"Groenendijk is geen blindedarm Hazerswoude" Personeelsconflict S anc t a-p a vilj oen "Ik voorzie nog veel conflicten" Wijkcomité protesteert tegen ontluisterend rapport opbouworgaan Ter Aar wil 350 gemeentehnizen gaan isoleren Nieuwe club in Alkemade: ROAC "Al 14 verpleegkundigen ziek Run in Alphen op schoolkaas WOENSDAG 17 JANUARI 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 27 HAZERSWOUDE - De Hazerswoudse buurtschap Groe nendijk wil een wijkcomité gaan vormen, dat tegengas moet geven aan de conclusies van het rapport van het provinciaal opbouworgaan Zuid-Holland over de buurt schap. De bewoners van de buurtschap Groenendijk hebben die conclusies als "vernederend" ervaren. De Theresiakleuterschoul die het schoolbestuur wil verkopen. Uit de opbrengst kan de verbouwing en uitbrei ding van de lagere Pius X-school worden gefinancierd. Kleuters en lagere schoolkinderen zullen dan in een schoolgebouw gehuisvest worden. Dat streven sluit aan bij de plannen op het ministerie van onderwijs om te komen tot één vorm van onderwijs voor 4 tot en met 12-jarigen. rER AAR - Alle woningwetwonin gen in de gemeente Ter Aar zul len wellicht dit jaar worden geï soleerd. De bewoners zullen daartoe geënquêteerd en voorge licht worden. Dat is tenminste het plan van burgemeester en wethouders, die hopen ook parti culiere huizenbezitters te winnen voor een gemeentelijk isolatie plan. Dat laatste niet in het minst vanwege het kostenbesparende effect bij meer deelnemers. De mogelijkheden tot isoleren zijn onderzocht door gemeentewer ken in Ter Aar. Uit dat onderzoek is het aanbrengen van Ureum Formaldehyde (UF) schuim tus sen de spouwmuren als de beste oplossing gerold. Het schuim geeft volgens gemeentewerken niet alleen het hoogste rende ment, maar is blijkens prijsopga ven ook nog het minst kostbaar. De kosten zijn met dit schuim derhalve het snelst terugver diend. De totale besparing van aardgas na het aanbrengen van de isolatie materialen is in het rapport ge raamd op ruim 290.000 kubieke meter Der jaar voor 550 woning wetwoningen in de gemeente. Dat zijn alle woningen van de gemeentelijke woningstichting met uitzondering van de onlangs opgeleverde huurwoningen aan de Hoogerheijdestraat, die tij dens de bouw zijn geïsoleerd met glaswoldekens. De berekende besparing van aard gas betekent bij een aardgasprijs van 24 cent per kubieke meter een jaarlijkse bezuiniging van 70.000 gulden. (Als gevolg van een verhoging van het tarief kan dat bedrag inmiddels gevoeglijk op 75.000 gulden worden be paald). Daar tegenover staan de kosten, die voor de 550 huizen zijn geraamd op 223.000 gulden. Dank zij de rijksbijdrage zal de gemeente echter niet meer dan zo n 156.000 gulden op tafel hoe- Zij vinden dat zij nu zelf in actie moeten komen om het voortbe staan van de buurt voor de toe komst te verzekeren. Door de ini tiatiefnemers voor een wijkcomi té is een discussienota opgesteld. Die zal centraal staan tijdens de oprichtingsvergadering van het wijkcomité op 23 januari aan staande. Volgens de opstellers van de dis cussienota bedrijft het gemeen tebestuur van Hazerswoude slechts een beleid van woorden. Daden blijven uit. "Deze ontoe laatbare tactiek van zowel B en W als de politieke partijen moet doorkruist worden, wil het be staansrecht van de Groenendijk niet op de tocht komen te staan". Kleuterschool De bewoners van de Groenendijk zijn met name gegriefd over de conclusies die zijn getrokken met betrekking tot de r.k. There- siakleuterschool. Deze school zou al in 1980 dicht moeten bij gebrek aan voldoende leerlingen, zo luidde de conclusie op grond van door de gemeente verstrekte cijfers. Bij die conclusie is vol Wel zorgen over te grote produktie Sinds reeks van jaren stijging in export van bloembollen DEN HAAG - De Nederlandse export van siergewassen is vorig jaar met tien procent gestegen tot 2.204 miljoen gulden. Voorzitter ir. J.E.C. Spithoven van het Produktschap Voor Siergewassen