Regering gaat woningbouw extra stimuleren Sanger naaimachine BUITENOM Zonder afspraken was benzineprijs hoger Veranderingen in subsidieregelingen Bluyssen contra collega Gijsen Ongelukken door wegen f Zo doet u het goed als afzender. Philips niet bezig met verplaatsing produktie BINNENDOOR ZATERDAG 20 JANUARI 1979 MINISTER VAN AARDENNE: DEN HAAG (GPD) - Als er geen afspraken bestonden voor de vaststelling van de prijzen van aardolieprodukten was de prijs van benzine nog hoger geweest. Daar komt het antwoord op neer dat minister Van Aardenne (economische zaken) heeft gegeven op vragen van kamerleden. Door de maximumgrens is nu bijvoorbeeld de prijs van superbenzine (maximaal) op f 1,15 gekomen, terwijl die anders f 1,18 was geweest. De kamerleden mevrouw Epema-Brugman, Van der Hek en Woeltgens wilden onder andere weten hoe het komt dat van de dollarkoersdaling in de afgelopen jaren zo weinig te merken was in de benzineprij zen, terwijl een stijging van de dollarkoers wel als argument wordt gehanteerd om de maximumprijzen te verhogen. Van Aardenne zet uiteen dat volgens het in 1975 afgesproken stelsel met producenten en handel alleen wijzigingen van de maximumprijzen kunnen geschieden als de veranderingen in de dollarkoers en die in de zogenaamde internationale pro- duktnoteringen voor aardolie gezamen lijk daartoe aanleiding geven. Daardoor kon het gebeuren dat terwijl de dollar zak te en de noteringen stegen de benzineprij zen niet daalden. Na mei 1978 bleef de dollar ongeveer op het zelfde niveau, maar de olienoteringen ste gen sterk. In november daalde de dollar weer sterk, maar die daling werd door de gestegen noteringen geheel gecompen seerd, zodat de maximumprijs van f 1,13 gehandhaafd werd. Daarna werd de maximumgrens van de afspraken bereikt, waardoor de prijs niet verder kon stijgen dan f 1,15. Het betoog van de minister komt er verder op neer dat het afsprakensysteem al te sterke wisselingen van de consumenten prijs voor benzine tegengaat. Bij maande lijkse aanpassing mag de prijs slechts maximaal 2 cent per liter worden gewij zigd. In de komende tijd is het niet uitge sloten dat de prijs van f 1,15 zal moeten worden verhoogd, maar dat hangt geheel af van de noteringen, die op dit moment nog steeds oplopend zijn. DEN HAAG (GPD) - De regering gaat de wo ningbouw krachtig stimuleren door binnen de begrotingsmogelijkheden extra aandacht te schenken aan de knelpunten in de bouw. Door een aantal subsidiewijzigingen hoopt de rege ring het bouwprogramma voor 1979 (107.800) te halen. Bisschop Roermond te somber HILVERSUM-Bisschop Bluyssen van Den Bosch vindt dat zijn Roermondse collega Gijsen de si tuatie in de Nederlandse kerk provincie te somber afschildert. Mgr. Bluyssen zei dit gisteravond in een vraaggesprek in het actua liteitenprogramma "Brandpunt" van de KRO. In dat gesprek ging de bisschop uitvoerig in op een aantal punten die mgr. Gijsen in een vraagge sprek met Elseviers Magazine had aangesneden, zoals het abor tusvraagstuk, de oecumene en homofilie. De verdeeldheid binnen het college van bisschoppen in Nederland verontrust mgr. Bluyssen zeer. Hij zei tegen polarisatie in de kerkgemeenschap te zijn. Mgr. Bluyssen sprak de vrees uit dat nog meer katholieken zich van de kerk afkeren als zij zien dat de bisschoppen verschillende accenten leggen. "De bisschop pen staan voor de moeilijke op gave gezamelijk een weg te zoe ken en gezamelijk een lijn te wij zen in het geheel van visies", al dus de bisschop van Den Bosch. De bisschop van Den Bosch wees abortus niet ten alle tijde af. Hij vindt abortus in principe iets slechts, maar hij is van mening dat er omstandigheden kunnen zijn waarin uit nood een keuze moet worden gemaakt tussen het leven van de vrouw en de onge boren vrucht. Volgens hem is dit dilemma in de geschiedenis van de kerk altijd erkend en is de mo gelijkheid tot keuze vóór abortus gelaten. Mgr. Bluyssen zegt erop te willen vertrouwen dat "onze katholieke politici de zaak weloverwogen en consciëntieus behandelen", hun de sacramenten weigeren zou hij