Politiek lot premier Baktiar onzeker Youngs lofrede op de PLO Geen voedsel meer Smogalarmin Ruhrgebied: ook ons land getroffen Callaghan roept mogelijk toch noodtoestand uit Europese ambtenaar wil een betere weg Onrust in Iran duurt voort Directeur Italiaanse politiekorps ontslagen DONDERDAG 18 JANUARI 1979 DAMASCUS - „De Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO is een levend begrip voor de Palestij- nen. De PLO is in het Midden- Oosten een politieke factor van de eerste orde. De organisatie heeft grote invloed op de politiek van landen als Koeweit, Saoedi- Arabië, Syrië, Irak en Libanon". Dit is niet de tekst uit een Pale stijns propagandapamflet, cir culerend in de volksbuurten van Beiroet, maar de mening van de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Andrew Young. Young vervolgt zijn lofrede over de PLO, samengevat in een inter view aan het blad Interdepen dent, orgaan van de „UN-associa- tion of the United States", met de vaststelling dat „de PLO-verte- genwoordigers bij de VN bedre ven en intelligente politici en keurige lieden zijn. De enige re den waarom Amerika geen rela ties onderhoudt met de PLO, is Israël. Israël moet nu bij zich zelf nagaan of het autonomieplan voor de Palestijnen op de weste lijke Jordaanoever en inde Gaza- strook een afdoende oplossing is voor het Palestijnse probleem. De Palestijnen voelen zich gefru streerd door de akkoorden van Camp David, omdat deze rege ling niet aan hun politieke basis- verlangens tegemoet komt", al dus Young, die met zoveel woor den oproept tot herziening van de Amerikaanse houding ten op zichte van de PLO. ken, geven Amerikaanse diplo maten toe dat Andrew Young niet altijd als figuur gezien moet worden die zijn mond voorbij praat, maar wel degelijk dingen zegt die als proefballon voor offi ciële Amerikaanse buitenlandse politiek beschouwd kunnen worden. Politieke waarnemers in Damascus vinden het opvallend, dat Young zijn vriendelijke uit spraken over de Palestijnen doet juist op het moment dat in de Sy rische hoofdstad de Palestijnse Nationale Raad, dat is het Pale stijnse parlement in balling schap, in zitting bijeen is. Geconfronteerd met de uitspraken van Young, zeiden Zuhdi Terzi en Bassam Aki, beiden vertegen woordigers van de PLO bij de volkerenorganisatie in New York aanwezig, commentaar te weige ren totdat ze, zo zeiden zij, de offi ciële tekst van Youngs interview hadden gezien. Youngs omschrijving van de PLO- mannen in New York was overi gens zeer waarheidsgetrouw, slimme onderhandelaars met grote kennis van het internatio nale recht. Farouk Khaddoumi, hoofd van het politieke bureau (equivalent van ministerie van buitenlandse za ken) van de PLO en daarmee Ter- zi's en Akls directe chef, reageer de niet al te positief op Youngs proefballon: „De Amerikanen mogen flirten met ons wat ze willen, het verandert niets aan hun wezenlijk vijandige houding ten opzichte van het Palestijnse volk". De officiële woordvoerder van het PLO-informatiecentrum, Mahmoud Labadi, voegde daar aan toe: „Youngs woorden zijn niet genoeg. Amerika zal vroeg of laat de PLO toch moeten erken nen. Ze zouden een les moeten trekken uit de gebeurtenissen in Iran: binnen enkele maanden konden hun investeringen en strategische belangen door spon taan volksverzet in een land in het Midden-Oosten ernstig in ge vaar worden gebracht". Gisteren hield de Palestijnse Na tionale Raad zich dus nauwelijks bezig met de woorden van An drew Young, deste meer met die van PLO-chef Jasser Arafat, die zijn ontwerpresoluties voor een „eenheidsplan" van de verschil lende guerilla-organisaties ver dedigde. Daarbij maakte Arafat een paar toespelingen op de te genwerking die de gematigde meerderheid binnen de PLO on dervindt van minderheidsgroe peringen binnen het Palestijnse verzet (het zgn. Verwerpings front). Arafat maakte met wat grappen duidelijk dat