Rechtsomlegging: helpen in plaats van straffen Catapult „surft" weer verder Stichting Ethisch Reveil voor Dierblijft mysterieuze zaak... VRIJDAG 26 JANUARI 1979 VR Andere vorm criminaliteitsbestrijding DEN HAAG (GPD) - „Zonder straf kan ook. Dat is voor mij het uitgangspunt van rechtsomlegging. Het gaat erom wetsovertreders buiten de justitiële molen te houden door ze in hulpverleningscentra op te vangen. Vooral bij jonge mensen heeft dit vaak een goed effect". Zo karakteriseert de Groningse criminologe drs. Margo Andriessen de uit de Verenigde Staten naar ons land overgewaaide rechtsom legging, die dit weekeinde in Amsterdam op een congres van de Coornhertliga ter discussie staat. „De wens om hulp te bieden in plaats van straf op te leggen komt voort uit de groeiende afkeer over de nadelige gevolgen die de gang door het justitiële apparaat heeft voor wetsovertreders. Het grootste deel van de criminaliteit wordt ge vormd door onaangepast gedrag en .jatwerk" van een groep jonge mensen die afkomstig is uit een omgeving waar je moet jatten of vechten om je te kunnen handha ven. Voor deze mensen heeft de jus titiële behandeling vaak een onge wenste uitwerking. Wie eenmaal in eén Huis van Bewaring heeft geze ten. komt meestal in een criminele vriendenkring terecht. Bovendien wekt de vernederende en betutte lende behandeling vaak een vrij sterke solidariteit tussen de bewo ners op. die zich buiten de gevan genismuren voortzet", aldus drs. Andriessen. Rechtsomlegging, op zijn Ameri kaans ook wel diversie genoemd, is het antwoord op de drang van velen om delinquenten dan maar buiten dit zo slecht werkende justitiële systeem te houden. „Aan de andere kant is er echter ook de tendens om diversie te gebruiken als middel om het overbelaste systeem te ontlas ten.". „Dat soort projecten zie je vooral veel in de Verenigde Staten", aldus drs. Andriessen, die zelf naar Cali- fornië is geweest om in die Ameri kaanse staat een aantal diversie- projecten te bestuderen. „De conclusie is dat die projecten die helemaal binnen het justitiële sys teem plaatsvinden voor wat betreft hun opdracht, het buiten de justi tiële molen houden van jeugdige delinquenten, de plank misslaan. Door hun sterke band met het straf rechtelijk apparaat trekken ze zelfs vaak actief hun cliënten in de justi tiële molen. Zaken die anders mis schien terzijde zouden zijn gelegd, worden, omdat er een diversie-ex- pcriment loopt, toch in behande ling genomen". Dat het ook anders kan, heeft de Groningse criminologe gezien bij een bezoek aan een project voor in Californië wonende Amerikanen van Mexicaanse afkomst. „Vanuit de betrokkenheid bij de arme buurtbewoners en de solidariteit van de cliënten met het project stond men daar heel anders tegen over politie en justitie dan bij de andere projecten. Bovendien was er de overtuiging dat men zelf beter de jeugdproblemen kon aanpak ken dan ze overlaten aan de harde hand van justitie. De hulpverlening was hierdoor geinspireerd. Zo werd geprobeerd gepakte overtreders bij de politie en justitie weg te halen en werd gewerkt aan problemen, zoals scholing, huisvesting en de ver houding tot de ouders". Onder meer met gebruikmaking van deze principes is twee jaar ge leden in Groningen het RBS38- project gestart. „Je kunt dat het beste zien als werken van onderop met de principes van diversie. Er wordt niet geprobeerd om binnen het justitiële systeem iets te ver fraaien maar juist om naast de cliënten te gaan staan", aldus drs. Andriessen. Zij werkt namens het Criminologisch Instituut van de Groningse universiteit mee aan het project, dat inmiddels de experi mentele fase heeft verlaten en nu gesubsidieerd wordt door de ge meente Groningen en het ministe rie van justitie. „Daarbij valt trou wens het verschil van instelling tussen gemeente en justitie meteen op. De gemeente wilde ons subsidie voor een langere termijn toezeggen, terwijl het ministerie van justitie niet verder wilde gaan dan toeken ning voor een jaar". Het Groningse project is gevestigd in een klein huis in de binnenstad. Jongeren tot ongeveer achttien jaar met politiecontacten zijn daar wel kom. De groep bezoekers bestaat voor het overgrote deel uit jongeren uit het lager beroepsonderwijs, on geschoolde arbeiders, schoolver- zuimers en werklozen. Deze groep jongeren zit in een eigen leefwe