Gaprindasjvili onderuit tegen Ulf Andersson Sercu/Fritz sterksten in Rotterdam Endemai volgt Mans Kraay KRACHTEXPLOSIE DRIES VAN WIJHE WOENSDAG 24 JANUARI 1579 PAGINA 13 BRUSSEL-Tijdens de training op het met een centimeters dikke ijslaag bedekte bijveld van Anderlecht valt van een controverse tussen Nico de Bree en Raymond Goethals niets te bespeuren. De ver standhouding tussen de doelman van de Brusselse club en zijn trainer komt zo op het oog zelfs in aanmerking voor het predikaat prima. Als Goethals bij een schotpoging onderuit slaat en nogal onbe holpen op zijn heup terecht komt, roept De Bree met een vette grijns, op het gezicht: ,fié trainer, willen de been tjes niet meer zo?". Goethals lacht. ,£)ie Nico", mompelt hij opkrabbelend, „dat is er een. Maar zó'n keeper", en de duim van de kleine drukdoende coach priemt in de vries lucht. De opmerking van De Bree is voor Goethals wel een reden om zijn voor het eerste team gepasseerde doelman wat straffer onder handen te ne men. De Bree duikt zich een slag in de rondte. Naar de lin kerhoek, rechterhoek en houdt het na zo'n tien schoten voor gezien. Goethals bemerkt de totale uitputting en roept op zijn beurt: ,JJico, komen de pintjes en de sigaretjes naar boven?". Dan knipoogt de ex- oefenmeester van het Belgi sche nationale elftal samen zweerderig naar Ronnie Mar tens, Anderlechts grote belof te, met wie hij Nico de Bree vijf kwartier lang onder vuur neemt. Maar hoe kan dat nou, die sfeer van ouwe-jongens-krente- brood? Is het conflict tussen De Bree en Goethals, die de ex- doelman van HMS, Elink- wijk, NEC en RW DM Molen beek sinds het eerste duel van Anderlecht tegen Liverpool om de Supercup (begin de cember) definitief voor het eerste elftal van de steenrijke Belgische topclub gepasseerd lijkt te hebben, wat buiten proporties gegroeid? Of is er wellicht sprake van een wa penstilstand? En een derde mogelijkheid: is Nico de Bree geschrokken van zijn eigen kritiek via radio en dagbla den op Raymond Goethals, die in de ex-Utrechter, sinds hij afgelopen jaar juli betrok ken raakte bij een auto-on geluk (De Bree liep daarbij een heupblessure op) niet meer de klasse-keeper herkent weleer? x Van een facade, die een even tuele vergalde relatie tussen hem en Goethals moet verdoe zelen, wil Nico de Bree niets weten. „Er valt niets te ver bergen", legt de 34-jarige doelman uit. ,Jk kan het met Goethals uitstekend vinden. En waarom ook niet. Het is zo'n aardig bxannetje. Mis schien een beetje te lief om trainer te zijn van een club met zoveel vedetten. Persoon lijk heb ik niets tegen de man. Een andere kwestie is na tuurlijk of ik het er mee eens ben dat hij mij op een zijspoor heeft gezet omdat ik nog steeds last zou hebben van mijn heup na dat ongeluk. Ik zeg dal de blessure volkomen genezen is, Goethals vindt van niet. En dat is de oorzaak van het conflict, dat enorm opgebla zen is in de pers". Emotioneel ,fJIisschien ook mijn eigen schuld, omdat ik nogal emo tioneel gereageerd heb toen ik mijn vaste plaats kwijtraak te. Natuurlijk, het steekt mij dat Goethals na dat ongeluk geen vertrouwen meer in mij heeft en dat hij geen foutje van mij getolereerd heeft in de wedstrijden dat ik weer eens opgesteld werd, maar dat ik het bij Anderlecht nu wel heb gezien en wil opstappen, dat is pure nonsens. Ik werk aan een come-back. Keihard. En ik zal Goethals bewijzen dat het nog te vroeg is om Nico op de reservebank te ze,*. V De gelegenheid om \&>.