Jibilate nu bij vier grootste mannenkoren in Nederland "Slechte communicatie oorzaak van problemen "MET ZO'N WINTER LEEF JE WEER OP Streep door Alphens plan crematorium DONDERDAG 18 JANUARI 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 19 >99 TER AAR - "Ik ben blij dat het er op zit. Zoiets vergt een hele voorbereiding en betekent ook een hele verantwoor ding. Je mag gewoon niet falen". Laus Sassen kijkt met voldoening terug naar de schaatsmarathon, die de Ter Aarse ijsclub dinsdag voor de vierde keer in de historie zo succesvol organiseerde. Een dag na de onweerstaanbare greep naar winst van Dolle Dries van Wijhe - na illustere voorgan gers als Peter Notet, Rien de Rhoon en Henk Portengen de vierde winnaar in de analen - komt de ijsclubsecretaris tot rust. Even maar, want 's middags komt er een groep provinciale ambtenaren uit Den Haag naar de fraaie ijsbaan en dat betekent weer werk aan de winkel. "Het is een drukke tijd", weet de 65-jarige Sassen. "Dat geeft niet, want met zo'n winter leef je weer helemaal op. Al 25 jaar ben ik nu bestuurslid. Maar de laatste jaren is het niets meer geweest, hè. Ja, vorig jaar zijn we negen dagen open geweest. Maar in de jaren daarvoor nog geen negen minu-' ten. Dan had je alleen maar even op het ijs geslaan, meer niet. Dat zijn ongunstige jaren geweest, met ledenverlies. Nu loopt dat flink op". Ter illustratie deelt de secretaris mede dat het ledental van*500 naar 700 is opgelopen. "We heb ben een mooie kern van leden", vindt Sassen. "Die gaan we een maal per jaar langs, dan kunnen ze betalen. Voor iemand die later wil betalen, gooien we wel vijftig procent op de contributie-prijs, dat snap je wel. Want dat zijn toch maar van die "vliegers". Erezaak De Ter Aarse ijsclub, in 1908 opge richt en in 1932 samengegaan met de Korteraarsc en Langeraarse ijsclub, pakt de zaken flink aan. De heren bestuurders - negen tien in aantal - maken er een ere zaak van. Wim Vermeulen (55), al twaalf jaar in het bestuur en sinds enkele maanden voorzitter, zit, evenals al z'n mede-ijsmakkers, op scherp. "Kijk, ijs is urenwerk. Als zich iets voordoet dan moet je onmiddellijk in actie komen". En weg is hij. voorbereidingen tref- Vier lezingen in Alphen over opvang van kinderen ALPHEN AAN DEN RIJN - De Volksuniversiteit in Alphen aan den Rijn gaat een serie van vier lezingen houden in het kader van het "Internationale Jaar van het Kind". In de lezingenreeks zal speciaal de aandacht worden ge vestigd op de mogelijkheden die er in ons land zijn om kinderen te helpen die meer zorg, veiligheid en bescherming nodig hebben dan het eigen gezin kan bieden. Alle door de Volksuniversiteit uitgenodigde sprekers zijn werk zaam in de praktijk van het jeugdwelzijnswerk. De lezingenserie, die wordt gege ven in het Ashram-college, begint op 30 januari. Mevrouw mr. P. G. Prins behandelt het onderwerp "De rechten van het kind, het jeugdrecht". Op 6 februari spreekt mevrouw W. A. M. Luij- pen over "Hulpverlening aan kind en gezin, waarbij het kind in het gezin blijft". Een week later, op 13 februari gaat mr. D. den Boer het hebben over "De inter naten". J. A. Spijker gaat tenslot te op 20 februari in op "Het pleeggezin, het adoptief gezin". Alle lezingen beginnen om 20 uur. Belangstellenden voor de hele serie of één van de lezingen kun nen zich wenden tot mevrouw Willy van der Laan, tel. 21872 of mevrouw Corrie Baas, tel. 44962. fen voor die middag. "Laus, jij kan het wel alleen af, hè. Ik moet effezegt hij nog. Laus dan: "elke dag zijn we op het ijs te vinden. Dat moet gewoon, want het is inderdaad een kwes tie van uren, ijs. In het weekend hebben we besloten dat we dins dag de marathon zouden houden. Dan moet het allemaal snel gaan. Woensdag kan het te laat zijn, snap je"? Vanuit de bestuurskamer kijkt Laus Sassen tevreden naar bui ten. De ijsbaan ligt er goed bij, denkt