maakte dit gis teren bekend in zijn nieuw jaarsrede. De bloembollenexport steeg voor het eerst sinds vele jaren weer in hoeveelheidterwijl ook de prijzen omhooggingen. De exportwaarde steeg daardoor met 11 procent tot 560 miljoen gulden. De snijbloemenexport steeg met 7 procent tot 1.200 miljoen, de export van bloem- kwekerijplanten met 27 pro cent tot 250 miljoen en de ex port van boomkwekerij pro- dukten met 5 procent tot 194 miljoen. Voor bloemen werden lagere prijzen gemaakt dan in het voorgaande jaar en bezorgd heid is dan ook volgens voor zitter Spithoven opzijn plaats over de in 1979 te verwachten teeltuitbreiding. Ook btj de bloembollen dreigt een te gro te produktie-toeneming De Nederlandse bloemen- en bollensector en de Duitse bloemisterij gaan dit jaar voor het eerst in West-Duits- land gezamenlijk radio-en tv- reclame maken. Voorzitter Spithoven vond dat een goede zaak. DEN HAAG - Het Produkt schap Voor Siergewassen zal dit jaar waarschijnlijk heel wat minder slapeloze nachten hebben dan vorig jaar, dankzij twee uitspra ken van rechtscolleges die nog net voor het eind vap dat jaar vielen. Eerder in 1978 had het College van Beroep voor het bedrijfsleven een aantal bloembollenheffings- verordeningen uit enkele voor gaande jaren onverbindend ver klaard, en dat heeft het schap 7 miljoen gekóst aan heffingsgel- den die aan protesterende bol- lenhandelaren moesten worden terugbetaald. Zouden echter ook de in december gedane uitspra ken van het College van Beroep en van het scheidsgerecht voor de bloembollenhandel ten on gunste van het schap zijn uitge vallen, dan zou dat het schap nog gens de samenstellers van het te- genrapport geen rekening ge houden met het feit dat de nor men voor het kleuter- en lager onderwijs zullen worden veran derd. In de toekomst zullen voor het voortbestaan van één klas vijftien kleuters nodig zijn (mits er binnen een straal van drie ki lometer geen andere kleuter school ligt, red.). De kleuterschool in de Groenestein telt momenteel zeventien leerlin gen, zodat van sluiting geen sprake kan zijn, aldus de bewo ners van de Groenendijk. "Voor de lagere Pius X-school geldt dat er 51 leerlingen nodig zijn om drie klassen in stand te houden. Een aantal waaraan de school voldoet en in de toekomst zal blijven vol doen gezien het jaarlijks geboor tecijfer dat in de Groenendijk vanaf'73/'74 op lOperjaarligt.Op deze cijfers kunnen een kleuter school en een lagere school (3 klassen) draaien". Omdat er binnen enkele jaren één school voor 4 tot en met 12-jari gen moet komen, heeft het schoolbestuur een plan gemaakt waarbij de lagere Pius X school aanzienlijk meer miljoenen heb ben gekost. Voorzitter ir. J.E.C. Spithoven van het schap, wiens eerste jaar in de ze functie door deze gebeurtenis sen wel zeer veelbewogen is ge worden, gaf gisteren in zijn nieuwjaarsrede een kort over zicht van het gebeurde en concludeerde, dat er nu wat de verbindendheid van de heffings verordeningen van het produkt schap voorde bloembollensector grotere duidelijkheid bestaat dan in een reeks van jaren het geval was. Hij raadde de bollenwereld aan, "zo spoedig, mogelijk een eind te maken aan het procede ren als systeem". De bollenheffingsverordeningvoor oogstjaar 1977/'78, waarin een nieuw heffingsstelsel (het "bronwaardesysteem") was uit gewerkt, is door het College van Beroep wél zuiver op de graat be vonden. Het scheidsgerecht voor de bloem bollenhandel heeft uitgesproken wordt opgeknapt en uitgebreid. In het vernieuwde gebouw zou den dan kleuters en lagere schoolkinderen onder één dak huizen. Het plan om de lagere school op te knappen en uit te breiden zou naar het oordeel van het schoolbestuur kunnen wor den bekostigd door de huidige, te grote kleuterschool te verko pen. De plannen zijn inmiddels door een architect op papier gezet en door het schoolbestuur aan de ge meente verzonden. De reactie daarop was volgens de initiatief nemers voor een wijkcomité cu rieus: "Het