Sercu: binnenkort de keizer der zesdaagsen Timman start met remise Zaalvoetbal afgelast Loting schaatsen LAMMERS NOG NIET ZO SNEL 5Ik blijf, uw Kevin Koopmans opnieuw tegen Traversaro ZATERDAG 20 JANUARI 1979 SPORT PAGINA 11 Het gisteren in deze krant aangekondig de zaalvoetbaltoernooi voor profclubs, dat mor genavond in de Groenoordhal zou worden ge houden, gaat niet door. Nadat eerder Haarlem zich al voor dit festijn had teruggetrokken, meldde gistermorgen AZ'67 zich af, omdat de AJkmaarders dit weekeinde naar Spanje (Malaga) zullen afreizen. In die Spaanse plaats zal de équipe van Georg Kessler in trai ningskamp gaan. Het organiserende Inter Foot ball kwam door die onverwachte ontwikkelingen voor onoverkomenlijke organisatieproblemen te staan, nu ook Feyenoord, Ajax en Vitesse niet bereid bleken de opengevallen gaten te vullen. Slechts FC Amsterdam, Utrecht, Telstar en Volen- dam hadden definitief toegezegd te zullen deel- "En die ploegen zullen weinig aantrekkingskracht hebben weet ook Groenoordhaldirecteur André de Jong, "vandaar dat we na gezamenlijk overleg hebben besloten het toernooi af te gelasten". "We proberen nu een dergelijk evenement volgende week binnen de Groenoordhalmuren te krijgen. Volgende week donderdag valt daarover een de finitieve beslissing. Op die dag zal de competitie- leider een besluit nemen over het al of niet door gaan van het voetbalprogramma van het komend weekeinde. In ieder geval hebben we nu wat meer tijd om topclubs te benaderen". DEVENTER - De loting voor de eerste dag van de schaatswedstrij den om het Europees kampioen schap voor herenallrounders had in Deventer het volgende resul- 500 meter: le rit Storholt (Noo)- Van der Duim (Ned); 2e rit: Tveter (Noo)-Ehrig (Odl); 3e rit: Marts- joek (Sovj-Vricnd (Sov); 4e rit: Ljeskin (Sov)-Pol (Ned); 5e rit: Sjoebrend (Noo)-Belov (Sov); 6e rit Stenshjemmet (Noo)-Lobanov (Sov); 7erit Zawadski(Pol)-Dietel (Odl); 8e rit Niittylae (FinPEk- strand (Zwe); 9e nt Sauerteig (OdlpJunell (Zwe); 10e rit Kleine (NedPNyberg (Zwe); 11e rit Ga- wenus (Wdl>-Gustavson (Zwe); 12e rit Schumacher (WdlPSte- phanek(Tsj); 13e rit Gomez (SpaP Sandys (Eng); 14e rit Belle (FraP Marchetto (Ita); 15e en laatste rit Berclaz (ZwipEicher (Wdl). 5000 meter: le rit Martsjoek-Van der Duim; 2e rit Pol-Stenshjem- met; 3e rit Belov-Storholt; 4e rit Sauerteig-Vriend; 5e rit Ljeskin- Sjoebrend; 6e rit Lobanov-Tve- ter; 7e rit Niittylae-Gawenus; 8e rit: Schumacher-Kleine; 9e rit Ehrig-Gustavson; 10e rit Za- wadszki-Ekstrand; 11e rit Dietel- Nyberg; 12e rit Junell-Stepha- nek; 13e rit Berclaz-Marchetto; 14e rit Gomez-Belle; 15e rit San- dys-Eicher. BUENOS AIRES (ANP) - Jan Lammers, debutant in het for mule één-werk, heeft gisteren in Buenos Aires tijdens de eerste traningssessie voor de strijd om de Grote Prijs van Argentinië met zijn Shadow de negentiende tijd gemaakt. Lammers kwam rond in 1.49,51 en was bijna een secon de sneller dan de Britse oud-we reldkampioen James Hunt met een Wolf. De Fransman Patrick Depailler was mfet zijn Ligier het snelst. Hij had voor één ronde 1.45,24 nodig, hetgeen een ge middelde snelheid betekent van 204,157 km/uur). De Grote Prijs, start van de wedloop om de nieuwe wereldtitel voor cou reurs, wordt morgen gehouden. Opvallend was de slechte tijd van Lauda. De lage klassering van oud-we reldkampioen Niki Lauda was te wijten aan pech met de Brab- hamwagen. In de tweede sessie was Lauda met 1.56,43 wel wat sneller dan in de eerste training, maar hij bleef 26ste en laatste. De temperatuur