reld, waarbij de drie RBS-werkers zoveel mogelijk aansluiting zoe ken. De werkers spannen zich in dc eer ste plaats in om hun cliënten uit de justitiële molen te halen. Daarvoor hebben ze contacten met de Raad voor de Kinderbescherming, het Openbaar Ministerie en de kinder rechter. Bij rechtszittingen houden ze naast het juridische pleidooi van de advocaat van een verdachte jon gere een sociaal pleidooi. Daarin wordt ervoor gepleit om de jonge ren in de eigen gemeenschap op te vangen en wordt aangegeven hoe dat het beste kan gebeuren. Hoewel het Groningse project ge woonlijk onder de noemer „diver- sie-experimenten" valt, vindt Mar go Andriessen dat dit eigenlijk niet in alle opzichten opgaat. „Wij bie den geen alternatief voor een straf rechtelijke sanctie, wat bij echte diversie wel gebeurt. Dat heeft ech ter het nadeel datje vast zit aan con trole vanuit het justitieapparaat. COORNHERTLIGA WIL DISCUSSIE STIMULEREN De Coornhertliga heeft met de organisatie van het congres van vandaag en morgen in Amsterdam over rechtsomlegging in elk geval al èèn ding bereikt: onze taal is weer een nieuw woord rijker. Rechtsomlegging is de vrye vertaling van het Amerikaan se begrip „diversion". Daaronder wordt heel algemeen gezegd: die manier van omgaan met jeugdige delinquenten verstaan waaraan de gebruikelijke justitiële aanpak zo min mogelijk te pas komt. Het gaat dus eigenlijk om helpen in plaats van straffen. In de Verenigde Staten is het aantal projecten waarop hel stempel diversion is geplakt de laatste jaren zo gegroeid dat er in vakkrin gen wat negatief gesproken wordt van een rage. Er is, volgens velen, nog maar nauwelijks aandacht besteed aan de vraag of deze nieuwe vorm van criminaliteitsbestrijding meer positieve dan negatieve kanten kent. Het congres in Amsterdam wil zin en onzin, voor- en nadelen, kansen en mogelijkheden van rechtsomlegging in Nederland peilen. Tevoren heeft zich al een aantal werkgroepen gebogen over vragen rond diversie van de Coornhertliga. Deze groepen - universitei ten, politie, openbaar ministerie, rechters, rechtshulpverleners, ex-gedetineerden, kinderbescherming, reclassering, hulpverle ning - geven in de procesbundel elk hun eigen visie op rechts omlegging. Die meningen zullen het congres heel wat stof tot praten geven. Opvallend, prijzens waardig, overbodig en mysterieus. Ziedaar de termen die je kunt plaatsen bij de adver tentie van de stichting "Ethisch Reveil ten ba te van Het Dier", die woensdag in deze krant te lezen was en hierbij voor een deel is afge drukt. Voor de hand liggende vraag, na het lezen van de bood schap, is: Wat beweegt deze stichting om op een dermate dure wijze (de advertentie kostte 1.111 gulden) haar grieven kenbaar te maken? Alleszins de moeite waard om contact met deze stich ting te zoeken, om het ethisch reveil ten bate van het dier in deze rubriek eens aan het woord te laten. De advertentie was echter niet ondertekend. Daarom naar de advertentieafdeling van deze krant gelopen met de vraag wie de boodschap had ingele verd en naar wie de rekening zou worden gestuurd. Van dat laatste was geen sprake, een onbekende man had de ad vertentie contant betaald en geen naam, noch adres ach tergelaten. Hij wenste geen bewijsnummer te ontvangen, immers (zo deelde hij de ad vertentieafdeling mede) hij had geen vast adres. Aanknopingspunt Aangezien de advertentie ver meldt dat dominees, pastoors en bestuursleden van de boe renstandorganisaties van de Rijn-, Bollen- en Veenstreek, zich in de bewuste stichting verenigd hebben, probeer je vervolgens in die kringen een aanknopingspunt te vinden. Tientallen telefoontjes mo gen evenwel niet baten. Zowel deken J. Schlatmann van Leiden als deken A. La- mot van Zoeterwoude heb ben nog nooit van de stichting gehoord. "Zegt mij niets", was ook het antwoord van de gereformeerde kerk en de ge reformeerde kerk vrijge maakt in Leiden. "Probeer het maar eens in landbouw- kringen". Nic Berg van de Zoeterwoudse afdeling van de Land- en Tuinbouwbona kon mij evenmin op weg helpen. "Het landelijk bureau van de LTB in Haarlem zou het zeker noe- ten weten", zei hij. Nikshoor. De heer J. Hoefmans van de LTB: "Die stichting is mij volkomen vreemd. Ik begrijp trouwens niet waarom die stichting is opgericht. D'r zijn al zoveel organisaties in Ne derland die behept zijn