Klaas Vriend bevreesd voor Hans van Helden Jan van Breda rekent op publiek bij NK-driebanden Bouwfonds geeft u uitstel van hypotheeklasten op uw nieuwe huis, totdat het oude verkocht is. Between in opmars WW net te sterk voor GeminiK: 3-1 ^Bouwfonds VRIJDAG 26 JANUARI 1979 Volgende week in Sassenheim SASSENHEIM - Van der Smis sen, Van Bracht en Popeyus. Namen die de afgelopen da gen voortdurend door het Financiën verrichten tijdens het vier da gen durende kampioenschap. hoofd van Jan van Breda, voorzitter van het biljartdis trict 'De Bollenstreek', spookten. Zij moeten er per slot van rekening voor zorgen dat het nationaal kampioen schap driebanden, dat van 1 t/m 4 februari in Sassenheim wordt gehouden sportief ge zien slaagt. De voorzitter van het jubileren de district, dat tevens de or ganisatie in handen heeft, gelooft stellig dat het een drukbezet biljart evenement gaat worden. Hij ziet het al helemaal voor zich. Een sporthal omgetoverd tot een gezellige biljartarena, waarin talloze toeschouwers uit alle delen van het land ("Ik heb al vernomen dat ze uit het oos ten van het land met vier bus sen komen") op de speciaal voor dit kampioenschap aan gepaste tribunes de verrich tingen van de Nederlandse biljarttop gadeslaan. Volgens Van Breda is succes bijvoorbaat verzekerd. "Want", zo stelt hij "de orga nisatie is tot in de puntjes ver zorgd en de acht biljarters die gaan strijden om het kam pioenschap garanderen kwa liteit". Er ging echter heel wat vooraf, voordat de keu de eer ste witte bal gaat raken in de Sassenheimse sporthal "De Wasbeek". Twee jaar geleden al werden de eerste voorbe reidingen getroffen, om een groot biljartevenement in het district 'De Bollenstreek' te krijgen. Dit met het oog op het vijftig jarig bestaan in 1979. Positief "De bond reageerde direct posi tief', herinnert Jan van Breda zich. "Vervolgens hebben we de KNBB gevraagd of we in 1979 het kampioenschap bandstoten of driebanden mochten organiseren. Het werd uiteindelijk drieban den, de moeilijkste spelsoort, maar voor een leek wel ge makkelijk te volgen. Dit in te genstelling tot bijvoorbeeld het ankerkader 47/1". Nadat de officiële toezegging van de bond in oktober 1978 in de brievenbus van Van Breda plofte kon het dis- trictóbestuur aan het werk. Besprekingen werden ge houden met de burgemeester van Sassenheim en de be heercommissie van sporhal "De Wasbeek", die zich spoe dig accoord verklaarden met de plannen van het organisa tie-comité. Vervolgens wer den diverse bedrijven in de regio gevraagd om als spon sor op te treden. Voorts werd bij de leden de bereidheid af getast om de nodige arbeid te Nu al deze zaken zijn afgehan deld kijkt het districtsbestuur reikhalzend uit naar donder dag 1 februari. Over de finan ciën hoeft men zich nu geen zorgen meer te maken. Wat echter wel geldt voor de publieke belangstelling, want juist het aantal toeschouwers zal bepalend zijn of het een geslaagd biljartevenement wordt. En of het biljarten in de Bollenstreek eindelijk eens uit het moeras van de anonimiteit kan worden ge haald. Tot op heden behoort het biljartdistrict 'De Bollen streek' zowel qua ledental (300 man) als speelsterkte in landelijk opzicht niet tot de hoogvliegers. Van Breda wijt die geringe actieve interesse a.an de pers, die volgens hem veel té weinig aandacht aan deze tak van sport besteedt. Alleen