Kamer wil geen verhoging van de belastingen Kinkhoest: inenting blijft nodig weten waar wetsontwerp abortus blijft VVD betreurt gebrek morele moed Van der Stee Amsterdamse agenten weer voor rechtbank Uit in de Randstad Inenting Libanon-gangers KORT GEDING TEGEN TROS DONDERDAG 25 JANUARI 1979 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - PvdA- fractieleider Den Uyl wil van de regering weten wanneer het nieuwe abortus-wetsont werp bij de Tweede Kamer wordt ingediend. Den Uyl constateerde gisteren bij het begin van de kamervergade ring dat de datum van 1 ja nuari uit het regeerakkoord van CDA en WD door het kabinet is overschreden. Als de indiening nog enkele weken op zich laat wachten, zoals premier Van Agt on langs meedeelde, „wordt een grens overschreden", zo ver klaarde Den Uyl. Hij verwees naar het regeerakkoord van CDA en WD waarin staat dat het kabinet vóór 1 januari van dit jaar een wetsontwerp zal indienen. Als het kabinet geen overeenstemming over een abortus-wetsontwerp weet te bereiken zal het zo spoedig mogelijk de Kamer daaromtrent informeren, zo luidt het regeerakkoord. „Waar blijft die brief van het kabinet", zo vroeg Den Uyl. Den Uyl kondigde aan dat hij het kabinet nader aan de tand zal voelen als het antwoord onbevredigend is. Ook zal de PvdA dan niet aarzelen om zelf een initiatief-wetsont werp voor te bereiden, even tueel in samenwerking met andere partijen. „De tijdnood van het kabinet mag niet de Kamer in tijdnood brengen", aldus Den Uyl. Hij wilde ten slotte weten wat de reden van de vertraging is. Volgens Den Uyl heeft Van Agt ten onrech te de indruk gewekt dat de Raad van Stap er lang over heeft gedaan om advies over het wetsontwerp uit te bren gen. DEN HAAG (GPD) - De WD betreurt het dat minister Van der Stee nog niet de „morele moed" heeft gehad te bekennen dat hij de valse informant in de koop- sompolissenaffaire is geweest. Zonder de naam van de CDA-bewindsman te noemen vroeg de liberaal Joekes de be windsman zich alsnog bekend te maken. Ook Engwirda (D'66) toonde zich weinig gelukkig met het optreden van Van der Stee. CDA-woordvoerder Van Amels- voort verweet het ontstaan van de affaire aan drie groepen van betrokkenen, de minister, de journalist Van Wijnen en de besturen van de verenigingen van belas tinginspecteurs. De affaire brak vorig jaar los, nadat de be lastinginspecteurs om een onderzoek hadden gevraagd naar aanleiding van een publikatie in Het Parool dat 46 be windslieden en kamerleden geprofi teerd hadden van voorkennis bij de aan schaf van zogenoemde koopsompolis sen. Deze polissen zouden de betrokke nen flinke belastingvoordelen opleve ren, zo luidde de tendens van het ver haal. Uit een onderzoek van een speciaal daar toe ingestelde commissie bleek dat Van Wijnen zijn informatie uit de mond van een minister uit het vorige kabinet had ontvangen. Algemeen wordt aangeno men dat dit minister Van der Stee is ge weest. Gebleken is ook dat slechts drie kamerleden en een minister een derge lijke polis hebben aangeschaft. De Kamer, zo bleek tijdens de behandeling van de begroting van financiën gister middag, is het er algemeen over eens dat minister Van der Stee ongefundeerde geruchten over een aantal politici in de wereld heeft gestuurd. Joekes karakte riseerde de uit de publikatie ontstane opwinding als „een orkaan in een bor relglaasje". Engwirda wees erop dat het geheel er meer van weg had dat het CDA vorig jaar een hetze tegen zichzelf was begonnen. De affaire, die met deze behandeling afge sloten lijkt te zijn, mag echter volgens de Kamer niet leiden tot verwaarlozing van de gerechtvaardigde klachten van de belastinginspecteurs. In hun brieven over de koopsompolissen noemden zij deze zaak een