Bezwaren tegen bouwplannen aan Wiegmanweg Houthakken in Horsten om kloof stad-platteland te dichten ILe/cfee agenda Verkeerslichten bij Leiderdorpse Brug Bibliotheek Oegstgeest krijgt brief met grieven STAD EN RAND WOENSDAG 24 JANUARI 1979 VOORSCHOTEN/LEIDEN. "Er is niets leuker dan je op zo'n zater dagochtend flink in het zweet te werken in het hakhout en daar na met kapotte handen thuis te komen. Dan kun je later zeggen: dat stuk heb ik nog helpen hak ken". Dat is volgens de vakgroep milieu biologie van de Leidse universi teit dé manier om de vervreem ding van de natuur tegen te gaan. Voor de derde achtereenvolgende maal organiseren Wim ter Keurs, Niko van Brussel en Hein Krantz daarom in het vroege voorjaar houthakkersdag en op het Voor- schotense landgoed "De Horsten". Het landgoed is eigendom van de koninklijke familie en bestaat voor een groot deel uit essen en eisen hakhout. De term hakhout" heeft niet zoveel te maken met de houtsoort, alswel met de manier van onderhoud. Eens in de 5 tot 15 jaar moeten eisen en essen zo laag mogelijk worden afgezaagd, waarna alleen de stobben over blijven. Hakhout was vroeger echt produk- tiebos. Essen werden gebruikt als door boeren (voor omheinings- palen, gereedschapsstelen en bo nenstaken) terwijl essen vooral als brandstof voor bakkersovens dienden. Van de takken werden soms bezems gemaakt. Nadat het hakhout geknot was (kenners spreken van "afzetten") werd de grond eromheen gespit om plantengroei zoveel mogelijk tegen te gaan en te zorgen voor een goede bemesting. Bovendien waren greppels en sloten nodig, omdat de hakhout-aanplant meestal plaatsvond op natte gronden die ongeschikt waren voor veeteelt en akkerbouw. Tus sen het hakhout maaide men re gelmatig. Gedurende de eerste jaren na het hakken was de grond geschikt voor de teelt van narcissen, sneeuwklokjes, aardappels en groenten. Dat alles betekende dat het hakhout een bijzonder inten sief bewerkt cultuurgewas vorm de. Pas toen de exploitatie min- ochtend hard werken. De produktie van der intensief werd, begonnen de hakhout-gebieden biologisch in teressant te worden. Dat gebeur de in de vijftiger jaren, toen steeds meer vervangende mate rialen werden toegepast en de loonkosten sterk stegen. Broedvogels De natuurwaarde van het hakhout ligt vooral in het grote aantal broedvogels. In "De Horsten" in Voorschoten komen zeker zo'n 40 vogelsoorten voor. Per hectare zit ten er gemiddeld 10 paartjes. Ook is de plantengroei tussen het hak hout waardevol. Op de eisen en essenstobben komt bovendien een rijke mossenflora voor. Om de waardevolle flora en fauna die in het hakhout ontstaan is, in stand te houden moeten de eisen en essen tenminste eens in de 15 jaar ge kapt worden. Dat blijkt ondermeer uit het be heersplan dat de Leidse vakgroep milieubiologie samen met Staatsbosbeheer opstelde voor het 35 hectare grote hakhoutgebied. van "De Horsten". Aan de uitvoe ring van dat plan is men nog nauwelijks toegekomen door een personeelstekort. Vandaar dat de vakgroep milieu biologie van de Leidse universi teit onmiddellijk aan "De Hor sten" dacht, toen een aantal jaren geleden een medewerker van de stichting flatuur en milieu" stu denten enthousiast maakte voor vrijwilligerswerk in het natuur behoud. Staatsbosbeheer was eerst wat huiverig voor het inzet ten van vrijwilligers, maar heeft inmiddels moeten toegeven dat er goed werk verricht wordt. Wim ter Keurs van de vakgroep milieubiologie benadrukt nog eens het belang van vrijwilli gerswerk: "Het is belangrijk en Vrijwilligers aan het werk op het Voorschotense landgoed "De Horsten". Komend voorjaar wordt daar weer hout gehakt. zinvol om stedelingen intensief te betrekken bij de zorg voor hun omgeving. Er is al een grote kloof tussen stad en platteland. Ook al zou er genoeg geld beschikbaar zijn om het werk door professio nelen te laten