Zeven jaar touwtrekken om eenLeidskunstwerk 'Miro in binnenstad kan' Leiden wil in 1979 Valkbrag- plan uitvoeren Opdracht lijdens weg voor Frans de Wit Onderzoek Kamer van Koophandel: &.en - ZATERDAG 20 JANUARI 1979 LEIDEN Deze fotomontage laat zien hoe de boog over het Valken pad in de Slaaghwijk (Me renwijk) er uit gaat zien. Kunstenaar Frans de Wit noemt heteen luchtig gebaar tegenover al die grote dingen in de Merenwijk". LEIDEN - Na bijna zeven jaar touwtrekken is het dan zover: de Leidse kunstenaar Frans de Wit heeft van burgemeester en wet houders opdracht gekregen om in de Slaaghwijk (Merenwijk) een geel geverfde boogconstructie te bouwen. De tiendelige stalen boog, die 95.000 gulden kost, zal een verbinding vormen tussen de lagere scholen aan de ene kant van het Valkenpad, en het gymnastieklokaal en het buurt en wijkcentrum "Op Eigen Wie ken" aan de andere kant. Als het college de knoop nu niet had doorgehakt, had Frans de Wit beslist geweigerd om de boog nog te bouwen. Want de geschie denis van de boog is voor hem een regelrechte lijdensweg. Al sinds 1972 wordt er gepraat over het opfleuren van de gebouwen rond het Valkenpad door middel van "kunstobjecten". In 1972 kreeg De Wit zoals gezegd voor het eerst een opdracht om een versiering te ontwerpen. Het ging toen om een "verfraaiings object" voor het plein van de drie lagere scholen. Van een boog over het Valkenpad was nog geen sprake, en het wijkcentrum stond er nog niet. De Wit ging aan het werk, en kwam in 1973 voor de dag met eèn ontwerp voor een drietal "objecten" op het school plein. Ze werden afgewezen. De reden: er konden kinderen op klimmen, en dat zou te gevaarlijk worden. De Wit ging akkoord met de aan passing, en kwam met een twee de ontwerp waar géén kinderen meer op konden klimmen. Het wérd weer afgewezen. Waarom? De Wit "De samenstelling van de adviescommissie was intussen veranderd, de ideeën van de commissie ook. Daar kon ik na tuurlijk niets aan doen. Een te- leurstelli ng? Ja." Jaar Een jaar ging voorbij, we schrijven intussen 1974. Er kwam een nieuw idee bovendrijven, dit maal voor een boog tussen de la gere scholen en het gymlokaal aan de overkant. Daarmee ver fraai je ook nog eens twee ge bouwen in één klap. De Wit ging weer aan het werk. De Leidenaar kwam in maart 1974 met een ontwerp voor de boog. Alle auto- riteiten waren het er nu over eens, behalve de dienst gemeentewer ken. Deze dienst stelde hoge ei sen aan de fundering van het ge heel, want als zo'n zeven meter hoog gevaarte omvalt, zijn de ge volgen natuurlijk niet te over zien. Nieuw gereken, nieuwe problemen, de boog werd steeds duurder, de tijd verstreek. De Wit kreeg inmiddels het advies om voor zijn bouwsel een bouw vergunning aan te vragen. De vergunning werd in 1976 ver strekt. Maar nog kwam de boog er niet, hoewel er intussen al wel geld beschikbaar was gekomen uit een speciale pot om de Me renwijk met kunst op te frissen. Ditmaal was het de architekt van het buurtcentrum "Op Eigen Wieken" die roet in het eten gooi de. Deze architekt, Polak uit Hil- legom, had grote bezwaren tegen de boog, die hij op zichzelf al "om te gillen" vond, maar die hij bo vendien niet op het terrein van het buurtcentrum duldde, omdat zoiets de ruimte van het plein nogal zou breken. Hij stelde dan ook voor om de boog maar naar achteren te verplaatsen, tegen het gymlokaal aan. Dit geschil kostte weer heel wat tijd, zodat de gemeente vorig jaar aan De Wit vroeg om opnieuw uit te rekenen wat de boog moest gaan kosten. Het plan kwam nu uit op 95.000 gulden, en hoewel de architekt nog steeds tegen was, werd het plan nu voorgelegd aan burgemeester en wethou ders. Die organiseerden een "in spraak-procedure" voor de Slaaghwijk, zodat een maquette van de boog een tijdlang te be wonderen was in het centrum "Op Eigen Wieken". Er kwamen geen overwegende bezwaren binnen, zodat het college niets anders kon doen dan het plan goedkeuren en de Wit de op dracht geven waar hij al zeven jaar mee bezig was. Zomer Aan het eind van deze zomer hoopt De Wit zijn boog klaar te hebben. Hij noemt het "een groot en luch tig gebaar tegenover al die grote dingen in de Merenwijk". De stalen constructie zal in drie ge deelten naar de Merenwijk wor den vervoerd om daar opge bouwd