Ruim 1400 vrijwilligers voor Libanon aangemeld CDA en WD botsen over huurverhoging Brandstichters vernielden voor zo'n f 15 miljoen ff Abortuswet vertraagd tot begin februari Singer naaimachine Brandweer redt vissen Sommige «rTÏÏSE* 'Geen eigen bijdrage maar AWBZ-premie van alle werknemers' 'Onzedelijke visite' oorzaak fatale ruzie VRIJDAG 26 JANUARI 1979 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Premier Van Agt heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat het abortus- wetsontwerp pas in de eerste helft van februari zal worden in gediend. Van Agt wijt de vertra ging aan het late tijdstip waarop de Raad van State advies heeft uitgebracht. Ook heeft het kabi net enige tijd nodig om dit advies te verwerken, aldus Van Agt. Oppositieleider Den Uyl had de re gering woensdag gevraagd waar het abortus-wetsontwerp bleef, dat volgens het regeerakkoord van CDA en WD vóór 1 januari van dit jaar ingediend had moe- ten zijn. Als het kabinet het niet eens kan worden over een abor tus-regeling, moet de Kamer daarover worden ingelicht, zo meende Den Uyl. Volgens het re geerakkoord is in dat geval de weg vrij voor de Tweede Kamer om een eigen wetsontwerp in te dienen. Van Agt schrijft aan de Tweede Kamer dat het wetsontwerp op 21 november aan de Raad van State is verzonden. Op 20 december kwam het advies binnen. Ter stond na ontvangst van het ad vies is de voorbereiding van het nadere rapport ter hand geno men. Op 16 januari is toen een concept-voorstel aan alle leden van het kabinet gestuurd, waar over nu intern beraad gaande is. Tijdens een van de eerstvolgende bijeenkomsten van de minister raad wordt het advies van de Raad van State en het nadere voorstel van het kabinet bespro ken. DEN HAAG (GPD) - Er dreigt een fel conflict tussen de regerings partijen CDA en WD over het huurverhogingspercentage per 1 juli a.s. Het CDA staat achter het kabinet dat de huren met 6 pro cent wil laten stijgen, maar de WD houdt onverkort vast aan 5 procent De VVD vindt 5 procent voldoende, gezien het aanmerkelijk lagere inflatiecijfer van het afgelopen jaar en de daaruit voortvloeiende beperkte stijging van de bouw kosten. Door de houding van de WD tekent zich in de Tweede Kamer een duidelijke meerder heid af voor 5 procent, want ook PvdA D'66 en de kleine linkse partijen zijn voor 5 procent. Het CDA vindt echter dat 6 procent de schatkist al genoeg geld kost en wil het daarbij laten. Aanvankelijk wilde het kabinet de huren dit jaar met 7 procent ver hogen. Tijdens de algemene be schouwingen in oktober ging het kabinet onder druk van het CDA akkoord met 6 procent. Vooral oud-PvdA-staatssecretaris Mar cel van Dam hekelde toen het ka binet en staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) omdat in een circulaire van Brokx van 23 au gustus 1978 al sprake was van een zodanig beperkte stijging van de bouwkosten dat een verhoging met 5 procent alleszins verant woord was. In de schriftelijke reacties van de partijen op het wetsontwerp van Brokx zegt de WD dat de staats secretaris hen niet heeft kunnen overtuigen dat het percentage 6 moet zijn. De toelichting bevat een aantal witte plekken en roept vele kritische vragen op, aldus woriingbouwspecialist De Beer. De PvdA zegt „met verbazing en teleurstelling" kennis te hebben genomen van het besluit van de regering om op 6 procent te gaan zitten. Vorig jaar was het percen tage verlaagd vain 7 naar 5,25 pro cent. De inflatie is inmiddels ge daald tot 4,1 procent, dus in feite is er sprake van een onge rechtvaardigde verhoging van de huurstijging van 5,25 procent naar 6 procent, aldus de PvdA. DEN HAAG (GPD) - Ruim een vijfde van de ongeveer 800 militairen die zijn aangewezen voor het VN-detache- ment dat naar de Libanon gaat heeft een verzoek inge diend om niet uitgezonden te worden. Daarentegen hebben zich uit legeronderdelen uit het hele land in middels zo'n 1400 vrijwilligers aangemeld, van wie de helft dienstplichtigen. Dat zei minister Scholten (defensie) gistermiddag na het overleg dat hij en zijn collega Van der Klaauw (buitenlandse zaken) hadden met de betrokken Twee de-Kamercommissies. Tot nog toe hebben ongeveer 190 solda ten (22 procent) een vrijstellings- verzoek ingediend. Ruim de helft daarvan voert sociale of psychi sche redenen op om niet uitge zonden te worden, een kwart heeft medische argumenten en het andere kwart werd gisteren "niet relevant" genoemd. Dat be treft vooral mensen die gewoon zeggen "geen zin" te hebben. Het aantal soldaten dat niet wil gaan is ongeveer even groot bij zowel het 44e als het 43e Pantse- rinfanteriebataljon, de onderde len waaruit het VN-detachement vooral wordt samengesteld. Vol gens minister Scholten is onder meer de korte voorbereidingstijd er oorzaak van dat bij de eerste lichting soldaten die naar de Li banon gaat weinig vrijwilligers zitten. De eenheden die later dit jaar voor de aflossing zullen gaan zorgen zullen vermoedelijk een veel gro ter aantal vrijwilligers bevatten, omdat daar dan bij de samenstel ling meer rekening mee gehou den kan worden. Dan kan onder meer worden geput uit het vrfj grote aanbod van vrijwilligers. Nu kon dat niet omdat de nood zaak van een goed geoefende, op elkaar ingespeelde eenheid voor ging, zo zei Scholten. "De tijdsklem heeft dat moeilijk ge maakt". De 1400 vrijwilligers hebben zich aangemeld na een oproep op alle kazernes. Deze aanmelding wil nog niet zeggen dat zfj ook wor den uitgezonden. Dat hangt af van leeftijd, duur van de nog te vervullen dienst en de functie. Wel zal in eerste instantie uit deze "voorraad" worden geput voor de aanvulling van tekorten in het bestand. Op sterkte Minister Scholten zei dat de Ne derlandse VN-eenheid waar schijnlijk al begin april volledig op sterkte zal zijn, enkele weken eerder dan gepland was. De VN heeft verzocht om een zo spoedig mogelijke overname van de nu nog door Frankrijk bezette pos ten. De eerste eenheid van 60 kwartiermakers vertrekt rond 1 maart. Volgens minister Scholten is voor de VN-macht niet gekozen voor mariniers of commando's omdat hun opleiding en bewapening niet voor de VN-taken geschikt zijn. In beide gevallen gaat het om typische gevechtseenheden met een zware bewapening. De huidige opleiding van de solda ten van het 44e pantserinfante- De PvdA meent dat de particuliere Inbreker geeft beleggers in woningen zo een ex tra rendement krijgen waar ze geen recht op hebben en dat de overheid de woningvoorraad ex ploiteert als melkkoe voor de staatskas. uit berouw geld terug Het CDA voert aan dat de verho ging met 5,25 procent van vorig jaar achteraf onjuist is gebleken. De bouwkosten en exploitatie lasten zijn toen meer gestegen dan was verwacht, waardoor de stijging eigenlijk 8 procent had moeten zijn. Het CDA meent dan ook dat men dit jaar wat voor zichtiger moet zijn. Men is bereid het meningsverschil met de WD tot het laatst toe uit te vechten. „Het heeft ons al moeite genoeg gekost het kabinet op 6 procent in plaats van 7 procent te krijgen", zo werd in CD A-kring ge zegd. BORNE (ANP) - Een inbreker heeft in Borne uit berouw van zijn daad het gestolen geld bij de politie terugbezorgd. Het gaat om een bedrag van 1.200 gulden aan bankbiljetten, die het afgelopen weekeinde verdwenen uit het keukencentrum in Borne, De brief, waarin de inbreker zijn ex cuses aanbiedt, vermeldt niet diens naam. Die probeert de poli tie alsnog te achterhalen, vooral omdat de dief ook aansprakelijk wordt gesteld voor de schade (1.540 gulden) die tijdens de in braak is ontstaan aan het inte rieur van het keukencentrum. ADVERTENTIE charmantcdinmi riebatafjon voldoet aan de VN-ei- sen. Zij hebben allemaal hun 7 maanden opleiding achter de rug en krijgen nog een aanvullende training. In totaal zullen ongeveer 800 mili tairen naar de Libanon gaan. Driekwart daarvan vervult ge vechtsfuncties (vier pantserin- fanteriecompagnieên) en onge veer 200 hebben ondersteunende functies. Bovendien heeft de VN gevraagd om Nederlanders staf