ib Plan tweede bijgebouw van stadhuis de Bruna-Winkel ruimt boeken op! 'Adel verraadde vliegers aan Duitse bezetter' Woon ideaal beurs met artiesten in Leidse hal afsluiting van brug 12.95 Vrachtauto dwars door DONDERDAG 25 JANUARI 1979 LEIDEN - Dat is even wat an ders dan binnen zitten. Op de lagere Jan Ligthartschool en de kleuterschool De Zand taart aan de Damlaan (Lage Morshadden ze het gister morgen goed bekeken. Het schoolplein achter de scholen - die vlak bij elkaar staan - was al zolang een ijsbaan, dat hij dan ook maar eens als zo danig gebruikt moest worden. Dus waren er gistermorgen schaatswedstrijden voor zo wel kleuters als "groten". Binnen was het ook gezellig: er was wat te eten en er werd chocolademelk gedronken. UTRECHT (ANP) - Vermoedelijk verblind door de zon is een vrachtwagenchauffeur gister middag in Utrecht met zijn zware wagen dwars door de afsluitbo men van een brug gereden. Ter wijl de bomen al dicht waren en de brug op het punt stond om hoog te gaan om een schip door te laten kwam de vrachtauto vol gens de politie aanrijden. Het ge vaarte reed dwars door de bomen - heen waarna de chauffeur uit zijn cabine werd geslingerd. Zonder chauffeur reed de vrachtwagen vervolgens verder, ramde de af sluitbomen aan de andere kant en een geparkeerde auto. Boven dien werden een paar lichtmas ten gekraakt. De chauffeur, de 33- jarige C. G. van Oort uit Utrecht, overleed later aan zijn verwon dingen. Uitspraak gevraagd. De afdeling Bergen op Zoom van de Vereni ging van Homofielen (COC) heeft in een brief aan de plaatselijke Raad van Kerken een uitspraak over homofilie gevraagd. Aanlei ding waren de uitspraken van de bisschoppen van Roermond en Rotterdam daarover en het uit blijven van een uitspraak van de kant van de Bredase bisschop, mgr. Ernst. "Hoewel het ons toelijkt dat de bis schop van ons bisdom niet de bewoordingen van zijn collega's zou gebruiken, wachten wij op een uitspraak van zijn kant die ondubbelzinnig het recht erkent van homofilie mannen en vrou wen om naar hun aard te leven. Een dergelijke verklaring heb ben wij ook niet kunnen aantref fen in de zeven volzinnen die kardinaal Willebrands aan het onderwerp homofilie wijdt in zijn erklaring te Rome van 21 januari 1979". Aldus het COC. Het spreekt de hoop uit dat de Raad van Kerken deze zaak nu in eigen vergadering aan de orde zal stel len en met een reactie komt. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Hierden (Geld.) P.J. Bos Slikkerveer- Ridderkerk; aangenomen naar Biezelinge (Z.) L.A. de Graaf Ou- delande-Ellewoutsdijk; bedankt voor Woudenberg J. Blom Sint Maartensdijk. Gereformeerde Kerken: beroepen te Utrecht-oost C. van Steenis Rotterdam - Feyenoord, te Doe- tichem D. van Santen Sassen- heim, te Maassluis Z.C. Versluys Hazerswoude Chr. Geref. Kerken: aangenomen naar Hoogeveen (voor zendings werk in Vendaland, Zuid-Afrika) kandidaat G. Drayer Drachten. Priesteressen. Een commissie van de synode van de Anglicaan se Kerk in Engeland gaat de om streden zaak van de vrouwelijkse priesters uit andere landen die Engeland bezoeken onder de loep nemen. De Anglicaanse Kerk kent namelijk in vier landen (Hong Kong, de Ver. Staten, Ca nada en Nieuw-Zeeland) wettig gewijde vrouwelijke priesters. In Engeland zelf echter niet. Vorig jaar zijn daar een paar inci denten voorgevallen rond vrou welijke priesters uit deze landen die in een anglicaanse dienst voorgingen. Het is officieel ver boden in de Engelse kerk dat een vrouw de dienst leidt. De com missie heeft nu tot taak hiervoor een regeling te zoeken. Bedreiging. Het Joods Comité in de Verenigde Staten is bezorgd over de toekomst van de Joodse gemeenschap, gezien