te worden. HENK VEGTER LEIDEN-Leiden is weereen zeètal monumenten rijker. Op de foto boven drie panden die op de mo numentenlijst zijn geplaatst. Zo rustiek als op de foto lijkt staan de panden er niet bij want deze woningen zijn gelegen aan de drukke Haagweg. Twee andere panden waarvan het behoud in de toekomst gewaar borgd is staan aan de Kuiper- steeg. Dat is het steegje tussen de Oude Rijn en de Haarlemmer straat waar de Leidenaars zich vooral op de drukke zaterdag wel door heen begeven wanneer de Donkersteeg overvol is met win kelende mensen. De twee panden die om de monumentenlijst zijn geplaatst zijn die van "de melk boer in het steegje". Verder is het gerestaureerde pand Oude Vest 79 op de hoek van de Mirakelsteeg een Leids monu ment geworden. LEIDEN - De gemeente Leiden wil in de tweede helft van dit jaar het wegenbeloop rondom molen De Valk aanpakken en de Valkbrug door de aanleg van aparte brug gen voor fietsers en voetgangers geschikt maken voor tweerich tingsverkeer. Hiervoor is overi gens eerst nog toestemming van de gemeenteraad nodig. De plannen voor de Valkbrug en omgeving spelen al enkele jaren en zijn politiek sterk omstreden. Tweerichtingsverkeer van de Valkbrug geeft de Leidse bin nenstad vanuit de noordelijke kant een nieuwe invalsroute voor autoverkeer. Uitvoering van deze plannen is steeds vertraagd doordat subsi die en toestemming van hogere overheden uitbleef. Bij de ge meente verwacht men in de loop van dit jaar de benodigde subsi die van het ministerie van ver keer en waterstaat te krijgen. De gemeenteraad moet dan eerst een. oude beslissing om de Valkbrug niet geschikt te maken voor LEIDEN - Vestiging van een Miro (zelfbedieningswarenhuis Albert Heijn San de rand vah Leiden is voor het winkelcentrum in de binnenstad ongewenst. Vesti ging van een Miro in het centrum van Leiden is mogelijk als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Deze conclusies worden getrokken in het gisteren ver schenen slotdeel van het winkel- onderzoek (zogenaamd distribu tie-planologisch onderzoek) van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. In twee afzonderlijke rapporten zijn door het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) de gevolgen onderzocht van een Mirovestiging buiten de stad (bij Holiday Inn) en in de Leidse binnenstad (aan de Lan gegracht). Beide rapporten vormen het laatste deel van het winkelonderzoek van de Kamer van Koophandel. Het onderzoek naar de gevolgen van een miro-vestiging buiten het centrum is overigens theoretisch. De Leidse gemeenteraad wees vestiging van een Miro aan de rand van Leiden eind 1977 af. Vestiging van een Miro in de bin nenstad is op dit moment ook niet direct aan de orde. Het AH- concern heeft bij de gemeente nog geen direct verzoek gedaan om zich in de binnenstad te vesti gen. Eerder kwam wel naar voren dat bij de gemeente vestiging van een Miro in het centrum niet per sé onmogelijk werd geacht. Voor de gemeente Leiden 'en de ondernemers in de binnenstad levert het onderzoek naar een mogelijk Miro-vestiging wel eni ge inzicht op naar de gevolgen van een koopcentrum. Op dit moment bestaat nog altijd de kans dat aan de Langegracht een koopcentrum (Mijnders/Digros) wordt gevestigd. De invloed van een dergelijk koopcentrum is enigszins vergelijkbaar met een Miro-zaak. De afwijzing van een Miro-vesti ging aan de rand van de stad (als een zogenaamde 'weidewinkel') wordt gebaseerd op de negatieve invloed op het winkelgebeuren in de binnenstad en de winkelvoor zieningen in de nabijgelegen Morskwartier. In het onderzoek wordt becijferd dat een Miro-vestiging veel con sumenten uit de binnenstad weg trekt, waardoor het winkelcen trum in de binnenstad sterk wordt aangetast en winkelslui tingen het gevolg zijn. De vestiging van een Miro in de binnenstad (aan de Langegracht) zou volgens het onderzoek 'een gematigd positief effect' hebben op het winkelcentrum in de bin nenstad. Daar tegenover zou de aantrekkingskracht van de klei ne winkelgebieden in de binnen stad en het winkelbestand in Leiden-Noord sterk afnemen. Volgens het onderzoek is vestiging van een Miro in de binnenstad echter 'onaanvaardbaar' als niet tegelijk een aantal maatregelen worden genomen, het gaat dan vooral om verbetering van