LEIDSCH DAGBLAD Brits kabinet zonder kleer scheuren uit debat Vliegtuigkaping voorbij Kans op sneeuw Wim Kan gevallen Iran Bedrijven voor bijna twee miljoen getild 1121 BBfiOT vandaag Politiebond is tegen gebruik snelvuurwapen WOENSDAG 17 JANUARI 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35758 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De weersontwikkelingen voor morgen zijn zodanig dat de kans op sneeuw steeds groter wordt. Bovendien blijft het licht vriezen. Zowel vanaf de Britse eilanden als uit Duitsland worden we be laagd door neerslaggebieden. In Engeland waar het vanmorgen eerst regende ging deze neerslag over in sneeuw met temperatu ren rond het vriespunt. Op datzelfde moment sneeuwde het van Zuid-Denemarken tot over de Alpen en vroor het daar licht tot matig. Het ziet er naar uit dat de ontwikkeling vanuit Duitsland de overhand gaat krijgen. Een kleine zeer actieve depressie, die in de afgelopen nacht op het noordelijk deel van de Noordzee gedurende enkele uren wind snelheden tot orkaankracht veroorzaakte nam daarna snel in betekenis af. (Van t v verslaggevers) LEIDEN - De cabaretier Wim Kan is op een ongelukkige manier ten val gekomen tij dens het schaatsen. Hij zal ge ruime tijd nodig hebben om van de val te herstellen, waar door zijn optreden in de Leid- sche Schouwburg op 26 en 27 januari niet door zal kunnen gaan. BEIROET (Reuter) - In Beiroet is vannacht omstreeks midder nacht, een einde geko men aan de kaping van een passagiersvliegtuig door zes kapers die de vrijlating eisten van hun mohammedaanse leider die in Libië is verdwenen. Het toestel met 73 passa giers en negen beman ningsleden was zeven uur eerder gekaapt op een vlucht van Beiroet naar Amman. De ka pers van het vliegtuig, een Boeing 720 van Middle East Airlines, dwongen de vlieger aanvankelijk in de rich ting van Cyprus te vlie gen maar lieten hem la ter keren en een lan ding uitvoeren op de luchthaven van de Li banese hoofdstad. Daar stelden zij hun ei sen: de vrijlating van Imam Moesa SaHr lei der van de sji-itische gemeenschap in Liba non, die vorig jaar au gustus onder geheim zinnige omstandighe den verdween nadat hij naar Libië was gereisd, en toestemming tot het houden van een pers conferentie. Later op de avond lieten zij een groep vrouwen, kinderen en bejaarden vertrekken en toen hun toestemming werd ge geven tot het houden van een persconferen tie, gaven zij het toestel en de overige inzitten den vrij. Op de persconferentie zeiden zij geen terroris ten te zijn, noch te be horen tot een politieke groepering. De sji-iten zouden echter terroris ten worden als het lot van hun geestelijk lei der. niet zou worden opgehelderd. i (Van onze correspondent) LONDEN - Hoewel Margaret Thatcher de regering van haar opponent James Callaghan gisteravond in het par lement in schrille bewoordingen geprobeerd heeft de les te lezen over de stakingen die nu als een epidemie over Engeland dreigen uit te breken, miste de confrontatie in het Lagerhuis het politieke drama dat men verwacht had. Het was alsof het parlement, zoals het Britse volk zelf, al meer dan genoeg had van onheilsberichten en zich er bij had neergelegd. Vurehouten magazijnstellingen en accessoires Daar komt bij dat de berichtgeving van zowel de regering als van de media en de vakbonden onvolle dig, verwarrend, soms onjuist is en zichzelf vaak tegenspreekt. Tengevolge van de staking van de vrachtwagenchauffeurs zouden er tegen het einde van de komen de week drie miljoen arbeiders met de handen in de schoot zit ten. Dat aantal is nu volgens de laatste berichten teruggelopen tot een miljoen, en zelfs daarbij is nog een vraagteken te plaat- De staking van de treinbestuurders die half Engeland plat zou leggen blijkt voornamelijk