daarom al toont Van Breda zich in zijn nopjes met de toeloop van de topbiljar- ters die juist in zijn district komen biljarten. Rest echter de vraag of de bevolking in de Bollenstreek evenzeer in de ban van het komend biljart festijn zal raken. Gezien de ervaringen die het district tien jaar geleden tijdens een in Noordwijk gehouden kampioenschap heeft opge daan, mag daaromtrent de nodige pessimistische ver wachtingen worden gekoes terd. Zegge en schrijven 300 mensen, verdeeld over vier dagen passeerden toen de kassa's. "Stel dat dat nu weer gebeurt, het zou voor mij een keiharde klap in het gezicht betekenen. Ik denk niet dat ons dit op nieuw zal overkomen nu we geleerd hebben van de tien jaar geleden gemaakte fou ten. Ik schat dat we volgende week toch zeker duizend toe schouwers zullen mogen be groeten. En met de opbrengst daarvan kan de kas van het district gespekt worden. Prognose Aan een prognose met betrek king tot de titelwedstrijd wil Van Breda zich niet wagen. "Eenvoudig omdat ik dat als organisator niet kan maken". Titelhouder Chris van der Smissen, ooit de driebanden koning Raymond Ceulemans als "mijn opvolger" aange duid, kan in ieder geval op veel tegenstand rekenen van met name Herman Popeyus. De Rotterdammer, achtvou dig Nederlands kampioen driebanden, is belust op re vanche, nu hij vorig jaar door de Brabander als titelhouder werd onttroond. HERMAN POOS De organisatie van vergt zo veel tijd van aan spelen toekomt. LEIDEN - In de volleybalcompeti tie eerste klasse speelden Gem/K 4 en WW een prima wedstrijd. Inzet was de tweede plaats. WW startte bijzonder sterk en hep fi naal over Gemini heen in de eer ste set: 3-15. Daarna kwam ook Gem/K in zijn spel en wist in een gelijkopgaande set net door te drukken (15-13) naar de winst. In Lotto en Toto DEN HAAG - De cijfers van lotto en toto nr 3 van het afgelopen weekeinde zijn: lotto 3: Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag gaat 1/5 deel naar de jack pot van lotto 4 van zondag 28 ja nuari, 4/5 deel wordt gelijkelijk verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs. Tweede prijs: één winnaar, bruto 282.205,90. Derde prijs: 77 winnaars, ieder bru to 4742,90. Vierde prijs: 5180 winnaars, uitke ring 86,50. Vijfde prijs: 9072 winnaars, uitke ring 49,40. De jackpot voor lotto 4 van zondag 28 januari bedraagt f. 116,202,45. TOTO 3: Eerste prijs: 536 winnaars, ieder 183,30. Tweede prijs: 6414 winnaars uitke ring 9,50. Derde prijs: 33.480 winnaars, uitke ring 2,50. Sylvia Burka snel in Da vos DAVOS (ANP) - De Canadese schaatster Sylvia Burka heeft ook op de tweede dag van de wedstrijden op het natuurijs van Davos zeer goede tijden gemaakt. De oud-wereldkampioene won de 1000 meter in 1 minuut 24,49 seconden, een baanrecord waar mee zij tot op een seconde kwam van het wereldrecord van Tatjana Averina (1.23,46). Sylvia Burka won de 3000 meter in 4.36,43, ook een baanrecord voor Davos en een benadering van Stepanska- ja's wereldrecord tot op vijf se conden. Silvia Brunner (Zwi) verraste de Oostduitse sprintsters op de 1000 meter. Brunner reed met 1.25,67 ruim een seconde langzamer dan Burka (1.24,49) bij de all-roun ders, maar was duidelijk sneller dan Christa Rothenburger (1.26,42). de derde set had Gem/K pech. Een 13-9 voorsprong werd toch nog uit handen gegeven: 13-15. In de vierde set gaf Gem/K het