Niet alleen vrijwilligers naar Libanon Uitzending moet geen omstreden zaak worden m ICOATHIBU "Paus zal moeten ingrijpen in Nederland" Moeder doodde 'in opdracht' uwe sunstream Het zonnetje in huis... Bavianen losgebroken ZONNEBANKEN ZONNEHEMELS WOENSDAG 17 JANUARI 1979 Joep de Boer, defensie-specialist van CD A-fractie in Tweede Kamer: DEN HAAG - "De uitzending van Nederlandse militairen naar Libanon moet geen om streden zaak worden. Dat zou demoraliserend zijn voor de jongens die er op worden uit gestuurd, jongens die hun ha- chie op het spel zetten en dat is toch niet niks. Die uitzen ding in het kader van de vre desmacht van de Verenigde Naties is een nationale aan gelegenheid. Daarom vind ik het jammer dat de regering niet van tevoren met de Ka mer heeft overlegd over het besluit tot uitzending". Joep de Boer uit Lisse. defen sie-specialist voor het CDA in de Tweede Kamer, formu leert zijn kritiek voorzichtig. "Want als de regering kan aantonen dat er geen tijd was voor overleg vooraf dan heb ik daar vrede mee", aldus De Boer die onmiddellijk aan de bel trok toen vice-premier Wiegel vorige week de uit zending van een Nederlands bataljon naar Libanon aan kondigde. Dat bataljon moet helpen de vrede te bewaren in het explosieve Midden-Oos- ten-gebied. De Kamer-commissies van de fensie en buitenlandse zaken zullen waarschijnlijk eind volgende week met de be trokken ministers over de zaak praten. Vooral De Boer heeft heel wat vragen in petto. Onder meer op het punt van de uitrusting. De Boer: "We moeten niet de fout van de Fransen maken die zich nu te rugtrekken. Zij stuurden mensen zonder adequaat ma teriaal. Ik heb toevallig en kele weken geleden met een aantal Franse parlementa riërs gesproken en die gaven toe dat zij de zaak te gemak kelijk hadden opgevat. Dat heeft doden en gewonden aan de Franse kant tot gevolg ge had. Goede spullen Het Nederlandse bataljon zal in ieder geval over goede spul len moeten beschikken, tanks e.d. Als VN-vredesmacht zul je in dat gebied heel wat klei ne incidenten ontmoeten die waarschijnlijk moeilijk zijn op te lossen. De bedoeling van het VN-leger is om de strijdende partijen te verhin deren bepaalde sectoren te betreden. Dat betekent pa trouilleren, wacht lopen, overtreders wegsturen of in ieder geval iets aan overtre dingen doen. Daarom be klemtoon ik: stuur mannen in tanks en stuur niet iemand met een helmpje en een ge weer op de strijdende partijen af want dan schieten die par tijen echt wel door". Waar De Boer ook nieuwsgierig naar is is hoe het Nederlands besluit tot uitzending van een bataljon naar Libanon nou precies tot stand is gekomen. Was er haast geboden bij het inwilligen van het verzoek van de VN en was de regering bij het nemen van het besluit op de hoogte van de houding van de buurlanden van Liba- non? Vragen die opdoemden nadat minister Wiegel (die de op de Antillen verblijvende Van Agt waarnam) zijn aan kondiging over de Neder landse troepehzending deed. Overigens beoordeelt De Boer het verzoek van de Verenigde Naties aan Nederland posi tief. Hij zegt: "Nederland heeft vijftien jaar geleden al gezegd: wij zijn bereid een VN-detachement te leveren. Zo'n bereidheid is belangrijk als vrede en veiligheid in de wereld je ter harte gaan. En vred e in het Midden-Oosten is vooral van groot belang om dat wereldmachten bij dat gebied betrokken zijn. In de afgelopen jaren heeft de VN nooit een beroep op Neder land gedaan. In het huidige verzoek van de VN bespeur ik een element dat wij ons ontworsteld heb ben aan het image van voor malige koloniale mogendheid en trouwe bondgenoot van Amerika. Ik vermoed dat Ne derland de afgelopen jaren nooit is gevraagd omdat Ne derland door zijn koloniaal verledén en zijn wel erg ferme