niet. Over homofilie zei mgr. Bluyssen dat hij voor middenweg is mid- denwegis. Homofielen die gewe tensvol hun levenswijze kiezen, zou hij in het algemeen de communie niet weigeren. De bis schop zei van mening te zijn dat we nu in een klimaat leven waarin we van het ene uiterste naar het andere omzwenken: van een bijzonder strenge moraal op seksueel gebied naar "ik maak uit hoe ik mijn seksueel leven be leef'. zie verder pag. 25 AMSTERDAM - Enkele per- soneelsleden van de opmaak- afdeling van de Perscombinatie in Amsterdam, die sinds gister ochtend in staking zijn. Conflictpunt is de herindeling van een aantal functies nu de perscombinatie is overgegaan op nieuwere vorm van pagina- zetten. Door de staking ver scheen het Parool gisteren met een dunnere editie terwijl onze kerheid bestaat over het ver schijnen van de Volkskrant en Trouw. Homofielen in protest tegen Gijsen VENRAY - De afdeling Venray en Venlo van de Nederlandse vereniging tot integratie van homosexualiteit COC houdt in samenwerking met de af deling Rotterdam op 14 april in Roermond een protestde monstratie tegen Bisschop Gijsen van Roermond en bis schop Simonis van Rotter dam. Aanleiding hiertoe vormen de uitlatingen van bisschop Gij sen over homosexualiteit in een interview met "Elseviers Magazine" van deze week. De afdeling Venray en Venlo van het COC noemt Gijsens op vattingen "achterhaald" en "middeleeuws". Volgens haar bestaat zijn zorg voor homosexuelen slechts uit ge boden, verboden en excom municatie". ADVERTENTIE GRONINGEN (ANP) - Op de we gen in de provincie Groninger hebben zich gisteravond tiental len verkeersongelukken voorge daan door de gladheid, aldus de rijkspolitie in Groningen, die sprak van "een puinhoop". Er ontstond bij de ongevallen erg veel materiële schade, maar het letsel van inzittenden bleef be perkt tot lichte verwondingen. Ook waren er vrij veel meldingen bij de rijkspolitie van automobi listen die met hun auto in sloot of berm waren geraakt. De wegen in de provincie raakten aan het eind van de middag spekglad, niet alleen door opvrie zen van natte weggedeelten, maar ook door stuifsneeuw die door de harde wind over de weg werd geblazen en op sommige plaatsen voor sneeuwbuien zorgde. Singer naaimachine type 377 ter waarde van f 499,- Stabiele portable zig-zag naaimachine. Semi lichtgewicht met handgreep. Tal van interessante extra's, i? zoals een liggend spoel- klosje voor de naald en exclusieve naaldhouder. Als u niet wint is er al een automatische Singer zig-zag voor f 349,-. (Evt. prijswijzigingen voorbehouden.) SINGER ÈE ÉL t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" ADVERTENTIE CO m De beleidsmaatregelen die staats secretaris Brokx gistermiddag bekendmaakte, moeten o.m. het kopen van een eigen huis voor de lagere inkomensgroepen ge makkelijker maken. Door extra subsidies op woningwetwonin gen wordt getracht het woning tekort met name in het westen van het land in te lopen. Er zal ook meer aandacht worden ge schonken aan de bouw voor èen- en tweepersoonshuishoudens. Uitgangspunt in de beleidsmaat regelen voor dit jaar is dat de huurprijzen van nieuwe wonin gen op hetzelfde niveau blijven als in 1978. Staatssecretaris Brokx van volks huisvesting verklaarde dat zijn maatregelen geen extra geld kos ten. Binnen de begroting worden de accenten verlegd, zo verklaar de de bewindsman. Met terugwerkende kracht per 1 ja nuari jl. zijn de subsidies voor huurwoningen gewijzigd. De aanvangshuren van nieuw te bouwen huizen worden in het gehele land verlaagd door een ex tra overheidssubsidie. Huurhui zen in Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht krijgen nog eens een extra subsidie. Deze ex tra subsidie geldt ook voor de aanvangshuren van huurhuizen in de groeikernen en groeisteden. De staatssecretaris heeft gisteren ook een nieuwe regeling voor premiewoningen aan het parle ment voorgelegd. De premie zal voortaan worden gekoppeld aan het inkomen. Brokx heeft de premies voor woningen in de be schutte sfeer (voor de laagstbe taalden) en voor premiekoopwo ningen