voorbeeld van de ver slechterende belastingmoraal in ons land, en de steeds grotere ingewikkeld heid van de belastingwetgeving. Op een of andere wijze liet elke woordvoerder tijdens het debat weten dat aan deze klachten spoedig wat gedaan zal moeten worden. DEN HAAG (GPD) - Minis ter Andriessen (finan ciën) heeft van de Tweede Kamer het advies gekre gen voorlopig de belas tingen niet te verhogen. Bij het debat over de be groting van financiën we zen de woordvoerders van CDA, VVD en D'66 verhoging van de directe belastingen als dekking voor het begrotingstekort van de hand. De beide re geringspartijen lieten daarnaast weten op dit AMSTERDAM (ANP) - Twee van de zes Amsterdamse politieagen ten, die in mei en augustus vorig jaar wegens corruptie terecht hebben gestaan, zijn gisteren ten derde male voor de rechtbank in de hoofdstad verschenen. Het zijn de rechercheurs vreemdelin- 1 gendienst Henk S. (48 jaar) en Jo- han B. (58 jaar). De officier van justitie, mr. F. H. von Meyenfeldt, eiste ook nu weer tegen het twee tal een boete van 3.000 gulden de man. De rechercheurs hebben eerder te rechtgestaan op 31 mei en 30 au gustus vorig jaar. In beide geval len volgde vrijspraak, omdat de dagvaarding nietig bleek te zijn. Mr. Von Meyenfeldt had aanvan kelijk tegen de rechercheurs vrijheidsstraffen van drie maan den geëist, een eis die hij later af zwakte op grond van de - naar verhouding milde - vonnissen die de rechtbank aan de overige verdachten had opgelegd. B. en S. hebben toegegeven dat zij ieder giften van in totaal 1.000 gulden hebben aangenomen van de Chinese gokhuisbaas "Char lie". Zij ontkennen echter daar voor ook een tegenprestatie te hebben geleverd. De rechtbank ging overigens op het verzoek van de raadsman niet in en behandelde de zaak. Uit spraak 7 februari. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 26 ën 31 jan., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Coriolanus", van Shakespeare; 27,28 en 30 jan., 20.15 uur, 28 jan. ook 14.00 uur, Haagse Comedie met "Pijlers van de samenle ving" van Ibsen. HOT-Theater: 26, 30 en 31 jan., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Hoe me vüst" van Jules Feiffer; 27 en 28 jan.. Ballet De Spring plank met "Waves" en "Quartet"; 28 jan., 14.00 uur, kindertheater Psssst met "Padoedepoppelos". Congresbebouw: 27 en 31 jan. en 1 febr., 20.30 uur, Residentie-Or kest o.l.v. Ferdinand Leitner; 28 jan., 20.15 uur, dans. en muzie- kensemble Djoliba uit Guinea. Circustheater: 27 jan., 20.00 uur Ned. Opera Stichting en het Am sterdams Philharmonisch Orkest ó.l.v. Anton Kersjes met "Win ter Cruise" van Hans Henkemans; 31 jan., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting en het Utrechts Symfonie Orkest met "Carmen" van Bizet. Diligentia: 27 jan., 20.15 uur, Vrij Theater met "Bitter Lemon" van Dimitri Frenkel Frank; 28 jan., 11.30 uur, Nederlands Saxofoon Kwartet; 28 jan., 14.30 uur, Abbie de Quant, fluit, Glen Wilson, clavecimbel en Jaap ter Linden, cello; 30 jan., 20.15 uur, Sumiko Nagapla, piano; 31 jan., 12.45 uur, René Rakier, piano. Theater De Appel: 26 en 27 jan., 20.30 uur, toneelgroep De Appel met "De Feeks". Theater aan de Haven: 26 en 27 jan., 20.30 uur, Festival geïmprovi seerde moderne muziek. Theater Pepijn: 26 en 27 jan., 20.30 uur, "In en om Queneau"; 28 jan., 20.30 uur, Kwartet Wim Overgaauw. Theater de Dansende Beer: 28 jan., 20.00 uur, Folkgroep La Bam- boche. Theater in de Steeg: 26 en 27 jan., 20.30 uur, Frans Mulder met combo "Wat ik zoal tegenkom"; 28 jan., 14.30 uur, Haags Sprpokjestoneel met "De legpuzzel van Leo Pardo"; 29 jan., 20.30 uur, Pierre Woudenberg, klarinet, Claire Huydts, viool en Jan Sprij, piano. Theater de Tobbe, Voorburg: 26 en 27 