bondgenootschap met de VS niet als een onpartijdige of onbevooroordeelde natie werd gezien. Van dat image zijn we nu een beetje af. Dat procés is al ingezet onder de vorige minister van buiten landse zaken, Van der Stoel, terwijl ook Van der Klaauw zijn bijdragen daartoe heeft geleverd. We worden in VN- kader nu wat meer voor "vol" aangezien. Dat is voor de ge loofwaardigheid van de Ne derlandse buitenlandse poli tiek een goede zaak". Voorbereiding Vormt de uitzending van een Nederlands bataljon naar Li banon voor De Boer eigenlijk nauwelijks een punt, wel vraagt hij zich af wat er is ge daan aan het voorbereiden van de soldaten van het 44ste infanterie-bataljon op een eventuele VN-taalk. Immers, dit in Zuid laren gelegerde ba taljon zou grotendeels be staan uit militairen die zich vrijwillig hebben aangemeld voor een mogelijke taak in VN-verband. Een vrijwillig heid die door de soldaten- vakbonden sterk in twijfel wordt getrokken. De Boer: "Het is zeker zaak na te gaan hoe het staat met de vrijwilligheid op dit moment. Ook kun je je afvragen of die militairen voldoende onder de aandacht is gebracht dat zij tot een VN-bataljon behoren. Uit de beperkte informatie die ik heb, heb ik de indruk gekregen dat de uitzending hun rauw op het dak valt. Dat wil niet zeggen dat we niet naar Libanon moeten gaan maar wel dat we in de toe komst in de opleiding meer rekening moeten gaan hou den met een VN-taak. Het komt er nu op aan de mili tairen die worden uitgezon den mentaal te prepareren en tot het uiterste te motiveren. Zij moeten het gevoel hebben dat alles om hen heen goed is geregeld, qua materiaal, qua keuringen, qua allerhande details maar ook qua algeme ne politieke steun. Dat geeft ook een brok vertrouwen. En daarom hoop ik maar dat die uitzending geen omstredan zaak wordt." BERT PAAUW ZUIDLAREN (GPD) - Nederlandse soldaten die ernstige bezwaren hebben tegen uitzending in VN-verband naar Libanon kunnen een schriftelijk gemotiveerd verzoek om vrijstelling indienen. Niet alleen sociale of medische fac toren, maar ook principiële bezwaren kunnen daarbij een rol spelen. Dit betekent overigens niet dat alle vrijstel- lingsverzoeken ook zullen worden ingewilligd. Het is na melijk onmogelijk om alleen vrijwilligers naar Libanon te sturen. Dat bleek gisteren in Zuidlaren, de thuishaven van het 44e Pantse- rinfanteriebataljon dat door het kabinet voor uitzending naar Li banon is aangewezen. Daar werd gisteren eerst het voltallige ba taljon en vervolgens de Neder landse pers ingelicht over alle consequenties van het kabinets besluit. Naar gisteren bleek heeft slechts 40 procent van de soldaten van het 44e bataljon voor hun indienst treding kenbaar gemaakt bij een VN-detachement ingedeeld te willen worden. De rest is daar voor aangewezen. Kolonel J. Tjassens, hoofd operaties van de landmachtstaf en verantwoorde lijk voor de organisatie van de uitzending, gaf gisteren toe dat de meeste soldaten op het moment dat zij hun bereidverklaring in vulden onvoldoende waren gein- formeerd over de consequenties van hun aanmelding voor een VN-detachement. Die voorlich ting zal in de toekomst worden verbeterd. Indien de VN-eenheid niet geheel met vrijwilligers valt te „vullen" - wat ook niet wordt verwacht - zullen de resterende soldaten worden aangewezen. Wie ook dan zou weigeren naar Libanon mee te gaan maakt zich schuldig aan het weigeren van een dienst bevel en komt voor de krijgsraad, aldus kolonel Tjassens. De belangenverenigingen van sol daten, AVNM en WDM, geloven dat het merendeel van de solda ten niet naar Libanon wil. Uit een AVNM-enquéte op avond bleek dat 80 procent de ondervraagden niet wil. Vol gens bataljonscommandant lui tenant-kolonel E. Lensink is dit echter niet juist. De enquête is