Den Uyl wil debat over de 5 gulden- bijdrage Fiscus legt beslag op panden zakenman «ECDSBiaB Ruim 500 vrijwilligers voor VN-taak in Libanon 55 Autorijden op gladde wegen niet onmogelij k wanneer: waar: wat: BEREDEN POLITIE TE SCHAATS Ook CDA zet vraagtekens bij regeringsplannen 'n Ei hoort erbij WOENSDAG 24 JANUARI 1979 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Ruim vijf honderd militairen uit het hele land hebben zich bij het ministe rie van defensie gemeld voor uit zending voor een VN-taak naar Libanon. Het is echter nog niet zeker of deze vrijwilligers gezien hun rang of onderdeel in aan merking zouden kunnen komen voor uitzending naar Libanon. Ook is nog niet bekend of het de tachement geheel uit vrijwilli gers zal bestaan. Eerst zal moeten worden bekeken wie om sociale of medische redenen niet in aan merking komt voor uitzending naar Libanon. Waarom heeft de regering geen be roep gedaan op vrijwilligers bij de Mariniers of Commando's voor uitzending naar Libanon? Deze vraag legt de Tweede-Ka merfractie van de PvdA voor aan de regering. De fractie stelt de vraag in de schriftelijke voorbe reiding van het mondelinge overleg dat de Kamer morgen met de bewindslieden van defen sie en buitenlandse zaken zal voeren. Tevens vraagt de PvdA- fractie zich af of het niet mogelijk is deze korpsen, voor zover zij niet specifiek voor de taken in Libanon zijn opgeleid, daarvoor in korte tijd geschikt te maken? Eén van de 21 door de fractie ge stelde vragen luidt verder op welke rechtsgrond de regering de uitzending van Nederlandse dienstplichtigen baseert. En welke betekenis met name arti kel 33, lid a van de Dienstplicht wet heeft. De uitzending van dienstplichtigen buiten Europa wordt in dit artikel geregeld. De socialisten zijn ook benieuwd naar het antwoord van de rege ring op de vraag waarom de voorlichting aan de betrokken soldaten zo laat en zo gebrekkig op gang is gekomen. "Waarom heeft de regering besloten voor namelijk dienstplichtige militai ren in Libanon in te zetten?" Te vens vraagt de PvdA-fractie zich af waarom de regering niet tijdig overleg heeft gezocht met de Tweede Kamer. Ten slotte wil de fractie weten wanneer de regering het infor mele verzoek van de UNIFIL om troepen ter beschikking te stel len, heeft bereikt. Tevens vraagt de PvdA-fractie of het waar is dat minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken ten tijde van het besluit van het kabinet van 12 januari zich nog slechts had ver gewist van de instemming van een der bij het conflict betrokken partijen, te weten Israël. "Wat is de oorzaak, waardoor een beroep op Nederland moest wor den gedaan", vragen de christen democraten zich af. "Hebben de oorspronkelijke deelnemers ge heel of gedeeltelijk afgehaakt omdat zij het niet meer zagen zit ten, om veiligheidsredenen, on vrede over de politieke context waarin UNIFIL moet werken, onvrede over de opzet, organisa tie, commandovoering, etc. etc. van UNIFIL?" Het CDA vraagt verder of er vóór en naast Neder land door de VN nog andere lan den zijn gevraagd, en hoe die hebben gereageerd "en waarom hebben zij dat gedaan?" Verder vragen de christen-demo craten welke maatregelen zijn voorzien om te verzekeren dat de personele gereedheid van het uit te zenden detachement optimaal is, bijvoorbeeld door zo maxi maal als mogelijk vrijwilligers in te schakelen, maar ook door op timale begeleiding voor, tijdens en na de verrichtingen van de UNIFIL- taak. "Hoe zit het pre cies met de mate van vrijwillig heid van de nu bij de 44e Pantse- rinfanteriebataljon ingedeelde militairen en hoeveel hebben er vrijwillig voor het VN-bataljon gekozen?" De WD-fractie is eveneens be nieuwd of de regering nog con tact heeft opgenomen met de bij het conflict in Libanon in enger verband en het Midden-Oosten conflict in