^iief te rugte keren in Aiiderlechts hoofdmacht had Nico de Bree afgelopen week willen grij pen, toen de Brusselse forma tie in Frankrijk een vriend schappelijke wedstrijd speel de tegen Tunesië. De Bree's (tijdelijke) opvolger in de veelvoudige Belgische kam- Nico de Bree pioensclub, Jacky Munaron, was niet van de partij in Toulouse wegens een schor sing en dat Goethals in die wedstijd de 18-jarige derde doelman van Anderlecht, Dirk Vekeman zou opstellen, leek De Bree al te boud. Maar kijk, twee dagen voor de ontmoeting tegen Tunesië hoorde De Bree van Goethals dat hij niet zou spelen. Dat Vekeman de voorkeur zou hebben. De eerste reactie die De Bree liet blijken was: ik ga niet mee naar Frankrijk. Ik laat niet met me manipuleren. Maar op aanraden van zijn medespelers en onder de drei ging van een forse boete haal de Nico toch bakzeil. Wantrouwen Hij zegt: ,Jk rekende vast op een plaats onder de lat. Doordat Munaron niet meedeed, was ik ervan overtuigd dat Goet hals mij zou opstellen. Het was toch een schitterende ge legenheid voor hem om mij na zoveel weken te testen, en ik zou die gelegenheid aange grepen hebben. Maar Goet hals liet mij weer links liggen. Kijk, dat zijn dan de momen ten dat ik denk: wat bezielt de man? Wanneer mag ik wèl bewijzen dat ik het nog kan?". Toen ik pas hersteld was van dat ongeluk, kon ik erin ko men dat hij mij met enig wan trouwen bekeek. Ik speelde ook een paar ongelukkige wedstrijden, die me mijn plaats kostte. Maar Goethals kan niet eeuwig blijven zeg gen dat ik nog met mijn heup sukkel; dat ik ballen doorlaat in de rechterhoek omdat ik niet durf te duiken naar die kant. Ach, toen dat in het be gin van de competitie gebeur de, dacht ik: alla. Maar nu nog?". Jedereen kan het zien op de trainingen. Ik mankeer niks meer. Het is voor mij des te moeilijker te begrijpen, die houding van Goethals, omdat hij mij twee jaar geleden hoogst persoonlijk bij Molen beek heeft weggehaald. Goet hals moest en zou mij bij An derlecht hebben. Een ruil met Jan Ruiter, en Molenbeek kreeg nog geld toe ook. Zo ging dat. Dan speel je het eerste sei zoen bij Anderlecht de ene be- repartij na de andere ennuis hetfini. Dat kan ik niet gelo- ,Voor mijn gevoel heb ik de vorm weer. Alleen kan ik die op de bank niet demonstreren. Ik kan het niet hardop zeggen, maar het is niet onmogelijk dat het bestuur van Ander lecht achter deze hele kwestie zit. Dat Goethals een seintje krijgt uit de bestuurskamer. Ik ben tenslotte niet zo jong meer en mijn contract loopt aan het einde van deze compe titie af. Dan ben ik transfer vrij". "Opdracht" ,JDe leiding van Anderlecht zou Goethals opdracht gegeven kunnen hebben om Munaron en Vekeman in het eerste elftal in te passen, zodat mijn op volging aan het einde van het jaar is geregeld als een ver lenging van mijn contract niet rond komt. Vandaar ook dat ik mijn boosheid op Goet hals wat probeer in te dam- men. Okay, hij bepaalt de op stelling, maar hij is te beïn vloeden, heb ik het idee". Trouwens, dat hebben we zélf gemerkt. Het is meerdere ma len gebeurd dat wij in de rust de tactiek uitmaakten; met suggesties kwamen als het niet goed ging in de wedstrijd. Goethals hoorde dat dan aan in een hoekje en zei een mi nuut later dan precies het zelfde. Dat we zo en zo de tweede helft zouden spelen. En dat bracht hij met een air als of hij het zelf had bedacht in de dug-out. Als wij Goethals al zo