slechts gehouden onder 60 dienstplichtigen. Na de voorlich- Voorlopig nog zout genoeg in Z-Holland DEN HAAG (GPD)-Zuid-Holland heeft voorlopig nog zout genoeg om de gladheid van de provin ciale wegen te bestrijden. Dit deelde ir. G. Tjalma, hoofddirec teur-ingenieur van provinciale waterstaat mee, naar aanleiding van berichten als zou er ook in Zuid-Holland een tekort "aar strooizout zijn ontstaan. De provincie beschikt nog over 2500 ton. Dat is genoeg voor on geveer zeven uiterst glibberige dagen. Bij Akzo zijn inmiddels bestellingen geplaatst om de voorraad zout uit te breiden. Wel wordt er ook in Zuid-Holland wat zuiniger met het strooizout om gesprongen dan bij het begin van de winter. tingsbijeenkomst van gisteroch tend bleek dat hooguit tien pro cent van de betrokkenen de moeite zal nemen om een vrij- stellingsverzoek in te dienen. De bereidheid om wel te gaan is vol gens Lensink groeiende. Onder het beroepspersoneel is die be reidheid zelfs groot te noe- Luitenant-kolonel Lensink zei gis teren dat onder de officieren en onderofficieren nauwelijks be zwaren worden gehoord. Er is zelfs een aanbod van vrijwilligers om uitgezonden te worden. Ook 50 dienstplichtigen, die eigenlijk in juni afzwaaien, zouden te ken nen hebben gegeven best mee te willen. Informatie De aangewezen onderdelen zullen vrijdag voor het eerst allemaal bijeenkomen. De militairen wor- den-dan geregistreerd, voorzover nodig ingeëent en krijgen aan vullende informatie. Zo zullen ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken een uit eenzetting geven van de politieke situatie in het Midden-Oosten. De soldaten zullen daarbij alleen het officiële regeringsstandpunt te horen krijgen. De uitzending van de Nederlandse troepen zal beginnen rond 1 maart. Dan vertrekt de eerste (staf-)compagnie van het 44e ba taljon naar Libanon. De compag nie met afzwaaiers komt niet meer in aanmerking, terwijl de jongste lichting (die nog in oplei ding is) in augustus de eerste ADVERTENTIE en 365 dagen per jaar een bruin leventje leiden Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden, tel. 071-141741 showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur donderdagavond 7-9 uur en zaterdags 9.30 - 1.30 i of 's avonds na afspraak ploeg zal gaan aflossen. Op 1 mei moet het Nederlandse VN-ba taljon volledig operationeel zijn. De ongeveer 160 voertuigen (60 YP- pantserwagens en 100 vrachtwa gens en jeeps) - die allemaal wit geschilderd zullen worden - gaan per schip naar Libanon. De troe pen worden met grote (Ameri kaanse) militaire transportvlieg tuigen overgebracht. Volgende week gaat een verkenningsploeg van de landmachtstaf naar Liba non om de komst van de Neder landers voor te bereiden. Taak Wat de precieze taak van de Ne derlandse VN-eenheden zal wor den is nog niet bekend. Neder landse vertegenwoordigers zul len daarvoor vrijdag in New York door VN-functionarissen worden ingelicht. De Ghanese generaal- majoor Erskine, bevelhebber van de VN-vredesmacht in de Liba non, heeft laten weten dat hij een aantal belangrijke posten in zijn staf - die nu nog door de vertrek kende Fransen worden bekleed - in Nederlandse handen wil ge ven. Het gaat daarbij onder meer om het plaatsvervangend bevel (dat dan in handen van lt.