functies binnen de VN-vredes- macht te laten bezetten. Hierover wordt nog overleg gevoerd. Passief Vanuit de twee vaste Tweede-Ka mercommissies werden donder dag veel vragen gesteld. Van de zijde van de PvdA werd vooral minister Van der Klaauw verwe ten nogal passief te zijn geweest bij het nagaan van de reacties op een Nederlandse deelname aan de VN-macht bij de betrokken landen en partijen. Volgens Van der Klaauw heeft hij echter de Israëlische minister van buitenlandse zaken Dayan al in december gevraagd hoe hij over een Nederlandse militaire rol in Libanon dacht. Die reactie was positief, aldus Van der Klaauw. Via secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties werd de positieve reactie van Libanon zelf en van de PLO Haag gewaarschuwd dat ontvangen. Bovendien heeft Van der Klaauw gisteren nog een der gelijke reactie gekregen in een persoonlijk onderhoud met de Syrische ambassadeur in Ne derland. DEN HAAG - De Haagse brandweer heeft gisteren duizenden vissen van de verstikkingsdood gered door de vissen naar open water te brengen. De brandweerwerd 's middags door omwonendenvan een brede vaart in Den wak duizenden vissen naar lucht lagen te happen. Wakken trekken vissen aan. Als die dan op een kluitje rondzwem men dreigen ze door verstikking om het leven te komen. De brandweer besloot de vissen met netten uit het water te halen en met een vrachtauto naar 500 meter verderop gelegen stromend water te brengen. Toen de vissen in het stromende water werden losgelaten bleek volgens de brand weer dat voor maar drie vissen de actie te laat was gekomen. EINDHOVEN (GPD) - De Eindhovense gemeentepolitie heeft een vriendenclubje van 7 personen aangehouden dat, voorzover nu bekend, verantwoordelijk is voor negen kapitale branden die vorig jaar in Eindhoven zijn gesticht. De totale schade van die branden bedraagt ongeveer 15 miljoen gulden. De schade zoals die door de politie direct na de brandstichtingen werd getaxeerd, wordt op 11 miljoen gulden gesteld. Onder de gebouwen die de brandstichters tot object kozen, was de Eindhovense kunstijsbaan, waarvan het kantoor, de kantine en de ijshal uitbrandden. De schade van deze brand werd na afloop getaxeerd op 4,3 miljoen gulden, maar op dat moment was nog niet bekend dat de totale ijsvloer ter waarde van 2 miljoen gulden eveneens onherstelbaar was vernield. Een ander object bestond uit 32 houten noodlokalen van een scholengemeenschap. De ver vangingswaarde hiervan blijkt 5 miljoen gulden te belopen. De brandstichters, twee jongens van 15 jaar, twee van 17 jaar en verder de 19-jarige J. van de L., en de twee broers J. L. van 21 en H. L. van 28 jaar, volgden een bepaald patroon bij hun activitei ten. Er wérd ingebroken met de bedoeling geld of buit te bemach tigen. Viel die buit tegen, dan werden vernielingen aangericht die ten slotte uitliepen op brandstichting, mede om sporen uit te wissen. De totale buit heeft volgens de Eindhovense politie de brandstichters f 139 en een schrijfmachine opgeleverd. Een sys teem van de keuze van objecten was kennelijk niet aanwezig, zij het dat ze bij voorkeur te werk gingen op ruime afstand van de Eindhovense wijk Gestel waar ze wonenDat willekeurig te werk werd gegaan bleek onder andere bij de keuze van een woningtex- tielmagazijn, waar de langs de etalages hangende gordijnen blijkbaar tot brandstichting uitnodigden. Dat het hier om brandstichting ging, kon in de meeste gevallen door de politie worden opgemaakt uit aantallen brandhaarden, opengebroken kasten of bureaus en in een enkel geval door het na de brand vinden van een geldcassette. De groep opereerde niet in alle gevallen volledig, soms waren vier of vijf van hen actief. Dat koelbloedig werd gehandeld kan wor den afgeleid uit het feit dat in bepaalde gevallen werd afgewacht tot werkelijk brand was geconstateerd, voordat de aanstichters weer weg gingen. Bij de brand in de ijsbaan, zo staat vast, was een van hen op weg geweest om een blik benzine te halen. In