Vraagtekens rond vertrek ajatollah Chomeini NAAST HET NIEUWS Regering veroordeelt "sinaasappelbrief" Van der Klaaiiw verstevigt Azië-politiek Sjah blijft voorlopig in Marokko Atherton naar Cairo Gromyko bij paus op bezoek CDU begint aanval op Duitse bondskanselier DONDERDAG 25 JANUARI 1979 PAGINA 9 SCHIPHOL (ANP) - Het officiële bezoek dat minister van buiten landse zaken Van der Klaauw aan China heeft gebracht is een nieuwe bijdrage aan de door hem gestimuleerde Azië-politiek. De ze Azië-politiek, die Nederland samen met de overige EG-landen voert, is er in wezen op gericht het vacuum op te vullen dat door het Amerikaanse vertrek uit Zuid- oost-Azië is ontstaan in de drie hoek Amerika, Europa, Azië. Dit heeft minister Van der Klaauw gisteravond verklaard bij zijn te rugkeer naar Nederland. De be windsman bracht een zesdaags officieel bezoek aan de Chinese Volksrepubliek en voerde daar politieke besprekingen met zijn ambtgenoot Huang Hua. Van der Klaauw had in Peking ook graag 1 een ontmoeting gehad met vice- premier Deng Xiaoping (Teng Hsiao-ping), maar het kwam er niet van. Zo'n ontmoeting stond ook niet op het officiële pro gramma. Van der Klaauw bevestigde desge vraagd dat zijn China-bezoek volledig in het kader valt van een nadrukkelijk op Azië gerichte politiek. Enkele maanden gele den bracht de Nederlandse be windsman al bezoeken aan India, Japan en Zuid-Korea. Hij voerde tevens in Tokio besprekingen met de Nederlandse ambassa deurs in Zuidoostaziatische lan den. Volgens Van der Klaauw kan Nederland een goede rol spelen in een Azië-beleid van Eu ropa door zijn kennis van Azië, maar tevens omdat veel Aziati sche landen politiek goed met Nederland kunnen leven. Een dergelijk beleid is van groot be lang in verband met de positie van Japan en de opkomst van China als mogendheid. "Het is een erkenning van de belangrijke politieke positie van het Verre Oosten", aldus de bewindsman, die overigens onderstreepte dat aan een'dergelijlc beleid ook een economisch streven ten grond slag ligt". Tegen de achtergrond van de ver koop van Britse Harrier vliegtui gen aan China en de aankondi ging van bondskanselier Helmut Schmidt dat West-Duitsland geen wapens aan China zal ver kopen zei Van der Klaauw, dat er nog geen Europees beleid is in zake wapenverkopen aan het Verre Oosten. Eigenlijk zou je volgens hem in Europees ver band afspraken' moeten maken over de wapenhandel met Zuid- oost-Azië, maar dat is nog niet gebeurd. Bij de politieke besprekingen van de Nederlandse bewindsman in Peking kwamen onderwerpen aan de orde als de Europese ver kiezingen en het democratisch karakter daarvan, het Europese monetaire systeem EMS, Indo china, de betrekkingen China- Amerika en de ontwapening. Wat dit laatste punt betreft wees Van der Klaauw zijn Chinese gasthe ren op de wens van Nederland dat China deel gaat uitmaken van de nieuwe ontwapeningscom missie in Genève en dat in het al gemeen de kernproeven worden stopgezet. China heeft daarop la ten weten dat het met kernproe ven doorgaat, omdat ze op eigen terrein v/orden genomen. Wel streven de Chinezen ernaar de kernproeven meer ondergronds te nemen. De Nederlnadse bewindsman zei zeer tevreden te zijn over zijn be zoek aan China, omdat het tot een versteviging van de bilaterale be trekkingen heeft geleid. Hij wees op het feit dat tijdens zijn bezoek de overeenkomst werd bereikt om tussen Rotterdam en Shang hai een zusterrelatie aan te kno pen, hetgeen de Nederlandse ha ven als sluis naar Europa ten goede kan komen. Verder refe reerde Van der