„Ijsvrij" scholen: kinderen dakloos Inflatie is nu grootste probleem Gilmoordweer zes jaar geëist Geschiedenis van de gewone man I»8 Frambozenvla halve liter tijdelijk Lezers schrijven Aantal werklozen in Leiden ver boven het landelijk gemiddelde Carter in rede: Berkhouwer lijsttrekker van VVD voor 'Europa' WOENSDAG 24 JANUARI 1979 LEIDEN - In Leiden is het aan tal werklozen aanzienlijk gro ter dan in de rest van het land en ook groter dan van de ge meenten die vallen onder het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Het percen tage werklozen ten opzichte van de afhankelijke beroeps bevolking bedraagt zowel in de regio als landelijk 4,5 pro cent. In Leiden is dit cijfer echter 7 a 7,5 procent. Deze gegevens verstrekte de di recteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, de heer Schuhmacher gisteravond tijdens de commissieverga dering voor economische aangelegenheden. Verder staat meer dan de helft van de werklozen in Leiden langer dan een half jaar inge schreven bij het arbeidsbu reau. In de overige steden van de Leidse regio staan werklo zen vaak korter ingeschreven. Wat betreft de jeugdwerkloos heid springt het gewest Lei den er redelijk uit vergeleken met de rest van het land. Het percentage jeugdwerklozen onder dc 19 jaar (vaak de zo genaamde "schoolverlaters") bedraagt voor het hele land 16,4. Voor het gewest Leiden is dit cijfer echter 9,7. In de stad Leiden is de jeugdwerk loosheid weer iets groter. Daar maken ze 13,5 procent van de afhankelijke beroeps bevolking uit. De heer Schuhmacher merkte voorts nog op dat het aantal werkloze ouderen boven de 55 jaar voor Leiden hoger ligt dan de rest Van het land, na melijk 7,1 procent tegen 3,5 procent. "CRISIS IN LEIDEN" LEIDEN - Toch nog een vrij groot aantal mensen, waaronder een handjevol oudere Leidenaars, de rest studenten, waagde gister avond de barre overtocht van de warme kachel naar het Leidse Vrijetijds Centrum om daar te kijken naar films, dia's en een tentoonstelling in het teken van de 'crisis in Leiden'. Onder die titel gaf de projectgroep Leidse geschiedenis van het Vrij etijds Centrum enkele weken te rug al een boekje uit over de ge wone Leidenaar in de tijd tussen de twee wereldoorlogen. Ook de ze avond was verzorgd door die projectgroep. De twee films die vertoond zouden worden, over de stadhuisbrand en een film over Leiden tussen 1920 en 1930, bleken echter door de gemeentelijke archiefdienst eerder aan een ander te zijn uit geleend die ze zodanig heeft te rugbezorgd dat ze nu voor repara tie in het laboratorium liggen. Ter vervanging werd een filmpje van de kaasmarkt in 1920 ged raaiden één over de drie-oktoberviering in 1924 toen Koningin Wilhelmi- na en haar echtgenoot een bezoek aan Leiden brachten. De dia-serie met geluidsband die daarna vertoond werd, is door de leden van de projectgroep zelf gemaakt. Hij is tegen een geringe vergoeding te leen voor belang stellenden. In die reportage ko men net' als in het boekje 'Crisis in Leiden' Leidenaars aan het woord die het zelf hebben mee gemaakt (al zijn ze op de geluids band jammer genoeg erg slecht te verstaan). Dat is de hele opzet van de project groep, die nu zo'n twee jaar be staat en vorig jaar al een dergelij ke avond verzorgde over Leiden tussen 1850 en 1900. Een van de leden van de projectgroep gister avond: "Dit is een wat nieuwere vorm van geschiedschrijving. De gewone geschiedschrijving heeft over het algemeen weinig be langstelling voor de gewone mensen. Wij vinden het echter belangrijk om wat die mensen zelf nog weten en kunnen vertel len zo goed mogelijk vast te leg gen, voor het voorgoed