Artsen zeggen gemeente Boskoop de dienst op PREMIE BU OPHALEN OUD PAPIER Van Mullem was te professioneel voor ons "Alleen nieuwe weg naar Leiden kan Valkenburg helpen Onenigheid over advies bij opname in bejaardenhuizen Harptrio speelt op Alphens koffieconcert Verzet-expositie in Katwijk VALKENBURG - Alleen de komst van een nieuwe (pro vinciale) weg tussen Leiden en Valkenburg kan de plaat selijke Hoofdstraat uit de verkeersnarigheid helpen. NOORD WIJK - De samen werkende gemeenten in de bollenstreek (Hille- gom, Noordwijkerhout, Lisse, Sassenheim, Voor hout, Rijnsburg en Kat wijk) willen verenigin gen, scholen en eventueel andere instellingen een "premie" gaan geven voor elke kilo oud-papier die zij in hun eigen omge ving ophalen. Al eerder besloot de gemeenteraad van Noordwijk een dergelijke re geling in het leven te roepen. Voor elke kilo oude kranten die wordt aangeleverd wordt vier cent premie uitbetaald. De clubs moeten echter wel met een be- Be Fairs voorzitter Hagestein geeft kernachtig de reden weer waar om Van Mullem en de Waddinx- veense voetbal tweede klasser aan het einde van dit seizoen uit elkaar gaan. Aan het begin van het vorige seizoen kwam de Goudse oefenmeester naar Be Fair dat onder zijn hoede een bij zonder succesvol jaar - met een kampioenschap en uitstekende bekerresultaten - kende, maar dat, ondanks de huidige goede prestatie in de nieuwe tweede klasse, toch maar liever weer af ziet van Vim Mullem. "Want ik heb niet zelf ontslag ge nomen," zegt Van Mullem. "Ik wilde best doorgaan met deze groep, alleen op mijn voorwaar den. Met die voorwaarden kon een deel van het bestuur - en ook spelers natuurlijk, want dat is toch een wisselwerking - zich niet wijs op de proppen komen dat zij het papier inderdaad in hun eigen gemeente van de hand hebben gedaan. Tot nu toe hebben van de moge lijkheid om de clubkas te spek- vinden. We hebben in de ander half jaar dat ik hier nu zit nooit een conflict gehad, maar het was duidelijk dat ik niet kon blijven. Opzeggen Tijdens de onderhandelingen voor het komende seizoen bleek dat het bestuur mijn salaris wilde verminderen. Daar gaat iemand met mijn reputatie natuurlijk niet mee akkoord, dat begrijp je wel. Toen vroeg men mij om m'n ont slag in te dienen en op die manier de eer voor mezelf te houden. Dat deed ik niet, zodat Be Fair mij wel moest opzeggen. Dat is er precies gebeurd." Nooit geen conflict, maar toch ging het mis, ondanks de goede pres taties. Het zal een trainer - bij een vooruitstrevende club - niet snel overkomen. Praeses Hagestein ken nog niet zo bar veel instanties gebruik gemaakt. "Maar", ver telde een woordvoerder van de gemeente onlangs, "de proef duurt een jaar. Dus er is nog niet zo veel over te zeggen. In april stapt graag op de fiets om met een geloofwaardige verklaring te komen. Hij: "Laat ik het met een voorbeeld trachten duidelijk te maken. Op een fiets heb je een achterwiel en een trapper. Door middel van een ketting gaat dat achterwiel draaien. Nou, er werd gewoon harder getrapt dan het wiel wilde, met als gevolg dat de ketting brak." Anders gezegd; Van Mullem han teerde een te hoge versnelling. De trainer wil dat ook best toegeven. "Kijk," legt hij uit. "Ik ben aange trokken als "prestatie-trainer", hetgeen ik ook ben. Dat vergt een grote lichamelijke en geestelijke inspanning van de betrokkenen. Toen ik kwam was er een zodanig potentieel spelers aanwezig, dat ik als trainer met een klein beetje inspanning de ploeg een klasse hoger kon helpen. Eigenlijk was m'n enige taak de groep motive ren. En als de prestaties goed zijn, de ploeg probleemloos kampioen wordt, dan is de inspanning van de spelers ook gering. Maar