ongerief ver oorzaakt te hebben, waarbij sommige bedrijven het met een derde van hun personeel moes ten stellen. Maar ook die cijfers blijken aanvechtbaar. De paniek zaaiende berichten over een to taal verstopt Londens straatver keer bleken evenveel concrete feiten op te leveren als rapporten over vliegende schotels. houde en moet zich voor ogen dat rebellie niet kan lei den tot een hogere levensstan daard'. En dat was geen uitspraak van Thatcher, maar van Callag han zelf. De premier scheen hiermee voor het eerst aarzelend te kennen te geven dat zijn regering bereid is om, zij het enkele en dan nog zeer kleine stappen, te ondernemen om de Goliath die het Britse vak bondswezen geworden is, tot menselijke proporties terug te dringen. Hoe de Labour-regering dat zal doen is natuurlijk weer een ander verhaal. Verder stelde Callaghan voor om de minst betaalden, dat wil naar Ne derlandse begrippen zeggen mensen die ongeveer de helft van een werkloosheidsuitkering krij gen, twaalf gulden per week meer te geven. Maar ook dat zal in het parlement op tegenstand stuiten. Het motto dat de Britten graag op zichzelf van toepassing brengen, is: „we modderen er wel weer doorheen". Dat. gaat ook nu weer op. Wij hebben erg veel vraag naar Opel Ka- dett's van de bouwja ren '72, '73, '74 en '75. Bent u in het bezit van zo'n Opel Kadett en heeft u inruilplannen? Kom dan naar Het Mo torhuis Leiden en in formeer vrijblijvend naar de inruilwaarde die Het Motorhuis u tij delijk aanbiedt. ulKet Motorhuis Vondellaan 80 Leiden telefoon 071-769313 Lichte tot matige vorst Zwaar bewolkt en nevelig weer met lichte sneeuw. Zwakke tot matige oos tenwind. Minimumtemperaturen om streeks min 7 graden, middagtempera- turen circa min 3 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 18 JANUARI Zon op: 8.39 uur; onder: 17.02 uur, maan op: 22.41 uur; onder: 10.42 uur. Hoogwater te Katwijk om 6.13 en 18.24 uur, laagwater te Katwijk om 2.03 en 14.21 uur. ARNHEM (ANP/GPD) - De Arn hemse politie heeft in afge lopen weken in samenwerking met de Amsterdamse politie en rijkspolitie in Landsmeer 6 mannen en 1 vrouw aangehou den, die worden verdacht van op lichting en flessentrekkerij voor een bedrag van bijna twee mil joen gulden. De benadeelden zijn dertig Nederlandse bedrijven en één in België, hoofdzakelijk toeleveranciers van gebruiks goederen aan horeca-bedriiven. De ze$ leeftijd variërend van 22 tot 31 jaar) kochten bij deze bedrijven goederen met het verhaal, dat zij het plan hadden een keten van 'eethuisjes in Nederland te ope nen. De transacties werden steeds gesloten in een door de oplichters gepacht restaurant in de binnenstad van Arnhem. De eigenaar van deze zaak wist van niets. De oplichters (drie uit Arnhem, twee uit Amsterdam en twee uit Laren) vertelden de leveranciers steeds een bankrekening in Zwitserland te hebben. Van deze rekening was inmiddels 75.000 gulden overgeschreven op een Nederlandse bank, zo zeiden zij. De bankrekening in Zwitserland bestond niet, die in Nëderland wel. Twijfelende leveranciers konden op die manier de kre dietwaardigheid van de kopers controleren. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. De leveranciers kregen pas arg waan na het uitblijven van de be talingen. De 75.000 gulden waren inmiddels weer van de rekening afgeschreven. De geleverde goe deren varieerden van gokauto maten, geëmailleerde badkui pen, dozen lampenkappen, tafels, stoelen, keukenmachines, olie lampen, porselein, kassarollen, glaswerk, espresso-apparaten, dozen wijn en brandy tot mu ziekautomaten. De oplichters sloegen de goederen op in twee pakhuizen in de buurt van "hun" Arnhemse restaurant. Later werden de goederen over gebracht naar een pakhuis in Amsterdam-Noord en een pak huis in Landsmeer. Vrijwel