met het wel en wee van de dieren. Ook stichtingen die zich spe cifiek met het vee bezighou den. Maar misschien datje bij de Dierenbescherming in den Haag meer succes hebt". Toen daar maar aangeklopt. Weef hetzelfde antwoord: "Nooit van gehoord. Maar wat een rare naam draagt die stichting, zeg"! Om kort te gaan: tal van instan ties zoals de Kamer van Koophandel, de voorlich tingsdienst van het ministerie van Landbouw, zelfs domi nee Hans Bouma uit Utrecht (die erg goed thuis is in het dierenbeschermingswezen) konden mij niet in de juiste richting duwen. Laatste hoop was de Rijksvoorlichtings dienst. Immers, in de adver tentie was vermeld dat pre mier Van Agt toestemming had gegeven om de naam 'Ethisch Reveil* te gebruiken. Woordvoerster mevrouw P. van der Loo stond echter, zo als alle andere geraadpleeg- den voor een raadsel. Moed opgeven Op het punt staande de moed op te geven, wordt mij door een welingelichte bron toe vertrouwd dat een zekere dominee Van Straaten uit Rijnsburg de advertentie zou hebben ingeleverd. Op getogen in het telefoonboek zoekend, blijkt er geen ds. Van Straaten te zijn ver meld. Hij zou Tulpenlaan 8 moeten wonen. Maar zoals uit de voorgaande geschie denis al te verwachten viel: Er bestaat in Rijnsburg geen dominee Van Straaten, zelfs in de gehele omgeving van Leiden niet. Grap Dus toch een grap? Haast on waarschijnlijk. Ten eerste is het een serieuze oproep wat meer naastenliefde te betui gen voor het vee en in tweede instantie is er met de adver tentie (die overigens niet al leen in deze krant werd ge plaatst) een bom duiten ge moeid. Zou "dominee Van Straaten uit Rijnsburg" het verlossende antwoord willen geven? Dominees, Pastoors en bestuursleden van de Boerenstandsorganisaties van de Rijn- Bollen- en Veenstreek, na intensief beraad zich verenigd hebbende in de stichting "Ethisch Reveil t.b.v. Het Dier" (zie voetnoot)i vragen de welwillende aandacht van alle veehouders-gemeenteledén c.q. verenigingsleden voor het volgende: De afgelopen weken hebben wij, helaas, bij herhaling uit perspublicaties moeten vernemen dat op diverse plaatsen in het land buitenlopend vee door honger, koude en ontbering om het leven is gekomen, ook in onze regio. Het behoeft geen betoog dat voor het einde voor deze dieren déér was ze wéken en wéken bittere ellende geleden hebben. Het getuigt o.i. van realistisch inzicht om aan te nemen dat deze gesignaleerde i gevallen van dierenkwelling slechts een minuscuul deel uitmaken van datgene I wat er in zijn totaliteit plaats vindt, en door onze stichting als volstrekt ontoelaat baar en mens- en dieronterend wordt gekwalificeerd. Een kwalijk nevenverschijnsel van deze misstanden is het feit dat een sme^j onze v- -^fle gehele boerenstand geworpen wordt, ook op de^ geroep op ai'?-."^houders Een deel uit de advertentie die door een onbekende man (tegen goed geld) werd geplaatst in o.m. onze krant. Bij navraag blijkt niemand de opgegeven stichting "Ethisch Reveil t.b.v. het Dier" te kennen Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. goede aarde. „Wij geven de jonge ren die bij ons komen ook de nodi ge informatie zoals hun rechten die ze bij verhoor door de politie heb ben. Die neemt dat de projectlei ders nogal eens kwalijk, omdat het gezien wordt als het opzetten van jongeren tegen de politie. Maar dat is het niet. Het gaat er gewoon om dat ook deze jongeren van hun ge wone democratische rechten ge bruik moeten kunnen maken". Volgens drs. Andriessen zouden er veel meer diversie-projecten in ons land moeten komen. „Het is echter niet zo dat dit allemaal naar het Groningse voorbeeld moet gebeu ren. Het beste kan er plaatselijk of regionaal gewerkt worden aan de opvang van jonge wetsovertreders. In Amsterdam ligt de situatie bij voorbeeld heel anders dan in Gro ningen en is dus ook een heel ande re aanpak vereist. Zo zijn er bij voorbeeld plaatsen waar je de kin derrechter niet mee zult krijgen. Nou, dan moet je gewoon proberen De Leidse popgroep Catapult in de huisstudio, waar naarstig wordt gewerkt aan een opvolger van de hit "VJindsurfin"die overigens door een andere groep is gezongen. Beach Boys: veel trek in Leidse pop-nummers Als componisten van de zomerhit "Windsurfin" zijn de leden van de Leidse popgroep Catapult niet alleen nog populairder geworden, ze hebben er ook nog een gratis