toen we vorig jaar naar de tweede klasse promoveerden, was het duidelijk dat de inspanning gro ter moest worden om een klasse hoger ook goed mee te draaien. Want in de tweede klasse moetje gaan we wel eens kijken hoe het loopt en of we er in de toekomst mee moeten doorgaan." Clubkas In het verleden, toen oude kranten nog een redelijk goede prijs op brachten, waren er heel wat ver enigingen en scholen actief in de "strijd" bij het ophalen van het afgedankte papier. Op die manier bracht men vaak een flinke hoe veelheid geld bijeen waarvan de clubs extra aankopen konden doen. Toen echter de klad kwam in de oud-papierprijzen, daalde ook de animo voor het ophalen van oud papier. De opbrengst was de moeite van het ophalen niet meer waard en de kosten ervan over- elke week aan de bak. En dat is een probleem voor de vereniging geworden." Te grote stap Hagestein: "Als de club groeit in prestaties, krijg je fricties. Je hebt altijd een behoudende groep, die het accent op de gezelligheid legt en een groep die oog heeft voor prestaties. Het aantrekken van Van Mullem blijkt nu een te grote stap geweest te zijn. Voor hij kwam hadden we Van Bommel, die meer de gezelligheid voor ogen had. Als je dan plotseling overstapt op een professioneel ingestelde trainer, dan moet ie dereen daar aan wennen." Van Mullem: "Van Bommel werkte als een "vader" figuur. Hy heeft tien jaar bij Be Fair gezeten. Toen ik kwam moesten er plotseling prestaties nagestreefd worden. Daar moet de structuur van de vereniging ook op gericht wor den. Bij mij moeten afspraken nagekomen worden. Gebeurde dat niet, dan probeerde ik dat eerst menselijk op te lossen. Maar bij een tweede keer gaat bij my de beuk erin. Dan kan ik fors ageren en dat is bij mensen in het ver keerde keelgat geschoten." troffen soms de baten. Daarmee ging een stuk zelfwerkzaamheid verloren, terwijl daarentegen de vuilnisophaaldienst met extra hard werk werd belast het vroe ger opgehaalde papier wordt nu bij het huisvuil neergezet. De kosten van 1 kilo huisvuil kost de gemeente echter een cent of zes. Zodoende werd het idee ge boren om het ophalen van oude kranten te gaan belonen. Op die manier hoopt men meer vliegen in één klap te slaan: er hoeft min der te worden uitgegeven voor de gemeentereiniging, de vereni gingen worden er "beter" van, de leden krijgen de kans om zelf iets voor hun club te doen en het af gedankte materiaal kan via de handel weer in de produktie worden gebracht (recycling-pa pier). Van Mullem eiste bijvoorbeeld van z'n spelers dezelfde inzet die hy zelf ten toon spreidde. Tweemaal per week trainen is een minimu meis van hem. "Ik ken clubs die op dit niveau al drie keer per week trainen. Dan verwacht ik van m'n spelers dat ze er mini maal twee keer per week voor vrij kunnen maken. In de praktijk bleek een groot aantal basisspe lers daar niet toe bereid. Mijn maatregelen bestonden hieruit dat ik die spelers op de training weigerde. Op zo'n manier wilde ik discipline afdwingen. Dat is ge-escaleerd. Eigenlijk heb ik een soort "forcing" gepleegd." "Ja," zegt Hagestein. "Hij verlang de van iemand die van de 78 trai ningen per jaar er 75 keer was, dat die de resterende drie trainingen ook van de partij was. de regels werden door Van Mullem te streng gehanteerd, hij toonde te weinig soepelheid en wilde de hoogst mogelijke prestatie uit de groep halen. Dat gaf wrijving." Bang 'Tegen hem hebben we gezegd," vervolgt Hagestein, "dat zijn vakbekwaamheid geen enkel punt van discussie was. Het eer- Dit zeggen burgemeester en wet houders, in een toelichting op de deze week uitgekomen jaarbe groting voor 1979 van Valken burg. De verkeersproblemen be treffen vooral