„Puebla" zou kiezen voor een derde weg Directrice van ,'t Rapenburg' neemt afscheid m 30% RIJKSSUBSIDIE OPROCKWOOL SPOUWMUUR- ISOLATIE. CalotecBV. ^MEyAhe f^papermill Kamernood is 'schrik barend' Prof. Verkuyl spreekt op Visser 't Hooft-lyceum Nu niet rillen van uw stookkosten. Aardgas is kostbaar, doe er verstandig mee. VRIJDAG 26 JANUARI 1979 Latijnsamerikaanse kerk voor de keus MEXICO - Voor de Rooms- Katholieke Kerk in La tijns Amerika is een uur van grote beslissingen aangebroken, nu paus Jo hannes Paulus 2 zondag in de Mexicaanse stad Puebla de conferentie van Latijnsamerikaanse bis schoppen zal openen. Zal deze kerk, een machtsfac tor van betekenis in dit uitgestrekte gebied, de kant kiezen van de mil joenen ontrechten? Zal zij zich terugtrekken op haar traditionele bas tions van liturgie en vro me innerlijkheid? Of zal "Puebla" uitlopen op een compromis? Rond 220 bisschoppen en 138 ande re gedelegeerden en genodigden zullen ongeveer twee weken pra ten over het thema "Evangelisa tie in Latijns-Amerika nu en in de toekomst". Veel priesters en leken hebben en thousiast gereageerd op de bood schap die paus Paulus de Zesde in 1968 richtte tot de miljoenen ontrechten in dit werelddeel. Hij verklaarde toen openlijk dat hij zich solidair voelde met de zaak van de armen en dat hij de eco nomische ongelijkheid resoluut afwees. Ook de heldere analyse die op de tweede Latijnsamerikaanse bis.- schoppenconferentie - in Medel- lin - werd gegeven van de politie ke, economische en maatschap pelijke situatie betekende hoop en bezieling voor velen. "Medel- lin" resulteerde in een ondubbel zinnige veroordeling van het on recht en de verstrengeling van de belangen van kerk en staat. Bevrijding Die bisschoppenconferentie schiep als het ware het kader voor de - zo omstreden - "bevrijdingstheolo gie". Een theologie die de bijbel se gegevens - bijvoorbeeld de uit tocht van de verdrukte Joden uit Egypte - in al hun concreetheid doordenkt, die uitgaat van de fei telijke situatie en daardoor, wat Latijns-Amerika betreft, de kant kiest van de onderdrukten en ontrechten. De bevrijdingstheologie heeft ook wortel geschoten in de Verenigde Staten waar een sterk groeiende basisbeweging zich het lot van de armen aantrekt. Men heeft van Gustavo Gutierrez, een van de voortrekkers van dit nieuwe theologisch denken, geleerd dat de westerse theologie, geënt op de westerse cultuur, te weinig kritisch staat tegenover uitbui ting. Na "Medillin" heeft de Rooms-Ka- tholieke Kerk van Latijns-Ame rika vaak op de bres gestaan voor de mensenrechten. Maar sinds die tweede bisschoppenconfe rentie is de kloof tussen de "linkse" geestelijkheid, die het kapitalisme brandmerkt als de wortel van alle sociale onrecht, en de conservatieve kerkleiders ook breder geworden. De laatsten menen dat de bevrijdingstheolo gie het katholicisme een "marxis tisch" tintje geeft en de weg be reidt voor het "goddeloze com munisme", iets waar de militaire regimes die in Latijns-Amerika de overhand hebben ook niets van moeten hebben. Actieve centra Vooral in Brazilië hebben zich na de conferentie van Medellin zo genaamde "basisgemeenschap pen" ontwikkeld. Deze vaak los van de kerk staande gemeen schappen begonnen als ge spreksgroepen en groeiden uit tot actieve centra waar, vanuit de geest van het evangelie van be vrijding, stelling wordt genomen tegen de macht van internatio nale ondernemingen en dicta tors. Groeperingen als "Priesters voor de Derde Wereld" en "Christenen voor het Socialisme" werden al gauw verdacht gemaakt met na me in