het voor de Pale stijnse eenheid geweldig zou zijn indien het Verwerpingsfront zich weer in het „uitvoerend comité" (PLO-regering) zou laten verte genwoordigen - iets wat het van af 1974 geweigerd heeft te doen uit protest tegen Arafats te gema tigde lijn - maar dat het Verwer pingsfront zich binnen alle orga nen van de PLO wel diende neer te leggen bij de wil van de meer derheid. En de meerderheid bin- Andrew Young. nen de PLO wordt gevormd door Arafats eigen Fatah-organisatie en met hen sympathiserende „onafhankelijken". Met andere woorden: Arafat maakt zijn par lement wel duidelijk wie volgens hem de lakens in de PLO moet blijven uitdelen. VOETBAL - Oldham Athletic heeft zich gisteravond ten koste van Stoke City geplaatst voor de vierde ronde van het toernooi om de fa-cup. Oldham, won met 1-0. Liverpool schakelde voorts met 3-0 Southend United uit. Man chester City versloeg Rotherham United met 4-2. (Door onze correspondent) LONDEN - Premier James Callag han overweegt in heel Groot- Bnttannië de noodtoestand af te kondigen en het leger in te scha kelen om de economie draaiende te houden. Een beslissing daar over zou vandaag genomen moe ten worden na een speciaal bij eengeroepen kabinetszitting, omdat steeds meer blijkt dat de vakbond van vrachtwagenchauf feurs zijn greep op de stakers aan het verliezen is. De ironie van het uitroepen van de noodtoestand is dat er in dat ge val een verslechtering kan optre den omdat, zoals Callaghan in het parlement betoogde, de ingezette soldaten niet in staat zullen zijn om zelfs maar de huidige aan voerlijnen open te houden. Naarmate de staking voortduurt, dreigen steeds meer sectoren van de Britse samenleving in het on gerede te raken, hoewel er nog steeds verwarring over heerst welke bedrijven en fabrieken op dit ogenblik inderdaad zijn lam gelegd. De berichtgeving daar over blijft misleidend en op zijn best onbetrouwbaar. Nu zijn het de fabrikanten van etenswaren die voorspellen dat er tegen het einde van de volgende week zelfs mensen de „honger dood" kunnen sterven wanneer de staking niet wordt opgeheven. Het zijn dit soort alarmerende en zonder twijfel overdreven uil- spraken die de huidige situatie in Engeland kenmerken en zelfs verergeren. Dat wil niet zeggen dat de politieke en economische situatie in En geland niet ernstig, en zelfs ver ontrustend is, maar het meest opvallende van de ontwikkelin gen blijft, hoe slecht de bericht geving daarover is, hoe bijna wellustig alarmerend een deel van de Britse pers er op inspringt en hoe weinig er overblijft van de bijna koele minachting die de Britten volgens de overleverin gen juist onder deze omstandig heden aan de dag zouden leg gen. Niettemin: de treinstaking wordt vandaag voor de tweede keer ge durende 24 uur doorgevoerd, na vastgelopen onderhandelingen tussen de betrokken partijen. De staking zal bovendien harder aankomen dan die van dinsdag, omdat het weer in Engeland is verslechterd met sneeuwbuien, lichte vorst en koude. Verkiezingen Premier James Callaghan heeft verder voor het eerst een hint ge geven dat de Labour-Lagerhuis- leden er goed aan doen zich voor te bereiden op vervroegde alge mene verkiezingen. Dit kan be tekenen dat hij er over denkt om ze in maart of april uit te schrij- De premier is daarbij vooral ver ontrust over het effect van de sta kingen op de publieke opinie. Hij waarschuwde de vakbondslei ders gisteren dat deze opinie zich nu tegen hen aan het keren was en hij voegde er aan toe dat de leidster van de Conservatieven, Margaret Thatcher, „zeer be kwaam is in het exploiteren van tijdelijke ongenoegens". Het belangrijkste punt van conflict bij de stakingen is het optreden van de zogenaamde „tweede-li niestakers", die niet hun eigen bedrijven proberen lam te leg gen, maar ook de afnemers van deze bedrijven en zelfs fabrieken die niet bij de staking betrokken zijn. Een voorbeeld