Chomeini deinst niet terug voor bloedbad Limburgs ir BCO/JITHIBU spionnenechtpaar voor rechter QSjrnnSBSEHfli „Conflict met Sowjet-Unie is mogelijk" Britten krijgen genoeg van stakingen Zuid-Afrika-beleid van EG-landen aan diggelen Portugese journalist ontslagen VRIJDAG 26 JANUARI 1979 PAGINA 9 (Door onze correspondent) LONDEN - Het meest recente nieuws uit Engeland is niet dat er alom wordt gestaakt, maar dat de niet-stakers er genoeg van be* ginnen te krijgen. Een arts, een aartsbisschop, een fabrieksdirec- tie, huisvrouwen, een paar hon derd vrachtwagenchauffeurs en duizenden forensen hebben hun traditioneel stijve bovenlippen wat ontspannen om te kennen te geven dat het zo niet langer meer kan. Om met de aartsbisschop van Can terbury, Coggan, te beginnen: hij heeft in het Britse Hogerhuis een rede afgestoken die in de kerk neer zou komen op een vloek. "Het is genoeg geweest", zei hij. Het recht om te staken is in dit geval te vroeg, te lang en ten na dele van de bevolking gehan teerd. Daarentegen verklaarde de minister voor landbouwzaken, John Silkin, dat berichten over de hongerdood stervende Britten overdreven waren, terwijl zijn collega van binnenlandse zaken, Merlyn Rees, verkondigde dat alleen de aanvoer van chemica liën en medicijnen gevaar liep. Het Koningin Elisabethziekenhuis in Birmingham heeft 65 kanker patiënten naar huis laten bren gen, omdat zij niet langer op ver antwoorde wijze verpleegd kon den worden, niet door een gebrek aan medicijnen, maar door onbe rekenbare leveranties van schoon beddegoed en gekookte maaltijden. Juiste berichten over werkelijke tekorten zijn in En geland op dit ogenblik even schaars als optimistische indus triële rapporten. Een belangrijke ontwikkeling is dat de United Biscuits-fabriek een proces heeft aangespannen tegen één enkele staker van de bond van vrachtwagenchauf feurs. In dit geval verzoekt de fa briek de staker ervan te weer houden acties te ondernemen die anderen verhinderen hun con tractuele werk te doen. In wezen is dit proces natuurlijk een aan klacht tegen de bond zelf en te gen de zogenaamde tweede-li niepiketten die al of niet op gezag van hun bond vrachtwagens leeg naar huis sturen. Forensen In de afgelopen dagen is ook in ijl tempo een Vereniging van Fo rensen opgericht, die geen ge noegen meer wenst te nemen met de staking van de treinmachinis ten. Zij hopen binnenkort een protestvergadering te beleggen, die de aandacht van het parle ment zou moeten trekken. Veel forensen die in Londen werk zaam zijn, brengen dagelijks één uur of meer door in treinen en be talen daarvoor jaarlijks uit eigen zak zo'n twee tot drieduizend gulden aan spoorabonnementen. Bij de laatste treinstakingen kwa men deze forensen, voor zover zij al de moed hadden om de reis te ondernemen, anderhalf tot twee uur te laat op hun werk, waarbij vaak nog extra kosten gemaakt moesten worden voor taxi's naar en van het station van aankomst in Londen. Na zestien dagen van ongeregeldheden is er echter nog steeds geen kans op beëindiging van de treinstakingen, ook al is tot nu toe veertig miljoen gulden verloren aan gederfd inkomen. De kroon van ongenoegen spant echter ongetwijfeld de arts Pa trick Chesterman in Reading, die weigerde patiënten te behande len die lid zijn van een vakbond. Hij kondigde in de wachtkamer aan dat hij die dag "toevallig geen zin had om hen tot zijn spreek kamer toe te laten". "De toestand loopt nu zo uit de hand", zei deze arts (die overi gens bekend staat om zijn con servatieve uitspraken), "dat ik dacht er goed aan te doen nu maar eens te laten blijken wat ik van de vakbonden denk en het ongerief dat zij voor de bevolking veroorzaken". Dokter Chesterman was echter stomverbaasd toen er inderdaad een aantal patiënten, vakbonds leden, zonder morren opstonden en naar huis gingen. "Dat is nu precies wat er mis is met dit land", zei de arts. "Ze zijn zó do ciel dat ze daar niet eens meer over klagen". VS over Perzische Golf: (Door onze correspondent) WASHINGTON - Amerika en de Sowjet-Unie zouden