windsurf-cursus aan overge houden, die ze deze zomer met veel verwachtin gen zullen gaan volgen. Niet dat de Catapult-leden dat nou zo belangrijk vinden; veel meer waarde hechten ze aan de con tacten die dank zij de hit van de Surfers met de overbekende Amerikaanse surfgroep de Beach Boys gelegd zijn. "Windsurfin" Gewoon voor de grap hebben zij een poos geleden de surfhit naar de Beach Boys gestuurd en nau welijks een dag later hing de leider van deze band, Brian Wilson, al aan de lijn met het verzoek 'Windsurfin' te mogen opnemen. De Amerikaan vroeg zelfs of de Catapultleden van plan waren meer composities met de surfsound te maken, en zoja of zij die ook zouden willen toezenden. Catapultdrummer Gert Jan Hessing vertelt: "Dat hebben we toegezegd, want het tweede surf- nummer is al in zicht We zijn er druk mee bezig. Er moet een opvolger komen, tuurlijk. Maar die is er niet één, twee, drie. Eer je de melodie goed te pakken hebt, gaat er wel een tijdje overheen". Even ter verduidelijking: de naam Surfers is geen pseudoniem van 'Catapult'. De Surfers zijn vier zangers en drie zangeressen die op de plaat muzi kaal begeleid worden door de Catapult-muzikan- ten. Bovendien is het (nu nog) flinterdunne reper toire van de Surfers gecomponeerd door Cata pult. Hoe Catapult er ooit toe gekomen is een surflied te schrijven, is voor Gert J an Hessing geen moeilij ke vraag. "Dat was een idee van Willem van Kooten (beter bekend als Joost den Draayer). Hij vond dat we moesten inhaken op de surfsport. Die is afge lopen zomer gewoon tot een rage gebombardeerd. En toen we 'Windsurfin' eenmaal geschreven hadden, ontstond het probleem dat we er niet de geknipte stemmen voor hadden. Bij zo'n wind- surfsound heb je een koor van een stuk of vijf van die 'yellstemmen' nodig, je weet wel die meisjes van zo'n Amerikaanse rugbyclub". "Zodoende zijn de Surfers opgericht en die zijn in dat gat in de markt gesprongen. Vervelende bij komstigheid daarbij was dat de groep Catapult een beetje op de achtergrond is komen te staan. En dat is ook weer te wijten aan het floppen van onze laatste single 'Schoolgirl'. Nieuwe plaat "Gelukkig worden we voor optredens nog regelma tig gevraagd. Voor de rest zijn we bezig met het maken van een nieuwe plaat. En we hebben nog beslommeringen met het duo Snoopy, dat mo menteel erg hoog genoteerd staat op de Duitse hitparade. Het orkest dat je op hun platen hoort, zijn wij weer", zegt Gert Jan, die er gauw aan toevoegt dat Catapult spoedig van zich zal laten horen. Vignet, horend bij de door de Coornhertliga uitgegeven bundel over Rechtsomlegging. Wanneer dat wel gebeurt, kan er best sprake zijn van hulpverlening, maar dan gebeurt dat van boven af'. Doorbraak Het Groningse project is volgens drs. Andriessen een doorbraak van dc scheiding justitie-maatschap- pelijk werk. „Het kan een kanaal worden van het sociaal-maat schappelijk werk naar justitie. In het buurt- en clubhuiswerk wordt bijvoorbeeld al erg lang aandacht aan criminele jongeren besteed. Daar is feitelijk een betere manier ontwikkeld om deze jongeren op te vangen dan justitie toepast. Maar die ziet niet wat er allemaal voor en na de bemoeienis van het straf rechtsysteem met jongeren ge beurt. Dat ziet overigens ook de criminologie niet, omdat deze tak van wetenschap erg eng gericht is op het hele justitieveld". De manier van aanpak van RBS 38 valt overigens niet bij iedereen in om gehoor te vinden bij de officier van justitie". i Ombuiging Een werkelijk goede hulpverlening t aan jongeren is volgens de Gro- I ningsc criminologe overigens pas mogelijk als er een herschikking zou plaatsvinden van de beschik- c bare middelen. „Het geld dat nu t nog gestoken wordt in dure appara- ten zoals de Raden voor de kinder- bescherming en observatietehui-De zen, zal voor een deel besteed moe- t ten worden aan ambulante hulp- c verlening. Je kunt niet zeggen, zo- s als staatssecretaris mevrouw Haars t van justitie doet, dat geld wat vrij- z komt door opheffing van tehuizen s terug kan naar de minister van fi- nanciën. „De kinderen blijven im- I mers even moeilijk als ze waren, s ook al zitten ze niet meer in tehui- c zen. Ze blijven toch hulp nodig z houden. De vraag naar hulpverle- r ning is niet verdwenen, maar ge- c woon verschoven". r

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4