Lord Killanin: Moskou zal Israël óók uitnodigen Laat de velden met 9 Zege Lions krap te Schaatsbond krijgt minder mu.um Ook Anderlecht in Groenoordhal Voor Olympische Spelen van 1980 Kortsjnoi wil hulp uit de YS ZATERDAG 27 JANUARI 1979 PAGINA 11 ZEIST (GPD) - Nu de conditie van de sport velden door de vorst, sneeuw en dooi is aangetast, is het uiterst onverstandig te proberen de terreinen bespeelbaar te ma ken. Ir. Bremerkamp, hoofd van de grond- technische dienst van de KNVB, doet een dringend beroep op de voetbalverenigin gen de velden met rust te laten. "Het heeft geen enkele zin de velden van sneeuw te ontdoen of gaten te prikken om het dooiwa ter weg te laten lopen. Die behandelingen belemmeren slechts het proces om de be speelbaarheid van de velden te bespoedi gen", aldus Bremerkamp. Door de grillige weersomstandigheden zijn de meeste sportvelden er zeer beroerd aan toe. "Alleen in het oosten en zuidwesten van Nederland is de situatie iets beter", zegt Bremerkamp. "Wij hebben te maken met verschillende weersomstandigheden. Vorst, sneeuw en dooi wisselen elkaar con stant af. Vandaag kan het dooien en morgen weer vriezen. Zolang er geen langdurige dooiperiode intreedt, kunnen we niets doen." Zo'n langdurige dooiperiode ligt volgens Bremerkamp niet in de lijn der verwach ting. "Het weer is te grillig. De winter is nog nauwelijks begonnen. Na enkele dagen dooi kan het weer gaan vriezen. Als de dooi bijvoorbeeld in maart intreedt, dan kun je redelijkerwijs verwachten dat er geen nieuwe vorstperiode komt. Maar in januari is daar helemaal niets van te zeggen". Veel amateurverenigingen proberen zelf de velden een beetje op te knappen. Hoewel Bremerkamp begrip heeft voor de goede bedoelingen van die verenigingen, raadt hij die zelfwerkzaamheid ten sterkste af. "Ik kan tegen die clubs alleen maar zeggen: Laat de velden met rust. De kans op extra schade aan de toch al slechte terreinen is erg groot. En wat men ook doet, de velden zijn toch niet bespeelbaar te maken. Dat moeten we aan de natuur overlaten. Zo heeft het geen enkele zin de velden sneeuwvrij te maken. Bremerkamp: "Die sneeuw dient juist als beschermingslaag tegen de vorst. Het is ons gebleken dat vel den die onder een sneeuwlaag bedekt zijn orfgeveer 10 cm ijs in de bodem hebben, waar geen sneeuw ligt, is die ijslaag in sommige gevallen 20 cm. dik. Ook het rol len van de sneeuw heeft geen zin. De sneeuw wordt dan geplet, waardoor een laagje water ontstaat en dan onmiddellijk bevriest". v Het prikken van gaten om het smeltwater af te voeren is evenmin bevorderlijk voor de conditie van het veld. Het water bevriest namelijk onmiddellijk weer in de koude grond. De vorst kan' overigens veel schade aan de velden brengen. Bremerkamp: "De grasmat verstikt door de ijslaag. Daarom mogen we blij zijn, dat op de meeste velden sneeuw ligt. De sneeuw is poreus genoeg om zuurstof door te laten. Hoe groot de schade uiteindelijk zal zijn, kan nu nog niet worden bepaald. "Er zijn aan deze vorstperiode zowel voor- als nadelen verbonden", zegt Bremerkamp. "Nu er niet gevoetbald wordt, komen de velden tot rust. Straks zullen ze weliswaar intensiever worden gebruikt, maar dat is niet zo erg. Het gras groeit dan weer, zodat de mat ster ker is dan in de winter". ZEIST - De KNVB heeft voor za terdag en zondag alle wedstrij den, zowel voor het betaalde als amateurvoetbal, afgelast als ge volg van de slechte terreinom standigheden. Ook zullen in alle afdelingen de wedstrijden voor zaterdag en zondag geen door gang vinden. Ook de waterpolo- duels gaan niet door. De betrok ken commissie van de Koninklij ke Nederlandse Zwembond (KNZB) besloot alle bondscom- petitiewedstrijden voor zaterdag en zondag af te gelasten, in