de Verenigde Staten. Het "Rockefeller-rapport", afkom stig van de toenmalige vice-pre sident van de Verenigde Staten, Nelson Rockefeller, wond er geen doekjes om een nam afstand van een kerk die zich op deze wij ze ging inzetten voor de ontrech ten en die de multinationals openlijk veroordeelde. Vaak met medewerking van buitenlandse financiers en de Amerikaanse in lichtingendienst werden van "democratieën - voorzover men hiervan in Latijns-Amerika kan spreken - militaire dictaturen gemaakt om de gevreesde ont wikkeling in de hand te kunnen houden. De ideologie van de "nationale veiligheid" werd geprocla meerd en gebruikt als dekman tel voor onderdrukking, schen ding van de mensenrechten, lage lonen, ja zelfs voor marteling en moord op grote schaal. Sinds Medellin zijn zo'n 800 geestelij ke verjaagd, gearresteerd, ge marteld of vermoord, om maar te zwijgen van de talloze mili tante leken die door de politie of het leger werden geliquideerd. ADVERTENTIE uw brunawinkel. voor al uw kranten, tijdschriften, boeken, drukwerk, enz. haarlemmerstraat 211 leiden, tel. 144595 School viert 60-jarig bestaan LEIDEN - Prof. Dr. J. Verkuyl, emeritus hoogleraar aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, komt op woensdag 14 februari naar Leiden. In het christelijk ly ceum Dr. W. A. Visser 't Hooft aan de Kagerstraat zal hij spreken over de betekenis van het onder wijs in de ontwikkelingslanden. De spreekbeurt van Verkuyl (oud- leerling van het Visser 't Hooft- lyceum) is georganiseerd omdat het lyceum dit jaar zijn 60-jarig bestaan viert. Dat jubileum wordt onder meer gevierd met een project over India en een fi nanciële actie om het technisch onderwijs in dit land vooruit te helpen. Bovendien is er een klas siek muziekconcours. Leerlingen van de school zullen bovendien de thriller The Ghosttrain opvoe ren. Zowel de feestelijkheden als het project over India zijn uitge smeerd over het hele komende jaar. Er staan ook nog en school- tentoonstelling en een reünie op het programma. "Met 's Heeren hulpe" in 1919 aan de Witte Singel als christelijk ly ceum begonnen, is de school in middels uitgegroeid tot een vol waardige scholengemeenschap met gymnasium, atheneum, havo en mavo. In 1921 werd het ge bouw aan de kagerstraat in ge bruik genomen, in 1961 kregen meisjes toegang lot de school toen een afdeling MMS (Middel bare Meisjes School) werd toege voegd. De school ging in 1968 samen met de Leidse Hout-ulo. Ingewikkeld De keuze die "Peubla" moet maken is niet de simpele tussen links of rechts. De situatie is bijzonder ingewikkeld. Vele bisschoppen schuwen een directe confrontatie met de militaire machthebbers, die bijvoorbeeld zou kunnen lei den tot beknotting van het ker kelijke onderwijs en van de ker kelijke activiteiten op het gebied van de boerencoöperaties. Insiders verwachten dan ook niet dat de "bevrijdingstheologie" in Puebla zal worden aanvaard. Pleidooien voor deze theologie zijn ook niet te verwachten om dat door een strenge selectie geen enkele bevrijdingstheoloog daar aanwezig zal zijn. Het secreta riaat-generaal van de conferentie heeft alle kritiek op dit punt af gewezen met de verklaring dat alle afgevaardigden democra tisch zijn gekozen. In het algemeen wordt verwacht dat Puebla zal kiezen voor een "derde weg", waarbij wordt ge dacht aan een compromis tussen de ontwikkelingsgedachte en de theorie van de bevrijding. "Puebla" zal voorzichtig willen manoeuvreren. De verhouding tussen kerk en staat in vele La tijnsamerikaanse landen mag niet nóg slechter worden. Voor studenten