'Ali' heet voortaan gewoon weer Alex Blanchard Remisepercentage in Wijk aan Zee blijft zeer hoog Andersson secondant Jan Timman INTERESSE WERELDCUP VOOR GROOT Toch prof toernooi in de Groenoordhal DONDERDAG 25 JANUARI 1979 ALKMAAR (GPD) - Voor de schaatswedstrijden om de Wereld Cup op de kunstijs baan De Meent in Alkmaar bestaat grote belangstelling. Vele bekende schaatsers uit binnen- en buitenland zijn van de partij op deze door de KNSB en een kaashandel ge sponsorde wedstrijd, die wordt gehouden zaterdag 24 en zondag 25 februari. Gecon tracteerd zijn onder meer de Amerikaan Eric Heiden, de huidige wereldkampioen, de Noren Storholt, Stensjemmet, Sjöbrend, Tveter, een aantal Zweden. Oostduitsers, vier Japanners en vermoedelijk ook Russen. De strijd qm de Wereld Cup voor allrounders wordt in meerde re wedstrijden gestreden. Op 3 en 4 februari rijdt men in het Zweedse Orebro24 en 25 fe bruari in Alkmaar, en tot slot op3 en 4 maart inlnzell.Daar valt dan definitief de beslis sing. De wedstrijden in Alkmaar be staan uit een kleine vier kamp. Op de eerste dag staan de 500 en 3000 meter op het programma en op zondag de 1500 en 5000 meter. Djies van Wijhe uit Ooster- wolde heeft gisteren in Olde- broek wederom een schaats wedstrijd - zijn vijfde dit sei zoen - op zijn naam gebracht. Het was een tocht over 40 ki lometer. Als tweede kwam door de finish Karei te Winkel. Homma uit Lisse heeft giste- ren op de ijsbaan De Plom perd in Almkerk de wedstrijd over 100 ronden (veertig ki lometer) gewonnen. De uit slag van de wedstrijd over 100 ronden is: 1. Homma (Lisse); 2. Van den Hoorn (Ter Aar); 3. Vermeulen (Benthuizen); 4. Pennings (Nieuw Vennep); 5. Vermaat Zwaanshoek8. Lenie van den Hoorn (Ter Aar). Bokstalent wil zichzelf zijn WIJK AAN ZEE (ANP)-Het remisepercentage in het 41ste Hoogovensschaaktoernooi te Wijk aan Zee is ook gisteren aan de hoge kant gebleven. Na de partijen van de vijfde ronde hebben vier grootmeesters nog altijd louter remises achter hun naam staan: Hübner, Timman. Hort en Miles. Het gevolg van de opvallende remiselust is dat de deel nemers elkaar in de stand op de voet volgen. Het verschil tussen kop (Poloegajevski en Andersson) en staart (Ree en Nikolac) bedraagt nu twee punten, hetgeen in dit sta dium een geringe marge genoemd mag worden. Dat Timman ook tot degenen be hoort, die alleen nog maar halfjes achter zijn naam heeft staan, is voor de grootmeester zelf enigs zins teleurstellend, maar wel ver klaarbaar. "Ik heb de laatste we ken keihard gewerkt aan het vol tooien van een boek over de match Karpov-Kortsjnoj. Het werd niet zelden nachtwerk. Daarom is mijn voorbereiding wat in de knel gekomen. Ik heb ook niet zoveel tijd aan de ope ningen kunnen besteden. Daar komt bij dat een zekere schaak moeheid zich van mij heeft mees ter gemaakt. Ik probeer er toch vaak wel wat van te maken. Te gen Hübner en Sosonko heb ik grote risico's genomen". Timman heeft de hoop op enkele overwinningen nog lang niet op gegeven. "Twee jaar geleden be gon ik met vijf remises en een ne derlaag. Daarna won ik vijf keer achter elkaar. Het zal nu wel een stuk moeilijker zijn om dat te herhalen. Maar ik zal er in ieder geval voor vechten". Logisch AMSTERDAM (GPD) - „Ach, eigenlijk is er toch maar één Ali op de hele wereld? Maar moet je nu eens voor de gein al die wereldranglijsten bekijken, 't stikt er van de zgn. Ali's. Daarom zeg ik: ik ben Alex Blan chard en niet meer Ali Blanchard. Ik ben er zo zachtjes aan wel achter gekomen, dat een mens vóór alles zichzelf moet blijven. Een voorbeeld, okay, maar probeer wel jezelf te ontplooien. Iedereen is toch uniek? Net zo goed als er maar één Johan Cruijff en maar één Niki Lauda op de wereld rondstapt, zo is er dus ook maar één Ali". Neerlands jongste (21) professional bokser heet dus Alex Blanchard. Amsterdammer, lang, donker. Zo op het oog niet eens het type wat je je voorstelt bij een vuistscher mer. In zijn korte broek, dansend in de ring, is hij zelfs pezig te noemen. Maar och, wat zou dat Blanchard bleek per slot van re kening een bijna