jan20.30 uur, cabaret K war- toverelf met "Het beste van Tekstpierement". LEIDEN LAK-Theater: 26 jan., 20.30 uur. Theatergroep Kiss met "Salome"; 27 jan., 20.30 uur, Arca-Theater uit Gent met "Kaspar"; 28 jan., 15.00 uur, kindervoorstelling. Hartebrugkerk: 28 jan., 15.00 uur, concert door Lieuwe Visser, bariton, Jan Schmitz, orgel. Kapelzaal K O-gebouw: 31 jan., 20.15 uur, Rijksdaalderconcert m.m.v. Paul Peter Spiering, viool en Hans Broekman, piano. moment weinig voor ver hoging van de indirecte belastingen te voelen. D'66-woordvoerder Engwirda zag in een verhoging van de indirecte belastingen wel een mogelijk heid om het begrotingstekort te rug te brengen tot het aanvaard bare niveau van 4 a 5 procent (momenteel bedraagt dit tekort 6 procent). Hiervoor dacht hij aan de invoering van een luxe tarief voor de btw. De bijzondere ver bruiksbelasting voor auto's is hier volgens hem al een voor beeld van. Van Amelsvoort (CDA) en Porthei- ne (WD) wezen vooralsnog elke verhoging van directe en indirec te belasting van de hand. Volgens beide sprekers blijkt uit reacties in het land dat de collectieve las ten, psychologisch gesproken, te hoog zijn geworden. „De- inko menstrekker gedraagt zich zo, dat men kan zeggen: hij weigert de verhoging van de hem opge legde collectieve lasten te dra gen", aldus Van Amelsvoort. Een groot deel van de Tweede Ka mer toonde zich verontrust over de enorme vlucht, die het zoge naamd consumptief krediet ge nomen heeft. Zowel CDA als PvdA en GPV vroegen de be windsman voort te maken met de maatregelen, die overkrediete- ring tegen moeten gaan. Door sterke concurrentie onder de geldverschaffers (banken, be middelaars e.d.) wordt, vooral door de bemiddelaars, vaak te veel krediet verleend. Rienks (PvdA): „De gevolgen blijven niet uit. De sociale diensten en de gemeentelijke Volkskredietban ken zijn er goed voor". Van Amelsvoort juichte de pogin gen van de regering om te komen tot een nieuwe wetgeving inzake het consumptief krediet toe. Maar tevens verzocht hij om een versterking van de positie van de gemeentelijke kredietbanken, door bijvoorbeeld verhoging van de grens tot waar zij kunnen hel pen. Hij vreesde dat vooral de reclame van de Rijkspostspaar bank er toe geleid heeft dat meer mensen het aangaan van lenin gen niet iets verwerpelijks vin den. Alle partijen drongen bij minister Andriessen aan op vereenvoudi ging van de belastingwetgeving. Hiermee zal worden tegemoet gekomen aan de verlangens van de belastinginspecteurs, terwijl tevens paal en perk wordt gesteld aan de mogelijkheden belasting te ontduiken. De PvdA-er Rienks signaleerde 42 gevallen, waarin zogenaamde reparatiewetgeving op zijn plaats is. Hij drong aan op versnelling van de procedure om deze gaten in de wetgeving te dichten. DEN IIAAG - Mevrouw SuzanneBischoff van Heemskerk van D'66 laat zich door partijgenoot Brinkhorst voorhchtenovcrdegang van zaken in de Tweede KamerZij volgt in de D'66fract ie oud-staatssecretaris Zeevalking op die benoemd is tot burgemeester van Rijswijk. ZUIDLAREN - In de Adolf van Nassaukazerne in Zuidlaren is men gisteren begonnen met het inenten van de soldaten die naar Libanon worden uitgezon den. Over de u i tzen ding van Nede rlandse militairen naar Libanon zal op korte termijn een openbaar debat in de Tweede Kamer worden gehouden. Dit op verzoek van het PvdA-Kamerlid klaas de Vries. De soldatenvakbond AVNM heeft inmiddels melding gemaakt van pogingen van intimidatie door kamerleden ten opzichte van uit te zenden soldaten. Volgens de AVNM zouden sommige kaderleden er een gewoonte van maken schriftelijke verzoeken van dienstplichti gen om te mogen praten met een geestelijk raadsman (dominee, aalmoezenierzonder veel omhaal