"Laat uw zoon geen uitvinder worden MOP DE )UEPPEÏM>OÖJ ZATERDAG 20 JANUARI 1979 EXTRA PAGINA 31 VIERHOUTEN - Zelden zo'n vieve en kwieke grijs aard van bij na tachtig gezien. Kaarsrecht van gestal te, kraakhelder van geest. Een gedistingeerd snor retje, een donkerblauwe blazer van eigentijdse snit. Alleen het gezichtsvermogen laat het de laatste tijd enigszins afweten: het optisch hulpmiddel dat hem van de nadelen van deze ouderdomskwaal pleegt te vrijwaren, is al enige uren zoek en de vervangende bril die hij deze middag draagt, vormt een constante bron van ergernis doordat hij steeds van de neus afglijdt. Maar een onwillige bril vermag het humeur van Marius den Outer niet kapot te krijgen. Net zomin de hangerige boxer in de huiskamer, de loopse teef in de keuken en de jankende hond van de vakantievierende buren in de gang de oude man uit zijn hum kunnen brengen. Het meest storend van de omstan digheden waaronder ons ge sprek plaatsvindt, vindt hij de enorme wanorde in de huiska mer en de andere vertrekken van de Oude Schaapskooi die hij al sedert 1970 bewoont en die hij van de gemeentelijke overheid maar niet mag ver bouwen en uitbreiden. Voor een systematische geest als die van de heer Den Outer is het een ware marteling te moeten leven temidden van kisten waarin het resultaat van meer dan zestig jaar denkwerk op- geboren zit. „Het is voor een uitvinder vreselijk hinderlijk als hij zijn vlerken niet kan uit slaan", zegt hij er zelf van. Toch weet hij uitstekend de weg in de chaos te vinden. Uit een der kisten diept hij een flinter dun boekwerkje op dat de titel „Typo-leerboek Nederlands" draagt en waarop zijn naam als auteur vermeld staat en dat voorts met zijn handtekening gewaarmerkt is. Het van 1961 daterende boekje bevat de grondbeginselen van een - voor die dagen - nieuw stenogra fisch stelsel waarvan de auteur tevens de ontwerper is. En dat - voor die dagen - nieuwe stelsel was weer een verbetering van het systeem dat dezelfde Ma rius den Outer veertig jaar eer der, dus in 1921, toen hij 21 jaar oud was, wereldkundig maakte en de naam „Mondo" mee gaf. Stenografisch „Mondo" is esperanto voor „we reld", en de naam „Mondo" geeft dus al de wereldwijde strekking van Den Outers eer ste uitvinding aan: het ging om een internationaal stenogra fisch systeem, dat moeiteloos door de stenografen aller lan den gehanteerd kon worden, maar waarvan slechts een hon derdtal beroepsbeoefenaren de draagwijdte overzien heeft - zulks ondanks de lovende, door een Tilburgse frater en een Fransman geschreven adhe siebetuigingen die Den Outer uit een andere kist te voor schijn tovert. „De ellende is", zegt de heer Den Outer, „dat ik wel een uitvinder ben, maar geen handelsman. Het Mondo-systcem en de ver beterde versie hadden eigenlijk via een instituut verbreid moe ten worden. U zult zien: dat zal na mijn verscheiden nog wel gaan gebeuren". Uit deze woorden blijkt reeds dat de bejaarde Vierhoutenaar, die zich al vanaf 1926 zelfstandig uitvinder mag noemen, de moed erin houdt. Eèns zal de wereld, zo gelooft hij diep in zijn hart, versteld staan van de fabuleuze vindingen waarop Marius den Outer zijn hele lan ge leven gebroed heeft. „Vroeg of laat zal mijn Outer-type de wereld veroveren", voorspelt hij. - Zijn Outer-type? Met een geheimzinnig lachje rond de lippen staat hij op en begeeft zich naar de berg dozen in de hoek van de kamer. Rommelt wat, verwenst zijn te grote bril en komt na enige mi nuten terug met een aantal gro te kartonnen plakkaten vol hiërogliefen. Trots „Ziehier de Outer-type", zegt hij met nauwverholen trots in zijn stem. De voor een leek schier onbegrijpelijke lettertekens op de plakkaten vormen de (ei genlijk nog strikt geheime) ge gevens van een elektronische lettergreepschrijfmachine die voor elke op deze aardkloot ge bezigde taahbruikbaar is. „De Outer-type betekent niet min der dan een revolutie op het gebied van de schrijfmachi nes", zo luidt de stellige over tuiging van de uitvinder en naamgever van deze machine, die