Eis: jaar cel voor boekhouder Sterke arm Alphen weer op de been... WOENSDAG 24 JANUARI IOTA LEIDEN/REGIO PAGINA 19 DtrD wêtoo. LEIDEN - Na de vorst en de gladheid werd Leiden gisteren op nieuw verrast met een flink pak sneeuw. Op de gladheid van de wegen had dat een gunstige uitwerking en het aantal ongeval len bleef na het vallen van de vlokken dan ook beperkt. Wel zorgde de sneeuw vooreen aantal fraaie winterse beelden. Fo tograaf Jan Holvast legde de sfeervolle beelden vast die u hier bij aantreft. Na verduistering ruim f 300.000 bij Alphens bedrijf ALPHEN AAN DEN RIJN - De officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. Blok, heeft een jaar ge vangenisstraf geëist (waarvan twee maanden voorwaardelijk) tegen de 32-jarige Alphenaar J. H. Deze heeft vorig jaar in de periode van maart tot au gustus naar schatting ruim 300.000 gulden verduis terd bij het Alphense be drijf Mercury Marine NV, waar hij als boekhouder werkzaam was. Het exacte bedrag dat de Alphe naar in die periode onder zich heeft gehouden, is wat moeilijk vast te stellen, omdat in enkele Staat leent 500 miljoen DEN HAAG - Het bedrag van de 8.25 procent staatslening 1979 per 1985/1989, waarop de inschrij ving volgens het tendersysteem gisteren openstond, is vastge steld op 500 miljoen gulden. De koers van uitgifte van de lening is bepaald op 100,5 procent. Het ministerie van financiën heeft dat meegedeeld. De inschrijvingen op deze lening die zijn gedaan tegen een hogere koers dan 100,5 procent, worden ten volle toegewezen. Van de be dragen waarvoor is ingeschreven tegen een koers van 100,5 procent wordt 37 procent toegewezen. Op de inschrijvingen tegen een lage re koers dan 100,5 procent vindt geen toewijzing plaats. gevallen niet duidelijk is of hij het geld verduisterd dan wel „ge leend" heeft. Zelf schatte H. op de zitting van de Haagse rechtbank gisteren het bedrag op 250.000 gulden; de presidente van de rechtbank, mr. Brocker, kwam al cijferend op meer dan 340.000 gulden uit, maar, zei ze, „eigen lijk doet dat er niet zoveel toe". Wel is zeker dat Mercury het geld grotendeels terug heeft; er ont breekt nog een bedrag van 40.000 a 60.000 gulden. „Dat is weg en dat blijft weg", voorspelde de of ficier van justitie. H. zelf is in middels „totaal berooid", zoals zijn raadsman, mr. Donker, het uitdrukte. Hij heeft het verduis terde geld voor zover mogelijk aan Mercury moeten terugbeta len; vanwege een omvangrijke belastingschuld zijn de bezittin gen van H. in het openbaar ver kocht en ook is hij de dure huur woning, die hij samen met een vriend in Alphen aan den Rijn bewoonde (duizend gulden per maand), kwijt. In augustus 1978 kwam een einde aan de verduisteringspraktijken van de 32-jarige Alphenaar, die tot op dat moment ongestoord zijn gang had kunnen gaan. Ach tervolgd door deurwaarderex ploten, belastingschulden en een schuld van zo'n 22.000 gulden bij de Nederlandse Middenstands- bank (waar hij derhalve niets meer kon opnemen), had hij steeds meer geld aan het bedrijf onttrokken, met als klap op de vuurpijl 200.000 gulden, in augus tus. Hij kwam aan dat bedrag door een valse aangifte van omzetbelas ting bij zijn werkgever te doen. Korte tijd daarna ging hij met vakantie naar Duitsland. Een collega trof vervolgens bij de post enkele merkwaardige zaken aan en zo kwam de zaak aan het rol len. Bij terugkeer in het land werd H. door de rijkspolitie te water in Arnhem aangehouden, waar hij nog een mislukte poging tot ontsnappen deed. Eens was J. H. zijn carrière begon nen als administratief medewer ker van allerlei verenigingen. Hij richtte een stichting op en begon op die manier voor zichzelf. Di verse cliënten maakten van de diensten van H. gebruik. Part-ti me werkte hij bovendien via een uitzendbureau als boekhouder. Mercury Marine NV (voorheen Motoren Import Service) was een van H.'s klanten. Hij kon daar een vaste aanstelling krijgen, mits hij zijn stichtingsactiviteiten zou opgeven. Per 1 mei 1978 trad de Alphenaar bij het bedrijf in dienst. H. verkeerde toen al in financiële moeilijkheden. Al in februari en maart, toen de stichting nog be stond, had bij bij Mercury ver vroegde declaraties geïnd: tweemaal ruim 5000 gulden. Dat bedrag stortte hij op zijn privére- kening bij de bank. Bij de over name van de inboedel van Moto ren Import Service door Mercury ontdekt H. dat er geen btw in re kening is