Provincie: Wiegel is onduidelijk Dolle tijd voor de vo ers Minder giften door fraudezaak lepra Brinkhorst wil kamerdebat over Libanon BEPPIE NOOY JUB Geen bezuinigingen maar minder meer Gezinskaart nu ook voor samenwonenden Zend-amateurs krijgen ruimte op 27 mc-band ALBEDA OVER SOCIALE UITKERINGEN DINSDAG 23 JANUARI 1979 HILVERSUM (GPD) - Het is een dolle tijd voor de vogelkij kers Zij racen het land door om allerlei zeldzame soorten te be kijken en stellen vast, dat sinds mensenheugenis niet zó veel ra riteiten Nederland zijn binnen gevlogen. Opnieuw zijn de Fle vopolders sterk in trek bij de door de uitzonderlijke en in ge heel Europa heersende winter opgejaagde vliegende fauna. De ervaren vogelkijkers vermaken zich met de specialiteitjes uit zelfs Aziatische gebiedsdelen. Voor de „gewone" vogel waar nemers blijft er ook genoeg om zich over te verbazen zoals over de talrijke wilde ganzen die hun schuwheid wat hebben afge legd omdat het voedsel moeilijk te vinden is. De algemene indruk is, dat de ganzen zich nog redelijk goed redden. Wel vliegen zij wat cha otisch rond. Van de keurig geordende groepen - soort bij soort - valt niets te bespeuren. De grauwe-, kol-, grote en klei ne rietgans lopen rommelig door elkaar heen. Er komen hier en daar grote concentraties voor. Vooral de Flevopolders en Zeeland zijn in trek. Tussen die naar wordt aangenomen meer dan tweehonderdduizend wilde ganzen, die 's winters hier bi vakkeren, bevinden zich ook nog al wat exemplaren voor de fijnproevers onder de voge laars. Zo is er sprake van een invasie van witbuikrotganzen. De ge wone rotgans, een geheel zwar te vogel ter grootte van een wil de eend - op Texel hebben de landbouwers er wat problemen mee - heeft een neefje met een witte buik. In andere winters zijn de experts onder de vogel liefhebbers al lang blij als ze er maar eentje zien. Nu staan er zomaar een stuk of wat bij el kaar op de Zeeuwse eilanden. De sneeuwganzen en Canada ganzen laten zich al even ge makkelijk zien en dat zijn ook al van die zeldzame gasten, al moet er bij gezegd worden, dat deze soorten een aantal jaren geleden in Scandinavische lan den zijn uitgezet en er goed ge dijen. Niemand behoeft echter in de auto te springen om de vo gels op te sporen want door het intensief zoeken naar sneeuw vrij voedsel blijven ze nergens lang zitten. Het gedrag van de ganzen is ab normaal. Ze zijn minder schuw hetgeen ook een gevolg is van het jachtverbod. Honderden nieuwsgierigen hebben in de Flevopolders de ganzen voor hun auto de weg zien opwan delden. Er zijn zelfs verkeers slachtoffers onder deze vogels gevallen en dat is nog nimmer in Nederland vertoond. Mel dingen van „makke" ganzen komen uit het gehele land. Doordat zij lager vliegen dan normaal, ontstaan er meer aan varingen met hoogspannings draden. Zo zijn in de Eempolder reeds dertig ganzen ten gevolge van een botsing met de draden omgekomen. Maar er zijn voor de vogelwaar nemers ook nog andere zaken aan de orde. In het late najaar kondigde zich reeds de opwin dende tijd aan met de verschij ning van een havikarend in de omgeving van Almere-Haven. Deze vogel uit Zuid-Europa is in de historie van de waarne mingen, nog maar éénmaal eer der officieel erkend, in ons land vastgesteld. Nauwelijks waren de vogelaars van de schrik bekomen of er verschenen berichten over sneeuwuilen en grote trappen. Met zekerheid werd zo'n grote, witte uil op de Knardijk tussen Lelystad en Harderwijk gezien. Over de waarnemingen in Gro ningen bestaat nog enige onze kerheid. De grote trappen, spectaculaire, zeldzame vogels uit Oost-Europa, meldden zich 1 ook al in het Almeregebied. Daar konden zes stuks worden geteld terwijl er eveneens be richten over waargenomen trappen uit de omgeving van Rotterdam (Europoortgebied) en Nijmegen (nog juist over de Duitse grens) kwamen. Stropers Gelukkig zijn deze vogels weer afgereisd want de vogelwaar nemers kennen slechts één gro te zorg wanneer ergens zo'n zeldzame gast wordt gesigna- leer± dat de stropers er op af komen, die liever zo'n kolossale vogel opgezet op de kast zien dan in het vrije veld. Daarom zwijgen zij vaak over hun ont