makkelijk kunnen be praten.moet een bestuur daar helmaal geen moeite mee heb ben. En dat bedoel ik als ik zeg dat het bestuur van Ander lecht in deze affaire vermoe delijk een dikke vinger in de pap heeft". Overigens komt er bij De Bree geen kwaad woord, over de lippen over zijn concurrenten Munaron en Vekeman. ,JIet zijn alle twee goede keepers", aldus Nico. ,Maar", gaat hij verder, „oo/c zij verkeren in twijfel. Iedere fout in het doel is op dit moment fataal. Dat geldt niet alleen voor mij, maar ook voor hun. Zo gaat het hier al het hele seizoen. Krijg je een bal om je oren waarvan Goethals denkt dat je hem had kunnen stoppen, dan sta je er de volgende wed strijd naast. Wat dat betreft zitten we alle drie in hetzelfde schuitje. En dat komt de rust in het elftal, en met name de defensie, natuurlijk niet ten goede". WIJK AAN ZEE (ANP) - De koolzwarte ogen van Nona Gaprindasjvili kunnen triest kijken als het slecht gaat op het schaakbord. Gisteren was daar voor de ex-wereld kampioene uit het Verre Georgië tegen de kleine Zweed Ulf Andersson alle reden toe. Toen er echt moest worden geschaakt verdween de jongenslach van Andersson. ln de partij tegen Ulf Andersson (op de rug geziet\) lijkt Nona Gaprindasjvili al moeilijkheden met de opening te hebben. Later zou de Zweed haar voor nog meer (onoplosbare) problemen plaatsen Het duel tussen de Zweed en Nona Gaprindasjvili verliep puur pro fessioneel. Wit kreeg langzaam maar zeker een overwicht, het geen de Sowjetrussische schaak ster noopte het maximum van haar bedenktijd aan te wenden. Met nog twee seconden bedenk tijd voltooide Nona Gaprindasj vili haar veertigste zet.1 Op dat moment was het echter al mis ge gaan. Door deze winstpartij nam Andersson de tweede plaats over van de enige dame in het gezel schap. Professionalisme hoort erbij in het Hoogoventoernooi. Sneeuw, ijs- regen en poolwinden ten spijt dient er te worden geschaakt. Het uurwerk is onverbiddelijk en ziek zijn is verboden. Vroeger werd dan een partij verdaagd, nu krijgt een niet opgekomen speler een levensgrote hul. De partij Miles-Hort had een min der vredelievend verloop dan het resultaat, een remise, doet ver moeden. De zwartspeler boette een pion in reeds voor dat er een uur was verstreken. Hort veran derde vervolgens van een goed moedige zwaargewicht tot een verbeten schaakgrootmeester, Mikkola leidt in Ralley van Monte Carlo MONTE CARLO (ANP) - De Fin Hannu Mikkola had gisteravond met zijn Ford Escort nog altijd de leiding in de Ral'lye van Monte Carlo. Na tien speciale klasse mentsproeven op het traject Mo- naco-Gap-Digne-Monaco had Mikkola zes seconden voor sprong op de Zweed Björn Wal- degaard, die eveneens in een Ford Escort rijdt. De Westduitser Walter Röhrl lag met zijn Fiat 131 op een derde plaats met 2 minu ten 34 seconden achterstand. De auto's verdronken op de route door de kust-alpen haast in de re gen. Zelfs op de 1600 meter hoge Col de Turini goot het. "Je wordt er gedeprimeerd van", aldus Röhrl. "Je ziet alleen maar regen, regen en nog eens regen". De Westduitser was niet zo erg te spreken over het rijden van zijn concurrenten Mikkola en Walde- gaard. "Die twee rijden als gek-, ken. Ze geven voortdurend vol gas. Ik hou me liever wat in want de rallye duurt nog tot en met vrijdag". Na tien klassementsproeven (600 km) was de stand aan de kop: 1. Hannu Mikkola (Fin) Ford Escort 3.15,00; 2. Björn Waldegaard (Zwe) Frod Escort op 6 