hij. "Ik denk dat we met deze ijsbaan tot de vijf mooiste van Nederland behoren", klinkt het trots en niet overdreven. "Een kwestie van schuiven en scha ven. We hebben goede spullen en de brandweer is hier zeer bereid willig. Maar als we iets niet heb ben, zorgen we wel dat het er is als het nodig is. Voor die schaatsmarathon is Wim (Ver meulen, red) 's morgens nog een schuiver gaan halen. En die om roeper tijdens de wedstrijd heb ben we uit Apeldoorn laten ko men. Als je het goed wijt doen, heb je zo iemand nodig. Die blijft de grote schaatscracks de baas. Als hij zegt: die en die gaan eruit, dan gebeurt dat ook. Dat waarde ren de jongens ook, want zo'n Portengen zal nooit meer naar Nieuwkoop gaan. Hij lag daar een ronde voor. maar dat had nie mand gezien. Dat kun je bij die jongens niet maken". Extra Een goed geoutilleerde ijsclub in Ter Aar, dus. Zelfs voor de trai ningsgroep van de club zijn er onlangs extra faciliteiten in de vorm van een trimbaan gescha pen. Een trainingsgroep van 70 man, die getraind worden door plaatselijke gediplomeerde trai ners. Jongens die allemaal hopen nog eens in de voetsporen van Jos Valentijn te treden. Want Valentijn begon z'n schaatscar- rière bij de Ter Aarse ijsclub. De 400-meter-baan in Ter Aar ligt aan het begin van de Oostka- naalweg, op een stuk grond van 3 ha, dat 's zomers dienst doet als Wim Vermeulen (rechts) en Laus Sassen: ,.IJs is urenwerk. Als zich iets voordoet, moet je onmiddellijk in actie komen". camping. De ijsclub is eigenaar van de grond en exploiteert de camping, een voorname bron van inkomsten. Sassen: "Vroeger hielden we de wedstrijden altijd op de plassen. Daar moesten we vanaf omdat er teveel publick op kwam en het te gevaarlijk werd. Ik kan me her inneren dat ik toen nog wel eens een hele dag bij een paal - die ge bruikten we toen als markering - heb gestaan. Kwam er iemand naar me toe en vreog waarom ik daar toch stond. Wees ik hem op het ijsDat was op die dag he lemaal aan het zakken .Maar goed, toen zijn we. vooral door de vorige voorzitter Hijdra, naar de ze landijsbaan gegaan. Dit stuk land gekocht en van alles gepro beerd - autocross, motorcross - om wat terug te verdienen. Dat ging niet, tot het voorstel kwam om een camping op te zetten. Daar staan nu honderd op. De laatste jaren hebben daar veel aan gedaan. En dank zij die camping hebben we nu een goede ijsclub". Een zaak Vermeulen (weer terug): "Dat is zo. maar het is net een BV, een zaak geworden. Want elke zomer heb ben we er ook veel werk aan. Dan moet die camping in orde gehou den worden. Toch blijft het ijs bij ons voorop staan. Dat kan ook niet anders als Ter Aarder". De ijsclub draait met een jaarlijkse begroting van bijna negentigdui zend gulden. "Het is goed dat we een goede penningmeester heb ben", zeggen beide heren. Wat hen betreft blijft het nog een poosje vriezen. Sassen: "Maar ik zou niet weten wat er de komen de tijd gaat gebeuren. Er is geen wind en dat is al een best teken. Maar geen problemen, je luistert naar Pelleboer en dan weetje het ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen aan den Rijn komt voor de vestiging van een crematorium niet in aanmer king. In de jongste bouwplannen van de Nederlandse Vereniging voor Facultatieve Crematie in Den Haag komt Alphen niet meer voor. De dichtst bij gelegen plaatsen waar in de toekomst een crematorium zou kunnen worden gevestigd zijn Leiden en Gouda. Leiden zou volgens het spreidingsplan in 1986 een crematorium kunnen krijgen, Gouda drie jaar daarna. De lijkverbranding werd zo'n zes jaar geleden een actueel onderwerp in de Alphensc samenleving. In de boezem van het bestuur van de Maat schappij tot 't Nut van het Algemeen werd de vraag opgeworpen of Alphen niet rijp zou zijn voor de vestiging van een crematTTTium. "Het aantal crematies stijgt en de dichtstbijzijnde crematoria liggen wel erg