de Hoofdstraat, die dwars door het dorp loopt. De Hoofdstraat krijgt straks veel verkeer te verwerken als de re constructie van de Voorschoter- weg achter de rug is. De straat is daar echter nauwelijks op bere kend. Valkenburg alleen kan een reconstructie niet betalen. De provincie zou dan met subsidies moeten bijspringen. Maar bo vendien is het wachten nog op een uitspraak van de Kroon over de toegestane maximum-breedte van een eventueel te vernieuwen Hoofdstraat. Met Katwijk Inhaal-verboden en snelheidsbe perkingen halen weinig uit, mer ken B en W somber op over de Hoofdstraat. Maar daarnaast is het voornamelijk "doorgaand" verkeer, dat deze dorpsweg zo druk maakt. Voor Valkenburg reden om eens te meer te pleiten voor een spoedige aanleg van een nieuwe weg Valkenburg-Leiden, die het verkeer buiten het dorp moet houden. Burgemeester en wethouders van Valkenburg en Katwijk zijn on langs overeengekomen de zaak nogmaals bij Gedeputeerde Sta- KATWIJK: GEEN SUBSIDIE AAN ANTI ABORTUS COMITÉ ste draait bijzonder goed mee, het tweede staat bovenaan en de A- junioren eveneens. Die A-junio ren lopen met je weg, zeiden we tegen hem. Nee, zei Van Mullem, dat is niet waar. Ze zijn bang voor me. En ik geloof dat hij daar ge lijk in heeft." "Er is een lawine van kritiek op mijn persoon uitgestort," erkent Van Mullem. "De meerderheid van het bestuur wil nu een andere trainer. Daar kan ik best begrip voor opbrengen. Een vereniging bepaald de koersniet ik. Ik werk echter op mijn manier." "Misschien is het stom dat we deze beslissing nemen," weet Hage stein. "Maar als hij nu blijft, zou 't ook moeilijk worden. In ons be sluit speelt 'n stukje bescherming voor Van Mullem ook mee. We hopen hem echter wel weer op het veld tegen te kunnen komen als hy een andere club traint Want het woordje christelijk dat we voor onze naam hebben staan, dragen we hoog in het vaandel." Wat nu? Eerst Van Mullem: "Water nu gebeuren gaat weet ik niet. M'n contract loopt dit seizoen af. Ik ben in ieder geval zo profes sioneel ingesteld dat ik dit sei zoen goed afmaak. Waarschijn lijk zal ik nu nog meer doen dan ten aan te kaarten. Voorlopig is voor het onderhoud van de in slechte staat verkerende Hoofd straat een bedrag van 15.000 gul den uitgetrokken. Woningbouw De bouw van 61 woningen in de wijk 't Joght 2 zal naar alle waar schijnlijkheid niet door gaan. Gebleken is dat de kosten van de (eigen) woningen te hoog zijn, waardoor er van de kant van wo ningzoekenden weinig belang stelling is. Zo schrijven burge meester N. Van 't Wout en wet houder J. Schipper in hun toe lichting op de begroting. Zij hopen dat de sanering van de dorpskern zich verder gunstig zal ontwikkelen en vinden dat het pleintje begrensd door de Broekweg en de Castelweg na af braak van de bebouwing aldaar moet worden gereconstrueerd. Ook renovatie en isolatie en wo ningen staan hoog op het ver langlijstje van B en W. Na overleg met de bewoners is echter geble ken dat er wel belangstelling be staat voor renovatie, maar dat er nog al wat bezwaren zijn tegen een tijdelijke ontruiming van de woningen. De bouw van wissel woningen, voor vervangende huisvesting noodzakelijk, zal kosten met zich meebrengen die door de huurders moeten worden opgebracht. Piet van Mullem: "Ik weigerde spelers op de training" ik van plan was. Iets anders kan men van mij eigenlijk niet ver wachten." Tussenfïguur Dan Hagestein: "Na Van Bommel en Van Mullem zoeken we een tussenfïguur. We willen aan de bak blijven, dat is zeker. We kie zen dan ook zeker weer voor een prestatietrainer. Alleen iemand die de zaak toch iets anders, flexibeler, aanpakt." WIM VAN WANROOY VRIJD. 