gebracht. Hij verzoekt namens de firma om dit bedrag alsnog snel over te maken, maar gebruikt het geld ten eigen bate: andermaal om zijn privéschuld bij de bank af te lossen en ook stort hij 10.000 gulden op een pri- vérekening bij de spaarbank Stad Amsterdam. Maar intussen sta pelen de belastingschulden zich nog altijd op. In mei staat H. voor de noodzaak dat er „iets" moet gebeuren. Hij laat de bank van zijn werkgever, de ABN, 20.000 gulden overmaken naar de reke ning van zijn nog niet opgeheven stichting. Maar H. gebruikt het geld niet al leen ter aflossing van schulden. In mei koopt hij ook een boot van het geld dat hij op een aparte re kening bij de Stad Ajnsterdam heeft laten storten. „Ik werkte in die tijd dag en nacht", zei hij gis teren. „Thuis werd mij dat verwe ten, er bestaat meer dan werk al leen, werd er gezegd. Die boot was een genoegdoening voor het weekeinde. En omdat ik werk zaam was in de watersportbran che, zonder daar ervaring mee te hebben, kon ik het nuttige met het aangename combineren". La ter koopt hij bovendien, op reke ning van Mercury, een personen auto van 26.700 gulden. Bij de Haagse beleggingsmaat schappij Muiier en Co, waarmee Mercury banden heeft aange knoopt, weet de Alphenaar te bewerkstelligen dat hij namens Mercury de enige gemachtigde ls. De bank van Mercury maakt 125.000 gulden over naar Muiier; alleen H. kan er over beschik ken. Zo gaf H. zich steeds meer over aan duistere praktijken. De presiden te van de Haagse rechtbank som de gisteren een waslijst op, die tot een dusdanig ingewikkelde dag vaarding leidde dat slechts een boekhouder daar nog wijs uit zou kunnen worden. Valt ook het bedrijf Mercury Mari ne iets te verwijten, een te geringe controle bijvoorbeeld? Mr. Blok, de officier van justitie, vond van niet. „H. had het vertrouwen van zijn werkgever. Dat wist hij heel goed. Wat moet een werkgever anders? Maar wanneer je boek houder listigheden gaat uitden ken, ben je als bedrijf weg". Ook H.'s raadsman, mr. Donker, gaf toe dat Mercury niets te verwijten valt. De schuld ligt bij H., zei hij. Niettemin zette mr. Donker vraagtekens bij de eis van de offi cier van justitie: twaalf maanden gevangenisstraf. „Is dat nou no dig?", vroeg mr. Donker zich af. Hij wees op de positie van H.: „Hij heeft echt niets meer en heeft al geruime tijd, meer dan drie maanden, gezeten. Waarbor gen dat wat nu met hem gebeurd is, in de toekomst niet meer zal voorkomen, zijn er ook. Want boekhouder kan hij toch niet meer worden". Over twee weken doet de rechtbank uitspraak. Vindingrijke ijzerhandelaar kan produktie anti-slipijzers bijna niet aan ALPHEN AAN DEN RIJN-De sterke arm in Alphen staat weer ste vig op de been. Dank zij de vindingrijkheid van een plaatselijke ijzer- handelaar. Officiële anti-slipijzers zijn al lang niet meer voorhanden. De weinige exemplaren die de plaatselijke winkeliers in voorraad hadden, waren in een mum van tijd uitverkocht. Toen agent H. Rabs dan ook bij de Alphense ijzerhande laar P. van Beijeren aanklop te om zijn surveillerende col lega's te behoeden voor val partijen, was dat aanvanke lijk tevergeefs. Maar Van Beijeren - "de telefoon stond hier roodgloeiend" - vond er wat op. Drie man zetten zich aan het bewerken van zogeheten bull- dogkramplaten. Getande ronde plaatjes, die nomnaal worden gebruikt om ijzeren balken met elkaar te verbin den. Voorzien van een schaatsveter boden de aldus ontstane anti-slipijzers vol doende houvast op de glibbe rige straten. Van Beijeren zelf bewees dat proefondervindelijk. "Ik heb het zelf uitgeprobeerd. Ik ben er hier voor de deur mee gaan hardlopen". De Alphense politieagenten ble ken grote belangstelling te hebben voor de vinding van Van Beijeren. Gistermiddag al had de ijzerhandelaar ruim veertig paar gesleten aan het Alphense politie korps. En niet alleen daar had men belangstelling. Ook een aantal postbestellers bijvoor beeld schafte zich een paar anti-slipijzers aan. ii één ochtend gingen 250 paar atiti-ghj-ijzers van kelijover de toonbai ik .Lr was gisteren zoveel an\ toto voor dal drie man sterk de vraag naar anti-slipijzers niet voor konden werken. De Alphense politie staat weer "op scherp". Dank zij de vin dingrijkheid van een plaatselijke ijzerhandelaar: hij maakte "ei gen" anti-slipijzers van getande ronde plaatjes met een veter erdoor.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19