Sancta-demonstratie tegen beleid bestuur Jeugd woningnood: 21 "officiële" gevallen NA 47 JAAR WEER AUTO OP WETERING "Scholieren knnnen IVt maand na eindexamen in Alphen aan slag" Rust en hulp ver te zoeken DONDERDAG 25 JANUARI 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 19 NOORDWIJK - Ongeveer 40 medewerkers van het psy chiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noord wijk hebben gisteren met borden en spandoeken gedemonstreerd te gen het beleid van het bestuur van Sancta Maria. De ge hele dag hebben de medewerkers, voornamelijk ver pleegkundigen, gepost voor de deuren van het hoofdge bouw. De spanningen binnen het zieken- huis kwamen aan het licht bij een conflict tussen een paviljoens- hoofd en een unit-hoofd. Sancta Maria is verdeeld in een aantal paviljoens, die zelf weer zijn ver deeld in units. De aanstelling van een plaatsvervangend unit-hoofd op "Bernadette" (de naam van het paviljoen) geschiedde zonder inspraak van het overig ver pleegkundig personeel. Toen was niet duidelijk wat de ta ken zouden zijn van dat plaats vervangend unit-hoofd. Het per soneel achtte het noodzakelijk een duidelijke functieomschrij ving te maken. Dat stuitte op moeilijkheden, die in enkele maanden escaleerden tot een conflict dat zich toespitste in de personen van het paviljoens- en het unithoofd. het paviljoens- hoofd gaf te kennen dat samen werking met het unit-hoofd. Het paviljoenshoofd gaf te kennen dat samenwerking met het unit- hoofd niet langer mogelijk was. De ABVA-bedrijfsledengroep van Sancta Maria heeft dinsdagavond een hearing gehouden naar aan leiding van de situatie rond Sanc ta Maria en met name rond "Ber- nadette". Tijdens deze hearing werd besloten een demonstratie ve actie te voeren tegen de direc tie van Sancta Maria die wordt verweten veel te laks te zijn ge weest bij het oplossen van het conflict. Met deze actie verlangen de de monstranten inwilliging van een aantal eisen. De belangrijkste daarvan is dat op zeer korte ter mijn een commissie van advi seurs van buitenaf wordt ge vormd, die een zwaar wegend ad vies moet uitbrengen dat tevens openbaar gemaakt moet worden. Voorts eisen zij van de directie een optimaal werkklimaat. Het paviljoenshoofd mag volgens de demonstranten zijn functie niet meer uitoefenen totdat er een definitieve oplossing is gevonden en het unit-hoofd moet in het be lang van de patiënten en collega's onmiddellijk weer in dienst tre den. „Ondemocratisch" Woordvoerders van de ABVA-be drijfsledengroep wijzen erop dat met het oorspronkelijke conflict tussen het unit-hoofd en het pa viljoenshoofd nu pas de ondemo cratische besluitvorming in Sancta Maria aan het licht is ge komen. Iets dat volgens hen nu maar eens moet gaan veranderen. Gistermiddag had de directie Sancta Maria nog niet gereageerd op de eisen van de demonstran ten. Overigens stellen de patiën ten dat de situatie zo snel moge lijk wordt genormaliseerd. Zij zeggen dat zij in het psychiatrisch ziekenhuis zijn voor hulp; dat zij de rust en de hulp wensen die ze nodig hebben, maar dat dit op de- r te zoeken is. Sr Ongeveer 40 personeelsleden van Sancta Maria demonstreerden gisteren bij het psychiatrisch ziekenhuis tegen het bestuursbeleid. Politie haalt 25 strikken uit zak van dierenvriend in Noordwijk... NOORDWIJK - Een helmplanter (27) uit Noordwijk is gistermid dag tegen de lamp gelopen toen hij aan de Langevelderslag be zig was met het uitzetten van wildstrikken. Een in een auto voorbij rijdende