in Leiden Mevrouw P. C. Barrau-Muhring Mevrouw P. C. Barrau-Muhring LEIDEN - "Het zou goed zijn als er eens wat man nen de verzorgende vak ken binnen stapten. Een beetje spierkracht kunnen we daar best gebruiken". Dat zegt mevrouw P.C. Barrau-Muhring, die aan staande woensdag af scheid neemt als directrice van de school voor LHNO MHNO (Lager- en Middel baar Huishoud- en Nijver heids Onderwijs) aan het Rapenburg in Leiden. Mevrouw Barrau is maar liefst twintig jaar aan de school ver bonden geweest, en keert deze nu de rug toe, niet omdat zij met pensioen gaat, maar gewoon om "meer aan mijn eigen dingen zo als hobby's te doen". Adjunct-di rectrice mej. A.G. Landheer zal haar taken vanaf woensdag voor alsnog overnemen: een opvolg ster is nog niet benoemd. Er is veel veranderd sinds me vrouw Barrau in 1958 lerares al gemene vorming en Engels op de school aan het Rapenburg werd. Was er reeds de "vakschool voor meisjes" die op zijn beurt voort kwam uit de "kookscholen" en "industriescholen", in de tijd dat mevrouw Barrau haar intree deed kon je al opleidingen volgen voor verkoopster, naaister, enzo voorts. "Het was niet gemakkelijk om de meisjes te motiveren zo'n voort gezette opleiding te volgen. Ze hielden het op hun 14e jaar meestal voor gezien. Dan was de leerplicht afgelopen, en Leiden had in die tijd nog een echte fa brieksbevolking", aldus me vrouw Barrau. Kortom: weinig mogelijkheden om "door te le- Jammer vindt mevrouw Barrau het dat er tegenwoordig zo de nadruk wordt gelegd op "hoofdarbeid" inplaats van handarbeid. "Het is geen trend meer om basisvaar digheden aan te leren. Onder het motto: Marie wordt wijzer, is de aandacht voor bijvoorbeeld de naaivakken gedaald. Men doet het vaak af als "waardeloos". En nu zitten de meisjes in een stuk hout te hakken Van mevrouw Barrau wordt woensdag 31 januari afscheid ge nomen. Dat gebeurt op ee ceptie in de school aan het Ra penburg. Van 16.30 tot 18.30 LEIDEN - De kamernood onder studenten in Leiden zal de komende jaren "schrikbarend" worden. Zonder extra maatregelen zal er in 1981/1982 een te kort aan minstens 1500 en mogelijk zelfs 3.000 woon eenheden ontstaan. Deze verwachting is afkomstig van de vaste commissie voor ruimte lijk beleid en bouwzaken uit de universiteitsraad. De commissie baseert zich met deze prognose op het huidige beschikbare ka merbestand voor studenten en het aantal dat in de komende ja ren nodig is. De commissie uit de universiteits raad signaleert als belangrijkste oorzaak voor de kamernood on der studenten de sterke toename van studenten aan de Leidse uni versiteit en de onmogelijkheid voor de universiteit (Stichting Studentenhuisvesting) om in Leiden voldoende huisvesting te realiseren. In een memorandum over de stu dentenhuisvesting doet de com missie uit de universiteitsraad de suggestie om in een groter aantal gemeenten buiten Leiden de mo gelijkheden voor studenten te onderzoeken. De universiteit on derzoekt op dit moment al bouwmogelijkheden in Oegst- geest en Leiderdorp. Alphen ADVERTENTIE ADVERTENTIE Uw erkende Rockwool dealer: postbus 185 2250 AD Voorschoten tel.: 01717-5913 Benoeming commissie 'Endegeest' LEIDEN - Burgemeester Vis heeft gisteravond de tien leden van de commissie voor het psychia trisch ziekenhuis "Endegeest" geïnstalleerd. Het zijn wethouder P. H. Schoute (voorzitter), gede puteerde R. Eysink plaatsver vangend voorzitter, de gemeen teraadsleden Kramp en Meyer, directeur C. J. Schwarz van het bureau medische faculteit van de universiteit, advocaat-procureur H. W. Ten