daarvan is een fa briek die suikerbieten verwerkt. De bieten worden nu door de boeren zelf over een afstand van 45 km met hun langzame tracto ren aangevoerd, in plaats van met de vrachtwagens die ze anders ophaalden en afleverden. De tweede-liniestakers" hebben in dit geval aangekondigd dat zij er voor zullen zorgen dat de fabrie ken geen brandstoffen meer krij gen om de machines draaiende te houden. BRUSSEL (GPD) - De autoweg tussen Brussel en Luxem burg moet drastisch verbe terd worden zodat het inten sieve verkeer van Euro-amb tenaren en Europese parle mentsleden tussen die twee steden beter en veiliger kan worden verwerkt. Dat vindt het Europese parlementslid de Nederlander W. Albers (PvdA), blijkens de schrifte lijke vragen die hij hierover heeft gesteld aan de Europese Commissie. De Commissie heeft hierop geantwoord dat op korte termijn geen om vangrijke verbeteringen zul len worden aangebracht, maar dat over ongeveer vier jaar een autosnelweg zal zijn voltooid. Albers, die erop wijst dat het enige alternatief de trein is - een luchtverbinding tussen Brussel en Luxemburg be staat niet - wil de verbeterin gen in het bijzonder voor het gedeelte Namen-Luxemburg. De weg daar is bochtig en te smal. de kruisingen zijn ge lijkvloers, terwijl ook lang zaam verkeer van de weg ge bruik maakt. «Voorts be vreemdt het Albers dat bij de grensovergang een verkeers licht „permanent op rood staat, terwijl van de automo bilist schijnt te worden ver wacht dat hij zijn weg ver volgt". Dit laatste wordt ontkend door de Commissie. Nergens mo gen automobilisten „met volle snelheid door de grens post rijden", ook al staat het licht op groen. Overigens deelt de Commissie, op grond van by de Belgische en Luxemburgse autoriteiten verkregen informatie, mee dat van de autosnelweg Brus sel-Luxemburg het deel van de Belgische hoofdstad tot en met Namen reeds gereed TEHERAN-WASHINGTON-PARIJS (GPD) - Een dag na het vertrek van sjah Mohammed Reza Pahlevi uit Iran was de politieke situatie - ondanks alle vreugde over het vertrek van de monarch - nog even explosief als daarvoor. Astrid Proll mag worden uitgeleverd LONDEN (DPA) - De van terro risme verdachte Westduitse Astrid Proll die op 15 september van het vorig jaar in Londen is aangehouden, mag aan de Bondsrepubliek worden uitgele verd. Dit is gisteren in de Britse hoofd stad bepaald door een rechtbank die gedurende vier dagen een Westduits uitleveringsverzoek heeft behandeld. De 31-jarige Proll, die getrouwd is met een Brit blijft in Londen ir voorlopige hechtenis, hangende vaststelling van de nationaliteit van de vrouw. Op 5 februari vindt een nieuwe zitting plaats. Astrid Proll, die mede-oprichtster zou zijn van de Baader-Meinhof- beweging, is vier jaar geleden naar Groot-Brittanniè uitgewe ken. Daarvoor, in 1971, was zij al eens in Hamburg aangehouden. Nu de geestelijke leider van het land, de 78-jarige ajatollah Cho- meini vanuit zijn ballingsoord een nieuw offensief heeft ingezet, hangt het lot van premier Sjapoer Baktiar en zijn regering aan een zijden draadje. De moslimleider riep zijn volgelingen op te blijven staken en kondigde de opstelling aan van een nieuwe grondwet. Betogingen hebben zeker 17 do den en 50 gewonden geëist. Chomeini blijft van mening dat het kabinet-Baktiar illegaal is, omdat het met instemming van de sjah en het zittende parlement is ge formeerd. Overigens zou juist een vreedzame overgang van de rege- ROME (Reuter) - De directeur van het politiekorps in Italië dat met de openbare veiligheid is belast is gisteravond van zijn functie ont heven naar aanleiding van de ontsnapping van de tweede be klaagde in de zaak van de ergste terroristenaanslag in Italië sinds de Tweede Wereldoorlog. Minister van binnenlandse zaken Virginio Rognoni deelde in de Senaat in Rome mee dat hij Giu seppe Parlato had ontheven van zijn commando over het 80.000 