breder verband be trokken landen en organisaties over de al dan niet wenselijkheid van een Nederlandse deelname aan de VN-vredesoperaties in Li banon. Hoe denkt met name de Israëlische regering over het feit dat Nederland gaat deelnemen aan de UNIFIL. Verder wil de WD-fractie van de regering ho ren of na het officieel ter be schikking stellen van een deta chement negatieve reacties heeft ontvangen van enig bij het Mid den-Oostenconflict betrokken land of organisatie. De VN-strijdmacht in Libanon, waartoe in maart ook een batal jon Nederlandse soldaten zal toe treden, heeft tot nu toe vijftien doden moeten betreuren. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken maakte gisteren in Den Haag bekend dat van deze vijftien gesneuvelden in feite slechts drie tijdens vuurcon- tact met een van de strijdende partijen in Libanon dodelijk werden getroffen. De overige twaalf verloren het leven door mijnontploffingen (vijf), ver keersongelukken, ziekte en an dere ongevallen. De VN-soldaten uit Fidzji, Frankrijk, Ierland, Ni geria, Noorwegen, Senegal en Zweden zijn sinds maart 1978 in Libanon. In totaal 69 VN-solda ten raakten gewond door schiet partijen of mijnontploffingen. In Zuid-Libanon, waar ook het Ne derlandse UNIFIL-detachement zal worden gelegerd, heerst op het ogenblik een geelzucht-epi demie (hepatitis). Volgens gege vens, afkomstig van de VN, zou den op het ogenblik 83 VN-mili- tairen aan deze ziekte lijden. Vandaag zou een groep van acht Nederlandse officieren naar Li banon vertrekken, om pools hoogte te nemen in de gebieden waar de Nederlandse soldaten zullen worden gelegerd. Ook vandaag zullen de kamercom missies van defensie en buiten landse zaken vertrouwelijk spre ken met de respectievelijke be windslieden, over de achter gronden van het regeringsbesluit een Nederlands bataljon ter her schikking te stellen van de VN.' DEN HAAG (GPD) - De kwestie van de „5 gulden-bijdra ge" per dag voor verpleging in ziekenhuizen en inrich tingen, die de regering per 1 april wil invoeren, blijft zeer omstreden. Onzeker is of het parlement er wel ach ter staat. Oppositieleider Den Uyl, wiens fractie tegen is, wil een speciaal Tweede-Kamerdebat over het regeringsbesluit houden, de FNV heeft weigering van betaling ge suggereerd. Inmiddels ziet staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) geen reden tot opschorting van de bijdrage en is de initiatiefgroep „Stop het eigen risico" een handtekeneningenac- tie gestart. Gisteravond zei Den Uyl in het VARA-tv-programma Om budsman dat hij vandaag, als de Tweede Kamer voor het eerst weer bijeenkomt na het kerstre ces meteen een debat zal aanvra gen over de regeringsmaatregel. Hij vindt dat de zwakke groepen in de samenleving door het hef fen van deze bijdrage worden ge troffen. CDA-kamerlid Van Rooijen liet gisteravond in Den Haag merkeri dat zijn fractie nogal wat vraagte kens bij de maatregel zet. Hij er kende dat het om een groot offer van de zwakste groepen gaat. Misschien moeten er op dit punt uitzonderingen komen. Tegen uitvoerings- en controlemaatre gelen kijkt het CDA zorgelijk aan. Van Rooijen zei veel belang te hechten aan het nadere advies van de Ziekenfondsraad dat eihd februari wordt verwacht. Hij vindt dat de regering snel met een kostenbeheersingsplan voor de gezondheidszorg moet komen. "We moeten de geplande 2 mil jard ombuigingen in deze sector toch zien te vinden". De VVD stelt zich geheel achter het kabinetsplan. Deze fractie vindt dat het verschil in opbrengst door de halvering van de bijdrage (eerst was 10 gulden bedoeld) door andere maatregelen moet worden gecompenseerd. Hiertoe zou onder andere moeten worden ADVERTENTIE V bezuinigd op geneesmiddelen- verstrekking. In het Ombudsmanprogramma zei FNV-bestuurder Herman Bode, ook lid van de Ziekenfondsraad (waar de vakbeweging zich met een al tegen elke eigen bijdrage heeft gekant) dat er maar één ding overblijft om te doen „als het parlement de regering niet te rug fluit". Dat is volgens hem be taling weigeren, een daad een burgerlijke ongehoorzaamheid. „Als het parlement niet in staat blijkt de belangen van de burgers op een behoorlijke manier te be schermen dan zal de burger zelf handelend moeten optreden". Laatste middel Voorzitter H.J. Anbeek van de Ver eniging Nederlandse Zieken fondsen zei in deze uitzending dat de bejaarden het zwaarst door de maatregel worden getroffen. Zij komen, statistisch gezien, driemaal zo vaak in het zieken huis terecht en liggen er twee maal zo lang als anderen. Geen opschorting Op vragen die de D'66-kamerleden mevrouw Wessel-Tuinstra en Engwirda vorige week stelden, heeft staatssecretaris mevrouw Veder-Smit gisteren geantwoord geen reden te zien de invoering van de bijdragemaatregel op te schorten. De vragenstellers be twijfelen of het besluit wel klopt met de motie-Lubbcrs (CDA) uit het debat over Bestek '81 in okto ber vorig jaar. Daarin staat dat de regering in overleg met betrok kenen een hannonisch en alle somvattend plan van kostenbe heersing in de gezondheidszorg dient te ontwikkelen. Volgens mevrouw Veder-Smit valt de eigen bijdrage van 5 gulden buiten de strekking van deze mo tie, omdat die zich alleen uit spreekt over de aanvankelijk ook voorgenomen bijdrage van 100 gulden per gezin per jaar voor niet-klinischc verstrekkingen (huisartsenhulp, geneesmidde len e.d.). Dit laatste bijdrageplan is na het aanvaarden van de mo- tie-Lubbers niet verder uitge werkt, maar zou in ieder geval dit jaar niet doorgaan. Die initiatiefgroep „Stop het eigen risico", bestaande uit artsen en ^andere gezondheidszorgwckers, "vakbeweging- en ziekenfonds bestuurders is nu met een hand- tekeningsactic gestart. Haar ei sen zijn: intrekking van de 5 gul den; geen eigen risico in het zie kenfonds; geen uitbreiding van het systeem van bijbetalingen; geen aantastingen van Tiet ver strekkingenpakket. Zaterdag 3 februari houdt zij in Utrecht een landelijk beraad om met betrok ken organisaties te overleggen op welke manier gemeenschappe lijk kan worden opgetreden om intrekking van de 5 gulden te be reiken. HAARLEM - Deze agenten van de Haarlemse bereden politie hebben zich aan de winterse omstandigheden aangepast. In plaats van te paard verplaatsen zij zich te schaats. Overigens delen zij op de foto geen bekeuring uit maar controleren de papieren van een automobilist. Met ingang van vandaag is de politie wel bekeuringen gaan uitdelen aan automobilisten die hun ruiten en spiegels onvoldoende hebben ontdaan van ijzel en sneeuw voordat zij de weg opgaan. Belastingschuld van f 10 miljoen ROTTERDAM (GPD) - De rijks belastingdienst heeft voor 10 miljoen beslag gelegd op onroe rend goed van de Belgische za kenman Leon M. die is verbon den aan de in Rotterdam geves tigde onroerend-goed- en beleg gingsmaatschappij Eurobei CV. Rond de Belg is onlangs deining ontstaan nadat aan het licht was gekomen dat hij onder valse naam opereerde. Hij had een an dere naam aangenomen omdat de Belgische justitie hem zocht wegens economische delicten waarvoor hij nog achteneenhalf jaar gevangenisstraf zou hebben uit te zitten. De Belg verblijft thans in afwachting van zijn uit levering aan België in het Rotter damse huis van bewaring. De naam van Loon M. kwam even eens in het nieuws toen bleek dat er voor acht miljoen aan pand brieven was gestolen. De pand brieven waren zijn eigendom; zij waren tijdelijk in de bergruimte bij een Middelburgse flat opge borgen. In de afgelopen maanden werden in de kwestie meer dan tien mensen gearresteerd. Zij werden allen, deels na uitspraken van het gerechtshof in Den Haag weer op vrije voeten gesteld. Met