bracht het provinciale rapport in het openbaar zonder de noodzakelijke kanttekenin gen te plaatsen. Kennelijk in de bedoeling de publieke opinie in geval van weigering aan haar kant te hebben". Volgens de samensteller van de discussienota maakt het vereni gingsleven in de Groenendijk - in tegenstelling tot wat in het rap port van het provinciaal op bouworgaan staat - beslist geen sombere tijden door. Groenen dijk heeft de sociëteit Pleyn 68. twee zangkoren, een speeltuin vereniging, een oudervereniging en een vriendenkring. (De buurt schap telt circa 500 bewoners.) Woningbouw De bewoners van de Groenendijk erkennen dat uitbreiding van de woningbouw door de Kroon is afgewezen. Gesloopte huizen dat handelaren, die indertijd niet in beroep zijn gekomen tegen de inmiddels onverbindend ver klaarde hcffingsverordeningen over de jaren 1973-1975, niet ver plicht zijn heffingsgeld terug te betalen aan de telers, die bij het toen geldende systeem via een verplichte korting op hun nota in feite een groot deel van die hef fing betaalden. Zou het scheidsgerecht een andere uitspraak hebben gedaan, dan had dat het produktschap naar eigen schatting tussen de 40 en 50 miljoen kunnen kosten. Het schap had namelijk die handela ren gevrijwaard: een eventuele betalingsplicht bij voorbaat van hen overgenomen. De wel in beroep gegane handela ren, die zoals gezegd 7 miljoen hebben teruggekregen, kunnen wel in rechte worden aange sproken door de telers, die, naar voorzitter Spithoven in zijn re de vertelde, "Ik voorzie nog tal loze conflicten tussen handelaar echter mogen door nieuwe wor den vervangen. Gewezen wordt op de afbraak langs de Molenlaan aan een zijde. Nieuwbouw in noord-zuidrichting is hier goed mogelijk menen de samenstellers van het tegenrapport. Ontevre den zijn de bewoners verder met de gemeentelijke toestemming voor de bouw van twee villa's op een stuk braakliggend terrein achter de entree van de Molen laan. Hier was ruimte geweest voor de bouw van zeker vier wo ningwetwoningen, menen de bewoners. De initiatiefnemers voor het op te richten wijkcomité vinden dan ook dat de normen voor woning toewijzing in hun buurtschap veranderd moeten worden. In verband met de vergrijzing zou de gemeente de regel moeten hanteren dat in de Groenenstein uitsluitend gezinnen gehuisvest mogen worden, waarvan de ou ders nog geen dertig jaar zijn. De opstellers van de discussienota hebben, alles eens op een rijtje zettend, de indruk dat de ge meente de Groenendijk "be schouwt als de blindedarm van de Hazerswoudse samenleving, die zo snel mogelijk moet worden verwijderd". De Groenendijkers daarentegen zijn ervan overtuigd dat verslechtering van het leefklimaat in hun woonkern voorkomen kan worden, mits verdere afbraak en uitholling worden teruggegaan en mits de gemeente de noodzaak erkent om de woonkern de nodige aandacht en financiële steun te schenken. en kweker, en daarmee is het vak niet gediend", aldus Spit hoven. Het college van Beroep voor het bedrijfsleven moet nu ook nog uitspraken doen over de hef fingsverordeningen voor bloe men en boomkwekerijproduk- ten. Voorzitter Spithoven vertel de het bestuur tijdens een nabe spreking dat het schap probeert zo spoedig mogelijk een uit spraak van het college te krijgen. Bestuurslid Hogewoning (bloemis terij) noemde het van groot be lang voor zijn branche dat er zo spoedig mogelijk duidelijkheid komt over de toelaatbaarheid van het gebruik van heffingsgelden van het schap voor nationale bloemenreclame Toen het College van Beroep reeds in 1976 de bollenheffingsveror- deningen 1973-1975 onverbin dend verklaarde - de onverbin dend verklaring in mei 1978 gold Unit-hoofd Hans Kroos is na on enigheid met paviljoenshoofd Spet van "Bernadette" onlangs niet meer op zijn werk versche nen. De directie van het zieken huis heeft Kroos overplaatsing naar een ander paviljoen geadvi seerd en meende daarmee een einde te maken aan de controver se tussen de twee