Henk Lichten veldt gaat in polowereld orde op zaken stellen Creëren van faciliteiten om spelers in staat te stellen top- I sportte ZATERDAG 27 JANUARI 1079 EXTRA PAGINA 2 3 Door Gerard van Putten Toen ging het nog goed met het Nederlandse waterpolo. Een foto van Trumbic's selectie die op de Spelen van Montreal brons uit het Olympische water viste.... DEN HAAG - De "Nieuw spoortsekte" sluit hem in de armen als de uitgetreden, tij delijk teruggekeerde broeder, die zijn missiewerk in de on derontwikkelde provincie even heeft gestaakt om de zo vertrouwde lucht van het in tens beschaafde Binnenhof- wereldje te inhaleren. Tel kens weer moet hij, de afval lige, zijn voormalige Haagse clangenoten het waarom, de juistheid ook, van zijn korte lings, vrijwillig gedane over stap van de lawaaierige, intri ge- en vooral ook roddelrijke Residentie naar het kalme, opsmukarme, pretentieloze, dus anonieme Gelderland verduidelijken. "Heb je het echt zo naar je zin, daar in het oosten"; "Verlang je dan helemaal niet terug naar Den Haag?". Nieuwsgierig afgevuurde vra gen die zonder uitzondering een toon van onbegrip dragen over Henk Lichtenveldts zelf geambieerde verbanning van de statige, bedrijvige NOS- studio aan het in-Haagse Kor te Voorhout naar de eenvoud van het Arnhemse schoolge bouw, waar Radio Oost resi deert. Een pas in achterwaartse rich ting van de landelijke naar de regionale verslaggeving, die (voorlopig?) de vicieuze cir kel van zijn journalistieke carrière - ooit deed hij voor "Het Vrije Volk" Leiden- sluit. Heerlijk Ofschoon de tegenwoordige di recteur van de regionale om roep 'Oost' zich.bijkans bo venmatige inspanningen ge troost om zijn toehoorders er van te overtuigen "dat Gel derland heerlijk is", "dat het werkklimaat bij "Oost" wer kelijk niet beter kan", slaagt Lichtenveldt er nauwelijks in de vooroordelen en twijfels bij zijn voormalige vakbroe ders weg te nemen. Zeker niet bij die al wat oudere collega, die hem andermaal naar de Nieuwspoortbar wil tronen, "nu we nog zoveel over je nieuwe werkkring hebben bij te praten". Lichtenveldts re pliek "neen dank je, ik moet nu echt weg, anders kom ik niet op tijd in Ede" weeft een web van verbijstering rond de grijzende parlementaire nieuwsjager: "Ede, Ede? Waar ligt dat in vredesnaam "Die jongens kunnen mijn keu ze voor 'Radio Oost' nog altijd moeilijk begrijpen", meldt Lichtenveldt later vertrou welijk, "maar ik pak nu een maal graag dingen aan, die ik in het verleden nog nooit heb gedaan". Een instelling, die Lichtenveldt er in november ook toe aan zette om ja te zeggen tegen het dringende verzoek van het KNZB-bestuur rigoreus de bezem te halen door het van wege interne conflicten zo ge teisterde waterpololand. Problemen, die vooral ten grondslag lagen aan de ver bittering over de gigantische tuimeling, die het Nederlands waterpolozevental interna tionaal gezien in twee jaar tijd maakte. Waar de selectie van Ivo Trumbic in 1976 op de Olympische Spelen in Mon treal nog een bronzen me daille uit het water opviste, ging de equipe in 1978 op het WK in West-Berlijn op pijn lijke wijze kopje onder, nu de volgelingen van de boomlan ge Joegoslaaf niet verder wis ten te reiken dan een nauwe lijks tot de verbeelding spre kende dertiende plaats. Na die afgang leek het moment van aansluiting met de we reld polotop verder weg dan ooit. Dit temeer nog, nu di verse spelers simpelweg ver klaarden zich niet langer voor de nationale selectiegroep disponibel te achten. Het was juist daarom, dat ook de tot voor kort nog altijd op het Montreal-succes deinen de KNZB het, op het EK 1977 in Jonnköping in gang gezet te, aftakelingsproces van het nationale waterpolo onder kende. Ontwaakt De ontwaakte zwembond wendde opeens allerlei des perate pogingen aan om de succesweg terug te vinden, die na West-Berlijn definitief versperd scheen. De hang naar herstel van het geschon den prestige deed binnen het bestuurscollege van de KNZB het idee rijpen een op- bouwcampagne op touw te zetten. In journalist Henk Lichtenveldt - op waterpolo- gebied vooral bekend als de man die in Montreal het Trumbic-zevental via de ra diomicrofoon naar het brons toeschreeuwde - werd de puinruimer herkend die orde op zaken moest stellen. Zon der specifieke opdracht wierp Lichtenveldt zich met "hart en ziel" op zijn taak als voor zitter van de werkgroep na tionale waterpoloselecties. "Ons eerste streven was om het A-team weer aan het werk te krijgen", licht