aan snippers scheurenDat gaat dan gepaardmet de mededeling dat de jongens niet zo kinderachtig moeten doen. Ook wordt geregeld gedreigd met de krijgsraad. De Vereniging Dienstweigeraars heeft in een telegram aan de Ka mercommissiesvan defensie en buitenlandse zaken gesteld dat elke dienstplichtige soldaat een beroep kan doen op de wet gewetensbe zwaren militaire dienst, dus ook diegene die in dienst van de VN- vredesmacht naar Libanon wordt gezonden. De vereniging wijst er op dat uitzending naar Libanon als een stroomversnelling op ie mands geweten kan werken. Eerder verklaarde staatssecretaris Van Lent van defensie dat dienstweigeren voor de Libanon-gan gers een gepasseerd station is. ARNHEM (GPD) - Op 89-jarige leeftijd is in Arnhem overleden prof. dr. ir. J. C. van Staveren. Hij genoot zowel in binnen- als bui tenland grote faam op het gebied van de elektrotechniek en ont ving tal van hoge onderscheidin gen. WD: openbare telexcellen DEN HAAG (GPD) - De WD heeft staatssecretaris Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) gevraagd een proef te begin nen met de plaatsing van openbare telexcellen op een aantal hoofdpostkantoren in het land. Dit blijkt uit schriftelijke vra gen, waarin de liberaal De Beer de bewindsvrouwe te vens vraagt om een onder zoek of deze service door de PTT geboden kan worden. De Beer wil verder weten in wel ke andere Europese landen dergelijke cellen al zijn inge voerd. AMSTERDAM (ANP) - De presi dent van de rechtbank in Am sterdam, mr. W. J. Borgerhoff Mulder zal op 1 februari uit spraak doen in het kort geding dat de Wassenaarse prof G. H. L. Zeegers, oud-voorzitter van het Nederlands Leprafonds, heeft aangespannen tegen de TROS. Zeegers wil, dat het de omroep wordt verboden hem nog langer in opspraak te brengen. In uitzendingen van TROS-Aktua vorig jaar en afgelopen zaterdag over het Colombiaanse leprozen- dorp Agua de Dios, werd Zeegers beticht van verduistering van gelden van het fonds. Dat is bele digend voor Zeegers, aldus zijn advocaat mr. A. J. Hammersteen gistermorgen tijdens de behan deling van de zaak. TROS-Aktua vertelt bbvendien grove onwaar heden over Zeegers. vindt hij. "Er is tegen myn cliënt al jarenlang een actie aan de gang". De advocaat van de TROS, mr. H. J. M. Boukema, betoogde, dat een algeheel verbod op (een deel van) de uitzending volgens de om roepwet niet mogelijk is. Alleen een rectificatie van gebleken on waarheden is mogelijk, zei hij. Tegen Zeegers is een gerechtelijk vooronderzoek gaande wegens verduistering van 136.000 gulden. In TROS-Aktua werden veel ho gere bedragen genoemd. De rechtbank in Den Haag moet zich nog over de zaak buigen. De negatieve publiciteit over het leprafonds heeft ervoor gezorgd dat de onafhankelijk van het fonds opererende Nederlandse stichting voor lerabestrijding vo rig jaar ëën miljoen gulden min der binnenkreeg dan in 1977, zo maakte de NSL deze week be kend. Zeegers wil ook, dat de TROS wordt gelast minstens één week van tevoren mee te delen of er een uitzending over Agua de Dios komt, en of daarin de naam van het fonds of zijn oud-voorzitter voorkomt Vrees voor dalende bereidheid door onbekendheid met ziekte DEN HAAG (GPD) - Deskundigen vrezen dat door de onbekendheid met kinkhoest de bereidheid om kinderen hiertegen te laten inen ten in ons land zal dalen. Zij stel len dit tegen de achtergrond van de kinkhoestepidemie die nu in Engeland woedt en die in ver band wordt gebracht met het daar sedert 1975 teruglopende inentingspercentage (toen: 70 procent, nu 30 procent). In ons land ligt het percentage op 95 procent. De betekenis daarvan is zeer groot en die moet zo blijven, meent de Stichting Bio-Weten- schappen en Maatschappij. Gedurende 1978 