Vorst vertraagt aanleg kabel-tv Bonaventnra in opgeknapt „Rembrandt" Boer Vulpen moet blijven Miro in Leids centrum uit de toon Even winkelen in centrum probleem voor de invalide 1 VRIJDAG 26 JANUARI 1979 LEIDEN LEIDEN - Deze week is begonnen met het volledige vernieuwen van het vroegere gebouw van de Rembrandt-scholengemeen- schap aan de Burggravenlaan. Het gebouw zal na de zomer vakantie in gebruik worden ge nomen door de scholengemeen schap B ona ven tura-Kij eken- borg. Het vernieuwde gebouw zal rond de 500 leerlingen herbergen. Dit betekent, dat de noodgebou wen van Bonaventura aan het Schuttersveld na de zomer vakantie zullen worden afgebro ken. Aan het verhuizen van leer lingen, die halverwege de dag van het ene gebouw naar het andere moesten, komt een einde. De rec tor, pater drs. A. P. Th. Overeem, vindt dat bijzonder belangrijk. Niet alleen zakte men aan het Schuttersveld zo ongeveer door de vloer, maar de leerlingen kon den zich in het gebouw (18 loka len en een gymlokaal) ook niet thuisvoelen door het constante verhuizen. In het gebouw van Bonaventura aan de Mariënpoelstraat blijven zo'n 850 leerlingen gehuisvest. In totaal heeft de Bonaventura dus 1350 leerlingen. Aan het Schut tersveld heeft men 7 jaar gezeten. Om de leerlingen naar het aan merkelijk verder gelegen ge bouw aan de Burggravenlaan te laten verhuizen, heeft de school wel eisen gesteld. Er moest een volledige renovatie komen. Die opknapbeurt, die zo*n 850.000 gulden kost, omvat onder meer de bouw van een kantine, een bibliotheek, nieuw schilderwerk en andere voorzieningen. Nu de Bonaventura dus in tweeen wordt gesplitst, ontstaan eigen lijk twee nieuwe scholen, die elk volledig voorzien zullen zijn van alle benodigdheden, waaronder een talenpracticum. Leiden wil actie PTT illegale tv LEIDEN - De gemeente Leiden heeft bij de PTT aangedron gen om maatregelen te nemen die illegale tv-uitzendingen via het kabel tv systeem kun nen voorkomen. Zoals be kend werd twee weken gele den door particulieren een pornofilm via de kabel uitge- Deze ingreep zonden. De initiatiefnemers van deze uitzending zijn nog altijd niet achterhaald. te voorkomen. De enige op sporingsmogelijkheid is het inzetten van een controle wagen, zoals die ook voor het opsporen van illegale radio zenders wordt gebruikt. Overigens is het wel mogelijk om in de toekomst een defini tief einde te maken aan ille gale tv-uitzendingen. Bij dei gemeente Leiden wordt erop gewezen dat het in principe mogelijk is om het signaal van de zendmast in Oegstgeest uit te schakelen als de officiële tv-uitzendingen zijn afgelo pen. De PTT heeft overigens weinig directe mogelij Wieden om deze illegale tv-uitzendingen op dit moment nog niet toepasbaar omdat de mast nog eigendom is van de PTT. In de naaste toekomst wordt de mast overgedragen aan de gemeenschappelijke regeling van Leiden en de omliggende gemeenten. Graafwerk ligt al zes weken stil LEIDEN - De aanleg van de kabeltelevisie in Leiden heeft ten gevolge van de lange vorst een flinke vertraging op gelopen. Al meer dan zes weken heeft men geen graaf werkzaamheden kunnen uitvoeren. Erg' ernis LEIDEN - De politie heeft gister ochtend (half elf) een bezoeker uit de stationsrestauratie verwij derd omdat het overige publiek zich in hoge mate aan hem erger de. De 23-jarige Leidenaar lag onder invloed van alcoholhou dende drank, op de vloer van de stationsrestauratie een aantal sexboekjes te lezen en had zijn pantalon daarbij half laten zak ken. Hij is door de politie ter ont nuchtering ingesloten. ADVERTENTIE DEALER VAN'O.A. AUPING LUXAFLEX GARDISETTE -7' Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Van Eijkuit Gouda,die in opdracht van de gemeente het kabelnet aanlegt, wil de komende maan den de achterstand proberen in te lopen. Men ziet echter geen kans om dat met eigen mensen te doen. In het contract staat echter ver meld dat Van Eyk geen onder aannemers mag inschakelen. De beheerscommissie Stadskabei Leiden die zich gisteren met de vertraging bezighield besloot Van Eijk