Klaauw aan het door hem en zijn Chinese ambt genoot Huang Hua getekende luchtvaartakkoord tussen de twee landen, waardoor de KLM een dienst kan gaan openen op Peking, vermoedelijk in oktober. De bewindsman meende tevens dat zijn bezoek de zekerheid aan zienlijk heeft vergroot dat Ne derland het project van de kolen- haven bij Lien Yungiang, tussen Shanghai en Tientstin kan gaan uitvoeren. Dit project beloopt ongeveer twee miljard gulden. De zaak moet nu definitief wor den afgehandeld door het consor tium Port en Delta bv, dat het project moet gaan uitvoeren. Slechts het probleem van de fi nanciering staat nog open, al lij ken de Chinezen daar vrij zwaar aan te tillen. Van der Klaauw verklaarde verder dat begin volgende week de nieuwe Chinese ambassadeur in ons land zal arriveren. Het is me vrouw Ding Xuesong. Zij is de eerste vrouw in China die tot am bassadeur is benoemd. JERUZALEM (DPA/UPI) - Cairo, De Amerikaanse speciale gezant voor het Midden-Oosten, Alfred Atherton, is gisteren uit Jeruza lem naar Cairo gevlogen, zonder dat de laatste hindernissen uit de weg zijn geruimd voor een Israë- lisch-Egyptisch vredesverdrag op basis van een Amerikaanse compromis-formule. Na zijn laatste gesprek met de Israëli sche regeringsautoriteiten, zei Atherton na zijn besprekingen in Cairo weer naar Jeruzalem te zullen terugkeren. Hoe lang hij in Egypte blijft, wist hij nog niet. Voor zijn vertrek zei Atherton in Cairo het Israëlische standpunt te zullen overbrengen over de ar tikelen 4 en 6 paragraaf twee uit het ontwerpverdrag en over de vijfde paragraaf in artikel zes. Met name over deze laatste kwes tie, die handelt over Egyptische verplichtingen tegenover andere Arabische landen, zag Atherton nog verschillen. Hij hoopt deze bij terugkeer in Israël te kunnen oplossen. Israël heeft geprotesteerd bij de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties tegen het beschieten van burgerlijke doelen 'door van Libanees gebied opererende ter roristen'. In een brief aan de voorzitter van de raad somt de Israëlische VN-ver- tegenwoordiger een reeks inci denten op sinds 19 januari waar voor volgens hem de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO de verantwoordelijkheid op zich heeft genomen. "Gegeven de om standigheden moesten de Israëli sche verdedigingsstrijdkrachten hun tegenvuur richten op de plaatsen vanwaar werd gescho ten", aldus Israël. VATICAANSTAD (DPA) - De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Andrej Gromyko, heeft gisteren voor het eerst een onderhoud gehad met paus Johannes Paulus II. De voornaamste onderwer pen van gesprek waren, aldus waarnemers, de situatie van de kerk in Oost-Europa en ac tuele internationale kwesties. De paus heeft, sinds hij zijn ambt aanvaardde, meerdere malen met nadruk eerbiedi ging van de godsdienstvrij heid. en de rechten van d<? mens geëist. De reis die de paus waarschijn lijk dit voorjaar naar Polen zijn geboorteland gaat ma ken, zou Moskou voor proble men kunnen stellen. Het onderhoud tussen Gromyko en de paus duurde twee uur. Volgens functionarissen van het Vaticaan was het het langste onderhoud dat een paus ooit met een staatsman heeft gehad. Ook de Sowje trussische ambassadeur in Italië, Nikita Ryzhon, en de pauselijke minister van bui tenlandse zaken, monseig neur Agistino Casaroli waren bij de besprekingen zig. (Door onze correspondent) BONN--- De Westduitse oppositie leider Helmut Kohl heeft de bondsregering gisteren verweten, dat het door haar ontworpen beeld van een „gezonde wereld in Duitsland" in krasse