dekkingen. Zij zullen ook niet precies vertellen waar zich de zeearenden bevinden, de vogel met een spanwijdte van meer dan 2,20 meter, die broedend in het noorden van Duitsland en in Scandinavië ten gevolge van de bestrijdingsmiddelen vreselij ke klappen heeft gehad. Maar ze zijn er. Bovendien is er nog een witbandzeearend en dat is weer een spectaculair geval. Nog nimmer kwam deze „Aziaat" in Nederland voor en nu vliegt hij ergens rond! (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland is teleurgesteld in minister Wiegel (binnenlandse zaken). Teleurgesteld, t 4^ in^fn °S a!tijd"ie,t hce" aangegeven hoe ^AMSTERDAM - Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Amsterdams Volksti n Zijn Ogen ae toekomstige taakverdeling tussen rijk, artjstiek leidster Beppie Nooy (middön) 35 jaar inhet vak zit,is gisteravond inhetAmsterda provincies en gemeenten eruit moet zien. Anderzijds druk bezochte receptie gehouden. heeft Wiegel aan de provinciale besturen wel gevraagd de foto draagt Beppie Nooy een antiek medaillon dat haar namens de medewerkers om hun mening te geven over de door hem voorgestelde Linksen^chts nieuwe indeling in zeventien provincies van Nederland. Zuid-Holland zou daarbij in twee delen gesplitst wor den. het Volkstoneel werd i haar haar schoondochters Hannie de Vree en Carrie Tefsen. Naar de mening van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, het da gelijks bestuur van de provincie, is het één niet los te zien van het ander. De gewenste omvang en begrenzing van de nieuwe pro vincies is niet goed vast te stellen, als niet tegelijkertijd bekend is wat de taken van die provincies zullen zijn. Daar komt in het kort het standpunt van GS op neer. Toch heeft het provinciale college het door Wiegel gevraagde advies uitgebracht. Zoals gisteren ge meld, kiest een meerderheid van het college voor een tweedeling van Zuid-Holland: een noordelijk deel en een zuidelijk deel oftewel Rijnmond. Een minderheid is voor een driedeling: Zuid-Hol land-West, Zuid-Holland-Oost, Rijnmond. Taakverdeling GS zeggen in het duister te tasten over de toekomstige taakverde ling tussen rijk, provincies en gemeenten. En in directe samen hang daarmee: over de financiële verhoudingen tussen deze drie. Dat het provinciaal bestuur al een standpunt heeft willen innemen, komt vooral door de haast die Man gedood bij steekpartij MAASTRICHT (ANP) - Een ruzie tussen twee etagebewoners van een pand aan de Brusselseweg in Maastricht is uitgelopen op een fatale steekpartij. De 27-jarige timmerman J. Heuts werd met een vleesmes zodanig gestoken, dat hij later aan de verwondingen in het ziekenhuis is overleden. Naar de politie gisteren meedeelde, is de dader een 63-jarige man zonder beroep. Hij is ingesloten. Het boterde al lang niet tussen beide bewoners. Herhaaldelijk hadden zii ruzie. ADVERTENTIE Zuid-Holland - meer dan de meeste andere provincies - wil maken met de reorganisatie van het binnenlands bestuur, zoals de nieuwe taakverdeling tussen rijk, provincies en gemeenten offi cieel heet. En ook om geen gele genheid voorbij te laten gaan die taakverdeling zoveel mogelijk overeenkomstig de Zuidholland se opvattingen te doen verlo pen. Dat Provinciale Staten nu een keu ze zullen moeten doen uit het meerderheidsstandpunt en het minderheidsstandpunt van GS houdt niet in dat van die kant het laatste woord over de provinciale herindeling gezegd is. Want tege lijkertijd, aldus het voorstel van GS, zullen de staten uitspreken dat zij nogmaals gehoord willen worden, alvorens de minister in derdaad tot grenswijzigingen overgaat. Medestanders Te verwachten valt dat de meer derheid van Provinciale Staten voor een tweedeling van Zuid- Holland zal kiezen. Het meerder heidsstandpunt van GS wordt gedragen door de vertegenwoor digers van het CDA, de WD en ook één PvdA-gedeputeerde (Diepenhorst), alsmede de com missaris van de koningin, mr. Vrolijk. CDA en WD vormen in Provinciale Staten een meerder heid, terwijl nog afgewacht moet worden hoeveel medestanders Diepenhorst in de PvdA weet te vinden. De minderheid binnen GS bestaat uit drie PvdA-gede- puteerden, onder wie Boone, por