tot een confrontatie kunnen komen over de macht rond de Perzische Golf. Dit heeft de Amerikaanse minister van defensie Harold Brown laten doorschemeren in zijn jaar lijks overzicht van de Amerikaanse defensie, dat behoort bij de nieuwe begroting. TEHERAN-PARIJS (GPD) - De Iraanse oppositieleider ajatollah Chomeini is van plan - waarschijnlijk zondag - uit zijn ballingsoord Frankrijk naar Iran terug te ke ren, zelfs al zou dit betekenen dat er bloed moet vloeien. Daarmee stuurt hij aan op een regelrechte confrontatie met premier Sjapoer Baktiar, die met behulp van het leger alle vliegvelden in Iran hermetisch heeft afge grendeld. "Desnoods moet er bloed vloeien, desnoods mijn eigen bloed .maar terugkeren zal ik", zei de ajatollah Chomeini gisteren op een persconferentie waarop hij tevens meedeelde dat hij nu zondag naar Iran zal vertrekken. Intussen zijn miljoenen aanhan gers van de ajatollah naar de Per zische hoofdstad Teheran ge stroomd, waar zij hoopten hun geestelijk leider te kunnen inha len. Chomeini is van plan naar Iran te rug te keren zodra de vliegvelden - die woensdagochtend in alle vroegte door eenheden van de landmacht met tanks werden be zet - weer open gaan. Ze blijven echter zeker tot zondagavond ge sloten. Chomeini zou in de nacht van donderdag op vandaag met een gecharterde Boeing 747 van Air France naar zijn vaderland zijn vertrokken om daar van avond laat-aan te komen. Aan vankelijk zag het er naar uit dat de bezetting van de luchthavens vóór gisteren zou worden opge heven, maar de militaire gouver neur van Teheran maakte later bekend dat zijn troepen voorlo pig voor drie dagen alle burger- luchtvaartverkeer onmogelijk zou maken. Toen duidelijk werd dat zijn plan tot terugkeer was verijdeld, ver klaarde een grimmige Chomeini ernstig rekening te houden met bloedvergieten. „Als er bloed moet vloeien, zal ik de eerste zijn om het mijne te vergieten", zei hij op een inderhaast bijeengeroe pen persconferentie in zijn woonplaats Neauple-le-Chateau bij Parijs. „Voorlopig roep ik nog niet op tot gewapende strijd, maar ik denk er wel over. Ik zal het doen, wanneer ik meen dat dit nodig is en dan zal ik het volk vertellen hoe het moet vechten", zo zei hij. De geestelijke noemde de sluiting van de vliegvelden „een verraderlijke stap van de re- gering-Baktiar in een laatste po ging om mij uit Iran te houden. Maar wij zullen terugkeren". Premier Baktiar zei gisteren dat Chomeini „in beginsel zondag zou kunnen landen" en dat „van af dat moment wij de in de grondwet voorziene procedure volgen, alle mogelijkheden denkbaar zijn". De door de sjah aangestelde regeringsleider wil zelfs met Chomeini spreken over het instellen van een constitue rende vergadering en ook over een republiek. „Zo'n constitue rende vergadering zal over mijn lot moeten beslissen evenals over dat van Chomeini", aldus Bak tiar. Hoge geestelijken onthulden giste ren op een persconferentie in Te heran dat aanhangers van Cho meini en de Iraanse legerleiding sedert enkele dagen „onderhan delen over samenwerking tussen de militairen en het volk". Vol gens de geestelijken heeft Cho meini toestemming gegeven voor deze onderhandelingen. Dit is niet in tegenspraak met de weige ring van Chomeini om met de „illegale regering" van Baktiar te spreken, omdat men het leger be schouwt als „een leger van het volk", dat „gevoelsmatig de re volutie steunt". Gisteren werd bekend wat er in de persoonlijke boodschap stond, die Baktiar een dag eerder door afgezanten aan Chomeini wilde laten overhandigen. Deze heeft echter geweigerd de briefin ont vangst te nemen. De premier ver zocht Chomeini daarin zijn te rugkeer naar Iran ten minste drie weken uit te stellen om hem in de gelegenheid te stellen de nood zakelijke stappen te nemen om Chomeini's veiligheid te garan deren zonder de grondwet te schenden en tegelijktijd het leger te kalmeren. Ook waarschuwde Baktiar Cho meini dat hij niet verantwoorde lijk gesteld wilde worden als bij zijn aankomst gewelddadighe den zouden uitbreken. Hij