seconden; 3. Walter Röhrl (Wdl) Fiat 131 op 2.34. die elke millimeter "grond" ver dedigde. Na vijf uur had hij een half punt gered. OLTEN - De statenloze schaak grootmeester Viktor Kortsjnoi heeft ontkend plannen te heb ben Israëliër te worden. Dat heeft een woordvoerder van de Zwitserse schaakbond gisteren in Olten bekend gemaakt, op verzoek van Kortsjnoi. „Kortsjnoi wil in Zwitserland blijven, als het kan voor zijn verdere leven", aldus de verkla ring. Do partijen Ree-Poloeggjevski on Hübner-Sosonko oindigden ta melijk kleurloos in remise. Do aanvankelijk afgebroken partij tussen Dzindzidasjvili en Nikolac was anders van karakter. Wit stond na dertig zetten regelrecht verloren. Er was zogezegd geen redden meer aan. Nikolac slaag de er evenwel in het voordeel volledig weg te laten smelten. In de pauze werd toen maar tot re mise besloten. Timman-Garcia was een moeizame strijd. Voor de Nederlander was het een mogelijkheid revanche te nemep voor zijn tijdens de Olym piade in Buenos Aires geleden nederlaag. Voorlopig zag hij de partij echter worden afgebroken in onduidelijke stand. De uitslagen: Ree (Ned)-Poloegajevski (Sow) remise, Hubner (Wdl)-Sosonko (Ned) remise, Miles (Eng>-Hort (Tsj) remise, Dzindzidasjvili (Isr)- Nikolac (Jsl) remise, Andersson (Zwe)-Gaprindasjvili (Sow) 1-0, Timman (Ned)-Garcia (Cuba) af gebroken. De stand: 1. Poloegajevski 3 punten, 2. An dersson 2,5, 3. Hübner, Sosonko, Hort, Miles, Dzindzidasjvili en Gaprindasjvili 2, 9. Timman 1,5 en 1 afg., 10. Ree en Nikolac 1,5, 12. Garcia 1 en 1 afg. DEVENTER (ANP) - Reserve- doelman Jan Endeman van Go Ahead Eagles zal van 1 maart tot hét begin van de Nederlandse competitie 1979/80 uitkomen voor de Oakland Stompers, waar Hans Kraay trainer is. En deman, die lange tijd gebles seerd is geweest, gaat op uit leenbasis naar de Verenigde Staten. Jong Oranjespeler Dwight Lode- weges, eveneens van Go Ahead Eagles, kreeg een contract voor twee jaar aangeboden. Lodewe- ges zal later in de week een be slissing nemen. Kraay zal in de ploeg van de Oakland Stompers overigens ook zijn zoon, Hans Kraay jr., kunnen opstellen. Kraay jr. speelde tot nu toe bij het C-elftal van AZ'67. Het staat vrijwel vast dat het toernooi om de Nederlandse voetbalbeker voor zaterdagama teurs komt te vervallen. Dit bleek tijdens een vergadering van de commissie zaterdagamateur- voetbal, onder leiding van Fokke Remmers. De stagnatie van de competitie was het hoofdpunt van de agenda. "Wanneer we over één of twee we- /ken weer kunnen gaan spelen is er een kans dat we het 'geplande' bekerprogramma kunnen afwer ken", aldus Remmers. "Zo niet, dan wordt het bekeren secondair en krijgt de competitie alle voor rang". Besloten werd zowel op paaszater dag als op paasmaandag een vol ledig programma af te werken. Bovendien zullen er - zodra de zomertijd is ingesteld - ook op midWeekse dagen wedstrijden worden gespeeld. Doelman André van Gerven heeft bij eredivisieclub FC Twen te voor nog driejaar bijgetekend. FC Twente is het volgend seizoen nu van zeven spelers "zeker": Thoresen, Pasveer, Strijdveen, Otto, Zondervan, Lindsted en Van Gerven. ROTTERDAM - Op impo nerende wijze hebben de Belg Patrick Sercu en de Westduitser Albert Fritz de negende Rotterdamse Zesdaagse op hun naam geschreven. Nadat dit duo aan het begin van de allesbeslissende koppelkoers de concurre rende koppels René Pij- nen/Gerrie Knetemann en Donald Allan/Danny Clark nog in