de aanhouding van de45-jarige Vlissinger Simon S. meent de justitie een belangrijke schakel in het complot te pakken te hebben. De Vlissinger werd vorige week opgepakt in het Franse Boulog- ne-sur-Mer. De officier van justi tie in Middelburg heeft inmiddels om zijn uitlevering gevraagd. Van de waardepapieren is nu het grootste deel weer boven water. Volgens de man die bij Eurobei de gang van zaken regelt nu Leon M. in het huis van bewaring zit, C. van der Jagt, ontbreekt er nog vooreen bedrag van 1,9 miljoen aan pandbrieven. Deze papieren zouden zich nog „ergens in Zee land^ bevinden. Wachtend op zijn uitlevering aan België bereidt Leon M. zich in het Rotterdamse huis van bewaring voor op het verweer dat hij gaat voeren tegen de beschuldigingen die de Belgische jusitite tegen hem inbrengt. In het verleden bleven die steeds onbeantwoord en werd de zakenman enkele ke ren bij verstek veroordeeld. Dan is er tevens de problematiek rond zijn enorme belasting schuld. Vanuit zijn cel meldt Leon M.: „De Nederlandse fiscus heeft aanslagen opgelegd voor Inkomens en Vermogensbelas ting. Dc vorderingen belopen op het ogenblik meer dan 10 mil joen. Deze bedragen zijn echter schromelijk overdreven en stoe len op mijn wereldwijd inkomen. Naar mijn mening ben ik in Ne derland slechts te belasten voor mijn Nederlandse inkomen zodat dit uiteindelijk op een 200.000 of 300.000 zou neerkomen". Om zich veilig te stellen heeft de fiscus beslag gelegd op onroe rende goederen in diverse plaat sen in Nederland. Het gaat hier om drie flatgebouwen in Almelo, twee appartementsgebouwen in Deventer en twee vakantiewo ningen in Zeeland. In een van die vakantiewoningen vertoefde Leon M. vaak met zijn gezin. Het zal straks een heel vraagstuk zijn om te bepalen of dc Belg bin nenlands of buitenlands belas tingplichtige is. „Dat zal inder daad een hele kluif worden", voorspelt Van der Jagt. "In onze ogen is M. buitenlands belasting plichtige omdat zijn meeste werk in België lag. Zijn cliëntèle be stond voornamelijk uit Belgische personen". Leon M. laat weten dat de pand brieven zijn rechtmatig en onbe twist eigendom zijn. „Voordat ze in Middelburg gestolen werden, hebben ze regelmatig dienst ge daan als onderpand bij verschil lende Nederlandse banken. Om dat in de contracten dat onder pand wordt beschreven met de nummers van de pandbrieven was hel. bewijs van eigendom dus eenvoudig. DEN HAAG (GPD) - Veilig autorijden op gladde wegen hoeft niet onmogelijk te zijn. zo lang - in de eerste plaats - de rijder zijn voertuig beheerst, en zich niet door zijn voertuig laat beheersen. Voorwaarde om de auto op gladde of beijzelde wegen ondercon trole te houden is. dat de autorijder zich een aantal gedragingen eigen maakt waarmee hij in de meeste gevallen inspeelt op de gladheid van de weg. Sommige gelden in feite onder alle weers omstandigheden Wanneer het zo glad is dat auto's in het geheel niet meer in bedwang gehouden kunnen worden en dwarsuit over de bestrating glijden blijf dan binnen. Op klinker- en tegelbestratingen zijn wat dit aangaat de risico's van weg- of uitglijden groter dan op asfalt. Moet er toch gereden worden haal dan eerst al het ijs van voor- en achterruiten.zijraampjes links en rechts,en spiegels. Doe dat niet bij het. eerstvolgendeop rood staande verkeerslicht omdat de verwarming niet zo krachtig bleek te werken als plezierig zou zijn gewwest.want bij vorsten met ijzel over de hele auto mag dat van een ruitenverwarming redelijkerwijs niet worden verwachtAn dere weggebruikers mogen er daarentegen wel op rekenen dat u met een berijdbaar voertuig op de weg komt. Ontdoe niet alleen voor- en zijruiten van-vuil. maar ook de buiten spiegels en de glazen van voor-en achterlichtenen herhaal dit met grote regelmaatOntsteek overdag uw lichten om gezien