Weer PvdA-raadslid in dienst gemeente Barre dagen voor melkman, bakker, klant Actief in vrije tijd Deel Meren wijk wil boerderij behouden WOENSDAG 24 JANUARI 1979 LEIDEN LEIDEN - De waterleidingtarieven in Leiden zijn met ingang van 1 januari verhoogd met zeven pro cent. De verhoging is onder meer een gevolg van de hoge investe ringen die de LDM heeft moeten doen om het water goed te zuive ren. Tot dusver leverde de LDM drink water ver onder de kostprijs aan Katwijk en Rijnsburg. Het ging daarbij om contracten die kort na de eeuwwisseling waren gesloten en waarin geen aanpassing van het tarief was opgenomen. Zo bedroeg de kostprijs vorig jaar 0,52 cent per m3 maar werd er geleverd tegen een tarief van 0.12. Langdurige onderhandelingen hebben er nu toe geleid dat de tarieven geleidelijk worden aan gepast. met ingang van dit jaar betalen Katwijk en Rijnsburg 0.32 per m3. In ruil voor deze toe zegging zal Leiden rond de wa terlevering een gemeenschappe lijke regeling maken met Katwijk en Rijnsburg. Prijswinnaars De 11-jarige Leidenaar Edwin Kooien is de hoofdprijswin naar geworden van een speurtocht voor de jeugd die door het museum Boerhaave werd georganiseerd tijdens de recente jubileumactivitei ten. Door nog 19 andere in zenders werden de vragen foutloos ingevuld. Het waren Brigilta v.d. Berg. Paul Ver- wey, Ido de GoederenChry- seïs Schamle, Marcel Land- m a n,J itske StafleuEvert v .d Meulen, Anneke Lindhout, Barbara v.d. Berg. Anita v. Essen. Coby v.d. Wiel, Gerard Hoekstra. Aramatha Scham le. Marcel Nell. Anton v.d. Putten, Wieland Koornstra. Jan Tjeenk. Gert-Jan Lodder en Dirk Jan de Vink. De prij zen zullen woensdag 31 ja nuari tijdens een feestelijke bijeenkomst in het museuni worden uitgereikt door direc teur Gogelein. Rechten-plichten De KWJ, beweging van werken de jongeren, organiseert een maandelijkse cursus voor werkende en werkloze jonge ren, die ingaat op de rechten en plichten van jongeren in hun (werk)situatie. De cursus wordt gegeven in het KWJ- gcbouw aan het Noordeinde 2a. De cursus begint om acht uur op 30 januari. Voor nade re inlichtingen over de cursus kan tel. 071-121139 worden gebeld. ■k LEI DEN-Een winters plaat je. geschoten in de Sumatrastraat in LeidenWellicht hebben schoolkinderen vai gisteren gebruik gemaakt om deze kunstwerken te maken. Op straat, want auto's reden er toch haast niet. nverwachte vrije dag Jachtwild De Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging, afdeling Leiden, organiseert van avond een lezing over het on derwerp "Jachtwild in Ne derland". De lezing wordt ge houden door wildbioloog Van Haaf ten dan het Rijksinsti tuut voor Nat uurbeheer in ca- fé-restaurknl Haagsche Schouw en begint om acht Jaren dertig In het filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 start inorgen- avond om kwart over negen de cyclus "Films, uit de jaren- dertig". Op de eerste avond worden er twee Nederlandse speelfilms gedraaid. Eerst de korte film "De Steeg" van Jan Koelingauit 1931, een portret van een Rotterdamse arbei dersstraat je. De tweede film is van A. Benno naar een be roemd boek van Herman Heijermans. Het geheel speelt zich af rond de eeuwwisse ling, toen de visvangst werd beheerst door reders die hun visser in "drijvende doodskis ten" de zee opstuurden. De toegangsprijs bedraagt vier gulden. Indianen ïn hel Gesprekscentrum aan de V rouwenkerkkoorslraat 17 wordt vanavmnd een voorlich tingsavond gehouden over de Indianen in Noord-Amerika. Op deze avond zal een lezing met dia's worden gehouden door de heer Heyink. Éven- eens zal er op deze avond een film worden vertoond van een door mevrouw Schouten* ge- maaki reisverslag. De film bevat authentieke genezings- en andere rituelen. Aanvang 20 uur, toegang gratis. Dominees, Pastoors en bestuursleden van de Boerenstandsorganisaties van de Rijn- Bollen- en Veenstreek, na intensief beraad zich verenigd hebbende in de