Henk Lich tenveldt toe, "probleem was alleen dat er geen A-selectie meer was. Dat er ook soms geen centrale trainingsbij eenkomsten meer werden belegd". Lichtenveldt tastte de bereid heid van de top-waterpoloërs af, kreeg van die zijde onver wacht veel medewerking. Alleen Nico Landeweerd bleef bij zijn eerder ingeno men standpunt, terwijl Gijze Stroboer, na een week be denktijd, eveneens definitief afhaakte. "En dat is jammer", weet Lichtenveldt, "maar aan de andere kant wel te begrij pen, want als lid van de natio nale waterpoloselectie moet je je enorme opofferingen ge troosten. Zowel, als het gaat om het gezin als de financiën. Je bent als speler nu eenmaal dikwijls van huis en het kost zo'n vent vaak scheppen met geld. In Italië ligt die situatie wel even anders. Daar is een man als Demagistris, een jon gen die een paar jaar terug nog op één lijn stond met Jan Evert Veer, door het water polo een man in bonus ge worden. Voor Veer zal er na een training hoogstens een croquetje uit de muur bij overschieten". Dat enorme verschil nu, wil Lichtenveldt, binnen het raam van de KNZB-moge- lijkheden, verkleinen. Taak Als zijn voornaamste taak ziet de werkgroepvoorzitter ("ze konden waarschijnlijk nie mand anders voor die functie vinden") het creëren van die mogelijkheden en faciliteiten voor de leden van de senio ren, junioren en damesselec ties, die die laatsten in staat stellen topsport te beoefenen. Verruiming van trainingsge legenheden neemt daarbij een centrale plaats in, terwijl ook de maatschappelijke be geleiding de volle aandacht van Lichtenveldt heeft. "In het verleden moest er altijd naar Amersfoort, Arnhem of Bussum worden uitgeweken om te trainen. En dat, terwijl er indertijd, met het oog op het EK'66 in Utrecht, speciaal een bad is aangelegd. Zou je toch zeggen dat dit bad, Den Hommel, na die kampioen schappen voor de topsport was voorbestemd. Nou ver geet het maar, Den Hommel werd en wordt uitsluitend en alleen voor het recreatie- zwemmen gebruikt. Geluk kig komt halverwege deze zomer een bad in het KNVB- sportcentrum in Zeist gereed. Daar zal in alle rust getraind kunnen worden". Gedeci deerd: "Met betrekking tot de maatschappelijke begelei ding zoeken we zoveel moge lijk naar het even wicht tussen werk, studie en sport. Van daar dan ook dat we alle jon gens de vraag hebben gesteld hoe ze het beste in speltech- nisch, maar ook in maat schappelijk opzicht kunnen functioneren. Mocht iemand geen werk hebben, dan wordt er voor die speler of speelster naar passende arbeid ge zocht. Hoewel het voor een werkgever, gezien het ar beidsverzuim, weinig aan trekkelijk lijkt met een wa- terpoloër in zee te gaan, durf ik te stellen dat een bedrijf zich aan zo'n vent beslist geen buil zal vallen, omdat iemand, die gemotiveerd zijn sport bedrijft ook zijn werk gemo tiveerd zal doen". Oordeel Mooie wooraen allemaal, die hier en daar evenwel kritisch op een schaaltje worden af gewogen. De door Lichten veldt op een zijspoor geran geerde, ex-teambegeleider Joep Esser bijvoorbeeld heeft in een krant op niet mis te verstane wijze zijn oordeel geveld over de in zijn ogen te voortvarende werkwijze van de Edenaar. Een beleid, waarin Esser, althans naar zijn zeggen, niet past, "omdat ik van Lichtenveldt nu alleen de tickets voor de vliegreizèn nog zou mogen verzorgen en de bedden in de ho.tels mag tellen". "En daarvoor voel ik mij na vijf jaar begeleiding van de wa- terpoloploeg te groot", liet Esser in dat kranteartikel we ten. "Ik ben niet van plan om me door Lichtenveldt als loopjongen te laten gebrui ken", aldus de Brabander, die bovendien van mening is dat de werkgroeppraeses teveel oudere spelers bij zijn red dingsactie wil betrekken. Koeltjes Aantijgingen, die Lichtenveldt koeltjes over zich heen laat gaan. "Ik heb werkelijk geen enkele behoefte om via de krant met Esser te gaan dis cussiëren", deelt hij vastbe sloten mee. "Ik heb met hem een gesprek gehad en wij zijn het niet eens kunnen worden over de exacte taakomschrij ving van de chef d'équipe- functie. Hij liet duidelijk doorschemeren zich ook met de technische zaken te willen bemoeien. Begrijp me goed, Esser heeft zijn werk altijd met grote inzet gedaan, heeft daardoor vele verdiensten gehad voor het waterpolo, maar die wens kon :k een voudig niet accepteren. En dat was voor Esser aanleiding zijn functie neer te leggen". Waardoor Lichtenveldt ge dwongen is om op zoek te gaan naar een andere team- begeleider. Als