op dat punt een onthef- Ook scholieren Meren wijk in actie: fing te geven voor een periode van een half jaar. In die periode mag Van Eijk bonafide onder aannemers inschakelen mits het aantal grondwerkers niet die van Van Eijk overtreft. Akkoord ging de beheerscommis sie gistermiddag ook met een wijziging in de volgorde waarin wijken op het kabeltelevisienet zullen worden aangesloten. Die verschuiving betekent dat een groot deel van de binnenwijken niet dit jaar maar pas in het voor jaar van 1980 kabeltelevisie zal krijgen. Een uitzondering geldt voor de Pieterswijk, de Camp en de Oude Morsch die nog dit jaar aan bod komen. De grootste vertraging betekent de omzetting voor de bewoners van Maredorp. Volgens het oor spronkelijke plan zouden ze al "oor 1 maart van dit jaar kabel-tv krijgen, maar nu moeten de be- De demonstratie wagen voor de ka beltelevisie blijkt nog maar zeer weinig belangstellenden te trek ken. De bedoeling was dat de wa gen mee zou trekken naar die wijken die op het punt staan om te worden aangesloten. Besloten werd nu de wagen een vaste standplaats te geven op het in dustrieterrein "De Waard". LEIDEN - Jong en oud in de Leidse Merenwijk zijn nu in actie geko men tegen de dreigende ontrui ming en sloop van de boerderij in het wijkpark van de Merenwijk. Op de openbare lagere school "De Meerpaal" hebben leerlingen van alle klassen tekeningen gemaakt en brieven geschreven die tot uitdrukking moeten brengen dat boer Vulpen en de boerderij moet blijven. De leerlingen vinden het piet leuk als straks op de kinder boerderij geen echte boerderij Sportinstuif De Leidse korfbalvereniging Fides Pacta organiseert zon dag een grote spel- en sportin stuif voor de jeugd. Aan de in stuif wordt meegewerkt door de jeugdcommissie van de LKV Fides Pacta en een aan tal cursisten van de recreatie- sportleiderscursus. De instuif is bedoeld voor de jeugd van 6 tot 15 jaar. Vanaf tien uur 's ochtends kan men terecht in de zaal van het Stedelijk Gymnasium aan de Fruin- laan. Deelnemers worden ver zocht lunchpakket, sportkle- ding en gymschoenen mee te nemen, 's Middags worden er estafettespelen gehouden in de kantine van de korfbalver eniging aan de Zoeterwoudse Singel. De instuif duurt tot 15.45 uur. Strandloop Swift organiseert zondag in samenwerking met de Bata ven een strandloop over vijf en tien kilometer. De start is 's morgens om elf uur vanaf de Wassenaarse Slag in Wasse naar. Iedereen die de afstand voltooit krijgt een fraaie her innering. Het inschrijfgeld bedraagt voor beide afstan den 3.50 en tot 14 jaar f2.50. Nadere inlichtingen bij W. Edink, Adegeest 11, Leider dorp, tel. 071-895297. Rommelmarkt In het clubhuis "In de Vroolijcke Arke" aan de Pieterskerk- koorsteeg 15 wordt op zater dag 10 februari een rommel markt gehoudenDaarvoor zijn allerlei spullen welkom. Personen die iets overtolligs in huis hebben kunnen dat melden via tel. 123271. De goederen kunnen dan worden opgehaald. Men kan de spul len ook zelf brengen in het clubhuis. Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 zal op maandag 29 januari de film cyclus van de regisseur Marca Ferreri worden besloten met de vertoning van "De Audiën tie" uit 1972. De film behan delt de macht van de kerk. In de hoofdrol Claudia Cardi- nale en Michel Piccoli. Aan vang 20 uur en toegangsprijs 4.50. meer staat en als er geen echte boer meer woont. Zij willen hun tekeningen en brieven aanbieden aan wethouder Waal en hem vra gen of boer Vulpen mag blijven. Al eerder deze week zijn andere bewoners uit de Merenwijk in het geweer gekomen tegen het voor nemen van de gemeente, en tegen de uitspraak van de president van de Haagse Rechtbank, dat boer Vulpen zijn boerderij vóór 15 fe bruari moet ontruimen. Morgen kunnen bewoners uit de Meren wijk in winkelcentrum "De Ko permolen" hun handtekening plaatsen onderaan een lijst die m de loop van volgende week aan wethouder Waal zal worden aan geboden. Ook deze bewoners zullen de wethouder vragen het besluit van de gemeente te her zien. tot het eerste kwartaal