzaamheden in 1890 is namelijk de hele boel door elkaar gegooid, de meeste graven zijn dan ook verplaatst," aldus mevrouw Luydendijk. Er bestaat echter goede hoop dat in de nabije toekomst de restanten van enkele beroemde Nederlan ders zullen worden aangetroffen (zo liggen in de Pieterskerk de beroemde schilder Jan Steen en de schrijver van het Wilhelmus, Marnix van Sint Aldegonde be graven). Wanneer dat mocht ge beuren zal worden getracht de skeletten zo goed mogelijk in tact te houden. Mevrouw Luyden dijk: "Tot nu toe is het altijd zo geweest dat alleen de skeletten van leden van het koninklijk huis in tact werden gelaten en niet die van de wat mindere goden. Wij vinden dat een vreemde zaak en zullen ons er zeker voor gaan in zetten om het skelet van bijvoor beeld een Herman Boerhaave te behouden." ADVERTENTIE Schaatsplezier 't Is met de openbare ijsbaan van Leiden al net zo gesteld als met de Friese Elfsteden tochtElk jaar worden met veel enthou siasme op de bruggen over de Zoeterwoudse Sintfel tussen Lammenschansweg en Zoeter woudse Singel weer de langza merhand antiek geworden bor den "Toegang verboden tot openbare ijsbaan" geplaatst. Maar zullen de tijden ooit weer keren dat iemand met veel verve de plankjes over het woord "verboden" timmert? Ik begin er eerlijk gezegd aan te twijfelen. Temeer daar ik dezer dagen hoorde fluisteren dat in de gemeente stemmen opgaan om die hele officiële status van de openbare ijsbaan" maar te laten verdwijnen. Want zo'n in stituut geeft toch een hele rompslomp. In de eerste plaats de plaatsing van de borden. Daarna het boren van gaten in het ijs door de Hermandad en in laatste instantie het overleg tus sen de commissaris van politie en de burgemeester om te beslis sen of de baan opengesteld kan worden Want al is het dan niet zo dat de gemeente wettelijk aansprake lijk kan worden gesteld, wan neer er onverhoopt toch iemand doox het ijs zakt, moreel tilt men ten stadhuize nogal zwaar aan de verantwoording die je draagt. In vroeger dagen was het ook nog zo dat de gemeente werklozen aanstelde als baan veger, maar dat soort sociale folklore is inmiddels een na tuurlijke dood gestorven. Toch zou het jammer zijn wan neer het instituut "openbare ijsbaan" in Leiden verloren zou gaan. Want op het punt van het schaatsplezier hebben we in de sleutelstad de laatste jaren toch een aderlating ondergaan. en daarna heb ik fluks de ka lender geraadpleegd om te zien of het werkelijk 1979 was en niet 1879. Zo doorredenerend is er alles voor te zeggen om in de Pie- terswijk 's ochtends maar geen verkeer toe te laten, want de studiehoofden mochten eens wreed uit Morpheus armen worden gerukt dooreen claxon. En misschien kan er voor de trottoirs bij de panden van stu dentenhuisvesting voor de uur tjes tot de koffie een loopverbod worden ingesteld. Toch is het goed te zien dat de overheid zoveel rekening houdt met de kwetsbaren in onze sa menleving. Mijn verwachtingen zijn dan ook hoog gespannen voor de voortgezette discussie over de horeca-sluitingsuren die op het ogenblik plaats heeft. Want de heren en dames komen nu voor een groot dilemma te slaan. Studentencafés en socië teiten openlaten tot ver na mid dernacht betekent tegemoet ko men aan de studenten "van wie bekend is dat ze over het alge meen vrij laat hun sponde op zoeken". Een vroeger sluitings uur betekent dal men omwo nenden die op normale tijden naar bed gaan "nog enige uren nachtrust gunt". Toch be nieuwd wat uiteindelijk het zwaarste weegt. "Dooie hoek" In deze rubriek sprak ik vorige week over het hoekje Stations weg-Morssingel. Ik kreeg daar over een brief van de heer J. Spijker die ik hieronder laat volgen. "Geachte heer Glibber. Als getrouw abonnee op uw dagblad ben ik een lezer van uw rubriek "Even bijpraten". Nu is het zo dat van praten praten komt.Helaas heeft u zaterdag jl. uw mond voorbijgepraat, want het is niet allemaal waar wat u gezegd heeft. Sinds tien jaar verkoop ik op geregelde tijden, d.wx. iedere zaterdag in de door u genoemde "houten keet" (ik noem het kiosk) postzegels, albums, pin cetten en andere artikelen, die iedere postzegelverzamelaar best kan gebruiken. Zoals u ge