schreef dat de 430.000 Iraanse militairen niet werkeloos zouden blijven toekijken als Chomeini de grondwet, die bepaalt dat Iran een constitutionele monarchie is, zou schenden. Hiermee doelt Baktiar op Chomeini's plan een voorlopige revolutionaire rege ring uit te roepen. Demonstratie Voor het eerst sinds het vertrek van de sjah werd donderdag op grote schaal gedemonstreerd vóór de regering-Baktiar. Ongeveer 100.000 betogers verzamelden zich voor het parlementsgebouw en riepen: „Niet voor de sjah, en niet voor Chomeini". Vlak bij het parlement gingen Islamitische geestelijken onverstoorbaar door twee schoolgebouwen geschikt te maken als hoofdkwartier voor hun leider. Bij de betogers was niet Chomeini favoriet, maar zijn collega ajatollah Madari, die als een gematigd man bekend staat. De sfeer in Teheran wordt er even wel niet vriendelijker op. Miljoe nen aanhangers van Chomeini zijn naar de hoofdstad getrokken, waar veel meer politie paraat is dan de afgelopen dagen. Of Bak tiar deze menigte in de hand kan houden hangt volledig af van de vraag of hij er tijdig in slaagt een vergelijk te bereiken tussen de religieuze oppositie, het leger en zijn eigen - gematigde - kabi net. DEN HAAG (ANP) - De ne gen landen van de Euro pese Gemeenschap zijn meer dan ooit onderling verdeeld over de vraag welke houding zij tegen over de Zuidafrikaanse apartheid moeten inne men. Dit blijkt uit de stemming over de veertien resoluties die de algemene vergadering van de Ver enigde Naties woensdag heeft aanvaard. Stemden de negen vorig jaar iden tiek, en was het jaar daarvoor slechts sprake van één afwijking in de zin dat één land zich van stemming onthield, thans waren zij het onderling eens over slechts vijf resoluties. Vier hiervan had den betrekking op zaken van po litiek betrekkelijk gering belang, zoals apartheid in de sport, de verspreiding van informatie over de apartheid, de vrijlating van politieke gevangenen in Zuid- Afrika, en eerbetoon aan de lei ders van de strijd tegen de apart heid. In de vijfde resolutie waar over de negen eensgezind stem den werd de steeds nauwere sa menwerking tussen Israël en Zuid-Afrika op politiek, militair, economisch en ander terrein ver oordeeld. Door talrijke aspecten en gevolgen van de apartheidspolitiek te be handelen in afzonderlijke resolu ties, zodat meer resoluties dan ooit in stemming kwamen, zijn de Afrikaanse en niet-gebonden landen er beter dan ooit in gel- saagd, de (belangen) tegenstel lingen tussen de negen EG-lan den aan het licht te brengen en hen uiteen te trekken. In twee ge vallen vielen de negen in drie groepen uiteen - voor- en tegen stemmers en stemonthouders - in vijf gevallen stemden zij una niem, in alle overige gevallen vielen zij in twee groepen uiteen. Met name de drie EG-landen die de grootste economische belangen in Zuid-Afrika hebben - Enge land, Frankrijk en West-Duits- land - stemden, veelal met de Verenigde Staten, tegen resolu ties waarin economische dwangmaatregelen tegen Zuid- Afrika werden bepleit, of die een aanzet hiertoe zouden kunnen vormen. Bindende sancties kunnen slechts worden afgekondigd indien de veiligheidsraad van de Verenigde Naties - waarin o.a. de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk het recht van veto hebben - meent dat er sprake is van een bedreiging van internationale vrede en veiligheid. Minister Van der Klauw sprak in september voor de VN-as- semblee langer en duidelijker over sancties dan een van zijn EG-collega's en kenschetste de Zuidafrikaanse afwijzing van het VN-plan voor verkiezingen in Namibië als "gevaarlijk voor vre de en veiligheid". Sancties zijn volgens de Nederlandse opvat ting slechts doeltreffend "indien zij krachtens het handvest wor- DÜSSELDORF - Voor het Oberlandesgericht in Düs- seldorf is gistermorgen het proces tegen het uit Sittard afkomstige echtpaar Horst en Marie Louise Schadock be gonnen. Het tweetal bekende spionage-activiteiten voor Oost-Duitsland te hebben gepleegd. Over details en over hun inlichtingenbronnen weigerden ze