op (6-15). WW was in deze wed strijd iets beter en had op de be slissende momenten ook iets meer geluk. Leython 2 en SKC deelden de pun tjes broederlijk alhoewel er wel optimaal geknokt werd voor de punten. Merkwaardig feit was dat de eerste set ruim door Leython werd gewonnen: 7-15, maar even zo ruim was de tweede set voor SKC. De derde en vierde set toonden een identiek beeld. Ley thon had niet voldoende conditie om zijn technisch overwicht tot uitdrukking te brengen. Blok'77 had in de thuiswedstrijd tegen DAC niet veel in te bren gen. Een merkwaardig feit, daar in de voorgaande twee wedstrij den duidelijk een opgaande lijn viel te bespeuren. Nu werd het 0-3 voor DAC. Orion 1 en 2 speel den wel tegen elkaar, maar het was natuurlijk duidelijk wie er ging winnen. Ook al knokte het tweede team wel voor de puntjes, de ongeslagen koploper Orion 1 gaf geen set uit handen 15-12, 15-8. 15-6 (3-0). Bij de dames speelde koploper RW een sublieme wedstrijd bij VCO. Hoe overtuigend de zege was, bewezen de koele cijfers 5-15, 2-15 en 6-15. Vooral de ser vice, diep achterin, was het sterk ste wapen, terwijl anderzijds de set-up en aanval ook gladjes ver liepen. Hierdoor kon VCO niet in haar normale spel komen en was de wedstryd in een half uur be slist. Leython 4 tegen S'70 begon een half uur te laat. Bovendien kreeg Leython slechts twee ballen om in te spelen en mede daardoor werd het een merkwaardige ver toning: 15-1, 2-15, 15-2 en 4-15. NOVO 2 en NOVO 3 gaven elkaar niets toe in hun zusterstrijd en al stond NOVO 3 veel hoger op de ranglijst, de ploeg kreeg met 3-1 een onverwachte nederlaag te verwerken: 15-0, 15-6, 3-15 en 15-10. Alleen in de derde set kon NOVO 3 iets terug doen. Leython 5 won weliswaar niet in Lisse van VCL, maar speelde wel zijn beste wedstrijd van het sei zoen.'Gezien het vertoonde spel mag er volop hoop zijn op betere resultaten in de komende wed strijden. Vooral het harde werken van Els van Es viel op. Nu won VCL nog met 3-1. Orion deed wat van haar verwacht werd n.l. win nen. Het slachtoffer was LUSV 2, dat toch nog een set op haar naam bracht. GRONINGEN (GPD)-Klaas Vriend ziet de bui hangen. Weliswaar was zijn positie in de nationale schaatskern ploeg altijd al bijzonder wankel, maar dit seizoen leek er voor hem lange tijd geen vuiltje aan de lucht. De 26-jarige en op Piet Kleine na de meest ervaren rijder in de verjongde selectie van Egbert van 't Oever scheen eindelijk te hebben afgerekend met een kwakkelend schaatsverleden. Zijn prestaties waren stabiel en gerust stellend. Tot de interland tegen Zweden, bijna twee weken geleden in Assen, want toen kwam de klad erin. En bij de Europese kampioenschappen zette de dalende lijn zich voort. Daarom is Klaas Vriend dit weekeinde in Heerenveen de prooi waarop de paar jagers die nog in aanmerking komen vooreen plaatsje in de Nederlandse WK-ploeg, hun vizier zullen richten. Dat had de Noordhollander trouwens zondagavond in De venter al in de gaten. „Het zal erg moeilijk voor me worden om bij de Nederlandse kampioen schappen bij de eerste vier te komen. Hans van Helden wordt mijn grootste concurrent. Ik verwacht van hem meer gevaar dan van Yep Kramer", luidde toen zijn prognose. Over zijn terugval na een erg hoopvol voorseizoen merkte Klaas Vriend nog op: „Misschien heb ik me wel over de kop ge draaid. Tenslotte moet ik