2S|Ü Ford bouwde in 75 jaar 150 miljoen voertuigen EMS KQEB FTTO"iin 700.000 stuks 'Vreemde' auto's in Amerika minder gewild Opel leidt voor tiende maai toptien ZATERDAG 20 JANUARI 1979 PAGINA 29 De verkoop van personenau to's zal volgens de verwachting van de RAI in de komende tien jaar groeien naar zo'n 700.000 stuks. In 1990 zal de omvang van het au topark zijn gestegen van ruim 4 miljoen op het ogenblik tot 5,5 miljoen. De RAI verwacht dus voor de ko mende jaren een onveranderd hoog verkoopniveau van perso nenauto's. Tenzij onvoorziene omstandigheden roet in het eten gooien. Hoe extreem zulke onvoorziene omstandigheden zouden moeten zijn mag blijken uit de geringe invloed die de energiecrisis van 1973 en de daarop gevolgde re cessie hebben gehad op de au toverkoop in Nederland. Wejd in 1974 "een dieptepunt" be reikt van 371.000 nieuw ver kochte personenauto's (tegen 394.000 in 1972), in het afgelopen jaar bleef het telraam in de buurt van de 570.000 stilstaan, meer dan anderhalf maal zoveel als in 1974. In totaal zijn in de afgelopen vijf jaar ruim 2,4 mil joen nieuwe personenauto's verkocht. Vooral doordat ons land geen ei gen personenauto-industrie meer heeft is ons land het be langrijkste vrije afzetgebied voor de internationale auto-in dustrie geworden. Zo worden in Nederland jaarlijks bijna 2,5 maal zoveel auto's verkocht als het 8,2 miljoen inwoners tellen de Zweden dat twee grote auto- fabrieken heeft: Volvo en Saab. In Nederland werden in de eerste helft van dit jaar ook aanzien lijk meer auto's verkocht dan in Zwitserland, Oostenrijk, Dene marken en Noorwegen samen. Nieuwe merken proberen niet voor niets vaak via de Neder landse automarkt vaste grond in Europa te krijgen. Het grote aanbod van auto's in Nederland zal vooral tot uit drukking komen op de perso- nenauto-RAI die van 8 tot en met 18 februari in Amsterdam wordt gehouden. Uit vijftien landen zullen 75 automerken worden gepresenteerd. Nieuw onder de exposerende landen zijn Korea en Brazilië. Een nieuw element op deze RAI wordt bovendien gevormd door de expositie van ongeveer twin tig auto's die een kwart eeuw ge leden zeer in trek waren naast hun huidige uitvoeringen. Vorig jaar zijn in de Verenigde Staten 11,3 miljoen, perso nenauto's verkocht, ongeveer één procent meer dan in 1977. Het buitenland leverde de Amerikanen zo'n twee mil joen personenauto's tegen 2,1 miljoen in 1977. Het markt aandeel van buitenlandse personenauto's nam vorig jaar af van 18,5 procent tot 17,8 procent. Uit cijfers van de grote Ameri kaanse automobielfabrikan ten blijkt dat General Motors en Ford hun afzet van perso nenauto's vorig jaar met 4,9 respectievelijk 1,5 procent zagen toenemen. De afzet van Chrysler en American Motors verminderde daarentegen met 5,7 respectievelijk 7,2 procent. Tezamen verkochten de Ame rikaanse automobielfabri kanten 9,3 miljoen personen auto's, 2,3 procent meer dan in 1977. Japan stond onder de landen die personenauto's aan de VS leveren nog steeds op de eer ste plaats Toyota, Datsun en Honda namen de eerste drie plaatsen in onder de meest verkochte buitenlandse mer ken. Op de vierde plaats kwam Volkswagen met een marktaandeel van 2,1 procent tegen 2,0 procent in 1977. De uitvoer van personenauto's door Japan is in 1978 vergele ken met 1977 echter met 2,2 procent verminderd tot ruim 1.350.000 stuks, zo heeft de Vereniging van Japanse au tomobielfabrikanten be kendgemaakt. Het marktaandeel van Japanse merken op de personenau- tomarkt in de Verenigde Sta ten verminderde vorig jaar van 12,4 tot 12 procent. Jim Waters is als hoogste direc teur van Opel en vice presi dent van "moeder" General Motors een bijna beangsti gend bedrijvig baasje. Hij brengt om zo te zeggen even veel tijd door in een vliegtuig als daarbuiten. En als deze volbloed Amerikaan in Duitsland is holt hij onder zware bewaking van de ene fabriek naar de andere. Van de ene vergadering naar de