een ander geval, bij brandstichting in een garagebedrijf, werd pas de aftocht geblazen nadat was geconstateerd dat politie en brand weer ter plaatse waren. De eerste aanwijzingen kwamen voor de dag toen de 21-jarige J. L. was aangehouden vooreen kleine inbraak. Hij bleek meer details van de brand in een bepaalde school te kennen dan voor een buitenstaander mogelijk was. Afgelopen maandag werden de 15- en een 17-jarige, inmiddels naar Geldrop verhuisde broers, aan gehouden. Na verhoor van deze twee bleken de negen branden met elkaar in verband te staan. Dinsdag werd de rest van het zevental aangehouden. Vijf van hen hebben bekend. Dit is nog niet het geval met H. L. en J. van de L., van welke laatste de rol in het hele spel nog niet vast staat. De leden van de groep zijn allen eerder met de politie in aanraking geweest, ook de jongeren, onder andere wegens inbraak in auto's. Van de meerderjarigen, een fabrieksarbeider, een grondwerker en een sloper, hadden er twee geen werk, evenmin als de min derjarige leden van de groep. De politie heeft geen aanwijzingen dat alcohol of druggebruik tot de inbraken en brandstichtingen hebben geleid. Ziekenfondsraad: ADVERTENTIE AMSTELVEEN (GPD) - De "eigen bijdrage" voor ziekenfondsver zekerden en AWBZ-patiënten van 5,- die door de regering wordt ingevoerd, zou niet nodig zijn als er een verandering wordt aangebracht in de heffing van de premie voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Deze mogelijkheid is in de kringen van de Ziekenfondsraad geopperd en zal wellicht in het nog uit te bren gen advies over de 5,- kwestie aan de regering ter sprake ko- Volgens deze suggestie zou alle rompslomp van heffing en uit voering van de 5,- per dag-maat regel worden voorkomen als van de werknemers een premie van 0,3 procent voor de AWBZ wordt gevraagd. Deze heffing, die op zich zeer gering is, zou ongeveer het bedrag van 500 miljoen per jaar opbrengen dat de regering zich aanvankelijk voorstelde in de gezondheidszorg te bezuini gen door twee eigen bijdragen te heffen. De AWBZ-premie wordt echter nu geheel door de werkgevers be taald. Het is duidelijk dat als voorgesteld zou worden dat nu ook de werknemers een bijdrage gaan leveren, eerst het oordeel van beide sociale partners, via de Sociaal-Economische Raad, moet worden gevraagd. Een be slissing hierover ligt niet in de bevoegdheden van de ZFR. Deze kan alleen adviseren. Of een dergelijk alternatief ook in het advies komt te staan, is niet zeker. Van belang wordt wel geacht dat een "uitsmeren" van de lasten via de premie over alle werknemers in beginsel billijker is dan, zoals nu wordt voorge steld, in hoofdzaak zwakke groe pen (bejaarden bijvoorbeeld) met de 5,- per dag op te zadelen. Bo vendien sluit deze maatregel zo wel bij de vakbeweging als bij de ziekenfondsen en in de medische wereld op grote weerstanden. De Ziekenfondsraad zal eind fe bruari met het definitieve advies over de eigen bijdrage komen, zoals staatssecretaris mevrouw Veder-Smit (volksgezondheid) nadrukkelijk heeft verzocht. Bij voorbaat staat vast dat dit advies verdeeld zal zijn, al was het alleen al omdat de vakbewegingsverte genwoordigers volstrekt tegen zijn. Maar ook de ziekenfondsen en de artsen zullen vermoedelijk niet zonder meer met de 5,- in stemmen. In de ZFR-vergadering van giste ren heeft FNV-vertegenwoordi- ger Herman Bode meegedeeld dat de FNV-raadsleden nu wel aan de voorbereiding van het ad vies zullen meewerken. Tot dus ver was dit niet het geval, omdat de FNV bezwaren had tegen de manier waarop de regering de ZFR eemadviestaak gaf, die vol gens deze vakcentrale bij de So ciaal-Economische Raad thuis hoorde. Nu het kabinet zijn be slissing heeft genomen, zijn deze bezwaren vervallen. Ontvoerder veroordeeld ROTTERDAM (ANP) - De 25-jarige Schiedammer Percy S. is giste ren door de rechtbank in Rotter dam veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank achtte bewezen, dat S. in september vorig jaar betrok ken was bij de ontvoering van het negenjarige Schiedamse meisje Angelique P. Het meisje was vastgehouden in een sportschool in Leiden, waarvan de eigenaar al eerder tot een half jaar gevange nisstraf was veroordeeld. Singer naaimachine type 377 ter waarde van f 499.