tegenspraak is met de werkelijkheid. Kohl zei dit tijdens Let debat over de be groting van de Bondskanselarij (het „kantoor") van kanselier Schmidt. Volgens de CDU-CSU-fractievoor zitter is de „sociale vrede" in Duitsland ernstig verstoord. Als bewijs hiervoor haalde hij de re cente staalstaking aan, die ruim zes weken heeft geduurd. Verder heeft dc Staat volgens Kohl veel te veel krediet opgenomen, na melijk 31 miljard op een begro ting van 203,8 miljard mark. De totale schuld van de Bondsre publiek zou daarmee eind 1979 205 miljard mark bedragen. Voor het eerst is daarmee het lopende uitgavenvolume overtroffen, wat inhoudt dat van elke ontvangen mark 20 pfennig moet worden te- rugbetaédd aan aflossing en rente Kohl zei verder dat er geen ge meenschappelijk streven naar democratie meer bestaat in de Bondsrepubliek. De sociaal-libe rale coalitie is volgens hem be reid bijna „elke prijs te betalen om maar aan de macht te blij- Bondskanselier Schmidt verklaar de daarop dat de oppositie „be wust bezig is een uiterst somber beeld van de Bondsrepubliek te schilderen". Hij gaf toe dat er zorgen bestaan ten aanzien van de financiering van de staatsuit gaven, maar voegde daaraan toe dat nergens in Europa een land „relatief zo weinig rente moet be talen als juist de Bondsre publiek". Over de sociale verhoudingen zei Schmidt dat „een democratie zonder stakingen niet in orde is", hij rekende de oppositie voor dat er in West-Duitsland in verhou ding met bijna alle andere landen zeer weinig werkdagen door sta kingen verloren gaan. Schmidt nam het Kohl vooral kwalijk dat deze „volstrekt niet duidelijk had gemaakt wat de oppositie nu pre cies anders wil". TEHERAN (GPD) - Waarschijnlijk omdat geen garanties voor zijn veiligheid konden worden gegeven, heeft de ajatollah Chomeini zijn vertrek naar Iran met minstens drie weken uitgesteld. Dat is de strekking van een verkla ring die vanmorgen door een regeringswoordvoerder in Teheran werd afgelegd. Volgens zegslieden in de Perzische hoofdstad, die onbekend wen sten te blijven, heeft premier Baktiar door te dreigen met in grijpen van het leger, de ajatollah doen besluiten voorlopig in Pa rijs te blijven. Baktiar zou Cho meini per speciale koerier een brief hebben gestuurd, waarin de balling wordt gevraagd het kabi net drie weken de tijd te gunnen voor het nemen van maatregelen voor de veiligheid van Chomeini en het kalmeren van het le ger. De verklaringen uit de Perzische hoofdstad worden echter door Chomeini's medewerkers tegen gesproken. Hij heeft zijn plannen om vanavond met een charter van Air France naar Teheran te vertrekken niet gewijzigd, aldus een van hen. Df?ze verklaringen lijken echter voornamelijk be doeld om de tegenstellingen met het kabinet-Baktiar voor het thuisfront duidelijk zichtbaar te houden. Een woordvoerder van de Franse luchtvaartmaatschap pij zei vanmorgen dat de door Chomeini gecharterde Boeing 747 pas uit Parijs zou vertrekken wanneer de vliegvelden in Iran, waaronder de luchthaven van Teheran, weer zijn geopend. Dat is op z'n vroegst zaterdagmorgen. Volgens deze woordvoerder be grepen de medewerkers van Chomeini de positie van Air France volledig. Gisteravond laat ontstond grote verwarring nadat de militaire gouverneur van Teheran, gene raal Mechdi Rhimi, bevel had ge geven de luchthaven weer te openen, zodat het burgerlucht- verkeer in de loop van vandaag weer op gang kon komen. Dit be richt werd even later weer tegen gesproken door Radio Teheran. Volgens het radiobericht zijn alle vliegvelden in Iran met ingang van