volgende. TiLssen al die bedrijven door was hij kortgeleden toch voor enkele uren naar Nederland gevlogen. Maar verder dan Hilton op Schiphol kwam hij niet. Daar sprak hij even met de Nederlandse autopers. Om te vertellen hoe leuk hij het vond dat Opel nu voor het tiende achtereenvolgende jaar de Nederlandse auto-top tien aanvoert. Nederland is voor Adam Opel A.G. - zoals de fabriek voluit heet - het beste exportland. Dat moet in ere worden ge houden. En dus moest zelfs Jim Waters daar enkele uren voor vrijmaken. Veel nieuws kon hij overigens niet vertellen. We wisten na melijk al dat vorig jaar in ons land zo'n 82.000 Opeis werden verkocht. En dat tien jaar ge leden even meer dan de helft was. En dat Opel in die tijd het marktaandeel met niet minder dan 75 procent heeft vergroot. En dat de Opel Ka- dett vorig jaar met 36.000 exemplaren weer veruit de "bestseller" was. In Duitsland draaien de Opel- fabrieken nu op volle kracht. Met man en macht hebben zij er vorig jaar 959.000 automo bielen in elkaar gezet. Door hier en daar de produktie wat verder te stroomlijnen kan er wellicht nog iets meer worden uitgeperst, maar zonder we zenlijke uitbreidingen zullen dat toch geen grote aantallen worden. En men is ook bij Opel uiterst voorzichtig met het besluiten tot dergelijke in vesteringen. Eerst nog even de kat uit de boom kijken. Als reden voor de populariteit van Opel noemde algemeen directeur Waters onder meer de kwaliteit, de betrouw baarheid, de goede inruil- waarde van de produkten en de goede service-organisatie achter het net. Maar toen het op het beant woorden van vragen aan kwam was de overigens zeer beminnelijke Jim Waters heel wat minder mededeelzaam. Want natuurlijk kwam als eens van de eerste vragen de introductiedatum van een nieuwe Kadett aan bod. En of dat nu inderdaad een voor wielaandrijver zou zijn? "Elk model wordt op zijn tijd vervangen. Dus ook de Ka dett", kwam er heel diploma tiek uit. Maar eigenlijk niet meer. Hij wilde ja noch nee zeggen en zeker geen datum noemen. Maar hij gaf er wel een verklaring voor. Zodra het publiek weet dat er een nieuw model aankomt gaat de verkoop stokken. En Jim Waters staat aan het hoofd van een bedrijf dat vele monden moet voeden. Dus heeft hij helemaal geen trek in zo'n "kopersstaking"Daar om was hij in geen enkel op zicht bereid voor de nieuwe Kadett plaats en tijd te noe- Hij kon ook geen tijdslimiet noemen waarbinnen een klei ne Opel-dïesel op de markt zal komen. Slechts van één ding was hij in deze zeker: "Niet binnen twee jaar". Het Ford-concern heeft in de driekwart eeuw van zijn bestaan 150 miljoen voer tuigen geproduceerd. Henri Ford de tweede, de voorzitter van Fords raad van bestuur, heeft eind vo rig jaar een Mustang '79 aangewezen als de wagen waarmee de mijlpaal werd bereikt. Dat was tevens het afsluitend evenement van de viering van Fords 75-jarig bestaan. Het eerste voertuig van Ford - een tweecilinder type A - werd ver kocht, op 23 juk 1903. Dat was vijf weken nadat het bedrijf was op gericht. Het oorspronkelijke zwarte houten fabrieksgebouw bevindt zich thans in Greenfield Village bij Detroit, een bijzonder aantrek kelijk openluchtmuseum naast het overdekte museum van voer tuigen, waar ook bouwwerken staan als het huis waarin de ge broeders Wright zijn geboren, het eerste huis dat door Edison van elektrisch licht werd voorzien en het geboortehuis van Henry Ford zelf. k De miljoenste Fiesta in Saarlouis met gejuich begroet Autoweg In de 75 jaar van zijn bestaan heeft het Ford-concern ongeveer 116 miljoen personenauto's ge bouwd, 30 miljoen vrachtwagens en vier miljoen landbouwtrek kers. De concentratie van auto industrieën in Detroit leidde er toe dat daar in 1911 de eerste vier- strooks autosnelweg ter wereld met middenberm in gebruik werd genomen. In Amerika zelf bouwde Ford 91 miljoen personenauto's. Het eer ste miljoen werd bereikt in de cember 1915. Men kent