perfecte bokser. Toen hij als Ali door het leven ging. In vier jaar tijd bouwde hij aan een granietharde reputatie, die andere pugilisten op het laatst zelfs afschrok om de handschoen tegen hem op te nemen. Als prof hoopt Blanchard daarom op...ja. heel eerlijk gezegd, op een flinke portie goeds, via veel partij- Eerst is daar echter de groei naar volwassenheid. Eén kenmerk daarvan beschrijft de eerste ali nea. Ofschoon hij zichzelf de bij naam „Ali" nooit heeft toegeme ten, vond Alex Blanchard het in zijn bokspuberteit toch wel een beetje fijn, dat zijn fans hem zo noemden. Een nimmer onder stoelen of banken gestoken ado ratie van Blanchards zijde voor The Greatest was er debet aan. Was het niet door een partij, die op 't middernachtelijk uur de Nederlandse huiskamer werd in- geslingerd, van Cassius Clay dat Alex zich plotsklaps warm van binnen begon te voelen? Zich voor het eerst bewust begon te worden van een soort liefde voor de bokssport? Blanchard: „Na een gevecht van Muhammad Ali op de televisie ben ik in aanraking gekomen met 't boksen. Vroeger voetbalde ik wat, weet niet eens meer bij wel ke vereniging, kan je nagaan hoe weinig ik daarin opging. O ja, aan judo heb ik ook gedaan, tot en met de gele band en niet verder. Maar boksen, ja, toen ik daarmee kennismaakte, besefte ik ineens dat d a t de sport was waarnaar ik zocht: mooi, aantrekkelijk, maar keihard. Boksen is heus niet zo maar wat klappen uitdelenhet is een sport waarbij je vreselijk veel moet nadenken. Koppie erbij en heel hard trainen. Wat is er bo vendien sportiever en eerlijker dan twee mensen tegenover el-- kaar in de ring met dezelfde wa pens? Bezwaren tegen onze sport kan ik daarom maar moeilijk vat ten". Alex Blanchard heeft geleerd na te denken over de sport, die hij heeft uitverkoren. Niet alleen zijn sport staat centraal in z'n gedach- tengang, zeker ook de randver schijnselen laten hem niet onbe roerd. Voorbeeldje: na zijn prof debuut in Ahoy, zo'n anderhalve week geleden (knock-outzege op de Westduitser Klaus Hein) wordt Alex overladen met publi citeit. Vervelend, af en toe? „Welnee", weerlegt hij gemeend, „het is prettig te ervaren dat men je niet over het hoofd ziet. Bo vendien is het ondergaan van in terviews een wezenlijk onderdeel van m'n beroep. We hebben el kaar allemaal nodig. De mensen kennen me als bokser, omdat ik boks; maar men kan er een beetje achterkomen wat voor 'n persoon ik ben na het zien, horen of lezen van een vraaggesprek met mij. Heb ik toch baat bij?" Prestatie De profloopbaan van een jeugdig bokstalent heeft een aanvang ge nomen. Want: een talent is Blan chard volgens alle kenners. Hoe wel hij als 17-jarige zijn allereer ste partij op punten verloor, bouwde Alex in/zijn amateurtijd aan een prestatielijst om van te watertanden. De statistiek: 56 gevechten, 50 winst (meer dan 25 k.o.) en zes verlies. In 1977 en in 1978 werd hij na de finaleover winningen op respectievelijk Wijngaard en Van de IJssel ge kroond tot nationaal kampioen zwaarwelter en nog geen drie maanden geleden was Alex Blanchard Nederlands enige winnaar van het internationale Holland Bokstoernooi. „Je voelt je sterk, maar juist door de faam knock-out kon ik "nauwe lijks nog op tegenstanders reke nen", legt-ie uit. „Vandaar dat ik nu al professional ben. Voor het geld hoef ik het nog niet te doen, maar wie weet wat er nog in 't verschiet ligt. Ik wil gebracht worden, totdat ik op m'n 25ste een kans kan krijgen op een Eu ropees titelgevecht. Ik heb dus nog vier jaar de tijd om te bou wen. Ze zullen langzaam maar zeker sterkere tegenstanders voor me moeten kiezen. De be- - geleiding zal belangrijk worden, aan mijzelf zal het niet liggen. Ik heb er alles voor over om de top te actie. Het grootste Nederlandse bokstalent sinds jaren LEIDEN - Aanstaande zondag zal in de Groenoordhallen toch zaalvoetbal voor profteams gehouden worden. Vorige week kon het toernooi niet doorgaan omdat diverse clubs plotseling naar warmere oorden afreis den. De volgende clubs zullen aan dit evenement deelnemen: AZ'67, FC Am sterdam, Telstar, Go