tefeuillehouder voor provinciale (en gemeentelijke) herinde ling. AMSTERDAM (GPD) - „Ruim 15 miljoen mensen in ontwikke lingslanden lijden aan lepra, een ziekte die niet doodtmaar le venslang verminkt. En het is des te ernstiger omdat de helft van de bevolking in die landen jonger is dan 15 jaar". Dit heeft de voorzit ter van Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding (NSL), oud-burgemeester Thomassen, in Amsterdam gezegd bij de intro ductie van Wereldlepradag op 28 januari. Op 24 januari zal Veronica televi sie een van de vier voorlichtings films uitzenden die de cineast Manus van der Kamp in opdracht van NSL heeft gemaakt over le pra. De film heet „De ziekte van Hansen". Het centraal archief^dat landelij ke inzamelingen regelt, heeft ook dit jaar de NSL aangewezen als collectant. In 1978 heeft het Ne derlandse publiek ruim 5 miljoen gulden opgebracht voor de le prabestrijding. Dat was èèn mil joen gulden minder dan in 1977. Deze achteruitgang is het gevolg van de negatieve publiciteit rond een andere instelling die zich met leprabestrijding bezighield, het Nederlands Lepra Fonds in Was- Volgens de heer Thomassen kan binnenkort de uitslag worden verwacht van het rijksaccoun tantsonderzoek dat in opdracht van de Haagse rechtbank is ver richt bij het in opspraak gekomen Lepra Fonds. Mogelijk zal ook in 1979 van deze affaire een negatief effect uitgaan. De Nederlandse Stichting Leprabestrijding ver wacht dat er dit jaar voor 3,5 mil joen gulden aan giften zal bin nenkomen. De NSL heeft ongeveer 6,7 mil joen gulden nodig voor het finan cieren van een groot aantal pro jecten in Afrika, Zuid-Amerika en Azië. Het ministerie van ont wikkelingssamenwerking heeft zich vorig jaar bereid verklaard om voor 50 procent mee te doen in projecten die naar haar mening de basisbehoeften op het gebied van leprabestrijding in het be treffende land dekken. Op drie aanvragen om steun voor projec ten i.n Tanzania, Nepal en Noord en Centraal-Sulawesi heeft de - NSL van de Nederlandse over heid een positief antwoord ge kregen. NSL-directeur De Bok heeft meegedeeld dat de stichting een bedrag van 120.000 gulden be schikbaar heeft gesteld voor het leprozendorp Aqua de Dios in Columbia om de medische kant van dit project zonder nodeloze onderbrekingen wegens geldge brek te kunnen voortzetten. Het dorp is in april 1978 in het nieuws geweest toen de televisiereporta ge van TROS-Aktua duidelijk maakte dat de leprapatiënten in Aqua de Dios niet het geld had den ontvangen dat voor hen was ingezameld. Volgens de heer Thomassen heeft de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding dringend behoefte aan artsen die minstens drie jaar willen werken in Nige ria, Kenia, Tanzania, het trai ningscentrum in Addis Abeba en in Nepal. Op het ogenblik werkt een veertigtal artsen, fysiothera peuten en sociologen voor de NSL in Derde Wereldlanden. Dat is 10 procent van het totaal aantal door Nederland uitgezonden art sen. „Men moet hen zien als een soort gastarbeiders in die lan den", aldus de heer Thomassen. ,,Het is niet de bedoeling dat ze daar hun hele leven blijven. Op den duur zullen deze landen zelf voldoende medisch personeel hebben opgeleid". DEN HAAG (GPD/ANP) - Het D'66-Tweede-Kamerlid mr. L. Brinkhorst wil dat een openbaar debat in de Tweede Kamer wordt gehouden over het voornemen van de regering Nederlandse sol daten naar Libanon te sturen. Hij vindt dat de definitieve beslis sing door het kabinet pas na zo'n debat mag worden genomen. Hoofdoorzaak daarvoor zijn voor D'66 de risico's waaraan de solda ten in het Midden-Oosten kun nen worden blootgesteld. Brink horst wil meer informatie over de achtergronden van het kabinets besluit. Brinkhorst heeft verder minister dr. C. van der Klaauw van bui tenlandse zaken gevraagd of de Néderlandse regering van plan is aan Israël waarborgen te vragen dat dit land zich zal onthouden van acties die het gezag van de VN-vredesmacht in Zuid-Liba- non kunnen ondermijnen. Voorts vraagt Brinkhorst een reac tie op uitlatingen van de Pale stijnse leider Arafat, die Neder land een vijandige houding in het Midden-Oosten heeft verweten. Deze vragen