het be faamde verhaal van Ford, die tot in het midden van de jaren twin tig de personenauto's in elke ge wenste kleur leverde, zolang het maar zwart was... Op dit ogenblik heeft Ford in Noord-Amerika 22 assemblage- bedrijven. In achttien landen heeft Ford nog 31 andere bedrij ven. Fiesta Het jongste succesnummer van het jubilerende merk - de Ford Fiesta - heeft begin van deze maand ook de eerste miljoen volgemaakt. Daarmee werd voor Ford-Europa een nieuw produktierecord ge boekt: de snelste miljoen van welk Ford-type dan ook. Dit miljoen werd in nog geen twee ëneenhalf jaar bereikt. De mil joenste Fiesta - geassembleerde in Saarlouis (Duitsland) was een speciale zilveren Fiesta 957, die naar een klant in Frankrijk ging. De Ford Fiesta wordt nu verkocht in West-Europa, de Verenigde Staten, Canada en Japan. De to tale Europese verkopen bedra gen al meer dan 750.000 stuks en het wagentje heeft een aandeel van 3,5 procent van alle autover kopen in West-Europa. "Miljonair" Ter gelegenheid van de miljoenste Fiesta brengt Ford een beperkt aantal "Fiesta Miljonairs" uit, die slechts in zwart of zilver lever baar zullen zijn. Voor Nederland zijn er voorlopig slechts tweehonderd stuks be schikbaar, maar het is niet uitge sloten dat er later nog een klein aantal zal bijkomen. Deze Fiesta Miljonair is onmiddel lijk herkenbaar aan de opvallen de rode sierbies en een rode sier- strip op volledig zwarte bumpers. Hij is gebaseerd op de L-versie met speciaal afgewerkt interieur in rood-zwart geruit materiaal met bijpassend zwart tapijt. De assemblage van de Fiesta ge beurt in drie Europese steaen namelijk Saarlouis (Duitsland), Valencia (Spanje) en Dafenham (Engeland). Onderdelen worden vervaardigd in Ford-fabrieken in België, Frankrijk, West-Duits- land, Spanje, Engeland en Noord-Ierland. Saab is vorig najaar met een com pleet nieuwe serie auto's geko men: de 900. We kunnen het niemand kwalijk nemen die de ingewikkelde cij fer- en letterreeksen van Saab niet meer uit elkaar kan houden. Zelfs personen die er geregeld mee te maken hebben raken nog wel eens in de knoei. In elk geval wordt de Saab-vloot aan de onderkant nog steeds aan gevoerd door de kennelijk on verwoestbare 96. Het merkwaar dige eitje dat een even merk waardig trouw rijderspubliek schijnt te trekken. Wist u dat het model van deze 96 ouder is dan dat van de veelbesproken kever van Volkswagen? Niet te geloven, maar toch waar. En nog steeds stappen de doorge winterde Saab-rijders van de ene 96 in de andere. Een klein, maar zichzelf uiterst select voelend groepje. Dat voorlopig nog op de vele wenken bediend blijft wor den. Ook de grotere 99-serie gaat niet uit produktie. Die blijft gewoon ver der rijden, maar heeft er nu een grotere broer bij gekregen. Een broer die duidelijke gelijkenis vertoont met Saab Combi Coupé. Omdat achter- en middenstuk hetzelfde zijn gebleven. Het voorste deel is echter zo ingrij pend gewijzigd - langer en lager - en er zijn zoveel nieuwe voorzie ningen ook in de bestaande delen gestopt dat de Saab-technici spreken van een compleet nieu we auto. Hoeveel is de wagen dan langer geworden? Precies 21 centime ter. Het lijkt op het eerste gezicht niet veel. Een uiterlijke wijziging. Maar de wielbasis kon door deze verandering ook met vijf centi meter worden verlengd en dat kan men met zo'n auto best voe len. Vooral tijdens weersomstandighe den als waaronder wij de Saab 900 EMS hebben kunnen rijden. Winters weertje dat beter had ge past in het land van herkomst van de auto (Zweden) dan in ons lage landje waar we na vijftien winter se "zomers" niet meer aan zoveel koud geweld gewend waren. Maar ja, dan is die Saab juist op zijn best. De E staat voor elektroni sche inspuiting. Lucht- en benzi netoevoer derhalve door een computer gedoseerd, beter kan niet. De M geeft aan dat we een handgeschaikelde wagen hadden en de S betekende allerlei lillaf- jes, die voor "sportief' worden