van 1980 wachten. Er zijn ook wijken die ten gevolge van de omzetting eerder kabel-tv krij gen. Dat geldt voor de omgeving van de Haagweg. Zij zouden aan vankelijk pas in 1980 aan bod komen, maar nu worden de ka bels in het tweede en derde kwar taal van 1979 nog gelegd. De bewoners van het woonwagen kamp aan de Haarlcmmertrek- vaart krijgen ook eerder kabel-tv dan men verwachtte. De be heerscommissie honoreerde gis termiddag een verzoek van de bewoners. Aanvankelijk werd het kamp ingedeeld bij de zoge naamde onrendabele gebieden die pas aan bod komen wanneer heel Leiden bekabeld is. De kampbewoners voelden zich ge discrimineerd omdat het aan grenzende noordelijke deel van Onze vaderlandse wegen zijn onderhand zo overbevolkt ge raakt en ons verkeer is zo ge compliceerd geworden dat er voor de gehandicapte wegge bruiker in vele gevallen geen beginnen aan is om zich met een gerust hart op de openbare weg te begeven. Vooral wanneer hij of zij voor het vervoer op een in validenvoertuig is aangewezen. Pas halverwege 1977 is in de Nederlandse verkeerswetge- ving het begrip "invalidenvoer tuig" geïntroduceerd. Daarvoor werd in de wet nauwelijks reke ning gehouden met de wensen en verlangens van de gehandi capte weggebruiker. Daar is sinds kort de nodige verandering ingekomen. Niet alleen werd het begrip "invali denvoertuig" gelanceerd maar tevens ontstonden er een aantal nieuwe verkeersvoorschriften die er enerzijds op zijn gericht de "plaats op de weg" van de gehandicapten in aangepaste voertuigen beter te regelen en anderzijds om een veruiming te geven van de mogelijkheid om die voertuigen te parkeren. Door de veranderde wetgeving hebben volgens Veilig Verkeer Nederland (WN) de gehandi capten in het verkeer ruimere mogelijkheden, meer zekerheid en meer veiligheid gekregen. Naar aanleidng van deze nieuw verkeersvoorschriften heeft WN een boekje op de markt ge bracht dat moet dienen als een soort van verkeerscode voor de gehandicapte in het verkeer. Het boekje is onlangs in een op laag van 14.000 stuks uitgeko men en bevat tal van (nieuwe) regels en tips. Als alles volgens plan is verlopen is het boekje inmiddels via het onderwijs en politie verspreid in gehandi capten-instituten en -organisa ties. Volgens één van de nieuwe ver keersvoorschriften mogen ge handicapten die in het bezit zijn van een landelijke invaliden- parkeerkaart niet alleen meer parkeren op gewone- en alge mene invaliden-parkeerplaat sen maar ook in parkeerzones, zonder gebruik te maken van een parkeerschijf, en op plaat sen waar een parkeerverbod geldt (zij het voor maximaal twee uur). Deze uitzonderingen gelden echter alleen als er in de directe omgeving geen vrije in validen-parkeerplaats is te vinden. Volgens de heer F. van Dijk, se cretaris van de afdeling Leiden en omstreken van de Algemene Nederlandse Invalidenbond (De AN1B, een club van louter vrijwilligers die zich op allerlei manieren inzet voor de licha melijk qehandicapten in onze samenleving) is een dergelijke wetsbepaling een stap in de goede richting. "Invaliden heb ben immers nog veel meer dan valide weggebruikers te kam pen met parkeerproblemen", aldus de heer Van Dijk. Hij ver volgt: "De ellende is alleen dat het zo verdraaid moeilijk is om aan die landelijke parkeer- kaarten te komen. Een van de eisen is namelijk dat de invali dedie in aanmerking wil komen voor een parkeerkaart zich niet zonder hulp over een afstand langer dan 100 meter kan voortbewegen, maar wat is nu 100 meter, vijftig heen en vijftig terug, da's toch zo gebeurd. De gemeente Leiden heeft gelukkig ingezien dat die 100 meter-eis belachelijk is en heeft de afstand verlengd tot 300 meter. Daar worden dan ontheffingen voor gegeven". Naar de mening van het minis terie zullen er overal in den lan de voldoende parkeerplaatsen moeten worden geschapen om te voorkomen dat er nog te veel ge bruik wordt gemaakt van de parkeerverbodsontheffing die de landelijke parkeerkaart in ruime mate biedt, hoe zit het nu eigenlijk met het aantal invali denparkeerplaatsen