stichting "Ethisch Reveil t.b.v. Het Dier" (zie voetnootji vragen de welwillende aandacht van alle veehouders-gemeenteleden c.q. verenigingsleden voor het volgende: De afgelopen weken hebben wij, helaas, bij herhaling uit perspublicaties moeten vernemen dat op diverse plaatsen in het land buitenlopend vee door honger, koude en ontbering om het leven is gekomen, ook in onze regio. Het behoeft geen betoog dat voor het einde voor deze dieren daar was ze wéken en wéken bittere ellende geleden hebben. Het getuigt o.i. van realistisch inzicht om aan te nemen dat deze gesignaleerde gevallen van dierenkwelling slechts een minuscuul deel uitmaken van datgene wat er in zijn totaliteit plaats vindt, en door onze stichting als volstrekt ontoelaat baar en mens- en dieronterend wordt gekwalificeerd. Een kwalijk nevenverschijnsel van deze misstanden is het feit dat een smet op onze kerken en de gehele boerenstand geworpen wordt, ook op de goede boeren. Wij doen daarom een klemmend beroep op alle veehouders en hun echtgenoten het vee niet uitsluitend te zien als een produkt dat zoveel mogelijk rendabel moet zijn, maar ook te zien als levende have, medeschepselen van onze God, recht hebbend op een behoorlijk bestaan. Ook de H.H. veekopers en veerijders kunnen in hun manier van met dieren omgaan heel wat meer humaniteit leggen. Na ampel overleg hebben wij besloten dat de volgende voorzieningen voor 's winters buiten lopend vee noodzakelijk zijn: 1Geregelde controle van de beesten en in geval van nood onverwijld de veearts laten komen. 2. Voldoende bijvoeren, in strenge, maar ook in zachte winters. 3. Dit bijvoeren dient bij voorkeur te geschieden in een de dieren ter beschikking staande stal, schuur of afdak, waar zij tevens beschutting kunnen vinden als de elementen hen te machtig worden. 4. Absolute minimum voorziening: overkapte ruif zodat, als de dieren geen beschutting kunnen vinden als bedoeld in punt 3, wat volgens de stichting wel zeer gewenst is zij ten alle tijde over droog voer kunnen beschikken. Resumerend komen wij tot deze simpele conclusie: Laten wij de dieren gaan behandelen zoals wij zelf behandeld wensen te worden. Het Stichtingsbestuur. Noot: De term "Ethisch Reveil" is met toestemming van onze geachte minister president Mr. Van Agt ontleend aan een rede die hij medio 1978 gehouden heeft. Leo Meijer binnenkort benoemd als voorlichter Meijer werd in het advies als eer-^ ste kandidaat naar voren gescho ven vanwege zijn kennis van de plaatselijke verhoudingen en zijn leidinggevende capaciteiten. In het advies werd het PvdA-raads lid een "wijs en evenwichtig" man genoemd. Deze vooronderstelling mag nu toch welgeplaatst wordener zullen weinig mensen zijn die nog geen hinder hebben ondervonden van de gladheid. Met name zij die hun beroep voornamelijk op straat uitoef enen, hebben gisteren gemerkt dat de natuur ons nog steeds de baas is. Denk aan de postbodes, de leveranciers van levensmiddelen, de krantenbezorgers. De postbodes mochten gisteren in Leiden bin nen blijven over de krantenbezorgers kunt u elders in deze krant lezen: beperken we ons dus hier tot de bakker en de melkman. "We hebben de kar vanochtend nog wel ingeladen maar er was geen beginnen aan", vertelde bakker Van Cassel gisteren. De ongeveer 250 klanten bij wie hij dagelijks brood bezorgt .moesten zich giste ren zelf maar zien te redden. 'Vooral zo'n elektrokar. daar zit maar één wieltje onder, die slin gert alle kanten op met die gladheid. Mijn broer is hier vlakbij nog lopend begonnen, maar die zei ook: je breekt je nek. Toen zijn we helemaal opgehouden." 