'AG 26 JANUARI 1979 JSSBSM- BOSKOOP - De vier Boskoopse huisartsen hebben beslo ten de gemeente Boskoop de dienst op te zeggen, als er niet snel wat gebeurt, zij zijn boos op de regionale com missie bejaardenoorden, waarvan wethouder T. Stel- lingwerff-Marissen (zelf arts) deel uitmaakt. De contacten tussen wethouder en artsen zijn zo slecht, dat de artsen geen vertrouwen meer hebben in de wethouder. Dat heb ben de artsen burgemeester en wethouders schriftelijk meegedeeld. aan de gemeente Boskoop opge- zegd. Voor de gemeente verrich ten zij onder meer de keuring van ambtenaren, het verrichten van lijkschouwingen, het doen van inentingen en het geven van ad vies bij opname in bejaardente huizen. De wethouder heeft niet gerea geerd op de brief die de artsen eerder schreven en waarin zij hun zorg uitspraken over het functio neren van de huidige commissie. De wethouder, aldus de artsen, bleek niet bereid tot een com promis en was zelfs niet genegen een en ander in overweging te nemen. Langer samenwerken met de wethouder is zodoende onmogelijk geworden. Met in gang van 1 februari hebben de artsen dan ook hun medewerking Moeilijkheden Over die laatste taak zijn nu moei lijkheden ontstaan. Sinds kort is het wettelijk verplicht dat het opnamebeleid van bejaarden moet lopen via een uit, onafhan kelijke deskundigen bestaande commissie. De artsen daarente gen vinden dat zij best zonder de hulp van buitenaf kunnen advi seren zoals ook voorheen ge beurde. De artsen blijven bij hun weigering om diensten voor de gemeente te verrichten zolang wethouder Stellingwerf? voorzit ter blijft van de Stichting Bejaar denhuizen Boskoop. Deze stich ting is wel voorstander van een regionale commissie bejaarden oorden, zoals wettelijk is be paald. 'Niet niks', noemde L. 't Hart (Bos koop 2000) de harde stellingname van de artsen. 'De sfeer is lang zaamaan vertroebeld en dit raakt ons allen als aankomend bejaar den'. Algemeen bleek de raad van mening dat uit de impasse ge raakt moet worden. Burgemees ter J.H. Reinders zag echter wei nig mogelijkheden. 'De verplich ting tot een regionale commissie komt van de minister, wij kunnen daar niets aan veranderen. Maar de artsen hebben dit besluit op gevat als een soort motie van wantrouwen tegen hen. Dat is 't helemaal niet'. Reinders stelde voor om het probleem aan de mi nister voor te leggen. 'Het is ten slotte zijn beslissing, wij kunnen er niets aan doen', aldus Rein ders. Het aftreden van mevrouw Stel lingwerff als voorzitter van de stichting is slechts dan mogelijk wanneer de statuten van de stich ting veranderd worden. Hierin staat dat de wethouder, tot wiens portefeuille deze zaken behoren, voorzitter is van de stichting. Een kwestie dus, die buiten de ge meenteraad staat. Burgemeester Reinders wees hier nadrukkelijk op. Tenslotte deelde hij mee dat zal worden geprobeerd de ver standhouding met de artsen te verbeteren. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het maandelijkse koffieconcert in De Bron (Alphen Ridderveld) wordt a.s. zondag verzorgd door het Nederlands Harptrio. Harpiste Joke Willung studeerde aan het Amsterdams Conservatorium en was van 1963 tot 1968 eerste harpiste bij het Radio Omroeporkest. Ook fluitist Pieter Odé studeerde aan het Amsterdamse conservatorium. Na het behalen van zijn einddiploma zette hij zijn studie voort in Parijs. Momenteel is hij hoofdleraar fluit aan het Amsterdams conservatorium. Joke Vermeulen (altviool) tenslotte, doorliep het muzieklyceum en stu deerde bij Oscar Back, Jacques Thibaud en George Enescu. Zij was onder meer solo-altiste bij het Nederlands Kamerorkest. Dit drietal brengt zondag een programma met werken vanC.Ph.E. Back, Joseph M. Krans, Claude