ver van Alphen af. Alphen zou een goede centrale vestigingsplaats vooreen crematorium zijn", zo meende het betreffende bestuurslid. Die gedachtcngang werd opgepakt door het bestuur, dat vervolgens aan het werk ging om de zaak onder de aandacht van het publiek en het gemeen tebestuur te brengen. Niet in staat Volgens N. H. Koning, secretaris van 't Nut. lukte dat aardig. Een lezing in Nabij had tot gevolg dat de lijkverbranding in Alphen "levend werd gemaakt". Nadat 'tNut één en ander onder dc aandacht van het gemeen tebestuur had gebracht, hield voor die instelling dc bemoeienis met dc crematoriumzaak op. "Als we kans zien iets te stimuleren zullen we dat niet laten. Dat wc zelf niet in staat zijn om 'n crematorium te bouwen zal iedereen wel begrijpen. Maar natuurlijk bleven we de zaak wel volgen In eerste instantie vielen de ideeën niet slecht bij het gemeentebestuur, zo weet Koning zich te herinneren. Dat er geen gemeentelijke initiatieven werden ondernomen had, voor zover hij zich wist te herinneren, te maken met hogere bestuursorganen. Hetgeen in overeenstemming is met de feiten, zoals verder navragen bij de dienst openbare werken leerde. Adjunct-directeur J. J. de Back: "In verband met de uitbreiding van de Oosterbegraafplaats in Alphen is een rapport opgesteld en daar bij is ook dc crematorium-zaak onderzocht. We kwamen toen terecht bij een rapport "Spreiding van crematoria in Zuid-Holland tot 1980" van het Economisch Technologisch Instituut Zuid-Holland". In dat rapport stond de stand van zaken met betrekking tot het aantal crematies in verschillende Zuidhollandse gemeenten, en dc te verwach ten ontwikkelingen. Daaruit bleek, dat procentueel gezien het aantal crematies in Alphen het laagst was. Van de niet al te verre buren scoorde Leiden het hoogst en verwacht werd dat in die stad het percentage zou oplopen tot vijftig. Leiden werd dan ook aanbevolen als een toekomstige vestigingsplaats voor een crematorium. Op grond daarvan leek het de dienst openbare werken weinig zinvol om in het uitbreidingsplan voor de Oosterbegraafplaats rekening te houden met de vestiging van een crematorium. Een zienswijze die door het college van burgemeester en wethouders werd gedeeld. Urnen-tuinen In het uitbreidingsplan voor het Alphense kerkhof wordt dan ook niet gerept over een crematorium. Wel is in de eerstvolgende uitbreiding, die in elk geval in 1982/1983 noodzakelijk wordt, voorzien in dc aanleg van kleine urnen-tuinen. En gezien het laatste spreidingsplan van dc Ne derlandse Vereniging voor Facultatieve Crematie zal het daar wel bij blijven ook. "Jubilate"-voorzitter Marijnis (rechts) verwelkomt het tweehonderdste lid, de heer C.v.d. Plas. Tussen hen in dirigent Sander van Marion, uiterst rechts secretaris J. Minnee. Katwijks koor schrijft 200ste lid in KATWIJK - Het christe lijke mannenkoor "Ju bilate" uit Katwijk heeft deze week zijn tweehonderdste lid in geschreven. Met de welbekende koren Maastrichter Staer, het Christelijke Residen tiekoor en het Kampen- se mannenkoor DEV behoort "Jubilate" nu tot de vier grootste mannenkoren van Ne derland. Het tweehonderdste licl. C. van der Plas uit de Schaepman- straat 54 te Katwijk aan Zee, werd feestelijk binnenge haald in het koor. Voorzitter M. Marijnis verwelkomde hem op de repetitie van het koor en overhandigde hem een Delfts blauw bord, waarop de datum van inschrijving staat vermeld. In een kort woord sprak de voorzitter zijn verrassing uit over het volmaken van het tweede "Jubilate"-honderd- taf. Marijnis: "De oorzaak van deze mijlpaal is wellicht, dat ons koor de afgelopen ja ren voor steeds meer mensen iets is gaan betekenen. Dat blijkt niet alleen uit ons leden tal, maar ook uit de grote publieke belangstelling bij concerten en andere activitei ten van ons". En de nabije toekomst van het koor zei de voorzitter: Wat "Jubilate" bezighoudt