'De meeste mensen begrijpen het wel. die zijn zelf naar de winkel gekomen om brood. Het loopt gewoon storm. Oudere mensen vra gen aan hun buren of kinderen of ze voor hen ook mee willen nemenZe komen zelfs voor een hele flat tegelijk halen. Ik zorg in elk geval dat ze in de winkel niet zonder brood komen te zitten." op de kandidatenlijst 17de en heeft twee opvolgers (Nelleke Kessen en Wim van der Pluijm) voor zich. Bij het vertrek van drie zittende fractieleden komt Van Aken - als hij zelf wil - automa tisch terug. Gemengd De aanstaande benoeming van Leo Meijer als gemeentelijk voorlich ter wordt bij het bureau voorlich ting met gemengde gevoelens beoordeeld. Meijer wordt daar gezien als een sterk partijpolitie ke figuur, die moeilijk zou passen in het systeem van objectieve voorlichting. Bij de benoemingsprocedure is van de zijde van het bureau voorlich ting geadviseerd een andere kan didaat - Jelle de Jong, nu nog gemeentelijk voorlichter in Haarlem - te benoemen. Het be zwaar tegen Meijer was dat hij niet voldeed aan enkele sollicita tie-eisen. Bij de vervulling van de vacature was gevraagd naar een kandidaat met ervaring in de journalistiek of de voorlichting. LEIDEN - PvdA-raadslid en oud-fractievoorzitter Leo Meijer zal binnenkort door burgemeester en wethouders van Leiden worden benoemd als gemeentelijk voorlich ter (waarnemend-chef bureau voorlichting). B en W heb ben gisteren in principe besloten Meijer in deze functie te benoemen. De formele beslissing wordt vermoedelijk volgende week genomen. Binnen het college van PvdA en VVD zijn de wethouders het eens om het PvdA-raadslid in deze gemeentelijke functie te benoe men. De politieke achtergrond van het PvdA-raadslid wordt door de WD-wethouders niet als een belemmering ervaren. "Hij is gewoon de beste kandidaat", al dus WD-wethouder Fase (per soneelszaken). Alleen burge meester Vis verklaarde zich te gen de keuze van de PvdA-er. Na PvdA-raadslid Dqjvesteijn is Meijer het tweede PvdA-raadslid dat in korte tijd in een gemeente lijke functie wordt aangenomen. Duivesteijn werd vorige maand benoemd als nieuwe directeur van de gemeentelijke sportstich ting. Evenals Duivesteijn moet ook Meijer zijn raadslidmaat schap door deze gemeentelijke functie opgeven. De kans bestaat dat binnenkort nog een derde PvdA-raadslid de frac tie moet verlaten vanwege een benoeming bij de gemeente. Fractielid Mentzij staat kandi daat om benoemd te worden als coördinator bij het gemeentelijk woonwagencentrum. Zijn sollici tatieprocedure is echter nog in volle gang. Volgens betrouwbare bron maakt hij een sterke kans om door het college benoemd te worden. Als ook deze benoeming rond komt, keert in de PvdA-fractie mogelijk oud-wethouder van Aken weer terug. Van Aken staat Tarief water 7 procent omhoog De voordracht is voorbereid door een sollicitatiecommissie. Bij de beoordeling van de twee defini tieve kandidaten sprak een meerderheid zich uit voor Meijer. Kandidaat De Jong kreeg alleen de voorkeur van chef-voorlich ting Lelieveldt. Wethouder Van Dam (voorlichting), chef algeme ne zaken De Jong en adjunct-chef personeelszaken Braun gaven de voorkeur aan Meijer. LEO MEIJER 'wijs en evenwichtig' "Wijs" Bij de beoordeling in het college is sterk afgegaan op het advies van de afdeling personeelszaken. Slechte zaak In de PvdA. fractie wordt het snelle vertrek van weer een fractielid betreurd. "Met Duivesteijn en Meijer vallen twee zeer ervaren mensen weg. Voor de partij is dat een slechte zaak", aldus fractievoorzitter Pe ters. In de VVD-fractie heeft men geen' moeite met de benoeming van Meijer. "AJs onze wethouders hem de beste kandidaat vinden, is het voor ons geen punt. Bij ons is nooit discussie geweest dat Meijer deze functie niet zou kun nen bezetten", aldus WD-frac- tievoorzitter Kuijers. Op een terrein aan de Kooiiaan wacht melkman RoelofFs naast lege melkkarren en volle koelcellen tot de weersomstandigheden zodanig zijn dat de melkhandelaren de weg weer op kunnen. Ook de bezorgers van de LBF zijn gisteren de deur niet uit geweest. Die zijn bovendien afhankelijk van de fabriek in Rijswijk. Bij het filiaal aan de Willem Klooslaan werd het brood dat normaal om half zeven 's ochtends