verloren gaat". De oudere Leidenaars die er gister avond waren werden daarom ook verzocht van hun ervaringen te vertellen en aanvullingen te ge ven op wat in de dia-serie ge toond was. Hoewel de project groep gehoopt had dat er meer ouderen zouden komen, werden ze niet teleurgesteld. Vier oudere Leidenaars wisten de vrij grote groep studenten geruime tijd te Te weinig onderwijzers door gladheid LEIDEN - Bij de ouders van lagere-schoolkinderen in de Merenwijk en de Lage Mors is gistermorgen ongerustheid ontstaan. Een paar lagere scholen stuurden hun kinderen namelijk naar huis, omdat er niet genoeg onderwijzers waren komen opdagen. boeien met verhalen uit het ver leden. Zo vertelde één van hen: "Als mijn broer en ik allebei werkten ver dienden we samen elf gulden in de week. Maar mijn vader kreeg een uitkering van elf gulden en bonnen voor kleren en eten en zo. Als wij nu werkten, was hij alles kwijt, uitkering en bonnen. Dus hij had maar liever dat wij niet werkten". Mensen die een uitkering kregen werden in die tijd sterk in de ga ten gehouden door controleurs. Niet alleen om erachter te komen of ze niet stiekum zwart werkten, maar ook, vertelde dezelfde man, of ze zich misschien zoiets luxueus als naar de bioscoop gaan veroorloofden. Werden ze daarop betrapt, dan werd subiet de uitkering stopgezet. Nog een herinnering: "In de Markt- steeg, dat is een zijsteeg van de Oude Singel, daar had je de de- kenfabriek van Scheltema. En daar konden de vrouwen voor een stuiver een tobbe heet water voor de was krijgen. Er zat een man achter een luikje dat om hoog kon en daar moesten ze die stuiver aan betalen. Als het luikje nou dicht was, omdat de was klaar was, dan gingen wij als jon gens met een stokje precies door een kier onder dat luikje, en haal den zo de stuivers naar ons toe". Voor wie wel eens iets meer van de geschiedenis van Leiden of van zijn eigen buurt wil weten, heeft de projectgroep een cursus ge schiedenis opgezet in het Vrije tijdscentrum. Die cursus zal tien avonden omvatten en behandelt onder meer hoe men zelf via ar chieven en andere bronnen iets te weten kan komen uit de geschie- s werd nagekaart over de trieste denis en wat er 'waar' is in de ge schiedenis. De cursus zal, bij vol doende belangstelling, in februa ri beginnen. Volgende week begint er in het Vrijetijdscentrum een cyclus van films uit de jaren dertig, waarin onder andere "Op Hoop van Ze gen" gedraaid zal worden. Naast de projectgroep geschiede nis is er ook een vrouwenge- schiedenisgroep, die ook een deel van de tentoonstelling heeft ver zorgd. Die tentoonstelling blijft overigens in het Vrijetijdscen trum staan. Die vrouwengroep is bezig met een onderzoek naar vrouwenarbeid in Leiden in de jaren dertig. Ze zoekt daarvoor vrouwen die over hun ervarin gen, die helemaal niet bijzonder hoeven te zijn, kunnen vertellen. (Contactvrouw is Agnes van Steen, tel. 124377). In een aantal gevallen werden de terugkerende kinderen niet op gevangen, omdat de ouders een voudigweg niet meer thuis wa ren. Als één van de betrokken scholen stuurde de Pacelli- school (voor katholiek lager on derwijs) in de Lage Mors om ne gen uur de kinderen naar huis omdat de gladheid de onderwij zers parten speelde. Normaal werken er op de Pacelli- school 10 leerkrachten, nu waren er maar een paar. Ook de kleuter school in het naburige gebouw kreeg vrijaf. Toen de beslissing om de kinderen weg te sturen werd genomen, was ook school hoofd Lommers van de Pacelli- school niet aanwezig. Hij woont in de Merenwijk en liep door de gladheid een uur vertraging op. Volgens Lommers is er in de tus sentijd iets