-kol. Lensink zou komen) en de chef staf. Het Nederlandse contin gent, dat bijna 800 man zal gaan tellen, wordt in elk geval het grootste van alle VN-eenheden in de Libanon. De dienstplichtigen houden in de Libanon alle faciliteiten die zij ook hier hebben. Het lange haar hoeft er niet af, er wordt gezorgd voor ontspanning en sport, elke VN-soldaat krijgt 7 dagen verlof per halfjaar (waarvoor de VN 10 dollar per dag betaalt) en het blijft ook daar mogelijk de studies te volgen waarmee men bezig is. Het privé naar huis telefoneren zal echter erg moeilijk wor den. ALMELO (GPD) - De 40-jarige me vrouw J. M. H. uit Hengelo, die in de nacht van 22 op 23 juli haar vier dochtertjes van drie tot tien jaar door wurging om het leven bracht, zou het liefst de zwaarst denkbare straf krijgen. Zij meent, dat alleen voor haar zaak de doodstraf weer moet worden in gevoerd en dat zij die straf moet hebben. Als zij het voor het zeg gen had, zou ze nu, naar de indruk van haar raadsman, mr. G. F. M. G. Heutink, kiezen voor een le venslange cellulaire opslui ting. De Almelose officier van justitie, jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, nam gistermiddag de conclusie van het team van de psychiatri sche observatiekliniek over, dat mevrouw H. op het moment van haar afschuwelijke daad ontoe rekenbaar was. Hij stelde de rechtbank voor haar te ontslaan van rechtsvervolging. Voorts vroeg hij plaatsing in een psy chiatrische inrichting voor maximaal een jaar en voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering met drie jaar proeftijd. Mr. Heutink heeft in een poging te bewijzen dat er van opzet by zijn cliënte geen sprake is geweest, de situatie kort voor de fatale han delingen belicht. Toen is in de droom van verdachte haar over leden broer, aan wiens dood zij zich schuldig voelt, verschenen. Hij had haar opgedragen de kin deren en zichzelf te doden. De dag daarna, 22 juli, had zij steeds weer de stem van haar broer ge hoord, die haar woedend zou hebben toegebeten: -„En nou schiet je op". En daarna „Je moet het doen, je moet het doen". Mevrouw H. was in het leven diep teleurgesteld. Zij had zich met een streng gedisciplineerde stu die ontworsteld aan een milieu van hard werkende mensen, waar studie niet voor de hand lag. Zij had daardoor het gevoel gekre gen dat zij bij de andere gezinsle den enigszins voor lag, en kreeg dezelfde ervaring ten opzichte van haar man, die aanvankelijk handarbeider was. Hij begon ech ter met succes een eigen zaak en hij was allerminst van plan de dominante positie van de vrouw te aanvaarden. De daardoor ontstane moeilijkhe den leidden ten slotte tot een door de vrouw in gang gezette echtscheidingsprocedure, die haar uit de hand was gelopen. Er dreigde ten slotte zelfs toewijzing van de kinderen aan de man. Op dat moment overheerste bij ver dachte het waanidee, dat zij alles slecht had gedaan en deed. Ze vermoedde bij zichzelf een kwa de aanleg en dacht dat haar kin deren die zouden erven. Dit leid de uiteindelijk tot de afschuwe lijke daad, die voor de buren met luide radiomuziek werd geca moufleerd. Na de wurging van de kinderen zou verdachte, zo ver klaarde ze, een poging tot zelf moord hebben gedaan. De uitspraak van de rechtbank is op 23 januari. SCHIPHOL - Dierenverzorgers van het Amsterdamse Artis lo pen op Schiphol met twee verdoofde bavianen. De bavianen hielden gistermiddag een vliegtuig van de Engelse maatschappij British Caledonian enkele uren aan de grond. De dieren waren tijdens de vlucht vanuit Londen naar Amsterdam uit hun kooi gebroken en genoten van een beperkte vrijheid in het voorste laadruim van het toestel. Nadat het vliegtuig om twee uur op Schiphol was geland ivilde een employé van de afhandelingsmaatschappij het luik van het ruim openen. De man stond echter oog in oog met een baviaan. Nog voor de baviaan de benen had kunnen nemen had de employé het luik weer gesloten. Het wachten was toen op dierenverzorgers van de Amsterdamse diergaarde Artis. Toen dezen aan het eind van de middag op Schiphol waren gearri veerd constateerden zij dat er twee bavianen door het vrachtruim liepen. De dieren hadden te zamen in een kooi gezeten. Met behulp van verdovvigsschoten werden ze in een diepe slaap gebracht waarna ze