altijd hard rijden om mijn plaats in de selectie te behouden. Piet Kleine en Hilbert van der Duim kunnen het wel eens een keertje rustiger aan doen, maar ik moet ieder jaar in het voorseizoen op de top van mijn kunnen rijden, anders kan ik de EK en WK wel vergeten. Als ik me daarvoor heb geplaatst, valt er iets van me af. Waarschijnlijk kom ik daardoor op de grote wedstrijden niet zo uit de verf. De laatste weken sukkel ik met de korte afstanden. Die gingen in het begin wel goed, maar nu heb ik het gevoel dat ik het niet meer kan". Danig De toernooien in Assen en De venter blijken het zelfvertrouwen van Klaas Vriend danig te heb ben aangetast. Hij ligt zelfs zózeer met zichzelf overhoop, dat een eerder gemaakte afspraak voor een interview deze weck nors door hem werd geannuleerd. Vriend: „Ik heb nu geen zin in een gesprek. Ik wil rust rond mijn persoontje. Ga maar naar Yep Kramer, die heeft veel meer te vertellen". Kortom, nu zijn prestaties tegen vallen, steekt bij Klaas Vriend zijn onvolwassenheid als top sporter weer de kop op, iets wat Egbert van 't Oever erg verdriet. Sinds de kleine coach aan het bewind is heeft hij zijn rijders op het hart gedrukt dat het tot hun plicht behoort om reclame te ma ken voor de schaatssport. Hij bleek hier succes mee te hebben, want de nukkige schaatsers lie ten hun achterdocht jegens de publiciteitsmedia varen en stel den zich over het algemeen ui terst welwillend op. De weigering van Klaas Vriend voelde Egbert van 't Oever daarom als een klap in het gezicht Van 't Oever „Ik heb de jongens altijd voorgehouden dat we via de pers weer de aandacht op het schaatsen terug moeten brengen. Dat Klaas Vriend nu ineens niet wil praten is tegen alle afspraken in. Ik vind het erg triest, al kan ik me best voorstellen dat het onder bepaalde omstandigheden niet leuk is om voor het voetlicht te komen. Maar toch mag dat geen punt zijn". Fitte Dc momenteel allesbehalve fitte Van X Oever (hij heeft sinds vori ge week last van zijn maag) kent Klaas Vriend, zoals alle rijders van zijn huidige kernploeg, nog uit de tijd dat hij de nationale ju niorenselectie onder zijn hoede had. De bondscoach bestrijdt dat Klaas Vriend bij de grote toer nooien telkens opgebrand zou zijn. Van 't Oever: „Natuurlijk moet hij zich wel aldoor waarmaken, maar dat geldt ook voor de ande ren. Klaas Vriend is een begena digd schaatsenrijder. Het probleem bij hem is zijn veel te lage bewegingsritme. Er is hard aan gewerkt om daar verbetering in aan te brengen. Dit seizoen ging het al een stuk beter. In Noorwegen en Inzeil zag je daar van de resultaten. Twee weken geleden verviel hij weer in zijn oude fout en sindsdien is het mis. Maar ik blijf in hem vertrouwen, de goede lijn moet beslist weer terug kunnen komen". Behalve de betiteling „woens- dagmiddagrijder"" (op onbelang rijke wedstrijden leverde hij zijn beste prestaties) heeft Klaas Vriend ook bekendheid gekre gen met een unieke reeks missers op Europese of wereldkam pioenschappen. Zowat alles wat er maar fout kan gaan heeft hij al wel eens ten "toon gespreid. Blunder Zijn grootste blunder leverde Klaas Vriend bij de WK van 1976 in Heerenveen door bij de 500 m het startschot te negeren. Hij bleef stokstijf staan. Het laatste wereldtoernooi (in Gotenburg) eindigde met een val na 150 m. Toen wilde hij er meteen de brui aan geven, maar dank