Débussy, Marius Flothuis en Arthur Meule- mans. Het koffieconcert in De Bron begint, zoals gebruikelijk, om half Arresleden op Alphens ijs ALPHEN AAN DEN RIJN - IJs en weder dienende organiseert de vereniging "Paard en Rijtuig" morgenmiddag een ouderwets arresledenfeest op de gemeente lijke Alphense ijsbaan. Op het programma staan onder meer een ringstekerij en een arrenwed- strijd. Pal van antieke sleden en met bel lentuig ingespannen paarden zullen bewonderd kunnen wor den op dit ijsfeest dat, als het al lemaal doorgaat, om twee uur van start gaat. De toegang van dit in samenwerking met de Alphense Lionsclub georganiseerde ge beuren is gratis. Voor clubs en scholen in de bollenstreek KATWIJK - Het Nederlands comité "Redt het ongeboren kind" krijgt geen steun van de gemeente Katwijk. Een voorstel van SGP/GPV gis teravond in de gemeenteraad om het comité als symbolische blijk van waardering voor zijn doelstellingen een eenmalige subsidie van eéri cent per inwoner 375) te geven werd door de raad weggestemd. Tweede Kamer De raad was het in meerderheid met burgemeester en wethouders eens, dat de vraag of er al dan niet een wettelijke regeling voor het aborteren van vrouwen moet komen door de Tweede Kamer dient te worden beantwoord. Dat is geen zaak voor een gemeenteraad, zo was het stand punt van de meeste fracties. Het comité had in een brief aan de raad gevraagd om financiële steun en om een uitspraak over het door de regering ingediende voorstel voor een abortuswetgeving. B en W stelden op formele gronden voor afwijzend op die verzoeken te reageren. Van der Mey van de SGP/GPV was het met B en W eens, dat het doen van een uitspraak over de op handen zijnde wetgeving niet iets is voor de raad. Omdat echter wel vaker instellingen verzoeken indienen om sub sidie en omdat de raad daar dan al dan niet positief op reageert op grond van hun doelstellingen, deed hy zijn voorstel van 1 cent per Katwijker. Genoeg geld Alle andere fracties wezen dit voorstel van de hand. Vink van het CDA sprak van "een slimme zet" van Van der Mey. "Ik voel er echter wienig voor", aldus Vink, "om me op deze manier toch te laten verleiden tot een discussie over het abortusvraagstuk in de gemeenteraad. De raad is daar de plaats niet voor en daarom ben ik tegen het voorstel". Burgemeester Bos voegde daar nog aan toe, dat "Redt het ongeboren kind" hem tijdens een gesprek heeft laten weten genoeg geld in kas te hebben voor de hulpverlening aan ongewenst zwangere vrouwen met als doel geen abortus te laten plegen. Be Fair in Waddinxveen zoekt nieuwe oefenmeester WADDINXVEEN - "Je zou kunnen zeggen dat Van Mul lem gewoon een te goede trainer voor ons is. Dat klinkt misschien gek, maar zo ligt de zaak wel. Want als hij in het menselijke vlak wat anders zou reageren, dan zou het een optimale trainer zijn. Van Mullem is een kanjer van een trainer, alleen is hy te proffessioneel - zo noemt hy het zelf en daar kan ik me wel in vinden - voor het Be Fair van dit moment." KATWIJK - Tussen 4 en 15 mei wordt er in Tripodia een verzetstentoon- stelling gehouden. De gemeenteraad stelde gisteravond een bedrag van 10.000 gulden beschikbaar voor het houden van deze expositie. Zij wordt georganiseerd door K O Katwijk in samenwerking met de gemeente en met vijf landelijke oud-verzetsorganisaties. De officiële opening van deze tentoonstelling zal worden gecombineerd met de do denherdenking op 4 mei. Met name de schooljeugd zal door een grootscheepse publiciteitsactie worden geactiveerd de expositie te bezoeken, opdat zij "kennis kan nemen van de verschrikkingen die oorlog met zich meebrengt".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23