de nacht van woensdag op donderdag voor drie dagen geslo ten. In hoeverre het hier gaat om zelfstandige maatregelen van de strijdkrachten of om orders van premier Baktiar, is onduidelijk. Gistermiddag liet Baktiar weten dat de beslissing het vliegveld te sluiten geheel buiten hem om was genomen. Rond het vliegveld werd gisteren al druk gedemonstreerd, met name door arbeiders van omliggende fabrieken. Maar de arbeiders wa ren niet van plan de soldaten te tarten, zo zeiden ze. Twee toe stellen van Air Iran, die door per soneel van de maatschappij naar Parijs zouden worden gevlogen om Chomeini op te halen, moch ten niet vertrekken of zijn door militairen onklaar gemaakt. Als Chomeini zijn plannen doorzet, zet hij de regering-Baktiar onder grote psychologische druk. Een van Chomeini's medewerkers verklaarde gisteren dat, als de luchthavens van Iran bij aan komst gesloten blijken te zijn, het gezelschap weer terugvliegt naar Parys, waar de ajatollah in bal lingschap woont. In Teheran worden echter massale demon straties verwacht tegen deze hin dernis voor de religieuze leider en Baktiar zal dan ook alleen een confrontatie tussen sjah-gezinde legeronderdelen en aanhangers van Chomeini kunnen voorko men, als spoedig een oplossing wordt gevonden. In een uitzending van radio Iran bevestigde Baktiar dat hij inder daad in contact staat met de aja tollah. Baktiars afgezanten heb ben een boodschap bij zich, maar de regeringsleider weigert de in houd daarvan openbaar te ma ken. Naar buiten toe is Chomeini nog steeds niet van plan met Baktiar of diens vertegenwoordigers om één tafel te gaan zitten. Een woordvoerder van de ajatollah herhaalde gisteren dat Chomeini J£en afgezant van Baktiar zal ontvangen als deze niet eerst de banden met de „onwettige rege ring" van de sjah verbreekt. De sjah heeft gisteren in Marokko, waar hij te gast is bij koning Has san II, bevestigd dat hij voorlopig zeker niet naar de Verenigde Sta ten zal gaan en dat hij voor onbe paalde tijd in Marokko blijft. Hij is eveneens niet van plan terug te gaan naar Egypte, waar hij zes dagen was op uitnodiging van president Sadat. Twee dagen eerder verliet hij Iran „voor vakantie". De diversiteit van de verschillende demonstraties in Teheran neemt met de dag toe. De aanhangers van Chomeini zijn zonder meer talrijk, maar er wordt ook gede monstreerd vóór de sjah en de re gering-Baktiar. Zelfs feministen kwamen gisteren de straat op om te protesteren tegen de rol van de vrouw in een islamtische re publiek onder Chomeini. SNEEUWGIRAFFE Veer eens wat anders dan de obligate sneeuwpop maakte deze Amerikaanse vader voor zijn telg: een sneeuwgiraffe. DRUGPARLEMENTARIER Een Marokkaans parlementslid is er van beschuldigd een van de leiders te zijn van een smokkelaarsbende. De bende, die 78 leden telt, wordt ervan verdacht meer dan twintig ton hasj naar Europa te hebben gesmokkeld. Samen met 77 anderen staat het parlementslid, Mohamed Ben Hammadi Abdid, terecht op beschuldiging van handel in drugs. IN DE RU VOOR VS De aanvragen van op het communistische vasteland wonende Chi nezen om naar de Verenigde Staten te mogen zijn deze maand gestegen tot vijftienhonderd, vergeleken met slechts dertig een jaar geleden. Het Amerikaanse consulaat in Hongkong zei gisteren te verwach ten dat het aantal aanvragen eind januari tot zo'n tweeduizend zal zijn gestegen. Het consulaat kon niet direct zeggen of hoeveel aanvragen betrek king hadden op een bezoek aan de Verenigde Staten en hoeveel op emigratie. De gestegen belangstelling is een gevolg van