het grote aantal huwelijken van Joden met mensen met een ander geloof. In zes jaar trouwde 31,7 procent met een niet-Jood. Daar komt nog bij dat Joodse echtparen een laag geboortecijfer vertonen. Kostelijke kunstboeken voor minder dan 7 gulden per stuk! Verkrijgbaar in de kombinaties Cezanne Botticelli, Renoir abstracten, Degas Velazquez, Da Vinci tijdgenoten, elk met tientallen sublieme kleurenreprodukties. Per 12, normaal f 29,80. nü per paar Plantenhand- boek voor tuin én balkon voor 'n niet-te- geloven prijs: van 7,50 'JSÜ nü i** naties Cezanne m -==s1 Achtergronden Talloze pockets voor 'n fraktie van de nieuwprijs. Uitzoeken maar, Per 150 stuk X* Achtergronden van de fantastische TV-serie met nog nooit eerder gepubliceerde foto's. Van 24,90 voor ^90 LEIDEN Maarsmansteeg 10 De Zangeres Zonder Naam is één van de artiesten, die optreden tij dens de Woon ideaal beurs, die vol gende week in de Groenoordhallen wordt gehouden. Zangeres Zonder Naam en ten slotte op zondagmiddag Albert West. De openingshandeling wordt dit jaar verricht door Mau rice del Monte. Hij kruipt voor die gelegenheid in een kubus die 49 centimeter breed, lang en hoog is, met een deuropening van 25x27 centimeter. De openingstijden van de beurs zijn telkens van één tot vijf en van zeven uur tot half elf. Op zondag is de beurs ge opend van twaalf tot vijf uur. Expositie Breestraat historie LEIDEN - Van zaterdag 10 fe bruari tot en met 10 maart wordt in de tentoonstellings zaal van het Gemeentearchief aan de Boisotkade een expo sitie gehouden onder de titel "Breestraat breeduit". De tentoonstelling behandelt de geschiedenis van de bebou wing langs de Breestraat door de eeuwen heen met uitzon dering van het stadhuis, waaraan in dezelfde periode een afzonderlijke tentoon stelling in de Lakenhal wordt gewijd. De expositie is geopend op maandag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur, op zaterdag van 9 tot 12 uur en op de don derdagse koopavonden van 19.30 tot 21.30 uur. Steunfractie PPR: betere busdiensten LEIDEN - De steunfractie van de PPR voor de Leidse gemeente raad heeft het streekvervoersbe- drijf West-Nederland een aantal suggesties gedaan voor verbete ring van de dienstregeling op de lijnen 7 (Alphen-Leiden), 8 (Gou- da-Leiden)en 9 (Alphen-Leiden). Men pleit met name voor een overstap tussen Hazerswoude en Leiderdorp. Volgens de PPR-steunfractie roept het huidige beleid met deze lijnen van West-Nederland "veel irrita ties" op bij reizigers die vanuit de richtingen Alphen, Boskoop en Bodegraven naar Leiden komen. De reizigers voor Leiderdorp (Ley- thenrode, Elizabeth Ziekenhuis) moeten eerst twee keer meerij den door de binnenstad van Lei den, terwijl ze in Leiderdorp vlak langs hun bestemming komen. De reizigers voor station Leiden worden eveneens eerst door de Leidse binnenstad vervoerd. Voor hen geeft dit vaak grote ver tragingen. De PPR-steunfractie meent dat het de moeite waard is om de moge lijkheid van een overstap tussen Hazerswoude en Leiderdorpse- brug te onderzoeken. Op deze manier kunnen reizigers kiezen tussen vervoer door de Leidse binnenstad, of anders via Ley- thenrode (verpleeghuis) en Eli zabeth Ziekenhuis, of het station in Leiden. Als omleidingsroute noemt de PPR Persant Snoepweg, Engelendaal en Willem de Zwijgerlaan. De steunfractie geeft toe dat deze route weliswaar niet korter is maar wel sneller dan het be staande traject van de West-Ne- derland-lijnen 7, 8 en 9. Hagenaar in boek: DEN HAAG (GPD) - Een barones en de kasteelheer van kasteel Duivenvoorde in Leidschendam hebben in het eerste oorlogsjaar geallieerde vliegers verraden aan de Duitse bezetters. Dit blijkt uit een boek van