echter voorlopig alleen nog op papier (karton) bestaat. „Een gewone schrijfmachine is een onverantwoord onding, het jaar een grote ramp boven het hoofd hing. en om daaraan te onkomen namen zij de wijk naar Portugal waar zij de loop der gebeurtenissen gedurende anderhalve maand op het strand afwachtten. Er gebeur de echter niets. Den Outer: „Mag ik me ook 's vergissen? Ik heb het ook vaak genoeg bij het rechte eind ge had. Zoals bijvoorbeeld met mijn vrouw. Voordat ik met haar in zee ging, heb ik eerst bekeken of onze sterrebeelden bij elkaar pasten. Dat bleek het geval te zijn. en we hebben het ook prima samen. Maar als haar Saturnus bijvoorbeeld op mijn Zon had gestaan, had ik er niet over gepeinsd om met haar te trouwen". De ramp waaraan hij in '66 dacht, had te maken met Rusland, volgens Den Outer „het groot ste gevaar van deze tijd". Er valt van diezelfde kant binnen kort wéér onheil te verwachten, weet Den Outer, maar geen haar op z'n grijze hoofd dat er aan denkt om meer details over deze nieuwe, ophanden zijnde rampspoed te verschaffen. Den Outer: „In beperkte kring is bekend wat er gaat gebeuren, maar wij weigeren pertinent de mensen weer wakker te maken. Het enige wat ik tot de mensen zou willen zeggen, is: zet u schrap". We stappen, terwijl zijn vrouw ons zeer attent een brandewijn- tje met zelf geplukte bosbessen tegen de verkoudheid serveert, van dit netelige onderwerp af en keuvelen nog een wijle over koetjes en kalfjes. (Over zijn door bos omgeven huis, dat het laatste is tussen het op ander halve kilometer afstand lig gende Vierhouten en het op een afstand van dertien kilometer gelegen Tongeren; over zijn grootvader die kapitein was op een driemaster; over zijn aan passie grenzende interesse in het leven van plant en dier). Maar het duurt niet lang of we hebben het weer over de Outer- type en Den Outers uitvinder schap. dat hem niet de erken ning heeft gebracht waarop hij eigenlijk meent recht te heb ben. Zijn slotopmerking: „Als ik, in alle kalmte, terugblik op mijn leven, dan kan ik alleen maar zeggen dat ik een sufferd ben geweest. Ik had veel beter op het Scheveningse strand kun nen gaan liggen dan beroeps- uitvinder te worden. Als ik je vertel van alle uitvindersellen de die ik gehad heb.,. Heb je een zoon? Dan mag je hem alles la ten worden, maar géén uitvin der. Een zéker geen uitvinder van grote ideeën...". dl©fi) ©yfep Clbop® is belachelijk woorden in let ters te splitsen, terwijl je met lettergrepen zou kunnen wer ken". Voorgangers van de Outer-type waren de eveneens door Den Outer ontwikkelde „Tacho-tv- pe" en „Velo-type" die in de tijd dat ze den volke gepresenteerd werden (respectievelijk in 1934 en in 19?9)veel opzien baarden, zoals blijkt uit de vergeelde kranteknipsels waarmee de uitvinder komt aandragen. Beide lettergreep-schrijfma chines stellen de gebruikers in staat een véél hoger aantal aan slagen per minuut te halen dan met een geëikte schrijfmachine haalbaar is, waardoor het ste- nografisten mogelijk werd ge maakt sprekers machinaal bij te houden. Bijzonderheid is verder nog dat uit de machines geen stenoschrift tevoorschijn komt, maar echte leesbare zin- „Kijk maar", zegt Den Outer, en hij snelt weg om even later te rug te komen met een klein kof fertje waarin zo'n Velo-type blijkt te zitten. Het apparaat heeft iets weg van een ouder wetse telegraaf. „Waar komt u vandaan?", vraagt Den Outer, en hij begint de toetsen twee aan twee in te drukken, terwijl hij mompelt: „Naar aanleiding van het bezoek van een journa list uit Amersfoort". Hierna ritst hij een kassarol uit het binnenste van het toestel, en inderdaad: daar staat duidelijk leesbaar de zin die hij zoéven uitsprak. Stilte De Outer-type biedt, daar het een elektronisch apparaat betreft, nog veel meer mogelijkheden dan de gedemonstreerde Velo- type, zo zegt Den Outer. „Ik heb er werkelijk mijn hele leven aan gewerkt, ik heb alle steno systemen en alle buitenlandse patenten helemaal ontleed en bestudeerd, en dit - hij wijst naar de kartonnen