een versoepeling van de reisbeperkingen in China en het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten. CRIMINELE OMA Een 71-jarige grootmoeder is in New York door een jury schuldig verklaard aan het beramen van een plan haar 82-jarige ex-echt genoot, een miljonair, te ontvoeren. Hoewel de openbare aanklager bandopnamen ten tonele voerde die waren gemaakt van gesprekken die de vrouw zou hebben gevoerd met iemand die volgens haar plan de rechter moest vermoorden die driejaar geleden haar huwelijk ontbond en die haar verzoek om alimentatie afwees, achtte de jury dit punt niet bewezen. De kandidaat-moordenaar, die daarvoor 20.000 dollar zou krijgen was, wat de vrouw niet wist, iemand vaii de politie. DEN HAAG (ANP) - De regering heeft gisteren een krachtige ver oordeling uitgesproken van de strekking van de brief van een zich A.R.A. (Arabisch Revolutio nair Leger) noemende afzender, waarin een nieuwe actie tegen Is raëlische sinaasappels wordt aangekondigd. De inhoud van de brief komt volgens het kabinet neer op een directe bedreiging van de volksgezondheid. In de brief, die zij vanuit Engeland naar het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne heeft gestuurd, herinnert de „A.R.A." aan de besmetting, begin 1978, van sinaasappels met kwik. Ze kondigt ook voor dit jaar een der gelijke actie aan, op grotere schaal en mogelijk ook met ande re stoffen dan kwik. De brief zou tevens zijn verzonden naar de andere landen van de Europese Gemeenschap, de Scandinavi sche landen, Roemenië en Joego slavië. De briefschrijvers zeggen, dat hun actie is gericht tegen de economie in Israël. De regering heeft gisteren via het ministerie van volksgezondheid meegedeelddat er inmiddels een coördinatie tot stand is gekomen tussen de betrokken departe menten (buitenlandse zaken, jus titie, binnenlandse zaken, land bouw en volksgezondheid) en de daaronder ressorterende dien sten. Dinsdagavond is al meegedeeld dat de keuringsdiensten van waren op de hoogte zijn en dat ze een verhoogde waakzaamheid be trachten. Op het ogenblik wordt nagegaan, of de distributiekana len van citrusvruchten nog op een andere manier kunnen wor den beveiligd. Evenals vorig jaar is het goed - al dus het ministerie - om bij het eten van sinaasappels wat extra aandachtig te zijn. Wie een be smette sinaasappel tegenkomt kan dat het best direct aan de plaatselijke politie of keurings dienst van waren melden. De Israëlische ambassade in Den Haag heeft geen idee wie er ach ter de afkorting „ARA" kan schuil gaan. Volgens een woord voerder van de ambassade lijkt het,enige doel van de dreigende actie met vergiftigde sinaasap pels het zaaien van paniek. Hij wees erop dat Israël alles zal doen om zijn handelswaar te be schermen, maar dat volledig on duidelijk is waar de actievoerders gezocht moeten worden. Bij de vorige actie met sinaasappels eiste ook ARA de verantwoorde lijkheid op. Nadat de actie enige tijd had geduurd en ook inder daad fruit was gevonden met (overigens onschuldig) kwik erin, is „ARA" geruisloos verdwenen. De Israëlische autoriteiten hebben niemand kunnen vinden die de verantwoordelijkheid voor de ac tie destijds wilde opeisen. Het ge ruisloos verdwijnen wijst er vol gens de woordvoerder op, dat waarschijnlijk niet van een hech te organisatie sprake is. Boven dien, aldus de woordvoerder, zijn de vorige maal geen harde poli tieke doelstellingen bekend ge maakt en werd ook fruit dat niet uit Israël afkomstig was, met kwikdruppeltjes geïnjecteerd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9