fout gegaan in de communicatie op de school. "Toen ik arriveerde had een an dere leerkracht de beslissing ge nomen om de kinderen weg te sturen. Ik had namelijk om kwart over 8 opgebeld dat ik zo snel mogelijk zou komen. Toen ik ver traging had is er verwarring ont staan en heeft men de kinderen naar huis gestuurd. Het is giste ren misgelopen", geeft Lommers toe. Volgens het schoolhoofd is het in zijn loopbaan nog nooit voorge komen dat de kinderen naar huis gestuurd moesten worden. "Maar nu werd ik voor een voldongen feit geplaatst. Toen ik aankwam vroeg ik dan ook aan de onder wijzers of ze wel hadden geïn formeerd of alle kinderen ergens terecht konden. Stel dat er een kind door het ijs zakt of er ge beurt iets anders. Dan betwijfel ik of de school wel vrijuit gaat", aldus Lommers. De onderwijzers gaven toe niet geïnformeerd te hebben. Gistermiddag waren de zaken beter geregeld. Lommers zegt dat hij geen reacties van ouders heeft gekregen. Anders lag dat op de gemeentelijke inspectie van het lager onderwijs, waar wél éen groot aantal ouders naar toe belde. Volgens de heer Van As van deze inspectie heeft men de ouders die opbelden over het christelijk onderwijs verwe zen naar het bestuur van deze scholen. Van As: "Want voor het christelijk onderwijs hebben wij in dit geval geen verantwoordelijkheid. Maar ik vind de handelwijze wel on juist: in zo'n geval moeten de kinderen maar op ludieke wijze beziggehouden worden door de leerkrachten die wél zijn komen opdagen". De directeur van de stichting ka tholiek onderwijs in Leiden, de heer Sanders, meent dat óók de ouders in deze situatie verant woordelijkheid dragen: "Een kind kan tenslotte ook plotseling naar huis moeten omdat het ziek wordt. Daarom moeten de ouders voor een opvangadres zorgen. Natuurlijk: het is onjuist dat kin deren op straat lopen als de ou ders denken dat ze op school zijn". De openbare scholen in Leiden kregen gistermorgen allemaal telefonisch opdracht om er voor te zorgen dat de kinderen in elk geval - hoe weinig leerkrachten er ook waren - beziggehouden werden. Er is dan ook geen en kele school gesloten, voorzover de inspectie vanmorgen wist. Ook vandaag draait het openbaar onderwijs normaal. De proble men die zich voordeden lagen - zo meent althans de heer Van As van de gemeentelijke inspectie - dan ook voornamelijk bij het christelijk onderwijs. WASHINGTON - President Carter heeft de Amerika nen gisteravond opgeroe pen "een nieuw én sterker fundament te bouwen voor de toekomst, aange zien de wereld van van daag heeft te maken met vraagstukken die "sub tieler, ingewikkelder en meer onderling verbon den zijn dan die waar vori ge generaties voor werden gesteld". Carter sprak tot een gezamenlijke zitting van Huis van Afgevaar digden en Senaat, bij gelegen heid van de indiening van zijn ontwerp-begroting, waarbij hij volgens de grondwet moet rap- porteren over de stand van zaken in het land, de zogenaamde "Sta- te of the Union", (een soort troon- rede). ADVERTENTIE Cordon Bleu 100 gram Een varkensschnitzel gevuld met ham én kaas. Bij steeds meer mensen zeer geliefd. Echt tijd om die weer eens op het menu te zetten, 2x8 minuten zachtjes braden. [k] üw Keurslager 't met minder doen. Waar Carter vorig jaar energie nog aanprees als het meest dreigende probleem, bestempelde hij thans de inflatie als het voornaamste binnenlandse vraagstuk. Maar hoewel het Witte Huis de presi dentiële rede tevoren reeds had bestempeld als „inspirerend", kreeg Carter van de volksverte genwoordiging en reeksen amb tenaren een betrekkelijk lauwe ontvangst. „Een nieuw fundament voor een vreedzame en