overleden in En geland enkele tientallen kinde ren als gevolg van kinkhoest, het juiste aantal is nog niet bekend. Het aantal kinderen dat door de ziekte ernstige complicaties kreeg, zoals stuipen en hersenbe schadigingen, is aanzienlijk ho ger. In ons land wordt bijna iedere zui geling tegen kinkhoest ingèënt. Dat gebeurt door middel van de bekende „cocktailprik" DKTPM (difterie, kinkhoest, tetanus, po lio en mazelen). Bij deze vaccina tie wordt de baby besmet met verzwakte of gedode ziektever wekkers (virussen of bacteriën), waardoor de baby zelf een weer stand ontwikkelt die hem-haar in staat stelt latere infecties te weer staan. Kinkhoest is een besmettelijke ziekte die in het begin van deze eeuw een van de belangrijkste oorzaken van kindersterfte was. In het jaar 1905, toen voor het eerst de doodsoorzaak door kinkhoest werd geregistreerd, stierven in Nederland 1226 kin deren door kinkhoest. Nu komt de ziekte nog slechts sporadisch voor en is sterfte door kinkhoest een zeer zeldzaam verschijnsel. Sinds 1963 zijn in Nederland drie kinderen aan deze ziekte overle den. Hoestaanvallen Tegenwoordig weet bijna niemand meer wat kinkhoest eigenlijk is. In tegenstelling tot een aantal andere in deze omstreken uitge roeide ziekten, figureert kink hoest ook niet in onze taal. De verderfelijke ziekten cholera en pest leven nog voort in uitdruk kingen als „Krijg de kolere" en „De pest inhebben". Kinkhoest uit zich in een serie op eenvolgende hoestaanvallen, die de zuigeling niet de kans geven om op adem te komen en die hem zeer uitputten. De gierende uit haal (kink) die elke serie bege leidt, is kenmerkend voor de ziekte. Kinkhoest kan fataal wor den als het uitgeputte kind bijv. ook longontsteking krijgt. Kink hoest wordt door een bacterie via de luchtwegen van mens op mens overgebracht. Het is een besmet telijke ziekte, net zoals cholera, pest, difterie, pokken, kinder verlamming, mazelen, enz. Lange tijd wist de mensheid niet hoe ze zich tegen deze ziekten kon beschermen. Rond 1800 ont dekte men bij meisjes die koeien molken, dat een besmetting met het koepokvirus een bescher ming gaf tegen een latere besmet ting met pokken. Deze methode, die vaccinatie werd genoemd (vacca, Latijn, betekent koe), ver spreidde zich binnen enkele ja ren over de gehele wereld. Na poleon verplichtte in 1803 zijn krijgslieden zich te laten vaccine ren. Bijverschijnselen Tegen kinderverlamming heeft men een ideaal vaccin kunnen ontwikkelen. Het garandeert een goede bescherming tegen latere besmetting en heeft geen bijwer kingen. Het vaccin tegen kink hoest, dat bestaat uit gedode kinkhoestbacteriën, veroorzaakt bij sommige kinderen wël bijver schijnselen. Meestal zijn dat on schuldige temperatuurverhogin- gen, maar ze kunnen soms ern stiger vormen aannemen zoals een shock (onvoldoende bloed circulatie, waardoor een baby enige tijd buiten bewustzijn kan geraken), stuipen, of zelfs blij vend hersenletsel. De bijwerkingen van de kink- hoestvaccinatie worden sinds 1962 in Nederland nauwlettend gevolgd door de kinderarts me vrouw C. A. Hannik, verbonden aan het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid (RIV) te Bilt- hoven. Dit instituut is onder meer belast met de aanmaak van en de controle op vaccins. Gedurende deze zestien jaren heeft zij met acht kinderen te maken gehad die ernstige blijvende bijver schijnselen vertoonden. Dit komt ongeveer overeen met èèn op de 400.000 ingeente kinderen. Me vrouw Hannik en dr. H. H. Cohen, directeur van de RIV-afdeling immunologie, stellen dat de risi co's die een zuigeling loopt op ernstige bijverschijnselen bij inenting, niet opwegen tegen de risico's bij niet-inenting.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7