rechercheur viel het op dat de helmplanter wat verdacht rondscharrelde, en bij nadering van de wagen zijn broek dichtk noopte alsof hij een plas had ge daan. Op de vraag van de re chercheur naar de reden van zijn aanwezigheid in het besneeuw de natuurgebied, deed de man zich voor als een dierenvriend. "Ik loop te kijken of er geen ko nijntjes in strikken zijn gelopen. De beestjes hebben het toch al zo slecht". Bij fouillering echter kwamen 25 fonkelnieuwe wildstrikken uit de binnenzak van de stroper te voorschijn. ALPHEN AAN DEN RIJN - De kansen voor scholieren om na hun eindexamen werk te vin den in Alphen, zijn nog gun stig. "Tweeëneenhalve maand nadat men van school is gekomen, kan men aan de slag zijn". Dat zei gisteren de Alphense wethouder J. W. Haanstra (werkgelegenheid) tijdens een bijeenkomst van gemeente en vakbondsbestuurders Haanstra ontkende overigens niet dat de plaatselijke ar beidsmarkt eenzijdig wordt beïnvloed door de komst van nogal wat magazijnen. Dat laatste kan, omdat Alphen als norm hanteert dat op een ver kochte hectare industrieter rein tenminste 60 man werk moeten kunnen krijen. Maga zijnen, bedrijven in de klein- metaal en kantoren voldoen aan deze norm. De wethouder attendeerde ver der op de geringe werkmoge- lijkheden voor vrouwen die maar een deel van de dag' willen werken. In dat ver band vroeg Haanstra zich af: "Waarom kunnen werkgevers geen wisseldiensten instellen voor twee vrouwen? Zeker, als één man voor een vacature moeilijk blijkt te krijgen, ge zien de arbeidsmarktsituatie in deze regio". Tijdens de bijeenkomst werd ook gesproken over de situatie bij de Technische Unie in Al phen. De "ballonhal" van dit bedrijf zal worden vervangen door een vast magazijn. Dit is onderdeel van de al eerder aangekondigde plannen van de Techniche Unie: het perso neel van het Alphense hoofd kantoor voor sanitair en cen trale verwarming naar Am stelveen, de administratie van het centraal magazijn van Amsterdam in Alphen concentreren. De bouw van een vast magazijn in plaats van de ballon stemt de gemeente tot tevredenheid, zei Haanstra, in antwoord op de vraag van een verontruste vakbondsman, die meende dat de veranderingen bij de TU tot gevolg hebben dat de "hectare-norm" van Alphen nu daalt tot onder de 60 man. Of de veranderingen tot ge volg hebben dat er bij de Technische Unie in totaal 300 arbeidsplaatsen wegvallen, zou Haanstra nagaan. Fluitkwartet in Bodegraven BODEGRAVEN - Het vierde con cert in de serie Burgerzaalconcer ten, op donderdag 1 februari, zal verzorgd worden door het Ne derlands Fluitkwartet. Dit kwar tet wordt gevormd door het vroe gere Reger Trio, aangevuld met de cellist Frank van den Berg. Het voormalige Reger Trio maak te concertreizen over de hele we reld en is door de Johan Wage- naarstichting onderscheiden we gens "opmerkelijke prestaties op het gebied van de kamermuziek". Het Nederlands Fluitkwartet be staat uit fluitist Lucius Voorhorst (hoofdvakleraar fluit aan het Brabants conservatorium), de Joegoslaaf Dusan Karpisek (viool), de altviolist John Sekreve (onder meer concertmeester van het Brabants Kamerorkest) en de cellist Frank van den Berg. Het programma voor 1 februari vermeldt werken van Lex van Delden, Antonin Reicha, Wolf gang Amadeus Mozart en Gioac- chino Rossini. Het concert begint om 20.15 uur. Concert "meuwe" popgroepen Gemeente Katwijk weet dat er meer zijn ALPHEN7AAN DEN RIJN ZWAMMERDAM - "Tabasco Brand" is de 5? ALPHEN7AAN DEN RIJN ZWAMMERDAM - "Tabasco Brand naam van een nog nieuwe popgroep, die zaterdag te gast is in de Zwam- merdamse jongerensociëteit "Spider". De leden van deze groep zijn geen nieuwelingen in het vak. Chiel Pos, Jan Visser en Gerhard Jeltes speelden eerder in respectievelijk Solution, Alquin en Zoo. Deze drie muzikanten produceerden onder de naam Dominico Savio Gits de single "I need it". Daarna werden nog drie nieuwe leden aangetrokken. Dat waren Bart Fermie (conga's en percus sie) en Rens Berkemeier (gitaar), beiden afkomstig uit de Amsterdamse popformatie Small Talk en keyboardspeler Nol Sicking. Dit nieuw ge vormde zestal opereert onder naam Tabasco Brand: zaterdag dus in Spider (20.30). The Scene In het Alphense jongerencentrum Midas zaterdag eveneens een „nieuwe" groep, samengesteld uit oude bekenden. "The Scene" brengt in hoofd zaak rock. Zanger/gitarist Thé Lau was voorheen onder meer in dienst bij de cabaretgroep Neerlands Hoop. Organist/gitarist Dennis Duchart speelde bij Hopper en Blase, terwijl drummer Ton Jansen deel uit maak te van de groepen Uncle Remus en Sharey Stone. Bassist André Ver- sluys tenslotte speelde bij Vitesse, Carlsberg en de zojuist opgeheven groep Lucifer. Het optreden van The Scene begint om 21.00 uur. KATWIJK- Er zijn in Katwijk "officieel" 21 jongeren onder de 25 jaar die een woning zoeken. Dat getal bracht gister avond wethouder J. J. van Oosten (huisvesting) te berde tijdens de informatie- en (vaak felle) discussie-avond in 't Mallegat over de huisvestingsnood onder de jeugd in de badplaats. WOUBRUGGE - Aan de vindingrijkheid van de schaatsliefhebbers komt geen eind. De dikke sneeuwlaag op de Heimansweteringdie voor het eerst in 25 jaar door schaatsers kon worden bereden, vroeg om een snelte oplossing. Een auto met sneeuwschuiver was het antwoord op dat probleemDe firma De Digo construeerde met behulp van een oude auto en sneeuwschuiver een feilloos werkend middel. Via de jollensieiger bij jachtwerf Van der Laan werd de sneeuwschuiver het ijs op gelatenEven hielden de toeschouwers de adem in,maar het ijs hield het. Binnen enkele minuten lag er een schone baan. Een karwei waarmee normaal enkele schaatsers zeker een half uur zoet zijnAls we oudere Woubruggenaren moeten gelovenwas het in 1933 voor het laatst voorgekomen dat het ijs in de Heimanswetering een auto kon dragen. Het (niet al te veelkoppige) publiek bracht naar voren, dat er in wer kelijkheid veel en veel meer jon geren in Katwijk een huis zoeken. Ze schrijven zich echter niet in voor een woning, ornaat ze daar toch geen schijn van kans op hebben, zo werd gesteld. Daarom werd de volgende oproep aan het gemeentebestuur ge daan: "De gemeente zou de jonge woningzoekenden via voorlich ting moeten oproepen zich in te schrijven voor een huis. Dan krijgt de gemeente een beeld van hoe groot de woningnood werke lijk is en kan zij op die cijfers een reëel beleid baseren. Nu is de gemeente blind voor het echte aantal jongeren dat op zichzelf wil gaan wonen of van dat dure, vaak slechte zomerhuis af wil". „Kóm dan toch De wethouder - met twee raadsle den en twee vertegenwoordigers van de plaatselijke bouwvereni gingen lid van het forum dat deze aangelegenheid behandelt - stel de dat er een huisvestingsnota- Katwijk in de maak is. In die nota zal worden bekeken of dat aantal van 21 reëel is. "Zo niet", aldus Van Oosten, "dan zullen burge meester en wethouders bespre ken of er maatregelen dienen te worden getroffen". De voorzitter van het forum, loco