maken deel uit van een waslijst van 19 vragen waarin het D'66-kamerlid vraagt over de achtergronden van het kabinets besluit. Andere vragen betreffen de positie van de Nederlandse soldaten, de mate waarin rekening is gehou den rnet vrijwilligheid, de geoe fendheid van de soldaten, de voorlichting die zij hebben ge kregen en wat nu gaat gebeuren met de eerder door Nederland gedane toezegging om militaire voor VN-operaties in Namibië DEN HAAG (ANP) - De gezins kaart van de Nederlandse Spoorwegen geldt vanaf 1 april ook voor duurzaam samenwo nenden en hun kinderen. De jaarkaart is vanaf 15 maart bij de loketten van de stations te ver krijgen. Dit heeft minister Tuijnman van verkeer en waterstaat gisteren besloten. De verruiming van de regels voor de gezinskaart was door de minister al aangekondigd tijdens de begrotingsbehande ling. De minister had toen gezegd dat hij dit onderwerp met de NS zou bespreken. De duurzaam samenwonende per sonen moeten, indien zij de jaar kaart willen kopen, een verkla ring afleggen, waarin zij bevesti gen dat zij duurzaam samenwo nen en een gemeenschappelijke huishouding voeren. De NS kan een dergelijke verklaring vervol gens controleren. De verkoop van de NS-jaarkaart begon op 1 oktober 1978. De kaart zal gedurende twee jaar op proef te koop zijn. Er zijn er inmiddels ruim negenduizend van ver kocht. De NS-jaarkaart kost in de tweede klas van 2220 gulden voor één persoon tot 2580 gulden voor vijf personen of meer, in de eerste klas van 3120 gulden voor één persoon tot 3480 gulden voor vijf personen of meer. (Zuidwest Afrika) ter beschik king te stellen. De Nederlandse regering heeft, bij de voorbereiding van haar besluit om een bataljon troepen naar Li banon te sturen, geen contact ge had met de Palestijnse bevrij- dings organisatie PLO, noch met de christelijke militie van majoor Haddad. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. Vice-premier Wiegel verklaarde tien dagen geleden op een pers conferentie dat Nederland con tact had gehad met alle belang hebbende partijen. Deze contac ten, aldus de woordvoerder van buitenlandse zaken, zijn verlo pen via de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim. Het enige recht streekse contact heeft plaats ge had met Israël. Om het tekort aan manschappen voor het Nederlandse VN-batal- jon weg te werken is het ministe rie van defensie volgens de solda- tenvakbond WDM overgegaan tot het aanwijzen van dienst plichtigen. Bij de WDM zijn minstens zes dienstplichtigen, gelegerd in Wezep en Ermelo, bekend die afgelopen vrijdag te horen kregen dat ze binnenkort naar Zuidlaren zouden worden overgeplaatst om te worden in gelijfd bij de eenheid die begin maart naar Libanon gaat. Deze dienstplichtigen hebben vol gens de WDM nooit enigé be reidverklaring afgelegd om dienst te doen in VN-verband. WD-fractieleider Rietkerk vindt dat het Nederlandse contigent militairen voor de VN-vredes- macht in Libanon zoveel moge lijk uit vrijwilligers dient te be staan. Op een spreekbeurt voor zijn partij in Berkenwoude zei Rietkerk gisteravond dat vrijwil ligers de voorkeur moeten heb ben, omdat het van groot belang is dat de groep goed gemotiveerd is. Hij kondigde alvast aan dat de WD in de Tweede Kamer nadere inlichtingen zal vragen aan mi nister Scholten van defensie over de situatie aan de grens tussen Libanon en Israël. Twee doden bij verkeersongeval MAASTRICHT (ANP) - Vijf stu denten ponder wie een Leidenaar) van de hogere hotelschool in Maastricht zijn gisteren met hun auto op de Tongerseweg in Maas tricht verongelukt. Twee van hen waren op slag dood. Het zijn de 21-jarige bestuurder van de auto, Rene de Vries uit Amsterdam en de naast hem zittende student Rene Renirie (24 jaar) uit Nijme gen. De drie achterin de auto zittende studenten werden allen gewond, van wie één vrij ernstig, B. van R. (19) uit Oisterwijk. Hij is in het ziekenhuis met gebroken rug wervels opgenomen. De andere twee M. Z. (21) uit Leiden en J. van G. (20) uit Delft konden na behandeld te zijn huiswaarts ke- De auto van de studenten, die uit waren geweest in België, is door nog onbekende oorzaak (volgens de politie