ver band met de gesteldheid van de Nederlandse wegen. LEIDEN - Ook Anderlecht zal deelnemen aan het zaalvoetbal toernooi voor profteams dat zondagmiddag in de Leidse Groenoordhal wordt gehouden. De Belgische club vaardigt een team af (onder leiding van Pol van Himst), waarin Geels, Dus- baba en Haan zullen aantreden. Er worden nog pogingen in het werk gesteld om ook Rob Ren- senbrink in Leiden te laten spe len. Door de deelneming van Anderlecht is het aantal clubs dat in de groenoordhal acte de presence zal geven gestegen tot zeven. (AZ'67, Go Ahead Eagles, FC Utrecht, Amersfoort, Am sterdam en Telstar en Ander lecht). Het toernooi, waarin o.a. Charles CorVer als scheidsrech ter fungeert, begint om 13.00 uur en eindigt rond 18.00 uur. De toegangsprijs is 10 gulden, de jeugd tot veertien jaar betaald vijf gulden. Lord, Killanin GENEVE (AP) - De van oorsprong Russische schaakgrootmeester, Victor Kortsjnoi, heeft gisteren verklaard dat hij de hulp van de VS en Zwitserland zal inroepen om zijn familie uit de Sowjet Unie naar het westen te laten overko- Op een persconferentie in Geneve maakte hij bekend dat hij de Zwitserse regering en enkele Amerikaanse senatoren zal vra gen hem te helpen bij het verkrij gen van een uitreisvisum voor zijn vrouw en zijn 19-jarige zoon. Volgens de 47-jarige grootmees ter hebben Amerikaanse senato ren in het verledep ook andere dissidenten geholpen. Hij ver klaarde zich in de toekomst met zijn familie in Zwitserland te willen vestigen, op het ogenblik woont hij reeds twee jaar in de buurt van Zürich. Kortsjnoi ontkende dat hij onlangs de Amerikaanse ex-wereldkam pioen schaken, Bobby Fischer, zou hebben uitgedaagd voor een partij om het officieuze wereld kampioenschap. De uitnodiging was verstuurd door het Israëli sche parlementslid, Samuel Flat- ton-Sharon, bij Kortsjnoi logeer de toen hij eerder deze maand een bezoek bracht aan Israël. MOSKOU (ANP) - Lord Killanin, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, heeft giste- ren'tijdens een persconferentie in Moskou gezegd dat Israël zal kunnen deelnemen aan de Spe len van 1980 in Moskou. Killanin zei: "Alle Olympische comité's, aangesloten bij het IOC, zullen worden uitgenodigd hun verte genwoordigers naar Moskou te zenden. Daarbij horen ook de Is raëlische sportmensen". Over de deelneming van Israël wa ren twijfels ontstaan nadat Serge Pavlov, minister voor sport van de Sowjet-Unie, had gesteld dat het onderhouden van sportieve contacten met Zuid-Afrika als een provocatie werd beschouwd. Israël heeft contacten met Zuid- Afrika, verbrak de band de afge lopen week, maar het Israëlische Olympische comité kwam on middellijk daarna terug op zijn beslissing, onder druk van de re gering. Killanin deed geen mededelingen over de Chinese kwestie. De ver houding tussen Peking en het IOC zal worden besproken tij dens de vergadering van het be stuur van het IOC, volgende week in Lausanne. Twee verte genwoordigers van het IOC zijn de afgelopen weken in China en op Taiwan geweest, maar hebben niets verteld over hun ervarin gen. Lance Cross (NWZ)en Lloyd Anthorjy (Jam) verklaarden bij hun vertrek van Taiwan eerst rapport te willen uitbrengen aan het bestuur van het IOC. Volgens Killanin zullen deelne mers uit West-Berlijn op geen enkele manier anders worden behandeld dan de overige deel nemers uit de Bondsrepubliek. "De verklaringen van de heer Pavlov, die onlangs over deze zaak zijn gepubliceerd, geven een vertekend beeld van wat hij wer kelijk heeft gezegd". Is de deelneming onder gelijke voorwaarden voor alle vertegen woordigers van de Bondsre publiek volgens Killanin vast staand, het is volgens de IOC- voorzitter onwaarschijnlijk dat verslaggevers van Radio Free Europe and