Holten, mevrouw N. A. den Haan-Groen, burgemeester van Voorburg, L. J. Dekker na mens de vereniging van ouders van Voorgeest, W. G. C. van Bruggen van het overleg ar beidsvoorwaarden welzijnswerk en T. de Vries van de raad voor regeringsbeleid. Hoe kouder het is, des te harder moet uw verwarming branden om het in huis lekker behaaglijk te krijgen. En des te hoger lopen uw stookkosten op. Vooral nu is het van belang uw aardgasverbruik in de hand te houden. Dat kan, door de tips op te volgen. Dat scheelt u niets in behaaglijkheid, maar wel een stuk in de kosten. Zo kunt u op aardgas besparen: 1. Geen ramen en deuren open laten. 2. Sluit 's avonds uw overgordijnen. 3. Eén uur voor u naar bed gaat uw verwarming instellen op nachttemperatuur (15°C). 4. Niet stoken in lege kamers. Draai de radiator dicht (maar denk wel om bevriezing). Staat er een gevelkachel, zet die dan op de waakvlam. 5. Houd de zon niet tegen als deze &-■ uw huis binnen- schijnt. 6. Vferspil geen warm water. Publikatie van de gasbedrijven, Gasunie en Economische Zaken. Vanuit de commissie doet men de aanbeveling om contact te zoe ken met gemeenten die welis waar op wat grotere afstand lig gen, maar een goede verbinding met Leiden hebben. Als mogelij ke gemeente noemt men Alphen aan den Rijn. Van de zijde van de stichting Stu dentenhuisvesting wordt bena drukt dat het huisvesting van studenten in gemeenten buiten Leiden "langere termijn-kwes ties" zijn. Men moet eerst zien overeenstemming te bereiken om bouwgrond in de verschil lende gemeenten te krijgen zodat de feitelijke bouw altijd nog een paar jaar op zich zal laten wach ten. In het memorandum van de com missie uit de universiteitsraad wordt het experiment met het tijdelijk onderbrengen van stu denten in hotels in Noordwijk als "mislukt" betiteld. Deze conclu sie wordt tegengesproken van de zijde van de Stichting Studen tenhuisvesting. Directeur Steenbeek wijst erop dat in Noordwijk alle beschikbare kamers voor alleenstaande stu denten bezet zijn. Het gaat in to taal om 40 kamers. Het is echter niet gelukt om de beschikbare appartementen voor stellen bezet te krijgen. Voor stellen waren 1 kamerappartementen beschik baar. Leidschendam Buiten Leiden zitten sinds kort ook studenten gehuisvest in het complex van het psychiatrisch centrum "Schakenbosch" in Leidschendam. Deze instelling bood beschikbare ruimte aan in een flat voor verpleegkundigen. Van dit aanbod hebben inmid dels 20 studenten gebruik kun nen maken. De commissie uit de universiteits raad doet de aanbeveling om te onderzoeken of op deze wijze nog meer studenten aan onderdak geholpen kunnen worden. Volgens de commissie brengt de grote kamernood voor studenten een situatie met zich mee dat steeds meer aankomende stu denten niet in staat zijn zich in Leiden of directe omgeving te vestigen. De grote reisafstanden die veel studenten dagelijks moe ten afleggen, noemt de commis sie een belemmering voor het zinvol studeren en zou "de veel geprezen mogelijkheden voor ie dereen om verder te kunnen stu deren" in gevaar brengen. Plakkers gepakt LEIDEN - Twee mannen die op de Oude Vest affiches aan het plak ken waren, in het kader van het 60-jarig bestaan van de CPN, zijn gisteravond door de politie aan gehouden. De 35 affiches, lijm en plakborstel die ze bij zich had den, zijn in beslag genomen. Uit de kaaswinkel van de Party- shop aan de Garenmarkt is in de nacht van woensdag op donder dag een grote hoeveelheid kazen gestolen. De schade bedraagt duizend gulden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19