man sterke korps. Rognoni deelde verder mee dat hij ook de hoofdcommissaris van politie van Catanzaro in het zui den had ontslagen. In deze stad verdween de daar onder politie bewaking gestelde rechtse terr- rorist Giovanni Ventura. Deze had huisarrest en bevond zich onder de 33 personen die terecht staan wegens medeplichtigheid aan de bomaanslag in Milaan in 1969 die aan zestien mensen het leven kostte. In oktober vorig jaar was al Ventura's kameraad Fran co Frcda ontsnapt, eveneens in Catanzaro. Het korps van de openbare veilig heid is een van de drie hoofd korpsen van Italië en ressorteert onder het ministerie van bin nenlandse zaken. ringsmacht van Baktiar's kabinet naar dat van Chomeini een van de grootste problemen zijn waar voor de religieuze oppositie zich gesteld ziet. Volgens een van Chomeini's woordvoerders zou deze het niet op een confrontatie willen laten aankomen. Het is nog steeds niet duidelijk wanneer de ajatollah naar Iran - dat hij 15 jaar geleden moest ver laten - wil terugkeren. De woord voerder zei echter niet te ver wachten dat Chomeini zijn wo ning in een voorstad van Parijs de komende dagen zou verlaten. In Amerikaanse en Franse rege ringskringen twijfelt men er steeds meer aan of premier Bak tiar het lang zal uithouden en staat men sceptisch tegenover de kans dat de sjah ooit nog naar Iran zal kunnen terugkeren. Vertrouwen Het Westen lijkt te gokken op rege ringssamenwerking tussen de religieuze beweging van Cho meini en het leger. Daarmee zou de basis kunnen worden gelegd voor politieke stabiliteit op wat langere termijn. Met het milder worden van de verklaringen van Chomeini die, in tegenstelling tot eerdere uitlatingen nu wël olie wil exporteren, vrije verkiezin gen wil houden en goede betrek kingen met zowel de Verenigde Staten als de Sowjet-Unie zegt na te streven, groeit het vertrouwen van het buitenland in een toe komstige regering onder zijn lei ding. Een religieus-militaire re geringsvorm is - zo valt in Was hington en Parijs te beluisteren - bovendien een betrouwbare garantie voor militair evenwicht in het strategisch gevoelige ge bied rond de Perzische Golf. Premier Baktiar ontsloeg gisteren acht Iraanse ambassadeurs. De ambassadeur in Washington, Ar- desjir Zahedi, een vroegere schoonzoon van de sjah, die nog steeds als een van diens vertrou welingen geldt, nam zelf ontslag. Aardbeving 'i-sjah-betogingen. Hier wordt de sjah als een van de meest gezochte Bij de aardbeving, die zich dinsdag in het noordoosten van Iran voordeed, zijn waarschijnlijk 1000 doden gevallen. Tot dusver zijn 199 doden geborgen en 650 slachtoffers naar ziekenhuizen getransporteerd. Tussen de puinhopen van de drie met de grond gelijk gemaakte dorpen wordt nog steeds naar stoffelijke overschotten gezocht. Inmiddels is de hulpverlening aan de getrof fenen op gang gekomen. HONG KONG (UPI/DPA) - De overheid van Hong Kong heeft gisteren de bevoorrading van het Vietnamese vluchtelingenschip Huey Fong dat al 26 dagen voor de rede van de kolonie ligt stop gezet en de kapitein opgedragen koers te zetten naar Taiwan. De vluchtelingen weigeren aanstal ten te maken. In Manilla, waar 2.300 vluchtelin gen gestrand zijn aan boord van de roestige Toeng An', is de dood bekendgemaakt van een 70-jarige In een brief die het gouvernement van Hong Kong op de koudste dag tot dusver op de Huey Fong liet afgeven, stond "Wij hebben u eten, drinken, kleren en medi sche zorg gegeven. Daardoor bent u wellicht misleid. Daarom is het noodzakelijk dat u erop gewezen wordt dat u geen be voorrading meer mag verwach ten". Later kwam er nog een telegram voor de kapitein bij waarin stond: "De brief die u vanmiddag hebt gekregen is de laatste die u van het gouvernement van Hong Kong kunt verwachten". "Wij hebben ons niet kunnen voor stellen dat het gouvernement tot zoiets zou overgaan. Het weet dat de meesten van