doen, dan nóg moet je vrijwilligers inschakelen". Isoleren Ter Keurs bespeurt de neiging om groepen burgers te isoleren ook in andere situaties. "In de land bouwgebieden worden stukken grond met een grote natuur waarde omgevormd voor reser vaten waar de boer bij wijze van spreken niet meer mag komen. Het streven moet volgens ons veel meer gericht zijn op een integra tie van landbouw en natuurbe houd. Je moet zien te komen tot een bedrijfsvoering die naast een behoud van de rentabiliteit ook natuur en landschap in stand houdt". De Leidse vakgroep milieubiologie en het IVN vrezen dat ook de stich ting Zuid-Hollands landschaps beheer, die binnenkort met hulp van de provincie door particulie re natuurbeschermers zal worden opgericht, het beheer van natuur gebieden in handen gaat geven van professionelen. Dat zou een forse breuk betekenen in de ont wikkeling die de vakgroep mi lieubiologie en het IVN voor staan. Niko van Brussel van het IVN wijst erop dat door het vrijwilligers werk een belangrijk proces in gang is gezet: "De Horsten is wel iswaar privé-eigendom, maar in feite toch ook gemeenschapsgoed. In het algemeen bestaat bij land- qoedeigenaren wel wat huiver voor de toelating van pottekij- kers. Maar het werk van vrijwil ligers leidt er wel toe dat de land goedeigenaren zich meer bewust worden van de betekenis van hun bezit. Wanneer professionelen het werk opknappen, is dat veel min der het geval". Het IVN en de vakgroep milieubio logie hopen dat hun relatie met de WASSENAAR - Eigenaren en bewoners van enkele tien tallen woningen in de buurt van de Wiegmanweg in Was senaar hebben bezwaar gemaakt tegen de bouwplannen van de plaatselijke woningbouwvereniging St. Willibror- dus. St. Willibrordus wil op het terrein waar vroeger de houten noodge bouwen van het St. Adelbertcol- lege hebben gestaan 43 bejaar denwoningen bouwen met een beheerderswoning en een recrea tieruimte (in drie bouwlagen) en aan de oostkant van de Wieg manweg 12 ééngezinswoningen in twee bouwlagen en een blok met 28 woningen, deels in drie en deels in vier bouwlagen. Voorschoten koopt nieuwe stoelen: leer voor de raad, wol voor het publiek... VOORSCHOTEN - Afhankelijk van de keuze vai} het soort stoelen is de gemeente Voor schoten van plan 95.000 dan wel f 78.000 uit te geven voor het opnieuw inrichten van de raadszaal. Het gemeentebe stuur is van mening dat het huidige meubilair hard toe is aan vervanging en is daarom in overleg getreden met een firma die zich specialiseert in "representatief' meubilair. Deze firma adviseert de ge meente over te gaan tot de aanschaf van met cognac- kleurige leer beklede raadsze- tels, 'waarvan de kleur zich goed verstaat met het rode baksteen en daarnaast goed past bij de groene gordijnen". Deze stoelen kosten per stuk 1365, er zijn er 21 nodig. Er kan ook een iets goedkoper modelletje worden geleverd, dat komt op f 1221 Behalve de raadszetels zijn ook de raadzaaltafelsde ambter narentafels, de tribunestoelen en de tribunetafels aan ver vanging toe. Verschil moet er kennelijk zijn en daarom worden de tribunestoelen voorzien van een wollen be kleding Dat de democratisering nog niet tot in alle geledingen is door gedrongen blijkt uit het feit dat bij de aanschaf van het nieuwe meubilair burgemees ter en wethouders en de raadsleden weliswaar de zelfde stoel krijgen, maar dat hierop bij de stoel van de voorzitter van de gemeente raad (de burgemeester) een uitzondering zou kunnen worden gemaakt. "Zelfde stijl" De indieners van het bezwaar schrift tegen deze plannen vin den echter dat het geldende be stemmingsplan moet worden uitgevoerd. Dat betekent: wo ningbouw die aansluit by de aanwezige huizen. Het bestem mingsplan van de gemeente van deze buurt spreekt van éénge zinswoningen in dezelfde stijl als de omgeving. Het grote bezwaar van de omwo nenden tegen het plan van