alle goederen zijn achterhaald en in beslag genomen. Twee van de oplichters, de 23-jarige J.W. v.d. M. en J.A.R. (31), beiden uit Arn hem, zijn inmiddels voorgeleid. De Arnhemse politie heeft het' onderzoek in deze zaak nog niet afgerond. Schip overvaart kudde schapen LEEUWARDEN (ANP) - Een schip op het Van Harinxinakanaal bij Franeker heeft zestien schapen doodgevaren. De dieren waren van het weiland het ijs van het drukbevaren kanaal opgelopen. De kapitein heeft de schapen door de mist op de ijsvlakte niet gezien en overvoer de kudde. Vanmor gen zijn nog enkele schapen le vend, maar geiyond en ver kleumd, teruggevonden. Ze moes ten worden afgemaakt. Kenau Mevrouw Thatcher die voor dit soort gelegenheden in het parle ment de speciale stem van een bemoederende kenau kan opzet ten, maakte zich kwaad over de stakers die bedrijven lam legden die niets met vakbonden te ma ken hebben. Zij wond zich no deloos op want niet alleen is ie dereen in Engeland daar tegen, maar ook de brave premier Ja mes Callaghan. Ze wilde verder een onderzoek laten instellen naar de praktijken van de zoge naamde ..vliegende stakers". Onderzoeken instellen is altijd een veilig substituut voor zelf met concrete voorstellen ko- Premier Callaghan was dan ook duidelijk niet onder de indruk. 1 De enige uitspraak die in het met veel tamtam aangekondigde parlementaire debat werd ge maakt, en die in het geheugen bleef hangen, was: ,,de vakbon den en de arbeidersklasse gaan door een spastische beweging, 36 PAGINA'S Joep de Boer, defensie-spe cialist van het CDA in de Tweede Kamer, vindt dat de uitzending van Nederlandse militairen naar Libanon geen omstreden zaak moet worden. "Dat zou demorali serend zijn voor de jongens die er op uit worden ge stuurd", zegt de in Lisse wo nende CDA-politicus die het jammer vindt dat de rege ring niet vooraf met de Ka mer heeft overlegd over het besluit tot uitzending. PAGINA 7 Frits Bom boos op stichting Ombudsman. PAGINA 5 Relus ter Beek getuige in moordzaak Orlando Lete- lier. PAGINA 9 t Hilbert v.d. Duim wil bij Eu ropees kampioenschap voor in eindigen. PAGINA 19 9 Industriebonden; "Er valt te praten met werkgevers" PAGINA 29 I Evert Castelein geeft les in rolstoeldansen. PAGINA 4 Ltr jonge HENKES 10,98 Ltr. jonge HARTEVELT 11,95 Ltr. ionae BOLS 11,95 Ltr. bessen COEBERGH 10,49 GILBEY'S dry gin 10,95 SMIRNOFF VODKA 11,95 CINZANO rood en wit 3,98 EGRI-BIKAVER 3,98 24 pijpjes KELLER BIER 7,98 KENNEDYLAAN 7 BEVRIJDINGSPLEIN 19 LEIDEN KOPERMOLEN 36' AMSTERDAM (GPD) - Een missie binnen de Nederlandse Politiebond zet vraagtekens bij de aanschaf van snelvuurwapens voor de politie. Voorzitter Leen van der Linden zei desgevraagd dat „die automatische wapens vreselijk gevaarlijk zijn en er nauwelijks gericht mee kan worden geschoten. Het zijn ont zettend grove wapens". Begin dit voorjaar, waarschijnlijk in maart, maakt de commissie haar standpunt bekend. Binnen de commissie zouden nu al ern stige bezwaren zijn gerezen over het gebruik van automatische wapens. Dergelijke wapens zijn al geruime tijd in gebruik bij ar restatieteamsvan de Rijkspolitie. Deze teams zijn inmiddels inzet baar in de districten Utrecht, Den Haag, Amsterdam en Eindhoven en worden binnen een aantal jaar uitgebreid. Een paar jaar geleden heeft de commissie tijdens een congres van de Nederlandse Politiebond Roofoverval op postagentschap HILVERSUM (ANP) - Een jonge- man heeft vanmorgen een roof overval gepleegd op een posta gentschap in de Hilversumse Méént, een vlakbij Bussum gele gen nieuwbouwwijk van de ra- diostad. Hij is er met een onbe kend bedrag vandoor gegaan. De jongeman, die met een vuurwa pen dreigde, hield de lokettist een geopende tas voor en. beval "geld". Toen aan die eis was vol daan verdween hij. opdracht