dezelfde ron de moest dulden, slaagden Sercu en Fritz er - vooral dankzij de Belg die zijn 63ste Zesdaagse overwin ning bemachtigde - in een ronde voorsprong te ne men die zij niet meer af stonden. De Rotterdamse Zesdaagse is op nieuw een succes geworden. Zo wel in prestatie als financieel op zicht. Gedurende vijf avonden - op zondag draaide het negende wielercircus in de middaguren - passeerden ruim 50.000 toe schouwers de kassa's. Het record (54.000) uit 1974 werd niet ge haald, maar volgens de organisa toren was dit voornamelijk te wij ten aan de slechte weersomstan digheden. Erg veel hinder heeft men echter toch niet van het win terse weer ondervonden, nu 'Ahoy' ook op maandag-en dins dagavond volledig bezet was. Een teleurstelling was het optreden van Bernard Hinault, de winnaar van de Tour de France van vorig jaar. De Fransman - dit bleek reeds op de openingsavond - kon totaal niet meekomen door een ELBURG - De kracht van Dries van Wijhe is kennelijk onuitput telijk. De man, die ooit als volsla gen outsider de Nederlandse wielertitel op de weg veroverde, voegde gistermiddag óp het Ve- luwemeer een nieuwe stunt aan zijn kleurrijke sportloopbaan toe. n Patrick Sercu. knieblessure. Zaterdagavond staakte hij dan ook de strijd. De nieuwe vinding van wedstrijd leider Peter Post om in plaats van zondagsavonds de Zesdaagse in de middaguren te laten draaien, bleek een goede greep. In de tiende Rotterdamse Zesdaagse van volgend jaar zal deze formule zeker gehandhaafd blijven. Zon dagmiddag waren er 5500 toe schouwers, ruim 2000 meer dan op de minder aantrekkelijke zondagavond. De eindstand van de negende zesdaagse van Rotterdam: 1. Patrick Sercu/Albert Fritz (BelAVdl) 724 punten, 2. Op één ronde: René Pij- nen/Gerrie Knetemann (Ned) 614, 3. Danny Clark/Don Allen (Aus) 369, 4. Op 9 ronden: Joop Zoetemelk/Udo Hempel (Ned/Wdl) 348, 5. Op 15 ron den: Jan Raas/Wilfried Peffgen (Ned Wdl) 272,'6. Op 18 ronden: Leo van Vliet/Roman Hermann (Ned/Lie) 418, 7. Op 19 ronden: Martin Veniz/Stan Tourne (Ned/Bel) 449, 8. Gerben Kar- stens/Roy Schuiten (Ned) 325,9. Willy Dcbosscher/Wilfried Wesemael (Bel) 316,10. Op31 ronden: CeesPriem/Aad van den Hoek (Ned) 188, 11. Op 35 ronden: Cees Bal/Gerrie van Gerwen (Ned) 162, 12. Op 57 ronden: Patrick Cluzeaud/Yvon Bertin,(Fra) 81. Via een imposante solo reed Van Wijhe naar de triomf in een schaatstocht over 200 km. Het was voor het eerst sinds de elf stedentocht van 1963 dat een wedstrijd over een dergelijke af stand op Nederlands natuurijs werd gereden. Nadat de eerste schifting tot stand was gebracht, hield Van Wijhe zich aanvankelijk vrij rustig in de tot zes rijders uitgedunde kop groep. Bij de laatste passage in Elburg sloeg hij met nog ruim 20 km te schaatsen echter keihard toe. Tot twee keer toe werd de ontke tende Van Wijhe nog terugge haald, maar zijn derde demarrage kon niet meer worden beant woord. Zijn vluchtmakkers Wes- terveld, Vossebelt, Adema, Bouwstra en Kruithof moesten hem laten gaan. Alleen Wim Wes- terveld waagde zich nog aan een serieuze achtervolging, maar bij de finish had hij toch een achter stand van ruim twee minuten, terwijl de overige vier zelfs meer dan vier minuten moesten prijs geven. T&ërrëiezöë MQ£T (5£AZA<JO- HAAPP UDPDEH UU EEPSTE EIÜ/TS/&HAAL HEEFT HET SPEt DOOD OEM AAPT.APP/E HAPP/E'S DOEL- PUMT DUS OH- 6ELD'G> VAS- TOP/A-Z HEEFT CSEIEH.' FpP-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13