Radio Liberty, die uit München werken, hun verslag gevers bij de Spelen van Moskou zullen kunnen krijgen. De autoriteiten in de Sowjet-Unie beschouwen die twee radio-zen ders als een verlengstuk van de Amerikaanse inlichtingendienst. Bovendien richten die stations hun uitzendingen niet op de Ver enigde Staten, maar op Oost-Eu ropa. Killanin zei dat de accredi tatie van verslaggevers in een be paalde verhouding staat tot het aantal vertegenwoordigers dat die landen afvaardigen. "De ge noemde radiostations verzorgen uitzendingen naar landen, die zelf het volledige gebruik zullen maken van hun recht op het af vaardigen van verslaggevers. Het IOC is overigens niet van plan te interveniëren bij de organisato ren ten behoeve van de twee uit West-Duitsland werkende Ame rikaanse radiozenders". Twaalfde minuut van de ijshockey wedstrijd Leiden Lions-Olympia NederhorstTed Meyer (achtergrond) heeft de puck puntgaaf naar Dave Mathewson geplaatst, die doelman Paradis kansloos passeert en Leiden Lions op een 5-2 voorsprong brengt. Damiche rechts) en Malu vieren hun overwinning met champagne. Door schending afspraken met NOS (Van onze sportredactie) HILVERSUM (GPD) - De NOS zal toch een bedrag aan de KNSB be talen voor de uitzendingen van de wedstrijden om het Europees' kampioenschap schaatsen, die het afgelopen weekeinde in De venter verreden zijn. Het bedrag zal echter aanzienlijk lager zijn dan in eerste instantie met de KNSB was overeengekomen. Dat is- het resultaat van een ge sprek dat gisteren tussen de NOS en de KNSB heeft plaatsgevon den. Tussen de omroep en de schaats bond ontstonden vorige week problemen over reclameborden, die langs de ijspiste waren opge steld. Een aantal borden had niet geplaatst mogen worden, zo was in de overeenkomst tussen de KNSB en de NOS vastgesteld. Niettemin stonden deze borden er toch, zodat de NOS was ge noodzaakt de uitzending te sta ken. Pas nadat de borden verwij derd waren, konden de uitzen dingen hervat worden. De NOS was daardoor niet in de gelegenheid alle wedstrijden op de beeldband vast te leggen. Dat betekende onder meer dat een van de samenvattingen niet kon worden uitgezonden. Ook kon den daardoor niet alle beelden aan Noorwegen en de Sowjet- Unie beschikbaar worden ge steld. Omdat de KNSB de afspraken met de NOS geschonden had, besloot de omroep het overeengekomen bedrag niet aan de schaatsbond te betalen. De KNSB erkende la ter dat de afspraken niet waren nagekomen en dat dat te wijten was aan plaatselijke omstandig heden die de schaatsbond niet onder controle had. Daarom ook nam de schaatsbond genoegen met een lager bedrag. Voorts hebben de NOS en de KNSB af spraken gemaakt, die dergelijke incidenten in de toekomst moe ten voorkomen. MONTE CARLO (SID) - De 37-jarige Fransman Bernard Darniche heeft de Rallye Monte Carlo gewonnen op een manier, die alleen te beschrijven valt als sensationeel. De Europese ral lyekampioen van 1977 haalde op het laatste onderdeel "de nacht van de lange messen" verwoestend uit. Hij won alle tien speciale proe ven. Hij zette daarbij een ach terstand vpn bijna zeseneen- halve minuut op de leidende Zweed Björn Waldegaard om in een winnende voorsprong van zes seconden. De Duitser Walter Röhrl die een lange tijd in derde positie lag, viel in de laatste proef met een kapotte motor uit. Derde werd nu de Fin Markku Alen. Vierde de Fransman Andruet. Van de 98 ploegen die aan de laatste tien klassementsproeven begonnen, bereikten er 83 de eindstreep in Monte Carlo. Bij hen waren de Nederlandse rij ders Henk Vossen en Henk van Tunen, die als 55ste werden ge klasseerd. LEIDEN - Menken/Leiden Lions diende aan het duel tegen de Bel gische tegenstander Olympia Nederhorst twee punten over te houden