niet door gladheid) gaan slingeren en tegen een boom gereden. DEN HAAG (ANP) - Op de zogehe ten 27 mc-band zullen 22 kanalen worden vrijgegeven voor com municatie-amateurs. In het voorjaar van 1980 zullen de ama teurs, die lang gestreden hebben voor ruimte op de band, van deze kanalen gebruik kunnen maken. Staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat deelde dit nieuws gisteren mee tijdens een -v 99 Motobécanc. Fietsen op z'n Frans. tb.v. Nat. Puzzelactie ,,Het Gehandicapte Kind" (Van één onzer verslaggevers) LEIDERDORP - Minister Albeda van sociale zaken heeft gister avond in Leiderdorp met klem betoogd dat de sociale uitkering- trekkers niet de dupe worden van de regeringsmaatregelen, vervat in Bestek'81. Volgens de bewindsman moet er ook niet gesproken worden van bezuinigingen maar van ombui gingen. Albeda: "Alle trekkers van sociale uitkeringen zijn er per 1 januari van dit jaar op vooruit gegaan. Er is dan ook geen sprake van een bezuiniging maar van minder mèèr. Iedereen die een andere voorstelling van zaken geeft wekt een vals beeld en is bezig meteen stukje demagogie". Ook zette de bewindsman zich af tegen de idee dat de regering het bedrijfsleven grote subsidies aan steun toeschuift zonder te con troleren wat de bedrijven met de overheidsgelden doen. Albeda: "De regering is echt niet zo naief de bedrijven zo maar flinke sommen geld te geven zonder in de gaten te houden wat daar mee gebeurt. De regering plempt geen geld in het bedrijfsleven en zegt dan "We zien wel". In het geval van een subsidie aan een bedrijf kijkt een regeringswaarnemer over de schouder van de commis- weging. Bovendien zijn daar nog het parlement en de Rekenkamer om controle op het doen en laten van een regering uit te oefenen". Als voorbeelden noemde de mi nister de overheidsbemoeienis met het Vredestein-concern en de toenadering tussen Ogem en Nederhorst. Desondanks gaf Albeda toe dat het scheppen van arbeidsplaatsen (één van de doeleinden van de subsidies aan het bedrijfsleven) juist in de industriële sector een moeizame zaak is. "In dié sector, waar technologische vernieu wingen een grote rol spelen, moet gestreefd worden naar het voor komen van een verdere afbraak van arbeidsplaatsen. Nieuwe ar beidsplaatsen kunnen vooral worden gevonden in de zoge naamde kwartaire sector (gezins zorg, bejaardenzorg e.d.) maar het probleem daar is: Hoe finan cieren we dat"? "Er worden op het ogenblik pogin gen ondernomen om in bepaalde regio's met behulp van werk- loosheidsgeld banen te scheppen in de kwartaire sector. Maar er is nog veel meer inventiviteit nodig om nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen of bestaande vacatures te vervullen. Bestrijding van de werkloosheid, dat blijft een cen traal punt in het regeringsbe leid". besloten bijeenkomst met de vas te tweede-kamercommissie voor verkeer en waterstaat. De amateurs zullen zich aan strak ke voorschriften moeten houden: zij mogen uitsluitend gebruik maken van naar type gekeurde apparatuur. Werken met huis- vlijtzendertjes is er dus niet bij. Het uitgaande vermogen van de zendapparatuur mag maximaal 0,5 watt bedragen en er zal ge werkt moeten worden met fre quentie-modulatie (fm). Het kabinet Van Agt, dat dezer da gen goedkeuring $an deze ver ruiming van de mogelijkheden voor de amateurs hechtte, bereidt een wetsontwerp voor dat wijzi ging moet brengen in de be staande telegraaf- en telefoon- wet. Daarin wordt het zenden straks uit de misdrijfsfeer ge haald en, als het zonder vergun ning gebeurt, als overtreding aangemerkt. Zolang de nieuwe regeling niet van kracht is zal echter het bestaande vervol gingsbeleid worden gehand haafd.' WD-kamerlid De Beer zei gisteren dat met deze, naar zijn smaak uit stekende. oplossing een einde zal komen aan de chaos op het ge bied van het zendamateurisme. Het aantal storingen van tv-uit- zendingen en bijv. elektronische orgels zal belangrijk afnemen. Voor medegebruikers van de 27 mc-band als modelbouwers en kraanmachinisten zal een andere frequentie worden gezocht, het geen volgens De Beer eveneens een goede zaak is.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7