samengevoegd. In de voorstellen van Brokx komen er twee categorieën woningen: A en B. Voor de premiekoopwoningen A kan men in aanmerking komen wanneer het belastbaar inkomen in 1978 niet hoger was dan 30.600. In de nieuwe regeling is ernaar gestreefd vooral de lagere inko mens een hogere en langduriger rijksbijdrage te geven. De staatssecretaris maakte ook be kend dat hij de bouw voor alleen staanden krachtig zal stimuleren. In 1978 werden slechts 3500 van de geplande 8000 woon-eenhe- den voor deze groep gebouwd. Voor 1979 staan 10.000 woon eenheden op het programma. Brokx wil tot afspraken komen met de 111 zgn. stuurgroepge meenten in ons land. Dat zijn ge meenten waar speciale werk groepen de woonwensen van èèn- en tweepersoonshuishou dens bijhouden. De gesubsi dieerde stuurgroepen moeten binnen een maand bekendmaken hoeveel woningen zij willen bouwen of verbouwen, en hoe veel geld daarvoor nodig is. Er is in de begroting voor 10.000 woon eenheden geld gereserveed. Op verzoek van een meerderheid van de Tweede Kamer heeft de staatssecretaris van volkshuis vesting nadere bepalingen voor de verkoop van woningwetwo ningen opgesteld. Alle gemeen ten moeten binnen zes maanden bij Brokx een door de gemeente raad goedgekeurde beleidsnota voor de verkoop van woning wetwoningen indienen. In deze nota moeten de gemeenten aan geven hoeveel woningwetwo ningen voor verkoop in aanmer king komen. Brokx zal bekijken of de verkoop niet tot gevolg heeft dat er te weinig huurhuizen overblijven. Als de wachttijd meer dan een jaar is, zou dit vol gens Brokx een motief kunnen zijn om geen woningwetwonin gen te verkopen. Als de staatsse cretaris niet binnen twee maan den heeft laten weten dat hij be zwaar heeft tegen de verkoop, kan de transactie doorgaan. De huurder van een woningwetwo ning mag het huis kopen voor 60 procent van de vrijemarktwaarde van de woning. De huurgewenningsbijdrage blijft bestaan. Dit extra steuntje van het Rijk voor mensen die van een goedkope huurwoning naar een duurder huurhuis trekken, zou aanvankelijk worden afgeschaft. Uit onderzoeken is echter geble ken dat de huurgewenningsbij drage een bijdrage levert tot doorstroming. Hierdoor komen vaak goedkope huurhuizen vrij voor mensen met zeer lage inko mens. Brokx, die nu een jaar op volks huisvesting zit, heeft tijdens z'n ambtsperiode veel kritiek te ver duren gehad. Zijn pakket maat regelen ter stimulering van de bouw, dat hij gisteren bekend maakte, wilde hij niet zien als een „revanche". De kritiek op zijn beleid noemde Brokx niet te recht. pttpost DEN HAAG - Dr. W. Dekker, vice- president van Philips, heeft gis teren in een werkbijeenkomst van het genootschap van hoofd redacteuren met klem verzekerd, dat het Philipsconcern "niet, herhaal, niet bezig is met het ver schuiven van zijn produktie uit Nederland en overig Europa naar Amerika of het Verre Oosten". Hij zei dit, omdat de indruk, dat dit wel gebeurt, gewekt zou kun nen worden doordat in Europa de werkgelegenheid bij de Philips- bedrijven daalt en in Amerika en het Verre Oosten toeneemt. Dit laatste komt, legde dr. Dekker uit, doordat Philips in het Verre Oosten en in Amerika bezig is met ontwikkelingen, die het con cern daar nog niet had. Philips moestin het Verre Oosten wel de fabricage van diverse artikelen ter hand nemen. Hadden wij dat niet gedaan, aldus dr. Dekker, dan waren wij uit de markt ver dwenen met onze produkten, net zoals dat gegaan is met de Duitse camera-industrie en de Europese motorrijwielenindustrie, die door Japan van de kaart zijn ge veegd. Dr. Dekker verklaarde ook met klem, dat bij Philips niet wordt gedacht aan verplaatsing van ze- tèl, centraal management en re search- en ontwikkelingskern uit Nederland naar elders. "Wij ho pen ook niet dat dit ooit noodza kelijk zal worden", zei dr. Dekker in het kader van opmerkingen, die hij maakte over de arbeids verhoudingen in ons land. Wij moeten hier in Nederland op het stuk van de arbeidsverhoudin gen oppassen, dat wij niet de kant van Engeland opgaan, meent dr. Dekker. ADVERTENTIE "WURG