St. Willibrordus is dat de nieuwe huizen planologisch en architec tonisch in het geheel niet aanslui ten bij de huidige wijk. De op stellers van het bezwaarschrift (gestuurd naar de gemeenteraad van Wassenaar) wonen in de Adriaan Pauwstraat, de Van Zuylen Van Nijeveltstraat en de Wiegmanweg. Zij menen dat het uit planologisch oogpunt voor de hand ligt het terrein volgens de oorspronkelijke opzet en in de zelfde stijl verder te bebouwen met ééngezinswoningen. De hui dige huizen zijn woningen met een kap. gebouwd aan het eind van de jaren dertig. Door het uit breken van de tweede wereld oorlog werd de woonwijk toen verder niet voltooid. Het bouwplan van St. Willibrordus is niet in overeenstemming met het voor dit gebied thans gelden- Wieke Muiier niet bij NVvH LEIDEN - Ten gevolge van de slechte weersomstandigheden heeft de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Lei- den/Oegstgeest het optreden van Wieke Muiier, dat morgen zou plaatsvinden laten vervallen. Het optreden is verplaatst naar donderdag 1 februari om 12.30 de bestemmingsplan, maar er is wel een herziening van dit plan in voorbereiding. Burgemeester en wethouders hebben zich bereid verklaard vooruitlopend op die herziening een bouwvergunning af te geven via de zogenaamde ar tikel 19-procedure. Deze proce dure maakt het mogelijk met de bouw te beginnen voordat de uit eindelijke plannen definitief vastliggen. Gerieflijker De mensen uit de Wiegmanweg- buurt voeren aan dat het niet de bedoeling van de wet op de ruim telijke ordening kan zijn om via artikel 19 de mogelijkheid te scheppen een bestaand plan fun damenteel te wijzigen. Verder spreken zij zich uit voor het oude bestemmingsplan omdat men - aan tenminste evenveel personen huisvesting kan bieden als in het plan St. Willibrordus, maar dat dit dan wel op een aanzienlijk ge rieflijker wijze kan gebeuren. Men hoeft dan ook niet zijn toevlucht te nemen tot drie totaal verschillende bebou wings wij- i er twee volgens de Het terrein aan de Wiegmaniveg wi tegen de plannen die St. Willibrordus bestaande bebouwing. bewoners en eigenaren niet als aantrekkelijk kunnen worden aangemerkt. Volgens het nieuwe plan wordt de bebouwingsdichtheid zeer hoog, waardoor het kleinste terrein aanmerkelijk zwaarder wordt belast dan het andere terrein. De terreinen lenen zich in feite niet voor de bouwplannen van St. Willibrordus menen de bezwaar schriftindieners, omdat de rijweg van de Wiegmanweg ongeveer 1.70 meter boven het bouwterrein ligt. Zij betwijfelen of dit terrein langs een drukke weg wel zo'n gunstige vestigingsplaats is voor bejaarden. iar de nieuwe woningen moeten komen. De omwonenden hebben bezwaren daarvoor heeft opgesteld. Volgens hun sluit de nieuwbouw niet aan bij de schrift wordt nog gewezen op de gevaren voor de verstoring van de waterhuishouding. Daardoor kan volgens de bewoners schade aan de bestaande bebouwing ontstaan. Mocht dat het geval zijn, dan willen de belangheb benden een beroep doen op de gemeentelijke schadevergoe dingsverordening. Parkeerplaatsen Als bezwaar wordt verder aange voerd dat er in het bouwplan te weinig parkeerplaatsen zijn op genomen. In het bezwaarschrift wordt ook nog gesproken over een ernstige aantasting van de leefbaarheid, het woongenot en de waarde van de reeds aanwezi ge ééngezinswoningen voor de directe omgeving. In een aanhangsel van het bezwaar- Voor fietsers en voetgangers beheerders van "De Horsten" duurzaam zal zijn. Ze trachten zoveel mogelijk personen bij het werk te betrekken. Er is geen spe ciale deskundigheid voor nodig, maar wel wat doorzettingsver mogen. (Belangstellenden kun nen zich opgeven bij het IVN, Ma- redijk 27a in Leiden). Palen Het geknakte hout wordt voor het grootste deel gebruik in de pa pierindustrie. Vorig jaar hebben de vrijwilligers voor het eerst es- senpalen gehakt voor de beschoei ing van de