schommelde in Buenos Aires rond de 30 graden. Jan Lammers slaagde er in de tweede training niet sneller rond te komen. Hij zakte een plaats naar de 20ste positie. Na de eerste trainingsdag was de stand: 1. Patrick Depailler (Fra) Ligier 1.45,24 (204,157 km/uur), 2. Jean Pierre Jarier (Fra) Tyrell 1.45,36, 3. Jacques Lafitte (Fra) Ligier 1.45,50, 6. Mario Andretti (Vst) Lotus 1.46,47, 20. Jan Lam mers (Ned) Shadow 1.49,51, 26. Niki Lauda (Oos) 1.56,43. (Door Ton de Ruiter) DEINZE (GPD) - De velodroom van Rumbeke is een grote put, volge- groeid met onkruid als Berten Sercu daar op een zaterdag in 1960 komt kijken. Hij is van Roeselare gekomen om een stuk beton vol gaten en scheuren te aanschouwen. Hij had gedacht hier baanwedstrijden te kunnen organiseren voor de renners uit de streek en dan natuurlijk vooral voor zijn zoon Patrick. De eigenaar van ,,'t Pistje van Rumbeke" voelt niets voor een opknapbeurt, tenminste niet op zijn kosten. Vader Sercu is teleurgesteld maar niet verslagen. Als verdienstelijk beroeps- renner wist hij al moeilijk van opgeven. Hij stopt zelf geld in het herstel, klopt bij wat vroegere supporters aan die met hem de handen uit de mouwen steken. En ja... na vele weken zwoegen kan de eerste wedstrijd verreden worden. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Patrick Sercu i Brabham specialist in het baanwerk. Toch doet hij het goed ir hij kpppelgenoot Hempel aan. Waarom al die moeite. Heel simpel, omdat Berten Sercu zijn zoon Pa trick één seizoen aan het werk ge zien heeft bij de junioren en tot de conclusie is gekomen dat het 16- jarige knaapje kwaliteiten heeft om tot een goed baanrenner uit te groeien. Op het velodroom van Rumbeke, slechts enkele kilome ters van zijn woonplaats Roesela re, wordt door vader en suppor ters de mogelijkheid geschapen zich verder te bekwamen. Het gevolg van die arbeid: drie we reldtitels op de sprint (1963, 1967 en 1969), één Olympische titel (in 1964 in Tokio op de kilometer met staande start), zestien Europese titels, vele tientallen Belgische kampioenstruien en een ophan den zijnde kroning tot „Keizer der zesdaagse". In het seizoen 1965-1966 behaalde Patrick Sercu met zijn vriend Eddy Merckx de eerste winst in een zesdaagse. Het begin van een zeer lange reeks: drie overwin ningen in 66-67, vier in 67-68, vijf in 68-69, zes in 69-70, drie in 70-71, vier in 71-72, vijf in 72-73, vier in 73-74, vier in 74-75, zeven in 75-76, vier in 76-77 en zes in vorig sei zoen. Toen was het duidelijk dat de razendsnelle Belg het record van Peter Post zou gaan verbete ren. „Op naar de 65" betekende voor Sercu niet uitzien naar zijn pen sionering, maar verlangen naar de kroning als keizer der zes daagse, 56 triomfen aan het einde van het vorige seizoen. En toen nog negen. Patrick Sercu: „Ik dacht daar twee seizoenen voor nodig te hebben. Ik had niet ver wacht dit jaar al zo dicht bij mijn doel te komen". Aan de verbetering van het record is Sercu veel gelegen. Hij liet de hoop varen om een ster onder de wegrenners (als klimmer komt hij te kort) te worden, vluchtte ook voor de gevaren van de mas sasprints en ging zich geheel wij den aan het zesdaagse-spektakel. Van de negentien zesdagen in dit seizoen hebben achttien Sercu op de affiche. Alleen in Munster ontbrak hij omdat het gebeuren daar samenviel met de zesdaagse van Gent. Achttien zesdagen, twaalf zijn er inmiddels afgewerkt. Sercu won in Berlijn, in Frankfurt, in Gre noble, in München in Gent en in Keulen. En toen nog drie. De or ganisatoren van