is de verbetering en de verfij ning van zijn geluid. Wij stre ven niet alleen naar verho ging van onze kwantiteit aantal leden) maar meer nog naar verbetering van de kwaliteit. De sfeer en de ze kerheid dat het goed gaat, plus het feit dat dirigent San- der van Marion veel vertrou wen geniet en grote muzikale gaven heeft, vormen een goede basisom tot die verbetering en tot uitbreiding van ons leden tal te komen". Over de kwaliteit bij Jubilate zei Marijnis tot slot tijdens de feestelijke bijeenkomst: "Au tomatisme in de zang moeten meer en meer worden verme den, iets dat Van Marion kan bewerkstelligen doordat hij een echte eenheid van het koor maakt .Op die manier blijft de koorklank levendig, waar voor dan wel een optimale aandacht van de leden wordt gevraagd tijdens onze repeti ties en uitvoeringen" Personeel Sancta-paviljoen NOORDWIJK - De, slechte communicatie tussen de ver schillende geledingen op het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria is eigenlijk de grootste grief van een groot deel van de vaste kern van verpleegkundigen van het paviljoen "Bernadette". Dat blijkt de basis van het conflict, dat gisteren in deze krant naar buiten is geko men. Vogens verpleegkundigen, die uit angst voor maatregelen liever anoniem blijven, heeft dat conflict zich ten onrechte toege spitst in de personen van het pa viljoenshoofd en het unit-hoofd van het paviljoen. Uit gesprek ken met de verpleegkundigen blijkt dat zij weliswaar grote be zwaren hebben tegen het pavil- joenshoofd, dat op vaak autori taire wijze optreedt, maar de di rectie is volgens hen niet vrij te pleiten van schuld. Laks Zij beschuldigen de directie van laks optreden en het veel te laat ingrijpen in een conflict, waarvan de basis al in maart 1978 werd gelegd. Toen ontstond onenig heid tussen het paviljoenshoofd en een deel van het verpleegkun dig personeel over de benoeming van een waarnemend unit-hoofd. Het personeel, niet gehoord in de benoeming van dat waarnemend unit-hoofd, was van mening dat de benoemde jongeman niet ge schikt was voor zijn taak. De jon geman werd toch benoemd en onduidelijk was wat het waar nemend unit-hoofd en het unit- hoofd moesten gaan doen: er was geen sprake van een duidelijke taakafbakening. Het personeel van het paviljoen "Bernadette" koesterde de wens dat er een duidelijke functie-in houd zou worden gemaakt. Het BENTHUIZEN - In de hal van het gemeentehuis, te Benthuizen zal vanavond om 20.00 uur een expo sitie worden geopend van: Marije Lameijer, beeldhouwster, Sietse Goverts, schilder en van Frederik van Batenburg, graficus. De ex positie duurt tot en met 16 fe bruari. De openingstijden zijn als volgt, dagelijks van 8.00-12.00 uur en van 13.00-16.30 uur, don derdagavond van 19.00-21.00 uur en zaterdag van 11.00-15.00 uur. personeel, onder leiding van het hoofd van unit C (in paviljoen Bernadette zijn vier unit-hoof den. van wie er eén optreedt als paviljoenshoofd) toog aan de ar beid om zijn taakafbakening te maken en inventariseerde de ac- tiviteilcn van de verpleegkundi gen. Dat leidde tot verschillende problemen tussen personeel en het paviljoenshoofd. Het unit-, hoofd werd gedwongen in een brief mededeling aan het perso neel te doen dat zijn activiteiten rond taak- en functie-omschrij ving fout waren geweest. Het paviljoenshoofd ging nu zelf aan het werk. Er werden vergade ringen gehouden over het wer ken op paviljoen "Bernadette". Daar werd pok het functioneren van het palviljoenshoofd bespro ken; dc verpleegkundigen lever den veel kritiek op zijn functio neren. Volgens de verpleegkun digen ging het hoofd niet direct in op de kritiek, en als hij er op in ging w'crden de bezwaren ver simpeld en weggepraat. Hij voer de volgens verpleegkundigen de kritiek terug op het unit-hoofd. Het paviljoenshoofd achtte een verdere samenwerking met hem onmogelijk. De directie