zij Egbert van 't Oever is Klaas Vriend weer op de ijsbanen verschenen. Van 't Oever: „Hij zag gewoon geen uitweg meer. Ik heb hem toen gezegd dat hij niet in een emotionele bui zo'n beslissing kon nemen, maar alles maar eens op een rustig moment onder ogen moest zien. Er waren problemen met zijn lies. Een operatie heeft uitkomst gebracht en aan het be gin van dit seizoen heeft hij laten zien dat er nog grote mogelijkhe den in hem zitten". Klaas Vriend kan er van op aan dat zijn coach hem door dik en dun zal blijven steunen, ofschoon het zondag wel eens tot proble men kan leiden als de vier rijders voor de wereldkampioenschap pen moeten worden aangewezen. Voor Piet Kleine, die zijn in Eindhoven veroverde titel ver dedigt, Hilbert van der Duim en Wim Pol bestaat er geen bedrei ging, maar Klaas Vriend ziet het toernooi met grote zorg tege moet. Over de wijze waarop hij gaat se lecteren zegt Van 't Oever „Van tevoren zeg ik niet dat ik de eerste vier zonder meer zal meenemen. Ik wil zo objectief mogelijk oor delen en daarbij spelen ook even tuele ongelijke weersomstandig heden en onregelmatigheden met de nieuwe startwijze een rol. Als je van een normaal verloop uitgaat, kan ik de nummers één twee en drie niet thuislaten. Wordt het tussen de vierde, vijfde en zesde rijder een nek-aan-ne- krace, dan zal ik toch mijn be voegdheid gebruiken en de pres taties in het voorseizoeh laten meetellen. Voor de jongens die net de Europese kampioen schappen achter de rug hebben, valt dit toernooi erg ongunstig, want de anderen zitten al maan den op deze wedstrijd te wach ten". Namen Hierbij kan natuurlijk onmiddel lijk gewezen worden op een schaatser wiens naam Van 't Oe ver niet over de lippen wil bren gen: Hans van Helden. De coach: „Ik noem geen namen, maar het is toch begrijpelijk dat ik grote waarde hecht aan de continuiteit in de kernploeg. Iemand die nu ineens voor een uitschieter zorgt, moet ik daar wel zoveel vertrou wen in hebben?" Uit deze woorden kan worden geconcludeerd dat Hans van Helden aan een nagenoeg kans loze strijd begint. Hij moet zich al met overtuiging tussen de top-3 nestelen, wat op zich al onmoge lijk lijkt. De vierde plaats zal niet voldoende zijn. Dan gaat de voorkeur van Egbert van 't Oever toch naar een van zijn eigen rij ders uit. Dat er zondagavond een conflic tueuze situatie zal ontstaan, ge looft Van 't Oever trouwens niet. Hij blijft rotsvast geloven in Klaas Vriend. Van 't Oever „Klaas Vriend is een doorgewin terde selectieschaatser en ik denk dat hij het daarom wel redt". In Leidse biljartcompetitie LEIDEN - Het biljartviertal van Betweem in de eerste klasse van de Leidse competitie de achter volging weer hervat. Via een 6-2 zege op de Vriendschap en een fraaie 8-0 overwinning op rivaal landzicht heeft Between 1 de ach terstand op koplopen Carambole teruggebracht tot 4 punten. De Carambole vijzelde het totaal niet verder op dan tot 62 punten uit 12, terwijl Between op 58 uit 12 uit kwam. Na de 8-0 nederlaag wist Landzichh wel zelf nog een keer met 8-0 te winnen, waardoor de schade met 53 uit 12 nog meevalt voor het Voorschotense team. 