de zesdaagse in Antwerpen van 2 tot en met 8 fe bruari zagen het helemaal zitten. De 65e zege, de onttroning van Peter Post in hun zesdaagse. Het rekensommetje: Bremen met Didi Thurau is 63, Kopenhagen of Rotterdam 64 en dan Antwerpen 65. Sercu dacht zelf ook aan de mogelijkheid, weigerde in de Deense hoofdstad met een onbe duidende Deen te rijden. Het verhaal ging niet op. In Bremen werd het koppel Sercu-Thurau verslagen door René Pijnen en Danny Clark. Een teleurstelling voor de Ant werpse organisatoren, maar niet voor Sercu: „Ik wist al na enkele uren rijden dat ik in Bremen niet Thureau had twee en Gaprindasjvili veegt Nikolae van het bord WIJK AAN ZEE (ANP) - de Russi sche vlag, die met mast en al zo maar door een gebroken ruit Ho tel Kennemerduin binnenwoei, is wellicht een omen geweest. De eerste klappen van het 41ste hoogovenschaaktoernooi wer den gisteren in elk geval niet uit gedeeld door Jan Timman of één van de andere directe favorieten, maar door oud-wereld-kam pioene Nona Gaprindasjvili en Roman Dzindzindasjvili, die zijn Russische nationaliteit heeft ver ruild voor de Israëlische. De ge zette Gaprindasjvili, getrouwd en moeder van een zoon, die alweer boven haar uitsteekt, waste bij haar debuut in de grootmeester- groep al degenen, die een voor oordeel hebben ten opzichte van het damesschaken fiks de oren. De goed gesoigneerde'Joegosla vische kandidaat-grootmeester Juraj Nikolae kreeg in een Caro- Kann te maken met twee stukof fers achter elkaar, die zijn koning in een matnet verstrikten eer er 24 zetten waren gedaan. Nu geldt Nikolae niet als één van de favo rieten. Integendeel. Hij heeft de minste ELO-punten achter zijn naam staan en dankt zijn aanwe zigheid temidden van de groot meesters aan het toernooi in Eer beek, dat na het afschaffen van de meestergroep bij de Hoogovens zelf dienst doet als dependance. Die afslanking heeft in Wijk aan Zee naar alle waarschijnlijkheid wel zijn eindvorm bereikt. In zijn openingstoespraak ging dr. M. Albrecht, lid van de raad van be stuur ervan uit, dat het toernooi in elk geval zal blijven en dat de groei ervan afhankelijk is van de ontwikkeling op de staalmarkt. Dus nietin de eerste plaats van de prestaties van de deelnemers zelf. Een gelukkige gedachte, met name voor Jan Timman, die hier door de kans krijgt rustig te wer ken naar zijn volgende doel.het interzonetoemooi. Dankzij de hulp van een speciaal comité kan hij zich voorzien van de steun van een secondant. Het ziet er naar uit dat dit de Zweed Ulf Andersson zal worden. Deze heeft weliswaar zelf nog kansen, maar niet de am bities, die Timman drijven. Terugval Gisteren was het Hans Ree, die de mogelijkheden van Timman test te. De terugval in de prestaties van onder meer Sosonko, Hort, Garcia en Nikolae het afgelopen jaar, hebben gemaakt, dat het lo pende toernooi net niet de beoogde sterkte van klasse der tien heeft gehaald. Een groot meesterresultaat ligt derhalve op zes punten inplaats van op vijf en een half. En dat maakt het voor Ree noodzakelijk, wil hij einde lijk de titel pakken, zijn prestaties van vorig jaar te evenaren. Toen won hij één keer en speelde hij de rest remise. Nu startte hij weer met een remise. Timman kreeg met wit weliswaar enig voordeel in het centrum en later in het eindspel een sterk paard tegen een zwakke loper, maar Ree bleek op het ziekbed voldoende huisvlijt te hebben bedreven om overeind te blijven. De kruk waarvan hij zich noodgedwon gen bedient ten spijt. Het aftasten van eikaars krachten was een bezigheid, waartoe