de Haagse bu schauffeur Bart Rijnhout. Het boek komt morgen in de handel. In de nacht van 23 op 24 september 1940 maakte een vliegtuig, de Wellington L7788, een noodlan- ding in een wei in de Zuidhol landse plaats Leidschendam, dicht tegen de grens van Voor schoten. Rijnhout in zijn boek: "Het myste rie van de L7788" toont aan dat een deel van de voortvluchtige bemanning door de politie van Wassenaar werd gearresteerd bij het terrein van Huize Beuken horst, een villa aan de Rijks straatweg in Wassenaar. De be woonster van het huis, een baro nes, heeft volgens de schrijver vn het boek de politie van Wasse naar getipt. In onze krant van zaterdag wordt aan het boek uitgebreid aandacht besteed. Eerste sleutel van renovatie in Noord LEIDEN - Op dinsdag 6 februari wordt de sleutel uitgereikt voor twee gerenoveerde woningen van het complex woningen aan de Os en Paardenlaan en de Lusthoflaan. De woningen die in beheer zijn bij de Leidse Woningstichting zijn de eerste van het complex die door aannemersbedrijf Ooievaar zijn gerenoveerd. De symboli sche sleuteluitreiking zal plaats vinden in clubhuis "De Zeven sprong" aan de Bernhardkade 's ochtends om half tien. Vijftig stands in teken van "wonen" LEIDEN - Voor het tweede achter eenvolgende jaar wordt in de Groenoordhallen een "Woon ide aal beurs" gehouden. Ditmaal niet in de maand april, evene menten als het corso dat vorig jaar in die maand werd gehouden speelden de organisatoren toen parten, maar van 31 januari tot en met 4 februari. Op de Woon ideaal beurs, die wordt georganiseerd door het Haarlem se bureau "Drie Plus", komen vijftig stands die in het teken van "wonen" staan. Zo zijn er stands met meubels, keukens, isolatie materialen, antiek, tuinbeno- digdheden, schilderijen. Er is in formatie verkrijgbaar over bin nenhuisarchitectuur, garages, verlichting, zonwering en ka merplanten. Van de vijftig stand houders zijn er veertien afkom stig uit de Leidse regio. Dat aan tal is wat groter dan vorig jaar, toen op de beurs maar weinig standhouders uit de regio verte genwoordigd waren. In eerste in stantie was men wat huiverig voor het gloednieuwe evene ment, later bleek de vierduizend vierkante meter al bezet. Volgens de organisatoren trok de beurs vorig jaar nog zo'n 22.000 bezoe kers. Naast informatie over wo nen biedt de "Woon ideaal beurs" ook amusement. Elke beurs- avond treden er Nederlandse ar tiesten in de Groenoordhallen op. Dat zijn achtereenvolgens Mau rice del Monte (woensdag), zan geres Mieke, Saskia en Serge, de Welzijnskantoor aan Langebrug misdragingen LEIDEN - De gemeente heeft plannen om naast het nieuwe stadsbouwhuis aan de Langegracht een tweede depen dance van het Leidse stadhuis te bouwen aan de Lange brug op de plaats van het voormalige Pedologisch Insti tuut. Zijn aan de Langegracht alle afde lingen ondergebracht die- met wonen te maken hebben, voor de Langebrug wordt gedacht aan een welzijnskantoor. Behalve de ze sector zullen er ook de ambte naren voor sportzaken en onder wijs ondergebracht worden. De verbouwing zal tevens een verbe terde huisvesting voor de ge meentelijke sociale dienst bete kenen. De bouw van het tweede stadskantoor zal worden bekos tigd uit de gelden die zijn vrijge komen door de omzetting van de Stedelijke Licht Fabrieken (SLF) in een regionaal energiebedrijf Rijnland. Een deel van die gelden is besteed aan de bouw van het stadsbouwhuis aan de Lange gracht. Het resterende gedeelte zal worden uitgegeven aan inter ne verbeteringen in het stadhuis (kosten rond 2.5 miljoen gulden) en de bouw van het welzijnskan toor aan de Langebrug. De nieuwbouw zal ook gevolgen hebben voor de brandweerka zerne. Zo krijgen