echter medede lingen te doen. Horst Ernst Karl Schadock (45) en Marie Louise Schadock- Kranemann (39) werden op 23 december 1977 in Bad Neue- nahr gearresteerd op verden king van spionage en het ver valsen van papieren. Vanaf 24 december van dat jaar zitten zij in voorarrest. Sinds 1975 woonde het echtpaar onder valse namen in Nederland. Eerst in Amsterdam, waar Horst Schadock een firma in verlichtingsartikelen had en den toegepast of, in geval van vrijwillige maatregelen, door een voldoende aantal landen dat de mogelijkheid heeft effectieve druk uit te oefenen". Wanneer Zuid-Afrika zijn beleid van ras sendiscriminatie niet verandert "staat geen andere keus open dan de druk door economische sanc ties te vergroten. In dat geval zal Nederland een dergelijk beleid bevorderen en steunen". De drie grote EG-landen, de Ver enigde Staten en Italië behoor den tot degenen die zich van stemming onthielden over een resolutie die mede door Neder land en Denemarken was inge diend, en waarin wordt gevraagd om het stopzetten van nieuwe in vesteringen in Zuid-Afrika. Het feit dat de Veiligheidsraad een wapenembargo tegen Zuid-Afri ka heeft afgekondigd belette Frankrijk, Engeland en Amerika niet tegen een resolutie te stem men waarin militaire samenwer king met Zuid-Afrika wordt ver oordeeld. Nederland, Denemar ken en Ierland stemden vóór deze resolutie, de overige staten van de Europese Gemeenschap ont hielden zich van stemming. De landen die met name worden genoemd in een resolutie over samenwerking op nucleair ge bied met Zuid-Afrika - Frankrijk, West-Duitsland, Israël en de Ver enigde Staten - stemden evenals Engeland en Luxemburg, tegen de resolutie waarin het stopzet ten van deze samenwerking wordt gevraagd. Het met name noemen van landen was voor de overige EG-landen aanleiding zich van stemming te onthouden. Volgens Brown zouden de Russen tot diverse vormen van interven tie in het Midden-Oosten kunnen worden verleid, vanwege ver slechterende regionale omstan digheden in de Sowjet-Unie zelf en de steeds hogere prijs van de energievoorziening. Een Sowjet- ingrijpen zou volgens Brown we reldwijde repercussies hebben en wellicht Amerikaanse tegen maatregelen noodzakelijk ma ken. Het vrijwel stilleggen van de Iraan se olie- en aardgasproduktie heeft in de Russische provincies Armenië, Azerbeidjan en Georgia een energiecrisis veroorzaakt, omdat ook een pijpleiding voor het transport van aardgas tussen Iran en de zuidelijke Sowjet-Unie is afgesloten. Hoewel de Russen aardgas uitvoeren naar Oost- en West-Europa, kopen zij gas in Iran: van de 17 miljard kubieke meter aardgas die in het Trans- Kaukasische gebied worden ge bruikt komen 10 miljard kubieke meters uit Iran. Volgens Harold Brown verraden de troepenbewegingen van de meer dan twintig Russische divisies en 400 vliegtuigen, die Iran binnen bereik hebben, geen dreigend in grijpen. "Maar", waarschuwde hij, "we kunnen de mogelijkheid van interventie van buitenaf, vol gend op de binnenlandse orde verstoringen niet bij voorbaat uitsluiten". Brown zei er echter geruststellend bij: "Ik suggereer niet dat dergelijke gebeurtenis sen waarschijnlijk zijn, maar een hypothetisch gegeven, dat maat gevend is voor de capaciteit van de Amerikaanse strijdkrachten". "De Russen", zo zei Brown, "voe ren nieuwe strategische wapens en kernkoppen sneller in dan de VS een jaar geleden veronder stelden, waardoor het nucleair evewicht tegen 1982 minder gun stig is dan wenselijk wordt geacht". De Amerikaanse minis ter van defensie voorspelde ook dat binnenkort het prototype van een nieuwe Russische bommen werper voor de lange afstand uit de hangers zal worden gerold: een vliegtuig met beweegbare vleugels, dat zich sneller dan het geluid verplaatst en een intercon tinentaal bereik heeft. De bom menwerper zou tegen 1983 voor gebruik gereed zijn en heeft veel weg van de Amerikaanse B-l bommenwerper waarvan presi dent Carter na veel politieke strijd de produktie heeft stilge legd. De VS studeren op plannen voor een nieuwe bommenwerper