TRAPPERS Gijsen Elders in de krant van vandaag staat een heel leesbaar ver haal over monseigneur Gij sen, de bisschop van Roer mond. Over zijn handel en wandel in de laatste acht jaar wordt u daar aardig gedetai- leerd geïnformeerd. Het gaat om een man die moei teloos de media weet te berei ken. Een woord van Gijsen is een bericht in de krant. Dat is knap want zijn macht is na tuurlijk nihil. Er zal op zich niemand die bij zinnen is, wakker liggen van wat Gijsen er moreel van vindt. Auto-da- fé's worden zelden meer ge houden in dit land. Ook de dood op de brandstapel wordt schaars. En dat de aarde om de zon draait en niet ander som is een gedachte die nu zelfs in het gevolg van de Roermondse bisschop veld gaat winnen. Alleen is er nog niemand gevonden die het hem zelf heeft durven vertel len. Mgr. Gijsen vertegenwoordigt hoge nieuwswaarde. Wie hem heeft, mag zich gelukkig prij zen. Zoals de Elseviers Maga zine van deze week. Dat hem dan ook uiteraard op de om slag afbeeldt. Op een gezicht mag je natuurlijk niet afgaan als journalist, ofschoon het in het geval van Gijsen wel een tantaluskwelling is. Wat hij in dat Elsevier-interview zegt, sluit aardig aan bij het portret. Een leven zonder onzeker heid of aandacht voor wat an deren denken. Een leven zonder warmte of compassie. Een zekerheid, die aan hoov- aardij grenst, als hij in het in terview zelfs het opperwezen woorden in de mond legt "als ik bij O.L. Heer kom, vraagt hij niet hoe zat dat daar? maar. wat heb jij gedaan." De monseigneur kent de twijfel niet. Hij is de Vermaning van het immaterieel bestaan. Het zou me niet verbazen als hij het postcode-nummer van de hemel zou kennen. Engeland (1) Met Engeland moet men altijci oppassen. Als het barbaarse continent met de verrekijker langs de krijtrotsen van Dover tuurt en vaststelt dat het met het Verenigd Ko ninkrijk geschied is, begin nen de eilandbewc .ers er juist zin in te krijg .n. Engel sen houden van dramatische taal, omdat het een volk van toneelspelers is. Hun veel be zongen flegma is een uitvin ding van de dure kostscholen uit de tijd van koningin Victo ria. In die tijd van de Pax Brit- tanica kon je inderdaad met een stiff onderlip, de bijbel, wat textiel uit Manchester en enig buskruit de vrede aan het Victoriameer brengen, want die inboorlingen scho ten toch alleen maar met proppen terug. Maar nogmaals, pas vooral wel op. Mét Martinus Nijhoff zeg ik, er staat niet wat er staat. In de meest donkere dagen van 1940, toen de lucht boven Londen iedere nacht zwart was van de Duitse Mes- serschmitts en de schuilkel ders uitpuilden, verscheen één van de kranten met de kop "Engeland in gevaar" (ei genlijk stond er "England in danger", zoals u bij elke in tellectueel kunt natrekken). Een beetje overbodige kop, denkt u nu misschien, voor al die Londenaren die dagelijks de sirenes hoorden loeien en de schijnwerpers op het zwerk gericht wisten. Maar dat is dan niet juist. Wie het stuk onder die reuzekop las, merkte dat Engeland inder daad terdege in gevaar was. Maar dan wel met cricket. In de testmatch met Australië. Engeland (2) Zoals we nu weten bestaat En geland nog steeds. Cricket trouwens ook. Terwijl Mes- serschmitts alleen nog maar op historische vliegfeesten verschijnen, waar zij dan be stuurd worden door bejaarde Duitse piloten die een been of een arm missen. Daarom zal Engeland deze bur geroorlóg ook wel weer over leven. Over de Labourrege- ring valt zoiets minder stellig te zeggen, ook al kan good old Jim Callaghan er ook niet zo bijster veel aan doen. De vak bonden zitten binnenin zijn Labourparty, zoals die beestjes die ze in bonen stop pen. Dat springt en doet. Wie zulke vrienden heeft, heeft geen vijand nodig. En dat is ook al weer de vertaling van een Engels spreekwoord. Porno Uitgebreid is in deze krant kond gedaan van het pornogebeu- ren op het Leidse t.v.