in Leiden? De heer Van Dijk: "Dat aantal is kort geleden flink uitgebreid maar de praktijk zal nog moe ten uitwijzen of er nu voldoende zijn. Duidelijk is in elk geval dat er in de binnenstad een schrikbarend tekort is, vooral nu het Stadhuisplein groten deels is opgebroken. Daar kon den we meestal nog een beetje uit de voeten. De enige invali denparkeerplaatsen in de bin nenstad zijn op dit moment te vinden op de Lange Mare. Zes stuks, maar drie daarvan zijn zo'n beetje constant geblokkeerd door containers, nee, eventjes gaan winkelen in de Leidse binnenstad is voor invaliden nog altijd een hele moeilijke zaak". Zo was eens de situatie op het Stadhuisplein, ruime parkeermogelijkheden voor invaliden. Op dit moment zijn de invaliden wat de Leidse binnenstad betreft aangewezen op enkele speciale parkeerplaatsen op de Lange Mare. LEIDEN - Onder de veelbelovende titel "Winkelfunctie in perspectief' verscheen eind vorige week het laatste deel van het winkelonderzoek van de Kamer van Koophandel in de Leidse regio. Het slot van dit onderzoek bestond uit twee stu dies naar een mogelijke vestiging van een Miro in Leiden, waarvan één bij het ver schijnen al volledig theoretisch en on bruikbaar is. Voor een Miro (zelfbedieningswarenhuis Albert Heijn) aan de rand van Leiden is geen enkel daadwerkelijk perspectief. De Leidse gemeenteraad maakte de moge lijkheid voor zo'n "weidewinkel" eind 1977 al onmogelijk. Politiek wees men een "perifere detailhandelsvestiging" vier kant af. Bestuurlijk wilde de gemeente toch gegevens en is het onderzoek voort gezet. Voor een Miro-vestiging in de Leidse bin nenstad is theoretisch volop perspectief, maar lijkt praktisch weinig kans. De ves tiging van een groot warenhuis in de Leid se binnenstad grijpt stevig in de bestaan de winkelvoorzieningen in een deel van het centrum. Daarbij stelt het AH-concern zware eisen aan de bereikbaarheid en de parkeermogelijkheden. De realiteit leert dat deze grootschalige ontwikkeling in de bestaande politieke verhoudingen in Leiden zeker niet omv armd zal worden. Nu de gemeente in de procedurele sfeer alles doet om de drei gende vestiging van een koopcentrum Mijnders/Digros tegen te houden, lijkt de kans uitermate klein dat een Miro-koop- centrum in dezelfde omgeving - het voormalige Krantz-complex aan de Lan- gegracht - binnengehaald zal worden. Sanering Een Miro-vestiging in de Leidse binnenstad betekent - zoals ook in het onderzoek van de Kamer van Koophandel wordt aange geven - een keuze voor schaalvergroting en daarmee ook een stap in de richting van sanering. Vestiging van een Miro-koop- centrum zal onvermijdelijk het verdwij nen van kleinere winkels in het centrum en de aangrenzende stadswijk Noord tot gevolg hebben. Realistisch genoeg geeft het rapport ook aan dat zonder een Miro het winkelapparaat verre van kerngezond is. Eerdere onder zoeken - waaronder van de Stichting Leidse Binnenstad (bedrijfsleven) - we zen uit dat het winkelapparaat in Leiden onvolledig, verouderd en weinig attractief Vanuit het bedrijfsleven - maar dan vooral van de kant van de "grote jongens" - wordt de vestiging van een warenhuis als 'trekker' voor de Leidse binnenstad ge zien. De verwachting dat een groot wa renhuis aantrekkingskracht uit zal oefe nen op de consument en dus ook andere Botsen De Miro-variant voor de binnenstad zal ech ter hard botsen met de stedebouwkundi- ge visie van de gemeente. In het vorig jaar aangenomen structuurplan voor de bin nenstad is juist als belangrijke beleidslijn opgenomen dat het winkelcentrum ge concentreerd moet worden. Het wijduit- gestrekte winkelcentrum wordt door de consument als hinderlijk ervaren. In een beleid om de belangrijkste winkel voorzieningen in het hart van de binnen stad te concentreren, valt een Miro-vesti ging aan de rand van het stadscentrum sterk uit de toon. Bij een enigszins conse quent beleid zal de gemeente Leiden dan ook niet ontkomen om de Miro aan de Langegracht te weren. KEES VAN DER MALEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3