ook de andere favorieten zich beperk ten. Plaagstootjes zonder werke lijk door te slaan. Hort en Poloe- gajevski besloten in een dame- indische opstelling op de twaalf de zet met een bord vol stukken tot deling van het punt. Sosonko en Andersson hadden zes zetten meer nodig om tot dezelfde slot som te komen. Hübner probeer de Miles op dezelfde manier aan te pakken als vorig jaar Portisch dat deed. Maar de Brit bleek uit die nederlaag te hebben geleerd. Hij bracht een versterking aan en bij het afbreken was de stelling zozeer in evenwicht, dat remise de uitkomst was. Snipverkouden Mede daardoor kon Dzindzidasjvili de aandacht op zich vestigen. Zoal hij dat in ander opzicht al niet had gedaan. Snipverkouden, met een zwarte koltrui tot de oren opgetrokken, had de Israëliër het -meest weg van de geest uit de fles; de Dzjin uit de Arabische sprookjes en toevallig ook de roepnaam waarmee hij meestal wordt aamgesproken. Guillermo Garcia, de in 'Nederland debute rende Cubaan, had een Noorse wollen trui over zijn blauwe trai ningspak getrokken om gevrij waard te zijn van kou en besmet ting. Maar tegen het venijn, dat Dzjin in de stelling spuwde, was hij weerloos. In heftige tijdnood deed hij dertien zetten in twee minuten om vervolgens tot de ontdekking te komen dat hij een toren was achtergeraakt en capi tulatie de enige daad was die hem restte. BLEIBE V* HAMBURG (ANP) - De Britse voetballer Kevin Keegan zal zijn contract bij Hamburger SV met één jaar verlengen. Keegan gaf zijn "ja-woord" gisteren op originele wijze. In de sneeuw zie foto op het veld van het Volksparksta dion stond te lezen: "Ich bleibe - euer Kevin" (Ik blijf, uw Kevin). Manager Günter Netzer verklaarde desge vraagd: "Van beide kanten zijn we tot overeenstemming gekomen. Het kost ons geen pfennig meer". Keegan krijgt een jaarsalaris van 420.000 mark. t Jan Timman en Hans Ree aan het begin van hun partijHet werd ROTTERDAM (ANP) - Rudie Koopmans zal ter voorbereiding op zijn gevecht om de Europese bokstitel halfzwaargewicht op 21 februari in Rotterdam tegen de Italiaan Aldo Traversaro een trainingskamp in het sportpaleis Ahoy' betrekken. Koopmans wordt daarbij gesteund door en kele sponsors. Het publiek krijgt op gezette tijden ook gelegenheid tegen betaling trainingen van Koopmans in de filmzaal van het sportpaleis bij te i Koopmans wordt bijgestaan door de Amerikaanse trainer Davis. Als sparring-partners zullen fun geren Sjoerd Tuininga, de Chi leense kampioen Antonio Garri- do en oud-wereldkampioen Ec- kehard Dagge (Wdl). Op 21 fe bruari zullen in het bijprogram ma in actie komen o.a. Ali Blan- chard, Antonio Garndo, Stan van der Driessche en Fighting Jim. een halve maand niets gedaan, hij reed slecht". Iets dat de toe schouwers ook niet ontging. Het Duitse wieleridool. gecontrac teerd voor een bedrag van 8000 mark per dag, werd weggehoond. Sercu: „In die sfeer was het niet mogelijk te winnen, je kunt het in een zesdaagse echt niet al leen". Antwerpen kan alsnog de 65e triomf worden, maar dan moet de Belg in Rotterdam en Kopenha gen winnen. Sercu nu: „Mijn be doeling is het nooit geweest om in Antwerpen gekroond te worden tot zesdaagsekeizer. Ik wilde zo snel mogelijk naar de 65, het maakte mij niet uit waar dat feest gevierd werd". Wel verwacht de ervaren Belg nog veel strijd in Rotterdam, waar hij aan de zijde van Albert Fritz is vertrokken. Hij zegt „Met die koppelgenoot ben ik meer con tent dan met Thurau. Ik heb zel den met Fritz gereden, maar ge noeg tegen hem om te weten dat het