gekregen een onder zoek in te stellen naar het gebruik van dergelijke wapens. Deze commissie zou nu al laten weten een negatief advies te willen uit brengen over het gebruik van „dergelij ke leven sgevaarlij ^e wapens". Het eerste bedrijf van het Iraanse drama is gisteren afgesloten: de sjah verlaat niet zonder gevoel voor theater het schouwtoneel. Maar de ontknoping van het stuk is nog lang n iet in zicht en naar de afloop is het uiterst moeilijk gis- De sjah was het symbool van onder drukking geworden, waarop heel het verzet zijn haat richtte. Daar tegenover plaatste men de geeste lijke leider van de rechtzinnige moslims, de aatolla Chomeini. evenzeer symbool, maar dan van alles dat de Perzen voor waardig en wezenlijk in hun beschaving houden. Om de beeldspraak van het theater nog even aan te hou den: volkstoneel heeft een held en een schurk nodig. Het verzet tegen de sjah is echter een gelegenheidscoalitie. Chomeini's ideeën gaan in de richting van een Iran als theocratie. Een sa menleving, waarin de strenge, soms zelfs hardvochtige wetten van de Islam, de relaties bepalen. Er valt niet te ontkennen dat de Islam, mede als reactie op de on gebreidelde infectueuze import van westerse colacultuur, in veel landen in Azië een opnieuw ont dekte inspiratiebron is. Maar een starre Moslim-theocratie a la Pa kistan zal ongetwijfeld weinig Iraanse intellectuelen bijzonder aantrekken. Wat de linkse arbei ders-oppositie tegen de sjah be treft en de ingrijpende maat schappelijke vernieuwingen die men daar voorstaat, hoeft men evenmin op een langdurig samen optrekken met Chomeini te reke- Met andere woorden: waarschijn lijk is met het vertrek van de §jah de revolutie in Iran pas echt be gonnen. De kansen voor de civiele regering-Baktiar zijn niet groot. Het kabinet steunt op een ver trouwensbasis in het parlement, maar dat is een schijn-zekerheid, omdat de volksvertegenwoordi ging als instituut in Iran haar naam maar nauwelijks waar maakt. Wat nog maar kort geleden de cen trale macht in het explosieve ge bied rond de Perzische Golf leek, is een riskant vacuüm gebleken. Wat er uiteindelijk uit de bus komt is de vraag, maar de macht van de V.S. die de sjah zo lang in het zadel hieldis in het gebied hoe dan ook geslonken. Voeg daarbij recente veranderingen in Afgha nistan en aan de zuidkant van het Arabische schiereiland en men signaleert het verdwijnen van een toch al wankel evenwicht. Uit een oogpunt van vrede en vei ligheid vraagt dat extra aan dacht. Daarbij moet dan tevens gezegd worden dat met het ver dwijnen van sjah Reza welis waar zijn militaire ambities zijn vertYokken, maar dat er een groot, goed bewapend leger ach terblijft, waarvan de verlangens - moeilijk zijn le schatten op dit moment. Doden in Iran TEHERAN (UPI/Reuter) - In twee steden in Iran hebben militairen en politie vandaag het vuur ge opend op betogers die het vertrek van de sjah vierden. De eerste be richten meldden 17, doden en ze ker 50 gewonden. Volgens de eerste berichten vielen in de oliestad Ah was, in het zuidwesten van het land, 12 do den en in Arak, in het midden van het land, vijf. Nog gisteren waren militairen cn betogers in het hele land elkaar in de armen gevallen. Ook in de hoofdstad Teheran is vandaag weer betoogd. De de monstranten riepen dat de strijd moet worden voortgezet en zij eisten de terugkeer naar Iran van de ajatollah Chomeini, de in Frankrijk in ballingschap ver blijvende religieuze leider. In Te heran waren maar weinig militai ren op de been. Zelfs bij ambas sades was de bewaking terugge trokken. 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad IAntwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de krant komt In de bus

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1