-kabel net. Hoe Nederland 2 doofde, maar de lichten in de Meren- wijk nog even aanbleven. Die gestoffeerde en gemeubileer de bouwput aan de stadsrand is ineens een geliefd woon- object geworden. Een make laar vertelde mij deze week dat hij overwoog voortaan in de advertentie bij de lofzang op aanwezige kelderkast. Amerikaanse keuken, eetbar ook te vermelden dat er ka beltelevisie in het huis was en dat-ie overal voor in was. Het bijzondere is dan ook nog, dat er bepaald geen techni sche hoogstandjes nodig zijn om via de kabelantenne de huiskamers, een lang week end voor de boeg, te verblij den. Men richt zijn zendertje vol viezigheid op de antenne. Weet die antenne veel. Toen heel lang geleden de natuur wetten zijn uitgedacht, heeft onze lieve heer misschien even niet opgelet. Toch maar eens monseigneur Gijsen vragen. En lieve mensen, voordat u nu gaat eisen dat de kabelanten ne meteen moet worden uit geschakeld na het officiële programma, omdat de kinde ren nog op zijn en omdat het toch al zo onveilig is op straat met al die lustmoordenaars, ER ZIT EEN KNOP AAN UW TOESTEL OM HET UIT TE DOEN! Khomeini Van tijd tot tijd wordt in een en- enquête aan mensen gevraagd, welk van de media krant, ra dio en televisie ze het meest betrouwbaar vinden. Daar komt dan sinds jaar en dag steevast de televisie als eerste bij uit de bus. Argument met de camera kun je niet liegen, zo'n lens kan de zaken niet verdraaien. Weliswaar weet iedere filmamateur dat je door de plaats, waar je gaat staan en de montage van je materiaal elk beeldverhaal kunt sturen en de zogenaam de werkelijkheid kunt her scheppen, maar als-ie naar het journaal of een actualitei tenrubriek zit te kijken, is hij dat vergeten. Misschien kunnen we dat bin nenkort duidelijk met het ge- val-Khomeini aantonen. Zijn aanhang in Iran is ongetwij feld groot. Maar hoe groot precies weten we niet. Toch is dat preciese wegen waar schijnlijk beslissend, om te weten wie het weldra in Iran voor het zeggen heeft: het le ger, de fanatieke aanhangers van een Islamitische re publiek onder de wijde zwar te mantel van Khomeini, de voorstanders van een re publiek van socialistische signatuur? Wie deze weken naar de televi sie kijkt, zou wel de indruk moeten hebben, dat de beslis sing al gevallen is. Het is alles Khomeini wat de minaret slaat in de straten van Tehe ran, Chiraz en Ispahan. Maar hoe wordt zo'n film opgeno men. De filmer zoekt naar het karakteristieke detail. De monstranten met niks in hun handen, of een onleesbaar Perzisch spandoek zijn min der aantrekkelijke kost dan zo'n mooie oude man vele malen herhaald, boven een zee van mensen-hoofden. En als je geen zee Khomeini's hebt, kun je hem keer voor keer filmen en op de monta getafel de stukjes achter el kaar plakken. Zo maakt het filmlaboratorium een politie ke carrière. Of werkt er ten minste aan mee. In hoeverre schat de ayatollah zelf zijn kracht wel naar de realiteit in, als hij op zijn toe stel ver weg in Frankrijk de golven aanhang op zich af ziet komen? Er zijn evenveel werkelijkheden als er ogen en camera's zijn. Op ruiming Dan is het ook weer opruiming. Het festival van de hebzucht. Omdat niets menselijk mij vreemd is, lig ik net als u de zer dagen volop in de slag. Het heeft zo weinig zin om goede wenken te geven. Wij zullen de misstappen maken, omdat de drang van binnen te sterk is. Wie verliest niet zijn prin cipes voor een appel en een ei?. Vroeger prentte ik mij zelf in deze tijd het volgende in: je ziet een koopje en een eerste opwindende golf van willen hebben trekt door je heen. Maar stel je nu de vraag: heb ik het ook zien hangen of zien liggen tegen de oorspronke lijke prijs en heb ik toen ge zegd, hé, was het nou maar goedkoper geweest dan had ik het zeker gekocht? Is het antwoord neen, dan moet je het niet doen. Een prachtige norm. Maar wie leeft ernaar in deze normloze samenleving. Daarom hangt er vanaf volgen de week een oranjekleurige pantalon in de kast die ik nooit zal dragen, ligt er een nieuwe plaat op de stapel die ik nooit zal draaien en ligt er tenminste één voordelig be machtigd, maar zinloos kunstboek op de plank dat ik pas over een paar jaar iemand cadeau durf te geven. HAN MULDER.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7