Ahead Eagles en FC Amersfoort (de winnaar van het afgelopen zondag in Zwolle gehouden toernooi). De zesde club zal gekozen worden uit De Graafschap, FC Utrecht en Volendam. Er zal gespeeld worden op een speciale vloer met een "boarding". De doelen zijn vijf meter breed. De geldende regels van het zaalvoetbal, met enige aanpassingen zoals het van onbeperkte afstand schieten, zijn van toepassing. De toegang bedraagt f 10,-. Het zaalvoetbaltoerpooi dat vier Leidse verenigingen bij het niet doorgaan van dit proftoernooi zouden organiseren is nu verschoven naar zondag 11 februari. bereiken", aldus Blanchard, die een dagstudie volgt aan de mid delbare horecaschool. Z uivelprodukten Alex traint zeven keer per week, voor zichzelf en op de boks school; eet zuivelprodukten, ei witten, ijzer, verse groenten, rog gebrood en slikt vitamine-bruis tabletten; schept honing in plaats van suiker in z'n thee: rookt noch drinkt; lèert en traint slechts. „Ja, zoals vorig jaar had ik er wel eens de balen van. Je trainde maar, zonder dat je toe kan werken naar een gevecht. Nu leef ik bijvoor beeld al weer toe naar 21 februari. Een tegenstander voor me is nog niet bekend, maar ik zal zeker boksen in het voorprogramma van Koopmans-Traversaro. Daarom train ik nu met een doel, meer gericht. Dan heb ik er ple- Opnieuw zal de middengewicht (tot 73 kg) op de avond van het Euro pese titelgevecht van Koopmans een kleinere opponent ontmoe ten. Blanchard is met zijn 1.92 m lengte nu eenmaal vrij licht. Een voordeel? „M'n reach is natuur lijk groter, maar daarentegen ben ik meestal fysiek zwakker, wan neer het aankomt op het lijf-aan- lijfwerk. Als je een klasse-bokser tegenover je krijgt, dan ben je als lang-end heus niet in het voor deel. Frazier won indertijd toch ook van Ali door kracht?" Via het principe „eerst vechten, dan de centen" wenst Alex Blan chard zich omhoog te knokken. Een gezonde mentaliteit en klas se bezit hij in elk geval. Alex: ..Wat die mentaliteit aangaat ben ik heel wat meer gecharmeerd van Ldtijns-Amerikaanse bok sers dan van Westeuropese. In die landen is het nog vaak letterlijk knokken om in leven te blijven. Dat zie je terug in hun sport. Hier wil men eerst poen zien en dan pas de ring in. Daar kan ik niet zo goed tegen". De remise van Timman tegen Hort was eigenlijk een logisch vervolg op de marathonpartij tegen Gar cia, die in de ochtenduren na 92 zetten ook in remise was geëin digd. Timman: "Ik had alleen al drie uur analyse nodig om te pro beren een winstvoortzetting te vinden. Ik heb het nog twee uur geprobeerd. Garcia vond echter steeds de beste zetten". Toen Hort op de 16de zet remise aanbood, aarzelde Timman dan ook niet lang. Sensatie Nona Gaprindashvili zorgde bijna weer voor sensatie. De enige vrouw in dit gezelschap liet tegen Miles zien dat zij vooral met wit een gevaar voor iedere groot meester kan zijn. Dat hadden Ni kolac en Dzindzindashvili al eer der ondervonden. Nu dwong Ga prindashvili de toch bepaald niet zwakke Brit bijna op de knieën. Het enige wat nog ontbrak was gesmeek om genade van Miles. "Ik stond glad verloren", gaf Miles later toe. Daarom ging ik wat sneller spelen". Dat had won derwel effect, want de gezette Sowjetrussische speelster liet zich opjagen en raakte de winst- weg kwijt. "Ik speelde ook snel omdat ik dacht het gewoon achter elkaar te kun nen winnen", verklaarde de schrik der grootmeesters in ge brekkig Engels. Het voordeel verminderde zienderogen en uit eindelijk zat er voor Nona Ga prindashvili niet meer in dan re mise. Voor Miles reden genoeg om opgelucht te lachen en de eeuwige melk voor een pilsje te verwisselen. Timman: "Nona speelt gewoon erg goed. Ik vind het wel interessant tegen haar te spelen. Ik heb een koer eerder tegen haar gespeeld in de Sowjet-Unie. Toen won ik, na een lange partij. Pat sommige spelers onverwacht van haar ver liezen, komt mogelijk door een mengeling van onderschattingen angst. Ik ben niet van plan daar aan toe te géven". Timman heeft overigens tegen deze voor scha kers femme fatale wit. Jan Timman De