een vakman is. De concurren tie zal zwaar zijn. Pijnen en Kne- temann zijn voor mij favoriet. Knetemann kan op de baan best meekomen. In Gent heb ik met hem gereden en gewonnen. En afgelopen zondag in de Grote Prijs Stan Ockers heeft Gerrie bewezen ook achter de derny sterk te zijn. De eerste plaats van Pijnen en de tweede van Knete mann zeggen alles over hun kwa liteiten. Maar in Rotterdam zijn meer kanshebbers. Nee, het zal zeker niet gemakkelijk zijn om daar te winnen. En dat is toch bit tere noodzaak als ik in Antwer pen voor de 65e keer wil win- Lukt dat niet dan komt de record- verbetering in Milaan, Hannover of aan de andere kant van de gro te plas in de laatste zesdaagse van het seizoen, van 18 tot 24 maart in Montreal. „En daarna ga ik heer lijk uitrusten. Op de weg zullen ze me niet zien, misschien een crite rium als het in mijn benen begint te kriebelen", zegt Sercu. „Maar eerst ga ik naar een plaats waar de lucht goed is. Achttien zesdagen, 108 avonden en nachten in een rokerige ruimte, ik ken gezonde re plaatsen". De stand van de Rotterdamse zesdaagse was vanochtend om twee uur 1. Knete- mann Pijnen (Ned) 188 punten. 2 Pa trick Sercu/Aibert Fritz (Bel/Wdl) 187,3. Danny Clark/Don Allan (Aus) 114. Op drie ronden: 4. Joop Zoetemelk/Udo Hempel (Ned/Wdl) 75, 5. Jan Raas/Wil- fried Peffgen (Ned/Wdl) 45. Op vier ronden: 6. Venix/Toume (Ned Bel) 85. Op zes ronden: 7. Karstens/Schuiten (Ned) 52. Op zeven ronden: 8. Van Vliet)Hermann (Ned/Lie) 101, 9. Debosscher/Wesemael (Bel) 64. Op acht ronden: 11. Van den Hoek Priem (Ned) 40. Op 13 ronden: 12. Hinault/Haritz (Fra/ Wdl) 75. Op 14 ronden: 13 en laatste: Cluzeaud Bertin (Fra) 13. Bruins Slot manager-coach FC Amsterdam AMSTERDAM (GPD) - Met ingang van vandaag is Tony Bruins Slot benoemd tot manager-coach van eerste-divisieclub FC Amster dam. Het contract van Tony Bruins Slot loopt tot en met het seizoen 1980-'81. Vrijdag bereikte het be stuur van FC Amsterdam een ak koord met trainer Cor van der Hart, wiens salaris tot het eind van deze competitie wordt door betaald. Niet alleen het FC Am sterdam-bestuur is het eens met de nieuwe taak van Bruins Slot, ook de spelersraad toonde zich eensgezind. VOETBAL - De oud-Arsenal speler en international Peter Storey zal binnenkort voor de Britse recht bank voor strafzaken moeten staan. Storey wordt, samen met vier medeplichtigen, beschul digd van valsemunterij. ATLETIEK - De Keniaan Henry Rono is door het Amerikaanse atletitiek maandblad "Track and field news" tot de atleet van het jaar 1978 uitgeroepen. Rono ver beterde het afgelopen jaar de we reldrecords op de 3000 m, 3000 m steeple chase, 5000 en 10.000 me ter. ZAALHANDBAL-Jan Alma heeft besloten zijn functie als trainer van het nationale zaalhandbal team voor dames neer te leggen. Alma blijft echter nog wel trainer van zijn vereniging Idem Hellas. SKIËN - De Oostenrijkse Regina Saki heeft gisteren de slalom in Meiringen (Zwi), die meetelt voor de wereldbeker dames gewon nen. Tweede eindigde de Ita liaanse Claudia Giordani. TENNIS - In de strijd om de ko ningsbeker heeft Sowjet Unie de tennis-interland tegen Noorwe gen met 3-0 gewonnen. De Rus sen die in dezelfde poule als Ne derland uitkomen, hebben hier door de leiding genomen in groep B van de tweede divisie. WATERPOLO - HZC de Robben heeft gisteravond in West Berlijn tijdens een internationaal water- polotoernooi met 3-7 verloren van de Berlijnse ploeg. De perio destanden waren 0-2, 2-1, 0-3 en 1-1.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11