versleten. In de praktijk is dat meestal wat feller, sneller en wat meer accessoires. Maar goed, dat valt niet op in zo'n normaal al van vele prettige za ken voorziene automobiel die zo vast op zijn wielen staat (door de ruime wielbasis, het voortreffe lijke onderstel en de probleemlo ze vering) dat men er naar behoe ven mee kan tuffen, rijden, glij den en scheuren. Op maat te be dienen. Dat is heerlijk als er sneeuw, ijzel en ijs op de weg ligt. Door de verlenging van de wielba sis met vijf centimeter zijn de wieluitsparingen in het interieur verder naar voren geschoven waardoor meer beenruimte werd verkregen. Ook de beenruimte achterin werd vergroot door een nieuwe vorm en plaatsing van de achterbank in combinatie met een uitsparing in de voorstoel- achterzijde. Alles bij elkaar ook een smaakvol ingericht interieur met uitste kende stoelen, een gemakkelijk stuurstand, een overzichtelijk in strumentarium en (uiterst be langrijk) schier eindeloze moge lijkheden om de wagen te ver warmen of te ventileren. Warm en fris zijn op talloze manieren te mengen tot de gewenste tempe ratuur. En dan zit er nog een apart filter in om de aangezogen bui tenlucht te zuiveren. Beter kan het nauwelijks. Als we ergens bezwaar tegen willen maken is het op de wijze, waarop de voorstoelen naar voren moe ten worden geklapt om de ach terpassagiers te laten instappen of (wat meer gebeurt) om wat neer te leggen op de achterbank. Men heeft namelijk twee handen nodig om de stoelleuning naar voren te krijgen: één kant aan de hendel en één om de leuning om te duwen. En dat gaat niet zo simpel als men toevallig het een en ander in de hand heeft. Het is maar een detail maar het frappeert ons telkens weer dat dergelijke kleinigheden, die men bij minder goed uitgeruste auto's niet eens zou bemerken, juist bij die bijna volmaakte modellen sterk naar voren komen. Mis schien niet helemaal fair om er dan de nadruk op te leggen, maar we mogen ook niet vergeten dat importeur Auto Import Mij in Vianen er 32.700 gulden voor vraagt. Dat is - om zo te zeggen - een tus- senmaatje. Men kan zo'n Saab 900 al kopen voor even onder de 29 mille maar dan moet men ge noegen nemen met een twee car burateur versie in plaats van de onvolprezen K-jetronic inspui ting. Maar men kan er ook ver over de veertig mille voor willen neertellen. Dan krijgt men er één met turbomotor, waarmee men de sterren van de hemel kan ja gen. Maar hoe dan ook, het zijn niet be paald produkten die men onder de uitverkoopjes kan rangschik ken. Het zijn zeer degelijk en vei lig gemaakte produkten, waar voor men de klant flink laat be talen. Soliditeit en veiligheid kos ten geld. En dan mag men daar als klant eisen tegenover stellen. Eisen die over het algemeen al te voren zijn ingewilligd. Een pret tig soepele motor, rustig en toch fel. Veel comfort, waaronder wij ook die geluidsarme motor reke nen. Voortreffelijke wegligging. Een overvloed aan ruimte. Ge makkelijk te hanteren. Enfin, van alles wat het rijden kan veraangenamen. Zoals de spe ciale rolgordels - een Saab-pa- tent. Gordels een zogenaamde ïn- steekgesp niet nodig hebben. Die dus wat gemakkelijk zijn los te maken. Saab blijft ook bij de aanvankelijk vreemd overkomende vergren deling die diefstal moet voorko men. De sleutel kan pas uit het contact als de wagen in zijn ach teruit staat. Het doet in het begin erg ongewoon aan, maar na enige tijd wil men grif erkennen dat de ze methode van vergrendeling in feite beter functioneert dan een stuurslot En tot slot van dit enthousiaste verhaal nog een uiterst positief punt. Aan de benzinepomp zijn wij zelfs onder de barre omstan digheden steeds ruim boven de één op tien gebleven. En dat vin den wij een verrassend gunstige score voor een wagen van dit ka liber. Zoals gezegd een wagen van ni veau. Niet goedkoop. Maar men krijgt er ook veel voor terug.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29