de be reikbaarheid en parkeermoge- lijkheden in de binnenstad, ter wijl de winkelvoorzieningen in de binnenstad en in Leiden- Noord beperkt moeten worden. In de regio zou men daarnaast be reid moeten zijn rekening te hou den met de vestiging van een Mi- ro-zaak in Leiden. ADVERTENTIE terug- De uitvoering van het werk voor de Valkbrug en omgeving is opge nomen in een gisteren versche nen planninglijst van openbare werken (werk aan straten en bruggen). De gemeente Leiden heeft voor het eerst een totaal overzicht gemaakt van werken die men in één jaar wil uitvoeren. De planning geeft aan wanneer de verschillende werken aange pakt worden en hoe lang de uit voering duurt. Door deze planning heeft de ge meente zelf een duidelijk inzicht en kan men voorkomen dat ver schillende werken, die vooral van invloed zijn op het verkeer, ge lijktijdig worden uitgevoerd. Het afgelopen jaar ontstonden op verschillende plaatsen in de stad problemen doordat de gemeente in de binnenstad een aantal stra ten tegelijk openbrak en afsloot. Bij de presentatie van deze plan ning gaf wethouder Waal (stads ontwikkeling) aan dat deze opzet in de gemeentelijke organisatie een 'stap vooruit' is. Overigens waarschuwde hij voor voorzich tig te zijn met de tijdstippen. De planning is altijd nog sterk af hankelijk van subsidies, goed keuringen en wijzigingen. Zo heeft het college van B en W zelf de planning van de dienst ge meentewerken nog gewijzigd door te beslissen dat het open graven van de Waardgracht (He rengracht/Zijlsingel) nog dit jaar gebeurt. Aanvankelijk stond dit werk genoteerd voor volgend jaar. De gemeente wil echter de overlast voor de bewoners in de omgeving niet te lang laten du- Uit de planningslijst blijkt verder dat de gemeente in de loop van de zomer het Stationsplein wil aan passen voor een betere door stroming van het busverkeer: te gen dezelfde tijd ook een vaste Huigbrug (over de Maresingel) wil aanleggen. Aanpassing van de Hooigracht voor een veiliger fietsverkeer staat voor juni aangegeven, aan passing van de Hogewoerd voor het fietsverkeer volgt enkele maanden later. De aanpak van nieuwe parkeervoorzieningen wil de gemeente vanaf halverwe ge het jaar aanpakken. Plannen Deze week las ik dat er weer eens een nieuw plan is gemaakt voor de bebouwing van het braakliggende terrein op de hoek van de Stationsweg en de Morssingel. Ik heb het niet al lemaal van dag tot dag bijge houden, maar sinds de slo pershamer werd gezet in het café-restaurant "De Valk" en de kantoren van het "Motor- huis" ligt het hoekje er een beetje troosteloos bij. Hoe anders was het in de tijd dat er nog een gezellig zitje was bij het café, bereikbaar via een luid knisperende laag kiezelstenen. En dat bij het "Motorhuis" de T-Fords voor reden voor hun geregelde on derhoudsbeurt of een volle tank benzine. Knisperen doen alleen nog zoutjes en T-Fords zijn museumstukken. De plaats van café "De Valk" werd ingenomen door een houten keet. Een verplaats baar geval dat aanvankelijk dienst deed als een weinig flo rerende handel in oerholland- se souvenirs als kleurige klompjes en ansichtkaarten vol bolbloemen. Daarna zijn er ook nog een tijdje op onge regelde openigsuren speel goed en bladen in verhandeld, maar de eigenaar van die ne gotie heeft het kennelijk ook niet kunnen bolwerken. Een paar jaar geleden doken er plotseling nieuwe ideeën op. Het bioscoopconcern Jochems had het oog laten vallen op het terrein. Er werd diverse ma len met de Leidse ambtenaren gesproken over plannen, die met één klap het Leidse bio scoopareaal zoudem hebben verdubbeld. Want Jochems liep met plannen rond om op die plek in één klap vijf, zes nieuwe filmtheaters neer te zetten. Het had wat leven kunnen brengen in het wereldje van de Leidse cinematografie. Maar even plotseling als het plan opdook is het ook weer verdwenen. De gemeente ging vervolgens driftig aan de gang met een nieuw bestem mingsplan voor het gebied. Een plan dat nogal wat voe ten in aarde heeft gehad. Zo keek een deel van de Leidse raad destijds verwonderd op dat voor het hoekje mogelijk heden open werden gehouden voor de vestiging van een bowling. Niemand wist waar dat plotseling vandaan kwam en waarom. Achteraf lijkt het allemaal vergeefse moeite te zijn geweest. Want de