't Zuid is met 46 punten nr. 4. Uitslagen eerste klasse: Rijnstreek 1-Carambole 1 4-4; Landzicht 1- Rijnstreek 1 8-0; Carambole 1- 't Zuid 1 6-2; Between 1- Vriend schap 1 6-2; Between 1-Land zicht 1 8-0. In de tweede klasse viel de Waag 1 na twee achtereen volgende nederlagen uit de kop groep weg. De Carambole 2 en Wapen van Voorschoten 1 blijven elkaar met resp. 74 uit 14 en 69 uit 13 op de hielen zitten. De uitslagen: TOG 1-TOP 1 8-0; Rijnegom 1-Caram- bole 2 1-7; De Waag 1-Morspoort 1 2-6; TOG 1-De Heül 1 8-0; TOP 1-Wapen van V. 1 0-8; Carambole 2-De Waag 1 6-2; Wapen van V. 1-Rijnegom 1 6-2; De Heul 1-TOP 1 2-6; TOP 1-TOG 1 6-2. De beste papieren in de derde klasse blij ven voorlopig bij Landzicht 3 en Ceyn Duyn 1 met resp. 63 en 56 punten. De uitslagen: Landzicht 2-Rijne- gom 2 5-3; Cleyn Duyn 1-Wachtje 1 4-4; Between 2-%Landzicht 2- Landzicht 0-8; Landzicht 3—Rij negom 2 2-6; Cleyn Duyn 1- Landzicht 2 4-4; Wachtje 1-Bc- tween 2 2-6. Vierde klasse: VOP 1-Rijnegom 3 8-0; DOB 1-De Waag 2 6-2; Carambole 3-UVS 2 2-6; Vriendschap 2-TOG 2 4-4; Landzicht 4-DOS 1 2-6; Land zicht 4-Rijnegom 3 4-4; DOS 1- Carambole 3 6-2; UVS 2-DOB 1 2-6; De Waag 2-Vriendschap 2 2-6. Vijfde klasse: 't Zuid 2-Oa- rambole4 4-4: Witte Hen 1-DOS2 ADVERTENTIE Als u morgen een ander huis wilt kopen, helpt Bouwfonds u aan een hypotheek, zónder u hiervoor meteen te belasten. U gaat pas aan Bouwfonds betalen als uw oude huis ver kocht is, zodat u nooit met twéé hypotheeklasten tegelijk zit. Zo ziet u maar weer; we zeg gen niet voor niets: "Bouwfonds helpt mensen in een eigen huis." Voor inlichtingen: Bouwfonds infocentrum, Botermarkt 2, Leiden. Tel.: (071) 134343. Geopend: maandag t/m vrijdag van 10.00-16.00 of op maandagavond van 18.30-20.30 uur, en bij uw plaatselijke makelaar. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten 6-2; Cleyn Duyn 2-Landzicht 5 4-4; Zwaantje 1-De Waag 3 6-2; Spijkerbak 1-Zwaantjc 1 4-4; Cleyn Duvn 2-Carambole 4 2-6; De Waag 3-Witte Hen 1 2-6; DOS 2-Landzicht 5 0-8; 't Zuid 2-TOP 2 8-0. Zesde klasse: Vriendschap 3-TOP 3 2-6; Zwaantje 2-DOB 2 8-0; Landzicht 6-Between 3 4-4; De Waag 4-DOS 3 6-2; Morsk war- tier 1-Rijnstreck 2 6-2; DOB 2- Vriendschap 3 6-2; Rijnstreek 2- De Waag 4 7-2; Landzicht 6-TOP 3 6-2; Between 3-Morskwartier 1 2-6; DOS 3-Zwaantje 2 2-6. Ze vende klasse: Carambole 5- Wachtje 2 4-4; VOP 2-Wapen van V. 2 4-4: DOB 3-DOS 4 6-2; De Heul 2-Cleyn Duyn 3 6-2; Wachtje 2-DOB 3 4-4; Cleyn Duvn 3- Spoortje 1 8-0; VOP 2-De Heul 2 4-4; DOS 4-Wapen van V. 2 2-6; TOG 3-Carambole 5 2-6. ZEILEN - Cor van Aanholt is giste ren als vierde geëindigd tijdens het wereldkampioenschap zeilen laserklasse. In de zevende en laatste race werd Van Aanholt 22ste. BADMINTON - Het Nederlands badmintonteam heeft in Grane- mouth (Schotland) de jaarlijkse interlandwedstrijd tegen Schot land met 5-2 verloren. Rob Rid der en zijn vrouw Maija wonnen elk een partij. VOETBAL - Ronald Klinkenberg heeft een contract van een jaar getekend voor de Oakland Stom pers in de Verenigde Staten, de club van Hans Kraay. De 24-jari- ge verdediger speelt nu voor FC Dordrecht, dat hem twee jaar ge leden van Ajax overnam. VOETBAL - Degradatiekandidaat Birmingham City heeft minder dan 24 uur nadat het bod van Co ventry City van 900.000 pond (bijna vier mihoen gulden) op Trevor Francis van de hand werd gewezen, zijn spitsspeler toch op de transferlijst gezet. Bij Francis werd het prijskaartje geplaatst: 1.000.000 pond, twee keer 20 veel als ooit in een Britse transfer is omgegaan.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13