die de sterk verouderde vloot van B- 52 toestellen tegen het eind van de jaren tachtig of in het begin van de jaren negentig moet ver vangen. (Door onze correspondent) LISSABON - Naar aanleiding van een programma over de woens dag gehouden stakingen in het gebied van de landhervorming in Portugal is gisteren José Manuel Nunes, een redacteur van de Por tugese radio-omroep ontslagen. Het programma is voor onbe paalde tijd opgeschort. De jour nalist werd ervan beschuldigd linkse propaganda in zijn pro gramma te hebben bedreven. Hij had alleen woordvoerders van het organiserend stakingscomité aan het woord gelaten. Eerder werden op dit programma echter ook conservatieven aan het woord gelaten zonder weerwoord van linkerzijde. Met het verdwijnen van het pro gramma, dat elke avond werd uitgezonden, is links Portugal van haar enige spreekbuis be roofd. Het opmaken van de ba lans van de stakingsdag voor de radio is nu ook in het water ge vallen. De woensdag gehouden staking uit protest tegen de maat regelen tegen de landhervorming legde een groot deel van de land bouw en industrie in het zuiden van Portugal plat. Eerder deze maand werden andere socialistisch georiënteerde me dewerkers bij de Portugese radio en televisie ontslagen. Bij de Por tugese omroep wordt gevreesd dat er nog meer politieke ontsla gen en censuurmaatregelen zul len volgen. De socialistische par tij durft nog geen openlijke con frontatie met het conservatieve minderheidskabinet aan. De re gering van Mota Pinto heeft daarom de vrije hand bij het ne men van allerlei maatregelen die ook tegen de socialistische partij zijn gericht. ADVERTENTIE Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden, tel. 071 -141741 showrooms geopend dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur donderdagavond 7 - 9 uur en zaterdags 9.30 - 1.30 uur of 's avonds na afspraak vanaf juli 1975 in Sittard. Ze waren kennelijk verhuisd om dichter bij AFCENT in Brunssum te zijn. (Het NA- VO-hoofdkwarticr van Cen traal Europa-red.) De echtelieden, die beiden de Duitse nationaliteit bezitten, trouwden in 1961. In 1969 kwamen zij in contact met de Oostduitse spionagedienst, die hen ertoe wist te bewegen te gaan werken voor het DDR-ministerie voor staats veiligheid. Na de daarvoor noodzakelijke opleiding kreeg het echtpaar een "nieuwe identiteit". Onder de valse namen Werner Pase- wald en Edith Laubach wer den zij naar het Engelse ei land Jersey gestuurd. Daar trouwden zij op 31 maart 1970 opnieuw. In de loop der jaren ontving het echtpaar tussen de 150.000 en 200.000 mark beloning voor hun diensten. De twee spion nen werden uiteindelijk gear resteerd nadat vrienden en. buurtbewoners de Sittardse politie hadden ingelicht. Het was namelijk opgevallen dat zij meer dan normale belang stelling hadden voor AF CENT. Bij hun arrestatie bleek het echtpaar Schadock in het be zit van een minicamera en een notitieboek met aantekenin gen over hun spionage-activi teiten. Het doorgeven van de in Ne derland verzamelde informa tie gebeurde in Oost-Berlijn via tussenpersonen en zoge naamde "dode" brievenbus sen. Ook is gebruik gemaakt van een radio-installatie, die in de Sittardse woning werd aangetroffen. Arrestatie Ofschoon van justitiële zijde geen enkele nadere bijzon derheid werd bekendge maakt, is gisteren bevestigd, dat in West-Berlijn iemand in voorlopige hechtenis is ge nomen op verdenking van spionageactiviteit. Aangenomen werd dat het hier ging om een verdere arresta tie na de serie die direct volg de op het recente overlopen van een officier van de Oost duitse staatsveiligheids dienst naar het Westen. Vol gens ingelichte kringen zou het bij de gearresteerde gaan om een functionaris van het Westberlijnse elektriciteits bedrijf Bewag. Hij zou lid van de SPD zijn. In totaal zjjn na de vlucht van de Oostduitse officier in West- Duitsland negen van spiona ge voor Oost-Duitsland ver dachte personen gearres teerd, van wie er overigens twee wisten te vluchten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9