personeelsle den. Verpleegkundigen van het paviljoen "Bernadette" vinden echter dat het onderzoek van de directie te beperkt is geweest. De directie heeft alleen een onder zoek ingesteld naar de proble men tussen het unit-hoofd en het paviljocnhoofd. De verpleeg kundigen op het paviljoen menen echter dat een dieper onderzoek naar de werksituatie op "Berna dette" noodzakelijk is om te ko men tot een verbetering van de werksfeer. Volgens de heer P. Doornbos, lid van de ondernemingsraad van "Sancta Maria" en vertegen woordiger van de ABVA-bond, zijn de spanningen al zo hoog op gelopen dat veertien verpleeg kundigen van het paviljoen "Bernadette" zich ziek hebben gemeld. de "gerepareerde" verordenin gen over die periode -, steunde het op een zogenoemde prejudi ciële uitspraak van het Europees Gerechtshof in Luxemburg, waarin gebruik van heffingsgeld voor onpersoonlijke reclame werd beschouwd als een binnen de EG ongeoorloofde bevoorde ling van het nationale produkt. Handelaren De bond van bloembollen-detail handelaren, die een tijdlang ge dacht heeft dat het produktschap maar beter kan worden opgehe ven. heeft in de recente uitspra ken argumenten gevonden voor het voortbestaan van dit publiek rechtelijk bedrijfsorgaan. Hij heeft dit per brief aan voorzitter Spithoven gemeld, met aanteke ning dat hij de daden van het schap positief-kntisch zal volgen. Al een jaar Volgens Doornbos loopt het conflict al zeker een jaar. Als voornaamste grief noemt hij het feit. dat er met het paviljoens hoofd niet rechtstreeks valt te praten. Deze stelt zich autoritair op en stuurt de mensen met een kluitje in het riet. Meningsver schillen zijn er onder meer over het werkoverleg, de taakom schrijving voor de verpleegkun digen en de sollicitatie-procedu re. Ook een verbod om op de plan-borden in het paviljoen be paalde zaken te publiceren, heeft kwaad bloed gezet, aldus Doorn bos. Het betrof bekendmakingen omtrent maatschappelijke zaken, de nazorg, het vakbondswerk en politieke documentatie. Volgens het OR-lid draagt het be leid van het paviljoenshoofd een feodaal karakter en daaruit zijn de huidige moeilijkheden ont staan. Op de duur is het conflict zo hoog opgelopen, dat er ge woonweg niet meer te werken viel. Een maand of vier geleden is de problematiek van "Bernadette" via de bedrijfsledengroep, waarin ook vertegenwoordigers van de ABVA zitting hebben, aange kaart in de ondernemingsraad. In dit college bleek echter geen meerderheid te vinden voor het treffen van maatregelen tot ver betering van het werkklimaat. Het gevolg was dat de zaak verder sudderde en zich toespitste rond de persoon van het unit-hoofd, die optrad als woordvoerder van de opposante verpleegkundigen en daardoor als onrustzaaier werd beschouwd. Dit zou voor het paviljoenshoofd aanleiding zijn geweest om zijn naaste me- dewereker - die de leiding heeft over een kwart gedeelte van het paviljoen -te manen tot oppassen en het terugnemen van gas. Toen het unit-hoofd niettemin doorging met op te komen voor de verlangens van het personeel, is er (onlangs) ëen gesprek gear rangeerd tussen de beide direc teuren van "Sancta Maria", het hoofd van de afdeling perso neelszaken en het hoofd van de verplegingsdienst met de be trokken man. Volgens Doornbos zouden bij dit gesprek niet de werkelijke problemen aan de or de zijn gekomen, doch had het unit-hoofd slechts gelegenheid gekregen te antwoorden op vra gen, die hem werden gesteld. In dit stadium werden ook deskun digen van de ABVA bij de zaak betrokken. Overgeplaatst De bemoeiingen van de directie re ven te leggen. Daarbij Komt nog wel zo'n 25.000 gulden voor het aanpassen van de kelderventila- tie. Het geïnvesteerde bedrag zullen de bewoners via een huurverhoging moeten betalen. Volgens de be rekeningen van de gemeente zal de besparing echter ruimschoots opwegen tegen de huurverho ging, zodat in de praktijk van een huurverlaging gesproken zou kunnen worden. Zo heeft de ge meente voor