- Stabiele portable zig-zag naaimachine. Semi lichtgewicht met handgreep. Tal van interessante extra's, zoals een liggend spoel- klosje voor de naald en exclusieve naaldhouder. Als u niet wint is er al een automatische Singer zig-zag voor f 349,- (Evt. prijswijzigingen voorbehouden.) SINGER t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" DEN BOSCH (ANP) - De officier van justitie bij de Bossche recht bank, mr.-P. Duyx, heeft gisteren tegen de 39-jarige Turk H.G. uit Veghel tweeëneenhalf jaar ge vangenisstraf wegens doodslag geëist. Verdachte zou op 22 juli van het vo rig jaar zijn 33-jarige landgenoot P. Torun met elf messteken zo danig verwond hebben, dat deze enkele ogenblikken later over leed. De officier van justitie zag er door belangrijke strafmatigende omstandigheden van af om de man van moord te beschuldigen. Maar achtte doodslag wel bewe zen. Torun was direct voor de 22ste juli twee weken in Turkije geweest en had voor G. een pakje meege bracht. Toen hij dat ging brengen was G. zelf niet thuis. Wel diens vrouw, waarmee Torun in aan wezigheid van enkele buurbrou- wen heeft zitten praten. Toen G. thuis kwam waren die vrouwen juist weg. Er ontstak een grote ruzie, omdat het naar Turkse ze den onfatsoenlijk is dat een man een vrouw alleen bezoekt. De ruzie werd bijgelegd en 's avonds troffen beide mannen èl- kaar in een Turks ontmoetings centrum in Veghel, waar ze ge ruime tijd rustig hebben gezeten. Later buiten gekomen laaide de ruzie weer hoog op. Verdachte zou zijn stiletto te voorschijn hebben gehaald en daarmee de elf steken hebben toegebracht. Een deskundige op het gebied van de Turkse etnologie verklaarde dat de problemen en omstandig heden in het gezin G. naar Turkse opvatting voldoende waren om hem doodsbenauwd te doen zijn voor nog meer roddel in de kring van omwonende Turken. Mr. Duyx grondde zijn bewijsvoe ring op de verklaring van een ge tuige, die G. zou hebben zien ste ken. De officier was er van over tuigd dat verdachte het mes niet had aangeschaft om Torun te do den. De rechtbank zal op 8 fe bruari vonnis wijzen. PvdA-plan: 2250 extra banen in CRM -sector DEN HAAG (GPD) - De PvdA- fractie zal volgende week bij de behandeling van de CRM-begro- ting in de Tweede Kamer een ar beidsplaatsenplan lanceren, dat voorziet in de mogelijkheid nog dit jaar 2250 extra banen te scheppen in de welzijnssector. De totale kosten daarvan bedra gen 92,6 miljoen gulden. Uitgesplitst gaat het om 600 ar beidsplaatsen in het bejaarden- werk, 750 in de gezinsverzorging, 300 bij het sporttechnisch kader, 225 in het algemeen maatschap pelijk werk, 150 bij het biblio theekwerk en 225 in het sociaal- cultureel werk. De PvdA-woord- voerders bij de begrotingsbe handeling, de heren Meijer, Kos- to, Van Oyen en Worrell zullen de voorstellen in aparte amende menten indienen. Over de indie ning is geen voorafgaand overleg met het CDA gevoerd. De voorstellen voor 1979 maken deel uit van een meerjarensche- ma dat is uitgebroed door de frac tie-commissie CRM van de Partij van de Arbeid, waarvan oud- staatssecretaris van CRM, Wim Meijer, voorzitter is. Dit totale ar beidsplaatsenplan wil tot en met 1982 ruim 11.000 banen in vooral de bejaardenzorg en de gezins verzorging creëren. De kosten hiervan bedragen 436,6 miljoen gulden. Aanvankelijk had de PvdA voor dit jaar 3.000 arbeidsplaatsen ten be drage van 123 miljoen gulden in het hoofd, maar door de late be handeling van de CRM-begroting is de verwezenlijking ervan pas mogelijk per 1 april aanstaande. Dan kan pas op z'n vroegst extra personeel - en daarbij denken de socialisten vooral aan werkloze jongeren en vrouwen - daadwer kelijk in dienst treden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7