kelder zal nu gaan dienen voor het onderbrengen van auto's. Stallingsruimte voor Leidenaars die straks op de hoger gelegen verdiepingen komen wonen. Want de laat steplannen van de Inter nationale Gewapendbeton Bouw BV (je zult er maar tele foniste zijn) omvatten de bouw van winkels, kantoren en woningen. Ik geloof niet eerder dat het gebeurt dan, nadat aan de eerste bewoner de sleutel is overhandigd. Commercie De commercie is bikkelhard, ook in Leiden. Zo u dat nog altijd niet wist, is dat deze week weer eens overduidelijk gebleken. Ditmaal was niet de consument het haasje, maar werden de winkeliers het 'slachtoffer' van hun eigen collega's- of liever concurren ten- in de middenstands-bu- Want wat was het geval: Eind vorig jaar klaagde het Leids City Centrum, de club van winkeliers in de binnenstad luid en erbarmelijk bij de ge meente dat de parkeermeters voor hun zakendeuren mis bruikt werden. Teveel auto mobilisten zouden zonder te betalen- dus gratis- parkeren. En dat bracht maar minder klanten, aldus de winkeliers. Wie nu denkt dat alom medelij den en begrip ontsond voor de door parkeernood geplaagde winkeliers in de binnenstad heeft het mis. De klaagzang werd handig opgepikt door winkeliers van het winkelcen trum 'De Kopermolen'. Want wat las ik deze week in hun huisblad 'De Kopermolen': Een. keurig (uit het Leidsch Dagblad overgenomen) be richtje over de klaagzang van de binnenstads-winkeliers met daaronder een wervende en schreeuwerige tekst dat er bij het winkelcentrum 'De Kopermolen' 'altijd volop parkeerruimte is', er 'geen parkeermeters zijn' en 'u er zo lang kunt parkeren als u maar wilt'. Ja, denk ik dan: Business is bu siness ofwel de één z'n par- keermeter is de ander z'n brood. Energieverspilling (1) De zorg voor onze energievoor ziening blijft de gemoederen bezig houden. Vorige week schreef ik nog over het Stads- bouwhuis en nu blijkt die be zuinigingskoorts inmiddels ook in het eigen krantebedrijf te woeden. De ondernemings raad besloot onlangs om het personeel te activeren om mee te denken over electriciteit- en aardgasbesparende metho den. Om de stroom suggesties te kanaliseren zullen in het bedrijf vijf ideeënbussen worden opgehangen. Maar nu schijnen het zulke kostbare kastjes te worden dat ernstig gevreesd moet worden of de investering ooit kan worden teruggewonnen via een lagere gas- en lichtrekening Energieverspilling (2) Nu we het toch over bezuinigin gen op energie hebben: als ik 's avonds zo eens naar de voor- en achterlichten van de fiet sen kijk dan is duidelijk dat er door de gemiddelde Leidse wielrijder al krachtig op energie wordt bespaard. Wateroverlast Bewoners uit de Van Hoogen- dorpstraat en de Willem de Zwijgerlaan maakten deze week in de gemeentelijke volkshuisvestings-commissie op verbale wijze duidelijk dat het water de bewoners tot aan de lippen is gestegen. Figuur lijk gesproken dan, maar bij na ook letterlijk. Bij aanhoudende regen- en in ons kikkerlandje komt dat volgens het KNMI nogal eens voor- staat er zeker een halve meter water onder de vloeren van hun enkele jaren geleden gerenoveerde woningen. Klachten over wateroverlast waren er overigens al voor de renovatie uit de startblokken ging. Nadrukkelijk werd des tijds beloofd dat de hoge grondwaterstand na de op knapbeurt van de woningen tot het verleden zou behoren. Helaas: de huizen zijn nog steeds vochtig en het is ondui delijk wanneer de gemeente iets gaat ondernemen. In het stadhuis meent men een oplos sing te kunneh vinden via de plaatsing van een pompin- stallatie die het overtollige water moet afvoeren. Kosten: 150.000 gulden. Die kosten worden gedekt uit het potje voor de stadsvernieuwing. Belangstellend informeerde een bewoner deze week bij wethouder Waal waar hij het bedrag kan declareren dat is uitgegeven aan een anker, om te voorkomen dat het huis wegdrijft. Op het ogenblik is het water on der de huizen nog bevroren. Maar straks als het voorjaar aanbreekt en de buien losbar sten kan er weer een flink plassengebied ontstaan. Dat inspireerde een van de bewo ners tot het maken van onder staande tekening. Vispret a la maison. Een stekkie dichter bij huis is moeilijk denkbaar. L. GLIBBER vispret bij de kachel.^.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3