stelde een onderzoekje in en kwam tot de conclusie dat het hier een conflict betrof tussen slechts twee mensen. In januari van dit jaar werd het unit-hoofd overplaatsing aangeboden, mits de verpleegkundigen op een an der paviljoen akkoord gingen. Zo niet, dan zou een ontslagproce dure in werking worden gesteld. Het unit-hoofd zit sinds maandag thuis. Hij is overspannen. De werksfeer is er niet beter op ge worden in "Bernadette". Veel verpleegkundigen, moe van het conflict, hebben zich eveneens ziek gemeld. Liefst43 procent (15 man) van de vaste verplcegkun- Eisen De verpleegkundigen eisen van de directie dat hun unit-hoofd weer in "Bernadette" terugkomt en hebben het vertrouwen in het pa viljoenshoofd opgezegd. Tijdens een gesprek tussen directie en verpleegkundigen, dat gister middag is gehouden, hebben verpleegkundigen uitgesproken dat er erg veel schort aan de communicatie op Sancta Mari^. Dat blijkt volgens hen uit het feit dat dc directie zo laat op de hoog te was van dc problemen. De lei ding is ernstig tekortgeschoten en heeft het. conflict laten voort duren. Volgens de directeur van het ziekenhuis was men wel op de hoogte, maar waren de proble men op dat moment niet groot genoeg om in te grijpen. Tijdens het gesprek gisteren eiste een aantal verpleegkundigen een standpunt van de directie inzake hun eis dat het unit-hoofd weer terug moet komen op "Bernadet te" en over het opzeggen van het vertrouwen in het paviljoens hoofd. Naar de mening van de verpleegkundigen voldeed de di rectie niet aan dat klemmende verzoek en verder praten achtten zij gistermiddag zinloos. Een deel van de verpleegkundigen stapten derhalve op. Zij wachten nu op een stap van de directie. Onderzoek Dc ABVA-vertegenwoordiger op de Sancta Maria heeft de afgelo pen dagen ook gesprekken ge voerd met verpleegkundigen en directie. Volgens hem kunnen de problemen niet uitsluitend wor den teruggespeeld op de persoon van het unit-hoofd. Dc directie zou zich daarin hebben vergist: het unit-hoofd is de spreekbuis van het verplegend personeel op paviljoen "Bernadette". De di rectie stelt thans een nader on- drzoek in naar de problemen op het paviljoen. Milieu-eisen woningbouw Leeuwenhoek nog onbekend LEIDEN - De zwaarte van milieu- eisen voor toekomstige woning bouw in de omgeving van de uni- versiteitslaboratoria in de Leidse nieuwbouwwijk de Leeuwen hoek zijn op dit moment nog on bekend. Deze eisen zijn afhanke lijk van nauwkeurige gegevens over de omvang en invloed van gevaarlijke en hinderlijke stoffen in de laboratoria. Dit antwoorden burgemeester en wethouders op vragen van PvdA- raadsleden Bordwijk en Koning. Het college onthoudt zich overi gens nog van een uitspraak of voor woningbouw andere - en dan zwaardere - milieu-eisen gelden dan voor een ziekenhuis. Hiernaar was door de PvdA- raadsleden gevraagd. De vragen werden ingegeven door de berichten over bezwaren van de inspectie voor de volksge zondheid tegen woningbouw in de onmiddellijke omgeving van de universiteitslaboratoria. De PvdA-raadsleden vroegen zich af welke eisen dan golden voor het Academisch Ziekenhuis, waar van de nieuwbouw aanvanklijk in dezelfde omgeving was ge dacht. B en W geven in hun antwoord aan dat voor een ziekenhuis een an dere beoordeling geldt dan voor woningbouw. In een ziekenhuis wordt ook met gevaarlijke stof fen gewerkt, maar heeft men te gelijk zelf de kansen om risico's te beperken. Hieruit kan volgens het college niet zonder meer ge steld worden of de eisen zwaar der of lichter zijn. Overigens delen B en W mee dat zij in de toekomst ook bij de ruimte lijke ordening meer aandacht aan het milieu willen schenken dan tot nu toe gebeurde. Het college benadrukt dat zij van de nieuwste gegevens en technieken, zoals ri sico-analyse en milieu-effectrap portage, gebruik zal maken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19