welvarende we reld" en „de Verenigde Staten willen (in plaats van 's werelds politieagent) 's werelds vredes- stichter zijn" gaven sommige ge deelten van zijn speech een nogal padvinderachtig karakter. En Carters verklaring dat het met de natie goed is gesteld, weerspie gelde allerminst een werkelijk heid waarin de Verenigde Staten van dag tot dag door belangrijke binnenlandse en buitenlandse ontwikkelingen worden geteis terd. Halverwege zijn termijn in het Wit te Huis kon Carter uiteraard wij zen op vooruitgang, zoals meer werk voor meer mensen dan ooit in de historie, een vermindering van de werkloosheid sinds zijn in diensttreding met 25 procent, maar die feiten verbleken bij een benarde internationale situatie, waarvan Carter de kernpunten maar zeer terloops behandelde. Hij verklaarde nimmer een SALT-akkoord te zullen tekenen als er niet kon worden nagegaan of de Russen zich aan de afspra ken zouden houden of wanneer de Amerikaanse veiligheid er on der zou lijden. Carter leek ook te denken aan een nieuwe conferentie met de rege ringsleiders van Israèl en Egypte teneinde tot een vredesverdrag te komen. Die vrede is te meer van belang nu de toestand in Iran geen verbetering vertoont. Iran noemde Carter echter slechts in het voorbijgaan, om begrijpelijke politieke redenen. Maar de „ge zondheid van de natie" loopt vol gens Carters energieminister James Schlesinger ernstig ge vaar, omdat de onlusten in Iran kunnen leiden tot een sterke stij ging van de prijzen voor brand stof en zelfs tot rantsoeneringen als laatste redmiddel. Nederlander in Griekenland gepakt voor hasjsmokkel ALEXANDROPOLIS (Reuter) - De Griekse douane heeft gisteren een Nederlander aangehouden die in het bezit was van een partij hasj. De politie deelde mee dat de man, de 26-jarige Roberto Eduardo Antonio de G., afkomstig uit Am sterdam, 176 kilo hasj op verbor gen plaatsen in zijn auto vervoer de toen hy aan de grens met Tur kije werd gearresteerd. OLDENZAAL (GPD) - De procu reur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem, mr. De Haas, heeft gisteren bevestiging gevraagd van het vonnis van zes jaar ge vangenis dat de rechtbank in Al melo op 26 september van het vo rig jaar oplegde aan de 43-jarige mevrouw B.P.-van B. uit Olden- zaal wegens moord op haar man. Mr. De Haas achtte bewezen dat de vrouw haar man met rattekruid om het leven heeft gebracht. De procureur-generaal liet in het midden of de zes jaar in de ge vangenis of in een psychiatrische inrichting moet worden doorge bracht. Vergiftiging met voorbedachten rade, of een ongelukje dat slechts de bedoeling had haar man ziek te maken zodat hij ook behandeld zou kunnen worden tegen de drankzucht, zoals mevrouw Van B. steeds heeft beweerd? Mr. de Haas hield het op het eerste. Het hof in Arnhem werd gisteren geconfronteerd met een sterk vermagerde vrouw, van wie de gezondheid de laatste maanden hollende achteruit is gegaan. Woog ze bij haar arrestatie in april 1978 nog 72 kilo, nu was dit nog maar 40 kilo. Een kleine gebro ken vrouw die op de vragen van het hof slechts met grote moeite en nauwelijks verstaanbaar wist te antwoorden. „Ik ben schuldig aan de dood van mijn man. In hoeverre moet u maar uitma ken", aldus mevrouw Van B., die gedurende de hele zitting wei gerde iets ten nadele van haar man te zeggen. Stond ze tijdens DEN HAAG (GPD) - Mr. Cornells Berkhouwer wordt naar alle waarschijnlijkheid WD-lijst- trekker bij de komende Europese verkiezingen. Berkhouwer is voorgedragen als lijsttrekker door de WD-afdelingen. Het lijkt onwaarschijnlijk dat het li berale hoofdbestuur van deze voordracht zal afwijken. Berkhouwer (59) is lid van de Tweede Kamer en onder-voorzit ter van het Europese Parlement. Hij heeft aangekondigd zijn ka merlidmaatschap te zullen neer leggen bij een eventuele verkie zing voor Europa. Als tweede op de lijst is door de VVD-afdclingen mr. H. R. Nord (59) geplaatst, een vroeger lid van het VVD-hoofdbestuur en van de Europese beweging in Nederland Nord is sinds 1962 secretaris-ge neraal van het Europese Parle ment. Hij woont in Luxemburg. de zitting in Almelo nog betrek kelijk kil tegenover de dood van haar man, ze heeft nu spijt van haar daad en boven haar bed in de Bijlmerbajes hangt een portret van het slachtoffer. Het vonnis van zes jaar gevangenis straf zag verdediger mr. Spigt niet anders als vergelding. „Het is niet gebleken dat deze straf nodig is. Wat is de zin ervan om zo terug te slaan". Mr. Spigt achtte moord c.q. doodslag niet bewezen maar vond dat er eerder sprake was van zware mishandeling de dood als gevolg. Hij vroeg om een psy chiatrische begeleiding gedu- rendë een periode van een tot twee jaar. Het hof doet op 6 februari uit spraak. ADVERTENTIE Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. Europees Vooral na het lezen van Scheepma kers "Trijfel" in deze krant van 22 januari is het ons steeds minder duidelijk waarom de Reclame Raad of Consumentenraad nog niet heeft geprotesteerd tegen de o.i. misleidende tekst in de pagi nagrote advertentie's in dagbla den waarin men wordt opgewekt straks te gaan stemmen voor ver tegenwoordigers in het Europese Parlement. Immers hierin wordt het voorge steld alsof de "burger" door te stemmen, méér invloed krijgt in de Europese politiek. Zelfs nu het ieder steeds duidelijker wordt dat die "burger" zelfs met stem men géén invloed heeft op ons ei gen politiek gebeuren, noch in het parlement, noch in de staten en zelfs niet in de gemeentepoli tiek. Wat doet met met onze stem in het Europese parlement? Wel die wordt uitgebracht op wat dan straks in het Europese parlement een splinterpartijtje zal zijn, .de Soc. Partij Duitsland voert een héél andere soc. politiek dan bijv. de heer Vondeling zal mogen gaan voeren; van een C.D. A. een heid zal men daar ook niet veel mogen en kunnen verwachten en ga zo maar door. Misschien zouden zij wat recht streekser kunnen vragen aan de Franse vertegenwoordigers waar onze zoutmiljoenen zijn en het meegenomen miljoen in het oude vliegtuig eertijds. Verknoeide tijd en centen, immers. Nu kan men dat toch ook via het parle ment? Terug naar Nico Scheep maker, zyn "Trijfel" de 22ste ver dient gelezen en nog eens herle zen l^e worden. Duidelijker dan hij dit doet kan niet worden be schreven de onmacht van de bur ger zoals wij die zien onder het hoofd "Andere trein' en dan het verdere niet vergeten. Indien het waar is dat men het werk zoals ons "Uitzendbureau" het zich voorstelt, inderdaad in en kele maanden kan leren dan lijkt het ons dat hier alléén "Metter daad" geholpen kan worden door de leden van het Palestina Comi té. Wanneer de Palestijnen weer eens een bus, rusthuis of school hebben aangevallen, kunnen zij misschien de Israëliërs overtui gen dat men dit ongestraft moet laten. Resumerende: Wij zullen tot de bron terug moeten en - niet zoals nu - de burger vragen of er een verkeersdrempel in de straat moet waar bij gladheid óók de fietser en voetganger op dood kan vallen. Beter is in groter ver band te vragen hoe het volk stuk voor stuk denkt over het zenden van zoals de heer Scheepmaker ze noemt "Wijkagenten", naar Libanon. Europees is flat toch niet te regelen. H.van Eek Hoge Rijndijk 3 Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11