de administra tieve afdelingen van de brand weer een wat meer terugge- bouwde ligging. Dat schept meer ruimte tegenover de kazerne zo dat brandweer en GG en GD sneller kunnen uitrukken. De bedoeling is dat de brandweer op de begane grond kantoorruimte krijgt en dat de hoger gelegen verdieping(en) deel gaan uitma ken van het welzijnskantoor. Wat de interne verbouwing binnen het stadhuis betreft de afdeling bevolking krijgt een nieuwe plaats. Bovendien ligt het in de bedoeling het binnenplein van het stadhuis, dat tot nu toe niet bereikbaar is, open te stellen voor het publiek. Inmiddels is bekend geworden dat het stadsbouwhuis aan de Lan gegracht op maandag 12 februari officieel geopend zal worden. Die dag is het precies vijftig jaar gele den dat het Leidse stadhuis door brand werd verwoest. Verder be kijkt de gemeente op het ogenblik welke toekomstige be stemming er gegeven zal worden aan het Gulden Vlies in de Bree straat. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben onlangs het krediet dat de Leidse raad voor de aankoop beschikbaar stelde goedgekeurd. PERZISCHE TAPIJTEN GESTOLEN LEIDEN - Uit een woning aan de Oxfordlaan op het Waardeiland in Leiden zijn gisteren op klaar lichte dag twee Perzische tapijten gestolen. De gezamenlijke waar de van de tapijten bedraagt onge veer 8000 gulden. Het is de Leidse politie nog niet geheel duidelijk op welke manier men de woning is binnengekomen. Een poelier wiens zaak is geves tigd aan de Oude Rijn in Leiden is gisteren ruim 2000 gulden armer geworden. Uit zijn colbertjasje is gistermiddag zowel zijn porte feuille, waarin voor 2000 gulden aan bankbiljetten zat, als zijn por temonnee met 120 gulden wissel geld ontvreemd. Geen overzicht LEIDEN - "Er zijn het college van bestuur incidentele gevallen be kend van minder behoorlijk ge drag van functionarissen van de Leidse universiteit". Dat ant woordt het college van bestuur op schriftelijke vragen van het universiteitsraadslid Freddy Bi- schoff. De vragen werden gesteld naar §anleiding van publicaties over het werkdossier van de Leidse burgerraadslieden waarin sprake was van onbehoorlijk ge drag van overheidsfunctionaris- Het college van bestuur merkt ver der op dat het van weinig werke lijkheidszin zou getuigen wan neer men veronderstelt dat in een dergelijke omvangrijke organisa tie als de universiteit dergelijk gedrag niet zou voorkomen Het college gaat niet in op het verzoek van het universiteitsraadslid om een overzicht te geven van onbe hoorlijke gedragingen. "Het col lege heeft geen systematisch in zicht in de gedragingen van het personeel en ziet geen aanleiding te streven naar een overzicht van dergelijke handelingen", aldus het Leidse college van bestuur. LEIDEN - Grote hoeveelheden huisvuil langs de open bare weg. Dit plaatje is niet in Londen geschoten, waar als gevolg van de stakingen al geruime tijd geen huisvuil is opgehaald, maar op de Lange Mare in Leiden. Ten gevolge van de weersomstandigheden is de gemeentelijke reinigingsdienst enkele dagen achtergeraakt met het ophalen van het huisvuil. Gisterochtend is men echter vol goede moed aan de slag gegaan om deze achterstand in te lopen en reini ging sdirecteur Van Overmeire deelde vanochtend mee dat men vrijwel weer op het normale schema zit. Wanneer het grofvuil weer zal worden opgehaald is nog niet duidelijk. Bij de reiniging wil men eerst afwach ten hoe koning Winter zich het aanstaande weekeinde zal gedragen.' iealt&gcd LEIDEN - Aan de technische ho geschool Eindhoven is voor het ingenieursexamen van de afde ling bedrijfskunde geslaagd: de heer J. T. M. Noordman uit Lei den.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15