geen ander beseft laatstgenoemde dat het opsporen van een, voor die taak, geschikt persoon geen eenvoudige zaak zal zijn, nu hij ("ik heb mijn liefde voor het waterpolo aan een jeugd zonde, de sportjournalistiek, te danken") met betrekking tot dat ambt een pittig eisen pakket van bekwaamheden op tafel heeft gedeponeerd. Paspoort Lichtenveldt: "Het zal een kerel moeten zijn, die gewend is om met een paspoort op zak te lo pen, een vent dus, die niet vreemd met zijn ogen staat te knipperen als hij eens in Cuba staat. Hij zal zich met alle za ken dienen bezig te houden, die niet op het technische vlak liggen." Ook Lichten veldt is trouwens, ondanks zijn zesjarige staat van dienst als coach bij Nereus ("ik was in die functie werkelijk onuit staanbaar. Riep voortdurend naar mijn topscorer Tonny Stam 'niet schieten', waarop hij vervolgens wél schoot en mij hartelijk uitlachte") geenszins van plan om zich op het terrein van Trumbic te begeven. "Je zal mij niet op de bank zien", zo zegt hij, "alleen als Ivo mij als klankbord no dig denkt te hebben, zou ik mijn visie wel willen geven. Eerder beslist niet".. Lichtenveldt is er evenwel van overtuigd, dat Trumbic nooit een beroep op zijn adviseren de stem zal doen, want die man weet zelf genoeg van het waterpolo af. Het vervelende is alleen dat hij onder duide lijk minder ideale omstan digheden moet werken dan vele van zijn Oosteuropese en Italiaanse collega's. Tijdens een in december ge houden vergadering in het Joegoslavische Ljubljana werd de coach van de natio nale waterpoloselectie wat dat aangaat nog eens haarfijn met de neus op de feiten ge drukt. Lichtenveldt: "De Joegoslaven zijn hun voorbe reidingen op Moskou in no vember al begonnen met een trainingsweek en de Honga ren en Italianen zijn ook al ge ruime tijd bezig. Moet je na gaan, wij moeten nog hele maal beginnen".. Medio februari zal het startsein voor 'Operatie Moskou' gege ven worden. Vanaf dat tijd stip zal de waterpoloselectie eenmaal per week bijeen ko men. Voor de rest zullen de jongens hun conditie en wed strijdritme binnen de clubs moeten opdoen. "Een verre van ideale zaak", weet ook Henk Lichtenveldt, "maar meer kun je eenvou digweg niet van die knapen verlangen". Gelet op die, in vergelijking met andere waterpolo-naties, vrij gebrekkinge trainingsop- bouw ijvert Trumbic voor een competitie, dat volgens 'het dubbelsysteem' zou moeten worden voltooid. Wens "Een wens", erkent Lichten veldt, "die moeilijk realiseer baar zal zijn, maar niettemin bij ons een belangrijk punt van bespreking vormt. Juist door die 'dubbelwedstrijden' in de weekeinden zouden de jongens wat meer ervaring kunnen krijgen in het spelen van duels, die binnen een kort tijdsbestek elkaar opvolgen. Iets, dat alleen maar nuttig kan zijn, omdat zowel het EK, WK, als de Spelen in toer- nooivorm worden afge werkt". De watei^Doloërs zullen de weg naar het begeerde einddoel, de Spelen dus, overigens niet zonder hindernissen moeten afleggen. Nu Nederland na het echec van West Berlijn tot een tweederangs waterpolo- natie is verworden, zal de Trumbic-zeven eerst nog een pittig examen in de vorm van kwalificatiewedstrijden moe ten afleggen. Een gegeven, dat Lichtenveldts optimisme niet kan intomen. Zelfverze kerd voorspelt hij "dat wij naar Moskou gaan". Walgelijk Achter het enthousiasme, waarmee hij die prognose uit spreekt, lijkt een hevig ge koesterd verlangen schuil te gaan om de Spelen '80 van begin tot het eind bij te wo nen. Lichtenveldt echten "Ik zou het leuk vinden als de jongens Moskou halen, maar ikzelf hoef niet zo nodig. Als journalist heb ik de Spelen al een paar keer daadwerkelijk meebeleefd. Ik vind het hele gebeuren een walgelijke ver toning, waarbij het nationa lisme hoogtij viert. In Mexico, in 1968, hadden ze, terwille van de propaganda, de krot ten, of beter de bewoonde olievaten een verfje gegeven. Roeier Steven Blaisse heeft mij toen gezegd 'ik schaam me, dat ik hier ben'. Moskou zal voor mij dan ook echt de laatste keer zijn, want de hele entourage rond die Spelen benauwt mij. De kouwe ril lingen lopen mij over de rug als ik hoor dat de sportbeoe fenaars voor de vlag van hun vaderland dienen te strijden. Alleen daarmee al wordt naar mijn oordeel het bewijs gele verd dat de kreet 'alleen het deelnemen is belangrijk' lul koek van het zuiverste water «m H it «"tij* Hu» ÖMtS fiiifi Éfïgi f «tl MSifÜ

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23