zonder problemen uit het ruim konden worden gehaald. Ze werden overgebracht naar het dierenhotel op Schiphol. In totaal bevonden zich acht bavianen in vier kooien aan boord van het toestel. De dieren zouden op Schiphol aan boord worden gebracht van een vliegtuig dat ze naar hun eindbestemmmy Kopenhagen zou brengen. ADVERTENTIE TAFEL-EN STATIEFMODELLEN In 20 uitvoeringen ■X* Raadpleeg uw arts «J. QE VOS IB.V. TELEFOON 010-620222 ROTTERDAM t.b.v. Nat. Puzzelactie Het Gehandicapte Kind" BISSCHOP GUSEN VAN ROERMOND: DEN HAAG (GPD) - Bisschop Gij- sen van Roermond vindt dat de paus wel zal moeten ingrijpen in katholiek-Nederland. „Ik weet dat hij de situatie in Nederland uitermate ernstig opneemt. Het moment komt dat de Heilige Stoel de rooms-katholieken var Nederland oor een echte keuze zal stellen", aldus de bisschop in een interview met Elseviers Ma gazine. Hij ging akkoord met publikatie kort na de geheime bisschoppenconferentie in Utrecht. De Roermondse bisschop, die in het verleden vaak heeft laten merken op veel punten een van de meeste van zijn collega's af wijkende mening te hebben, vindt dat het CDA het abortus wetsontwerp van de regering- Van Agt niet mag aanvaarden. Hij dreigt zelfs rooms-katholieke CD A-leden die zich inzetten voor een vrijere abortuswetgeving, de sacramenten te weigeren. „Ik denk dat wanneer een christen inzake leven en dood niet een heel stringent standpunt in neemt, hij de publieke opinie ho ger stelt dan Gods heilige wet, en dat mag hij nooit". Bisschop Gijsen verwerpt daarbij het argument dat men het minder slechte zou kunnen kiezen om het nog slechtere te voorkomen. Hij vindt dat als de WD vast houdt aan het abortusoptwerp, dit niet alleen een regeringscrisis waard is, maar dat dit in zo'n ge val zelfs nodig is. Over de spanningen binnen de kerk in Nederland zegt bisschop Gij sen dat hij ze betreurt, maar dat deze worden opgeblazen door de pers en door een aantal mensen in de centrale organen van de kerk van Nederland. Volgens hem zullen de bisschoppen zich ove- rigens voortdurend moeten af vragen in hoeverre ze in de lijn van de wereldkerk denken, die door de Heilige Stoel wordt aan gegeven. „Ik denk dat dit in Ne derland te weinig gebeurt en dat we op een gegeven moment tot de conclusie zullen komen dat we op dit of dat punt niet meer op die lijn zitten. Als dat wordt gecorri geerd, doet dat natuurlijk pijn" Als voorbeelden van hebniet meer op de Romeinse lijn zitten, noemt Gijsen de priesteropleiding in Nederland en de oecumenische praktijken. „Ik geloof dat we er echt niet te verbaasd over zullen moeten staan wanneer dit op niet al te lange termijn heel schrij nend aan het daglicht zal komen. Daar ben ik wel erg bang voor. De paus ziet de Nèderlandse situatie als een wereldprobleem Bisschop Gijsen gaat in het inter view Ook in op zijn standpunt te genover homofilie. Hij zegt niet de communie te zullen uitreiken aan homofielen die in gemeen schap leven. De vraag is volgens hem, hoe zij in het geloof staan en of zij overgeven aan God en zijn wetten. De weg die homofielen moeten gaan, is volgens de Roermondse bisschop: berouw tonen via de biecht en het voor nemen kenbaar te maken geen geslachtsgemeenschap meer te hebben. Ook over oecumene heeft bisschop Gijsen een duidelijke mening. Hij vindt dat deze alleen kan bestaan in een terugkeer van andere ker ken naar de rooms-katholieke kerk, met erkenning van alle dogma's. Deze opvatting betekende voor de organisatoren van een oecumeni sche dienst in Maastricht die deze maand wordt gehouden, dat ka tholieken daaraan van bisschop Gijsen niet mogen meedoen. Desondanks laten de organisato ren de.,.Maaltijd des Heren" op 21 januari toch doorgaan.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7