tweede nederlaag van Hans Ree stemde in Wijk aan Zee tot enige droefenis. Velen hadden de Am sterdammer na enige vergeefse pogingen een tweede grootmees terresultaat gegund. Daarvoor is een score van 6 uit 11 noodzake lijk. Hoop Ree mag na het verlies tegen So sonko geen hoop meer koesteren. Hij raakte al vrij spoedig in een moeilijke stelling verzeild. So sonko vergrootte de druk zet voor zet en Ree verbruikte steeds meer bedenktijd. Uiteindelijk verloor Ree met nog twee zetten uit te voeren door tijdsoverschrijding. De tengere Zweed Ulf Andersson kon lange tijd niet veel uitrichten tegen Nikolac. Tegen het slot van de eerste zitting begon het er ech ter somber uit te zien voor de Joegoslaviër. In de pauze wezen analyses uit dat het eindspel met paard en vier pionnen voor Ni kolac verloren was. Het paard van Andersson was veel actiever en bovendien beschikte hij over een fraaie vrijpion. Door deze overwinning plaatste Andersson zich naast Poloegajevski aan de kop van de ranglijst. De Sowjet- spcler speelde binnen anderhalf uur remise tegen Dzindzindasj- vili. De koplopers treden van daag tegen elkaar aan. Uitslagen De uitslagen van de partijen uit de vijfde ronde zijn: Sosonko (Ncd)- Ree (Ned) 1-0, Garcia (Cub)- Hübner (Wdl) 'fe-'fe, Hort (Tsj)- Timman (Ned) lk-lk. Gaprin dashvili (Sow)-Miles (Gbr) 'fe-'fe, Nikolac (IJsl)-Andersson (Zwe) 0-1, Poloegtyevski (Sow)-Dzind- zindasjvili (Isr) 'fa-'fc. De stand is: 1/2 Poloegajevski en Andersson 3lh pnt, 3. Sosonko 3 pnt, 4. Timman. Hübner, Hort, Gaprindasjvili, Dzindzindasjvili en Miles 2lk, Garcia 2 pnt., U/12 Nikolac en Ree Vit. WIJK AAN ZEE (ANP) - Ulf Andersson heeft zich in prin cipe bereid verklaard als eerste secondant op te treden van Jan Timman in diens pogingen zich via een inter- zónetoernooi te plaatsen voor de kandidatentweek- ampen. "Er moeten alleen nog wat details worden uit gewerkt", aldus Timman, die het al jaren heel goed kan vinden met de 27-jarige Zweed. De één jaar oudere Timman heeft zich in de cember met Miles in Am sterdam geplaatst voor een van de twee interzonale toernooien die in september van dit jaar in de Sowjet- Unie en Brazilié worden ge houden. "Er zijn niet zovi met wie ik goed kan samen werken. Met Andersson kan ik echter heel goed opschie ten", verklaart Timman zijn keuze. "Hij heeft een uitste kende techniek en is bezeten van het schaakspel. Tijdens de Olympiade in Buenos Ai res bijvoorbeeld heeft hij een nacht lang de partij van zijn landgenoot Wedberg tegen Langeweg zitten analyseren. Prompt vond hij een briljan te winstmogelijkheid". Het merkwaardige is dat An dersson niet veel ambities heeft ooit nog eens wereld kampioen te worden. Tim man: "Hij speelt veel liever toernooien. Daar komt bij dat zijn repertoire tamelijk beperkt is. Dat kan natuur lijk veranderen en misschien dat hij in de volgende cyclus naar de wereldtitel wel am bities heeft. Andersson is iemand die helemaal opgaat in het schaken. Hij blijft geïnteresseerd in het spel. Typerende stellingsproble men houden hem urenlang bezig". Timman heeft dat fanatisme in mindere mate. "Ik heb ook voor andere dingen belang stelling. Ik zou bijvoorbeeld veel liever het interzóne- toernooi in Rio spelen dan in Moskou. Buiten het schaken is er in Brazilié meer te zien en te beleven dan in de Sow jet-Unie. Het is aan de andere kant wel zo, dat ik een nacht wakker kan liggen van een nederlaag door eigen falen. Maar dat is normaal, dacht Het is de bedoeling dat Tim man na het Hoogoventoer nooi met Andersson een soort jaarplanning gaat op stellen. "Ik stel i .ve eind maart t nen trainen". dat i juni s Wat de financiële kant van de zaak betreft: Tiinman wordt sinds enige tijd gesteund door een comité dat zich ten doel stelt zoveel mogelijk geld te verzamelen om de Nederlandse grootmeester te begeleiden op de lange weg naar het predikaat "uitdager van de wereldkampioen". "Ik kan nog weinig zeggen over de resultaten", aldus Timman. Het comité doet zijn best en we zullen wel zien wat er uitkomt".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11