Nieuwkoopse plassen. Het essenhakhout vindt ook nu nog zijn bestemming in bonen staken en visbakens. Hoewel het hakhout nooit meer een rendabel produktiebos zal worden, kunnen vrijwilligers op deze manier een belangrijke bijdrage leveren aan het landschapsbehoud terwijl het hout bovendien een waardevolle toepassing heeft. JAN BONJER OEGSTGEEST - De inspectrice voor het bibliotheekwezen in Zuid-Hol land en Zeeland, mevrouw Zuurmeijer, gaat het bestuur van de openba re bibliotheek in Oegstgeest een brief schrijven met haar grieven over deze bibliotheek. Dit is het resultaat van een gesprek tussen de inspec trice en de Oegstgeester wethouder Van Belle, (financiën) "Over de precieze formuleringen kan ik me natuurlijk niet uitlaten, omdat ik die nog niet ken", aldus de wethouder "maar ik vond het wel opval lend dat wij het op meerdere punten helemaal eens zijn". Al geruime tijd wordt de werksfeer tussen het gemeentebestuur en het bestuur van de bibliotheek en het Rijnlands Lyceum, waarin de biblio theek is gehuisvest, vertroebeld door een verschil in inzicht over het functioneren van de openbare leeszaal. Tijdens de behandeling van de begroting voor 1979 van de bibliotheek in de commissie voor financiën kwam onlangs de wens naar voren om wat meer klaarheid in de zaak te brengen. Met name de personeelsvoorzie ning is vooral het laatste jaar een bron van controverse geweest tussen de besturen van de bibliotheek en de gemeente. Personeelsuitbreiding is volgens het bibliotheekbestuur noodzakelijk en formeel en informeel is er in het verleden bij de gemeente erop aange drongen de kosten hiervan over te nemen. Het voornaamste argument hiertegen van de zijde van de gemeente is dat de medewerkers van de bibliotheek nogal veel werk doen voor de leerlingen van het Rijnlands lyceum. "Dat is dan ook één van de hoofdbezwaren van de inspectrice voor het bibliotheekwezen tegen het huidige beleid van de bibliotheek", licht Van Belle toe. "En daarbij komt, dat ook bij haar de indruk bestaat dat de boekenkeuze in het collectie van de Oegstgeester bibliotheek wel erg op de middelbare scholieren is afgestemd". De exploitatiekosten van de bibliotheek aan de Homeruslaan in Oegst geest bedragen rond de 550.000 gulden. Hiervan betaalt het rijk 300.000 gulden, de gemeente 150.000 gulden en het Rijnlands Lyceum iets meer dan 15.000 gulden. "Uit de cijfers is al volkomen duidelijk dat de verschillen tussen de bijdra gen van de gemeenten en het lyceum veel te groot zijn", zegt Van Belle. LEIDERDORP - Binnen afzienba re tijd zal de kruising Hoge Rijn- dijk-Leiderdorpse Brug worden voorzien van verkeerslichten. Dit is om de kruising veiliger te ma ken voor fietsers en voetgangers. Deze beveiliging loopt vooruit op een totale weg-reconstructie ten behoeve van het experimentele plan "Leidse Baan". Dit plan is bedoeld om het openbaar vervoer in de regio te bevorderen. Voor dit doel hebben de gemeenten Leiden en Leiderdorp plannen ontwikkeld die aansluitend op elkaar moeten worden uitge voerd. De gemeente Leiden is op dit mo ment nog niet zo ver dat het Rijn dijk-plan kan worden aangepakt. De Leiderdorpse wethouder Be- zemer lichtte de laatste ontwik kelingen in zijn gemeente gister avond toe in de vergadering van de raadscommissie voor verkeer en vervoer "Het is gebleken dat wij maar een gedeelte van onze plannen kunnen uitvoeren. Die plannen houden een reconstruc tie in van de kruising Persant Snoepweg-Acacialaan en van de Van der Valk Bouwmanweg. Langs de Persant Snoepweg komt in de richting van de Lei derdorpse Brug een busbaan, hiertoe moet de brug worden verbreed. Er is wel geld om dit plan uit te voeren, maar de minister van verkeer en waterstaat wil d at geld alleen geven als er tussen Leiden en Leiderdorp bestuurlijke eens gezindheid bestaat over dit punt. Leiden moet het dus met ons eens zijn en nu dat