om nog een kans te ma ken op deelneming aan de zoge naamde "play-offs", een serie wedstrijden tussen de bovenste vier clubs van de ranglijst, die de Nederlandse kampioen moet opleveren. Leiden Lions slaagde in die opzet. Olympia moest met een 10-8 nederlaag in de koffer afreizen naar België. De Leidse ploeg had het verlies van Olympia echter veel groter kun nen laten uitvallen. De volgelin gen van coach Paul Domm kre gen in alle periodes diverse mo gelijkheden in de schoot gewor pen die treffers hadden moeten opleveren. Nu dat niet gebeurde kan dat wel eens een verstrek kende gevolgen hebben, als aan het einde van de competitie het doelsaldo mee gaat spelen. Lei den Lions was zich van dat laatste gisteravond blijkbaar niet be wust want het team opereerde aanvallend en verdedigend be paald niet vlekkeloos. Olympia Nederhorst maakte gretig ge bruik van de Leidse defensiefou- ten en hield de strijd spannend door telkens in de kielzog van de thuisploeg te blijven. Leiden Lions begon het duel met een agressieve strijdwijze, die reeds na één minuut succes had. John van Sloun bediende Ted Meyer die al solerend goalie An- dré Paradis voor de eerste maal de gang naar het net liet maken. Terwijl iedereen op de tweede Leidse treffer zat te wachten kwam Olympia door een beoor delingsfout van Leiden-doelman Ed Nienhuis (slapshot van Chias- son) op gelijke voet. Na vier mi nuten herhaalde zich de gebeur tenissen. Leiden kwam via Frank Dobbelaar (assist Wielheesen) op 2-1; Glen Surbey zorgde weer voor de gelijkmaker. Nadien kreeg Leiden Lions legio moge lijkheden om de totaal van slag geraakte tegenstander op ruime afstand te zetten. Achtereenvol gens Wielheesen (knappe treffer na een assist van Dobbelaar), Dan Cuomo en Dave Mathewson (as- sist Meyer) drukten het kracht- verschil via drie doelpunten uit (5-2). De thuisclub speelde in die periode erg gemakkelijk, hoewel aangetekend dient te worden dat Olympia de Leidenaars geen strobreed in de weg legde. Leiden Lions verzuimde de kansen ech ter te verzilveren (Dobbelaar mis te van dichtbij) en bovendien sprong het team defensief in de fout waarvan tenslotte Denis Le- duc doeltreffend profiteerde. De Leidse defensiefouten bleven zich ook in de tweede speelperio de regelmatig aandienen. Nadat Harrie Wielheesen voor 6-3 ge zorgd had kwam Olympia via Chiasson (fout Cuomo) en Sur bey (fout Van Soun) tot 6-5 terug. Het team van Paul Domm ver keerde toen in een moeilijke pe riode omdat er niets meer lukte en Olympia veel meer tegenstand bood dan in dë eerste periode. Dan Cuomo tilde zijn ploeg ech ter over het moeilijke punt heen. Zijn doelpunt bracht een plotse linge scoringsdrift teweeg want binnen vier minuten scoorden Meyer (assist Kocanda), Theo Dietz (assist Saraber) en Dave Mathewson (assist Dietz) waar mee werd gezorgd voor een veilig ogende 10-5 marge. Juist voor het verstrijken van de tweede perio de scoorde Surbey nog de zesde Belgische treffer. Iedereen die dacht dat Leiden Lions in het laatste part voor een leuke show zou zorgen kwam be drogen uit. Hoewel de blauwwit- ten opnieuw voldoende moge- lijkheiden kregen om de marge te vergroten konden er geen Leidse doelpunten meer worden geno teerd. Olympia daarentegen scoorde wel. Via Leduc en Losier kwam het team nog tot 10-8. Na de laatste Belgische treffer wees de klok nog 1 minuut en 12 se conden aan. Die speeltijd was voor Olympia te krap om nog voor een verrassing te zorgen. Overige uitslagen van gisteravond gespeelde wedstrijden: Den Haag-Den Bosch 7-2; Nijmegen- Groningen 4-7; Amsterdam-Til- burg 10-6. ROB ONDERWATER ADVERTENTIE reclame die" - prikt« rfmann - kagerdreef 210 onheim - tel.02522-12092

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11