de woningen aan de Van Brederodestraat en het Van Brederodeplein een huurverho ging van anderhalve gulden per maand in gedachten, terwijl de berekende besparing een kleine vijf gulden bedraagt. Voor de gemeentelijke woningen aan de Woudsedijk zal de bespa ring aanzienlijk hoger uitvallen (zeker 30 gulden per maand), maar daar verlangt de gemeente ook een grotere huurverhoging (ongeveer een tientje per maand). sulteerden tenslotte in de mede deling dat het unit-hoofd met in gang van deze week naar een an dere afdeling zou worden over geplaatst. Hij kreeg daarbij de keuze uit twee afdelingen, mits de werkers daar hem zouden ac cepteren. Over deze conditie is de bedrijfsledengroep bijzonder ge belgd, omdat ir dit geval een mo gelijkheid tot inspraak wordt ge geven, die aan de werkers in "Bernadette" altijd is onthouden. Bovendien vreest men dat ontslag van het unit-hoofd zal volgen als de man in de andere afdeling niet wordt aanvaard. Het unit-hoofd heeft zich inmiddels ziek gemeld en is momenteel buiten dienst. Volgens Doornbos is de bedrijfsle dengroep bezig met een handte- keningenaktie tegen het beleid van de directie. Men heeft met name bezwaar dat de werkers in het paviljoen "Bernadette" in de ze kwestie niet zyn gehoord. Daarom verlangt de groep dat de directie zijn beslissing terug draait en eerst een gesprek heeft met alle betrokkenen. De directie heeft tot morgenmiddag gele genheid gekregen om te ant woorden. "U kunt dat wat mij be treft een ultimatum noemen", al dus Doornbos, die zich overigens niet uitlaat over hetgeen er na het verstrijken van de termijn staat te gebeuren. "Juist helpen" Verheul, geneesheer-directeur van "Sancta Maria" zegt over de problemen: "Van ontslag van het unit-hoofd is geen sprake. Het is juist onze bedoeling hem te hel pen. De man blijft dezelfde func tie bekleden, maar in een ander paviljoen. In de loop van maan dag heeft hij ons medegedeeld in principe met de overplaatsing akkoord te gaan". ALKEMADE - ROAC'79 is de naam van de nieuwe voetbalclub in Alkemade, die voortkomt uit een fusie tussen Rijp wetering en WOA uit Oud Ade. Rijpwetering Oud Ade Combinatie is dan ook de betekenis van de naam. Zoals bekend kwamen de leden van Rijpwetering en WOA eind vorig jaar overeen met ingang van het komende seizoen samen te gaan, ten einde aan de proble men rond de vergrijzing van bei de kerkdorpen, het hoofd te kun nen bieden. ROAC '79 zal in de toekomst in de kleuren groen-wit uitkomen. NOORDWIJK - Moeilijkheden tussen twee personeelsle den hebben geleid tot een min of meer open personeels conflict in het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria te Noordwijk. ALPHEN AAN DEN RIJN - Op het Ashram-college in Alphen ontstond gisteren onder de leerlingen een ware "run" op blokjes kaas. Het betreft hier een nieuwigheidje van het Produktschap voor de Zuivel: de verkoop van blokjes kaas of een "lik" smeerkaas tussen de middag, op 12 middelbare scholen in Nederland. Op 6 scholen, waaronder het Ashram-college kan dat voor een zacht prijsje: een kwartje voor een kwart ons kaas. dank zij een subsidie van het produktschap. Op de zes andere scholen moet daarvoor f 0.40 neergeteld worden. De in folie verpakte smeerkaas (20 gram) kost mét subsidie twee dubbeltjes. Normaal moet voor smeerkaas een kwartje worden betaald. Het gaat hier om een proef van het Produktschap voor de Zuivel, dat op deze manier wil peilen of er op middelbare scholen een markt is voor kaas. De proef duurt een halfjaar. Het produktschap kijkt uiteraard met de meeste interesse naar de animo op scholen waar de normale prijs voor de speciaal gesneden en verpakte kaas moet worden betaald. Voorwaarde was overigens dat de scholen zouden beschikken (of de beschikking konden krijgen) over een koelinstallatie. Op het Ashram werden er gisteren zo'n 450 blokjes kaas verkocht. PYS-voorzitter over nasleep bloembollen-heffingen:

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27