sinds kort het geval is kunnen we met ons plan beginnen", aldus de wethouder. Bezemer verwachtte overigens niet dat dit begin van het Leiderdorp se Rijndijk-plan al ter hand kan worden genomen: "Als de recon structie gereed is zullen er toch nog veel problemen ontstaan rond de Leiderdorpse Brug. Je kunt er donder op zeggen dat er veel meer files zullen ontstaan wanneer de verkeerslichten op de Hoge Rijndijk werken. Deze lichten moeten dan ook zo snel mogelijk worden afgestemd op de onze" aldus Bezemer, die Lei den zal steunen in haar aanvraag bij de minister voor een fiets- voetgangerstunnel onder Hoge Rijndijk. Bibliotheek Wassenaar kocht in '77 voor ton aan boeken WASSENAAR - De onlangs door de gemeenteraad goedgekeurde jaarrekening van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek Federa tie over 1977 geeft een totaal aan uitgaven te zien van ruim 620.000. Meer dan de helft daar van, namelijk 367.000 bestaat uit directe personeelskosten. Verder werd nog een bedrag van 38.000 uitgegeven voor uitbe steed werk om de personeelskos ten te ondervangen. Voor de aanschaf van boeken e.d. werd in 1977 100.000 uitgege ven. De inkomsten van de biblio theek bedroegen bijna 70.000, zodat de gemeentesubsidie over het jaar 1977 de som van -550.000 zal bedragen. De rijksbijdrage zal vermoedelijk 345.000 groot zijn, zodat uitein delijk ruim 200.000 ten laste van de gemeente komt. Woensdag Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21 uur. Troef, "Meidengroep", 20-22 uur; sport, 18.30 uur. Vrijetijdscentrum, volksdansen, 19.30 uur; etsen, jazzballet, tekenen en schil deren, gitaar, pottenbakken, 20 uur. Breehuys, scholierensportcafé, 15-17.30 uur; eethuis Repelsteeltje, 18-19.30 uur. Leidse Schouwburg, "The birthday par ty", van Harold Pinter en "The stronger" van August Strindberg, 20.15 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. beroep en bezwaarschriften, 20 uur. Donderdag Troef, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, 20-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café-avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur, tel. 130983. Vrijetijdscentrum, sportcafé, fotografie, saxofoon, Go-club, 20 uur. Leidse Schouwburg, Black Africa, dans-, zang- en muziekensemble, 20.15 LAK-Theater, Scaramuccia met "Tablodelatroep", 21 uur. Stadhuis, cie, stadskabei, 16 uur. Gesprekscentrum, Vrouwenkerkkoor- straat 17, avond over indianen, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, gecombi neerde cie. vergadering, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, monumen- tencie., 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, gemeente raad, 19.30 uur. Gemeentehuis Wassenaar, gemeente raad, 20 uur. Gemeentehuis Zoeterwoude, gemeente raad, 20 uur. Apotheken De avond- en nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 19 tot 26 jan,, door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20 tel. 763134 en Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan met uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik- maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn, tel. 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Leiderdorp, Ber kenkade, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 utir. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. A. Vriend, de Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. SOS-dienst Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord- Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel: 071-144941 toestel 219. Privé: Bas van Kleef, Opaal- straat 48, tel. 071-760058. Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: Hans Sonders 071-155854. Voorschoten: Joop Peeters 071-769935. Warmond: Jan Bonjer 01711-10390. Wassenaar: Piet Zonneveld, 01751-13387. Zoeterwoude: Rob Jansen, 01715-1021. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2