plakkaten - is het resultaat. Ik heb alleen nog steeds geen bedrijf of in stantie in dit land bereid ge vonden om het apparaat te ontwikkelen: dat kost tonnen, en waar moet ik die vandaan halen?" Er valt een korte stilte, maar dan neemt de strijdbare oude man opnieuw het woord: „De maat schappij zit verkeerd in elkaar, ik stoor mij aan een hele hoop achterlijke dingen. Als een Ne derlander een grote uitvinding doet terwille van het Neder landse volk, wat zou het dan toch niet prachtig zijn als de ontwikkeling van die uitvin ding financieel mogelijk ge maakt zou worden!" Weer is het even stil. Dan: „Ik ben, helaas, een pionier, met alle gevolgen van dien. In dit land is men bang voor nieuwe ideeën. Maar ik durf één ding te voorspellen: nog vóór mijn dood zal de Outer-type ontwik keld worden en in het jaar 2000 zal het apparaat over de hele wereld gebruikt worden. Wel iswaar maak ik dat laatste zelf niet meer mee, maar de gedach te daaraan stemt mij toch wel prettig". De voorspelling klinkt uitermate pertinent. Zijn er ontwikkelin gen gaande die zijn optimisme rechtvaardigen? Hij knikt van ja. - Wat zijn dan die ontwikkelin gen? Hij wijst naar boven: „De loop van de sterren". - Deze uitspraak eist enige toe lichting. Den Outer: „Ik bestudeer de astrologische concepties, net zoals indertijd de priesters van Babylon. Want er bestaat ver band tussen de loop van de sterren en de gebeurtenissen op aarde". - Dus overdags vindt hij uit, en 's nachts tuurt hij naar de ster- Den Outer, lachend: „Daarvoor is mijn nachtrust mij veel te dier baar. Neen, ik bestudeer ster rentabellen en horoscopen. Noem maar 's iemand; van wie wilt u iets weten? Stalin? Mo zart? Mariene Dietrich? Ko ningin Wilhelmina?". - Van Marius den Outer graag. Den Outer „Wat mijzelf betreft valt uit de stand van de sterren op te maken dat ik beroepsuit vinder moest worden. Ik heb na mijn middelbare-schooltijd op de tuinbouwschool gezeten, ik heb een paar jaar op kantoor gewerkt, ik ben stenograaf ge weest, maar uiteindelijk kon het toch niets anders worden dan beroepsuitvinder. Ik zit namelijk hoofdzakelijk in het economisch getij - zo noem ik het althans. Een getij vol ups en downs, en met name die downs heb ik aan den lijve ervaren. Ik heb héél vaak vivisectie op me zelf gepleegd, ik begrijp nu waarom de tijd zo slecht voor me is. Dat komt alleen door de sterren, maar het tijdstip waar op het getij keert, is niet ver meer verwijderd". Rotterdam De in Vlaardingen geboren en in Rotterdam getogen uitvinder die meer dan honderd patenten op het gebied van „kantoorbe hoeften" op zijn naam heeft staan, heeft zich ook enige tijd onledig gehouden met het doen van voorspellingen, maar hij heeft daar een punt achter ge zet na een foutieve profetie die hem veel negatieve publiciteit opleverde. Dat was in 1966. Den Outer en enige gelijkgezinden meenden dat Nederland in dat Willy kan geen kleuren onthouden. In de klas probeert de onder wijzer daar verandering in te brengen. "Hoe ziet dit krijtje eruit?", vraagt hij. "Wit". "En dat bord?" "Zwart". "Goed zo! En mijn das?" "Vuil!" Carola van Delft, jaar) De Waal 22, Rijnsburg LWIMKINH\(lk.K.IUt!LUin lUÏHf V f'-k Dennis v.d. Wiel (7 jaar) Watertje 17, Zoeterwoude Rodion Spierenburg (10 jaar) Poelruit 15, Reeuwijk. Eric Keur (9 jaar) Opaalstraat 165, Leiden. Dennis Keur (6 jaar) Opaalstraat 165, Leiden. Redactie: Astrid Guns en Henk de Kat Monique v.d. Holst jaar) Wielewaallaan 31, Leiderdorp We willen jullie allemaal nog heel hartelijk bedanken voor de mooie kerstverhalen die we hebben ontvangen. Helaas was één pagina veel te weinig om alle verhalen een plaatsje te ge ven. Sommige stukjes werden ons ook wat te laat toegestuurd, bijvoorbeeld ook de verhalen die wij kregen van de leerlingen van de Karei Doormanschool in Leiden, jammer hoor, want daar waren hele fraaie bij. We hopen dat jullie dit nieuwe jaar net zo veel zullen tekenen en (vooral) schrijven als het vo rige. Henk en Astrid.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31