komt, pas om half één in de middag ge bracht. Ten eerste waren de bakkers 's nachts veel later op hun werk verschenen door de gladheid, ten tweede ging het vervoer naar Leiden veel minder snel. Zo kwamen ongeveer 150 mensen gisterochtend voor niets naar de winkel aan de Willem Klooslaan. Een enkeling besloot naar een ander te gaan of zelf maar brood te gaan bakken, maar de mees ten kwamen toch weer terug tbeh er wel brood was. Vanuit de winkel was men zelfs zo attent om bij een aantal oudere klanten het brood lopend thuis te bezorgen. D'c melkhandelaren zijn misschien nog wel meer gedupeerd. Een groot aantal van hen verkoopt alleen maar op straat en heeft geen winkel. Melkman Roeloffs die de wijken de Kooi en Noord ge- woonlijkvan melk voorziet zei gisteren: "Ik heb de hele ochtend al zitten bellen met collega's, maar we zijn de weg niet op gegaan .Ik ben nu 23 jaar melkhandelaar, maar dit heb ik nog nooit meege maakt. Als dit lang gaat duren is dat een grote strop voor ons. we zijn er niet voor verzekerd.Je zit maar in huis af te i vachten. Ik ga normaal toch zo'n 250 mensen per dag langs, dat is een bruto omzet van tweehonderd gulden. Dat ben ik gewoon kwijt. En als het tegenzit mijn melk ook nog. Dat staat nu in de koelcel. Daar kan het hoogstens vijf dagen in blijven staan. Ik hoop wel dat ik het voor die t ijd verkopen kan, want aan de fabriek kan ik het niet teruggeven." De Leidse melkhandel heeft bij monde van secretaris Van der Hulst gevraagd aan de gemeentereiniging om behalve op de doorgaan de ivegen ook in de wijken te strooien. "Het is geen kritiek op de reiniging"aldus Van der Hulst: "Maar we hebben positieve sa menwerking gezocht." Bij de gemeentereiniging heeft men begrip getoond voor de moeilij ke situatie waarin de melkhandel verkeert, maar meer dan dat konden ze ook niet. Het schema zal worden gehandhaafd: eerst de doorggande. wegen en als er lijd over is de rest. Niet alleen de melkhandel heeft het moeilijk, ook de melkfabrieken. Bij Menken Landbouw in Wassenaar stonden gisteren tegen drie uur nog vrachten die onder normale omstandigheden al om tien uur bij de 'slijters' waren afgeleverd. In de stad ging het nog het beste, maar in het buitengebied was het erg moeilijk afleveren. Ophalen ook trouwens, bij de veehouders vandaan. Op de meeste binnenwegen kon men niet komen, het gebied bij Nieuwkoop en Zevenaar was door de Rijkspolitie zelfs helemaal afgezet omdat er diverse auto's in sloten waren beland. Bij een groot aantal boeren kon de melk dan ook helemaal niet ivorden opgehaald. "We hopen dat we vandaag of morgen weer bij ze kunnen komen, anders zullen we er toch iets op moeten verzinnenDe veehouders moeten hun melk kwijt kunnen", aldus de heer Beijersbergen van Menken. LEIDEN - Een flink aantal bewoners uit de Leidse Merenwijk is in het geweer gekomen tegen de uitspraak, van de president van de Haagse rechtbank, dat boer Vulpen zijn boerderij in het wijkpark van de Me- renwijk voor 15 februari moet ontruimen. Ruim 700 Mcrenwijkers hebben hun handtekening gezet om te bepleiten dat de boerderij behouden blijft en boer Vulpen in zijn boerderij mag blijven wonen. Wethouder Waal zei vorige week in een vergadering van de raadscommissie voor de volkshuisvesting dat hij geen reden zag waarom de ontruiming niet door zou kunnen gaan. De ondertekenaars hopen de wethouder duidelijk te maken dat wanneer de boerderij wordt gesloopt er een stuk sfeer uit hun wijk verdwijnt. Zy vinden verder dat een kinderboerderij zonder boer nergens op lijkt. Bewoners die ook vinden dat de sloop van de boerderij een verarming van de wijk is zullen aanstaande zaterdag in winkelcentrum "De Kopermo len" in de gelegenheid worden gesteld om hun handtekening onderaan een lijst te zetten. In de loop van de volgende week zullen die handteke ningen aan wethouder Waal worden aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3