gemeente-secretaris mr, G. Ver- heule, voegde daaraan toe dat men bij de gemeente best weet dat er meer woningzoekenden onder de 25 jaar zijn dan de inge schreven 21. "Maar jongeren, kóm dan toch om je te laten in schrijven, want met veronder stellen doen we bij de gemeente niets!", zo zei hij. W. van der Plas, als raadslid (CDA) opgenomen in het bestuur van de Katwijksche Bouwvereniging meende dat het inschrijven en daarmee het scheppen van een goed beeld van de vraag naar wo ningen iets is dat uit de bevolking zelf moet komen. Hij verwees in dit verband naar de "beperkte opkomst" van deze thema avond: ongeveer 30 toehoorders. Flatgebouw De wethouder liet weten dat de gemeente de één- en tweeper soons huishoudens wat huisves ting betreft toch niet volledig in de kou laat staan, zoals de zaal suggereerde. Het afgelopen jaar zijn 56 alleenstaanden in Katwijk aan een huis geholpen, deelde hij mee. Twintig van hen verwierven een koopwoning en 36 een huur huis. Bovendien, aldus de wethouder, is in onderzoek of er wellicht langs de Piersonstraat een flatgebouw kan worden neergezet voor al leenstaanden en dus ook jonge ren. In éat gebouw komen op zijn minst twintig wooneenheden, kondigde Van Oosten aan. In zijn inleidende woord wees het forumlid J. Haasnoot, nu ge meenteraadslid voor de PvdA/ PPR en voorheen lid van de Be langengroep Jeugd woningnood Katwijk, al m deze richting die Van Oosten aangaf. Haasnoot zei dat er maar één oplossing is voor de opheffing van de woningnood onder Katwijkse jongeren: spe ciaal voor hen bouwen. "Dat is een politieke beslissing en ik heb de indruk dat de politieke wil om zoiets te doen in Katwijk niet aanwezig is", zo stelde hij. Kortebaanwedstrijd In Hazerswouüe worden door HIJC kortebaanwedstrijden georganiseerd op donderdag avond 19.30 voor dames en he ren. Invloed Wethouder Van Oostgn (PVDA PPR), die onderstreepte dat hij die avond de mening van burge meester en wethouders en niet van zijn partij naar voren bracht, verwees daarop naar de huisves tingsnota-Katwijk waaraan mo menteel druk wordt gewerkt. "Daarin komt de jongerenhuis vesting ook aan de orde. Er zullen politieke beslissingen worder genomen en daar kan iedereen ook in deze zaal aanwezig, in vloed op uitoefenen", zo besloot hij. POLITIE HAALT SCHAPEN UIT DE (BEER)PUT NOORDWIJK - Een patrouille van de Noordwijkse politie heeft gisteravond een "stink- karwei" moeten opknappen, na een melding dat op de vroegere vuilnisbelt aan de Leidsevaart twee schapen in _een beerput waren geraakt. De hulp van de politie werd in geroepen en daarop gingen een paar politiemannen kij ken wat er aan de hand was. Op de beerput lag een dunne ijslaag. De schapen waren er doorheen gezakt en staken met de koppen boven de in houd uit. Om de dieren zo dicht mogelijk te naderen, legde de politie een plank over de bevroren massa, waarna men er na veel moeite in slaagde een touw met een lus om het schaap te krijgen. Vervolgens werd het touw aan de trekhaak van de politiewagen bevestigd en konden de schapen uit de poel worden getrokken. De Noordwijkerhouter Ton Smit verleende bij één en an der hulp. De dieren zagen er miserabel uit, maar hebben het avontuur overleefd. Ver volgens vergde het nog veel speurkunst om de eigenaar van de schapen te vinden. Pas na veel navragen en getelefo neer kwam de politie aan de weet, dat de "drenkelingen" toebehoorden aan een inwo ner van Roelofarendsveen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19