sproken heeft wekt het de schijn dat er op die bewust hoek niets meer is, maar ik wil maar zeg gen dat er wel degelijk nog iets te doen is. Misschien wilt u hier over napraten?" Mijnheer Spijker, het was een "misdrukje". Het siert uw fila telistische inslag dat even onder de loupe te nemen. Voorlichting (1) Tot vorig jaar gold hij nog als de "zevende wethouder" in het linkse programcollege, binnen kort wordt hij dus de tweede voorlichter bij de nu links/libe raal bestuurde gemeente. U be grijpt het, ik heb het over Leo Meijer, het PvdA-raadslid dat door het college van burgemees ter en wethouders is voorbe stemd tot gemeentelijke voor lichter. Na Jan Duivcsteijn verwisselt ook Leo Meijer het rode hemd van sociaal-democratisch volksvertegenwoordiger voor het grijze pak van gemeentelijk ambtenaar. Beiden zullen daar ongetwijfeld hun eigen honora bele bedoelingen mee hebben, maar ik zit daar toch mee. Nog maar net ruim een halfjaar geleden koos een deel van u hen tot raadslid. Of ik moet het ver keerd zien,dal was vooreen pe riode van vier jaar en niet zo maar vooreen tijdje. Als PvdA- kiezer zou ik me nu zeer bedon derd voelen. Nog even en al die raadsleden zitten in keurige po sities bij de gemeente. Geeft op zichzelf niks, moeten ze echt zelf weten, maar laten ze zich dan niet eerst tot raadslid kiezen. Tenslotte is de democratie nog niet zover dat de burger zijn ambtenaren kiest. Maar goed, die Leo Meijer gaat ons dus voorlichten. U heeft het deze week al in deze krant kun nen lezen, hij is een "wijs en evenwichtig man", dus dat zit wel goed. Maar toch, ik heb zo m'n twijfels. Vorig jaar rondom de verkiezingen fungeerde hij als een vurig en inventief pro pagandist van de PvdA en u weet wat daar van gekomen is. De PvdA is er niet beter van ge worden die ging bij de verkie zingen geducht de mist in. Als dal nou met die gemeentelijke voorlichting van Meijer ook zo uitpakt, vrees ik het erste. Voorlichting (2) Uit de gemeentelijke adverten tie in de krant van gisteren: als dat geen discriminatie van het vrouwelijk gemeentepersoneel is dan weet ik het niet meer. L. GLIBBER d e e 1 c o m m ssie pe rsoneeis Maandag 29 januari a.9. om 20.00 koffiekamer van het stadhuis. Agenda: Mededelingen o.a. over toelagen voor person bij Endegeest. Toelichting op de bestaande pensioen- en wacht! geldregeling voor wethouders, (bijlage) L Stand van zaken m.b.t. het onderzoek naar del situatie van de vrouw in de gemeentelijke] organisatie (oefen stukken) ♦Stai^vanz^kpi^van de vnorhprp Daarmee is overigens niets ten nadele gezegd van Ton Menken die Leiden een overdekte ijshal bezorgde. Maar een feit is wel dat na de opening van de hal de Sportstichting besloot om in de wintermaanden de tennisba nen niet langer op te spuiten. Daarmee verdween eigenlijk geruisloos een stukje Leidse schaatshistorie. Want ook al was de ijslaag op de tennispar ken van "Roomburg"en "Leidse Hout" maar enkele centimeters dik, en al reed je na enkele uren voornamelijk op gravel, er heer ste altijd een bijzonder gezellige sfeer. Daarvoor wasje na afloop bereid om een uurtje in een forse berg schoenen naar je eigen schoeisel te zoeken. Vele Leide- naars bewaren ook uitstekende herinneringen aan de natuu- rijsbaan die jarenlang een voorname winterse functie ver vulde op het Schuttersveld. Het is allemaal verdwenen. Goedbeschouwd bestaat er in Leiden op dit ogenblik nog één ijsbaan en dat is die aan de Rijndijk tussen Haagse Schouw en De Vink. En die valt in de toekomst ongetwijfeld ten prooi aan de woningbouw in de Ste venshof jespolder. Nu zijn er in het plan voor "Vlictpark" wel mogelijkheden opengehouden voor een ijsbaan, maar ik vind dat je geen oude ijsbaan moet wegdoen voor er een nieuwe is. Zeker niet als daaraan een lan ge historie verbonden is. Draaiorgels Ik heb deze week ook gelezen hoe het komt dat er voor half elf 's ochtends geen draaiorgels spe len in de Haarlemmerstraat. Een politiewoordixterder deelde mee dat het is gedaan "om stu dentenpan wie bekend is dat ze over het algemeen vrij laat de sponde plegen op te zoeken nog enige uren nachtrust te gun-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3