ons buikloop en verkoudheid hebben", zei Lao Coc-tong, een zegsman van de vluchtelingen, in een radiotele- fonisch interview. Lao zei dat de vluchtelingen hadden besloten te blijven waar zij waren tot er een aanbod van iemand kwam om hen op te nemen. "Wij zijn bang dat velen van ons op de reis zouden bezwijken. Als we dat vooruitzicht moeten hebben, De "Huey Fong". die voor de kust van Hong Kong ligt afgemeerd. Aan boord bevinden zich ongeveer 3000 Vietnamese vluchtelingen die nu van voedsel en drinken verstoken dreigen te worden. dan niet zonder reden", aldus Lao. Het gouvernement van Hong Kong heeft gezegd dat de bestemming van de Huey Fong de eerste aan- leghaven moet zijn en dat is Ka- ohsioeng in het zuiden van Tai wan. Het bood een escorte voor de reis aan, maar de vluchtelin gen willen er niet van weten. "Wij gaan niet naar Taiwan zonder de verzekering dat men ons zal helpen bij het vinden van een woonplaats, aldus de vluchtelin- genwoordvoerder. Taiwan heeft aangezegd de vluchtelingen niet te zullen toelaten. Op de Huey Fong is geen kombuis en de vluchtelingen hebben geen warm eten gehad sinds hun ver trek uit Vietnam begin decem ber. Hong Kong verschafte giste ren voor het laatst beschuiten, brood en ingeblikte groenten. De Britse regering is bereid nog eens 1.500 Vietnamese bootvluchtelingen op te nemen binnen de komende twaalf tot vijftien maanden. Dit heeft mi nister van binnenlandse zaken Merlyn Rees gisteren in Londen bekendgemaakt. Vorig jaar zijn reeds enkele honderden Vietna- mezen tot Groot-Brittannië toe gelaten. Met de bekendmaking dat nog eens 1.500 vluchtelingen worden toegelaten, reageert Groot-Brittanië op beroepen om hulp door het gouvernement van Hong Kong en de Verenigde Na ties. (Van onze correspondenten) BONN-EINDHOVEN - In het westelijke Ruhrgebied is gis teren voor de eerste keer in de geschiedenis van de Bonds republiek "smogalarm" ge geven. De vuile lucht bereikte gistermiddag ook Nederland, waar met name in Eindhoven hinder werd ondervonden. Rond half vier werd het hoog tepunt bereikt, toen in Eind hoven 660 milligram zwavel- dioxyde per cm3 werd waar genomen. Daarmee werd de toegestane hoeveelheid in de lucht bijna drie keer overtrof fen. Normaal is trouwens het zwaveldioxydegehalte in Eindhoven slechts 75 mg per cm3. Later op de middag ver dween de vuile lucht groten deels uit ons land, doordat de wind draaide. De alarmfase-1 in West-Duits- land houdt in dat de bevol king dringend wordt verzocht geen auto's te gebruiken en verder alles achterwege te la ten wat de lucht nog meer zou kunnen verontreinigen, zoals het verbranden van huis- en tuinafval. Op artsen is een beroep gedaan niet strikt noodzakelijke ope raties uit te stellen. Mensen die last hebben van hun hart of longen is aangeraden thuis te blijven. De bevolking van de steden Duisburg, Essen, Bottrop, Muhlheim a-d Ruhr, Krefeld, Oberhausen en Wesel werd regelmatig door de radio op de hoogte gehouden van de toestand. Dat gebeurde in vier talen: Duits, Spaans, Ita liaans en Turks. Op straat klaagden velën over hoofd pijn, ademnood en moe heid. Gistermorgen werd op ver schillende plaatsen geconsta teerd dat het zwaveldioxyde gehalte in de lucht was geste gen tot meer dan 0,8 milli gram per m3. Als deze kriti sche grens wordt overschre den, is er sprake van alarmfa se-1. Stijgt het zwaveldioxy degehalte tot 1,6, dan wordt alarmfase-2 afgekondigd. In dit geval gelden wettelijke beperkingen voor bijvoor beeld het rijden in auto's. Er is gisteren rekening mee ge houden dat alarmfase-2 moest worden afgekondigd. In Duisburg was een zwavel- dioxyde-waarde van 1,4 ge meten. Oorzaak van de smog is een soort „kaasstolp", een koepel van lucht, die ervoor zorgt dat de schadelijke stoffen niet weg kunnen. Om negen uur gisteravond werd het smo galarm opgeheven.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9