te wor den maar bedenk dat door de warmte het vuil op de glazen sneller aankoekt. Hoge versnelling Geef om weg te rijden weinig gas en trek langzaam op. Flink gas geven leidt er gemakkelijk toe dat de bestrating onder voor- of achterwielen als het ware gepolijst wordt. Rijd met lage snelhe den. maar telkens in de hoogst mogelijke versnellingMet 1500 toeren in de vierde versnelling is aanzienlijk veiliger dan bij dezelfde snelheid met 2500 toeren in de derde. In de hogere versnelling reageert de motor immers minder snel op gasgeven.waardoordekansop rondtollende wielen en een daar door wegglijdende auto sterk wordt verkleind. Houd zomers en 's winters zoveel mogelijk afstand tot uw voorlig ger. dat er nog een vrachtauto met aanhanger tussenin zou kun nen. Vertrouw bij inhalen of invoegen niet alleen op spiegels, overtuig u evenals motorrijders door uw hoofd naar links of rechts achter te wenden. Werp met regelmaat een blik in uw spie gels om op de hoogte te blijven van de situatie op de weg achter u Ontstaat cr (binten de bebouwde kom) een opstoppingontsteek uw knipperlichten. Doe ze weer uit wanneer de autorijder achter u hetzelfde onderneemt, want voor hem ishet nogal vervelend tegen die immers begrepen waarschuwing te moeten aankijken. Remmen Rem af op de motoren rem pompend, maar gebruik vooreen nood stop nooit en te nimmer de handrem. Goed afremmen op de motor houdt het contact tot stand tussen de weg en het voertuig. Afremmen op de motor geschiedt door het intrappen van de koppe ling op een moment dat de auto ..midden of onderin" een versnel ling zit. Na het ontkoppelen wordt de versnellingshandel terugge schakeld, wordt even tussengasgegeven, en laat de autotijder de koppelingspedaal langzaam opkomen. Mits voorzichtig ge daan kan dit terugschakelen worden gecombineerd met voe- tremmen (zodat een achter rijdende automobilist de remlichten ziet branden).maar dat remmen moet dan wel voorzichtig gebeu ren. De snelheidsvermindering is echter vrij groot en, nogmaals, zeer veilig om een slip te vermijden Pompend remmen wil zeggen dat de rempedaal snel achter elkaar stevig wordt ingedrukt en losgelaten. De remwerking snel achter elkaar stevig wordt ingedrukt en losgelaten. De remwerking van pompend remmen is groot, maar de kans op een slip ook. Op een strak beijzelde weg is pompend remmen een vrijwel onbruikbare methode om zowel in het spoor te blijven als tot stilstand te komen In rulle sneeuw of op beoliede wegen is pompend remmen wel een bruikbare methode. Raakt de auto in een slip doe dan eerst iets en bewaar de schrik voor later. Wees onder de huidige omstandigheden steeds bedacht op een slip. In een op de achterwielen aangedreven auto is dan het parool: ontkoppelen en sturen in de richting die men wil gaanBi) voorwielaandrijving: alleen gas loslaten en ook goed sturenBlijf altijd van de rem af. Laat de auto uitrijden tot hij u het gevoel geeft te reageren op uwstuurbcwegirig.(Hopehjk hebt u daarvoor de ruimte). Op dat moment hebt u de auto in principe alweer onder controle. Bij de huidige gladheid, vooral 's avonds, nemen nogal wat voet gangers de rijweg. Rij derhalve met de goede verlichting (stads lichten zijn niet langer toegestaan) en kijk goed uit naar voet gangers. Ze hoeven net zo min te worden aangereden als een 's avonds onverlicht politiepaardin weerwil van de bij politie mannen hier en daar levende opvatting dat een fiets zonder ver lichting best aangereden kan worden. ADVERTENTIE donderdag 25 januari 1979 11.00 uur komt dat zien! komt dat zien! uw brunawinkel, voor al uw kranten, tijdschriften, boeken, drukwerk, enz speciale openings aanbiedingen van 20.75 nu voor van 13,90 nu voor 4,90 haarlemmerstraat 211 opening van de beste tijdschriften boetiek

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7